Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Over dit en dat. Ter Neuzen, deze wareQ geheel bewusteloos. D >kter Van der Sinan was spoedig ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp, daarna bijgestaan door dokter Bruinsma. Na de eerste verzorgiug werd Kleiu naar zijue woning over- gedragen en Munnik in een opzichterskeet gebracht, vanwaar hij per sleepboot naar Ter. Neuzen is vervoerd en per brancard naar zijne woning aldaar. Alle drie waren erg gekneusd en kiaagden over inwendige pijnen. De timinerman Klein was er het ergste aan toe; het verdere onderzoek moet noe uilwijzen of hij inwendige breuken bekomen heeft. Westflorpe. Maandagmorgen werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer B. F. Rernery, in leven rustendhoofd der school. Een lange reeks van famiiieleden, vrienden en bekenden, de schoolkinderen en ten slotte de heeren van den Gemeenteraad volgden de lijk- baar. Onder het spelen van een treurmarsch door de fanfare toog de plechtige stoet naar de laatste rustplaats van den achtbaren overledene. Aan de geopende groeve werd op zeer aan- doenlijke wijze door' de schoolkinderen het vol- gende lied gezongen. Woorden van den heer P. J. Boumans, hoojd der school alhier.) Rust in vre§, bevrijd ran zorgen In uw graf, tot dat de morgen Van den eindelooze dag Ook roor U versehijnen mag. Gij werktet nimmer moe, Dat God U rusten doe. Vaarwel Vaarwel! Ruischt ons lied U toe. Meer dan veertig lange jaren Hebt Gij eene breede achare Van Westdorpe's telijde jeugd, Opgeleid tot eer en deugd. Gij werktet nimmer mo6, Dat God U rusten doe. Vaarwel! Vaarwel! Ruischt ons lied U toe. Rust in vreS, bevrijd van zorgen In uw graf, tot dat de morgen Van de eindelooze dag Ook voor U versehijnen mag. Dit biddend, wensehen wij, Onz' laatste groete zij Vaarwel! Vaarwel! Vriend REMERU. Hierna verlieten alien diep geroerd het kerkhof onder het spelen van een treurmarsch. Hontenisse. Dinsdag had alhier de stemming plaats voor een lid van den Raad, vacature ont- staan door het overlijden van den heeer C. Fassaert, wethouder. Gekezeu werd met 214 stemmen de heer Ed. Kuypers. De heer Jozef Buijsrogge verkreeg 197 stemmen. Binnenkort zal thans de keuze van een wethouder plaats hebben. Glravenhage, 22 Maart. Tweede Kamer. Heden is aangevangen met de behandeling van het wetsontwerp tot herzieuing der lager onder- wijswet. De heer Roessingh protesteerde tegen de be- schuldiging, dat de openbare school vijandig tegen den godsdienst is, ja moet zijn. De heer Van Foreest bestreed eveneens het ontwerp, waarvan geloofshaat gevolg zal zijn. De heer Schaper, hoewel willende tegemoet komen aan de wensehen van hen die bijzonder onderwijs willen, verklaarde zich tegen het ontwerp, omdat er geen waarborgen zijn voor deugdelijkheid van het onderwijs. Ook de heer Van Karnebeek wenschte naast staatssteun staatscontrole op het bijzonder onderwijs. De heer De Visser ontkende dat de bijzoudere school de kmdereu in grcepen scheidt naar dog- matische verschillen en verdedigde uit het oogpunt van rechtvaardigheid het ontwerp, dat echter be- hoort te worden opgevolgd door eene algeheele onder wijsherziezing. De heer Bos keurde de onderwijspolitiek der Regeering af. Toen Maandagochtend te Rheneu de voerman der Ned. Fourage Mij. met paard en kar den spoor- overweg bij het station wilde overstcken, kwam juist de sneltreio uit Amsterdam, die het paard greep en onmiddellijk doodde. De koetsier kwam er zonder letsel af. De N. Gron. Ct. meldt Toont-je-solidair is niet dood Dit kan voor- zeker gezegd worden van het personeel op een werkplaats hier ter stede (te Groningen). Zaterdagmiddag verloor een der gezellen bij het naar huis gaan des middags zijn pas ontvangen weekloon, en zijn pogingen om hetterugte vinden bleven vrnchteloos. Zijn collega s, met het lot hem en zijn gezin overkomen, bewogen, maakten terstond een lijst en het duurde niet lang of de man was weder in het bezit van het verloren bedrag, ongeveer 1U,50, door de vrijwillige bijdragen van de met hem werkende gezellen. Zondagmiddag ongeveer zes uur trok ten zwerm vogels, vermoedelijk spreeuwen, over Sche- veningen heen. Het geleek wel een wolk, naar schatting minstens 20,000 stuks. Zij kwamen uit het zuidwesten en vlogen in noord-oostelijke rich ting. Maandag is door de politie te Utrecht ge arresteerd J. W. F. baron van U., eerste essayeur bij 's rijks munt, als verdacht van diefslal van afgesleten, door de betaalmeesters en de agenten van de Nederl. Bank ingeleverde pasmunt. In zijn bureau is voor eene som van f 575 aan af gesleten kwartjes in beslag genomeu. Vermist wordt aan afgesleten geld voor een som tusschen de 500 en 1000. Van U. was belast met het toezicht op het verifieereu van die gelden. De geheimzinnige mooed to Amsterdam. Meer en meer blijkt welk een pracht vau een slag de Amsterdamsche politie heeft geslageu door de arrestatie van de dieven-, inorekers- en waar- schijnlijk ook moordenaarsbende uit de Driehoek- straat. Nog uooit, verklaarde een in den dieust vergrijsd politieman, werd een stel misdadigers gevangen genomen, die zooveel op hun geweten hebben en die tegelijk z66 weinig bij de politie in verdenking stonden als de beide W agenaars eD De Haau met hun respectieve vrouwen. Men weet, dat de bende zich voor de buren arm hield een middel, dat deugdelijk is ge- bleken, want zoodoende gelukte het hun zoo lang roDd te loopen, zonder dat zij de aandacht trokken. Nu zij eeumaal gearresteerd zijn komt het geld van alle plaatsen voor den dag. Tot zelfs in de Zondagsche hoeden der vrouwen is bankpapier gevouden Bij al hun siimheid hebben ze echter toch ook weer domme dingen gedaan, die hen waarschijulijk voor verschilleude misdrijven in de gevangems zullen brengen. Voorwerpen van niet de minste waarde, doch die juist in menig opzicht het be- wijs van hun schuld zullen kunnen voltooien, bewaarden zij, in plaats van zoo voorzichtig te zijn om die te vernietigen. Thans zijn die natuur- lijk in handen der politie gevallen, voor wie zij goud waard zijn. Het onderzoek, dat steeds uitgebreider omvang aanneemt, wordt ijverig voortgezet. De gear- resteerden zitten op verschillende bureaux van politie in voorloopige hechtenis, waardoor hun de gelegenheid it afgesneden om met tlkaar op de een of andere wijze in contact te komen. In het algemeen kan men een proces tegemoet zien, zoo omvangrijk en zoo sensationeel als nog zelden de Amsterdamsche justitie te berechten kreeg. Dat zal echter nog wel een paar maanden duren, want er zijn uiteraard nog tal van nasporingen te doen. In het paleis van justitie te Gent is Zaterdag door een meisje een schot gelost op haar vroegeren minnaar. Zij had een maandgeld geeischt ten behoeve van haar kind, dat nu 3^ maand oud is, maar hij weigerde dat te betalen. Toen ze samen, na een vruchteloos onderhoad in het kabinet van den voorzitter der rechtbank, weder in de gang kwamen loste zij een revolverschot. Hij wierp haar op den grond, anderen kwamen tusschenbeiden en zij werd aangehouden. Het bleek dat de man wel getrclDn maar niet gewond was. De kogel was in den jas blijven steken. De wapenmaker, die Zaterdagmorgen den revolver verkocht, had gezien dat het meisje erg opgewonden was en had haar slechts zeer licht geladeu patronen gegeven. Een der rijkste vrouwen van de wereld, mrs. Jane Leland Stauford, te San Francisco, weduwe van een spoorweg- en mijnmagnoot, is in het Monala-hotel op Honolulu vergiftigd. Voor haar vertrek uit San-Francisco, in Januari 11., werd reeds een poging tot vergiftiging gedaan door strychine in haar mineraalwater te mengen. Dit werd toen tijdig ontdekt, zoodat zij nog gered kon worden. Thans blijkt dat men hetzelfde vergift gebezigd heeft om haar te vermoorden en de verdenking rust op haar kok, een Chinees, die gearresteerd is. De veiligheid in de straten van New-York schijnt ook te wensehen over te laten, hetgeen blijkt uit het volgende Mr. John Cornish verliet op een avond, met zijn vrouw, een fiju restaurant in de Vijfde Avenue, waar zij gedineerd hadden, Juist toen zij naar bniten kwamen, bemerkte een straatroover, dat de dame kostbare juweelen droeg. Hij volgde het paar en in een stille straat ge komen, viel hij mrs. Cornish aan. Haar echt gei oot wilde haar besehermen, maar de bandiet loste een revolverschot op hem, gelukkig zonder hem te treffen. Mrs. Cornish gaf hem daarop haar juweelen af, ter wasrde van f 12,000, waarmee hij zich uit de voeten maakte, na nog een schot gelost te hebben op een politieageut, die op het rumoer kwam toesnellen. Twee soldaten, die gedurende de manoeuvres bij Regensburg een paar onder-officieren in een wat opgewondeu stemming met steenen geworpen, maar niet geraakt hadden, zijn te Wurzburg tot vier jsren, en een ander, die meegeholpen had, tot twee jaren en drie maanden gevangenis ver- oordeeld. Voor eenige jaren zag Koning Leopold V8U Belgie op een tentoonstelling een kleine schilderij, die een kudde schapen op een weide bij zons- ondergang voorstelde. Hij liet den schilder roepen en vertelde hem, dat hij de schilderij koopen wilde. Toen de prijsquaestie bebandeld werd, zei de schilder Heeft Uwe Majesteit er iets op tegen mij de schapen naar hun waarde in vleesch te betalen 50 frank per dier vindt Uwe Majesteit dit goed De Koning keek schuin naar het doek e:i dacht bij zich: ffEr zullen zoowat 10 of 12 schapen op staan, dat is 500 600 frank dat is niet te duur voor de schilderij", en sloot den koop. Na drie dagen werd de schilderij in het kasteel te Laeken gebracht. De dieren werden geteld en de schilder wees op 'n hoopje kleine, wittte punten op den achtergrond en zei met een ernstig gezicht//Vergeet deze niet. 't Zijn er minstens duizend." z/Maar is dat geen stof", vroeg koning Leopold. tfNeen sire, dat zijn schapen." z/Uw woord daarop" »Mijn woord van eer." En de Koning vau Belgie betaalde zonder een spier te vertrekken 50.000. frank, terwijl de schilderij met 1200 k 1400 ruim betaald ge- wee»t was. In een schoenenfabriek te Brockton, Massa chusetts, is een ketel ontploft met het uood- lottig gevolg dat het gebouw, waarin een paar honderd personen aan het werk waren, geheel vernield werd. Een aantal arbeiders werden onder de puinhopen bedoDen. Men vreest dat meer dan 50 personen zijn gedood en honderd gewond, maar de opgaven loopen nog zeer uiteen, en zeker- heid kan men niet krijgen doordat er brand in de puiuhoopen is uitgebroken, zoodat het opzoeken der lijken belemmerd werd. Hoe het in Portugal met de verkiezingen gaat. Een blad vertelt dat na de verkiezingen in Portugal een der gekozenen, die voorbij een dorp reisde waar hij een groote meerderheid had behaald, naar den burgemeester ging en dezen vroeg hoe de verkiezing zich had toegedragen. //boh," autwoordde de burgemeester, fdat was heel eenvoudig. Om twaalf uur was er nog geen enkel kiezer aangekomen. Toen hebben wij het verkiezingslokaal gesloten, en omdat wij toch een getal moesten opgeven, hebben wij u 1500 stemmen toegezegd." Haast iedereen zal wel eens een lupuslijder gezien hebben en kan dus makkelijk nagaan welk zwaar lijden den ongelukkige treft, die na tal van vergeefsche pogingen meestal de behandeling moest opgeven. Tot voor konen tijd kende men tegen de ziekte geen behandeling, die niet met zooveel pijn gepaard ging, dat zij dikwijls niet kon worden toegepast, zood&t de geneesheer dan onmachlig den lang- zamen zedelijken, lichamelijken en maatschappe- lijken ondergang van zijn patienten moest gade- slaan. Hierin is thans verandering gekomen door de pijnlooze lichtgeneesmethode, uitgevonden door den Deenscheu hoogleeraar Finsen. Aan elke geneeswijze van deze langzaam voort- woekerende kwaal blijft evenwel het groote bezwaar kleven van zeer langdurig en zeer kostbaar te zijD, en dit bezwaar klemt te meer, omdat, ofschoon lupuslijders iu elke klas der bevolking worden aangetreffen, de ziekte hoofdzakelijk minvermo- genden aantast. Deze zijn niet alleeu onmachtig de kostbare behandeling te betalen, maar eveumin in staat gedureude den langen behandelingstijd in hun onderhoud en dat van hun gezin la voorzien. Zoolang de pijnlijkheid van de behandeling het hoofdbezwaar bleef, was hier weinig aan te doen, maar nu is de wetenschap zoover gevorderd, dat met zeer groote kans op geheele genezing der lijders, een atreng wetensehappelijke behandelings- wijze kan worden toegepast, indien dit niet afstuit op hun geldelijke onmacht. Het bestuur van de Nederlaudsche Vereeniging tot hulp aan lupus lijders doet daarom een hero, p op den milddadig- heidszin van het publiek tot redding van deze ongelukkigen en tot behoud van menig menschen- leven. Giften en opgaaf van lidmaatschap voor de vereeniging worden gaarne ingewacht bij den peu- ningmeester, den heer Tb. J. van Haren Noman, Keizer8gractit 313, Amsterdam, bij wien ook sta- tuten en circulates met iuteekenbiljet kunnen worden aangevraagd. Aan de //Standaard" wordt uit Bombay gemeld, dat op het oogenblik in Indie de pest met onvergelijkelijke woede heerscht. Er sterven wekelijks 35.000 personen en alle middelen, ter voorkoming van de ziekte aangewend, blijven zonder resultaat. Reeds zijn de gevolgen van de epidemie te bespeuren op de arbeidsmarkt bij de recruteering voor het leger. In de ver- eenigde provincien en Poendjab heerscht de ziekte het hevigst. De inlanders weigeren zich te laten inenten deze afkeer wordt o. m. ver- oorzaakt, doordat een tijd geleden een bezending entstof bedorven bleek te zijn en een aanta1 sterfgevallen teweegbracht. In Japan is het rooken verboden voor jongelieden onder de 20 jaar. Overtredingen van dat verbod worden gestraft met een boete van 1.25 voor de ouders of voogden en 12.50 voor den winkelier die hun tabak verkocht. Stelen en inbreken lijkt nog zoo'n onvoor- deelig baantje niet, als men er goed mee over weg kan. Dat kan men tenminste opmaken uit de resultaten van het onderzoek, dat politie en justitie dezer dagen hebben ingesteld in de woning van de vermoedelijke moordenaars vau de weduwe Cerlijn te Amsterdam. Behalve een volledige verzameling van bedrLjfsgereedschap van deze beeren, als brandkastboren, loopers enz. enz., kwam daar een ware scbat vau heer- lijkheden voor den dag. Niet alleen werden er geld, gouden horloges en ringen en andere kostbaarheden en ook lombardbrief jes gevonden, maar in de stootskanten der rokken van de dames echtgenooten en van andere vrouwelijke betrekkingen waren zelfs de sieraden ingenaaid. Voor een arm en stakker om van te watertanden, al die heerlijkheid. En de beeren zelven, als dandies gekleed in mooie demi's en lichte cos- tuums, schpnen er ook niet sobertjes van geleefd te hebben. Men zou zoo zeggen, dat bet een makkelijker manier is om aan den kost te komen dan door eerlijken arbeid. En daarvan komt bet zeker ook wel, dat nog altijd menigeen dezen weg verkiest boven dien van dagelijksch en moeitevol werk. De m'nheer, die zich domine Vermeulen noemt, schijnt althans het baantje van oplich- ter, waar bij zich nu mee bezig boudt, betei te bevallen dan de studie voor predikant. Di« laatste studie, waaraan hij eerst z'n gaven schijnt te hebben gevvijd, heeft bij tenminste laten varen voor het gemakkelijker werk om de menschen in Noord-Brabant en Zeeland wijs te maken, dat hij als domine geld ophaalt voor den bonw van een Belgische kerk, welk geld hij dan echter voorzichtiglijk niet in de bouwe- rij, maar in zijn eigen zak steekt. Daarbij worden dan de goedgeefsche dames en heeren nog onthaald op bijbelteksten en meestal ook op de mededeeling, dat bij 's avonds in Rot terdam nog preken moet en daarom weinig tijd heeft. Of hij dit laatste zegt om, uit bezorgd- heid voor hun zieleheil de Zeeuwen en Noord- Brabanters onder het hooren van z'n predika- tien te trekken, lijkt eenigszins twijfelacbtig. Men vermoedt, dat z'n haast om weg te komen een andere minder iedieeele oorzaak heeft. Afgaande op de menigvnhlige malen, waarop op dergelijke wijze oplichterijen plaats hebben, zou men zeggen, dat men het met een beroep op de godsdienstige liefdadigheid zijner mede- menschen nog altijd een heel eind kan bren gen tot vulling van eigen portemonuaie en men zou dien godvruchtigen wel in overweging wil- en geven daarvoor zelf eens een stokje t« steken. Ook het uitgeven van valsch geld of valscb bankpapier lijkt tot bereiking van zoo'n doel nogal een geliefkoosd middet, dat nu door een paar heeren in Zutfen weer is toegepast, echter zonder het ge wenschte resultaat. Want het resultaat, dat de politie hun bezorgde, zal zeker niet het bedoelde zijn. En dit ongewenschte resultaat is ook van al dergelijke middelen om z'n kostje te verdienen de gevaarlijke kant, dat men n. 1. de kans loopt om op een goeien dag zonder buigingen of andere plichtplegingen uit- genoodigd te worden om iu een gevangenis- wagen plaats te nemen, als men bet tenminste niet op z'n voetjes moet afdoen. En daar men met eerlijker wijzen van broodverdienen deze kans niet loopt, is dit toch altijd, afgezien van zoovele andere voordeelen, een voordeeltje, dat men daarmee op heeren dieven, inbrekers en dergelijk gespuis voor heeft. Bovendien zijn er nog andere gevaren aan deze bedrij en ver- bonden, vooral wanneer ze tijdelijk minder winst- gevend zijn. Die gevaren bestaan deels ook wel bij andere werkzaamheden, maar men heeft dan nog de kans niet alle gevolgen ervan te behoeven te dragen. Maar de heeren van het misdadigers-gilde, wanneer het hun niet mee- loopt en ze dus armoede moeten lijden, heb ben meestal niet den moed bij armbesturen of anderen 'aan te kloppen om onderstand, om dat ze gewoonlijk nogal wat op hun kerfstok bebben en ze weten ook wel, dat ze, waar ze zich bniten de menschen-gemeenschap vrijwil- lig geplaatst hebben, op gunst of medelijden der menschen niet mogen rekenen. En zoo kan bet dan dezen heeren gebeuren, dat ze van gebrek hier of daar in een kouden nacht orn- komen. Maar dit overkomt alleen de onbeire- veDen in het vak, hun, die eigenlijk van mis- daad geen beroep maken maar het alleen nu en dan tusschen vinger en duim waarnemen den gewieksten zal het niet licht gebeuren, die leven, zoolang ze tusschen de mazen van het net, dat de politie om hen tracht dicht te trekken, weten te ontsnappen, als grand-seig neurs. Eigenlijk t eft een dergelijk lot nog eerder den vagebonden en zwervers, zooals den een- beenige, die dezer dagen aan den straat weg tusschen Rotterdam en Dordrecht bij Ridderkerk werd dood gevonden, als den eigenlijken mis dadigers. Of r.u die eenbeenige en z'n makker vage bonden waren en of de eerste bepaald uit gebrek is omgekomen, weet ik niet, maar van weelde zal het ook wel niet geweest zijn, althans een onderdak kon hij niet vinden. Een eigenaardig, vreemd soort menschen is dat, die zwervelingen. Ze gappen natuurlijk nu en dan wel eens, maar tot groote misdaden komen ze toch zeldem. Het is alleen een nei- ging tot ongebonden, ongeregeld leven, die hun in het bloed zit en een afkeer vau werken en inspanning, een verzet tegen heel den ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2