Immers moesten wij uitsluitend afgaan op het woord van den eigenaar, dat de grnnd diamant- houdend wasrapporten van bekende geologrn, in zulke gevallen noodzakelijk, werden niet over- gelegd. Bovendien was het de vraag, aangenomen dat de eigenaar de waarheid sprak, in welke mate diamant roorkwam in zijn grondwant er zijn heel wat terreinen in Zuid-Afrika en elders, die wel diamant bevatten, doch in zoo geringe hoe- veelheden, dat het 100 kost om voor 50 diamant te voorschijn te brengen. jjOp het oogenblik dat ons het aanbod werd gedaan bezat de Bond ternauwernood f 120,000. Wij stonden aan den vooravond van den oorlog, die ons met groote rampen rampen die ook inderdaad gekomen zijn en met financieelen ondergang dreigde. Wie zal het ons kwalijk nemen, dat wij op zulk een moment weigerden ongeveer ons gamche kapitaal te steken in gronden waarvan wy aiet» met zekerheid wistei, gelegen in een land waar •poedig oorlog zou uitbarsten, zoodat van preductief maken van het gewaagde kapitaal in wie weet hoe langen tijd niets zou knnnen komen jWij handelden op dat moment, zooals wjj moesten handelen, zooals ieder ander, die zijn zinnen bij elkander heeft, zou gehandeld hebben. *Later bleek, dat de grond, die wij hadden knnnen bezitten, inderdaad sterk diamanthoudend is, want het is het terrein der tegenwoordige Premier-mijn. jZe.ker, hadden wij destijds toegetast, wij zonden nu rijk, schatrijk zijn geweest en een ongehoorde macht in onze industrie hebben gehad. Dock wij hebben ons zelf niets te verwijten. Wij hebben niets gedaaD, noch iets verznimd te doen, dat ons rechtmatig als een blaam kan worden aan- gewreven. tfGebeurde mergen hetzelfde weer, onder dezelfde voorwaarden en omstandigheden, wij zonden preeies zoo bandelen als wjj in 1899 deden." Bij een hevige windvlaag ii in het Ilper- veld, niet ver van Landsmeer, omgeslagen de schuit van den venter A. de Haas te Landsmeer. De man, die een groot gezin heeft, is omgekomen. Eene 61 jarige juffrouw die te Rotterdam pas verhuisd was en niet goed bekend was met de inrichting harer woning is van een trapje in den kelder gevallen en aan schedelbrenk overleden. De Rotterdamscke Raad heeft voor circa 6 ton aangekocht de Bouwhoeve Yeelzicht aan den Beakelsdijk met het doel er later goed geld van te maken voor bonwgrond. Het blijkt dat meerdere jongelui, die deel- namen aan het jongste examen voor klerk der posterijen, ondervonden dat op hus lijat in de cijferkolom was geradeerd. Men verklaart dit als volgt In tegenslelling met vroeger had men thana niet ronde cijfers bij het examen toegekend, maar bjj die cijfers ook decimalen. Bij de vaststelling der rangorde hadden deze decimalen ten voile gegolden. Aanvankelijk had men nu ook op de lijsten der candidaten deze decimalen ingevnld. Maar omdat tot keuschetsing van de bekwaamheid de decimaal niet en het hoofdgetal voor den candidaat wel den doorslag geeft, werden aan de candidaten slechts de ronde cijfers opgegeven. De ambtenaar ter secretarie van het hoofdbestuur heeft nu gemeend, in stede van de lijsten te doen overschrijven, spoedshalve daarom te kunnen doen radeeren. Zoodra dit achterna bleek, is dit afge- keurd en aan iederen candidaat een nienwe lijst gezonden, waarin nu voor dnidelijkheid enkel zijn opgenomen de qualificaties, niet de cijfers. Bij een bewoner van de Laarstraat te Zntphen zoogt een kat jonge konijnen. Van 6 konijutjes was Zond»g de moeder gestorveD, en Maaudag •tierven 3 jongen door gebrek aan moederlijke zorg. Toen kwam de eigenaar op het idee, van de poes, die juist ook moeder was geworden, de poesjes af te nemen en de konijutjes bij h.ar in het nest te leggen. En zoo worden de konijutjes nu door de kat trouw gezoogd en Verzorgd. Uit Hengelo meldt men De firma Gebr. Stork en Co. alhier neemt dit jaar een proef met een jongenstuin. Naast de gieterij der fabriek is een stuk land omgezet, be- mest en verdeeld in 40 tuintjea van 10^ by 4£ M. Voorloppig is aan 20 jongens elk zoo'n tuintje in bewerking gegeven, die het moeten bezaaien, beplanten en bewerken, terwijl de op- brengst voor hen is. Voor netheid, yver en ge- drag znllen eenige prijzen worden gegeven. De firma zorgt voor de zaden, werktnigen en het noodige onderricht, terwijl het geheel geplaatst is onder leiding van een hoofd eener school alhier. Men schrijft Koude voeten bij 't naar bed gaan zijn het gevolg van een slecbten bloedsomloop in de beenen. De oorzaak kan zijn slechte werking van het hart of abnormale samentrekking van de bloedvaten, die dasrdoor nanwer worden en minder bleed laten passeeren. Het aantrrkken van sokken of het in bed leggen van een warme kruik zijn op zichzelven geen slechte middelen maar meestal geeft dit nu weer te veel warmte, hetgeen de slaap onrustig maakt. Verstandiger js, de oorzaak der kwaal weg te nemen door den geneesheer te raadplegenwant is 't hart er uiet bij betrokken, dan bestaat er een zeer eenvoudig middelmet een in koud water gedompelden ruwen handdoek wrijve men flink de voeten en vooral de voetzolennauwelijks in bed zal men de koude voor een aangename warmte voelen plaats makei. In een gang, uitkomende op de Westerstraat te Amsterdam, woont de familie Jansen en de 24jarige vrouw was Donderdagavond met hiar kindje van twaalf dagen alleen thuis, toen zij, bij het petroleumstel staande, een toeval kreeg, waar- door zij het toestel omverwierp en de vlam zich aan hare kleederen meedtelde. Op het hulpgeschrei van de ongelukkige vrouw schoten de buren toe, die de vlammen doofden en de brandweer waarschuwden. De vronw had ernstige brandwonden bekomen over het geheele lichaam. Door de brandweer werd een voorloopig verband aangelegd en deze liet daarna de vronw per brancard naar bet Binnengaathuis orerbrengen. Haar toestand is zorgelijk. Te Nieuw-Ruigezand (Gr.) heeft een ernstig •ngeluk plaats gehad. Terwijl de arbeider D. en een zoontje van den landbouwer K. v. d. B., met paard en wagen, waarachter een zaaimachiue, van het veld huiswaarts keerden, sloeg ket paard op hoi, waardoor beide personen van den wagen geslingerd werden en onder de voertuigen ge- raakten met het ongelnkkig gevolg, dat de jongeling kort daarna overle ed, terwijl de arbeider niet buiten gevaar verkeert. Men meldt nit Sliedrecbt Woensdagmiddag bevond de heer Schorhuizen, bnrgemeester van Hardinxveld, zich met zijn tnin- man in een boeier cp de rivier de Merwede, met het doel ziuh naar een bnitenpolder te begeven. In de nabjjheid van den wal gekomen sloeg een rukwind in het zeil, waardour de boeier keerde en met verbazende snelheid dwara door de rivier sckoot, waar juist een schroefboot met twee scbepen achter zich voorbjj voer. De kapitein, een ongeluk voorziende, stopte onmiddellijkde bestnurders der beide scbepen wenden met groote behendigheid bet roer, una een botsing te voorkomen, doch de boeier stootte met zooveel kracht tegen den kop van het eerste schip, de Coin 31, dat door den schok beide personen overboord sloegeu. Onmid dellijk werd alles aangewend om de beide drenke- lingen te redden, hetgeen na veel moeite met den heer S. gelnkte. De tweede persoon, ongehuwd, en 31 jaar ond, werd nog met een haak in de kleeren vastgegrepen, doch doordat deze scheurden zonk hjj opnieuw in de diepte. Het lijk ii tot heden met gevischt. Dat men met grappenmakerijeu zeer voui- zichtig moet te werk gaan, bleek Woensdag o.a. te Haarlem. Bij de firma Emerik Binger, steendrukkerij en graveerinrichting in de Koniug- straat aldsar, had de 21jaiige graveur Swaal in de koffiekruik van den graveur Draajsma een kleine hoeveelheid zout geworpen. Na schafttijd 's morgens te 9 uur, voelde D. zich zeer onpaiselijk. S. maakte zich hierover ongerust en na gedaan onderzoek bleek hetgewaande zout niets minder te zijn dan zwaar vergif, dat door de graveurs veel wordt gebruikt. De ongelukkige werd dadeljjk naar bet gazthuis gebracht en ssoest een pynlijke behandeling oudergaan. Woensdagavond was de toestand nogal bevredigend, hoewel D. nog hevige smarten moest doorstaan. Tegen den dader, die een verschrikke- lijken dag doorbraeht, is proces-verbaal opgemaakt. Toen Vrjjdagochtend een aantal soldaten langs run militaire schipbrug over de Pissa naar de kazerne te Guoabinnen terngkeerden, brak de brug plotseliug in het midden door. Vele soldaten en een officier vielen te water. Een fuselier verdronk, de overige werden gered. Te Sonneberg is de fabrikant Franz over leden, die daar 83 jaren geleden de vervaardigiug van gekleede poppen invoerde. Van die nyverheid bestaan daar thans dnizenden menschen. In een dorpje bij St. Marc is een zeldzame drievoudige zelfuaoord gepleegd, nl. door een meisje van 17 jaar en baar beide minnaars, een marinier en een iufanterie-luitenant. Ze dejeuneer- den samen, en teekenden toen een brief waarin zij verklaarden samen te willen sterven, daar het meisje niet wist wien zij kiezen moest en de mannen geen van beiden afstand van haar wilden doen. Het meisje was twee maanden geleden met een ander meisje ook nog betrokken geweest in een liefdes-tragedie in Jersj, waar een hopeloos ver- liefde matroos zich doodsehoot. Volgens een bericht van de Schwab. Merkur nit Riedlingen (Wurtemberg) aan de Donan, is daar Donderdag een zwakke aardschok gevoeld, die ge- volgd werd door een zwaren sneeuwstorm. Aan de ffFrankf. Ztg." wordt uit Darmstadt geschreven Op een weide bemerkte iemand een pad, die een kleinere op haar rng genomen had en zich nu met moeite in de richting van een nabnrig beekje vcortbewoog. Bjj onderzoek bleek dat de kleine pad den linker achterpoot verloren had en dus alleen lastig haar doel bereikt zou hebben. Met den rechter poot hielp zij haar makker nog zooveel mogelijk bij het springen. Een baanwachter rond te Aulnois (Hene- gonvren) op de spoorbaau een persoon zwaar ge- kwetst op de spoorweghelling liggeD. Talrgke wonden waren op zijn lichaam en aan zijn hoofd ziehtbaar. Na een eerste verband kon hij verklaren dat bij Wjnant heette, te Luik wuonds en van daar naar Parijs vertrokken was, waar hij des avonds te 11 uren moest aankomen. Hij was in den trein aangerand door personen, die hij niet kent en die hem uit den trein hadden geworpen, na hem zijn geld te hebben afgenomen. Hij werd naar het gasthuis van Maubeuge ge bracht, waar men zijn toestand als heel erg be- schouwde. De overheden van Luik werden per telegraaf verwittigd. - Een man, die te Londen in het Ljceum Theatre een voorstelling met honden en katten geeft, werd voor den politierechter gedaagd, op aanklacht van de Vereeniging tegeu dierenmisban- deling. Een der toereD, die de man vertoonde, was, dat hij een kat met de voorpooten op den rug van een stoel en de acbterpooten op den rug van een anderen stoel zette en dan honden over het beest liet heen springen. De honden sproDgen dikwijls niet hoog genoeg eu dan werd de kat tegen den grond gesmeten. Het beest was blgkbaar zeer beangst en bezeerde zich, maar de vertooaiDg moest voortgang hebben. De rechter veroordeelde den vertooner tot honderd gulden boete. De trein van Amsterdam naar Osnabriick is Vrijdagavond even voor het station Schiittorf (Hannover), ten gevolge van een sneeuwstorm, van het spoor geloopen. Menschen werden niet gekwetst. Het verkeer wordt, met overstappen onderhouden. De bewoners van Cannobia, Maecagno, Musignano en andere plaatsen aan het Lago Mag- giore aanschouwen een geweldigen boschbrand al zes dagen lang staan de bosschen op den Monte Giove in brand. Vooral bij avond, als het schijnsel van dejjroode laaie op het donkere water van het meer valt, is het een zeer indrnkwekkend gezieht. Men heeft eerst nog pogingen gedaan om den brand te blusschen, maar al apoedig zag men is, dat dit werk hopeloos was. De brand is vermoedelijk saugestoken door een ontslagen boschwerker. Dinsdag kwam de Engelsche torpedojager Spiteful in de Solent in aanvaring met de bark Pre- ciosa ait Rochester. De bark zonk, waarbij twee man om 't leven kwamen. De torpedojager kreeg aanzienlyke scbade aan den boeg. Uit deD aard van de averij is sedert gebleken, dat het schip dwsrs over de bark, die met cement geladen was en daardoor zoo vast was sis ten mnur, was heengegaan. Uit alle streken van Duitscbland komen berichten over zware sneeuwbuien, die hier en daar van onweders vergezeld waren. Vooral in Thuringen is het boos wrfir geweest. In bet Fuldadal en de Rhon woei sen orkaan en barstte een wolkbrenk los welke 's nachts in sneeuwjacht overging. In het Saardal ligt de sneenw vueten hoog. Tusschen Berliju en Frankfort a/d. Main was eergisteren het telefonische verkeer gestoord. Na, we weten er hier osk over mee te praten al is het dan ook dat we niet zoo'n ernstig ongerief ondervinden. Te Weenen zou een trein van de Donan- oeverspoor het station pHandelsk&de" binnenkomen, toen een bond op de rails ging stsan. Het was den machinist oumogelijk te stoppen, en de dood van ket dier scheen onvermijdelijk. Op het laatste oogenblik schoten twee baanwachters toe om het dier weg te trekken, maaT beiden werden door den trein gegrepen en overreden. Een was onmiddel lijk dood de andere werd levensgevaarljjk gewond. De bond was echter, nog voor het ongeluk gebeurde weggeloopen. Een vrouwenhater is de rijke grondeigenaar Anton Sellinger in het comitaat Szepes in Hongarije. Op zijn talrpke boerderjjen en stoete- rjjen wordt geen vrouwelijke dienatbode geduld en hij vermydt angstvallig elke plaats waar hij met vrouwen in aanraking zou kunnen komen. Zelfs zijn zusters, schoonzusters en nichten mogen hem nooit onder de oogen komen, Ver- leden week moest Sellinger voor zaken te Boe- dapest zijn. Nauwelijks had hij in een hotel zijn intrek genomen of het liep er storm van keakenmeiden, kamermeisjes, gouvernantes enz. die hem haar diensten kwamen aanbieden. Als hij de eene wegzond, stond de andere alweer te wachten. Dat duurde zoo drie, vier dagen en Sellinger ging naar een ander hotel, waar hij een valschen naam opgaf. Vergeefsche moeite. De werkzoekende dienstboden kwamen ook hier van 's morgens tot 's avonds Ten einde raad nam hij zijn intrek bij zijn broeder, ofschoon deze gehuwd was, maar den volgenden dag reeds begon ook daar het geloop ran kindermeisjes, huishoudsters enz. Zij maakten queue voor de deur en wachtte op de trap. Om haar tegenwoordigheid te rechtvaardigen vertoonden zij verschillende couranten waarin bij advertentie vrouwelyk dienstpersoneel ge- vraagd werd voor een provinciestad. Sellinger, die ten slotte uit Boedapest gevlucht is, ver- moedt dat een verre bloedverwant hem deze poets gebakken heeft. Bij al haar beslommeringen tengevolge der tegenwoordige beweging vindt de Russische politic toch uog tijd voor haar andere plichten. In Odessa heeft zij dezer dagen dientengevolge a! een heel goede vangst gedaan. Sedert eenige dagen was daar op raadselachtigs wijze verdwenen de dertienjarige dochter van den koopman Sibssel. Alle nasporingen waren vrneh- teloos totdat de moeder de holp der politie inriep en aan deze haar vermoeden mpedeelde, dat haar doehter door de #besteedster" Masja Koesjid was ontvoerd. Bij deze werd een huiszoeking gedaan, maar vrucbteloos. De woning werd echter scherp in 't oog gehouden en ziet een dezer avonden zag men het vermiste mei«je met een oakje in de hand en elegant gekleed het huis der #placeuse" binnengaan. Onmiddellijk werd het meisje aan- gehouden en meegenomen naar het bureau. Daar vertelde zij, dat zij door Masja Koesjid bij een zekere jnfirouw Tsjernjawskaja was gebracht, waar elken avond samenkomsten met jongelieden plaats hadden, die haar geld en briljanten hadden gegeven. De /fplaceuse" bad voor haar moeite duizend roebel gekregen. Door een en ander is de politie een heele bends handelaars in blanke slavinnen op't spoor gekomen. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de bernchte koppelaarster Zipljakowa, wier naam ver overzee bekend was en een der grootste leveran- ciersters van jonge meisjes uit Zuid-Rusland is. Drieduizend gulden voor een dooden rat. De havenpolitie te Hamburg had in een overzeesch stoomschip, dat met een lading rogge was aange- komeD, een van pest verdachten dooden ratgevonden. Het schip werd op last der politie ontsmet, maar daardoor werd de lading minderwaardig en bracht dns bij verkoop een veel lageren pfijs op dan die waarop de eigenaar gerekend had. Deze stelde daarop een eisch van scbadeloosstelling ad f 3000 in, maar het landsgerecht te Hamburg wees dezen eisch af, omdat de eiseher sehnld had aan de waardevermindering. Hij had dan maar moeten zorgen, dat bij de ontsmetting de lading voldoende beschut was. Het opperlandsgerecht en het rijks- gerecht, waarbij de eiseher in hooger bereep ging, dee!deD die meening. Een tandarts te Saarlouis in dsn Elzas, die een patiente geweldig pijn had doen lijden, doordat hij vergat bij een operatie de zenuwen in de achtergebleven tandwortels te dooden, is wegens opzettelijke mishandeling tot 30 boete veroor- deeld. Te Parijs kon men dezer dagen bij een bandelaar op de boulevard de eerste kersen zien. Het waren er zes, keurig op een prachtig sneeuw- wit kistje nitgestald. Een mooi decor van groene bladeren verborg een beetje het etiquet met den prijs twee franc per stnk Gemeenteraad van Zaamslag. Vergadering van 7 April 1905. Vooreitter de Burgemeester-Secretaris. Afwezig de leden L. J. Geelhoedt, P. van Tatenhove, W. de Mul en M. de Jonge. De notulen van de vorige vergadering werden voor- gelezen en goedgekenrd. Ingekomen stnkken. Bericbt van den onderwijzer (i. W. Kievit en vaw de onderwijzerea M. M. Risseeuw, dat zij hunne benoeming onder dankbetuiging aannemen. Brief van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 27 April, dat tot zetter van 'sRijks direete belastingen is benoemd, J Wisse Jz., met verzoek hem de akte van aanstelling uit te reiken. Brief van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 31 Maart, houdende goedkeuring van het kohier van de belasting op de honden. Voorstel van Burg, en Weth. om het voetpad, loopende over de bouw- en weiianden, bcoosten den polderweg, in de richting Reuzenhoek, tot aan den dijk van den Zaamslagpblder van den ligger af te voeren. De Voorzitter deeide mede, dat, als het voetpad vveg gaat, de omweg zal bedragen 655 meter, een tijd van ongeveer 7 minnten gaans. Neemt men daar af den tijd die anders verloren gaat aan de overstappen, dan is het verschil al heel gering. De voetpaden zijn vroeger aangelegd, omdat de wegen slecht waren, maar nu zijn de wegen echier overal verbeterd. De heer Van de Ree vraagt, of er ook is geklaagd over last of schade. Geklaagd is er nn niet, verklaarde de Voorzitter, maar ieder landbouwer, o*er wiens gronden een voetpad loopt, weet, zooals genoegzaam is bekend, van schade en last te spreken. De Voorzitter verklaarde dat naar aanleiding van het adres van Abr. Dieleman c. a om dit veetpad van de* ligger te willen afvoeren, bij hem randaag was inge komen een adres van bewoners uit de buurtschap Rwakkel, Poonhaven en den hoek van den dijk, om dit voetpad niet van den ligger te willen afvoeren. Na voorlezing van dit adres bleek, dat hierop namen voorkwamen, welke bij het behouden van dat voetpad ge»n belang kunnen hebben, want dat, als dezen hun weg nemen langs M. Dekker, zij geen omweg moete* maken. lets anders is het voor de bewoners van den hoek van den dijk, die znllen er zeker wel aan verliezen. Maar als men rekening houdt met het algemeen belang, dan zijn er geen reden om het voetpad te behouden. De heer De Ruijter maakte de opmerking, dat het nauwelijks een jaar is geleden, dat een partij weiland, waarover dit voetpad loopt, is verkocht, terwijl de kooper toch wist dat het voetpad daar lag. De Voorzitter gaf dit toe, doch meende dat dit voet pad kan worden gemist en zou erw el tegen zijn om andere voetpaden van den ligger af te voeren, omdat dan met andere toestanden rekening moet worden gehouden. Het is waar, dat dit voetpad voor velen een mooie wandelweg is, maar dat mag evenmin reden zijn om het verzoek van adressanten, Dieleman c. a., niet in te willigen. Met 5 teger. 1 stem werd in beginsel besloten om het voetpad van den ligger af te voeren Voor stemden de heeren De Kraker, De Putter, Van de Ree De Ruijter en de Voorzitter; tegen den heer Wilhelmns. De heer Riemens hield zich buiten stemming.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2