BIJVOEGSEL Tst Neuzensche Courant Dinsdag 4 April 1905. No. 4670. Binnenland. FEUILLKTOK. MET VALSCHE PAPIEREN. Gemengde berichten. De oorlog tusschen Rusland en Japan. RECHTSZAKEN. XII. VAN DE VAN De correspondent van de //Matin heeft de moeite e-enomen om eens na te gaan volgens ambtelijke opgaven, welke verliezen de Russen gedurende den oorlog geleden hebben. Tot aan Moekden (d. w. z. met mbegrip van de b]abo, Liaoiang, Port-Arthur, ter zee enz.) achat hij de Russisehe verliezen aan dooden, gewonden en knjgsgevangenen op 162,100 man. Het geheele verlies te samen in den slag bij Moekden wordt gesehat op 175,000 man. Van 1 Januari 1904 af werden per maand ongeveer 7000 zieken geevacueerd, makende te samen ongeveer 100,000 man. Het totaal bedraagt dan 435,000 man. Zoo komt hij tot de gevolgtrekking, dat Linewitsj ten hoogste 300,000 man onder zijn bevelen kan hebbem Deze becijfering is daarom echter n.l. onjuist, omdat 't grootste deel van de gewonden en de zieken met voor eoed van de lijst mag worden afgevoerd. Wat de iinancieele verliezen betreft, met de laatste leening er bij, komt de oorlog Rusland op twee en half milliard gulden te staan. Thans sterven er te Charbin per week 5000 Russen bij gebrek aan geneeskundige hulp. Ondenkbaar noemt hij het dan ook, dat er niet spoedig een eind zou komen aan zooveel ellende. En toch zoodra is er niet een vredesgerucht ver- spreid, of de volgende dag brengt de oflicieuse tegen- spraak het bericht van de //Times", dat Roosevelt ais bemiddelaar tusschen Rusland en Japan op zou treden, en dat de vredesonderhandelingen reeds aan den^gang waren, vrordt door het „Teiegraaf agentschap ten stelligste tegengesproken. Er is te Petersburg omtrent dit gerucht mets bekend. De Minister van Tiuancien heriuuert erbelang- hebbenden met nadruk aan, dat op alle pensioenen ten laste van den Nederlandschen Staat, op die toegekend aan weduwen en weezen van ambtenaren behoord hebbende tot de deelgerechtigden in het fonds van de geemployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, in het weduwenfonds van het korps ingenieurs bij den waterst.aat en in dat van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen- en weezeufonds voor burgerlijke ambtenaren, van toepassing is de onder andere in de Burgerlijke Peusioenwet ouder art. 31 opgenomen bepaling, dat zij on- vervreemdbaar zijn en de gepensionneerde er op geenerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleeniug. Door overtreding van deze verbodsbepaliug stellen en hij die verpandt of beleend on hij die in pand of beleening neemt, zich bloot aan schade. TER NEUZEN, 3 April 1905. In de op a. s. Woensdag, des namiddags te 51/g uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken benoeming onderwijzer. Zaterdagnamiddag werd door het bestuur van den polder Oud-Zevenaar in hetNederlandsch Logement alhier aanbesteed het vervangen van een grindbaan in genoemden polder, door keibe- scrating ter lengte van 1523 M (Raming 10338.) Hiervoor waren 16 biljetten ingeleverd, n. 1. van de heeren F. van der Peijl voor J 10800, Jos. Cambeen te Hontenisse voor j 10800, E. de Waal te Lamswaarde voor 10760, P. 0. van der Hooft voor 10700,1. Dauwe te Zierik- zee voor f 10700, Joz. Hofman voor j 10650, Jac. van Drongelen te Hoek voor 10620, H. J. Molhoek Jac. Hofman voor 10600, G. J. Balkenstein voor 10595, J. Lindenbergh Gedurende de reis zorgde de condueteur goed voor haar. Aan elk station had hij een of ander, waarmede hij de alleen reizende dame genoegen meende te doen. Zoo kreeg zij langzamerhand een voorraad van wijndruiven, taartjes, bloemeu, glazen limonade, enz. om haar heen, zonder dat zij het waagde den beambte in zijn attenties te temperen, want zij hield die voor een goed voorteeken, dat zij niet mocht verhinderen. Zoo verliep de Dacht. Toen de sneltrein Parijs naderde en de con dueteur weder aan haar coupe kwam om hare wenschen te vernemen, drukte Jane den man voor zijne goede diensten een banknoot in de hand en verzocht hem per telegram een kamer voor haar te bestellen in het Stations-hotel. Eindelijk liep de trein het Straatbnrger station binnen. Yermoeid stapte zij uit op het woelige perron, dat van menschen wemelde. Daar was Diemand om haar welkom te heeteu. Angstig keek zij rond of zij Koert ook zag. Hij kon onmogelijk hier zijn, dat wist zij, en toch zocht zij hem. Voile tien minuten dwaalde zij op het perron rond, doch niemand bekommerde zich om de gesiuierde dame. Juist wilde zij het groote stationsgebouw binnen- te Wemeldinge voor 10450, J. de Bree Fz. voor 10435, J. F. AdriaansensPolfliet te Walsoorden voor f 10290, A. Tholens Dingz. voor 10197, Jac. Jansen voor 10173 en Anth. van Heessel te Boxtel voor 9975. De inschrijvers bij wier naarn geen woonplaats is vermeld, wonen te Ter Neuzeu. Men meldt ons Vrijdagmorgen omstreeks 4 ure, werd een be- woner van de buurt Griete gewekt door een buurvrouw. De man dezer vrouw is de geheele week van huis om elders voor zich en de zijnen het brood te vetdienen. Vergezeld van een harer 4 jeugdige kinderen kwam de vrouw meedeelen dat in den toen afgeloopen Dacht door een of meer personen met kuuppels en steenen tegen de deur en veusterluiken harer woning was geslagen en geworpen, met gevolg dat het raam boven de deur en een venster in eeu aangrenzend schuurtje werden verbrijzeld. Te begrijpen is het, dat deze moedige daad aan vrouw en kinderen een angstigen nacht be- zorgde. Omtrent den held of de helden van dit feit is niets bekend, ofschoon het te hopen ware dat een welverdiende straf niet uitbleef. Te Stoppeldijk zijn volgens de vaststelling der kiezerslijst aanwezig231 kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer, 230 voor de Prov. Staten en 219 voor den Gemeenteraad. Axel. Zaterdagnamiddag hield de afdeeling Axel e. o. van den Bond van Nederl. onderwijzers eene vergadering ten huize van den heer Koole alhier. Ter tafel kwam een schrijven van het hoofdbestuur, waarbij de afdeeling uitgenoodigd werd een of meer afgevaardigden te zenden naar de algemeene vergadering, die te 's Gravenhage zal gehouden worden en waarin nog eenmaal zal gewezen worden op de boogst nadeelige gevolgen, die aanneming van het aanhangige wetsontwerp zal hebben en voor de geheele volksoutwikkeling en voor de openbare school. Wegens de hooge kosten en den slechten toestand der kas werd besloten geen afgevaardigde te benoemen, maar op den dag der vergadering een telegram van instemming te zenden. Uit de rekening en verantwoordiug van den penningmeester bleek, dat het vorigejaar was outvangen 33,55^ en was uitgegeven f 37,36zoodat er een te kort is van f 3,81. Daarna hield de heer L. B. Rolff van alhier een keurige lezing over de verhouding van school en huisgezin. Deze lezing, welke ruim een half uur duurde, werd met de grootste aaudacht aangehoord en iuide toegi-juicht. Bij het debat bleek, dat de leden, hoewel ze vol lof waren voor den vorm, met den inhoud in vele opzichten met den spreker niet medegiugen. Vooral tegen een verder in- grijpen van den staat in het huisgezin hadden velen ernslig bezwaar. Axel, 3 April. Zaterdag j.l. bftik slhier bij een in aanbouw zijnd huis, door overlading met dakpannen eene stelliug, waarop zich 5 werklieden bevonden. Van een hoogte van oDgeveer 3 M. stortten 4 van hen naar beneden. Een kwam er zonder let.sel af, twee bekwameu lichte kneuzingen, terwijl de vierde zich vrij ernstig aan den voet bezeerde. Philippine, 31 Maart. In de raadsvergadering vau heden beeft de burgemeester zijn ontslag aaugevraagd als secretaris der gemeente. Koewacht. Zondagnamiddag had ten huize van den herbergier Fr. Breyaert op de wijk St. Andries de gewone jaarlijksche vergadering plaats van contrinueerende- en werkende leden, der fan- farenmaatschappij //De Eendracht." Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de toestand der kas gunstig te noemen is. Na afbetaling van alle schulden zal er een batig saldo zijn van ruim 49 gaan, toen zij haar uaam hoorde roepen. Zij keek om en stond tegenover mijnheer Morris. *wDe advocaat was in gezelsehap van een elegant gekleed heer, met een ridderorde op de borst, die zich uiterst beleefd voordeed. Morris was tegen over Jane zeer teruggetrokken, wat haar eenigszins geruststelde. Met de blijken van de grootste hoogachting stelde hij nu den vreemden heer aan haar voor als professor Francois Gispert. ,/Mevrouw," begon de professor met een diepe buigiDg, ,/ik ben zoo gelukkig u te kunnen mede- deelen, dat de Duitsche officier uw echtgenoot dien ge hier te Parijs wilt bezoeken, in mijn hotel logeert." Vragend keek Jane den advocaat aan. Deze wendde zich af, schijnbaar met een gevoel van verdriet en medelijden. //Mag ik vragen heer professor, wie u heeft medegedeeld, dat ik hier in Parijs mijn man wilde zoekeu P" z/De jonkvrouw Von Lauterer was zoo goed mij van deze reis kennis te geven en verzocht mij dringend u te vergezellen en te beschermen, me- vrouw", viel de advocaat haastig in //Wegens de betrekking, waarin wij eens tot elkander gestaan hebben, meende ik aan het dringende verzoek van die achtenswaardige dame te moeten voldoen. Gedurende de reis hield ik mij verborgen, omdat mijn aanblik u misschien kou mishagen. Ik heb echter alleen de verplichting op mij genomen tot Parijs de reis mee te maken en hen thans zoo vrij mij terug te trekken. Te geruster kan ik gulden. Als onder-voorzitter werd herkozen de heer H. D. lJsebaert, en als commissarissen werden herbenoemd de heeren H. Bonte en E. Baert. Door het Bestuur van de Cooperatieve Boerenleenbank alhier is met algemeene stemmen tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering te Utreeht gekozen de heer A. Geerards alhier. Stoppeldijk. De uitslag der Zaterdagnamiddag gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor den heer A. Scbuerman is als volgt Ingeschreven hebben D. Galle te Zaamslag voor f 1568, C. Bleijenberg en C. Everaertvoor f 1470, J. Colsen te Ter Hole voor 1396, C. Jonkheim te Stoppeldijk voor f 1347 en A. Lambert te Boschkapelle voor f 1275. 't Werk is aan den laagsten inschrijver gegund. In de laatste dagen zijn hier vele aardappels verkocht tegen 3a/ 3,25 de 100 K.G. 't Blijkt echter, dat zij, die in't najaar voor f 2,50 hebben geleverd, nog betere zaken gemaakt hebben, daar er in de kuilen zeer veel kwade knollen gevonden worden en zoodoende nog een groot bedrag moet uitgegeven worden aan 't uitzueken der goede. Zuidzande, 1 April. Voor de verkiezmg van een lid voor den gemeenteraad moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren J, W. de Zwart met 68 en D. LuteijnLuteijn met 42 stemmen. Bij bevelschriften der arrondissement-recht- bank te Middelburg zijn naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen met bevel tot gevangenhouding L. C T., oud 29 j., slagersknecbt, geboren en wonende te Middelburg, gedetineerd aldaar, ter zake van den diefstal van zilveren voor- werpen ten nadeele van mej. A. M. Sprenger aldaar, althans ter zake van verduistering dier voorwerpen. Aan den beklaagde is Mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. J. C. 0., oud 37 j., koopman te IJzendijke, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij den 9 Maart 1905 te 's Gravenhage, ter terecht zitting van het gerechtshof als getuige gehoord in een strafzaak, een valsche verklaring onder eede heeft afgelegd. Aan den beklaagde is Mr. H. Oele, advocaat te Middelburg ambtshalve als verdediger toe gevoegd. Douderdagmiddag ging de weduwe L. uit Rheden met haar lljarig zoontje, wiens geestver- mogens gekreokt zijn, naar de Rhedeusche heide, waar zij het kind weldra vermiste. Haar zoeken bleef vruchtelooe, totdat men 's avouds omstreeks half negen, het ventje verdronken vond in de Heijeubeek achter het iaudgoed Heuven. Donderdag heeft te Dordrecht weer eeDS een sluw bedrieger getracht zijn slag te slaan en voor een deel is hem dat ook gel ukt. Bij verschil- lende ingezetenen bood hij fleschjes met eeu ge- heimzinnig geel vocht te koop aan, dat volgens hem een afdoend middel was tegen verschillende kwalen. Eene vrouw kocht zulk een fleschje van hem voor een gulden, maar al spoedig begon zij argwaan te koesteren en liet zij den inhoud onder- zoeken, welke bleek te bestaan uit een overigens onscbuldig aft.reksel van saffraan op water. De verkooper is natuurlijk spoorloos verdwenen. De Jong, die indertijd voor moord, gepleegd op den jeugdigen Marius Bogaard uit den Haag, tot 20 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, is dit doen, daar de professor, bij wieu Koert von Berghaupt zijn intrek heeft genomen, u in deze stad beter beschermen kan dan ik, die hier een vreemdeling ben. Bovendien zou ik om verschil lende redenen den heer Von Berghaupt niet gaarne weder ontmoeten." Uit de woorden van den advocaat sprak voor Jane de zekerheid, dat zij Koert weldra zou vindeu zij haalde met verruimd gemoed weder adem. z/Ik dank u voor uw goede voorzorgen, mijn heer Morris", stamelde zij en wilde hem de hand reiken. De advocaat nam de aangeboden hand echter niet aan; hij maakte een koele, stijve bulging en keerde zich om als iemand, die in het diepst van zijn hart gewond is hierop ging hij heen. Mijnheer Gispert scheen over deze handelwijze van den advocaat ten hoogste verbaasd te zijn. z/Laat hem gaan, heer professor," fluisterde Jane hem in goed Fransch toe. u Wees zoo goed mij nu naar mijn man te brengen." De psychiater geleidde nu zijn nieuwe patiente naar zijn elegant rijtuig, dat aan het station wachtte, stapte met haar in en bracht Jane naar zijn beroemd hotel in de Rue St. Martin. Mijnheer Morris ging intusschen in de restau- ratiezaal van het station een en ander gebruiken en bestelde de kamers weer af, die Jane door den condueteur per telegram had laten gereed- houden. Eerst tegen den avond nam hij een rijtuig en reed naar het hotel van professor Fran?ois Gispert, na het ondergaan van zijn straf Donderdag jl. uit de gevaugenis te Leeuwarden ontslagen. Men meldt ons uit Leiden Bij de Groenesteeg onder Oegstgeest, had Zater- dagvoormiddag een droevig ongeluk plaats. Een man, die in de verkeerde tram was gestapt, zou, terwijl deze in beweging was, emit gaan, kwam te vallen en geraakte onder de tram, met het onge- lukkig gevolg, dat zijn hoofd en de beenen letter- lijk verbrijzeld werden. Zijn lijk werd naar het raadhuis te Oegstgeest gebrachl. De man, die zeker voor zaken uit was, had ruim f 160 bij zich. Op het lijk werd een brief gevonden, waaruit bleek dat hij zou zijn P. J. van Hooidonk, behanger en stoffeerder te Leiden. Dit bleek inderdaad zoo te zijn. De man was 31 jaar en laat een talrijk gezin na. De 15jarige timmermansleerling H. teLochem moest ongeveer 13 K.G. lood brengen naarBarchem De jongen heeft naar het schijnt daarbij te veel van zijn krachten gevergd en is aan de gevolgen overleden. Vrijdagavond zijn te Amsterdam driekinderen, oud 11, 6 en 4 jaar, op de Keizersgracht nabij de Westermarkt dwalende aangetroffen en ver- mcedelijk door de moeder, Teuntje Krijgsman, aldaar onverzorgd achtergelaten. De kinderen waren des morgens door de politie naar de Nieuwe Meer overgebracht en aan hunne moeder overge- geven. De opsporing van Teuntie Krijgsman wordt verzocht. De wed. v. d. H., te Heusden, die in ar- moedige omstandigheden leefde, en elke week bij de ingezeteuen om een cent ging vragen, werd dezer dagen ziek en moest ter verpleging opge nomen worden in het R. K. ziekenhuis. Daar aange- komen weigerde zij zich van al hare rokken te ontdoen. Eindelijk werd ontdekt, dat zij in een harer rokken een aantal bankbiljetten had vastgenaaid. Te Blokker (N.-H.) heeft de vereeniging De proeftuin besloten tot aanschaffing van kunst- matige vogelnesten, vooral geschikt voor meezen- soorten, teneinde de broedgelegenheid voor deze voor tuin- en ooftbouw zeer nuttige vogels zooveel mogelijk te bevorderen. Een Engelsehe dame, die op den Westzee- dijk te Rotterdam woont, had sedert een achttal dagen in haar dienst een 20jarige Engelsehe gezelschapsjuffrouw en een Hollandsche dienstbode. Gisteren morgen kwam de gezelschapsjuffrouw, hevig ontsteld, aan mevrouw mededeelen, dat haar gouden halsketting met medaljon, waaraan zij zeer gehecht was, omdat het een familiestuk is, was gestolen. Bij die kennisgeving liet zij doorschemeren, dat zij de dienstbode niet vertrouwde en verdacht de daderes te zijn. Toen nu mevrouw na deze mededeeling haar eigen sieraden nakeek, miste zij al dadelijk twee gouden armbanden. De hulp der politie werd ingeroepen en daarbij medegedeeld de vermoedens, die men koesterde. De politie ging op onderzoek en jawel, in de dakgoot, onder een plank verstopt, werden zoowel de armbanden als de halsketting met medaljon teruggevonden, waar de Engelsehe gezelschaps juffrouw aan de politie, die reeds dadelijk maar half geloof aan haar bewering had gehecht, bekende ze verborgen te hebben, de schuld er van aan de eerlijke dienstbode geveude. De Engelsehe miss is ter beschikking van dejustitie gesteld. In pension Rustoord, te de Steeg, had Donderdagochtend de26 jarige dienstbode A. M. K., die op een zinken warandaplat glazen stond te zeemen, het ongeluk door het scheplicht te vallen, waarbij zij zoodanig met haar hoofd op den steenen warandavloer terechtkwam, dat zij na korten tijd reeds overleed. In een schouwburg te Agen is een zangeres van 17 jaar te dicht bij het voetlicht gekomen in de Rue St. Martin, om te vernemen naar den wehtand vau zijn vrouw. In een weelderig, bijna overladen gemeubileerd vertrek zat mijnheer Morris tegenover prof. Gispert. De dikke gordijnen lieten slechts spaarzaam het daglicht in de kamer toe, zoodat daar een geheimzinnig halfduister heerscbte. De lucht was bezwangerd met muscusgeur, daarbij kwam nog de branderige reuk van een papier-sigarette, die de professor ter eere van zijn gast had aange- stoken. Op een ingelegd speeltafeltje stond voor den advocaat een glas geelkleurige limonade, waarvan hij nu en dan een paar droppels dronk, als het hem te benauwd en te beklemd werd. De professor had juist een tamelijk lange rede tot den advocaat gericht en besloot met de woorden z/Hieruit volgt voor u de ernstige waarschuwing, om eerst zelf tot kalmte te komen, Ik wil uwe gevoelens als echtgenoot niet kwetsen, maar beroep mij op de dringende noodzakelijkheid van dezen maatregel, die zoowel tot uw welzijn zal strekken als tot voordeel van uw echtgenoote." z/Ik schik mij in alles, heer professor, zij het ook met een droevig hart," anwoordde mijnheer Morris. vlk heb het grootste vertrouwen in uw rijke wetenschappelijke ervaringentoch had ik zoo gaarne mijn vrouw willen zieu en spreken." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5