Ter Neuzensche Courant. Zaterdag1 29 April 1905. 45e Jaargang. Binnenland. No. 4680. TW-gKKHDJB BX-jA-JD. FETJILLETON. MET VALSCHE PAPIEREN. Telegrafische berichten. De oorlog tusschen Rusland en Japan. Uit Tokio komt 't bericht, dat een Russische troepenafdeeling, bestaande uit 5 bataljons in- fanterie, 16 sotnies kozakken en 1 batterij artilleries, op 24 April de Japansche vooruitgeschoven cavalerie in de nabijheid vau Kaiyoean aanyiel. De Japansche strijdmacht aldaar viel den vijand aan onder dekking, dreef hem terug en vervolgde hem noordwaarts tot Mienhoeasjiek. De Japansche verliezen bedroegen 38, de Russen verloren 200 dooden. Twee andere afdeelingen, de eene bestaande uit 6 bataljons infanterie en 16 sotnies kozakken, de andere uit 12 sotnies kozakken en 1 batterij artillerie, vielen de Sjangtoe aan doch trokken noordwaarts terug, toen zij hoorden dat hun kameraden bij Kaiyoean verslagen waren. Wat de vlootbewegingen betreft, het schijnt thans zoo goed als zeker, dat Rodjestwensky van plan is, zich met het eskader vau Nebogatof te vereenigen. De generate staf te Petersburg zou reeds berichten hebben ontvaugen, dat de beide eskaders met elkaar in verbinding staan, maar het dient nog eens te worden gezegd, dat juist in dezen tijd de tegenstanders niet alleen alles in het werk zullen stellen om hun verblijfplaats geheim te houden, maar zelfs juist door valsche berichten zullen trachten, zooveel mogelijk ver- warring te stichten. Te Petersburg werd 't gerucht verspreid, dat JCoeropatkin als bevelhebber van het tweede Mandsjoerijsche leger zou hebben ontslag genomen en dat generaal Kaulbars hem zou vervangen. Dit gerucht is tot nog toe echter niet bevestigd. Te Wladiwostok liggen de .Gromoboi" en de .Russia" klaar om handelend op te tredende .Bogatyr" is nog steeds in reparatie. Er wordt verder 'verteld, dat te Wladiwostok langzamerhand een geheele vloot onderzeesche booten bij elkaar is gebracht, waarvan men de beste resultaten verwacht. TWEEDE KHMER. Zitting van Donderdag. Lager Onderwijs. De heer Bos licht zijn amendement toe nopens het verplicht goedkeuren van het leerplan van bijzondere scholen, die aanspraak op Bubsidie willeu hebben. Hij beroept zich daarbij op de historic van het onderwijs. Eerst was er geheele vrjjheid en geen toezicht op de deugdelijkheid. Naar gelang de Staat echter het onderwijs steunde, ging hjj eischen stellen ten opzichte van het gehalte. De vrijheid omlrent het godsdienstige van het tmderwjjs, of de godsdienstige richting, wordt door zulk een controle in het minst niet gedeerd. Het amendement vraagt alleen .regelinatig voort- schrijdend onderwjjs" in de vakken a—i en k, onttrekt dus zelfs de richting van het onderwijs, den geest der leesboeken enz., gehSel aan het Staatstoezicht. Een amendement-Helsdingen (dat niet alleen goedkeuring eischt van het leerplan, maar ook van de regeling der schooltijden, de leerboeken enz., en dat bepaalt, dat de goedkeuring niet mag worden geweigerd om de richting van het onderwijs) wordt verdedigd door den heer Troelstra, die hierbij het standpunt uiteenzet, dat hij en zijn partij jegens het subsidieeren van bqzondere scholen innemen. De Voorzitter verzet zich echter daar- tegen in de algemeene beschouwingen mag niet worden teruggetreden. Na eenige woordenwisseling 51) Toen de trein in gang was en de conducteur een poosje vrijeu tjjd had, zocht hjj zijn vroegeren chef weer op. Bij het binnenkomen in den coop£ meende hij te zien dat de oogen van mijnheer Von Berghaupt vochtig waren. .Je hebt me daar een duistere zaak verteld, Bertel Als ik te Parijs gelegenheid heb, zal ik er eens naar onderzoeken. Misschien doe ik daar een goed werk mee." .Als u het goedvindt, zal ik u wel naar dien professor brengen, mijnheer 1 .0, ueen zooveel gewicht hecht ik er niet aan. Maar, ja kuut ge mij een flesch wijn bezorgen „Dat is gemakkeljjk genoeg, mijnheer!" De cjnducteur ging heen om den gevraagden wijn uit den restauratiewagen te halen, maar hij weende te begrijpen dat mijnheer Von Berghaupt meer belang in zijn verhaal stelde dan hij wilde laten blijken. En Bertel had gelijkHoe dankbaar Koert den conducteur was voor zijn mededeelingen, hij wilde toch voor dien man de zaak-Gray geheim houden. De sneltrein reed voor hem te langzaam, zoo verlangde hij naar zijn vrouw, maar voor Bertel wilde hij kalm en onverschillig schijnen. Die Engelsche heer was niemand anders dan de advocaat Morris, daar twjjfelde hij zoo weinig aan, dat hij «r niet eens naar wilde vragen. En die man gaat heimelqk naar Parjjs en brengt Jane in een verklaart de redenaar zich bereid, te trachten, het algemeene zooveel mogelijk te laten rusten. Hij betoogt, dat, zoolang nog iets toebehoort aan hem, die het bekostigt, het bijzonder onderwijs wel degelijk grootendeels aan den Staat behoort, die het irnmers grooteudeels bekostigt. Dit beginsel nu komt meer tot zjjn recht in het amendement-Helsdingen, dan in het amendement- Bos. De heer Bijleveld stelt bij amendement voor, zelfs de verplichting tot meedeeling van het leerplan aan den schoolopziener, uit het wetsont- werp te lichten. Een waarborg voor deugdelijk onderwijs is die meedeeling z. i. toch niet. Spr. heeft buitendien nog een amendement ingediend, om aan scholen, die behalve in de vakken van het gewoon lager onderwijs, nog les geven in een of meer vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs, niet den eisch te stellen, dat zij 20 uren per week besteden aan eerstgenoemde vakken, doch hun toe te staan, dat zij 23 uren per week les geven in alle vakken te zamen. De heer Borgesius verdedigt, zijn amendement om den leefiijd, waarop kinderen in de scholen mogen worden toegelaten, te doen bepalen onder goedkeuring van den districtsschoolopziener. De prikkel bestaat anders, zevr jonge kinderen op de school toe te laten om maar het, voor een Rijks- bijdrage vereischte minimum te bereiken. Hetgeen zeer schadelijk is voor de kinderen en het onderwijs. De Minister van Binnenlandsche Zaken zegt ten opzichte van het amendement-Borgesius, dat het ongelijkheid zou doen ontstaan, daar de ver- schillende schoolopzieners niet dezelfde leeftijds- grens zullen aannemen. De Minister verklaart zich om realenen van eenheid ook tegen het tweede amendement-Bijleveld. Het nut van de vrije oefeningen, zoo antwoordt spr. aan den heer Ter Laan, acht hjj twijfelachtig, wanneer men geen goede lokalen heeft. Ten opzichte van de twee amendementen, die controle op de leerplannen enz. vragen, meent spr. dat die controle eerstens vrijwel oumogeljjk, en voorts zoo goed als altijd zou worden uitgeoefend door ondesknndigen. In de verplichte meedeeling vau het leerplan ziet spr. voordeel. Dei heer Ketelaar bestrijdt uitvoerig de rede des Ministers. O. a. zegt hij is het als voorbeeld genoemde leerplannen op een openbare school een zeer dwaas, ja eigenlijk heelemhal geen leerplan. De heer Goeman Borgesins persisteert, dat kin deren onder de 6 jaar niet mogen meerekenen voor de berekening van het subsidie, maar w&l voor het aantal benoodigde onderwijzers. Alleen als dht wordt bepaald, zal spr. zyo amendement intrekken. Ook wordt gerepliceerd door de heeren Troelstra, Bos en Bijleveld. Deze laatste trekt zijn amende menten in. De heer Troelstra geeft in overweging, om het toezicht te splitaen in een voor het openbare, en een voor het bijzonder onderwijs, ten einde beide te vrjjwaren tegen het gevaar van partjjdigheid. De heer Ter Laan verklaart, namens de voor- stellers, het amendement-Helsdingen voor ingetrok- ken, nu de heer Bos zijn amendement wjjzigt in dier voege, dat het niet meer wezenljjk verschilt van dat der socialisten. Namens de commissie van rapporteurs geeft de heer Talma de Regeering in overweging, de kin- derea onder de 6 jaar, niet voor de kosten van den schoolbouw, doch wil voor de onderwjjzers- pensioenen in rekening te brengen. Overigens adviseert de commissie tegen de aan haar oordael onderworpen amendementeu. De Minister repliceert, waarna op voorstel des voorzitters wordt besloten, het amendement nopens den leeftijd der kinderen aan te houden tot aan het einde van de beraadslaging over artikel I. Het amendement-Bos c. s. (leerplan wordt ver- worpen met 42 tegen 17 stemmen, het amendement- Bos c. s. (intrekking subsidie bij afwijking van het medegedeelde leerplan) wordt verworpen met dezelfde stemmenverhouding. TER NEUZEN, 28 April 1905. Gisteravond gaf de muziekvereeniging .De Volharding" met medewerking van het dilettanten tooneelgezelsahap de aangekondigde uitvoering in het .Hotel des Pays-Bas." De opkomst bewees dat het streven en werken der vereeniging wordt gewaardeerd, want niet- tegenstaande een extra-offer ten bate der kas aan het bezoek verbonden was, kon de opkomst be- vredigend genoemd worden. En hetgeen door het orkest, zoowel als op het tuoneel werd te hooren en te zien gegeven, verdiende die belangstelling ook ten voile. 5* De hoorders waren dan ook niet karig met hun applaBs en voor de muzikanten i voor hen die ustus van Maurik's tooueelspel .S" of .Z" voor het voetlicht brachten. Een geanimeerd bal besloot deze uitvoering. Waarschijnlijk beducht voor de gevolgen van lunne gewelddaden, gepleegd in den nacht van ffaandag op Dinsdag jl., wilden twee der daarbij letrokken personen naar het buitenland uitwijken, waarvoor zij de noodige papieren trachtten te verkrijgen. Daardoor kwam de gemeentepolitie van hun voornemen op de hoogte, waarvan het gevolg was dat ze alle vier, J. v. D., D. J., J. C. d. P. en A. H., werden gearresteerd, een bevel tot voorloopige gevangenhouding tegen len is uitgevaardigd en zij hedenmorgen naar let huis van bewaring te Middelburg zijn over- gebracht. Heden slaagden te Middelburg voor het onderwijzers-examen de heeren C. A. de Theije van Koewacht en J. de Zomer van IJzendijke. Tusschen j. 1. Zaterdagavond en Woensdag- morgen, heeft men ten nadeele van den visscher De Vos van Othene, een der palingfuiken, die in zijn vischwater de Othenache kreek gesteld stonden, daaruit opgehaald en na ze van de loepels te hebben afgesneden, met de vermoedelijk daarin gevangen visch medegenomen. Op het ontdekken van den dader is door den beatolene, zooals op eene andere plaats in dit blad bljjkt, eene som van 25 gesteld. Het is den man dus bljjkbaar nog al wat waard, om den dief te achterhalen, zeer begrijpelijk trouwens, daar toch zulke zaken aan de openbare trouw moeten worden pr(jsgegeven en het waken tegen zulke vrij laaghartige diefstallen, op den duur onmogelijk is. Naar we vernemen is door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt tegen een 16jarigen jongen, R., te Hoek, wegens het plegen van on- zedelijke handelingen met een lOjarig knaapje. Door de vrije katholieke volkspartij in het district Hontenisse is tot caadidaat voor de Tweede Kamer gesteld Dr. J. van den Brink, R. kath. priester te Breda. (VI. Ct). Te Waterlandkerkje hoopt men morgen bij gelegenheid der installatie van den nieuw be- noemden burgemeester den heer A. Hendrikse, dien dag niet onopgemerkt voorbij te laten gaan en de gemeente een feesteljjk aanzien te geven. In een vergadering is besloten tot het houden gekkeuhuis, terwijl hij afscheid kwam nemen onder voorwendsel dat dringende zaken hem naar Looden riepen. En hij noemde Jane zijn vrouw Hoe verdacht hem dit alles ook voorkwam, hij kon niet geheel de gedachte verwerpen, dat de advocaat misschien toch gehandeld had in het belang van zijn vriend Koert. Misschien was er geen ander middel om Jane te verhinderen naar Wiesbaden terug te keeren dan haar eenigen tijd in een krankzinnigengesticht te doen opsluiten. .Heb maar geduld, Janeik kom, ik kom. Ik gevoel het, je zult mij vergiffenis schenken." Gedurende de reis dronk hij veel wijn en rookte ook veel. De conducteur kwam meer keeren in den coup£ dan Koert lief was en telkens be(j verde de man zich om zijn vroegeren chef te believen. Eindelijk kwam de trein te Parijs aan. Koert riep den conducteur een vriendelijken groet toe, nam een rijtuig en liet zich naar de Rue St. Martin brengen. Die rit viel hem nog smartelijker dan de geheele reis van Frankfort uaar Parijs. Eindelijk kwam hij er. Koert von Berghaupt stond voor een groot indrukwekkend gebouw, dat zich door twee balkons vol bloemen van de aangrenzeude huizen onder- scheidde. Hjj werd aan de hoofddeur door een portier ontvangen, .Ah, mijnheer, weuscht u den professor te spreken Zou u dan tusschen vjjf en zes uur willen terug komen De professor is op hel; oogenblik voor niemand te spreken." .En toch verzoek ik u, mij aan te melden, zeide Koert, het Fransch met een vreemd accent uitsprekende. .Ik kom ait het buitenland en heb een dringende zaak .Oh, dat verandertWil u dan zoo goed zijn binnen te gaan Voor heeren uit Rusland is de professor zelfs in den nacht te spreken. Wil u maar vooruitgsan Het ontvang-salon staat open." Koert werd naar een zijvlengel van het gebouw geleid eu ging het bedoeld salon binnen. De professor liet hem niet lang wachten de portier had zeker een Russischen heer aangemeld. Met een buiging, die een dansmeester tot eer kon strekken, begroette de professor den ver- meenden Rus. .Ik ben Koert von Berghaupt." Verbsasd deed de professor een stap achteruit, doch spoedig was hij zich weer meester en ver- zocht Koert te gaan zitteu. .Mijn vrouw bevindt zich hier in uw huis. .Dat is zeer merkwaardig, heer baron. Ik sta hier voor een buitengewoon geval, waarin ik tot groote voorzichtigheid verplicht ben. Om tegen- over u mijn bedenkingen te rechtvaardigen zal ik u het volgende mededeelen .De advocaat Morris, van Londen, die zoo beroemd geworden is door het proces-Gray, schrijft mij uit Wiesbaden, dat hij zijn vrouw onder mjjn behandeling wil stellen. Zij verkeert in den waan, dat zij met een Duitschen officier gehuwd is. Werkelijk komt de heer Morris met de dame te Parijs en vertrouwt haar aan mij toe. Zijn op- gaven blijken waarheid te zijnde dame heweert werkelijk de echtgenoote van zekeren mijnheer Von Berghaupt te zijn. Nu komt u mij hier verklaren, dat u de bedoelde echtgenoot is U begrijpt, dat ik de politie daarvan kennis moet geven. U neemt mij niet kwaljjk, mijnheer de baron, maar hoe pijulgk ook voor m$ ter wille van den goeden naam mijner inrichting map vau een optocht met praalwagens en verschillende eestelijkheden te doen plaats hebben. De ge- iruikelijke eerewacht te paard om den nieuw- lenoemden titularis te begeleiden zal ook niet ontbreken. Westdorpe. Heden (Donderdag) herdacht de leer F. Dellaert, brouwer alhier, zijn 40jarige echtverbindtenis. Des morgens woonden dejuhi- arissen en familie de plechtige H. Mis bij, welke tot dankbaarheid gecelebreerd werd. Na den dag in feesttooi te hebben doorgebracht, werden de nbilari8sen des avonds vereerd op eene ovatie door de fanfare. Na het plechtig .Wien Neerlandsch bloed" werd er eene op hun passende toespraak gehouden door den heer directeur der fanfare, waarop de leer Dellaert dankte voor de hem toegebrachte eer. Hierna werden de werkende leden in ver schillende herbergen mild onthaald op hel lekkere lier van onzen brouwer. St. Jansteen. In Duitschland is men al eenige aren bezig met het maken van melselsteen uit zaud en cement tot een mengsei vau 7 op 1 of 5 op 1 vereenigd. In oils land heeft deze fabricage het vorige jaar lare intrede gedaan en thans zijn ook de heeren C. Bleijenbergh en E. P. Staal alhier er mee begonnen. Men moet eene betere soort steenen kunnen jekomen hiermee, dan met de gewone steenbakkerij uit klei. De nieuwe steensoort is bovendien aan- merkelijk goedkooper, wijl het bakken vervalt. Clinge, 27 April. Op de heden gehouden aarmarkt waren aangevoerd 39 stuks hooruvee, 20 paarden en 20 varkens. De prijzen werden behaald door de heeren J. F. Bujjsrogge, F. Smet en P. Bruggeman te Clinge, H. Vergouwen en S. van Duijze te St. Jansteen en Fr. Maas te Clinge (Belgie) voor het grootste aantal varkens. De meeste paarden waren aangevoerd door den leer J. F. Buijsrogge en het meeste hoornvee door den heer F. Smet. Er was tamelijk veel volk. De faiifare luisterde de prijsuitreiking op en deed daarna eene muzikale wandeling. De schieting was niet druk bezocht. Er waren 22 schutters. De oppervogel werd geschoten door S. Biela te Stekene, de zyvogels door P. Boon te Kemseke en J. Buijsrogge te Kloosterzande. *8 Gravenhage, 28 April. Tweede Kamer. Bij het voortgezet Onderwijs-debat nam de Mi nister uit de voorgesitelde amendementen alleen over de bepaling, dat ook tijdelijke onderwijzers in beroep konnen komen, dat de duur eener tijdelijke aanstelling niet langer mag zijn dan een jaar, dat het beroep schriftelijk moet worden ingediend bij den voorzitter der commissie van beroep en dat het aanstellings-contract ook moet bevatten eene regeling der bezoldiging bij langdurige ziekte en wat dienaangaande verder door den heer Bijleveld was voorgesteld. Het amendement van den heer Ketelaar, om te bepalen dat bij het bijzonder onderwijs even- veel onderwijzers .met verplichte hoofdacte moeten zijn als bij het openbaar onderwijs, werd verworpen met 38 tegen 28 stemmen en met 47 tegen 22 stemmen werd verworpen het amendement der socialisten, om voor het bij zonder onderwijs, bij algemeenen bestuursmaat- regel dezelfde voorwaarden op te nemen als voor openbare onderwijzers in de wet zjjn neergelegd. Naar wij uit goede brou vernemen, strek ken de heden bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerpen betreffende het vredespaleis tot het verleenen eener rijksbijdrage ad f 700,000 voor aankoop van grond door de Carnegie- stichting van de maatschappij .Park Zorgvliet" zijnde het terrein van ongeveer 5 hectaren gelegen tusschen de Anna Paulownastraat en den ouden Scheveningschen weg. ik niet snders handelen. Hier is een kwestie, die alleen met de hulp der overheid kan worden opgelost 1" .Dat vind ik uitstekend, heer professor! Ik zal mij camiddellijk bij den Duitschen ambassa- deur vervoegen." .Zeer goed, mijnheer de baron Maar mag ik vragen, wat het doel is van uw bezoek .Ik wil mijn vrouw zien en haar mee naar huis nemen." .Met het oog op de moeilijkheid, waarin ik mij bevind, zal u toch voor het oogeublik wel van dit verlangen willen afzien .Wil u mij dan zeggen, hoe het met mjjn vrouw gaat?" .Naar omstandigheden gaat het goed. Gisteren verlangde zij nitdrukkelijk brieven naar Eugeland en naar Duitschland te zenden. Ik verbied dat zelden, maar natnurlijk worden die brieven nooit op de post gebracht." .Zou u mij een paar regels van mijn vrouw willen toonen, professor (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5