Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Van groot belang voor Neuzen. Over dit en dat. dezer belast de heer H. J. Yooren, surnumerair, thans nog belast met de waarneming van het ontvangkantoor te Breskens. De heer A. J. van Iersel, surnumerair uit de directie Rotterdam, aangewezen voor de tijde- lijke waarneming vau het ontvangkantoor te Oostburg, ingaande 26 dezer. Zaamslag, 18 April. Heden werd alhier door de vereeniging yln't belang der landbouwers' aaube- steed de levering van 154,600 K. G. chilisalpeter. Ingeschreven werd door de heeren A. T. Rottier te St. Jansleen voor 12.96, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 12,88, Adriaansens Polfliet te Walsoorden voor f 12,78, J. C. Meijer te Zaamslag voor 12,745, P. G. Adriaansen te Bergen op Zoom voor f 12,73, A. Hoste te St. Laurens voor 1 2,74, A. Suellemau te Dinteloord voor 12,73, M. Verbrugge en A. Wieland te Ter Neuzen voor f 12,59 en J.J. van Arenthals te Walsoorden voor f 12,58. Alles per 100 K. G. Axel, 18 April. Aan den Raad dezer gemeente is beden ingezouden, het door eenige herbergiers onderteekende verzoekscbrift om afwijzend te be- schikken op het voorstel van den heer De Peijter tot het heffen eeuer belasting op de openbare vermakelijkheden. Axel, 17 April. Heden had alhier ten verzoeke van den heer J. Wisse Jz. bouwkundige te Zaam slag, namens zijne principalen in de herberg bij J. Grooihaert, alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van eene dubbele schuur. Hiervoor werd ingeschreven voor het timmer- werk door de heeren E. A. J. van den Berg te Axel voor 3500, P. Wisse en Kaijser voor f 3884, P. Duijvestein voor 3299, J. van de Velde voor 3285, alien te Zaamslag, J. K. Vink voor 3265, C. van den Broeke voor 3257, F. Deij voor 3180, W. Vercouteren voor f 3065, H. van Luijk voor f 2998, A. P. Butler voor 2997, en A. van 't Hoff voor f 2988, alien te Axel. Voor het metselwerk werd ingeschreven door de heerenJ. Wieles vcor f 1325, F. van Tatenhove voor f 1265, J. van de Velde voor 1175, P. de Jonge voor 1115, P. van Hoeve voor 1100, alien te Axel en W. Galle te Zaamslag voor 996. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Hulst, 18 April. Bij de heden alhier ge- houden verkiezing voor een lid van den gemeente- raad in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Lev. van Waesberghe, werden can- didaat gesteld de heerren H. A. van Dalsum en L. Fricot. Sas van Gent, 19 April. Hedeninorgen werd alhier in het nieuw kanaal beneden de brug het lijk drijvende gevondeu van den sinds ruim drie weken vermiste J. B. Algemeen wordt vermoed dat hij in staat van dronkenschap te water is ge- raakt, daar hij erg verslaafd was aan den drank. Van zijn vrouw en kinderen leefde hij gescheiden, daar deze sinds lang naar Vlissingeu vertrokken waren. Xoewacht. Dinsdag had alhier de stemming plaats voor een lid van den gemeenteraad (vacature J. J. v. d. Vijver). Van de 284 kiezers waren er 2J5 opgekomen. De heer H. Bonte verkreeg 20 stemmen, de heer Ch. L. Borm 50, de heer J. Kips 39, de heer Th. E. Persijn 76 en de heer Jac. v. d. Vijver 20 stemmenzoodat eene her- stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Borm en Persijn. Er waren 10 biljetteu van onwaarde. Ouder bovenstaand opschrift schrijft P. aan de Middelburgsche Courant Dat men op de gunst van goede nabuurschap niet al te zeer vertrouwen kan, ondervindt thans de baven Ter Neuzen. Neuzen*) spelt men tegenwoordig in verschillende takken van dienst. Tot heden, althans tot voor korten tijd, werd zij beschouwd als //port Beige" en genoot daardoor verschillende faciliteiten voor haar transito-handel, haar handel, mag men wel zeggen. Want door haar transiet-verkeer is de haven van Neuzen vooruitgegaan, blijft steeds vooruitgaan en is de gemeente grooter en bloeiend geworden, ook al ondervindt deze de gemeente den last vau immigratie, die niet altijd alle sterk in bevolking toenemende gemeenten ondervinden het personen van groote draagkracht binnenvoert. Geholpen door de spoorwegmaatschappijen Mechelen-Terneuzen en Gent-Terneuzen, die in particuliere handen zijn, konden de expediteurs concurreeren en met succes, met Antwerpen en Gent, de Belgische havens pur sang met welke de concurrentie hier gevoerd wordt. Deze particuliere maat- schappijen toch, als zijnde alleen verantwoording schuldig aan hare aandeelhouders, konden en kunnen accoord maken met de expediteurs in overeenstemming met het kwantum vanvervoer dat zij binnen een bepaalden tijd aan de spoorwegmaatschappijen verzekerden. Daardoor konden ontstaan b.v. draw-backs, rabatten op Aldus komt die havenplaats voor op de lijst van namen van gemeenten, door Gedeputeerde Staten open- baar gemaakt Dit college volgt, op aanwijzing van hoogerhand, die benamingen in van haar uitgaande .stukken. RED. de lijnen, wanneer het transport een zeker maximum bereikt had of het aangegane accoord overschreed. Gekibbel was natuurlyk in deze niet buiten- gesloten, jnaar met het oog op concurrentie, die op den duur den handel baat, al schaadt zij nu en dan hem, die niet vlug meegaat, was dat gekibbel in summa voor de baven van Neuzen niet onvoordeelig, ook al werd er soms met het a qui mieux mieux wel wat vrijgevig omgesprongen. Het Belgische gouvernement zal van al deze dingen wel op de hoogte zijn, zoowel als het onze. Vandaar misschien het traineeren met de oplossing van de questie //de particuliere maatscbappijen naasten," waarop nu eens werd aangedrongen maar waartegen dan weer even krachtig werd geopponeerd, omdat men begreep dat het dan met de draw-backs in den gewoon geworden zin uit zou zijn. Maar nu komt een andere questie. In het kort verslag van de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Neuzen voorkomende in de M. Crt. no. 88, werd er op gewezen. Het Belgische gouvernement heeft gemaakt udes tarifs exeptionnels provisoires" t bovenge- noemd verslag noemt ze //voorloopige buiten- gewone tarieven" die uitsluitend ten bate zullen komen van den Antwerpschen en den Gentschen handel en tot schade zullen leiden van dien te Neuzen. Werkelijk zijn deze tarieven zoo gunstig voor de genoemde Belgische handels- plaatsen, dat het cement van Dooruik, het ijzer c. s. van de Belgische ijzer- of staalfabrieken, de ruwe suiker van Wame en de pitch, die naar Westfalen moet, het best zonder de Neuzensche haven kunnen stellen, volgens een scbrijven, dat blijkens het genoemde verslag, bij de Neuzensche Kamer van Koophandel was ingekomen. Niet te verwonderen is het daarom dat die Kamer al hare pogingen wil aanwenden bij onzen Minister van Waterstaat, opdat hij, in overleg met zijn Belgischen collega, dit onheil voor Neuzen bezwere. En te meer is er voor die pogingen aanlei- ding, omdat er nog niets blijkt van het streven onzer regeering, om de bestaande loskaden te verbeteren voor het nieuwe kanaal gereed i3. Van een toegezegde suppletoire begrooting is zelfs nog niets te zien. Als er op de buren niet meer te rekeyen valt, dan is het noodig zichzelf te wapenen. 't Gaat om een groot belang voor de eenige havenplaats in Zeeuwsch-Vlaanderen, de eenige grootere gemeente van Hollandsch-Zuid-Neder- land. '8 Gravenhage, 19 April. Bij Koninklijk be- sluit is benoemd tot dijkgraaf van den Bontepolder de heer K. Dees Cz. te Ter Neuzen, en tot dijkgraaf van den Pierssenspolder, en de heer V. Cortvriendt te Hoek. Van het aakschip //Geertruida," schipper G. Korporaal, geladen met zand, van Sliedrecht naar Brussel, is bij Wemeldinge door den hevigen wind de giek stuk en het zeil geschenrd geraakt. De sleepboot ^Succes" brachl het schip in de haven. Naar men verneemt is een wetsontwerp in voorbereiding om briefkaarten in te voereu voor bet stadsverkeer. Als prijs der stadskaarten wordt voorgesteld ll/2 cent (P/4 cts. postzegel en */4 ct. voor de kaart.) Uit Tilbnrg meldt men De 20jarige 1)., zoon van den stationchef te Langeweg, werkzaam op het atelier der Staatsspoor, is gisteravoud bij het omhoogdraaien van een loco- motief door een der stangeu die de machine in beweging brengen gegrepen en geheel verpletterd. Maaudagmorgen vroeg had te Katwijk aan Zee een droevig ongeval plaats. Een man, zekere C. v. d. P., verwijderde zich even uit de kamer, om naar buiten te gaan. Toen zijn moeder, het lange wegblijven vreemd vindende, eveneens naar buiten ging, vond ze haar zoon in een zich boven den grond bevindende regenton met het hoofd voorover verdronken. Het geval verwekte in de omgeving groote ontsteltenis. Twee beruchte personen, kort geleden uit de gevangeriis ontslagen, waarin zij vijf en zeven jaren hadden gezeten, zijn Maandagavond door de Rotterdamsche politie weer achter slot gebracht J. W. G. W., bijgenaamd Zwarte Jan, en C. G G,, bekend als Kees de Pil. Bij een huiszoeking in de woning van Zwarte Jan is 170 gevonden en deze had voor zijn doen ook nog vrij veel geld op zak in een achterzak van Kees de Pil werd een bankbiljet van 60 gevonden. Zij worden verdacht van een diefstal met braak, Zondagavond in een groentewinkcl in de Zomer- hofstraat gepleegd, waar ruim f 800 aan bank- papier en 150 aan rijksdaalders en guldens, een gouden ring en een medaljon werden gestolen. In de wouing werd gruwelijk huisgehouden de dieven hebben de kastdeuren gewoonweg ingetrapt. Te Wolverhampton in Engeland is een automobilist veroordeeld tot 50 boete en is hem voor twee jaar zijn rijbewijs ontnomen, omdat hij met onstuimige vaart (95 KM. in het uur, volgens zijn eigen zeggen) en aan den verkeerden kaut van den openbaren weg gereden had, met het gevolg dat hij tegen een wsgen aanreed. Het paard werd op de plek gedood, en twee mannen en eeri vrouw, die in den wagen zaten, werden ernst g gewond. De automobilist zelf kwam er verwon- derlijk goed af, maar zijn auto, die, naar zijn zeggen 2000 had gekost, en in de proefritten voor den wedstrijd om den Gordon-Bennett beker had mege- redeD, was stuk. Op de Siberische spoorlijn loopen de treineu nog niet zooals door de bewoners der streken gewenscht wordt. Sedert het begin van den oorlog heeft de spoor- weg uitsluitend gediend voor militaireu dienst en moest het goederenvervoer bijna geheel blijven liggen, waardoor Siberie plotseling in den toestsnd is teruggebracht als voor het openen van deu spoorweg heerschte. Vooral in Oost-Siberie, dat zijn voornaamste voedingsmiddelen uit het westen betrekt, is het een ernstige toestand, daar de be volking sedert de opening van den spoorweg door laudverhuizing zich heeft uilgebreid, en de ver- zending van goederen langs de karavaar.wegen en de rivieren in den winter geheel onmogelijk is. Door het stil liggen van het transportwezen kwam het dan ook, dat einde Februari in Irkoetsk te weinig voedsel was. In de #Wjedomosti" wordt als bewijs daarvan aangehaald, dat de gouver- neur van Irkoetsk om 820,000 kilo graan verzocht doch dat de chef van het transportwezen niet meer dan 19,200 kilo wilde verzenden en dan nog slechts omdat toevallig eenige Roode-Kruis-treinen vertrokken en de beambten laten zich voor een informatie, dat zekere partij goederen aangekomen is, f 19 betalen en f 89 voor de vergunning om te lossen. Bij het zeven werst van het station Irkoetsk gelegen Innketjewskaja stonden van Mei 1904 tot Januari 1905 beele treinen op lossing te wachten, met het gevolg, dat de goederen met afgeleverd werden en meer dan 1000 wagensongebruikt bleven. Een vergeten jubilee. Eigenlijk is het vreemd, dat men in een tijd, waarin zelfs wetcen gemaakt moet worden, om der menschheid, die zeke- ren leeftijd nog niet bereikt heeft, het rooken te verbieden, vergat te herdenken, dat 300 jaar geled< n de eerste verordeniwg tegen het gebruik van tabak in het leven werd geroepen. Drie eeuwen geledeu werd het historisehe geschift tfTegenwind tegen de tabak" voor het Engelsche volk geschreven, waarin Jacobus I van Engeland tegen het tabaksmisbruik in zijn staten te velde trok. De Engelsche Koning beschouwde het rooken als een bewijs van verdorvenheid en als een gevaar voor zijn volk. Vandaar de, niet altijd koninklijke, verbolgeuheid, die uit het geschrift spreekt. Aldus richt hij zich tot zijn volkffEn nu, mijn goede landslieden, laa» ons, wat ik u bidden mag, overleggen welke bewetgredenen ons hebben kunnen leiden om de barbaarsche en beestachtige manieren der wilde, goddelooze Indianen over te nemen, temeer waar het zulk een lage, stinkende gewoonte geldt." Het was vooral tegen de onaangename lucht, dat de Engelsche koning toornde men rookte toen dus al even slechte tabak als nog heden ten dage En in zijn rescript schrijft hij daarom *Deze stank past ongetwijftTd meer in een keuken dan in een eetkamer, en bovendien maakt de tabaksrook den inwendigen mensch tot een keukenschoorsteen, omdat men van binnen bestreken wordt met een soort vet, olieachtig roet, gelijk gebleken is bij zware rookers, die na hun dood onderzocht zijn." Het is eigenaardig, dat er na 300 jaar nog huisvrouwen zijn, die haar rookende echtgenooteu met sigaar of pijp vaak buiten de huiskamer wenschenmaar dat zij baar keuken daarbij 6ok te goed achten voor de tabakslucht 1 Die Japanners scbijnen een beleefd en vriende- lijk soort menschen te wezen. Uit den Oost-Aziatischen oorlog koroen met de verhalen van hunne stoutmoedige dapperheid en militaire vaardigheid ook telkens berichten over hunne welwiilende en vriendelijke houding tegenover hunne gewonde en gevangen genomen vijanden. En generaal Nogi, de overwinnaar van Por- Arthur, schijnt de beleefdheid zelfs zoo ver gedreven te hebben, dat hij drie ingezetenen van Winterswijk, die hem met de verovering dier vesting hadden gelukgewenscht, per brief- kaart voor die felicitatie bedankte. 't Is te hopen, dat we met de Japanners altijd zulke goeie vrinden zullen blijven. Hun rijk schijnt niet vrij te zijn van neiging tot uitzetting en behoeft zich langs de kust van Azie's vaste- land vanaf Formosa (roemrijker gedachtenis) niet zoo ver uit te zetten om op onze Oost-lndische bezittingen te stuiten. 't Is waar, het vindt op zijn weg daarheen eerst nog de aan Amerika behoorende Filippijnen, Maar, waar het in de wereld nu eenmaal gewoonte is, zijn beleefdheid tegenover grooten duurzamer te bewaren dan tegenover kleinen, zou het Japansche eilandeu- rijk wel eens met een lief glimlachje en min- zame buiging de Noord-Amerikaansche repu- bliek voorbij kunnen gaan, om zijn norsch gelaat voor den kleineren buurman te bewaren. En al hebben we nu een aardige vloot in de Indische wateren bijeengetrokken tot handhaving onzer neutraliteit, het valt te betwijfelen, of we met onze geheele vloot de Japanners op den duur van het lijf zouden kunnen bouden. Vriendje spelen zal dus voor ons het veiligst zijn, zoolang nog niet het recht de vaste grond- slag van de onderlinge verhouding der volkeren is geworden en arbitrage-verdragen, hoe mooi ook, nog altijd de beslechting van de belang- rijkste geschillen van arbitrage uitsluiten. In ons arbitrage-verdrag met Denemarken komt die uitsluitende bepaling niet voor, maar dat scheen nog lang niet naar den zin van alle heeren afgevaardigden te zijn. Mij dunkt anders, dat kleine staten bij de meest volstrekte arbitrage alleen kunnen winnen, want zij vooral varen gewoonlijk slecht bij den regel om macht boven recht te stellen En waarom zou die niet mogelijk wezen Wanneer twee menschen het onderling oneens zijn, vliegen ze elkaar toch ook maar niet dadelijk naar de keel. In een geordende samenleving denkt niemand er aan, dat het. iets bijzonders is zijne geschillen aan de rechterlijke macht te onder- werpen. Als in de volken-samenleving maar ook overal het bewustzijn is doorgedrongen, dat een zich onderwerpen aan vaste rechtsregels en rechtspraak bij slot van rekening in aller belang is, kan een dergelijke volkeren-recbt- spraak even goed algemeen worden. Voorshands moeten we het echter als het verst bereikbare, nog met arbitrage-verdragen doen en een verdrag als het Deensche, waarbij alle geschillen zonder voorbehoud aan arbitrage worden onderworpen, is al een buitengewoonheid. Zoo langzamer- hand komen we echter goed in onze arbitrage- verdragen te zitten. Tegelijk met het Deensche hebben we ook er een met Engeland en Frank- rijk gekregen. Wie weet of de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken geen kans ziet, er binnenkort nog een paar af te sluiten. En misschien kan dan Japan wel het eerst aan de beurt komen. Want zoo'n verdrag met Denemarken is zeker heel mooi, -maar het zou toch nog mooier wezen, wanneer het gesloten was met een land, waarmee een botsing te eeniger tijd licht mogelijk zou zijn, iets wat zeker ten oprichte van Denemarken nog niet te voorzien is. Ja, die nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken zal zeker geen gemakkelijke taak hebben den eersten tijd, nu de internationale verhou- dingen ten gevolge van de Russisch-Japanschen oorlog uiterst voorzichtig moeten worden be- handeld. Het kan dan ook zeker een gerust- stelling zijn, dat we nu een geroutineerd diplo- maat op het Buitenhof hebben, een, die al lange jaren in de diplomatic is werkzaam geweest en nu zijn post van gezant te Weenen er voor heeft laten schieten. Men zegt, dat die post nu vooreerst niet definitief zal worden vervuld, maar zoolang waargenomen. Of dus deze Minister alleen onze staatkunde moet loodsen door de gevaarlijke zeeen der diplomatic tijdens bovengenoemden oorlog, dan wel of hij met het oog op de algemeene verkiezingen in Juni een spoedig heengaan mogelijk acht, blijft nog de vraag. Intusschen schijnt de adviseur, die Minister Van Lynden op buitenlandsche zaken ter zijde stond, nu ook op vertrek te staan, nu de nieuwe Minister binnenkort zijn intrede zal doen. Zoo gaat het. De eene komt, de andere gaat. Het is een gedurige wisseling en veel van wat oud was schijnt soms weer nieuw te worden. In Friesland worden tegenwoordig oude spinnewielen opgekocht om naar Holland gezonden te worden. Daar schijnt het oude spinnen weer in eere te komen en wie weet beleven we nog eens den tijd, dat koningsdochters aan het spinnewiel zitten als in lang-voorbije eeuwen. In vereering voor het oude doet trouwens onze tijd voor geen andere onder. Voor het herstel van oude gebouwen worden jaarlijks groote sommen uitgegeven en wanneer oude gebouwen als nu weer het kasteel Sterkenburg bij Wamel in Gelderland gesloopt worden, wordt dit algemeen betreurd. Het is een gevoel van pieteit voor wat onze voorvaderen hebben ge- gewrocht, dat ons goed staat en een bewijs tevens, hoe we in veel, van wat eens veronacht- zaamd en miskend werd, het schoone weer hebben erkend. Ook de tentoonstellingen, die als nu weer de Mode-tentoonstelling te Amster dam, een beeld geven van de ontwikkeling van een artikel van gebruik of weelde, geven blijk, dat we gaarne bereidwillig zijn om onze winste te doen met wat vroegere geslachten ons kunnen leeren. En het is een bewijs tevens dat we niet meer altijd denken, dat onze tijd alles het beste kan, maar dat vroegere geslachten ons nog in veel cpzichten de baas waren. Op het gebied van bouwkunst is dit zeker het geval en in de bewaring en herstelling van de oude bouwkunstwerken ligt dan ook de erkenning daarvan. Maar deze erkenning moet ons tevens prikkelen om, verrijkt met de kennis daaruit verkregen, ook onze kunst en geheel onzen tijd tot grooter volkomenheid op te voeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2