Mr. P. DIELEMAN BKEtlKHHI. Oscar Blondeel, 25 premie Oproeplng. A. MASQUELIER, OMDAT Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. op Donderdag dan 4e" Mei Gemeenteraad van Axel. Aielkvoedsel yoot KinderenenZieken DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 29 April 10.39 11.11 Zondag 30 11.39 Maandag 1 Mei 0.2 12.24 Dinsdag 2 0.42 1.— Woensdag 3 u 1.17 1.32 Donderdag 4 1.48 2.2 7riidag 5 2.18 2.33 hoopt Zaier>dag 6 Mei a. s., te AXEL te spreken te zijn. Brenkmeester, Jezusstraat 20, Antwerpen. Is den Wncnsdag gediplomeerdo der Tandheelkundige school van Parijs (het beroemdste Taudheel- knndig gesticht van Europa) Raadpleging dagelijks van 9 tot 5 ure. Het klooster in het schoone dorp St. Gene vieve, vijf mijlen van Montreal, waaraan eeu meisjeskostschool en een oude vrouwenhnis zijn verbondeD, is door brand verwoest, waarbij 8 meisjes, 4 oude vrouwen en een non in de vlarn- meu omkwamen. De brand werd Vrijdagmorgeu ontdekt en aanstonds snelden de dorpelingen toe om te trachten het vuur te dooven. De brand- weer was spoedig ter plaatse, maar rook en vlam- men dreven de spuitgasten terug. De bewoners van het klooster verkeerden iu groot gevaar. Een der vrouwen werd, bij haar heldhaftige po- gingen om de aan haar zorgen toevertrouwde kiuderen te redden, een prooi der vlammen. Een bijgebouw, waarin zich 8 meisjes bevonden, stortte in en alien kwamen om. Ook de verblijfpl ats der oude vrouwen werd door het vuur aangetast en eer dezen het huis hadden kunnen verlaten, waren er 4 verbrand, terwijl twee uonnen, bij het redden der vrouwen, zoo ernstige brand wonden bekwaraen, dat men voor haar leven vreest. Er zijn 40 meisjes en 18 oude vrouwen gered. Het klooster zelf is met alle bijgebouwen tot den grond toe afgebrand. Nabij Turnhout is een hondeukar, waarin vier persouen zaten door de stoomtram aangereden. De kar werd verbrijzeld, en de vier inzitteudeu werdeu alien ernstig gewond. Eea van hen, een meisje, was ouder de loccmotief terecht gekomen, welke met een windas moest worden opgehcht om de ongelukkige te voorschijn te halen. Ze leefde nog, en bleek niet doodelijk gekwetst, evenals de auderen, die men alien in het leven denkt te kunnen houden. Een likeur-stokersknecht te Brussel heeft op een zonderliuge wijze den dood gevonden. Hij had des avonds de opening eener herberg bij- gewoond en was na middernacht dronken thuis gekomen. Hij moet bij ongeluk op de een of andere manier zijn kleeren in brand gestoken hebben, want ze hingen verzengd aan de kapstok. Zonder vlam te vatten, waren deze geheel ver- teerd en de dikke rook, die hieruit voortkwano, had hem verstikt. Een van de verschrikkelijkste uitwerkingen van den oorlog op de deelnemers is het krank- zinnig worden van zooveel soldaten. Het aantal moet ontzaglijk toenemen. Geen dag gaat er voorbij of er komen in Moskou een aantal van het oorlogsterreia terug. De militaire hospitalen in die stad zijn er zoo mee overvuld dat men tweemaal meer patienten heeft dan bij de ruirnte veroorloofd is. Door katten bewaakt. In de 163e straat te New-York trok het de aandacht, dat een fruit- winkeltje, gehouden door een alleenwonende vrouw, Mary Recke genaamd, den geheelen dag gesloteu bleef. In den namiddag liet de politie de deur openbreken en voud de vrouw in haar woonkamer op de canape liggen. Men kon evenwel dit ver- trek niet binnentreden, want de zes katten van de koopvrouw bewaakten haar en namen tegen de indringers zulk een dreigende houding aan, dat dezen op de vlucht gingen. Eerst toen de braud- weer er bij kwam en een waterstraal op de katten richtte, konden deze verdreven worden. De vrouw was dood, maar de lijkschonwing deed zien, dat hier slechts aan een plotseling sterfgeval, niet aan misdaad te denken viel. In de pers hebben onlangs berichten gestaan over de 115jarige vrouw Magelhaens te Oporto, die de oudste vrouw van Europa heette te zijn. Uit Munchen wordt thans gemeld dat niet Por tugal, maar Beieren er zich op kan beroeinen, de oudste vrouw van Europa te bezitten, eeue Josephs Edler, die in 1Z87 geboren is en te Spil- zendorf bij Eiirsteneck woont. Dit besje is nog zoo gezond dat zij, ook in den loop van den vorigen winter, op vele dagen barrevoets liep De prins-regent van Beieren heeft kortgeledeo nog van zijoe belangstelling voor haar blijk ge- geveu, door haar te Dittliug te lalen fotogra- feeren. Een algemeen bekend Amerikaansch finan cier, Frank Bigelow, president van de Nationale Bank te Milwaukee, is voortvluchtig. Men heeft in de kas der bank een tekort van bijna 4 millioen gulden ontdekt. Bigelow moet dit geld verloren hebben met graan-speculatien en om het tekort te verbergen heeft hij vervalschingen in de boekeu gepleegd. De kassier van de bank, Hemy Goll, is gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid. De aardbeving in Engelsch Indie heeft, naar thans officieel is vastgesteld, vijftien duizend menschenlevens gekost. Zij woedde over een uit- gestrektheid van 700 vierkante mijlen, bewoond door 250.000 menschen. Er is reeds f 200,000 aan steun ingekomen, maar men schat 500,000 noodig hebben om in de eerste behoeften der noodlijdende bevolking te voorzien. Ongeveer een halve eeuw geleden werd te Washington de eerste aanvraag ontvangen om octrooi voor een schrijfmachine. Het was een plomp, onhandig ding, en bracht zijn uitvinder weinig fortuin. Gelukkiger was de boekdrukker Sholes, die van 1863 tot '75 een 25 tal schrijf- machines van een door hem verbeterd model in den haudel bracht. Van hem nam een fabriek £e New-York de fabricate in het groot over maar men leverde er niet meer dan 1500 per jaar af. De machines waren nog te slijtsch en te duur om populair te worden. De techniek verbeterde de schrijfmachines steeds meer, en in weerwil van de tallooze patenten werden ook de prijzen veel goedkooper. In de Ver. Stafen zijn thans bijna alle st.udenten, kantoorbedienden, reporters en dergelijke veelschrijvende menschen steeds van een zaktypewriter voorzien, die, met kastje en al drie pond wegende, niet meer kosten dan f 15. Tegenwoordig heeft men niet slechts machines met Latijnsche letters, maar ook met Duitsche, Russische en Grieksche teekens. Zelfs bestond er een schrijfmachine, vervaardigd in bijzondere op- dracht van Li-IIoen-Tsjang, waarop men Chineesch kon sctmjven het was eene machine met 1800 typen. Het nieuwste op dit gebied is de elektrische schrijfmachine, die het hinderlijk geklepper mist, en in werking komt door zacht beroeren der toetsen. Vergadering van Woensdag 26 April. Aanwezig alle leden en de secretaris. Voorzitter de beer D. J. Oggel. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd, wordt mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasopneming van den Gemeente- Ontvang6r, waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden. Aangenomen voor kennisgeving. Missive van Gedep. Staten, waarbij de opneming van kasgeld wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. c. Als voren, houdende toezending van een beslnit van H. M. de Koningin, waarbij de heffing van bet vergunningsrecbt wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. d. Als voren, boudende voorsteJ tot wijziging der bouwverordening. Wordt besloten hieraan te voldoen. e. Als voren, houdende bericht, dat de paardenmarkt te St. Maartensdijk op een anderen dag is gesteld. Aangenomen voor kennisgeving. Missive van de Gezondbeids-Commissie, houdende toezending van de rekening van ontvangsten en uit- gaven over bet afgeloopen kalenderjaar. Aangenomen voor kennisgeving. Tot keurmeester van vleesch en spek wordt benoemd A. Olyslager met 8 van de 11 stemmen. Het door eenige herbergiers alhier ingediend verzoek- schrift om het voorstel van den beer De Feijter voor het heffen van belasting op dansmuziek niet aan te nemen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Het desbetieffend voorstel van den heer De Feijter wordt echter na eenige discussie met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren De Feijter, Smies, Van Hoeve, F. Dekker en Dieleman. Tegen stemden de heeren Lamaitre, P. Dekker, Dregmans, Van Fraaijen- hove, Wolfert en de Voorzitter. Het beredeneerd verslag over den toestand der ge- meente zal voor de leden op de secretarie ter inzage worden gelegd. De bezoldiging voor den deskundige belast met bet schatten van bet vergunningsrecbt wordt vastgesteld voor elk perceel binnen de kom op 371 cent en daar buiten op 50 cent. Wordt besloten het vaststellen van bet kohier der schoolgelden 2e kwartaal en het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1905 in gesloten zitting te behandeien. Hiets meer te behandeien zijnde, slnit de Voorzitter de openbare vergadering en wordt overgegaan tot het houden eener beslotene. INGEZONDEN STUKKEN. Ter Heuzen, Driewegen, 27 April 1905. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U mij een bescheiden plaatsje af te staan om langs dezen weg aan den heer Peerlkamp mijn dank te betuigen voor zijn ingezonden schrijven in Uw laatstverschenen nummer. Hierdoor krijg ik ongezocht nog de gelegenheid om even de aandacht te vestigen op eene uitspraak van den heer Peerlkamp, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, doch waarop ik in de bewuste vergadering niet meer kon ingaan. Daartoe ontbrak de tijd. De spreker achtte het noodzakelijk er vooral den nadruk op te leggen, dat hij den Bijbel alleen als schoolbuek gevaarlijk genoemd had. Ik zal mij niet mengen in het debat, dat zich hieruit ontspon met den heer Koelmans. Indien het noodig is nog nader op de onbeduidende questie in te gaan, waartoe een voorloopig kort bericht aanleiding gaf, dan zal het den heer Koelmans, dunkt me, al zeer gemakkelijk vallen zijne correcte houding te verdedigen. Alleen dit wilde ik releveeren De omstandigheid, dat de heer Peerlkamp zooveel nadruk wenschte gelegd te zien op de woorden tats schoolboek'" wettigde het vermoeden, dat hij volstrekt geen bezwaar had tegen het lezcn van den Bijbel in huis. Hierin zag ik echter een groote tegenstrijdigheid. Immers, als de Bijbel in de school een gevaarlijk boek is dan moet hij het ook zijn in huis. Dan ligt het ge vaar in het boek zelf en niet in de plaats, waar dit gelezen wordt. Dan is het ook gevaarlijk om 's Zondags een kind een bijbeltje mee te geven naar de kerk. D&n handelt dwaas elke moeder, die aan haar kind een bijbeltje geeft als verjaringsgeschenk, zelfs al schrijft zij er het bekende gedichtje van Da Costa in. Daarom dan ook vroeg ik bij het debat aan den heer Peerlkamp nadrukkelijk, of hij het gevaarlijk achtte den Bijbel in huis onder het bereik der kinderen te leggen, bijv. op den schoorsteenmantel. In het antwoord, dat op die vraag volgde, kwam de heer Peerlkamp precies, waar ik hem hebben wilde. Blijkbaar wil hij den Bijbel achter slot bewaren, want hij zou de kinderen in huis alleen dan in den Bijbel laten lezen, als het gaan kon onder toezicht en leiding. Juist dus, M d. R zooals het gebeurt, in de Christelijke school, waar de onderwijzer de leesstof uitkiest, die hem het meest geschikt voor komt, om die daarna' met zijne leerlingen te bespreken en onder zijne leiding te doen lezen. Wij gaan dus hier met den heer Peerlkamp geheel accoord. De spieker heeft zelf zijne bezwaren uit den weg geruimd. Hij zal dit bij eene volgendegelegenheid moeten erkennen om niet met zich zelf in tegenspraak te zijn. Zijne bezwaren tegen „den Bijbel in huis" kunnen wij echter niet deelen. Voor or.s blijft de Bijbel, ook voor de kinderen, nog aLtijd en overal het beste Boek. Met vriendelijken dank voor de opname dezer regelen blijf ik Mijnheer de Redacteur, Uw dienstw. dicn., J. C. JANSEN. Mijnheer de Redacteur De ondergeteekende verzoekt U beleefd, onder- staand schrijven een plaats te willen verleenen in liet eerstvolgend nummer van Uw blad. De heer Peerlkamp had in zijne te Oostburg gehouden rede gezegd, dat hij deu Bijbel ais schoolboek gevaarlijk achtte. De berichtgever van ,,Luctor et Eraergo" liet in zijn verslag de onderstreepte woorden weg. In het volgend nummer stond echter van denzelfden correspondent een stukje om te laten zien, wat liberale sprekers tegenwoordig voor argumenten gebruiken. Hij meldde, dat de heer I eerlkamp, den Bijbel op de school gevaarlijk vond en welke 4 bewijzen deze voor die stelliiig had opgegeven. Blijkbaar moest dit stukje dienen als aanvulling van het verslag in het vorig nummer. Daarop volgde een Ingezonden stuk van den heer De Bruijne te Aardenburg, waarin o. a. op de uitlating der bedoelde woorden were gewezen. De redactie plaatste dit stuk onder dankbe- tuiging aan den heer De B., waar hij het verslag van den correspondent aanvulde. Deze wees er echter in het volgend nummer terecht op, dat deze aanvulling, voorzoover de twee uitgelaten woorden betrof, niet noodig was, daar hij zelf reeds in't nummer van 28 Januari die aanvulling had gegeven. Eenige dagen later besprak de redactie zelf in twee artikelen de bewijzen, die de heer Peerlkamp voor zijne stelling had gegeven, beide malen onder het opschrift//Is de Bijbel gevaarlijk als schoolboek Er was dus niet den minsten grond, om te spreken van de taktiek van //Luctor et Eraergo' om opzettelijk van de woorden des heeren Peerl kamp eene onjuiste voorstelling te geven. En mijne interruptie was volkomen op hare plaats. Ei is hier slechts sprake van een onwillekeurig verzuim van een berichtgevereen verzuim, dat hij zelt reeds herstelde, voor iemand er noo1 over sprak. Nu wil ik aannemen, dat de heer Peerl kamp, toen hij j.l. Donderdag in Ter Neuzen zijn lezing hield, niet vo'ledig op de hoogte was. Thans staat de zaak echter anders. Al de nummers van het blad, waarin bovengenoemde stukken voorkomen, zijn den heer Peerlkamp Zaterdag toegezonden. Daaruit heeft hij kunnen zien, dat van die beweerde taktiek van Luc tor et Emergo" schijn noch schaduw bestaat. Isu mag natuurlijk de heer Peerlkamp zijn bewering handhaven, dat het eerste bericht die twee woorden niet bevatte, wat hem, na de ver gadering ook reeds werd toegegeven. Maar zijn uitval op de taktiek van L. e. E. em opzettelijk een onjuiste voorstelling te geven van zijn woorden is en blijft niets dan een onbewezen insinuatie, die niet net staat, waar hem de bewijzen zijn gezonden, dat hij zich vergist heeft. Ten slotte nog een enkel woord over de nette manieren, waarover de heer P. schrijft. Als een spreker van meening is, dat zijne woorden niet juist zijn weergegeven door een of ander blad, heeft hij m. i. het reeht, in dat blad tegen zulk een wijze van doen op te komen. Het zou naar mijne meening met net zijn, indien de redactie plaatsing weigerde aan een desbetreffend stuk en in dat geval had de spreker gelijk, als hij brj gelegenheid zulk een redactie onderhanden nam in eene vergadering. Doch ik vind het evenmin een nette manier als een spreker dit laatste doet, zonder het eerste geprobeerd te hebben zelfs al had hij het grootste gelijk van de wereld. Want een redactie kan niet altijd dadelijk beoordeelen, of een toegezonden bericht geheel juist is. Daarvoor dient het hoor en wederhoor. Hoe veel te erger wordt het, als een spreker gelijk hier de heer Peerlkamp om een reeds Jang hersteld verzuim van een berichtgever op de redactie een blaain werpt, die niet gerecht- vaardigd is en daarmede voortgaat ofschoon hij iveet, dat hij lastert. Dit noem ik een zeer onnette manier van handelen. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Uw dw. dm, H. Koelmans. Ter Neuzen, 27 April 1905. aan dengene die den ondergeteekende voldoende den dader kan aanwijzen van den tusschen j.l. Zaterdag en Woensdag gepleegden diefstal met vernieling van een vischfuik, die gesteld stond in de Othenschekreek, ter hoogte van 't geh. Spui. Othene, April '05. Visscher. - -- A J Ps PUDDING bmm I ALTIJD JE PUDDING mi A. J. POLAK CRONINGEN. j cintP jf 1 CENT i par pakje. 1 pakje M "20 CENT Ftfe 3pahjes smafeen: CHOCOLAOI. ouiMbozen VAN1LLE, CITROEN. AMANDEL, AAROBEI, - ananas. M pdr Pakje. Fao CENT, Fd© 3 pak)e»J A. J. P. PUOOfNG Jt CENT 9 Zo to VERBAZENO LEKKER W - RAZENO OOEDKOOP Allen die belasgstellen in het oprichteu van een GRAANBEURS worden uitgenoodigd tot het bijwonen van een vergadering, te houden in het koffiehnis s'Lands Welvaeex te Axel, des namiddags ten 2 ure. Geneziiig zonder operatic door den n/lcittvofi band van van iedere maand te spreken hij Mej. E. VAN LEEUWAARDEN, Noordstraat (Schotschenhoek), Ter Neuzen, van des voortniddags 10 tot 's namiddags 1 nre. Ook is hij aan huis te ontbieden. Specialiteit In CEINTURES, ELASTIEKE KOUSEN, CORSETTEN enz. enz. ^ijzonder stelsel voor het recht maken van scheef gegroeide kinderea. jaren zulke groote 1 namelijk in Frankrij heeft de Tandheel- kunde in deze laatste jaren zulke groote vorderingen gemaakt, voor- namelijk in Frankrijk en in Amerika? in deze beide landen het diploma van tandheel- meester niet kan bekomen worden dan na verscheidene jaren volmaakte ernstige studien over de Tandheelkunde gemaakt te hebben, in een hooger instituut van Tandonderwijs. van algemeen nut erkend, en door den Staat ge- subsidieerd. Wanneer gij u wilt overtuigen van de uitstekende resultaten van het onderwijsin die scholen gegeven, wendt a tot den Tand- heelmeester en gij zult ondervinden, dat men tegenwoordig zonder de minste vrees en met het volste vei" trouwen een Tandheelmeester kan raadplegen. 49 1 lateaustr. (Rechtover de Nieuwe Hoogesch.) 5 minuten van de Zuidstatie, GEWT. De personen, die de stad niet bewonen, kunnen nog denzelfden dag verzorgd worden, zoowel voor de bewerkingen in den mond, als voor de plaatsing van kunsttanden en gebitten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2