Landbouwberichten. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Over dit en dat. 11 Inmiddels was de politie ter plaatse gekomen, en waren al spoedig de vier belhamels, de voornoemde J. v. D., benevens D. J., J. C. d. F., en A. H.. naar het politiebureau getranspor- teerd voor bet instellen van een onderzoek en opmaken van proces-verbaal. Ook is nog later gearresteerd F. E. In den afgeloopen nacht zijn alien weer in vrijheid gesteld maar te verwachten is, dat deze zaak voor ben minder aangename gevolgen zal na zicb sleepen. De combinatie tot reconstructie der staal- fabriek alhier schijnt niet gelukt te zijn, althans de definitieve openbare verkooping der in staat van faillissement verkeerende fabriek is aan- gekondigd tegen Woensdag 17 Mei a. s. in bet verkooplokaal der notarissen ten overstaan van den notaris Mr. Albert Poelaert, te Brnssel. M"t in gang van 1 Mei wordt definitief aan- gesteld als stuurman bij den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Sehelde, de malroos M. C. van Dijk. Donderdag slasgde te Middelburg voor het ondetwijzers-examen de heer L. A. Koster van Axel. Bij Konmklijk beslait is goedgekeurd, dat aan A J. Cammaert, burgemeester der gemeente Philippine, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Bij Kon. beslait is aan den heer J. Cammaert eervol ontslag verleend als bnrgemeester van Philippine. Voorts is eervol ontslag verleend aan den heer L. Haverbeke te Biervliet, als dijkgraaf van den Elisabethpolder. In den sfgeloopen nacht hebben een dief (of dieven) zieh door inbraak toegang verschaft tot de pastorie te Westdorpe, waaruit ontvreenod is^ een zilveren Christnsbeeld, ongeveer 14 centi meter hoog, dat van het kruis is afgernkt, een zilveren voetstuk van een frnitschaal, benevens eenige verguide franje en andere gamituren van een kerkvaandel. Ook zijn bij den landbouwer De Ridder een 50tal kippen ontvreemd. De dsdera zijn onbekend en 't vermoeden ligt voor de hand dat die wel //over de schreef' zullen tnoeten wo'rden gezocht. Te Sas van Gent is in den nacht van Zondag op Maandag een Belgische deserteur, die herhaaide malen, als zonder naiddelen van bestaan, door de politie over de grenzen was gezet, in de woning gedroDgen van eene wednwe, die in het stedelijk armhuis gehnisvest is. Hjj kwam door het venster, waarvan bij eene ruit had inge- slagen. De weduwe is daarop den nacht gaan doorbrengen bij eene kennis, terwijl de deserteur van haar bed gebruik gemaakt heeft. Toen zij 's morgens eens giug zien vond zij haar schamel huishouden kort en klein geslagen en den vogel gevlogen. Terwjjl een poosje daarna de politie in de woning bezig was met een en ander op te nemen voor het opmaken van proces verbaa), kwam de deserteur daar op nienw bin- nen, doende alsof hij van het zaakje niets afwist en maar eens uit #belangstelling" kwam zien De brutale kerel werd natuurlijk ingerekend. Tot kapelaan te Aardenburg is benoemd de heer A. van Loon, priester in het seminarie. Aan 9 leerhngen van den landbouwcursns te IJzendijke word Zaterdag het diploma uitgereikt door den heer Mr. P. C. J. Hennequin. Aanwezig waren ook de heer I. G. J. Kakebeeke, benevens de leden der commissie van toezicht en enkele belangstellenden. P. Dellaert dankte namens de leerlingen en bood den onderwijzer, den heer P. J. Roosendaal van Orarjepolder, als bewijs van erkentelijkheid van alle leerlingen het werk aan van Dr. Blink //De geschiedenis van den landbouw in Nederland". (M.C.) Men schrijft ons uit Zaamslag Naar wij vernemen gaat dokter Van Delden onze gemeente metterwoon verlaten. In de v^jf jaren, dat Z.Ed, in ons midden was, heeft bij zicb, zoover wij er over kunnen oordeelen, doen kenhen als een zeer ijverig, bekwaam arts, die zich door zijn humaan optreden vele vrienden verwierf. De gemeente, die dokter Van Delden tot stanaplaats zal kiezen, zal zich gelukkig achten hem als arts te bezitten. Een hartelijk vaarwel zij hem toegewenscht. Ook uit Bo-chkapelle wordt vernomen, dat men daar met leedwezen het vertrek van dokter Van Delden vernam. Ook daar was hij algemeen geacht, wat niet te verwondereu viel, waar hij toch nacht en dag steeds bereid bevc-nden werd om, hetzij bij aim of rijk, ziin diensten te ver- leenen. Axel. Tot onderwijzer aan de Bijz. school op 't Spui, onder deze gemeente, is met ingang van 2 Mei a. s. benoemd de heer L. A. Koster, alhier. Axel, 25 April. In den nacht van 23 op 24 April zijn bij den landbouwer M. van Dixhoorn ontvreemd een 60tal kippen en een jong varken, daders onbekend. .Dezer dagen kwam aldaar bij de politie een persoon, een landbouwer beklagen, omdat deze naar hij zeide een hond had die wild opspoorde. De marec'naussde bjj wien de klager zeer ongunstig bekend stond gingen op onderzoek uit en bekeurden dien landbouwer. Intasschen kwam het hun ge- wenscht voor, om ook een oogje te houden op den aangever, wat tengevolge had, dat een uur later ook deze wegens strooperij werd bekenrd. Een der verbaliseerden bood om te worden vrijgelateD de politiebeambten f 10 aan, wat voor hem een tweede proces-verbaal ten gevolge heeft. Sas van Gent. Maandagavond kwam de 25 jarige zoon van den wagenmaker C. Segers, wonende op de wijk Valke alhier, per fiets van Ter Neu- zen gereden. Omtreut het huisje Driekwart is hij in botsing gekomen met een rijtuig, zoo erg, dat hij door andere personen op den weg gevouden werd. De fiets was geheel vernield en hij zelf klaagde over inwendige pijnen. Per rijtuig werd hij naar het onderlijke huis vervoerd, alwaar hij heden Woens- dagmorgen aan de gevolgen is overleden. Volgens gezegd wordt had Segers licht op, doch het rij tuig niet, bovendien bleef het rijtuig dat doorreed onbekend. Een onderzoek is thans onmiddellijk ingesteld. Koewacht. In de eerste maanden van dit jaar had men op het Belgisch gedeelte dezer gemeente en onder de gemeente Stekene veel last van kippendieven. Herhaaldelijk werden na bier, daar hoenders oitvreemd. Eindelijk gelukte de politie te ontdekken, waar het gestolene den man gebracht werd. Jn den nacht van op 12 Maart 11. legden drie gendarmen zich in hinderlaag in de nabjjheid van het huis, waar de dieven hun buit in klinkende munt verwisselden. Rond middernacht traden drie kerels, zwaar beladen, de woning binnen. De gendarmen gingen ook eens kijken en ontdekten, dat de bewoners onderhandelden over den verkoop van een 20tal hoenders. De kippen werden in beslag genomenterwjjl de drie nachtelijke bezoekers de gendarmen mochten vergezellen. De vorige week werd deze zaak voor de rechtbank te Dendermonde behandeld, D. Bernard, oud 35 jaar, D. Haentjes, oud 38 jaar, beiden van Moerbeke en K. Moens, oud 48 jaar, van Stekene werden veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf met bevel totonmiddellijkeiuhechte- nisueming. De heler J. de Nijs, oud 36 jaar en zijn waardigeechtgeBoote,ontvingen ieder 4 maanden gevangenisstraf. dan het aan 11 Koewacht. Zondagnamiddag werd ten haize van den heer H. D. IJsebaert alhier, de eerste algemeene vergadering gehouden van de cooperatieve boerenleenbank. Ruim 50 leden waren tegen- woordig. De heer C. Dierick, voorzitter van den raad van toezicht, presideerde de vergaderiDg. De kassier bracht een uitvoerig verslag nit van den tofstand der jeugdige vereeniging en consta- teerde met genoegen, dat de bank gedarende haar eerste lerensjaar een bloei had bereikt, die zelfs de vurigste voorstanders niet hadden durven ver- wachteu. Aan spaargelden werd ingebracht de som van 12538,03, terngbetaald 1484,75. Bijge- schreven werd aan rente I7],74y2, uitbetaald 13,75, zoodat met 1 Januari 1905 aan spaar gelden was geplaatst 11038,77verdeeld over 36 boekjes. Aan 28 leden werden voor- schotten verleend tot een bedrag van f 5570. Afbetaald werd in den loop van het jaar 544,50, zoodat op het einde van het jaar nitgeleend was aan leden f 5025,50. Het winstcijfer bedraagt b9,Qblj2, terwijl htt aantal leden van 45 tot 73 geklommen is. De rekening en verantwoording werd daarna goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd besloten dejaar- wedde van den kassier voor 1905 te bepalen op 100. Tot lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer C. de Blieck en tot lid van het bestuur de heer H. Bonte. Aan de orde was thans htt voorstel van het bestunr om de rente der voorschotten van 4 op 4J/4 percent te brengen. Na eenige discussie werd dit met algemeene stemmen aangenomeu. Nadat de kassier nog eenige inlichtingen ver- strekt had over de soliditeit der centrale bank te Utrecht, werd de vergadering gesloten. 's Gravenhage, 26 April. Tweede Kamer. Onderwijs-wet. Aangenomen is het amendemeut van de heeren Van Wijnbergen c. s., om ook een onderwijzer-weduwuaar, die inwoneude minderjarige kinderen heeft, vergoeding voor hnishuur te geven. Verworpen werd het amendement van den heer Ketelaar, om voor de salarisregeling de gemeenten niet in klasseD te verdeelen, zoomede het amende ment van den heer Ter Laan, om voor de berekening van den diensttijd der schoolhoofden ook mede te tellen de dienstjaren als onderwijzer doorgebracht. Een door den heer Talma op art. 45 voorge- steld amendement, om voor kleine schooltjes de aanstelling van een tweede leerkracht facultatief te stellen, werd als absoluut onvoldoende be- streden door den heer Ter Laan, die er teveus bevoorrechting van het bijzonder onderwijs door gemeentebesturen van duchtte. De Minister bestreed hetnmendement van den heer Tydeman, om tijdelijke ontheffing van de ver- plichting tct voorziening in vacatures, uitdrukkelijk te beperken tot gevallen dat gebleken is dat binnen den bepaalden termijn, ondanks het aan- bieden van behoorlijke jaarwedde, geen onderwijs- kracht te krijgen was. DE PAARDEBLOEM. Bekend als ffde bonte hand", gevreesd door den landbouwer, welkom voor den liefhebber van molsla, bewonderd door Jen liefhebber van bloemen en planten Ziedaar het doopzeel van de paarde bloem, in de wetenschap bekend als //Taraxacum officinale" Dat ze gevreesd wordt door den landbouwer, behoeft zcgt het //Utr. Dbl." niemand te verwondereu, die weel hoe uitstekend deze plant voor den strijd om het bestaan :s ingericht. Zie maar eens hoe zij in een weiland haar liefvormige bladeren plat op den grond legt, waaronder zelfs gras verstikt, en probeer eens, haar uit den grond te Uekkenhet gaat eenvoudig niet. Maar zij rooet er uit, en met een mes steekt men haar af, vergetende dat de vleezige wortel spoedig weer oogen gemaakt heeft en met een week of wat, in plaats van een, met een half dozijn rosetten van bladeren te voorschijn komt. En dan die enorme verspreiding door het zaad, dat bijna op kale rotsen ontkiemt en een plant vormt De moJsla hebben we in de eerste plaats te danken aan de paardebloem en in de tweede plaats aan den rnol, die in najaar of winter een hoopje grond in den vorm van een molshoop over de plant werkt. Op deze wijze beschermd tegen koude en afgesloten van het licht, gaat de plant groeien en vormt haar rosetje van gele bladeren. De molsla-zoeksters snijden dit af en verkoopen het. Onze groentekweekers knnden veel meer van deze plant profiteeren door in April een hoekje grond te bezaaien met zaad van de paardebloem, en de plantjes dan op een daarvoor toebereid bed uit te planten op een onderlingen nfstand van 10 c. M. terwijl de ruimte tusschen de rijen ongeveer 25 c. M. behoort te zijn. In October knnnen dan groote, dikke wortels gerooid worden, waarom het te doen is. Nu wij de wortels van de molsla hebben, ligt het maar aan ons, de kropjes te voorschijn te roepen. Het eenvoudigste is wel, de wortels op een warme, donkere plaats op te stapelen, om daardoor de plant tot groeien op te wekken, waarna met een paar weken geoogst kan worden. Dit gemeene onkruid is voorts een sierplant. In de Koninklijke tuinen van Kew bij Londen stond een groot perk met paardebloemen in't begin van Mei zoo schitterend te bloeien, dat het de aandacht trok van duizenden menschen, die er voor gingen staan en het bewonderden. Het is zaak, in Augustus te zaaienmen heeft dan het volgende jaar een perk met paardebloemen, dat ongemeen fraai is. Te Rotterdam wordt thans gehonden een Tentoonstelling van ngverheids-producten van Rol- terdamsche industrieelen. Jammer is het even- wel dat de grootindustrie aldaar niet vertegen- woordigd is. Men vindt er dan ook niet de fraaie tapijten der firma Stevens, noch groote machinerieen. Ook de nabootsing der oude Rot- terdamsche gebonwtjes is niet te vergelijken met oud-Antwerpen of oud-Brussel. Z(j die ondanks de reclame alleen naar Rotterdam reizen voor deze Tentoonstelling, staan voor een teleurstelling. In de gemeente Nieuw Lekkerland werd het dochtertje van een watermolenaar door een wiek van den molen getroffen en een eind weggeslingerd. Het kind was oogenblikkelijk dood. Nog is de herinnering aan den binnen korten tjjd, door twee studenten te Delft gepleegden zelf- moord niet uitgewischt, of opnieuw wordt omstel- tenis gewekt door een verhaal over lets dergeiijks, dat als iets verschrikkelijxs van mond tot mond gaat. Na een onderzoek, dat zeer bemoeilykt werd door de zucht van de betrokkenen oin de zaak met ruchtbaar te maken, deelt men onder nadruk- kelijke reserve het volgende mede Een jongmensch zag een liefdesaanzoek afgewezen en schoot zich, in zijn ellende daarover, voor het hoofd. Het schot trof echter niet het gewenschte doel, maar vernietigde een oog en beleedigde het andere dermate, d.t een ter zake km/dig hoog- leeraar de hoop op behoud daarvan zeer gering heeft genoemd. Het jongmensch zal derhalve, indien hjj van zijn schotwonde geneest, waarop kans is, vermoedelijk zijn gezicht rnissen. Uit Middelharnis meldt men Eergistermiddag verspreidde zich het gerucht dat de 26jarige D. P., uitgegaau om een zeiltochtje te maken, in de haven alhier verdronken was. Al spotdig bleek het gerucht waarheid. Het rauke vaartuigje was tengevolge van een rukwind orn- geslagen. Het zoontje van L. G. dat zich mede in het bootje bevond werd gered door den heer v. d. Berge, die zich gekleed te water had begeven. D. P. werd echter eerst na een kwartier tijds opgehaald, maar de pogingen om de levensgeesten op te wekken waren vruchteloos. Men schrijft uit Aalburg dd. 21 April: Gisterenavond omstreeks 6 uur overkwam den 74jarigen J. v. Kuijk een noodlottig ongeval. Met hit en kar haalde hij zijn zoon van de boot en nam op de met groente beludeu kar plaats. De zoon zou den hit van den halster ontdoen, om een fouw op de kar te hebben. Het dier werd schichtig en wilde cp hoi gann. De onde- man sprong van de kar en werd zoo ernstig over- reden, dat ribben in de longen drorigen. Enkele uren later is hij overleden. Een kordate jonge dame Dp het spui, bij het Rokin te. Amsterdam, zag men volgens het N. v. d. D. dezer dagen een aardig tnfereellje. Aan den eenen kant een reusachtige verhuiswagen en aan den anderen kant bij Artis was een stofzuiger aan t poefeu en znchten. Toen kwam er van de Kalverstraat zoo'n zware bierkar aan met twee heel dikke paarden er voor. Die schnkken hevig van //le nettoyage par le vide en begonnen geweldig te sta pen en te sprin- gen, zoodat iedereen de wijk nam. Op ditoogenblik kwam er een fietsend juffertje aan, heel jong en tenger. Fluks wipfe zij van haar rijwiel, zette het tegen een muur en zonder een oogenblik te aarzelen ging zij naar de groote trappelende paarden, pakte ze kalm en bedaard bij een Hern en onmid dellijk bedaarden de dieren en reden met den zwaren wagen Rokinwaarts. Wip zat het jnff-rtje weer op haar fiets en verdween. 't Was in een oogenblik afgeloopen en de omstaoders zagen het sprakeloos aan, maar een kruier vertolkte die verbazing met den uitroep //Non, die moet een ekipaosie hebben Uit Vollenhove wordt aan de Zw. Ct. gemeld Gisternacht is alhier een vreeselijk drama afge- speeld. Toen gistermorgen de hofstede „d/ Rolle- cate" gesloten bleef, heeft men zich door in— klimming toegang verschaft. De b woners, Harm de Vries en zijn zuster, werden /.waar gewond op den vloer gevonden. Bij nader onderzoek- bleek De Vries reeds overleden, maar de zuster gaf nog teekenen van leven. Voor haar behond wordt echter gevreesd. Polslag der zuster van De Vries whs heden- middag vier uur iets beter. Er bestaat nu hoop op beterschap. Het parket nit Zwolle wordt hier heden vervracht. Al wordt ook door een groot deel der Ohris- tenheid de Stille week doorgebracht in voor- bereiding van het naderende Paaschfeest, het algemeene leven met zijn gewone bedrijvigheid houdt zijn geregelden gang. Er zijn er zeker velen, die in de voorbije dagen zoo telkeirs hebben heengezien naar het krnis van den lijdenden Christus op Golgotha's heuvel of hebben geluisterd naar het lied der verrijzenis uit de dooden, dat op Paaschmorgen van uit Jozef's hof over de wereld bazuint. Maar ook voor de meesten banner laat osze tijd niet de gelegenheid om in de rust der volledige af- zondering Christus sterven en opstanding langen tijd te herdenken. Het moderne leven is van een te ingewikkeld raderstel, dan dat het ook maar voor korten tijd onze krachten zou kun nen missen. Een verlies van uren kan een schade brengen van duizenden en een st.il- stand is onmogelijk. Dat jaagt ons voort on danks ons zelven en die niet mee wil, dnwt het op zij naar eigen stoffelijken ondergang. e kunnen ons niet langen tijd meer terag- trekken in stille afzondering om binnenskamers te overdenken, wat ons heilig en dierbaar is en om tot ons zelven in te keeren. Naiederen morgen van ontwaking en rustige verfrissching moefen we het woelige bedrijf weer ingaan, want, wie niet iederen dag verschijut op den markt des levens, doet slechte zaken. Geen wonder, dat we vaak met weemoedige gedachte- nis kunnen terugzien naar vervlogene eeuwen. Hoe rustig en vredig scheen bet zich toen te levenNiet over de gansche wereld, maar binnen eigen welbekenden kring bewoog zich het dagelijksch gedoe der menschen en de mede- dinging van heel de menschheid dreef nog niet, zooals nu, ieder voort tot den zenuwachtigen haast, die geen rust kent. Ook de rustige, vertrouwelijke omgang der menschen kan ons uit die dagen zooveel aangenamer schijnen dan nu. Hoe menige zomeravond zag niet de menschen in wijden kring zich scharen voor het huis onder de oude linden, waaronder zij als kinderen hadden gespeeld, toen hunne ouders hier zaten. Nu is de geheele aarde gemeen goed geworden en overal werken en zwoegen de menschen, die onder ginsche boomen op- groeiden. Al die eigenaardige bekoorlpkheid der intimiteit heeft het leven verloren bij den geweldigen sprong, dien de stoocn het heeft doen maken. De vermeerderde welvaart en uitgebreidere ontwikkeling en beschaving, die de tot onge- kende hoogte omhoog gerezen industry en het snellere verkeer, ons hebben gebracht, zijn met het verlies van veel goeds samengevatlen Wat de verhouding tusschen werkgevers en werk- nemers bij die snelle industrieele ontwikkeling heeft ingeboet, kan ons iedere week, ja iedere dag leeren. Ja zelfs in handwerksbedrijven doet dit z'n invloed gelden, getuige de werk- staking der timmeriieden te Hilversum, die ondanks alle pogingen tot bemiddeling niet te keeren bleek. Maar tot welke uitbarstingen het vooral in groote industrie-landen kan leiden, hebben we dezer dagen weer in Frankrijk kunnen waarnemen en in Italie, waar de spoorweg- arbeiders hebben getracht het heele verkeer stop te zetten en aldus aan hun land de rust

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2