Landbouwberichtenc Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Ouufkoop is Goedkoop. a In 't kort beantwoordde hij den derden debater, o. m. als zijn meening te kennen gevende, dat uit hetgeen deze van 't sterfbed van een 8jarig kind verhaalde, allermiust de niting van een kindergemoed bleek, maar een opgedrongen meening, terwijl voorts om een enkel feit van neutraliteits- schending, dat niet te pas koint, dat spreker sterk afkeurt, het geheele stelsel niet moet worden veroordeeld. 't Was ondertusscben half een ure en daar de voorzitter, de heer P. van Dixhoorn, reeds bij den aanvang had te ken' en gegeven, dat de vergade- ring te 12 uur moest beeindigd zijn, kon hij geen gelegenheid voor dupliek meer verleenen. Hij dankte de opgekomeneu voor hunne onver- deelde belangstelling, den spreker voor zijne rede en zijne tegenstanders voor de wijze waarop het debat gevoerd was. De heer Koelmaus wenschte nog even dank te betuigen voor de wijze waarop gelegenheid was gegeven tot het wisselen van gedachten en hoopte nader in de gelegenheid te zijn, zijne meening tegenover die van den heer Peerlkainp te verde- digen. Gisteren werd voor den heer Aug. Maandag alhier, ten zijnen huize in vier perceelen aan- besteed, het verbonwen van de perceelen staande aan de Noordstraat, gemerkt 1 en 3. Yoor het eerste perceel metselwerk werd inge- schreverl door de heeren W. P. Nieuwelink voor f 1795,en F. van der Peijl voor 1520, Voor het tweede perceel, timmerwerk, werd ingeschreven door de heeren J. A. Rijnberg voor 1666,A. J. de Kort voor 1649, H. Kaiiser voor f 1625,en I. P. Casteleijn voor f 1497,— Voor het derde perceel, loodgieterswerk, werd ingeschreven door de heeren A. Dhaeze voor 298,Joh. Knijff te Zaamslag voor 214 en de wed. D. J. Guequierre voor 205, Voor het vierde perceel, schilderwerk, werd ingeschreven door de heeren 0. C. F. de Pauw voor 339,Alph. Guilliet voor 308, E. F. Lauret voor 276,P. van Jole voor 265,95 en A. van Duijse voor 237,75. De inschrijvers bij wier naam geen woon- plaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Woensdag slaagde o. m. nog voor het or.der- wijzers-examen de beer L. van der Plasse, van Koewacht, leerling der rijks-kweekschool te Middel- delburg. Koewacht. Te Lokeren slaagden deze week voor het examen in het hoefbeslag de smeden Leon van den Eeckhout en Edmond van den Eeckhout, beiden van alhier en zonen van den heer Alph. van den Eeckhout. Yeclal is duurkoop toch ten slotte goedkoop. 'k Weet zeker, dat een ieder dit al meer dan eens heeft hooren zeggen, dat ieder 't ook wel ondervond. Zelfs bij het koopen van wat knnstmest. Dan ten minste, als het dure al eens werd gekocht. Maar velen deden dit tot heden niet, vooral niet in de weidestreken. »Nu ja, zoo'n baaltje of wat kalk, dat kan er nog op door. Een enkel zakje superphosphaat of wat thomasslakken, 'tis ook nog te doen. Zelfs beendermeel. Maar chili- salpeter Ho, maar 12 of nog meer voor eenen zak. Dat is immers al te gek." Zoo wordt geredeneerd, heel vaak. Maar zou het wel verstandig zijn, aldus te spreken en daarnaar te handelen Laat ik maar aanstonds zeggen, dat ik meen van niet. Mijn overtuiging is en deze overtuiging rust op cijfers aaii de praktijk ontieend dat ook in dezen geldthet opsclirift, boven afgedrukt Duurkoop is goedkoop De heer J. van Noort te Lisse liet op een perceel hooiland 800 K.G. Algiersphosphaat uitstrooien. Hij oogstte 2780 K.G. hooi per H.A 'tPerceel er naast kreeg bovendien voor 25 chilisalpeter. Twee oaaltjes dus slechts. Duur nietwaar. Ze kostten met z'n beiden heel wat meer nog dan de 8 baaltjes van 'tphosphaat. Edoch de oogst bedroeg mi 6920 K.G. Laat ons nu even rekenen. Voor 25 chili gaf den heer Van Noort 6920 K.G. 2780 K.G. is gelijk aan 4140 K.G. hooi. Is dit nu duur? Neen immers! Denk aan 't opschrift. Een ander stukje van hetzelfde veld kreeg 8 baaltjes Thomasslakken. Voor 16 dus. De opbrengst was niet kwaad3000 K.G. hooi. Toch kwam er van 't perceel, dat naast de slakken ook 200 K.G. van het //dure" chili ontving, ruim 2 maal zooveel hooi. 6840 K.G. was de opbrengst hier. Dus 3840 K.G. meer. En dit alleen door 2 simpele baaltjes chilisalpeter. Alweer 't oude liedje //Duurkoop is goedkoop." Op 'tproefveld van den heer Van Noort had men ter. slotte nog twee stukjes, waar de meeropbrengst door chili uit kon blijken. 'tEene kreeg hier enkel super phosphaat. Op 't andere werd behaive dat, ook 200 KG. salpeter uitgestrooid. Van 't eerste stukje oogste men 5000 KG. hooi. Wel prachtig was die opbrengst. Maar trots deze kolossale massa, voerde ook op dit gedeelte van het veld het fdure" chili de oogst nog vrij wat op. Het stuk toch, dat naast //super" ook voor 25 ^chili" kreeg, gaf 7440 KG. hooi, dus 2440 KG. meer. Waar koopt men zooveel hooi voor 25 Het antwaord geve na de lezer zelf maar op die vraag. Ik eindig met aan dit geschrijf nog toe te voegen, dat ik de getallen ontleenae aan het oflicieele verslag der »Rijks-Landbouwproefvelden", ten vorige jare aan- gelegd in de provincie Zuid-Holland. De door mij aangehaalde eiifers zeggen 'tklaar, dat ook voor weidestreken geldt -/Duurkoop is goedkoop I" Te Manchester is Maandagmorgen een af- schuwelijke moordgeschiedenis afgespeeld. Zekere Taylor, directeur van een zaak in phono- grafen, heeft zijn vrouw en twee zoons vertnoord met een revolver en daarna zelfmoord gepleegd, zonder opschuddisg in het nachtelijk huis gemaakt of de dienstbode wakker geschrikt te hebben. Deze laat8te zag 's morgens, toen zij haar meesteres als gewoonlijk een kopje thee bracht, haar dood in het bed liggen en Taylor zelf dwars over zijn ledikant, ook dood. In de slaapkamer der kinderen vond zij hen beiden dood met schot- wonden aan het hoofd. Ook de hond was dood- geschoten, terwijl de kat vergiftigd was. Taylor was een algemeen geacht persoon in de buurt waar hij woonde. De verschrikkelijke daad wordt toegeschreven aan een vlaag van waanziu. Ouder voddenrapers. Een voddenraper, Edmond Dany genaamd, 37 jaar oud, die met zijn vrouw en zes kinderen, wasrvan het oudste 10 jaar is, in de rue des Amandiers no. 86 te Parijs woont, had twee vrienden, eveneens vodden rapers, Francois Clochet, 19 jaar oud en Pierre Leon, beiden wonende in de steeg Sainte Cathe rine no. 8, bij zich ten eten gevraagd. Oinstreeks 6 uur gingen Dany en zijn gasteu nog een apera- tief drinken in een koffiehuis in de rue Meuil- montaDt. Onderweg toonde Dany, die anders een vroolijke kameraad is, zich buitengewoon droef- geestig. //Ik heb groote zorgen", vertelde hij aan zijn vrienden, //gistermorgen kreeg ik een brief van een man, met wien ik vroeger eens twist gehad heb. Die man loopt op mijn leven. Ora hem te ontkomen ben ik al meermalen ver- huisd. Hoe heeft hij mijn nieuwe woning kunnen vinden Ik weet het niet. Zooveel is zeker dat hij mij in zijn brief schrijft, dat ik nog maar eenige uren te leven heb en ik weet zeker dat hij woord zal houden". Zwijgend liepen de drie vrienden voort, maar toen zij op den hoek van de rue des Passants en de rue des Amandiers kwamen, bleef Dany eensklaps staan. Hij was doodsbleek. //Daar is hij, hij loert op mij stamelde hij terwijl hij naar een man wees, die zich in een portaal verschool. De onbekende was van herculische gestalte en droeg de gewone kleeding der straatslijpers fluweelen broek, blauw boezeroen en leeren pet. Hij kwam de vodden rapers tegemoet en toen hij dicht bij hen was, zeide hij luid //Ik ben het, gij herkent mij, nietwaar Ik ben Jacob. Nu zullen wij onze rekening eens vertffenen". Francois Clochet aut- woordde//Met uw verlof, w\j kennen u niet, ga uws weegs". Maar zonder acht op hem te geven, sprong de man op Dany loe. Clochet had al zijn bewegingen scherp in het oog gehouden en wierp zich tusschen hem en zijn vriend. Helaas, de brave jongen kon den ongelukkigen Dany niet beschermen, want de aauvaller stiet hem zijn mes in de borst. Zwaar gewond viel Clochet neer, terwijl de bandiet met een triomfkreet zijn vijand weer te lijf ging en dezen drie messteken toebracht, zoodat ook hij op den grond viel. Voordat de voorbijgangers, die getuigen geweest waren van dezen dubbeien moord, konden toe- snelle.D, was de moordenaar in een rijtuig ge- sprongen, dat niet ver van daar wachtte en nu in voile snelheid voortreed in de richting van den boulevard Menilmontant. De twee gewouden werden opgenomen en naar het hospitaal Tenon vervoerd, maar Dany stierf kort na zijn opuame. Clochet bevindt zich in levensgevaar, doch hij kon nog door den commissaris van politie ondervraagd worden. Hij wist evenwel geen belangrijke in- lichtingen te geven en evenmin kon de vrouw van den ongelukkigen DaDy de justitie inlichten. Haar man had haar nooit over Jacob gesproken. Eenige uren later evenwel werd deze in zijn woning, rue des MAriers no. 4, gearresteerd. Hij is 20 jaar oud en eveneens voddenraper van beroep. Voor den rechter van instructie bekende hij volledig zijn misdaad. Dany en Clochet waren jaloersch op hem, zeide hij, omdat hij meer verdiende dan zij en daarom deden zij hun best om hem tegeu te werken. Hij had daaraan een eind willen maken en het vaste voor- nemen gehad om beiden te dooden. Hij is in de gevaugenis opgesloten. Te Havre is een man gearresteerd, Joseph Frai ^ois Charoot genaamd, 32 jaar oud, geboren te Chalous-sur-Marne, die den 18en Juli 1902 met 8 makkers uit Guayana was ontvlucht. Dagen- lang bleven zij iu eeu sloep op zee, in afwacbting tot een vreemd schip hen zou opnemen en hadden alle folteriDgen van honger en dorst te verduren. Heeds hadden zij besloten zelfmoord te plegen, toen een Noorsch zeilschip hen opnam en waar men hen met gedroogde visch voedde. Charoot landde in een Duitsche haven en maakte, onder een valschen naam, verscheidene zeereizen als matroos op vreemde schepen. Gedreven door heimwee naar zijn vaderland, kwam hij van Duitschland per spoor te Parijs, bereikte van daar Nogsnt-sur-Marne en bracht 24 uren door bij zijn ouders, die daar wonen. Om weer een schip te vinden, begaf hij zich naar Havre, waar hij een man, dien hij niet kende, aantrof, met wieu hij een geheelen dag doorbracht. Charoot, die geld bij zich had, betaalde alle verteriugen, die zij tezainen hadden gemaakt. In dronkenschap beging hij daarna de ouvoorzichtigheid aan zijn nieuwen //vriend" te zeggen wie hij was en van zijn vlucht te vertellen. Deze had daarop de 1 agheid hem aan de politic te gaan verraden, met het gevolg, dat hij nog denzelfden dag werd gearresteerd en naar het bagno zal teruggezonden warden. Charoot, een man van forschen lichaamsbonw, werd tot 5 jaren dwaugarbrid veroordeeld wegena een inbraak in het spoorwegstation te Nogent-sur- Marne. Reeds in 1898 was hij ontsnapt en n» veel ontberingen weer opgevangen. Op ver- schillende plaatsen van zijn lichaam is hij ge- tatoueerd en op zijn rug heeft hij de spreuk z/Spreken is zilver, maar zwijgen is goud." Die spreuk had hij wel wat beter in toepassing inogen brengen. Tegen Dr. Loewe, directeur van den ge- meentelijken schouwburg te Breslau, en Munder, inspecteur van de verlichting, is een vervolging ingesleld wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Den 13deB Januari 1902 was in den schouwburg brand uitgebroken, waarbij vier danseressen ernstige brandwonden opliepen. Een van dezen is daaraan bezweken. Bij Kenton, een klein uurtje gaans van New-castle-ou~Tyne, is Maandagnacht een diefstal gepleegd, die aan oude tijden herinnertop een eenzamen weg tusschen heuvels is een poslwagen uitgeplunderd. Er kwamen plotseling enkele man- nen te voorscbijn, die het paard bij de teugels vatten en den conducleur uitnoodigden af te stap- pen. Deze ging zijn zweep gebruiken, maar de mannen hadden hem algauw te pakken,-zij trokken hem van den bok, sloegen hem bewusteloos en bonden hem vast. Vervolgens reden de roovers met den postwagen naar een eenzame pick en plunderden daar de postzakken. Hoeveel brieven en pakjes er gestolen zijn, is nog niet bekend. Het was Paschen is nabij een zeer groote post, maar er zijn ook ongeveer 800 pakjes terug- gevonden. Toen de postconducteur weer bijge- komen was en zich losgemaakt had, waren de roovers al gevlucht. De politie is hen nog niet op het spoor. In den Boven-Harz sneeuwt het sedert Maandagochtend onafgebroken. De temperatuur is, bij den kouden noordoosten wind, tot 2 en 4 graden onder nul gedaald. De post moet gebruik maken van sleden. Te Kiel is een onderofficier bij de marine wegens recrutenmishandeling tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gebleken is dat hij een dikken wollen doek om den hals van een recruut had gewikkeld en den man daarna vlak bij een gloeiende kachel drilde, tot hij er bij neer viel. Een anderen keer moest de recruut zijn geweer als een uithangbord voor zich uithouden en telkens, als de arm dreigde te zakken, werd hij met een schaar gestoken. tin 1st. Geboorten. 6 April. Charles Jean Odilon, z. van Charles Johannes Barm en van Eugenia Isabella Fricot. 14 April. Augustinus Andreas, z. van Carolus Christiaan van Gijsel en van Maria van Damme. 15 April. Maria Catharina, d. van Petrus Johannes Wittock en van Apollonia van Leemput. Overlijden. 3 April. Johannes Jacobus Lefever, oud 69 j., z. van Jacobus Johannes en van Antonetta Eestcn (beiden overl.) Xaverius de Smet, oud 80 j., weduwn. van Nathalie Boone. 8 April. Catharina Steel, oud 55 j wed. van Ednardus Schoof. 9 April. Maria Pauwels, oud 33 j echtg. van Wilhelmus Fredericus de Wilde. 12 April. Jacobus Kramers, oud 65 j., echtg. van Coleta Petronella de Kock. Hocnaclit. Huwelijks-aangiften. 14 April. Au gust Vervaet (van Moerbeke, Belgie\ oud 27 j., jm. en Celestina van Santberghe, oud 25 j., jd. Alouisius Fran- ciscus van de Vijver, oud 24 j., jm. en Justina Maria de Maeijer, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 April. Delina Maria Mathilde, d. van Petrus Adam en van Maria Theresia van der Sijpt. 8 April. Margaretha Maria, d. van Ednardus Coone en van Amelia Rombaut. 13 April. Martha Berlina Maria, d. van Ednardus van Grimberghe en van Leonie Marie Vlijminck. 14 April. Henricus Jacobus, z. van Emile Suij en van Maria Josephina Ceelaert. Overlijden., 1 April. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. gesl. van Edemundus Leopoldus de Schepper en van Mathilda Schelfaut, 10 April. Joze- phus Jacobus Lemsen, oud 10 m., z. van Anna Catha rina. 12 April. Nathalia van Ever, oud 79 j., wed. van Albert Geers. 14 April. Johanna Catharina van Goethem, oud 84 j., echtg. van Charles Louis der Weduwe. ZEETIJDINGEN. Van 19 tot en 'net 20 April. 3 5 Q VLAG. NAAM. Ms. Van en naar. Lading. Voor Ter Wenzeni 20 Eng. 9.a. Thurston 2570 Windau bout idem Ann Webster 2241 Londen stukg. Van Ter Weitzten 19 Eng. s.8. River Lagan 2272 ILonden stukg. 20 Eng. sch. Jubilee 535 i idem macadam Voor (went 20 Deen. s.s. Kai 3688 :Ri ga h. vl. idem Fredcnsborg 4211 idem idem Eng. «.s. Sea Gull 2762 Londen stukg. Eng. s.s. Dunavon 1611 Yarmouth ledig idem Truro 3366 Hull stukg. idem Faraday 2525 New-Castle idem Van »-«t 19 Eng. s.s. Onse 2158 Goole stukg. idem Sea Hound 1085 jLonden idem 20 Belg. s.s. Amelie 3213 'Antwerpen idem Eng. s.s. Nyroca 3664 idem idem Eng. sch. Harmony 472 jLonden phosph. Van 19 tot en met 20 April werden laugs de Oost- sluizen alhier 61 binnenvaartuigen op- en 45 afge- schutdoor de Westsl. 7 op- en 12 afgeschut. Tn de gisteren gehouden openbare terecht- zitting van den Raad van beroep (ongevalleu- verzekering) te Middelburg, had de uitspraak plaats in de zaken van A. A. v. D., iu hoedauigheid van voogd over L. v. D., A, K. en J. C. d. E., alien te Ter Neuzen, waarbij werd vernietigd de beslissingen van het bestuur der Rijksverzekerings- bank en het bestuur werd veroordeeld, de genees- en heelkuudige behandeliug van de getroffenen voor zijn rekening te nemen, terwijl de twee eerste klagers in het meer gevorderde, niet ontvankelijk werden verklaard en aan den derden klager werd toegefee> d een rente ten bedrage van f l,93l/8 per werkdag van 11 Augustus tot 24 September 1904. In bijvoegsels tot de St. Ct. no 94 zijn opgenomen de statuten van a. de vereeniging Stamboek van het ^Zeeuwsch- Belgisch (rekpaard (Sludbook du cheval de trait Zeiaudais-Belge,") bij verkorting Z. B. S. geves'igd te Hulst. De vereeniging is aangegaan voor een tijdvak van 29 jaar en 11 maanden, aanvangende op den dag der oprichting, zijnde 11 Januari 1905. Het doel is de bevordering van al hetgeen strekken kan tot verbetering van het koudbloedige paardenras in Zeeland. Zij tracht dit doel langs wettigen weg te be- reiken a. door het aanleggen en bijhouden van een stamboek, waarin hengsten en merrien van het Belgisch trekpasrdras, die in Zeeland zijn inge- voerd, en van merrien, geboren uit een vader van het Belgisch trekpaardras en eeDe inlandsche moeder, na door eene commissie van deskundigen daarvoor geschikt bevonden te zijn, worden opge nomen b. door het aanleggen en bijhouden van een veulenboek, waarin de afstammelingen van »tam- boekhouders worden ingeschreven; c. door het in druk uitgeven van het stamboek en het veuleri d. door het houden van wedstrijden en het uitloven van prijzen e. door bekendmaking van de goede eigen- schappen van de Zeeuwsch-Belgische trekpaardeu, ook in het buitenland, en voorts f. door andere wettige middelen die aan het doel bcvorderlijk kunnen zijn. b. het christelijk muziekgezelschap //Excelsior" te Neuzen. Het heeft tot grondslag deu Bijbel als Gods woord en stelt zich ten doel het beoefe- nen der muziek tot onderling genot en tot ver- heerlijking van den naam des Heeren. Zij tracht dit doel te bereiken door het houden van huishoudelijke en openbare uitvoeringen. Voorts treedt het gezelschap alleen dan op voor of mtt andere personen of corporatien, wanneer hun doel met dat der vereeniging overeenstemt. In geen geval mag eene uitvoering of repetitie op Zondag worden gehouden. Te Laren (N. H.) is het 9jarig zoontje van den heer v. d. Leeuw aldaar door een wagen overreden. Dr. Willenborg verleende de eerste hulp. Het ongelukkige knaapje was zoo ernstig gekneusd, dat het reeds na een half uur over- leden was. Te Woubrngge had een treurig ongeval plaats. Een zolderschuit van de firma Oosthoek in bouwmaterialen te Alfen, door twee man be- varen, is in de richting naar Oudewetering, varende in het Paddegat aaugevaren door een in tegenover- gestelde richting varende ijzeren tjalk zoodanig dat een der opvarenden van de zolderschuit is afgeslingerd en, ondanks in allerijl aangewende pogingen tot redding, moest de man in de diepte verdwijuen om een uurtje later per dregge dood daaruit te worden opgehaald. De verongelukte is een zekere Bosman, gehuwd en men zegt vader van 8 kinderen. De loodsscboener No. 7, te Maassluis thuis- behoorende, is Dinsdagnamiddag 3 uur, zeilende van het Eng Kanaal naar Maassluis, nabij San- dettiebank aangevaren door het stoomschip Fearless, op weg van Liverpool naar Hamburg. De loods- schoener zonk onmiddeliijk, waarbij de schipper C. de Neef en de matroos P. Lingen verdronken. De 4 overigen der bemanning werden op de Fearless aan boord genomen en Woensdagnacht op de voor den Waterweg kruisende stoomioeds- boot Rotteidam afgegeven en later te Hoek van Holland geland, van waar zij verder naar Maassluis vertrokken. Een te Altona wonende loods, die door den loodsschoener van eene boot was afge- haald en de reis medemaakte naar Maassluis, is mede bij dit ongeval verdronken. In het begin van het jaar had de 16jarige E. v. N. een betrekking als dienstbode gekregen te Hekendorp. In Februari was haar de diensl opgezegd, omdat zij een broek, die stuk was, niet in de wasch had gedaan, waarover woorden waren ge- vallen. Toen zij in den avond van dien dag een lampje zag brandden, was bij haar de gedachte opgekomen om den hooiberg iu brand te steken en had zij de vlam er van iu de nabij heid van het hooi gehouden, waardoor dit vlamvatte. Door eeu voorbijganger werd gewaarschuwd dat er brand was, die daarop spoedig gebluscht werd. Was de brand niet tijdig ontdekt, dan zou er gevaar hebben ontstaan voor de in de nabijheid staande woning en schuur, waarin meu'oelen, kleederen, vee- en landbouwgereedschappen aauwezig waren. Het O. M., bij de rechtbank te Rotterdam, waar de dienstbode terecht stood, eischte veroor- deeliug tot een jaar gevangenisstraf, met in- minderingbrenging van de preventieve hechtenis. De verdediger, Mr. Adolphiue E. van den HoekKok, droDg aan op een korte straf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 6