A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDING. No. 4673. Dinsdag 11 April 1905. 45e Jaargang. Kamer van Koophaadel en Fabrieken Gemengde berichten. Openbare Vergadering Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederlaml 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTISN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel xneer f 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters wordeo naar plaatsraimte berekend. Inzending van advertenti&n v6or 3 uren op den dag der uitgave te Tee Neuzen. op Dinsdag den 11 April 1905, 's nam. 7 nur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. Bargemeester en Wethoader^ van HOEK, zullen op Vrijdag 28 Appil 1905, des namiddags vier ure ten raadhuize by enkele inschrijving aanbesteden Het lereren en ver werken van ongeveer 850 ItP keibestrating met kei'en van 10 a 16 c. M., aan den staart 5 d 12 c. M. Lefts, of Quenast (recouping faconnees) en verdere bykomende werken, volgens bestek tegen betaling van f 0,30 (f ranco 0,40) op de secretarie ver- krijgbaar. De aanwijs zal geschieden des namiddags een ure van den dag der besteding, waartoe samen te komen op de losplaat# aan de haven. Hoek, 8 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. De oorlog tusschen Rusland en Japan. TER NEUZEN, 10 April 1905. Hedennamiddag arriveerde alhier per stoomboot ffLuctor ct Emergo," vergezeld van ren muziek- corps, een gezeltchap, waarvan men aanstonds kon zien dat 't atudenten waren. 't Bleek te zijn eene stadentensociete.it uit Gent, die het lOjarig bestaan banner vereeniging vierden met een aitstapje naar Selzaete en dit hadden aitgestrekt naar Ter Nenzen. Na een korte pooa alhier te hebben vertoefd keerden de stndenten, wier feestelijke stemming van bet ongunstige weer blykbaar weinig had te lijden, weer naar Gent terug. Zaterdag jl. werd door de Landbouwver- eeniging tfDoor Eendracbt Sterk" aanbesteed de levering van Chilisalpeter, n.l. 48100 Kg. levering 1525 April en 01000 Kg. levering 10—20 Mei. Ingesehreven werd door de heeren D. Seheele Az. te Ter Nenzen voor 12,74 en 12,56, M. Verbrugge en A. Wieland te Ter Neuzen voor f 12,66 en 12,54, A. Snelleman te Dinteloord voor 12,71 en 12,66, P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom voor 12,86 en 12,53, Staal te St. Jansteen voor f 12,79 en 12,57, Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor 12,59' en 12,55, Weykman Schip- pers te Breskens voor 12,72, en 12,72, J. Meyer Co. te Zaamslag voor /12,76 en 12,62, P. J. Seheele te Ter Neuzen voor 12,69 en 12,49, J. J. van Arenthals te Honte- nisse voor 12,56, en 12,41alles per 100 Kg. De eerste cijfers geven de le en de tweede cijfers de 2e levering aan. Beide leveringen zyn gegund aan den laagsten insehrij ver. Bij den klein-landboawer De P. op het gehacht Boerengat zijn dezer dagen ait een bakkeet ontvreemd een tweetal ham men en een stok met worst, wat alles daar aan spykers aan den zolder hing. De dief of dieven moeten zich des nachts toegang tot die keet hebben verschaft, door een boekraampje wat vermoedelijk niet goed gesloten is geweest, aangezien geen braak was te bespeuren. Ongetwijfeld zyn het bekenden die bier hun slag hebben geslagen. De politie doet onderzoek. Het hoofdbestaur der schippersvereeuigiug SchuttevaSr heeft o. m. een ad res verzonden aan den Minister van Waterstaat, houdende verzoek de verlichting van de Oosterharendammen te Hansweert en Yfemeldinge, zy het dan ook door een gewone lantaarn met gekleurd glas, op eeu- vondige wijze te willen doen aanbrengen. By Kon. beslnit zijn benoemd tot ontvanger van Ryksbelastingen te Hulst do heer J. Claessens, thans te Twelloo de heer A. Claveteaa, thans te heer C. Hemmes, thans te te Oostbarg Haaksbergen en te Lith de Honteiiisse. Naar aanleiding van een verzoek van den Zeeawsche aannemersbond is door Ged. Staten bepaald, dat de gegadigden voor deaanbesteding van werken aan de ;zeewering en oeververdediging der calamiteuze polders of waterschappea in Zeeland voortaan in de gelegenbeid moeten worden gesteld om huDne inschrij vingsbiljetten te kunnen inleveren, behalve tot 12 are des middsgs van den dag v<5or de besteding, gedarendo een aar toot de aanbesteding. Men schryft ons Zaterdag had in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de zesde algemeene vergadering plaats van de Cooperatieve Centrale Raiffeisen banken. A1 de banken in Zeeuwsch- Vlsanderen O. D., die bij Utrecht zijn aangeslotes waren vertegenwoordigd door acht afgevaardigden. De heer Lohnis inspecteur van Landboaw, woonde nameus de regeering, de vergadering by. Na le- zing der notulen, werd door de fioancieele com missie rapport nitgebracht over haar on verwacht bezoek aan de Centrale tot nazien der boeken. Dit rapport was voor het Bestnar zeer vleiend. Bg de behandeling van de Rekening en Verant- woording over het boekjaar 1904 vroeg de afge- vaardigde van Lamswaarde of het Bestanr veor- nemena was nog meer effeeten aan te kobpen en wees op Eindhoven, waar de Bank door aankoop van effecten een groot verlies geleden had. Door den voorzitter, deH heer Jhr. G. J. Dommer van Poldersveldt werd daarop geantwoord, dat het moeilijk is van te voren daarop een bepaald ant- woord te geven, alles hing van oms'andigheden af, toch zou by het aankoopen van effecten de grootste voorzichtigheid in acht genomen worden. Besloten werd na eenige discussie om de winst over 1904 groot 2514,49 niet te verdeelen maar geheel in het reservefonds te storten. Tot voorzitter van het Bestnnr werd met 121 van de 141 stemmen gekozen de heer Jhr, W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd te Utrecht en wel in plaats van den beer Mr. W. H. E. Baron van der Bsrch te Qinnikken, die wegens byzondere redenen als voorzitter zyn ontslag had genomen doeh bestuarslid wenschte te blijven. Het aantal controleurs werd op hoogstens zes bepaald. By acclamatie werden op voostel van den voorzitter gekozen de leden der provinciale Commiss'.en in Friesland, Drente, Utrecht, Zuid- Holland en Noord-Holland alsmede de fiuancieele commissie in dit jaar belast met nazien der boeken. Alsnu kwam aan de orde het voorstel van de lokale Bank te St. Pancras om het psreentage der voorschotten van 4J te brengen op 4 percent. Dit gaf aanleiding tot eene levendige discussie. Spoedig bleek echter dat verlaging der voorschotten voor de Centrale Bank onder de gunitige con- diiies, waarop hetigeld geleend werd, oumogelyk was. Het voorstel werd dan ook niet aangenomen. Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht de vprmoedelijke aansluiting van de Friesche Zuivel- bonden by de centrale. Wegens de belangrykheid van dtze zaak zal daarvoor van den zomer een afzonderlijke algemeene vergadering worden ge- houden, waarin tevens statutenwyziging zal worden voorgesteld. Axel. Door Bargemeester en Wethouders dezer gemeente is aangesteld tot deskundige, belast met het uitbrengen van schriftelijk advies in zake het heffen van vergunningsrecht voor de uitoefeniug van den kleinhandel in sterken drank, P. de Visser, gemeeute-bode alhier. Stoppeldijk. Alhier is op drie en veertig jarigen leefiijd na eeu ongesteldheid van enkele dagen overledea de heer G. Heijens, wethouder onzer gemeente en lid van't kerkelijk armbestuur, welke betrekkingen de overledene met eere ver- vulde. Koewiicht. Zondag hield de afdeeling Koewacht van de R. K. kiesvereeniging alhier eene vergade ring tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Met algemeene stemmen werd gekozen de heer P. F. Fruytier te Hontenisse, aftredend lid. St. JansteOii, Ap.il. Ter ritad»Ht.i,g yaren heden aanwezig de voorzitter en alie leden. Kennis wordt genomen van goedkeuriug supple- toir (aanvullend) cohier belasting houden en hoofdelijke omslag 1904 door Ged. Siaten van wie tevens een brief was ingekomen outvangst brandweerverordening. Goedkeuriug was ook inge komen, wat betreft belastingregeling honden 1905, af- en overschryvingen op de gemeentebegrooting 1904, en idem beschikking over post in onvoor- ziene uitgaven eveueens van de begrooting 1904. Onder de ingekomen stukken behoorde verder de koninklyke goedkeuriug van de regeling tot heffing van vergunningsrecht in deze gemeente. Door den raad wordt verder zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de rekening van ontvangsten en uit gaven der gezondheids-eommissie over 1904 en van de begrooting voor 1906. Verder waren nog ingekomen het verslag der gezondheidscommissie over 1904, verslag over het onderwijs aan de school te Heikant en een schryven van Ged. Staten tot nadere regeling der huishnur van de woningen der hoofden van scholen. De bedoeh'ng is om die huisbuur hooger te taxeeren en van 100 op f 150 te brengen, hetwelk door den raad wordt goedgevonden. Ten slotte wordt aan den pachter van het Gemeentehuis ver- gunning verleend om de loodsen achter dit buis te laten staan, met 6 tegen 1 stem wordt in zake de keldergatkwestie eveneens met 6 tegen 1 stem besloten den heer Rattier het gebruik vau den groud waarop dit keldergat gebouwd is gratis toe te ataan, terwyl de gemeente zich overigens hare rechten voorbehoudt en worden nog een paar veralagen,aangebodenaaa den raad, ter tafel gebracht en eene overschrijving op de begrooting van 1904 goedgekeurd, waarna de vergadering eiudigt en in eene met gesloten deuren overgaat. 's Grarenhage, 10 April. Door Dr. Kuyper is bedaukt als eere-voorzitter van den Nederland- scben journalistenkring, naar aanleiding eener critiek op zijne uiting over de Nederlandsche pers, bij de behandeling der interpellatie van den heer Van Kol over bet ontslag van den Minister van Buitenlandscbe Zaken. Uit Batavia wordt aan bet. Handelsblad geseind dat de Russische vloot bij Muntok (eiland Banka) is en heden te Batavia verwacht wordt. RECHTSZAKEN. By bevelschrift der arrondissements-recht- bank te Middelburg is naar de openbare terecht- zitting dier rechtbank verwezen P. C., oud 26 jaar, klompenmaker en rywiel- rerkooper, geboren en wonende te Sint Jan steen, gedetineerd te Middelburg, ter zakedat hij in den nacht van 28 Fe- bruari op 1 Maart 11. te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, heeft weggenomen met bet oog- merk van wederreehtelijke toeeigening een rij- wiel en een wiel van een tweede rijwiel, toe- behoorende aan J. Seheele, altbans aan een an der persoon dan hem, beklaagde. Aan den beklaagde is Mr. J. de Witt Hamer JGz., advocaat te Goes, ambtshalve als ver- dediger toegevoegd. Het bericht dat de Algemeene Nederla .dsche Diamantbewcrkersbond in het bezit zou hebben kunnen zijn van de thans voor 60 millioen ver- zekerde groote diamant ffde Cullinan" wordt door den voorzitter, den heer Henri Polak, in het orgaan van den bond aldus bevestigd yEveu v66r het uitbreken van den oorlog ia Zuid-Afrika kwam iemand, hier ter stede woon- achtig, doch die vele relaties in Zuid-Afrika heeft big ous met een brief van den eigenaar vaa ter- reinen in de bnnrt van Pretoria, waarin deze zijn grond aanbood voor 120,000. Naar gezegd werd, was die grond diamanthoudend. Een onder zoek daaruaar kon echter niet worden ingesteld, want binnen vier weken moest de eigenaar een beslisaend antwoord hebben. Onder deze ornstan- digheden moesten wy wel het aaubod afslaan. TER MilTKVSCHK COURAJfT. ■•it bind venelitfnt .naandau-, IVoensdag- en VriJd»w»vond, ultjtezonderd op feettdagen, by de Firraa P. M. f AS DK IASUK te Ter Heaien. Ofachoon de operaties op het oorlagsterrein weer begonnen zijn, blijft men te Petersburg steeds in de inogelijkheid van een spoedigen vrede gelooven. Men vertelt elkaar daaromtrent de onziunigste verhalen. Zoo wordt o a. beweerd, dat de Czaar in directe verbinding lieeft gestaan per telegraaf met Rooseveltanderen zeggen, dat prins Heinrich van Prnisen, des Czarensehoonbroeder, naar Petersburg is gekomen oto namens keizer Wilhelm vreedzame raaagevingen over te brengen weer anderen zeggen dat de komst van den Duitscheo prins juist dient om den Czaar tot volharden in den krijg aan te sporen. Zeker is het dat de Russische pers alle krachten inspant om den oorlogszuchtigen geest bij 't volk op te wekken. De oorlog schijnt in ieder geval toch zoolang te zullen duren tot er weer een groote reldsla^ is geleverd. Volgens de ,Eowoje Wremja" is ae speciale militaire commissie, die onlangs was benoemd, nu ontbonden. Haar werkzaamheden bepaalden zich overigens enkel tot't oplossen van kwesties, met den oorlog in verband staande. De regeering schijnt werkelijk zeer ernstig besloten, den oorlog tot iederen prijs door te zetten, totdat een eervollen vrede zal knnnen gesloien worden. Zaterdag kwam het verrassend bericht, dat de Russi sche vloot gezien was in de wrsteren van Singapore en tevens dat ook 12, klaarblijkelijk Japanscbe krnisers, die voor een vermoedelijk verkennings-eskader stoomden waren opgemerkt. De vijandelijke vioten zonden zich dus thans in de Chineesche zee tegenover elkaar bevinden. Daaruit volgt evenwel nog niet dat aanstonds slag zal worden geleverd Hieromtrent, zoowel als omtrent de oogenschijnlijk voorbereid wordende ki ijgsverrichtingen te land, zullen latere berichten moeten worden afgewacht. De N. R. C. schrijft o. m. Het heeft onder marinedeskundigen verrassing gewekt, dat adiniraal Rozjestwenski in Oost-Azie is opgedoken op het oogenblik dat admiraal Rebogatof met zijn aanvullingssmaldeel pas Dzjiboeti verlaten heeft Beide afdeelingen van de vloot zijn, naar schatting, vijftien dagen varens van elkaar af, zoodat Rozjestwenski niet meer rekenen kan op de medewerking van NebogatoFs scbepen in den grooten slag die ophanden schijnt. Men moet daaruit opmaken dat Rozjestwenski zich tegen zijn vijand opgewassen voelt. Men zal moeten afwacbten, of die opvatting juist is. De Straat van Malakka wordt door zoovele koop- vaardijschepen bevaren, dat de verdere route van ae Russische schepen nu niet meer verborgen kan blijven. Japanscbe kruisers, die met den verkenningsdienst zijn belast, hebben ze trouweas reeds gevonden en varen voor bun vijand uit Admiraal Togo kan nu zijne schepen samentrekken op het punt dat hem het gunstigst lijkt am slag te leveren. In een beschonwlng in de Deutsche Revue komt de gepensioneerde vice-admiraal Valois, bij een vergelijking ran de krachten aan weerskanten, tot de slotsom dat de Japunnere, zelfs wanneer zij voor Wladiwostok geen pantserscbip laten en in dezelfde sterkte als op 10 Augustus 1904 verscbijnen, toen de gepar.tserde krnisers Nisjin en Kasoega in de linie vochten, aan zware kanonnen icts zwakker, aan halfslag kanonnen sterker en in lichter geschut verreweg de baas zijn. Zij hebben echter nog 6 gepantserde krnisers en ku'nuea ten minste de belft van hun 16 pantserdekkruisers, die zwaardere kalibers dan 15 c.M. voeren, in bet gevecht gcbruiben. Admiraal Valois is van meening dat voor bet blokkeeren van Wladiwostok twee pantserschepen en twee pantser dekkruisers moeten achterblijven. Met het derdesmal- deel (van Nebogatofj er bij, zou, naar zijne meening, de vloot van Rozjestwenski tegen de Japanners op gekund hebben. Daarom is het van beteekenis datde Russiche afdeelingen niet vereenigd zijn. Ook verwacht men dat admiraal Togo de blokkadevloot voor Wladiwostok zooveel mogelijk zal inkrimpen, om bij den beslissenden slag zeo sterk mogelijk te kunnen zijn. Met de beslissing ter zee zou wel eens de beslissing van den heelen oorlog kunnen vallen. Tokio, 9 April. Een ambtelijk bericht meldteen 'oataljon voetvolk en zes sotnia's ruiterij van den vijand hebben een aanval uitgevoerd op Tsoe-loe-sjoe, twintig mijlen ten Noorden van Tsjang-toezij werden terug- geslagen. Met een grootere macht hernieuwden zij den aanval den volgenden dag. Wederom werden zij terug- geslagen. De Japanners hebben 10 man verloren, de Russische verliezen worden op meer dan 60 dooden en gewonden geschat. Singapore, 8 April. De Russische vloot, bestaande uit 15 groote oorlogsschepen, 8 torpedoiagers, 3 in kruisers veranaerde Duitsshe mailbooten, 3 schepen van de vrijwilligersvloot, 16 kolenschepen, een dokschip en een hospitaalschip, is Singapore voorbij gekomen. De vloot leverde een pracbtig scbpuwspel op, de.schepen stoomden op in rijen van vier. De kiel van de schepen is oyer- dekt met zeewier. Op het dek hadden ze kolen geladen. Op de Engelsche forten bij Singapore is de bemanning voortdurend aanwezig. Eir is groote opgewondenheia onder de inlandsche bevolking. Singapore, 9 April. Oorlogsschepen van de grootste beteekenis, onder welke de Knjas Soewarof, Alexander II, Borodino en Arjol, met daarbij behoorende kruisers, torpedojagers en kolenschepen, zijn niet aangekowen. Waar zij ergens zijn, is geheel onbekend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1