Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Hij was vol ljver voor de belangen der Maat schappij. In 1900 vaardigde het kiesdistrict Meppel hem af naar de Provinciale Staten van Drenthe. Ericus schrijft over Job van der Have in de Telegraaf Voor hij begin Maart 1894 als directeur der Maatschappij van Weldadigheid optrad was haar geschiedenis een lijdensgeschiedenis. Door het krachtig optreden van dezen bekwamen Zeeuw- schen landbouwer, werden landbouw, tuinbouw en boschcultuur loonende bedrijven, werd met het meeste succes heide ontgonnen, zoo zelfs, dat het de aandacht trok van wijlen den heer P. W. Jansen, die steeds meer geld voor dit nuttig doel beschikbaar stelde. De ontgonnen gronden kwamen in het bezit van de Maatschappij. Hij was uiet alleen de directeur ook de vriend van alien. leder vertrouwde hem en zocht bij hem raad en steun. Bij zijn komst (nu ruim 11 jaar geleden) was er slechts weinig en dan nog slecht vee en daarvoor moest nog veel vee verkocht worden. Nu hebben de pachters alleen 600 meest goede melkkoeien en de maatschappij zelve en haar modelboerderijen ruim 150, meest nitstekende. Allerlei varkensrassen worden daar raszuiver gefokt, er is veel jongvee en nog komt men niet alleen te kort, maar groote hoeveelheden best hooi, aardappelen en boonen voor de con sumption kunnen elk jaar verkocht worden. Hij ging geheel op in die betrekking. Als bekwaam Zeeuwscb drooglegger bracht hij o. a. een afwatering tot stand, die de productiviteit van den bodem meer dan verdubbelde. De zuivelfabriek Deli, ,/Rustoord" voor be- jaarden, alles is onder hem en door hem met de krachtige hulp van wijlen den heer P. W. Jansen tot stand gekomen. TER NEUZEN, 5 April 1905. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd de behandeling van het primitief kohier van den boofdelijken omslag beeindigd. Het werd vastgesteld op een bedrag van f 23,172,29 en voorts besloten de aauslagen te verhoogen met 8 pCt. Tot onderwijzer aan school A werd met algemeene stemmen benoemd de heer C. Itoldanus te Vlissingen. Door den heer Van den Hoek werd mede- gedeeld dat ingrijpende voorstellen te wachten zijn, in verband met groote overbevolking der openbare scholen in de kom. UITSLA G der stemming voor een lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen (vacature wijlen den beer Joz. de Feijter) op 4 April 1905. Aantal stemmen in district 1—1 III 1 (.lava) Totaal Aantal kiezers 813 172 389 1374 Uitgebracht 6Q7 125 803 1035 Van onwaarde 27 6 9 42. Geldige stemmen 5.80 119 294 993 A. MOGGRE 281 30 97 408 P. J. SCHEELE 167 58 87 312 M. VERBRUGGE 132 31 110 .273 Volstrekte meerderheid 497. Alzoo herstemming tusschen de heereu A. MOGGRE en P. J. SCHEELE. Door het bestuur van den Oud Zevenaar- polder is het Zaterdag aanbesteedde werk, het vervangen eener grindbaan door keibestrating, ge- gund aan den heer Jac. Jansen alhier. Door ons is verzuimd onder de inschrijvers te vermelden de heer K. de Vos te Ter Neuzen, die had ingeschreven voor f 10350. Heden werd door den Raad van State, be- handeld het hooger beroep van Burg, en Weth. van Ter Neuzen, tegen besluiten van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij aan logementhouders vergunning is verleend tot het tappen van sterken drank aan logeergasteD. Voor Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen trad op de Burgemeester, terwijl als ge- macbtigde voor drie der betrokken logementhouders optrad de heer P. J. Versluijs. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie voorkomende in ons nummer van heden, voor de vergadering te Ter Neuzen op Zaterdag a. s. ter bespreking tot het stichten eener afdeeling van de vereeniging tot Christe- lijke verzorging van krankzinnigen in Zee- land. vNou, ga dan eens mee naar buiten, als je durft „'k Ben niks bang van jou, hoor Aldus ODgeveer j.l. Maandag alhier een met vele krachtwoorden doorspekt gesprek tusschen twee zwagers en met dat gaan naar buiten" werd bedoeld, naar buiten de veste aan de Axelsche poort. Verschillende personen hoorden dit gesprek aan en daar het bekend is, dat bovenbedoelde zwagers reeds meermalen blijk gaven te durven aanpakken, gingen die lui, belust op emotie, evenals de Spanjaarden op een stierengevecht, het elkaar op een vuistgevecht uitdagende tweetal achterna, waarvan het gevolg was dat de nieuwsgierigen steeds aangroeiden en een groote massa begonnen te vormen. Of nu dat groote aantal gefuigen dan wel iets anders de vechtlust bekoelde, weten we niet, maar wel dat de vijandige machten, gevolgd door de nieuwsgierigen weer van buiten de veste naar binnen kwamen, zonder dat een schot gelost of een zwaard getrokken was. Inmiddels was een familielid de politie gaan waarschuwen voor de ongelukken die te wachten 8tonden en toen rijks- en gemeentepoliiie naar het terrein togen, konden zij nog juist waarnemen dat zwager M. aan zijn tegenstander De M. door midde zijner vuisten een bloedenden neas bezorgde, wat De M. aanleiding gaf tot een verdedigeDden tegenaanval. Aan het gevecht was spoedig een einde ge- maakt toen de wachtmeester der marechaussee De M. meenam. Meer last hadden de agenten die M. wilden meenemen, daar familieleden en vrienden zijne arrestatie wilden beletten. De agenten hielden eehter vol en ook M. werd in- gerekend. Nadat op het bureau van den waohtme ester een en ander nader was onderzocht, werden de schoonbroeder de een na den ander vrijgelaten en de memgte, die nog geruimen tijd voor bet bureau verwijlde, den strijd en de aanleiding daartoe, benevens alles en nog wat besprekende, had zich inmiddels verstrooid. Met ingang van 4 April a. s, wordt de diensttjjd van het Rijkstelephoonkantoor te Zuiddorpe geregeld als volgt op werkdagen van 7.30 tot 8.30 en 9.30 tot 11.30 uur voor-, alsmede van 3 tot 5 en 7 tot 7.30 uur namiddags. (Greenwichtijd.) Op Zon- en feestdagen blijft de diensttijd onveranderd. Axel, 4 April. Zondag 1.1. werden door de marechaussee te Axel, aldaar twee personen aan- getro#en die in gesloten vischtijd met een ver- boden vischtuig, aalschaar, visschende waren. Op de nadering van deze beambten gingen zij op de vluchf, doch een huoner bleef in den modder steken en werd spoedig gevat, terwijl den tweeden ook werd acbterhaald. De vischtuigen werden in beslag genomen en proces-verb ;al aangezegd. Een aantal personen, die hiervan op eenigen af- stand getuige waren, sloten zich bij de visschers aan en stelden zich tegenover de marechaussee. Toen beide beambten moedig stand hielden, trok- ken zij zich terug naar een naburige gemeente alwaar zij wonen. Hd 1st. Maandag jl. werd door de asnkoop- coinmissie van den R.K. Boerenbond aanbesteed de levering van 165000 K.G. chilisalpeter, waarvan 110000 K.G. te leveren Walsoorden en 55000 K.G. te leveren Hulst. Er werd als volgt ingeschreven E. P. Staal te St. Jansteen, voor de massa, f 12,69 J. Kostense te Kruiningen, voor levering Walsoorden, f 12,42; Adriaanssens-Poifliet te Walsoorden, voor levering Walsoorden, 1.2,47 W. Adriaanssens te Groenendijk, voor levering Walsoorden, 12,52P. G. Adriaaanssens te Bergen op Zoom, voor levering Walsoorden, 12,71, levering Hulst 12,70A. Wieland en M. Verbrugge te Ter Neuzen, levering Wal soorden, f 12,72', levering Hulst f 12,71s; J. Meijer te Zaamslag, voor levering Walsoorden, 12,70, levering Hulst f 12,85 Weijkman Schippers te Breskens, voor de massa, f 12,77 J. Arenthals te Walsoorden, voor de massa, 12,67. De levering voor Walsoorden is gegund aan den heer J. Kostense te Kruiningen de andere partij wordt opnieuw aanbesteed om te leveren te Walsoorden. Boschkapelle. Maandag had de zoon van J. Mel het ongeluk bij het afloopen van den dijk zijn been te breken. Het overkomt dezen jon^en voor den zesden maal, dat hij een zijner beenen breekt. Koewaeht. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer J. J. van de Vijver, wetbouder, z:jn Dinsdag bij den Burgemeester niet minder dan 5 verschil lende candidaailijsten iDgebracht. De candidaten zijn in alphahethische volgorde de heeren H. Bonte, Cb. L. Bonn, J. L. Kips, Th. E. Persijn en J. D. v. d. Vijver. De stemming zal plaats heb ben op 18 April a. s., de herstemming, zoo noodig, op 2 Mei. St. Jansteen. In de naebt tusschen Maandag en Dinsdag is het woonhuisje van Z. Janssens alhier afgebrand. Het gezin uit man, vronw en acht kinderen bestaande kon nog te nauwer nood het brandende gebouwtje verlaten. De moeder die haar joDgste kind met wieg en al trachtte buiten te brengen kon daardoor met zoo vlug voortkomen en bekwam bevige brandwonden. Al de anderen zijn ongedeerd gebleven. Naar wij vernemen is niets verzekerd. De bewoners zijn door de buren gekleed en onder dak gebracht. Clinge. In eene gecombineerde vergadering v n Bestuur en Ra d van Toezicht van den Boerenbond alhier, we.d tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht gekozen, de heer P. Lansu, kassier van den Bond. Te voren was bij meerderheid van stemmen uitgemaakt, dat het nuttig en wenschelijk is, eeD afgevaardigde te zenden. Schietoefeningen. De Majoor, Commandant van het 4" Bataljon, 8° Regiment infanterie te Vlissingendaartoe ge- machticd door Zijne Excellence den Minister van Staat, Minister van Oorlog, brengt ter kennis, dat tot verhooging van 's lands weerkracht, de gele- genheid zal worden opengesteld tot beoefening van het schieten. Aan deze schietoefeningen kunnen deelnemen alle kader-reservisten, miliciens met verlof en manne- lijke ingezeteneu van 16—SOjarigen leeftijd, die niet in het leger onder de wapeoen zijn, onder beding evenwel, dat zij, die niet als militair hebben gediend, om tot die oefeningen te kunnen worden toegelaten, moeten deelnemen, of met gunstigeD mtslag nebben deelgenomen aan bet voorbereidend militair onderricht, alsmede zij die een bewijs kunnen overleggen, afgegeven door den betrokken Officier-onaerwijzer, waarnit blijkt, dat zij met vrucht het voorbereidend schietonderricht hebben doorloopen. De oefeningen kunnen bij genoegzame deelname in de eerste plaats gehouden worden te Vlissingen Breskens, Neuzen, Oostburg en Groede en wel elken Zaterdag te Vlissingen in de maanden Mei en Augustus vau 121/, 7 uur n. m. en in de maanden Juni en Juli van 121/,8 nur n. m. te Breskens in de maanden Mei en Augustus vau I'Yj7 uur u. m. en in de maanden Juni en Juli van 11/28 uur n. m. te Neuzen en Groede in de maanden Mei en Augustus van 2—7 uur nm. en in de maanden Juni en Juli van 2—8 uur nm. Oostburg in de maanden Mei en Augustus van 2Yg~7 uur nm. en in de maanden Juni en Juli van 272—8 uur nm. die aan vorenbedoelde schietoefeningen weuschen deel te nemen of inlichtingen daarom- trent wenschen te ontvangen worden verzocht zich vo<5r 1 Mei a. s. schriftelijk of in persoon aan te raelden bij den Commandant voornoemd, bureel Oranjestraat K 60 te Vlissingen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat in den vervolge, bij de uitreiking van een der bewijzen v*n militaire bekwaamheid of lichameljjke geoefendheid, in bet bijzonder op de geoefendheid in het schieten zal worden gelet. Jongelieden die aan de daarvoor gestelde eischen niet voldoen en die te geschikter plaatse aan vorenbedoelde schietoefeningen hadden kunnen deelnemen, zal de tekortkoming in het voldoen aan de voor scbietvaardigheid gestelde eischen van het eventueel verkrijgen van de hiervoren bedoelde bewijzen uitslaiten. Als regel wordt aan het einde van het schietjaar een schietwedstrijd georganiseerd, waarbij verschillende prijzen zullen worden nitgeloofd, tot een gezamenlijk bedrag van 1 per deelnemer aan den wedstrijd. te Zij 's Gravtsnhage, 5 April. Tweede Kamer. Onderwijsnovelie. Minister Kuyper verdedigde in een uitvoerige rede het ontwerp als volkomen in overeenstemming met de Grondwet die de keuze tusschen openbaar en bijzonder onderwijs overiaat aan het goeddunken der vrije maatschappij. Zelfs indim alle ouders bijzonder onderwijs |voor hun kinderen wenschen en er geen openbare scholen waren, zou dit grondwettig zijn. Nooit is er strijd geweest tegen inrichtingen van de openbare school, maar tegen de richting dier school, nitdrukkelijk verklaarde de Minister zich tegen de pressie van rosteiieelen aard, voor oneer- lijke concurrence met de openbare school behoeft geen vrees te bestaan Toelating van kostelooze leerlingen is bij het openbaar onderwijs zeven- maal grooter dan bij het bijzonder onderwijs, lettende op het buitenland is van eenig meerdere kleine schoolljes geen gevaar te riuchten voor de volksontwikkeling. Doel van het ontwerp is schijnvrijheid, om te zetten in ware vrijheid, hetgeeu de eenheid der natie zal bevorderen. Minister Harte outkeode dat aaD de indiening van het ontwerp de tot slandkoming der tariefwet had moeten voorafgaan hetgeen de heer Borgesinsaan de Regeeringals plicht had voorgehoudeu. Ware dit wel zoo dan heeft de heer Borgesius zich zelf in 1901 aan jammerlijk plichtsverzuim schuidig ge- maakt want ook toen onibrakcn bij de indiening ontwerp de middelen. Duarna vingen de replieken aan. Op de markt te Zutphen schnkte JDinsdag- ochtend het paard van den hnzaar L. voor eene scharenslijp. De rijder viel achterover op de straatkeien en het paard kwam gedeeltelijk op hem te liggen. Ernstig aan het hoofd gewond, werd L. eene apotheek binnengedragen en van- Per draagbaar naar de militaire ziekenkamer vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De heer C. Dubbelman te Hooge Zwaluwe is Zondag 101 jaar oud gewordeu. Hij is in t geheel niet gebrekkig en geniet nog een goede gezondheid. In de Prov. Geld, en Nijm. Crt. komt een advertentie voor van A. Th. Derks te Nrjmegen, waariu deze verklaart, dat zijn vrouw in staat van ontoerekeubaarbeid heeft gezegd, dat zij hem en zichzelf verwondingen heeft toegebracht. Aan ,e.' Derks, dat hij bij zijn meening bnjft, dat de verwondingen door een inbreker zijn veroorzaskt. Tijdens de afwezigheid der moeder heeft een 9jarig meisje in de Utrechtschedwarsstraat te Amsterdam petroleum in het brandende fornuis geworpen, waardoor haar kleeding vlam vatte. Het kind is de straat op gevlucht en door een burger in het water van de Reguliersgracht ge- dompeld. Nadat in een apotheek de eerste hulp was verleend, is het kind naar het Bimien-Gast- huis vervoerd en daar opgenomen. De toestand van het kind is zorgwekkend. Zaterdagavond tien nur is te Haarlem in de De Rijpstraat in het Rozenprieel iobraak ge- pleegd. Het jocg getrouwd echtpaar Maarschall had even de woning verlaten om boodschappen te doen. Toen zij terugkwamen, konden zij de deur met openen, wijl er een stuk afgebroken sleutel in het slot zat. De man ging daarop de politie haleti. Toen de heer Maarschall met de politie terugkwam was bet raam opeogeschoven, zoodat men daaruit afleidde dat de inbreker in dien tusschentijd gevlucht was en nog in het huis was toen het echtpaar thuis kwam, Vermist worden 3 zilveren heerenhorloges, een gouden ketting met slot, een zilveren dameshor- loge, een portemonnaie met 5 gulden, een mandje met een rijksdaalder, een zilveren suikerschepper, een naaidoos, een flscon met zilveren dop, 3 gouden riugen. Gevankelijk is te Rotterdam aangebracht en vervolgens naar het huis van bewaring ge- transporteerd de door de Belgische regeerino* uitgeleverde b. N. G., ontslagen burgemeester van Gouderak en Berkenvvoude, die verdacht wordt van verduistering van verschillende gelden. Men meldt uit Arnhem Bij het voortgezet onderzoek in zake den te Keent onder Balgooj gepleegden moord is nog gebleken dat de verdachte U. van Berkel met zijn vader en een knecht des avonds een herberg had bezocht waarvan B. telkens twist zocht met zekeren D. en verklaarde dat als den volgenden dag dooden gevouden werden, hij h^tgedaan had. Met den rerslagene had Vau Berkel geen woarden en hij kon ook niet weten dat het slach-tofDr in de her berg was, omdat deze met twee anderen in een vertrek achter de gelagkamer verfoefde.Met zijn vader en den knecht verliet de verdachte de her berg, doch onderweg heeft Vau B. zich van hen afgescheidenhij heeft zich achter een heg ver- scholen, denkeude dat in het vertrek achter de gelagkamer ook de hem vijandige D. was en dat deze niet spoedig zou komeu. D. was echter reeds vroeger verfrokken en tengevolge van drauk- mishruik onderweg in slaap gevallen. De verslagene Prank die in het achtervertrek vertoefde, moest op weg naar Balgooy langs de plaals waar Van B. zich had verscholen. In de meening D. voor te hebben heeft de verdachte toen zijn kameraad G. Frank aange- vallen en aen doodelijke steek aan de buitenzijde van het been, uitkomende aan de binnenzijde ter hoogte van de lies, toegebracht. Waarsch\jnlijk is Van B. toen tot inzicht gekomen dat hij den verkeerde voorhad. Het lijk was met het hoofd op de pet gelegd als op een kussen. Van Berkel voor het lijk gebracht ter confron- tatie, viel flauw en kroop op handnn en voeten van het lijk af. Hij blijft echter tot heden ont- tennen. Gisteren werd de verdachte van Nijmegeu naar hier getraosporteerd doch reeds des middags sterk gehoeid ternggebracht. Het onderzoek duurt voort. In een hotel te Hamburg heeft men de lijken gevonden van een heer en een dame, die achteraf blijken slachtoffers van een Ameri- raanseh tweegevecht te zijn. De man, een ingenieur, had onlangs in een restaurant ruzie gekregen, die zoo hoog liep dat de twee tegenstanders besloten tot een twee gevecht in Amerikaanschen trant. De voor- waarde was dat degene die het zwarte lot trok, jinnen zes weken de hand aan zichzelf zou slaan dat lot viel den ingenieur ten deel. De verloofde van den ingenieur merkte spoedig dat er iets bijzonders met hem gaande was en vroeg zoo lang tot hij haar vertelde, wat hem bovpn let hoofd hing. Het meisje wilde toen met iem sterven. De jongelui lieten zich in Enge- and trouwen en keerden naar Hamburg toe, om op Duitschen grond hun leven te eindigen. Je koffiehuisbedienden vertellen dat zij in een buitengewoon vroolijke stemming soupeerden. a N r-H TZ 03 c3 i— i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2