BIJVOEGSEL Tsr Nsuzenschs Courant Donderdag 20 April 1905. No. 4677. Landbouwberichten. Vergadering Hoofdbestuur Landbouw- maatschappij. Onder voorzitterschap van den heer Mr. P. C. J. Hennequin werd Maandagmiddag in het Grand Hotel Versepul te Middelburg de voor- jaarsvergadering gehouden van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouiv en Veeteelt in Zeeland. Behalve de afgevaardigden der afdeelingen, waren ter bpwoning daarvan uitgenoodigd de heeren Dr. Hissink, directeur van het llijks- landbouwproefstation, en 1. G. J. Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar in Zeeland, beiden te Goes, L. J. M. Koert, zuivelconsulent der maatschap pij. en J. P. M. Camman, Rijkstuinbouwleeraar in Zeeland en Noord-Brabant, te Teteringen. Laatstgenoemde had niet aan de uitnoodiging voldaan, wijl hij verhinderd was. De voorzitter heette de aanwezigen, waar- onder ook een paar gewone leden der Maat schappij, welkom. Door den penningmeester werd de rekening overgelegd over het afgeloopen dienstjaar. Daaruit bleek dat de ontvaugsten vermoede- lijk zullen bedragen 19,403,86s, waaronder aan conti'ibutie 2587. De uifgaven zullen waarschijnlpk beloopen 18,762,66s, zoodat het goed slot ongeveer 650 zal bedragen. In de commissie voor de verificatie zullen zitting hebben de heeren A. G. C. Danckaerts en D. B. Wagenaar, beiden te Gortgene, en Th. W. Wolse, te Wissekerke. Aan de orde was nu de benoeming van keurmeesters-veeartsen voor de tentoonstelling te Cortgene. A Is zoodanig werden aangewezen de heeren I). G. de Yries te Clinge voor paarden en P. H. J. Gasille te Ellemeet voor rundvee. Vervolgens werden de overige leden der keu- ringscoinmissien bij de afdeelingstentoonstelling benoemd uit eene "voordraebt van het uitvoerend deel van het hoofdbestuur, opgemaakt in over- leg met het bestuur der afdeeling Noord-Beve- land. Benoemd werden de heeren voor paarden, F. van Dixhoorn en S. Janse, en als plaatsvervangers, S. Pool en P. C. bteendpk rundvee, .1. de Geus en 8. i\ooteboom, en als plaatsvervangers J. v. Putte en C. W. Snij- der werktuigen en varkens, schapen enz. M. Kostense en J. Polderdijk, benevens als plaats vervangers L. W. Sturm en C. Zuidweg pluimvee en zuivelbereiding, 1°. Hanke en Koert, benevens als plaatsvervangers C. Koop- man Cz. en J. D. Elenbaas. Alsnu werden genoemd de onderwerpen ter bespreking in de algemeene vergadering. De heer G. A. Vorsterman van Oyen heeft zich bereid verklaard te spreken over pacht-, tiend- en jachtrecht. Van wege de Heidemaatschappij zal een ver- handeling worden gehouden over het droog- leggen en draineeren van landen. De heer Koert rerklaarde zich bereid te spre ken over de ongevallenverzekering voor den lan Ibouw. De heer Dr. Hissink zeide een bijdrage toe over de resultaten der voedermeel-enquette in 1904. Het voorstel van den heer Welleman tot wijziging der statuten der Maatschappij kwam nu ter tatel. 11 et Dag. Bestuur deelde mede dat het plan bestaat dit voorstel in druk aan de afdeelingen te zenden en het op de hoofdbestuursvergadering te Gortgene te behandelen. De voorzitter zette in 't kort de bedoeling ervan uiteen. Het hoofddoel is de afdeelingen in kringen te verdeelen en zoo meer leven in de maatschappij te brengen. De rekening van het provinciaal subsidie voor de paardenfokkerij over 1904, ad 3462.70 werd goedgekeurd. Ter tatel kwam nu een verzoek van de af deeling Oostburg om adres te verleenen aan een schrijven van de regelingscommissie voor de paardenfokkerij omtrent stationneering en vermeerdering van onderhoudsbijdragen. Dit is reeds geschied. De voorzitter deelde mede dat de kwestie spoedig onder de oogen zal gezien worden en waarschijnlijk tot geuoegen van beide partijen geschikt. De regelingscommissie gevoelt wel wat voor het doen van conee3sien ten opzichte van de stationneering. De heer Van Waesberghe deelde mede dat de meerderheid van de afdeeling Hulst wel is voor verandering in de bepalingen omtrent de stationneering. Medegedeeld werden bericht.en dat de afdee lingen Heinkenszand, Zierikzee, Oostburg, Hulst en0 Walcheren een cursus in paardenkennis zullen openen dat Hulst een tweeden cursus wenscht te openen en dat Kruiningen, Noord- Beveland en Tholen, wegens gebrek aan deel- name, geen cursus zullen openen. In verband met de gehouden cursussen deed de Voorzitter eenige opgaveu omtrent het aantal deelnemers, de commissien van toezicht enz. De subsidie voor de cursussen bedraagt f 609, waarvan echter niet voor het voile bedrag gebruik is gemaakt. Nog werd mededeeling gedaan dat een sub sidie is toegestaan ten bedrage van f 449,10 voor het houden van cursussen voor volwas- senen over bemestingleer te 's Gravenpolder, Koewacht, Cortgene, Waarde, Westdorpe, Mid delburg, Oostburg en Cadzand. Het succes ervan is zeer groot geweest. De lalrjjke deelnemers waren hoogst tevreden over de lessen, die er gegeven werden en de meer- dere kennis, die zij hebben vergaard. De rijkssubsidie aan 't landbouwonderwps is ontvangen tot een bedrag van f t989.09J. Ei zijn 28 winterlandbouwcursussen. Medegedeeld werd dat van den inspecteur van landbouw een schrijven is ontvangen over de toelagen van rpk en provincie voor den zuivelconsulent. De toelage daarvoor is nu bepaald op 2500 en dus met 500 verhoogd. Van verschillende maatschappijen zijn aan- biedingen ontvangen om een pensioen voor den zuivelconsulent te verzekeren. Binnenkort zal deze zaak ter hand worden genomen. Uit de door den zuivelconsulent ingezonden verslagen blijkt dat hij met veel vrucht is werkzaam geweest, dat hem veel raadgevingen gevraagd werden en hij er zeer vele gaf. De Minister van Waterstaat heeft aan het hoofdbestuur een schrijven gericht omtrent de aanstelling van vee-consulenten naast zuivel- consulenten. De Minister vraagt iulichtingen hoe bet hoofdbestuur over zoodanige aanstelling denkt. Het bestuur van de afdeeling Zeeland van het Ned. Rundvee Stamboek heeft zich te dezer zake ook tot het hoofdbestuur gewend. De bedoeling van het hoofdbestuur is om met dat bestuur eene samenspreking te houden. Het hoofdbestuur meent dat het denkbeeld toejuiching verdient, doch dat men moet hebben iemand, volkomen geschikt en goed onderlegd in theorie en praktijk, alspok met scheikunde bekend, en dat die een hooger salaris zal moeten genieten dan de Regeering noemde, nl. 1200. Vooral voor Zeeland zal vergoeding van reis- en verblijfkosten noodig zijn, wijl die in onze provincie nog al veel uitgaven vorderden. De heer Collot d'Escury deelde mede dat het bestuur van de afdeeling Zeeland van het Ned. Rundvee Stamboek van meening is dat de be- trekking van vee- en zuivelconsulent in Zeeland zou kunnen gecombineerd worden. Na het hier vernomene echter geloofde spreker dat in deze provincie voor scheiding van beide betrekkingen ook wel iets is te zeggen. De heer Lucieer geloofde dat de vereeniging der betrekkingen van vee- en zuivelconsulent onmogelijk zal blijken te zijn. Dit gaf de heer Collot d'Escury toe, maar hij wees op de financieele bezwaren met het oog op de reis- en verblijfkosten in Zeeland. Bestaat er geen financieel bezwaar, dan zeker zou scheiding de voorkeur verdienen. Door Gedeputeerde Staten is het oordeel van het hoofdbestuur gevraagd aangaande eenige wpzigingen, voorgesteld in het reglement voor de stierenkeuringen. Zij zijn van zeer ondergeschikt belang. De wijzigingen worden door den voorzitter der afdeeiing Zeeland van het //N. R. 8." toegelicht. Besloten wordt tot goedkeuring der wijzi- gii.gen te adviseeren. De afdeeling Zeeland van het N. R. S." betuigt dank voor de subsidie van 25 en medewerking voor onderwijs in de kennis van het vee. De heer Collot d'Escury deelde mede dat in de afdeeling Hulst besprekingen zijn gevoerd over de wijze waarop de zuivelconsulent zijn taak opvat. Die werd wel wat te gemakkelijk geacht. Daarover is met den zuivelconsulent gesproken, die beweerde volgens zijne instructie te handelen. De voorzitter wees erop dat de werkzaam- heden van den zuivelconsulent vele zijn en dat hij niet altijd gelegenheid heeft de hem ge- vraagde rapporten in te dienen. Hij meende echter dat na den hier gevraagde wenk de zuivelconsulent zooveel mogelijk zal trachten aan den wensch der heeren gevolg te geven. Van den directeur-generaal van landbouw is een schrijven ontvangen over de tuberculose in verband met teruggezonden afgekeurd vee. Daarin werden eenige vragen gesteld of het aanbeveling verdient voor te stellen dat de foelating van afgekeurde dieren worde geweigerd. De eerste vraag luidt of de verspreiding der tuberculose door terugvoer van de bewuste dieren wordt bevorderd Men meende dat de verspreiding zou worden bevorderd door terugvoer van dieren, met cli- nische tuberculose behept, doch dat die terug voer niet plaats heeft. Terugvoeren van de bewuste dieren, waarvan het schrijven spreekt en waarmede bedoeld zullen worden dieren, die op tuberculose reageeren. kan schadelijk werken. De tweede vraag luidde of de bewoners van grensgemeenten, meer dan andere ingezetenen, door de terugzending worden benadeeld Daarop meende men dat het antwoord toe- stemmend moet wezen. Niet direct maar indirect hebben die bewoners nadeel van den terugvoer omdat de koeien in den regel door de grensbewoners worden gekocht. Zal het verbod van terugvoer geacht worden schadelijk te werken op den uitvoer naar P.elgie Men meende dat dit schadelijk zal werken en in omvang en in prijs. De laatste vraag was of bij eventueele be- vestigende beantwoording van de vorige vraag de voordeelen opwegen tegen de nadeelen Men meende dat de bij de schade betrokken personen nadeel zullen lijden, doch het algemeen belang op den duur zal worden gebaat. Verder wenschte het hoofdbestuur te adviseeren dat alle afgekeurde dieren onmiddellijk naar een abattoir zullen worden vervoerd en daar geslacht. De opbrengst zou dan worden over- gemaakt aan de betrokken eigenaars. Bericht was ingekomen dat de heeren Ph. J. van Dixhoorn c.s. zich bereid verklaren in nader overleg te treden met het uitvoerend deel van het hoofdbestuur, aangaande de verdeeling der afdeeling Hulst in twee afdeelingen Hulst en Axel. De beslissing is nog hangende. Van de afdeeling Oostburg is de vraag in gekomen of voor eereleden ook bepaald moet worden aan de algemeene kas. Het antwoordt luidt dat thans voor eere leden, door de afdeelingen benoemd, moet betaald worden, doch niet voor eereleden, door de Maatschappij benoemd. Bij de wijziging der statuten zal op deze kwestie worden teruggekomen. Door de afdeeling Hulst werd doorzending verzocht van een adres aan den Minister van Financien omtrent heffing van inkomende rechten op koolzaad, daaruit geproduceerde olie enz. Dat adres is doorgezonden. De afdeeling Noord-Beveland verzocht door zending van een adres aan Ged. Staten, om een inlaagdijk in den Wiliem AVico-polder bij wijze van werkverschaffing in de wintermaandeu te doen leggen. Dit adres is doorgezonden en door het Dag. Bestuur aanbevolen, mits het gevraagde moge lijk zal blijken. Door de afdeeling Zierikzee was me'dewerking gevraagd om voortaan het geven van advies op de aanvragen om schadelijk gedierte te mogen schieten, niet uitsluitend op te dragen aan den Burgemeester maar aan Burg, en Weth. Het Dag. Bestuur meent dat het aanbeveling verdient hier steun te verleenen. De heer Collot d'Escury was van gevoelen dat daarvan geen practisch nut is te voorzien alleeu zal het gevolg zijn dat de toestem- ming belangrijk zal worden vertraagd. In den regel wordt, buitengewone gevallen uitgezonderd, het advies in gunstigen zin gegeven. De Voorzitter verdedigde de meening van het Dag. Bestuur. Het bezwaar van vertraging meende hij was te ondervangen door vroegere inzending vam de aanvraag door den belang- hebbende. Het denkbeeld van het Dag. Bestuur werd ten slotte in stemming gebracht en aangenomen met 14 tegen 6 stemmen. De afdeeling Kruiningen verzoekt doorzending van een adrei om verbetering der los- en ladingplaats aan het station te Kruiningen. Dit achtte het Dag. Bestuur van zoodanig algemeen belang dat het steun aan dit adres heeft verleend. Aan de orde is nu de vaststelling van de dagen voor de zomervergadering enz. in 1905. Bepaald worden de 6, 7 en 8 Juni. Aan eene uitnoodiging om lid te worden van 't internationale congres van landbouwwerk- tuigkunde, meende het Dag. Bestuur niet te moeten voldoen. Dit gevoelen werd door de vergadering gedeeld. Van de afdeeling Walcheren is ingekomen een verzoek van A. de Troije aangaande ver andering iu de dienstregeling van de provinciate boot tusschen Vlissingen en Neuzen. Men wil een boot inleggen ongeveer even laat varende als bij den zoinerdienst. Deze zaak kan ter sprake komen bij de behandeling der provincial begrooting. Er zullen pogingen aangewend worden om aan het bezwaar tegemoet te komen. Van de F. N. Z. is een verzoek ingekomen om adhesie te verleenen aan adressen om den verkoop van Natuurboter te bevorderen. De heer Collot d'Escury, dit toelichtende, deelde mede dat van verschillende Ministeries, met uitzondering van Oorlog, medewerking wordt ontvangen. Aan de adressen zal adhesie worden verleend. Van den uitgever van het Maandblad is een schrijven ontvangen om verhooging van druk- loon. Dit zal worden toegestaan. De Voorzitter deelt mede dat de stand van de kas toelaat om tegen het voorjaar van 1906 te komen tot de inrichting van een volledigen hoefsmidcursus over twee jaar. De kosten worden begroot op f 1200. Het hoofdbestuur werd gemachtigd om het noodige te dier zake te doen. Ten slotte werd nog mededeeling gedaan van een schrijven aan den directeur van landbouw, waarin het gevoelen van het hoofdbestuur wordt gevraagd over de toepassing van de wet op de bescherming van nuttige vogels. Het algemeen gevoelen was dat daaraan niet brjzonder de hand werd gehouden, doch men achtte het niet noodig op meerdere toepassing aan te dringen. Bij de rondvraag vestigde de heer Kostense de aandacht er op dat meermalen uit zee aan- drijven de afgebroken veestallen op schepen hier worden verkocht. Hij zag daarin gevaar voor den veestapel. De heer Collot d'Escury deelde mede dat hij bij de bevoegde autoriteiten inlichtingen te dezer zake heeft gevraagd. Gedeeltelijk op kos ten der regeering, gedeeltelijk op kosten van den invoerder is het hout ontsmet en toen ver- koch t. Waarschijnlijk zal weldra een kon. besluit verschijnen waarbij de invoer van dat hout zal worden belet. Gevraagd werd verbetering van de los- en ladingsplaats voor bieten te's Heer Arendskerke, waarop de heer Van Weel mededeelde dat er alle uitzicht bestaat dat een nieuwe los- en ladingsplaats zal worden gebouwd. De raad werd gegeven zich toch per adres tot de staatsspoorwegen te wenden. De heer Boogerd wees nog op knoeierijen by levering van kunstmest, doordat boven in de baal stof zat van hooger gehalte, nl. 6,50 dan onder in de baal 3,60 De heer Hissink meende dat, wanneer op de goede manier monster wordt genomen, derge- fijken knoeierp den kop kan worden ingenepen. Ook hem zpn verschillende knoeierpen be kend die alien wijzen op de noodzakelpkheid, om niet van een deel van een ontvangen party maar van de geheele party monsters te nemen. Hp deelde onder meer mede dat het geval zich heeft voorgedaan dat op 100 zakken chi- lisalpeter voorkwamen 40 bp welke dubbele zakken werden gebruikt, wat tengevolge had de ontvangers een belangrijk tekort aan waarde kregen. Door den heer Vorsterman van Oyen werd nog medegedeeld dat het gebeurd is dat zooge- naamde verbeterde peru-guano werd gekocht en dat bp onderzoek bleek dat er volstrekt geen peru-guano inzat. De heer Dr. Hissink voegde nog bp de mede- deelingen omtrent kunstmest dat met Chilisal- peter veel wordt geknoeid., vooral bp kleine partijtjes, die dikwijls met keukenzout worden vervalscht. Hij stelde zich gaarne beschikbaar om bp twptel gratis een monster te onderzoeken. De heer Koert vroeg nog eenige inlichtingen omtrent de regeling bp inzending van boter op de tentoonstelling te Cortgene. Hem werd medegedeeld dat dit op de gewone manier zal geschieden. Daarom wees hp er op dat het wenschelpk zou zijn ook de keuring op duurzaamheid te doen plaats hebben. Daartegen bleek bp het afdeelingsbestuur van Cortgene geen bezwaar te bestaan. Dit zal de inzending tien, elf, of 12 dagen voor de ten toonstelling verzoeken. Eindelijk deed de voorzitter nog voorleziug van een telegram van den heer V an Dixhoorn, aandringende op splitsing van de afdeeling Hulst in twee afdeelingen Hulst en Axel. Besloten werd niet terug te komen op het in den loop der vergadering genomen besluit. (Midd. Ct.) Ooftvernielers en hunne Bestriding. VAN DE VAN Welhaast zullen weder onze ooftboomen als reusachtige l-uikers met hun pracht van lelieblank en rozerood tusschen lichtgroen pronken en de hoop opwekken van een rijken vruchtenschat. Doch kunnen het ongure weder en nachtvorsten dat jonge leven verwoesten, het wordt mede bedreigd door tal van schadelijke insecten. Daarom is het van zooveel belang, die bedrijvers te leeren kennen om ze daardoor des te beter te kunnen bestrijden. Enkele dier vijanden van den vruchtenteelt, welfce voornamelijk appel en peer met een ongewenscht Uezoek vereeren, wjllen wij in het bijzonder nagaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5