Nieuws voor Zeeu.wsch-Vlaanddren. No. 4675. Zaterdag 15 April 1905. 45e Jaargang. A I g 6 m 6 3 n en Advertentieblad Gemengde berichten. abonnement cS DBJIHjIEoSTIEj blad. Ter Neuzen Yoor Per drie masadeu binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer !i,i Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advert- <ii slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. wbrdi de ufjo Inzending van advertentien v6or uren op den dag der uitgav* veracbijnt fflaandag., Woenadag- en Vrijaagavona, ultgezonderd op Feeamageo, blj de Ft,ma V. J. VAI P« ■AWPK «e Ter Measen. een aannemer te Maidenhead bij Londen. Hij deed met haar zijn huwelijksreis naar Wiesbaden TER NEUZEN, 14 April 1905. In de week van 5 tot en met 11 April kwamen in Zeeland voor 3 gevallen van typhus en wel 1 te Sas van Gent en 2 te Zierikzee, 3 gevallen van roodvonk te Middelbuig en 6 gevallen van diphtheritis, nl. 1 te Aardenburg, Hoofdplaat en Zuidzande en 3 te Hulst. In de Dinsdag te Hulst gekouden raadszitting men De vrouw, die Vrijdag in de Westerstraat te Amsterdam door haar petroleumtoestel in brand geraakte, is io het Binnengasthuis aan de beko- wondeu overleden. In de Dinsdag te Maastricht gehouden vergadering van den gemeeuteraad was ingekomen een adres van een kolenhandelaar zich beklagende over juffrouweu, aan de telefoon geplaatst, die door hem verdacht worden misbruik van haar strafver- van «etd ID verband met de ingekomen huuropzegging betrekking te m.ken, door be.celliegen aan hen. het (na ond) port- en telegr.alk.ntoo, doo, °'e.' d"8™: van uei, ^uu uuuj pud s De raad benoemde de commissie van str den directeur-generaal der posteryen en telegraphie, nnfipr7npVpn besloten dat gebouw voor een termijn van 7 jaren ordemng om die zaak te onderzoeken. publiek te verhuien. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek werd besloten voor een proeftijd van vier maanden de oude secretarie te verhuren voor kantoor der directe belastingen tegen f 2,50 per week. Op voorstel van het lid Mr. Adriaanse werd besloten van den prijs 1 af te staau aan den concierge als loon voor meerder werk. Door den heer Hombach werd bij de gewone rondvraag nog ter sprake gebracht het verlaugen der commissie voor de Jordaenstentoonstelling te Antwerpen om de te Hulst op het landshuis zich bevindende sehilderij van Jordaeus yoor risico der stad Antwerpen tjjdelijk over te brengen. YTermits geen cfficieele aauvraag der commissie was inge komen, kon dit ontwerp uiet verder worden be- handeld. Te Cliuge, nabij Hulst, wilden de douanen St. Jansteen een aldaar zeer bekend srnokke- laar, Pieter van Buijnder, ^de Kalotter" bijge- naamd, arresteereu, tekwijl hij bezig was's uachts 35 kilo's suiker Holland binnen te smokkelen. De Kalotter sloeg ecbter een zijner belagers met zwaren knuppel bewusteloos, maar ontving op zijn vlucht van een andere douaan eerst een schot hagel achter in de beenen, en daarna een kogel dwars door de liukerbil. Toch wist hij door een moerassige kreek te ontsnappen en in een herberg een onderkomen te vinden, uitgeput van vermoeienis bloedverlies. Door den herbergier gewaar- schuwd, kwam de vrouw van Van Buijnder spoedig met een hoodenkar, waarop zij haar man naar woning te Meerdonk (Belgie) overbracht, alwaar hij Zaterdag reeds, wyl de dokter voor zijn leveu vreest, de laatste sacramenten ontving. Hij is 45 jaar oud en heeft 5 minderjarige kinderen. (Hbld. v. Autw.) Tegen twee hoofdeti van geziunen te Sluis is proces-verbaal opgemaakf, daar ze verzuimd hebben ter bestemder plaatse aangifte te doen dat in hun gezin eene besmettelijke ziekte heerschte. Aldaar brak bij het spelen vau „haasje over" een achtjarig knaapje den rechterarm. J S (M. C.) RECHTSZAKEN. Arrondissement-reclitbauk te Middelburg. De rechtbank heeffc in hare zitting van 14 April de volgende vonnissen uitgesproken A. A. B., oud 20 jaar, A. B., oud 21 ]aar, P. J. S., oud 19 jaar, arheiders te St. Jansteen, zij it wegens mishandeling veroordeeld, de 2 eersten ieder tot 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, de derde tot 4 maanden gevangems- stral'. C. B., bierhuishouder te Schore, gedetmeerd te Middelburg, is wegens afpersing en valsch- heid in geschrift, overeenkomstig de vordering van het Openbaar Ministerie, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met inmindering- brenging der doorgebraehte hechtenis. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare tereehtzitting dier rechtbank verwezen M. A., oud 27 jaar, vracht- rjjder te Rilland-Batk, gedetineerd, ter zake van het plegen van ontuchtige handelingen, (ver- kracbting van een 15jarig meisje). Aan den beklaagde is Mr. J. J. Heijse, ad- vocaat te Middelburg, ambtsbalve als verdediger toegevoegd. In een der volksbuurten te Leiden had een werkmausvrouw, die even een boodschap ging doen, een dochtertje van ongeveer 7 jaar met nog een kleiuer broertje achtergelaten en de deur gesloten. Onderwijl kwam een ander meisje een sinaasappel aan haar vriendinnetje brengen. Daar men de deur niet kon openkrijgen en het raam ook niet, zou de vriendin den appbl in de dak- goot werpen en het meisje daarbinnen door een dakvenster klimmen. Ongelukkig viel daarbij het kind naar beneden en werd daarbij zoodauig verwond, dat het kort daarop is bezweken. Ust Maas, Waal en Bommelerwaard Yoor een paar dagen nog schitterden deze streken in 't blanke bruiloftskleed, dat hiug over kroze-, perzik- en abrikozeboomen. Nu is die pracht voorbij door een nachtvorst die de bhjde hoop op een overvloedigen oogst van genoemde vruchten wreed verijdelde. Alles, allee is bevroren. Wat voor enkele dagen nog witter was dan versch ge vallen sneeuw, haugt nu verflenst, bruiuzwart aan tak en twijg, treurend met den boomgaardenier, die al droomde van vroege Engelsche krozeD, van sappige perziken, van overvloedige abrikozen. Alles, alles is weg. Wat de peren, die ook reeds zwaar geknopt stondeu, geven zulleD, staat te bezien, maar ook deze hebben vermoedelijk geleden. Ook voor de kersen, wier knoppen nog wel stevig gesloten zitteu, vreest n en, want de vorst werkt vooral verwoestend na de natte sneeuwbuien, die haar dezer dagen voorafgingen. Een treurig ongeluk had Woensdagmiddag even ua twaalf uren plaats op het terrein voor de gasfabriek te Kampen, bij een houtverkoop door den deurwaarder Van Oorschot. Een groote partij in lange rij krnislings opge- zette planken (schalen), welke in verschilleude koopen werden geveild, geraakte door het wegnrmen van eenige verkochte nummers uit het verband, zoodat omvallen van de overige niet kon uitblij- ven. Twee jongens werden door de vallei.de massa getroffen. De lSjarige zoon van F. Toeter in Brunnepe werd doodgedrukt. Zijn lijk is deer ljjk misvormd van onder de planken te voorsohijn gehaald. Het zoontje van A. ter Horst, mede wonende in Brunnepe, kreeg kwetsuren aan pols en arm. (K. C.) Een slachtoffer van Hendrilt de'jong Het Hbl. schrijft Toen Maandagmiddag wegwerkers op het landgoed „Oud-Bussum" aan het zandgraven waren, stootte een hunner met zijn spade op een geraamte, dat ongeveer een meter diep in den grond begraven lag, onder kreupelhout. Met groote zorg verzamelde men de beenderen bijeen en bracht ze naar de bekende uitspan- ningsplaats ,/Jan Tabak" aan den Naarder- straatweg. De' exploitant dacht bij het bericht van de vondst onmiddellijk aan de geheim- zinnige verdwijning van Maria Cibila Schmitz, een van de vele vrouwen van den beruchten Hendrik de Jong, die, gelijk onze lezers zich zeker nog zullen herinneren, een tiental jaren geleden te Amsterdam ernstig verdacht werd van moord op eenige vrouwen, met wie hij achtereenvolgens intieme relaties had, en die korten tpd achter e'kaar spoorloos verdwenen, zonder dat ooit verder iets van haar werd gehoord. Toevallig was de bewoner van ,/Jan Tabak" nog in het bezit van een photographie Maria Schmitz de beenderen werden op den rond zooveel mogelijk tot een geheel gelegd en terstond meende de exploitant vooral in den vorm van het hoofd en de lengte van het skelet de lang vermiste vrouw te her- kennen. Maria Schmitz had een eigenaardigen vorm van hoofd, die bij het eerste gezicht trof en zeer duidelijk in den schedel van het geraamte was terug te vinden. Onmiddellijk werd de politie te Bussum van het geval op de hoogte gesteld, de burgemeester en chef-veldwachter waren weldra ter plaatse en namen het ge raamte in beslag, dat in een kistje naar het politiebureau te Bussum werd overgebracht. Daar een enkel onderdeel van het skelet ontbrak, werd last gegeven het terrein, waar het was gevonden, nog nader te onderzoeken met groote nauwkeurigheid werd de grond omgespit, doch hoe men ook zocht, er werd verder niets meer gevonden. Bij deskundig onderzoek bleek, dat het geraamte ongeveer tien jaren in het zand had bedolven gelegen dat met vrij groote zekerheid kon worden vast- gesteld dat het van een vrouw was. Bekend was nog, dat Maria Schmitz eenige valsche landen droeg en in verband hiermede is het wel toevallig dat in het gebit, grootendeels nog gaaf, eenige tanden ontbraken, wat dus te meer pleit voor het vermoeden dat het ge raamte inderdaad dat van de vermiste vrouw is. Het is overigens uiterst bezwaarlijk aan een geraamte, dat niet geheel compleet is en reeds zoolang in den grond heeft gelegen, nog iets te onderscheiden dat als herkenningsteeken kan worden aangenomen. Intussehen zijn boven genoemde omstandigheden de vorm van den schedel, de lengte en het ontbreken van tanden wel ze6r sterk treffende bijzonderheden. Er is echter nog meer. De Jong is in ge- zelschap van Maria Schmitz op 31 Augustus 1894 bet laatst in de onmiddellijke nabijheid van ,/Jan Tabak" gezien, waar men eerst zou overnachten, doch welk plan, op aandringen van zijn kant, werd veranderd. Samen zijn ze nog op „Laarderberg" geweest, doch kort na dien vertoonde De Jong zich alleen in Bussum en is hij ook zonder de vrouw naar Amsterdam teruggegaan. Nadat hij zich met Maria Schmitz van Laarderberg" in de rich ting van ,/Jan Tabak" had begeven, heeft men van haar nooit meer iets gezien noch vernomen. Van stonde af aan bestond dan ook het vermoeden dat zij in de omgeving van ,/Jan Tabak" van het leven was beroofd. Er is destijds herhaaldelijk naar haar gezocht, door politie, door militairen, met speurhonden, doch vruchteloos. Het vinden van het geraamte vlak bij ,/Jan Tabak", op 5 meters afstand van een smal boschpaadje, op een stille plek, versterkt dus wel de waar- schijnlij kheid, dat men hier werkelijk Maria Schmitz heeft gevonden. Het was voor De Jong niet moeilijk, zjjn slachtoffer le begraven, daar hij een spade, dien men op kan vouwen, by zich droeg in een zak van zijn overjas. Wij zagen aan den schedel nog een gat, tusscljen de slapen en het jukbeen Dit doet denken aan een slag met een zeer scherp voor- werp, met een hamer bij v., ook al weer een omstandigheid die sterkt spreekt, omdat De Jong's gewoonte, zijn slachtoffer met een hamer dood te slaan, bekend is. In verband met het bovenstaande kan het zijn nut hebben nog even in enkele regels de zaak-Hendrik de Jong in herinnering te brengen. In September 1893 kreeg de Amsterdamsche politie van den Engelschen consul bericht, dat een zich noemende dokter De Jong, die in Engeland was gehuwd, op de huwelijksreis door Nederland spoorloos was verdwenen. Het ge- lukte den hooldrechercheur Batelt den bedoelden De Jong in een hotel albier aan te houden in hem werd herkend een huisschilder, geboortig uit Weesp, die bij de justitie em politie geen onbekende was. Onderzoekingen brachten aan het licht dat De Jong in Engeland onder valsche voorgevens was gehuwd met mej. Sarah Juett, dochter van en beweerde dat later te Dusseldorf zijn vrouw rem heimelpk had verlaten met een Amerikaan. De Jong schijnt intussehen te Amsterdam let hof te hebben gemaakt aan een 40jarige juffrouw, Maria Schmitz, die met haar zustev in de Van Woustraat gestoffeerde kaui rs ver- luurde. Hij wist die juffrouw te bewegen zieh met hem naar Engeland te begeven, ten einde daar met haar te huweu. Zij zouden indefdaad eenigen tijd te Londen getoefd hebben, keerden echter naar Nederland terug, doch opeens was ook die vrouw spoorloos verdwenen. In verband met deze feiten hebben politie en astitie toen op uitgebreide schaal nasporingen gedaan in de buurten, waar men Hendrik de Jong gezien had, ten einde de lijken der vrouwen want men vermoedde dat De Jong beide vrouwen uit den weg had geruimd te vinden. Die onderzoekingen geschiedden in de bosschen tusschen Yalkeveen en Crailoobij Oosterbeek, Renkum en Wageningen, doch al die nasporingen hebben tot niets geleid en men heeft De Jong dan ook nooit kunnen bewijzeu zich op geweld- dadige wijze van de twee vrouwen te hebben ontslagen. De Jong is in April 1894 door de Amster damsche Rechtbank tot 4 jaren gevaugenisstraf veroordeeld wegens een ophchting, die hij in 1892 gepleegd had ten nadeele van den heer Kramer, Martelaarsgracht alhier. Hij kwam van dit vonnis in appel bij het Hof, dat hem veroordeelde tot drie jaar met aftrek der pre- ventieve hechtenis van dit vonnis ging hij in cassatie, doch het werd door den Hoogeu Raad hevestigd. In Sept. 1897 uit de gevangenis ontslagen, wist hij weder een juffrouw, hofmeesteres op een boot, varende tusschen Rotterdam en Arnhem, geld af te zetten en werd door de Rechtbank te Arnhem op 11 Jan. 1898 tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof sprak hem echter 3 Maart 1898, d. a. v. vrij. Door de Rechtbank te Gent (Belgie) werd hij destijds nog ter dood veroordeeld wegens moord op twee vrouwen en brandstichting. Dit vonnis kon nooit voltrokken worden, omdat hij toen reeds voortvluchtig was. Zijne tegeu- woordige verblijfplaats is bij de politie hier te laude thans onbekend. Wel is beweerd dat hij later weder in Engelsch-Iudie, te Weenen en Parijs is herkend, doch zeierheid dienaangaande hebben wjj niet. De nasporingen naar de verdwenen juffr. Juet en juffr. Schmitz hebben nooit tot iets geleid. Wel was in het laatst van October 1903 uit den Amstel by de Nes het lijk eener dame opgehaald, in wie aanvankelijk velen de ver dwenen Maria Schmitz herkenden, doch reeds den volgenden dag bleek dat het lijk was van eene in die dagen uit Arnhem vermiste dame, die met de zaak-De Jong in geenerlei verband stond. Wanneer nu inderdaad het gevonden geraamte dat zou zijn van wijlen mej. Maria Schmitz, dan is het niet oneigenaardig te herinneren hetgeen ons in 't laatst van September 1893 uit Naarden werd geschreven ,/Hedenmorgen sinds 6 nur is gezocht in de bosschen van Yalkeveen tot Laren door 50 per- sonen, waaronder 20 Rijksveldwachters van verschillende plaatsen. Het onderzoek leidde tot niets. Alleen werd by het hotel ,/Jan Tabak" bij Naarden een vrouwe-kleedingstuk gevonden dat geseheurd was en blijkbaar lang gelegen had. Waarschijnlijk echter heeft dit met de misdaad geenerlei verband". Zou men toen inderdaad reeds op het goede spoor zijn geweest In een correspondentie aan de Tel. uit Bussum wordt bestreden de opvatting als zou het bij ,/Jan Tabak" opgegraven geraamte dat zijn van een der slachtoffers van den beruchten Hendrik de Jong. Aan de Tel. wordt o. m. geschreven Doch het meest afdoende argument tegen de bewering, dat men hier te doen heeft met een slachtoffer van De Jong, is wel, dat het ge raamte veel langer daD tien jaar daar gelegen SEEfflSCHE COERAST. Hit blad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1