Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 85 Maart 1905. 45" Jaargang. Gemeente ZAAMSLAG. Tteming Binnenland. No. 4000. TWEBDB JBXjJLJD. voor den Gemeenteraad. ongeveer 1500 W. GR0ND, FETJILLET0N. MET VALSCHE PAPIEREN. Ter visie-ligging opgaven van Candidaten. Moggre A., Scheele P. J., Verbrugge M. De ooplog tusschen Rusiand en Japan. TWEEDE K AIMER. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 4 April aanstaande, vaa des morgena acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad, ter voorziening in dt vaeature, ontstaan door bet overlijden van den heer JOZ. DE FEIJTER. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van bet Wetboek van Strafrecbt, luidende ./Hij die opzettelijk zicb voor een ander uitgevende, aan eene kracbtens wettelijk voorschrift uitgeachreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis- straf van ten boogste een jaar." Ter Neuzen, den 24 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL De Burgemeester der gemeeate TER NEUZEN maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der can- didatenlijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stnkken aangeplakt en tegen be- taling der kosten verkrygbaar zijn. Ter Neuzen, den 24 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders vragen prijs- opgaaf voor het uitbaggeren en het ter aan te vvijzen plaatsen in de Schelde uilstor- ten van uit de gemeentelijke haven aan den IZleine Hulssenspo Ider. Inlichtingen verschaft de Havenmeester. Opgaven van prijs per kubieke Meter, in gesloten ecu vert, inleveren ter gemeentesecretarie, voor 9 1111V voorm iddag ran Vrijdag 31 dezer. Zaamslag, 21 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. Generaal Linewitsj scbijnt niet van plan te zijn om met zijn troepen de rijfee graanstreken van de provincie Kirin te verlaten voor de barre woestenijen van het noorden, zonder nogeenseen kracbtige poging tot tegen- stand te wagen. Men vervvachtte niet dat de Russen halt zouden maken voor zij de breede Soengari-rivier waren overgetrokken dat dit wel gebeurt, is waarachiinlijk een direct gevolg van ingevallen dooi. Het ijs in ae rivieren is gesrnolten, de Russen bebben natuurlijk de bruggen achter zicb vernield en zoodoende worden de J'apanners in bun vervolging belemmerd. De Russisehe achterhoede be- vindt zicb nn te Sipingtai, 130Jkilometers noordelijk van Tieling, de hoofdmacht van het leger is te Goend- zjoelin. Dadelijk na het moment dat de RuSsen Tieling ont- ruimd hadden werd een gedeelte van de briig noorde lijk van de stad opgeblazen de laatste Russisehe trein was cr juist overheen gerold. Op den eersten dagmarsch werden ongeveer 50 kilo meters afgelegd. Kajoen weid den lBn ontruimd en de achterhoede verliet Sjantafoe, dat 30 kilometers noordejijker ligt, op den 19n Maart. Goencizjoelin heeft een groit spoorwegstatiou en er zijn enorme afdeelingen van het Roode Kruis. Het is nu een reusachtig legerkamp, dat veel grooter is dan bet oorspronkelijk gebuchtje. Elken dag komeu er versche troepen uit Europa aan, die gebruikt worden om de uitgeputte soldaten die de achterhoede vormen af te lossen. De Russen zullen nu wel het heele dal van de Soen- gari bezet houden, en deze stellingen, uitstekend geschikt voor defensieve taktiek, zullen ongeveer 130 kilometers lang zijn. Verder zullen zij Kirin bezet houden en het station Taolatsjao dat ook aan de rivier ligt. In de nabijheid van dit station is de groote brug over Soengari, die op dit punt 1600 meters breed is. De rivier maakt daar een kromming en geeft dus een natuurlijke dekking aan de beide Ranken van het leger. De rechteroever van de Soengari, waar de Russisehe stellingen zullen zijn, is geheel bezet met een reeks heuvels van 200 tot 300 meters, die de groote Mantsjoe- rijsche vlakte mijlen ver beheerschen. In de buurl van Kirin is het terrein zeer bergachtig de Russen zullen daar den Mandarijnenweg, waar langs de Japanners zullen moeten opmarcheeren, geheel kunnen beheerschen. Een omtrekkende beweging behoeven de Russen hier ook niet zoo zeer te vreezen, daar de passen in de bnurt weinig talrijk en zeer gemakkelijk te verdedigen zijn. Zitting vau Douderdag. Door den heer Van Kol wordt verlof gevraagd en verkregen, de Regeering te interpelleeren over het aftreden van den Minister van Buitenlandsche Zaken en het beheer van het departement. De interpellate zal op nader te bepalen dag worden gehouden. De algemeene beschouwingen worden voortgezet over het Lager Onderwijs-ontwerp. De heer Bos, zijn rede van Woensdag vervol- gende, betoogt dat dit ontwerp door de wtiaige waarborgen die het vraagt voor deugdelijk ouderwijs, geheel staat op het atandpnnt dat het weten niet te zeer uioet worden aangemoedigd, een zienswijze waarin in den jongsten tijd toch anders ook bij de rechterzijde een verblijdende kenteriug was gekoinen, wat aan 't algemeen belang ten goede kvram. Met dat belang is in strijd het aanmoe- digen van het stiohten van heel kleine scholen met een enkelen onderwijzer, zooals o. a. een ge volg van dit ontwerp zal zijn, als het wet gewordeu is. Een verder gevolg zal zijn het krijgen van standen8cho)en op het platteland, daar zeer ge makkelijk door geringe middelen een school is op te richten. Voor hooger subsidie zou spr. niet zijn teruggeschrikt, als slechts op die voor- waarde het volks-onderwijs ware hervormd en verbeterd. Doch hiervan is in dit ontwerp geen sprake. De heer Ketelaar begeeft zich in een zeer uitvoerige, geschiedkuudige beschouwing van den strijd tegen de nentrale school, oorspronkelijk een strijd vau de orthodox-protestanten t°geu de Roomschen. Thans echter zoo zegt spr. is Rome geheel en al aan de winnenda hand. Rome alleen heeft gewonnen, en wint bij de te- geuwoordige schoolpolitiek van de Regeering. De neutraliteitsidee zelf heeft trouwens een veranderiDg ondergaan. Wilde men vroeger de neutraliteit ter wille van de ouders, thans staat men die voor om het kind zelf, uit paedagogische overwegingen dus. Men kau kinderen geen dogmata leereu zij begrijpen er niets van, al zeggen de mannen vau rechts zij begrijpen er meer van dan wij denken". Hoe kunnen zij dat weten P De heer Lohrnan Wij zijn toch zelf kinderen geweest. De heer KetelaarDan kunt gij ook niet zeggen //Meer dan wij denken." De heer Lohman Die *wij" zijn jnllie. De heer KetelaarNeen, dat zijn wij niet. De heer Oversteeg heeft mij zelf gezegdvDe kinderen leeren wel dogmata by ons, maar zij begrijpen er geen snars van." Voortgaande betoogt spr. dat de neutraliteit by de openbare onderwijzers nooit eenige moeilijkheid oplevert. Trouwens hoe weinig is het voorge- komen in al die jaren, dat de Schoolwet vigeerde, dat een onderwijzer wegens het schenden van de nentraliteit werd berispt. De openbare onderwijzers willen hun school niet misbruiken voor propaganda dat doen wel de voorstanders der bijzondere school. Hier verzoekt de spreker zijn rede tot na de pauze te mogen afbreken. De president staat dit toe, in de verwachtiDg, dat de heer Ketelaar na de pauze wellicht over het wetsontwerp wil spreken (gelach). Spr., na de pauze zijn rede voortzettende, ver- klaart nn inderdaad te zullen komen tot het wetsontwerp. Hij zou, ware hij in 1889 lid van de Kamer geweest, gestemd hebben vddr het ont- werp-Mickay, en zelfs zou hij ook nu geen bezwaar hebben gehad tegen een hooger subsidie aau de seholeD, als daarbij maar het heele volksonderwijs gebaat zou zijn, doch het nu aanhangig ontwerp steunt alleen het bijzonder onderwijs en geeft veel te weinig waarborgen voor deugdelijkheid van het onderwijs, Waarom bij deze gelegenheid niet meer onder wijzers voorgeschreven vraagt spreker bij de bespreking van de onderdeelen van het ontwerp. Daarna klaagt hij over de pressie, uitgeoefend op bedeelden om hun kiuderen naar de kerkelijke school te zenden. Hij zal zijn stem aan het ontwerp onthouden. De heer Tijdeman zal niet meer vragen, waarop deze politiek eigenlijk gericht is; er komt toch geen antwoord op, en voor zich is hij tot de conclusie gekoinen, dat men de flnale oplossing van den schoolstrijd niet wil. De sprenk ,/de school aan de ouders" besprekende, meent hij dat men daarbij vergeet 1* dat de belangstelling van de ouders daartoe te gering is, 2° dat de ouders geen deskundigen zijn. De heer Zijlma betoogt, dat de wet financieel zeer ongelijkmatig en onrechtvaardig zal werken. Hij zal tegen stemmen. TER NEUZEN, 24 Maart 1905. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad werden bij den burgemeester ingeleverd candidatenlijsten voor de heeren A. Moggre, P. J. Scheele en M. Ver brugge. De stemming^ zal plaats hebben op 4 April en de herstemming, zoo noodig, op 14 April. De Staatscourant bevat de statuten van de vereenigiug Soeieteit /,De Eendracht" te Ter Neuzen. De vereeniging is aangegaan voor een tijd van 29 jaren, aanvaugende 1 Nov. 1904. De vereeniging stelt zich ten doel het bevor- deren van onderlinge vriendschap en gezellig verkeer. Zij tracht dit doel te bereiken door het huren van een lokaal, waar de leden kunnen samenkomen en zich bezighouden met lectuur, geoorloofde speleu en andere amusementen. Om als lid der vereeniging te worden aangenomen, moet men den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt. naar het station en keerde met den trein naar huis terug. Den avond van dezen dag besteedde Morris aau het schrjjven van eeoige brieveu. Den eersten brief richtte hij aan zijn gemachtigde te Linden. Hij deelde daarin mede, dat zjjn ge- condheidstoestaud bedenkeljjk was en dat hij zich op bevel van den dokter van alle beroepsbezig- "neden moest onthouden. Hij had den raad ge- kregen verandering van lucht te zoeken en was daarom voornemens naar Frankrijk te gaan, en wel naar Parijs. Waarschijnlijk zou hij daarom zijn volgenden brief uit'die stad dateeren, enz. enz. De tweede brief was bestemd voor Koert. Kort en bondig schreef hij daarin, dat hij wegens dringen- de zaken te Louden, zjjn reis geen minuut langer kon uitstellen. Aan het slot van dit beknopte schrjjven drukte hij den wensch uit, dat de heer Von Berghanpt een vriendelijk aandenken aan hern mocht behouden enz. Den derden brief richtte hij aan Jane Gray. Hij nam van haar formeel afscheid voor eeuwig. Uit de weinige regelen sprak geen zweem van bitterheid of wrok. Hjj weuschte haar geluk en zegen op haar verderen levensweg en vroeg ver- giffenis ais hjj haar soma ooit gekrenkt mocht hebben. Thana legde hij de pen neder en zat een poos te peinzen. Op eens stood hjj op, opende een grooten koffer en nam daaruit een fraaie brochure. Het boekje was niet meer of minder dan het prospeclua van het particuliere krankzinnigrnge- sticht van professor Francois Gispert, in de Rue St.-Martin te Parijs. Aan dezen profesior schreef Morris den vierden brief, luidende - In den afgeJoopen nacht is het 200 last groote ijzeren aakschip Elisa, kapt. Alb. Jansen van Rotterdam met kolen van Duitschland naar Brugge bestemd, in de Wester-Schelde, ter hoogte van den Margarethapolder gezonken. Het schip werd gesleept en men voelde eensklaps een hevigen scnok eer men zich goed rekeuschap kon geven van de oorzaak daarvan, bleek dat het achip in zinkenden staat verkeerde. De opvarenden zijn in allerijl op de sleepboot overgeklommen en alhier geland. Van het schip is niets meer te zien. Door de bataljons van het 8e regiment in- fanterie uit Zeeland, zal van 21 tot en met 29 Juli a. 8. de legerplaats bij Harskamp worden betrokken tot het honden van schietoefeningen en van 28 tot en met 5 September een kamp be trokken worden op het terrein Kijk in de Pot te Bergen op Zoom en van 6 tot en met 14 Sep tember d. a. v. aan de legeroefeningen op groote schaal der 3e divisie-infanterie in Zuid-Limburg deelnemen. Zaamslag, 28 Maart. Heden werd alhier een paarlje in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom 77 jaren telt en de bruid 84. Beiden zjjn nooit gehuwd geweest. Alhier had dezer dagen het volgende ver- makelijke geval plaats. Eenige grappenmakers hadden zich bjj avond meester gemaakt van een met mauskleeren aangekleeden strooman, welke vermoedelijk in de een of audere tuin als vogel- verschrikker had dienst gedaan. Men plaatste deze met een stok in de armen tegen eeu heining aan en voor de ramen der woning van een inge- setene alhier. Kort daarop kwam een meisje uit dat winkelhuis, die zoodra zij hem zag verschrikt het huis terug in liep en het den baas des huizes meedeelde. Deze laatste kwam in een opgewouden stemming en met een stok of stoffer gewapend buitenshnis, waarop hij onze strooman toevoegde, denkende met een beschonkene te doen te bebben psmeerlap wat sta je daar te doen Maak je vort terwijl hij er intusschen krachtig op in sloeg, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat de grap maar al te zeer was gelukt. Zij die dezen streek hadden uitgehaald, stonden op eenigen afsitnd te kijken en schaterden het uit van lachen. Daarna plaatsten zij dezen vogelverschrikker tegen een urinoir aan op het dorpsplein, alwaar velen die daar passeerden, hem een goeden avond toe- wenschten. In het raadverslag staat omtrent het voet- pad van A. Dieleman e. a. verharden, lees van den ligger af te voeren. De stem-ting over de de adressen van de kerk- be8turen, betrof het adres van de Ned. Herv. kerk, terwijl voor het adres van kerk A en B moet worden gelezen dat 10 tegen waren, en een De Putter er voor. Op de alhier vastgestelde kiezerslijst komen voor 638 kiezers voor de Tweede Kamer, 686 voor de Provinciale Staten en 547 voor den Gemeenteraad. Het vorige jaar bedroeg dit 540 voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten en 527 voor den Gemeenteraad. Bosclikiipelle. Een zeer ongewoon verschijnsel in dezen tijd van 't jaar was Woensdagmiddag hier te zien. Een dertigtal ooievaars vloog lang- zaam voort en bleef gestaag in een troep bijeen. Moet dit beteekeuen, dat het goede weer definitief is gekomen Stoppeldijk. De laatste dagen is men hier druk in de weer met het zetten van aardappels, terwijl reeds verscheidene landbouwers met erwten- zaaien zijn begonnen Een landbouwer, die dit reeds voor een drietal weken deed, is er gelukkig mede geweest. De planijes komen nu reeds boveu den grond kijken. Koewacht. Door vele veranderingen en wijzigingen, aangebracht in het eerste plan van de alhier op te richten kazerne voor de brigade marechaustee, is de aanbesteding langen tijd vertraagd. Thans zal echter daartoe spoedig worden overgegaan. Deze week is het terrein, waarop het z/Den hooggeleerden heer Prof. Dr. Francois Gispert, Parijs." zs/Hoogedele heer //De toestand van mijn teedergeliefde vrouw, ^geboren Jane Gray, uit Londei:, brengt vmij in de treurige noodzakelijkheid, haar ffeenigen tijd ter behandeling in uw beroemd z/gesticht te plaatsen. Tevergeefs he'o ik pelders genezing gezocht voor het lijden van jrmijn geliefde vrouw. In haar gekrenkt #gemoed heeft zich een nieuw idee fixe ge- #worteld, waaraan zij zich met al het vnur //van haar levendig temperament vasthecht. ffOp eens gelooft zij nu gehuwd te zijn met //een Duitschen officier, zij verafschuwt z/mij, enz. //Naar ik hoop, zal het mij gelukken, z/mijn dierbare echtgenoote op zachte manier #uaar Parijs te brengen. Zoodra mogelijk ffvertrek ik van hier. Yerdere tjjdingen z/volgen per telegram. vMet verschuldigde hoogachting, »F. Morris, advocaat, z/Londen". Toen hjj dezen brief gereed had, maakte hjj toebereidselen voor de reia naar Parjjs. (Wordt vervolgd.) ^.8) - 1 Hij bevatte slechts weinige regelen kort en bondig werd haar het bewuste bericht medegedeeld. Het geheele schrijven was zoo kort en bondig, dat de jonge dame twijfelde aan het welslagen van haar pogingen. Mijnheer Morris was echter overtuigd, dat haar pogen zeker met succes zou bekroond worden. Hij had Koert den brief ge- dicteerd en daarbij rekemag gehouden met de eigenBardigheden van Jane's karakter. Bedaard hoorde hij daarom de bezwaren van de jongi dame aan eu zeide toen z/Al» de poging niet mocht slagen, dan knnnen wij ons toch troosten met de gedachte, dat wij aan de plichten der vriendschap ten voile voldaan bebben. In de eerste plaats zou het uw taak moeten zijn, gedurende 'l gesprek de jonge vrouw terug te houden van een reis naar Parijs. Stellig baudelt ge goed, met Jane Gray het adres »an haar man te laten noteeren, maar laat haar den brief in geen geval behouden. De grootste moei lijkheid, aan uw zending verbonden is, dat ge te doen hebt met een uiterst geslepen vrouw. Zij verstaat de kunst om in de oogen de zwakheden dea harten te lezen, en van die zwakheden maakt zij dadelijk gebruik tot haar eigen voordeel. Die vrouw werkt altjjd achter het gevaarlijke masker van ingetogen zedigheid. Op wegsleepende wijze weet zij zich tegenover mannen voor te doen als eene vronw die bescherming noodig heeft, en dat middel mist nooit zijn uitwerkmg. Neera alle middelen te zamen, waarover de dochter van James Gray kan beschikken, en voeg daarbij haar eigen- aardige, aangrijpende schoonheid als vrouw, d*D kunt ge eenigermate begrjjpen, welk een gevaar lijke tegenpartjj zij is." uO, mijnheer Morris, ge maakt mij beangst, ik ben bniten mij zelve van verbazing. Ik heb menig uur bij haar doorgebracht en hield haar voor een goed opgevoede, zachtaardige, soms nai'eve vronw." z/Uit deze woorden blijkt, dat ge nog geen gele genheid hebt gehad om in de eigenaardigheden van haar beataan door te dringen. Het zit in Jane's e'genaardig karakter, dat zij altijd het tegendeel doet van wat haar intiemste vriendinnen haar aanraden. Als ge haar dus tracht terug te houden van naar Parijs te gaan, als ge haar onder het oog brengt dat het in de gegeven omstaodigheden beter is in een echtscheiding te bewilligen, dan zal zij uw raad niet opvolgen integendeel dan vertrekt zij onmiddellijk naar Parijs, daarvoor sta ik borg." Op deze wijze onderrichtte mijnheer Morris de jonge dame nog eenigen tijd verder en verliet haar toen, in de vaste overtuiging, dat het succes verzekerd was en Jane onmiddellijk naar Parijs zou vertrekken, zoodra zij Koerts adres zou weten. Alvorens naar Wiesbaden terug te keeren, wilde de advocaat nog een bezoek brengen aan den heer Von Wambold. Aan diens woning gekomen, vernam hij echter van den oppasser, dat zijn meester een uur geleden met den apoortrein naar Wiesbaden was vertrokken. Thana wandelde hy

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5