Gemengde berichten. Nederlandsch Tooneel te Gent, Advertentien. Ferdinandina Carolina Wilhelmina Maria, Telegrafische berichten. Axel, 12 April. Op de heden gehouden keuring van stieren waien 22 stuks aangevoerd, waaronder 10 stuks van den heer Ph. van Dixhoorn aldaar. De uitslag der ait te loven premieen wordt eerst later, als de kringkeuringen zijn afgeloopen, be- kend gemaakt. Axel, 13 April. Door den landbouwer J. de Putter alhier is een stuk hoornvee verkocht, dat een gewicht had van oogeveer 1100 K. G. Het dier vertrok naar Rotterdam. Naar men zegt zal het naar Mechelen naar de tentoonstelling worden vervoerd. Axel, 13 April. Op de hofstede van den landbouwer J. de Patter alhier geraakte Woens- dagmorgen een voor een kar gespannen paard in een vrij diepen waterput. Voor de knecht en een arbeider die op de kar waren gezeten had dit on- geval ernstige gevolgen kunnen hebben iudien niet de slager R. B. die dasr toevallig passeerde onmiddellijk hulp had kunnen verleenen. De arbeider die reeds bewusteloos was kon spoedig worden bijgebracht en ook voor den knecht liep het zonder ernstige gevolgen af. Paard en kar werden spoedig op het drooge gebracht. Philippine, 13 April. De heer A. J. Cam- maert, burgemeester dezer gemeente, heeft eervol ontslag aangevraagd. (N. R. Ct.) »s Gravenhage, 14 April. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over het ontwerp tot goedkeuring van het arbitrage-verdrag met Denemarken werd nitvoerig gediscussieerd over de vraag of het sluiten van een compromis aan de goedkeuring van de Staten-Generaal moet worden onderworpen of dat de Regeering daartoe de macht heeft. De heer Van Karnebeek, Fock en Van Idsinga leidden uit het betrekkelijk grondwetsartikel af, dat het sluiten van een compromis een maat- regel is, die de goedkeuring der Staten-Generaal behoeft. Dit medezeggingschap werd bestreden door de heeren Pompe van Meerdervoort, VanAsch van Wijck en de Ministers Ellis en Loeff. Laatstgenoemde verdedigde daarbij verschil- lende stellingen, beteogende dat het onderwerpen van het sluiten van een compromis, aan de goedkeuring der Staten-Generaal, in strijd zou zijn met de verbindtenis door ons in 1889 bij de vredes-conferentie aangegaan, met den rechts- kundigen aard van het algemeene arbitrage- verdrag en met de grondwet, terwijl 'ttevens jurisdiek onbehoorlijk tegenover Denemarken zou zijn. Het Regeeringsartikel is aangenomen en het ontwerp goedgekeurd, evenals de tractaten met Frankrijk en Engeland en het Duitsche kabel- tractaat. Voorts is aangenomen het ontwerp tot bescherming van den caisson-arbe id. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester van Waterlandkerkje, de heer A. Hendrikse. Alweer vergiftigde boonen Het huisgezin van den heer R. te IJmuiden is na 't gebruik van bruine boonen zoo ernstig ongesteld geworden, dat alle leden van 't gezin, man, vrouw en 2 kinderen en ook de dienstbode het bed moeten houden en zich onder behandeling van den dokter gesteld hebben. Hun toestand moet niet zonder gevaar zijn. De winkelier, die de boonen verkocht, heeft bij de politie aangifte gedaan. Het tjalkschip //Twee gebroeders" scbipper W. de Korte, geladen met aardappelen is te Hansweert tegen den sluismuur geloopen, waarbij het belangrijke averij aan het voorschip bekwam. Het schip zal te Hansweerd gerepareerd worden, daar de reis niet kon worden voortgezet. In de vestibule van het telegraafkantoor te Goes legde Dinsdsg de commissionnair Z. uit Schore op een der schrijftafels zijn portefeuille, warrin een bankbiljet van f 25 en een munt- biijet van 10, waarna hij een telegram verzond, en hij vertrok, zonder am de portefeuille te denken. Toen hij kort daarop terugkeerde om ze te halen, was de portefeuille met inhoud verdwenen, waarvan hij kennis gaf aan de politie. Te Groningen is zekere Josephine P., buf- fethoudster, om het leven gekomen door overmatig gebruik van jenever. Ben ingezetene uit het Groninger dorp Schildwolde vertrok voor eenige jaren naar Duitsch- laud en trad daar in het huwelijk met een Duitsche vrouw. Eenigen tijd geleden werd de man ver- oordeeld tot een gevangenisstraf. Toen hij was opgeroepen, om de straf te ondergaan, zette de Duitsche overheid de vrouw met twee kinderen over de grens. Ze kwamen terecht te Nieuwe- schans en melden zich daar bij den burgemeester aan om onderstand. Die werd voorloopig verleend, maar 't spreekt vanzelf, dat de gemeente Nieuwe- schans de komst van dit gezin volstrekt niet als een buitenkansje beschouwde. De burgemeester wendde zich tot den Minister, die echter te kennen gaf, dat de grensgemeente verplicht was den last te aanvaarden. Postbestellers, die betrapt waren op het aanbieden van najaarswenschen, waren om die reden eerst geschorst en daarna overgeplaatst. Thans is een besluit nitgevaardigd door den be- trokken Minister, dat de opgelegde straf is inge- trokken, de schorsing geannulleerd, en de betrok- kenen in hun eer hersteld en in de vroegere func tion bevestigd zijn. Toen eergisterenavond na afloop van de comedievoorstelling in Concordia te Breda de tooneelknecht het voetlicht ging uitdooven, ontdekte hij onder het tooneel een brandende kaars, geplaatst in het midden van eeue hoeveelheid met petroleum gedrenkte krullen. Deze vreemde en verdachte zaak is bij de politie in onderzoek. Te Stolwijk geraakte Woensdag het eenig zoontje van den landbouwer G. G. in een onbe- waakt oogenblik te water en werd even daarna levenloos opgehaald. lo een der stations van den ondergrondschen spoorweg te Londen ontstond gisteren om 6 uur, waarop het verkeer 't drukst is, door een defect aan de kabels brand zware rookkolommen vulden tunnels en liftkokersmaar 't liep zonder onge- lukken af; de elektrische stroom moest worden onderbroken en het verkeer dus anderhalf uur worden gestremd, maar dat was al. De kapitein van het Duitsche stoomschip Wilhelm II, dat dezer dagen te New-York is aangekomen, heeft meegedeeld dat een bericht hem geworden per draadlooze telegrafie van de Caronia, een schip van de Cunard-lijn, zijn schip heeft behoed voor een botsing met een aantal ijsbergen. De Wilhelm II voer op &n dag niet minder dan 32 ijsbergen voorbij. Een staaltje van vergedreven lijdelijk verzet deed zich te Croston voor, waar zekere Richard Dickenson, die reeds voor de tweede maal binnen 6 maanden gevangenschap heeft te ondergaan wegens het niet betalen van zijn schoolbelasting, weigerde te loopen toen hij door de gerechtsdienaren uit zijn woning werd gehaald. Deels gedragen, deels op een kruiwagen gereden werd hij naar het station gebracht en te Preston aangekomen, werd de hard- nekkige lijdelijke tegenstander eerst weer door vier politieagenten naar een rijtuig gedragen en daarin naar de gevangenis gereden. Twee jongflns te Wuestwezel, 8 en 5 jaar oud, waren onder het spelen van het ouderlijk huis afgedwaald en konden, toen de nacht hen overviel, den weg naar huis niet terugvinden. Eerst toen de dag weer aanbrak, vonden arbeiders, die naar hun werk gingen, hen aan de zjjde van den weg in het kreupelhout. Het jongste kind is van koude gestorven, terwijl ook de ondste jongen in zorgwekkenden toestand verkeert. Een vrouw te Ixelles die 40 jaar voor een- zelfde huis had gewerkt, werd voorgedragen voor de zg. industrieele medalje. Toen ze dat hoorde, liep ze in haar vrengd naar het stadhuis. Maar onderweg zakte ze ineen. Ze werd naar haar woning vervoerd, en stierf kort daarna aan de gevolgen van een congestie naar de hersenen, veroorzaakt door de groote vreugde. De voor eenige dagen overleden groot- industrieel Krahnen te Crefeld, o. a. directeur van een dassenfabriek, heeft bij testament een som van een millioen mark bestemd voor liefdadig- heidswerken voor de arbeiders. Een der aanzienlijkste jonge mannen van New-York, de heer Graham Stokes, eenige malen millionair, zal binnenkort trouwen met een Joodsch meisje, dat tien jaar lang in een cigarettenfabriek heeft gewerkt. Zij beet Rose Pastor en is 26 jaar oud. In het jaar 1882 kwam zij als klein kind met haar zeer arme ouders uit Rusland in Londen. Zij woonden daar eenige jaren in de buurt van Petticoat Lane, een armoedige wijk van Londen, waar Rose op de Joodsche school is geweest. Toen zij twaalf jaar was, ging zij met haar ouders naar Cleveland, in Ohio, en daar werd Rose cigaretten- maakster. In haar vrijen tijd echter ging het begsafde meisje zich geestehjk ontwikkelen en drie jaar geleden krerg zij een betrekking aan een Joodsche krant te New-York. Als journaliste heeft zij ook voor 't eerst met Graham Stokes kennis gemaakt. Zij inlerviewde hem namelijk, toen h\j zich is zijn studententijd met sociale aangelegenheden bezighield, over de sociale taak der universiteiten. Deze ontmoeting leidde tot een vriendschappelijken omgang en ten slotte tot hun verloving, die tegen- woordig in de njke kringen van New-York zeer druk bcsproken wordt. Op hun huwelijksreis zullen zij ook Londen aandoen, om daar een bezoek te brengen aan de arme wjjk, waar Rose als kind heeft gespeeld. De vereeniging van cigaretten- maaksters, met wie zij vroeg^r heeft samengewerkt, heeft haar tot eerelid benoemd. Mr. Stokes is lid van alle vooruame clubs in New-York en directeur van eenige groote ondernemingen. In den Indischen Oceaan zijn aan boord van het Duitsche stoomschip Neidenfels, dat van Indie naar New-York voer, drie luipaarden aan 't vechten geraakt met een vrouwelijke olifant. Tijdens een storm schijnt de wand tusschen de dierenkooien stuk gegaan te zijn, en toen nu op een dag de olifant en haar jong behaaglijk wortels knabbelden, kreeg een der luipaarden ook trek in een wortel. Hij ontfutselde er een aan het jonge olifant die hem een mep met haar slurf gaf. Dat liet de luipaard niet op zich zitten, hij sprong op de olifant toe en de beide andere luipaaarden volgden zijn voorbeeld. Het werd een verwoed gevecht, waaraan de oppassers niet dan met de grootste moeite een einde konden maken. Een der luipaarden, die maar niet loslaten wou, moesten zij de hersens inslaan. De oude olifant is een paar dagen later gestorven. Het jong, niet veel grooter dan een New-foundlander, is dezer dagen te New-York aangekomen. Uit Hanover wordt weer een afschuwlijke ,/Lustmord" gemeld. In dezelfde straat waar in 1901 op nog niet verklaarde wijze ook een kind verdweeo, raakte nu weer een Sjarig meisje zoek. Volgens getuigenverklaringen zou een postconduc- teur haar met mooie praatjes in zijn huis hebben gelok. En een in hetzelfde huis wonende schoen- maker wekte ook verdenkingen door zijn praatjes. Op een spoorwegdijk werden kort daarop brok- stukken van een kinderlijk gevonden, en later vond de politie de andere deelen. De beide be- woners van het huis zijn aangehouden, en de postconducteur heeft reeds bekend. Ze ontkennen echter beslist lets te doen gehad te hebben met de verdwijning van het meisje in 1901. In een erfeniskwestie te Londen vroeg de rechter aan een bejaarden getuige of hij ook broers of zusters had. De getuige antwoordde dat hij een broer had gehad, maar dat deze 150 jaar dood was De rechter was al op 't punt om de man wat meer eerbied voor de rechterlijke macht aan te raden, toen de getuige de bewijzen van zijn be- wering gaf Zijn vader was op 19jarigen leeftijd getrouwd, en kreeg een zoon die hetzelfde jaar stierf. Hij hertrouwde als weduwnaar van 65 jaar en kreeg een tweeden zoon, nl. den getuige. Daar deze op 't oogenblik 94 jaar oud is, klopte de rekening. Het ongeluk door ontsnapping van mijn- gas in de kolpnmijn Noirchain in ne buurt van Bergen (Henegouwen) veroorzaakt, heeft in heel de streek groote ontroering veroorzaakt. Het gebeurde Dinsdagmiddag, de mijn behoort aan de Belgische Kolenmijnmaatschappij. Eenplotselinge mijngasontsnapping veroorzaakte een geweldige instorting, waardoor acht man bedolven werden. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om hulp te verleenen, terwijl de bevolking angstig naar de mijn snelde. Maar natuurlijk waren er verscheidene uren mee gemoeid, v66r de ongelukkige mjjnwerkers te voorschijn konden worden gebracht, een hunner •lechts gaf nog teekenen van leven. Men hoopt I hem te behouden. De zeven anderen die om- kwamen zijn op een na gehuwd en vier hunner laten kinderen achter. De mijningenieurs zijn een administratief onderzoek begonnen. Wat de ju- stitie van Bergen betreft, deze heeft zegt de Petit Bleu nooit veel haast en zal zich van- daag, Woensdag, weleens naar Noirchain begeven. Verleden week werd te Londen een man met name William Stevens voor den politie- rechter gebracht, onder beschuldiging, op de groentemarkt van een koopman voor een waarde van f 36 komkommers gestolen te hebben. De bestolene herkende den dief beslist, maar deze ontkende. Woensdag kwam de zaak weer voor. Een man met name Thomas Stevens, in't geheel geen familie van den beschuldigde, gaf zich aan als den dief. Hij wou niet dat de andere onschuldig voor zijn daad zou lijden. De be stolene herkende nu in Thomas den dief. De rechter vond niet de minste gelijkenis, noch in gezicht noch in gestalte. Maar beide mannen hadden een lidteeken onder het linkeroog. William werd nu vrijgesproken en Thomas naar den strafrechter verwezen. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleefd plaatsing verzoeken van onder- staande, naar aanleiding van het raadsverslag van Zaamslag in uw blad van 11 dezer. In die vergaderiug werd in beginsel besloteD, het voetpad, loopende over de bouw- en weilanden beoosten den polderweg, in de richting Reuzenhoek tot aan den dijk van den Zaamslagpolder van deo ligger af te voeren. Volgens verklaring van den Voorzitter waren daarover geen klachten ingekomen, noch van over- last, noch van schade, wel een verzoek van A. Dieleman e. a. om dit voetpad van den ligger af te voeren. Ook was ingekomen een contraverzoek, van vele anderen, waarvan volgens het verslag onderteeke- naars op voorkwamen, die bij behoud van't voet pad geen belang konden hebben. tfWant", zoo werd gezegd, #als deze hun weg langs M. Dekker nemen, moeten ze geen omweg maken." Wie waarborgt die zoo gezegde niet belang- hebbenden echter dat ze voortdurend langs M. Dekker zullen kunnen gaan, want dat voetpad komt niet op den ligger voor en kan dus ten alien tijde door landheer of pachter worden afge- sloten. Kan iemand verzekeren dat dit nimmer ge- schiedeu zal. Ik vermeen dat ook de Voorzitter dat niet met beslistheid zal kunnen beweren, en daaruit volgt dat alle onderteekenaars belang hebben bij behoud van het thans op den ligger voorkomende voetpad. Ook verklaarde de Voorzitter er tegen te zijn meerdere voetpaden op te heffen. De heer Dekker en anderen kunnen dat voor gezegd houden. Voor hen schijnbaar geen oor edoch /t kan verkeeren" zei Bredero, zoo ook hier. En als nu tengevolge van het gevallen raads- besluit 'c avond of morgeu al de bewoners van de buurtschappen Poonhaven en Kwakkel, benevens die uit het Noordwestelijk deel van den Aan- eu Genderdijkepolder dorpwaarts gaan, ter vervulling hunner godsdienstplichteD, maatschappelijke of burgerlijke zaken, dan ik stel mij voor dat die alien ook weer naar hunne woning willen terugkeeren mogen ze telkens een omweg van 1310 Meters afstappen, onder de gemoedelijke vertroosting, dat ze immers wandelen u het //belang van 't algemeen." Te wenschen ware het, dat Gedeputeerde Stateu van Zetland, aan het bedosld raadsbesluit, als zijnde genomen onder verwrongen voorstelling der feiten en waardoor het belang en het recht van velen wordt opgeofferd ten profijte van enkelen, die bedoelde gronden, hetzij als kooper, hetzij als huurder, meest nog slechts enkele jaren zonder aanmerkingen over de voetpadeu, in bezit nam en, in het //algemeen belang" hunne goedkeuring onthielden. Dankend voor de plaatsing. Zaamslag. Uw dw. dr., N. N. Bestuurder H. WANNYN. Zondag 16 April a. s., te 2 ure, wegens het overgroot succes, op aanhoudend verlangen tweede dagvoorstelling van Mottige Janus, tooneelspel uit het Hollandsche matrozenJeven, in 6 bedrijven, naar een Marineschets van A. Werameus Buning, door M. Spree. ZEETIJDINGEN, Van 12 tot en met IS April. Van 12 tot en met 13 April werden langs de Oost- sluizen alhier 26 binnenvaartuigen op- en 37 afge- schutdoor de Westsl. 10 op- en 6 afgeschut. Heden Joverleed plotseling mijne innig geliefde echtgenoote en mijner dochtertje zorg- volle moeder ADRIANA HUIJSSEN, in den ouderdom van 47 jaren. G. DE BOKX en Dochter. Zaamslag, 14 April 1905. Heden overleed na een kortstondige ziekte mijn innig geliefd dochtertje in den jeugdigen en aanvalligen leeftijd van bijna een jaar. Wed. CARL KOCHStandaert. Gent, 13 April 1905. Eenige en algemeene kennisgeving. tnnBij zijn vertrek naar elders, roept J[f3ra||F ondergeteekende aan vrienden en bekenden, een laatst vaarwel toe. CASPER DTETZ. De ondergeteekende maakt het ge- achte publiek van Axel bekend, dat hij van stonden aan voor de schulden van zijne vrouw niet instaat. O. VERMONT, Wagenmaker. Axel. a VLAG NAAM. Ms jVanennaar. Lading. Eng. 9.s. idem 12 Eng. >.s. 13 idem Belg. 8.8. Rus. S.8. Eng. s.s. idem idem Voor Ter Meuien I Golfer 1066 Londen Ann Webster 2241 idem Van Ter IVeuzen River Lagan 2272 ;Londen Golfer Helena Metscbta Faraday Sea Gull i Truro 1066 idem Voor Client i 362 Ostende 5371 Riga 2525 New-Castle 2762 Londen 3366 Hull Van Went i Eng. 8.9. Sea Hound idem Ouse Rus. as. Graf Todleben idem jjohanna Noor. bark Inverdruien Belg. 8 8. Bernard 3085 Londen 2158 Goole 4198 Bleyth 3115 idem 1735 Canada 899 Noordzee ledig stukg. stukg. macad. ledig stukg. idem idem idem stukg. idem ledig idem ballast ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 8