A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. Zaterdag 1 April 1905 45e Jaargang. Gemengde berichten. BERSTB BL JLJD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor. Amerika f 1,82$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor e]ken regel meer f 0,10 Bij direct® opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Dit blad veMChynl Jlaandag-, Weensdag. en Vfijdagavoad, aUgeiondetd op Feeatdagen, by de Flrraa P. M. VAX DK IAMDB te Ter Mem TER NEUZEN, 31 Maart 1905. In de St. Ct. no. 76 brengt de Minister van financien, naar aanleiding der Muntwet 1901 en het kon. besluit van 17 Dec. 1901 (Stbl no. 268), gewpzigd bij het kon. besluit van 6 Febr. 1905 (Stbl. no. 37), ter algemeene kennis lo. als kantoren waar de Nederlandsche pas- munt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de bronzen, kan worden ingewisseld tegen rjjksdaalders, guldens en halve guldens, zyn aangewezen de kantoren der hetaalmeesters en de navolgende kantoren der directe belastingen en der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen In de provincie Zeeland Axel, Goes, Hans- weert, Heinkenszand, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlissingen (directe belastingen en accjjnzen), Vlissingen (invoerrechten en accijnzen) «n IJzendijke. Zaamslag, 30 Maart. Dezer dagen hield al- hier de vereenigiug //Halp in Nood" hare jaar- lijksche algemeene vergadering. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de ontvangsten over liet laatst verloopen dienstjaar hadden bedragen aan contributie van leden beneden de 50 jaar 1382,55, van leden boven de 50 jaar 88,90, baitengewone leden 145,aan boeten f 9,08. Renten van de Rijkspostspaarbank 86,02, van pandbrieven 140,Tataal der ontvangsten 1806,95. UitgavenAan ziektegeld werd aan leden beneden de 50 jaar nitgekeerd f 1684,25 aan leden boven de 50 jaar f 212,52. Uitkeering wegens ziekte in het gezin van een lid 10, wegens overlijden f 20,administratiekosten f 81,86, bodeloon f 21,en aan ternggave van vooruit betaalde contribntie 3,02. Totaal der uitgaven 1982,15. Het voordeelig saldo van vorige jareg bedroeg 4045,92. Uitgaaf 1982,15, ontvang 1806,95, te kort 175,20, kapitaal op 1 Maart j.l. 4470,72. Aan pandbrieven is uitgegeven f 8974,75, bij de Rijkspostspaarbank f 466,78, in kas was f 29,19. Aan het einde van het vorige dienstjaar bedroeg het aantal leden 259 beneden de 50 jaar. Dit uantal vermeerderde met 16 en verminderde met 10 zoodat het ledental thans is 265, beneden de 50 jaar. Het aantal leden boven de 50 be droeg 18 en verminderde door slerfgeva! met een lid en bedraagt thans 17. Het aantal leden be droeg dus 265 -}- 17 282. Het aantal baitengewone leden bedroeg 67. Als bestnursleden werden herkozen L. J Geel- boedt met 102, Jan Dees met 97, Abr. Dees Jacz. met 91 en M. de Jonge, welke had ver- zocht niet meer in aanmerking te willen komen, met 56 stemmen. Voor dezen laatste moet dus een nieuwe vrije stemming plaats hebben. De commissie van toezicht bestaande uit 3 leden, trad geheel af, waarvan werden herkozen Jac. Haak met 90 en J. van de Velde met 87 .stemmen. Herstemming tasschen L. A. de Mul met 17, en C. A. Wisse met 14 stemmen. Aangezien De Mul zijn verlangen had te kennen gegeven om niet meer in aanmerking te komen, moet ook voor dezen laatste een nieuwe vnie stemming plaats hebben. Ook trad in zyn geheel af de commissie be- doeld in art. 28 van het huishoudelijk regle- ment, bestaande nit elf ledenherkozen werden R. Stouthamer met 87, J. Klaasseu Hz. met 86, K. Dees met 85, C. Klaassen met 85, C. Sol met 85, C. Hamelink met 88, J. A. Moens met 75, A. van Doom met 62, A. Rouw Mz. met 58 en J. de Kryger met 56 stemmen. Het lid J. Florus Jr. verkreeg 42 stemmen docb verzocht niet meer in aanmerking te willen komen. Op A. de Koeijer waren 15 stemmen uitgebraeht. De leden J. de Kryger, A. Rouw en A. van Doom, bedankten eveneens zoodat voor deze commissie een nieuwe vrije stemming van 4 leden moet plaats hebben. Er werden gehouden 7 vergaderingen, nl.1 alge meene, 8 bestuurs- en 8 vergaderingen van het bestuur in overleg met de leden der commissie, bedoeld in art. 28 van het huishoudelijk reglemeut. RECHTSZAKEN. Arromlissement-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 31 Maart de volgende vonnissen uitgesproken M. E. E., oud 31 j., huiavrouw van A. d. D., learster te Koewacbt, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete, of 8 dagen hecbtenis. E. v. L., oud 19 j. en C. F. G., oud 16 j., arbeiders te Koewacht, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. J. J. d. N., oud 36 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 14 dagen gevang. Een timmerman, die Diusdag te Goes van een steiger gevsllen is, is daar Woensdagnacbt overleden. Veel gewasgd Een meisje, te Eindhoven, dat tegen den wil van haar ouders verkeering bad aangeknoopt en thuis was opgesloten, wilde op een sllerrreemdste manier uit de ouderlijke woning ontsnappen. Zy waagde het zich uit de tweede verdieping op straat te laten vallen enkwarn er zonder ernstige verwondingen sf! Oplichting door middel van een aange- teekenden brief Door den brigadier Baarts, brigade-commandant en brigadier Driessen te Amby is te Meersen saogehoaden en overgebracbt naar Maastricht en ter beschikking gesteld .van de justitie, zekere H. B., zonder beroep, wonende te Meersen, ver- dacht van poging tot oplichting ten nadeele van de postadministratie voor 10.000 francs f (5000.) B. reisde 16 Maart jl. van Meersen naar Brussel, verzond daar aan zijn adres te Meersen een aangeteekenden brief, inhondende genoemd bedrsg en reisde dienzelfden dag naar Meersen terug. Den 17 Maart werd B. kennis gegeven van de aankomst van den aangeteekenden brief en op het postkantoor te Meersen gekomen, verklaarde B. onmiddellijk, dat de brief geichonden en open- gemaakt was, waarom hy weigerde, dies te ont- vangen. By de opening bleek, dat de inhoud ait waardeloos papier bestond, terwyl B. er al gaaw by was £om van den Staat de 10.000 francs terug te eischen. De wyze van handelen van B. liep zoodanig nit elkander, dat B. door de brigadiers Baarts en Driessen, die hiervan een reukje gekregen hadden, al spoedig werd aangehonden en overge- bracht naar de kazerne te Amby. Dat het niet zuiver met B. gesteld is, bleek 25 Maart, toen hy zwaar geboeid onder sterk geieide van de marechaussde uit de gevangenis te Maastricht overgebracbt werd naar Meersen, om legenwoordig te zyn bij de huiszoeking te zynen woonhuize, die door de justitie werd verricht. Lang dnnrde die huiszoeking en het resultaat wordt geheim gehouden. Na afloop werd B. onder geieide van de marechaussee onder honderden toeschouwers overgebracbt naar Maastricht. (L. K.) Men schrijft aan L. en V. Het eerste tooneel stelt voor het station Holl. Spoor te Den Haag, op het tijdstip, dat de Fransche trein, die om 4,22 naar Amsterdam gaat, juist wil vertrekken. Ren man, vrouw en kind komen op bet laatste nippertje aangesneld en worden nog juist door de hulp van eenige condncteurs in twee naast elkaar gelegen coupe's gestopt. De man steekt zijn hoofd uit 't raampje en roept terwyl de trein reeds in beweging isphy gaat toch naar Leiden ffNeen" roepen eenige belangstellenden, //die gaat naar Amsterdam." (Algemeene hilariteit Man en vrouw, beiden met de hoofden buiten de vensters, gaan druk discussieeren. De trein snelt weg. Het tweede en laatste tooneel speelt in Leiden eveneens aan het Holl. Spoorstatiou. De chef en eenige gedienstigen staan als naar gewoonte te wachten op het langsvliegen van den Paryschen trein. Daar komt hij aan! Maar plotseling, juist voor het perrou, houdt de trein stil. Groote schrik Daar gaan plotseling 2 portieren openman, vrouw en kind stijgen uit. De chef vliegt er op af en maakte proces-verbaal op tegen den snoodaard, die het waagde zonder noodzaak aan de noodrem te trekken. Doodleuk zegt de bekeurde,Dat kan me niks bom men; wat 't me kost, dat kost 't me, maar ik moest hier zyn laat noa de trein maar vertrekken." De omstanders staan paf! Het spookt er nog Het spook van Oud-Beierland is nogmaals terug- gekeerd. Een arbeider heeft by weet nog niet, hoe over een eindje weg van vijf uinnten gaans meer dan een nur geloopenhet spook hield hem oamelyk in den vroegen morgen staande een kwartier lang kon de man niet van zyn plaats Ook een tuinman, die toevallig niet van de oorspronkelijke bewoners dezer gemeente afstamt, werd door het spook toegesproken. Toen het bovenaardscbe wezen door zjjn houding te kennen gaf, dat het graag wat geld bad en miaschien tot een maatregel zou durven overgaan, by zjjn ge- zellen niet in gebruik dfeigde de tuinman het spook met'zijn geweer, waarop het ylings henen ging. Ouder Putte werd door esaige ryksambtenaren het lyk van een ^erkman gevonden, met eenige wonden aan hoofd en borat. Naast het lyk lug een verbrijzelde Rets, zoodat hier aan een ongeluk gedacht moet worden. De herhaalde waarsckuwing aan dienstboden om toch niet by onbekenden in dienst te gaan alvorens te hebben ge'inforraeerd by vereenigingen of personen die zich in verschillende gemeenten daarvoor beschikbaar stellen, blykt maar weinig te baten. Zaterdag kwarn uit Rotterdam te Dordrecht aan een dienstbode, die zich te goedsr trouw verhuurd had op sene advertentie, waarby in een hotel een dienstbode werd gevrasgd tegen een loon van 5 's weeks. Het gevolg was dat 't meisje aanlandde in een berucht huis aan de Hoogenieuwstraat, wasr anderen haar al dadelyk de noodige wenkeu gaven omtrent de kleeding, die haar door de hotelhoudster zoo worden ver- strekt, enz. Al dadelyk zag het meisje toen, in welke handen zij was gevallen en wilde vertrekken, maar men weigerde haar te latsn gaan. Zondag- ochtend echter, toen alios nog ter ruste lag, zag zy de kans schoon om het hais te ontvlachten en riep zij de halp der politis in om weer in het bezit te komen van hare eigen kleeren enz. Natuarlyk is dsarasn dsdelijk gevolg gegeven en zal de hotelhoudster, dier haar gelukkig nog niet geheel onder hare macht heeft gehad, de gevolgen van bur gedrag ondervinilen. Bovenvermelde geval heeft nog verdere, en zeer verblijdende gevolgen gehad. Nadat het meisje zich Zondagochtend onder bescherming der politie had gesteld, nam deze maatregelen dat zy ten spoedigate weer in het bezit van hare kleeren werd gesteld en werd haar reisgeld verstrekt om naar hare woonplaats terug te keeren. Voor de hotelhoudster was de zaak hiermee echter niet uit. Zy werd in hare woning door de politie gehoord, teneinde verbaal van het ge- benrde te kunnen opmaken, terwyl kare huisge- nooten aan het hoofdbureau werden ontboden om daar gehoord te worden. Onder deze was ook een 24jarig meisje, een voormalige ziekenver- pleegster, dochter van fatsoenlyke lieden in een dorp in de provincie Groningen, die vroeger in Rotterdam een minder net leven had geleid en door tusschenkomst eener placeuse in Rotterdam naar Dordrecht was verzeild geraakt, waar zy in hetzelde hotel als jrkellnerin" dienst deed. De commissaris van politie achtte het zijn plicht om dit meisje te wyzen op de treurige gevolgen, welke het voor haar zou hebben, wanneer zy daar bleef, en al dadelyk verklaarde het meisje dat zij gaarne den goeden weg op wilde, wanneer zij daartoe in de gelegenheid kon worden gesteld. Die gelegenheid bestond. Reeds meermalen had de politie in dergelyke gevallen met vrucht de halp ingeroepen van het Leger des Heils en ook ditmaal was z(j overtuigd op de medewerkiug van dit lichaam te mogen rekenen. Dadelyk werd de adjudant te Dordrecht van het geval in kennis gesteld en terstond verklaarde diens echtgenoote zich bereid het gevallen meisje onderhaar dak in veiligheid te breugen, in af- wachting van wat verder kon gebeurem De hulp van een paar menschlievende dames werd inge roepen en deze verstrekten aan de adjmlante ter stond de noodige middelen, zoodat het meisje reeds den volgenden ochtend onder haar geieide naar het Reddingshuis van het Leger in den Haag koB vertrekken. De politie had inmiddels gezorgd dat ook zij in het bezit harer kleeren en verdere eigendom- men was gesteld. Hoogst dankbaar voor de ver- leende hnlp zeide zy het slechte leven vaarwel. Ontsnapte Bussen. In de laatste dagen van de vorige week werden door de Belgiscbe gendarmen te Smeermaes-Oud-Vroeuhoven als zonder middelen van bestaan over de grenzen dea ryks naar ons land uitgeleid en om dezelfde reden door onze politie over de Duitsehe grenzen ge- zet twee Russen, gedeserteerd uit het leger in Mantsjoerye. De reis van daar naar Belgie bebben ze volgens han verklaring te voet afgelegl in een tijdsverloop van ruim drie en een halve maand. Te hopen is het voor deze mannen, dat de Duitsehe wetgeving niet dezelfde maatregelen als de Belgisehe en de Nederlandsche op hen toepast, nl. om hea de Russische grens over te zetten, aangezien ban bet vaderland de dood door den kogel wacht, wat zeker geen aangenaam resultaat sou zyn op de onderneming en volvoering van zoo een groote reis vol ontberingen. (Tel). Beo bekende Amsterdamsche Maandaghouder, die erg aangeachoten was, werd door een her- bergier op straat gezet. In zijn boosheid daar- over sprong hij in de gracht, maar zwom als een waterrot naar de andere zijde, waar hij op dea wal werd gekaald. Een bad in dit seizoen, en dan nog in het welriekende water van de Priusen- gracht, schijnt geen geschikt middel voor ont- nachtering te^ zijn, want hy was nog zoo buiten westen, dat hy door een paar mannen ondersteund naar zyn hnis moest worden gebracht, begeleid nataurlijk door een onsfaienbare volksmenigte. Bij een repetitie in een paardenspel te Parijs is Dinsdag een jonge dierentemmer deerlyk toe- getakeld door een leeuw. Zijn linker arm en zyn beenen waren byna geheel ontvleescht en zijn ribben lagen bloot. De man werd naar een ziekenhnis gebracht; de dokters dachten, dat hij er het leven bij zal iaboeten. De eenige plaats van de wereld waar de vrouwen meer verdienen dan de rnaauen is de Troy, i> den staat New-York. De voor- naamste tak vaa indastrie is bier het maken van boorden en manchetten en het wasschen van dezulke kleedingstukken voor den halven staat. In de fabrieken en wasscherijen werken meer dan 10,000 meisjesze verdienen wekelijks van 15 tot 25 dollars. Staan ze aan het hoofd van een afdeeliag dan komen ze wel tot 10 dollars per dag. De mannen werken ook wel in deze twee vakken, maar daar ze alleen grof werk doen, zooals stoken' gaan hun loonen niet hooger dat 15 dollar in de week. In het algemeen zyn de vrouwen van Troy niet zeer belust op het huwelijk, omdat ze niet graag haar boog loon voor een man opgeven. Maar als er een trouwt, dan wordt er ook een groot feest gegeven, waarbij alle oude eigenaardige gebruiken van het stadje tot hun recht komen. Honderd bruidsmrisjes zyn niets ongewoous in Troyvan dertig tot veertig zijn er minstens. De bruidegom geeft den bruidsmeisjes geen ge- schenken, wel komt ieder meisje met een geschenk. Kort voor het huwelyk wordt een /rkeukenfuif" gegeven. Alle genoodigden komen dan aandragen met een stnk huisraad, zoodat het joDge paar niets daarTan behoeft te koopen en heelemaal in z'n huishouden gezet wordt. De loonen in Troy zyn zoo goed, dat er ge- makkelyk van over te Jeggen is en vele meisjes hebben daa ook een klein vermogeu op de 8pa&F<» bank, De werkgevers zorgen voor gezonde wonip-r TER SEEZESSCHE COURASTT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1