AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Sc5! Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4666 Zaterdag 25 Maart 1905. 45e Jaargang, Gemengde berichten. ABONNEMEN T Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zicb bjj tile Boekbandelaars, bushouders. Voor Postdirecteuren en Brieven- ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor ilken regel meer f 0,16. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie worrit de pr$s slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgavtf ZEIEER/STIE] BLAD. rechtszaken. Arrondissement-rechtbank te Middelbnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Maart de volgende vonnissen uitgesproken R. H., ond 19 j., bootsman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand wevangen isstrat J. J. d. L., oud 25 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens wederapannigheid en beleediging veroord. tot 10 boete, subsidiair 10 dagen heebtenis. Met hoogwater is Dinsdagnamiddag aau den zeedijk bij Krainingen het lijk aangespoeld van zekeren P. Hgepensioneerd O.-Ind. militair. Men vermoedt, dat de ongelukkige, die een wednwe met een 4tal kinderen in kommervolleu toestand achterlaat, bjj het rapen van mosseleu tijdens laag water in bewasteloozen toesttnd op de steenen is gevallen, althans aan bet hoofd werden teekenen van verwonding opgemerkt. In de gemeente 8choterland overleed voor eenigen tijd eeue alleenwoneude vrouw. Zij leef- de zeer zuinig en kon, zooals ze zei, van haar kapitaaltje net leven, meer niet. In de gemeentebelasting werd zij aangeslagen voor 100 iukomen, en van vermogensbelasting was natuurlijk in het geheel geen sprake. Wat blijkt nu ca haar overlijden Dat de vrouw een kapitaal bezat van ongeveer 100,006. Zelfs de naaste f imiliebetrekkingen wisten hiervan niets. Het Dbl. v. Gonda meldt Dat het voor postzegelverzamelaars nog lang zoo gemakkelijk niet is, een strafportzegel te bekomen, moge blijken uit het volgende Iemand wenschte near ons werd mede- gedeeld een dtrgelyken zegel voor zijne eollectie te hebben en dacht dezen te verkrijgen door een ongefrankeerden brief aan zich zelf te adresseeren. Hoe groot was echter zijn verbazing, toen de. brief hem wel gesterapeld op de plaats, waar de portzegel zitten moest, dach zonder straf portzegel gew^rd. Daarop waagde onze zegsman het voor tweede maal, maar ook nu hetzelf.le resultaat. Tot zevenmaal toe werd een ongefrankterde of te weiuig gefrankeerde brief door hem verzonden daar deze brieven lelkens in een grooter couvert werden gedaan, woog de laatste niet minder dan 110 gram. Deze, welke gefrankeerd a9 met een 1 cents- in plaats van met cents-postzegel en de zes vorige biieven iahield, hebben wij (de red. van het Dbl. v. G.) de oogen gehad en wij kunnen dus voor waarheid instaan. Ten slotte zij gemeld, dat deze slordigheid van de postadministratie niet te Gouda, doch in een van de grootste gemeenten 1""J f4 plaats gehad. Dinsdagmorgen had er in de zeepfabriek van de firma Albers, te Zutphen, een treurig ongeval plaats. Terw\jl twee knechts bezig waren loog in den ketel te dragen, en een grooten pot vol loogjtp den co]jecteur en vroeg, of het jonge meisje dien Verder kwam hij niet met zijn de onder de in ons land heeft Men schrijft uit Ravenstein dd. 21 Maart aan de 's Hb. Ct. Een treurig ongeluk had dezen roiddag ep de Maas plaats. Reeds vooraf door den veerman gewaarschnwd zijnde, met zoo'n lastig paard zich niet in de pont te begeven, moest WM., uit Berlicum, van de "Wichen-markt terugkeerende, toch overgezet worden. Midden op de Maas zijnde, begon bet paard te slaan, anelde naar voren en ■tortte met zijn geleider in het water. Beiden verdronken, terwijl een broeder van W. M., aan de overzijde staande, dit alles moest aanschonwen. Zaterdagavond had een ontploffing van grauwvuur plaats in de Rush-run en Red _Ash kolenmijn in Fayette County, West-Virginia. Toen Zondagmorgen de ingang van de mijn was vrijgemaakt, daalden 14 man in de schacht af, in de hoop nog eenige mjjnwerkers te kunnen edden. Er waren namelijk 10 arbeiders be- neden, toen de ontploffing uitbrak en men had heh niet eerder kunnen bereiken. De redders begiugen echter de onvoorzicbtigheid met open lantaars in de mijn te gaan, met het gevolg, dat er een dubbele ontploffing volgde. De vlammen stegen uit de schacht op als uit een vulkaan. Alle redders zijn mede omgekomen. In een kolenmijn te Denkovaer, in Hongarije, kwamen 12 mijnwerkers door een ontploffing van grauwvuur om, terwijl er vier ernstig ge- wond werden. Nog worden 12 man vermist. Een Beiersch dagbladcorrespondent wekt de Duitschers op, om het mooie cederwoud van baron Faber bij het kasteel Stein bij Neureuberg eens te gaan bekijken, nu de boomen statig uitgegrotid zijn. Het woud is meer dan zes hectaren groot en een unicum op de heele wereld, want zelfs in Florida en Alabama kornt de ceder in de oer- bosschen alleen verspreid voor. Het is overigeus bekend dat de baron den boom niet uit schoonheidsoverwegingen in Duitschland heeft aangekweekt. Hij verwerkt in zijn potlooden- fabiiek groote hoeveelheden cederhout, en is daarom al jaren geledeu op de gedachte gekomen ceder uit Amerika naar zijn planten. De politie te Kopenhagen heeft de vorige week aan een Zweedsch meisje onbewust een grooten dienst bewezen. Het vrij arme meisje was naar de Deensche hoofdstad gekomen om de trekkirigslijst van de vijfde klasse der Deensche loterij na te zien en haar briefje voor de zesde klasse in ontvangst te uemen. De collecteur deelde haar mee, dat zij iu de vijfds klasse 1000 kronen gewonuen had en hij betaalde haar dat geld uit in biljetten van 100 kronen. Het meisje overgelukkig met haar prijs, ging vervolgeus in verschillende winkels inkoopen doen, waar het opviel, dat ze een biljet van 100 kronen in betaling gsf. Een der winkeliers werd dochtig en telefoneerde aan lie politie. gauw kwam er een speurder, die het meisje in een hosk van den wiukel wenkte en haar op beleefdeu toon vroeg, of hij weten mocht, hoe zij aan het geld gekomen was. Toen zij hem verteld had, dat ze het had gewonnen in de loterij, vroeg hij verder naar het adres van den collecteur en daar reden zij vervolgens samen in een rijtuigje heen. De politie-ambtenaar stelde zich voor aan over den te acbter- Hee.1 een hoogte te zetten, had een der knechts, J. K., het ongeluk uit te glijden, met het gevolg dat de inhond van den pot over zijn lichaam heen liep. Ernstig verbrand aan hoofd, rug en gezicht werd hij opgenomen en direct werd Dr. Holleman ontboden om hem te onderzoeken. Men vreest voor bet behoud zijner oogen. Te Renkum iseeD 2|jarig meisje achterover in een tobbe met kokend water gevallen. Het kind i> aan de bekomen brandwonden overleden Te Meeden (Gr.) heeft zicb een milicien, gehuWd en vader reeds, een stnkje van een vinger afgshakt, om zoodoeHde vrij van den dienst te komen. Te Zuidwolde brandde dezer dagen de woning vau Egbert O. af, die verkooping had gehonden en naar Euschede zon vertrekken. Hjj is naar de gevangenis te Assen overgebracht, daar hij bekeud heeft den brand te hebben gesticht. morgen i - vraag, de collecteur viel hem in de rede, atamelde verontschuldigiugen en zeide ^Juffrouw, n hebt niet duizend, maar tiendnizend kronen getrokken ik heb me van morgen vergist en kon zeer tot mijn apijt uw adres niet gewaar worden. Op deze wjja hielp de politie bet Zweedsche meisje aan baar geld. Gemeenteraad van Ter Neuzen. SEJIZESSCBE COHRAST. Woeo,daK. en VraaagavunJ, gttgesonfard op feeatd^gen, ls»J «e ITtrmw J. VAX PB MMPB «e T«r MTew.en. Vergadering van Donderdag 23 Maart 1905. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, Wieland, Visser, Grenn, Deee, Van de Velde, De Jonge, Versluys, Van Dale en De Koeijer. Afwezig de heer Van Deinse. Eeu vacature. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris lezing te geven van de notnlen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingekomen tlukkm. It. Het verslag ran de plaatselijke commissie van toezicht omtrent den toestand van bet lager onderwys. Daarin zegt de commissie o. m. Volgens de gewijzigde verordening op het openbaar lager onderwijs, die met 1 April 1905 in werking treedt, zal het opderwijs op school B omvatten de vakken a tot en met q. Door de nilbreiding, die het onderwys aldus ondergaan zal, wordt tegemoet gekomen aan de in de vorige verslagen uit- gddrukte wenschelijkhoid tot het stellen van hoogere eiachen aan het onderwijs in deze gemeente. Het lezen was over het gehsel voldoende. Moeilijk schijnt het, de bekende eentonigheid bij het lezeu te keer te gaan. Men ontvangt daardoor soms den indruk dat het gelezene niet begrepen wordt. De gewoonte van sommige onderwijzers, om het gelezene te bespreken is ongetwijfeld een middel om het bezwaar te verhelpen. Schryven, rekenen, de beginaelen der Nederlandscho taal, vaderlandsche geachiedenis en aardrijkskunde waren goed. Het zingen laat over het geheel te wenschen over. Wanneer men er zich op toelegde minder hard te zingen, zon van den samenzang iets beters te maken zijn, ofschoon dit het doel niet is van het zingen" als leervak. Maar men zau, door zachter te laten zingen beter in staat zijn de stem van elk der leerlingen op zichzelf te beoordeelen en tot eenige ontwikkeling te brengen. De beginselen der Fransche taal en bandteekenen, waren goed. Omtrent de lokalen wordt opgemerkt, dat in den pas afgeloopen winter de venvarming in de meeste lokalen onvol- doende is geweest. De onderwijzers zijn over het geheel berekend voor hun taak en vervullen die met yver en toewyding. Van het herhalingsonderwys maakten 26 leerlingen gebrnik. Het in het oogvallend verschil in beleefdheid tnsschen leerlingen van de verschillende s.-holen, doet vermoeden, dat de eene onderwijzer meer dan de andere gevoelt voor de ontwikkeling of vestiging eener hoedanigheid, die het kind, tot volvrassen mensch geworden, zeker ten zegen zou zijn. De openbare scholen werden bezocht door 595 betalende en 593 niet-betalende kinderen. b. Het versing der Gezondheidscommissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen over 1904. c. liet verslag-van het bestuur der brandweer over 1904. <1. De rekening van het Burgerlyk Armbestuur over 1904. bedragende in ontvangsten 4911,05, in uitgaven f 4545,461, goed slot f 365,58|. Deze rekening zal later worden behandeld. e. Door den Voorzitter wordt overgelegd het proces- ▼erbaal der op 14 Maart 1905 door Burg, en Weth. gehouden kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waarbij bleek dat over de dienstjhren 1904 en 1905 is ontvangen eene som van 90,591,35, en, blijkens voorhanden zijnde bewijzen van uitgaaf, uitgegeven eene som van f 86,610,73, zoodat meer ontvangen dan uitgegeven is f 3980,62 juist overeenkomende met de vertoonde gelden. Aangenoraen voor keunisgeving. f. Een schrijven van Ged. Staten van Zaeland, dd. 24 Febr. 1905, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raadsbesluit van 16 Februari jl. betreffende het aangaan eener geldleening ad 8000, ter voorziening in de be.hoeite aan kasgeld. Aangenomen voor kennisgeving. o Naar aanleiding van het raadsbesluit van 16 Februari 1905, waarbij de begrooting voor 1905 gewijzigd werd door daarin op te nemen de door het rijk verlcende tegemoet- koming in de onderwijskosten, teDgevolge het verliezen der rijksbijdrage, schrijven Ged. Staten van Zeeiani dat die tegemoetkoming, als behoorende tot den dienst 1904 in de begrooting van dat jaar moet worden gebracht. Wanneer er grond bestaat om te vermoeden, dat de rekening over 1904 een saldo zal opleveren, kunnen de in bovenvermeld besluit vervatte uitgaven uit dat saldo worden gedekt. Een verbeterd besluit wordt ingewacht. De VoorzitterBurg, en Weth. waren van meening dat aangezien het geld eerst in 1905 is ontvangen, de verant woording ook op die begrooting moest geschieden, doch Ged. Staten zijn van een ander gevoelen. It. Eene missive van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 10 Febr. 1905, waarnevens wordt toegezonden een besluit van dat college, waarbij J. M. Jacobs op zijn reclame tegen zijnen aanslag in den ho .fdelijken omslag wordt teruggebracht van de 7de naar de iste klasse. De beschikking van Ged. Staten is ten deze voornamelijk gegrond op de overweging dat, zoolang de verordening op de heffing van den hootdelyken omslag daaromtrent geen andere bepalingen bevat de verdiensten van inwonende kin deren, slechts in zoorerre bij de berekening van het inkomen der ouders mogen worden berekend, als deze geacht kunnen worden voor het gezin voordeel af te werpen. De Voorzitter merkt op dat dus, om mogelijk te maken dat de inkomsten van inwonende kinderen geheel in rekening kunnen worden gebracht, de verordening zal beliooren te worden gewijzigd. Hij meent echter, dat er voor de meening van Ged. Staten wel een en ander is aan te voeren. De heer Moes is van gevoelen dat er geen bezwaar kan zijn om het gelieeie inkomen te rekenen. De heer De Jonge is het daarmee eens waar blyft men anders met het huisgezin De inkomens vloeien in den gezin en ook gezameniijk profiteer! men van de voordeelen die door het openbaar bestuur worden ingericht. De heer Van den Hoek meent dat deze discussie nu minder op zijn plaats is, wel wannoer wijziging der verordening aan de orde komt. De Voorzitter wilde de leden even op de hoogte brengen van de vraaz waarom het hier gaat, opdat zij daarover ook eens kunnen nadenkenvoor het oogenblik dit atemt hij toe is er niets aan te doen. i. Eeu schrijven van J. N. H. Pel, die wegens zljne verplaatsing naar Venlo eervol ontslag verzoekt als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Met algemeene stemmen wordt het verzoek iugewilligd. Voornoemd schrijven is bereids gesteld in handen der schoolcommissie, welke voor vervulling der ontstane vacature aanbeveelt F. J. H. Speetjens en T. van Borssum Waalkes. Met algemeene stemmen wordt beneemd de heer Speetjens. j. Eene missive van Ged. Staten van Zeeland, d d. 3 Maart 1995, waarnevens wordt toegezonden een uittreksel uit Hr. Ms. besluit van 14 Febr. 1.1. no 30, hondende goed keuring der door den Raad bepaalde heffing van school- geld. Z.Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken verzoekt Ged. Staten er de aandacht van den gemeenteraad op te vsstigen, dat de heffing slechts is goedgekenrd tot 1 Januari 1906, omdat blykens de verstrekte gegevens het tarief voor de dagschool over 1903 de wettelijke grens bijna bereikt, terwijl onder de kosten nog ten onrechte is opgenomen, terugbetaling van te veel genoten rijksvergoeding en het tarief in het vervolg bedoelden grens mogelijk zou over- schrijden. De verordening is dus goedgekeurd voor den tijd van nog geen jaar. Nu de verordening in werking treedt, znllen worden onderwezen aan school C de vakken ak, aau A en D a—I en aan school B aq. Voortaan wordt nu het onderwys in de FranBche taal, zooals dit tot hiertoe onderwezen werd aan school B, gegeven aan school A. Daarvoor is de aan- schaffing van eenige leermiddelen noodig, en ik vraag daarom voor het Dag. Best, machtiging tot de aanschaffing over te gaan. De heer Wieland Wie geeft op wat er noodig is T Doet dat het hoofd der school De Voorzitter antwoord bevestigend. Wat er zal noodig zijn is nog niet bekend, alleen enkele Fransche boeken en wat schrijfbehoeften. Wellicht kunnen ook boeken aan school B voor dat onderwjjs gebruikt, aan A overgegeven worden. De heer Van den Hoek: Daar geloof ik, dat we nu maar niet op moeten rekenen, er zal wel eene geheel nienwe inslag noodig zijn, daar de thans op school B gebruikte taalboekeu daar noodig znllen hlijven voor de beginselen van het taal- onderwijs in de vierde klasse. Daarbij zal, nu volgens de nieuwe heffing voor het onderwijs in de Fransche taal moet betaald worden, de toeloop in den aanvang niet zoo groot zijn als tot hiertoe het geval was, wat ook van invited zal zijn op het quantum der benoodigde leermiddelen. De heer De Jonge Kan er ook e ne berekening gemaakt worden De heer Van den HoekHet is moeilijk te zeggen, maar een 50 denk ik toch wel dat voldoende zal zijn. De heer Moes heeft er bezwaar tegen, dat de uitgaven voor dat taalonderwys zoo weinig resultant afwerpenjl. Maandag zegt spreker hebben we nog kunnen hooren, dat de regeling den onderwijzers zelf niet bevalt. De Voorzitter: Er zal nu wel verbetering komen, rraar vroeger ging het op een eigenaardige inanier. De deelname aan het onderwijs in de Fransche taal was vrij en hij den aanvang van den cursns stormde het kinderen naar de Fransche school, soms tot 60 toe, waarvan er ten laatste maar een twintig tot dertig overblijven. Dit was naar onze meening een gevolg van de gratis deelname, gerihge ambitie bij de kinderen en dat zij er door de ouders niet voor aango-poord worden. Nu zal er echter voor moeten betaald woiden, behoudens dat zij die ambitie toonen en niet betalen kunnen, door Btirg. en Weth. kunnen worden vrijgestekl. De heer Dees Maar het is dan toch de bedoeiing om alleen hen die werkelijk niet betalen kunnen, gratis toe te laten Da heer Van den HoekNatuurlijk, maar de betaling van schoolgeld is overigens geregeld in de verordening, met den hoofde.ijken on slag tot basis. De heer Moes noemt verhoogiag van de uitgaven van het taalonderwijs een streven naar geldvermorsen. De Voorzitter acht dit wel wat sterk uitgedrukt Als er van de 60 of 40 leerlingen die zich in het begin aan- meiden een 20tal overblijven, kan men to h niet zeggen dat het geld in het water geworpen is. De heer De JongeZal het bij het Meer Uitgebreid Onderwijs ook niet blijken dat de offers te groot zijn, naar evenredigheid van het aantal dergenen die daarvan zullen profiteeren De Voorzitter: De rerordening is nu eenmaal vastgesteld en nu staan we er voor om haar uit te voeren. Wat nu de toekomst zal opleveren, daar kunnen we thans nog niet in zien. De heer Van den Hoek: Ik geloof dat de heer De Jonge wel wat te pessimistisch isnu moge het waar zijn, dat in geen plaats in Nederland het schoolgeld voor Meer Uitge breid Onderwys zoo laag is gesteld als hier, doch dan zal dit ook juist oorzaak zijn dat daarvan door vele mingegoeden buiten wiens bereik dat anders blyft, kan geprofiteerd worden. De heer De JongeDaar zou ik niets op tegen hebben als het schoolgeld dan maar progressief wasik heb er niets op tegen om wat bij te dragen voor een m ngegocde, maar betalen menschen met drie, vier, vijf en zesduizend gulden inkomen den vollen prijs Om voor zulke menschen te m'oeten betalen vind ik onbillyk. De heer Visser meent dat er nu wel wat van het onderwerp wordt afgewekenop deze wijze krijgt men weer de princi- pieele kwestie. De Voorzitter is het daarmee wel wat eens. De zaak is dat de verordening bestaat en moet uitgevoerd worden en den leden wordt gevraagd zich thans uit te spreken omtrent de voorstellen van Burg, en Weth. om tot de uitvoering te geraken. De heer De Jonge. Ik sprak zoo, naar aanleiding der woorden van den heer Moes over geldvermorsen De heer Moes Dat is het ook, want er wordt geen, of te weinig gebruik van het taalonderwys gemaakt. De VoorzitterEr blyven er toch zooals reeds is op gemerkt van de zestig dertig tot twintig over, dat is toch nog voldoende De heer MoesMaar by het jaarlijks examen merken wij er nooit iets van. De VoorzitterDat komt omdat wy alleen de resultaten van het gewoon lager onderwijs gaan hoorenhet taal onderwijs behoort by het voortgezet lager onderwys. De heer Van den HoekMaar builendien, verondersteld eens dat alle 60 leerlingen die by den aanvang van een cursus kwamen, bleven komen, dan zou dat noodwendig tot hoogere uitgaven moeten leiden. Of is u van meening dat 6£n onderwijzer aan eene klasse van 60 kinderen een Treemde taal kan onderwijzen De heer Moes Neen De heer Van den HoekAls er twintig overblijven is dat nog ruim voldoende. Nu is er, tengevolge van de be taling, kans dat er niet zoo'n groot aantal meer komen zal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1