f^iengelwerk. BURGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ST00MB00TDXENST OP DE WESTER-SCHELDE. moest doen springen een vaartuig doen zinken van gel ij ken aart als hierbooven beschreeven is. Reeds had hij onder het eerstgemelde zijn torpe do of springkist gehaakt, maar op het oogenbiik toen hij zich verwijderen wilde kon hij zulks niet, omdat de kabel vau zijn vaartuig zich met die van het schip gestrengeld had op een wijze, dat zijn schip nog rijzeu, nog wegvaren kon. Op dit hagchelijke oogenbiik trekt hij zijn horloge uit den zak en zegt aan zijnen togtgenoot,/wij hebben nog derdehalve mmuut te leeven". Zijn metgezel die kort te vooren getrouwd was begon te schrijen en te roepen ,/0, miju arme Nancy, mijn arme Nancy". v Wat baten al die jerimiaden", voert Johnson hem toe, ffwiit gij leeven zoo trek Uw buijs uit en maak er een stoppen, wanneer prop van om het kluisgat te ik de kabel doorhakken zal, anders driDgt het water bianen en wij verdriukeu zonder redding". Ter zelfder tijd grijpt hij eene bijl en klapt de kabel. Zijn makker stopt evensnel het kluisgat en de losgerukte schuijt drijft snel weg van het schip, dat bijna ogenblikkelijk in de lucht vliegt Koniug Oskar van Zweden is zeer gemak- kelijk te naderen in zijn hoofdstad. leder burger en vreemdeling heeft op bepaalde dagen zonder noemenswaardige formaliteiten toegaug tot hem, en wordt door den eenvoudigen vorst en diens omgeving dadelijk op zijn gemak gesteld. Be Koning is gaarne te Wiesbaden. Eens deed zich daar een aardig geval voor. In de rook- kamer van het hotel, waar hij logeerde, zaten eenige heeren te redeneeren over den besten re- geeringsvorm. Een hunner prees den republi- keinschen als den besten en veiligsten voor de volken. Koning Oskar, die zich bij het gezel- schap had gevoegd, hoorde den spreker met een zweem vaa een glimlach aan, wat den pleiter voor de republiek aanleidiug gaf om te zeggen „U schijnt niet overtuigd te zijn mijnheer Misschien is u wel een monarchaal. De oude heer antwoordde, dat dit werkelijk het geval was. fKom dan eens voor den dag, zei hierop de ander, met de redenen voor uw voorkeur. #Gaarne, gaf de aaDgesprokene ten antwoord de eerste en voornaamste reden is dat ik zelf koning ben." &RRSE SASCHA. Sasclia was het zoontje van den koetsier van den rijk en bankier Petrow, te St. Petersburg. Petrow was rijk geworden door speculaties en, zooals de booze tongen beweerden, door woeker niemand kon hem echter iets bewijzen. Kalm en deftig ging het in zijn huis toe. Hij hield een groot aantal bedienden, die hij behoorlijk betaalde. In dit huis groeide de kleine Sascha op. Toen hij zeven jaar was,- kreeg hij in den stal een slag van een paard. Geneeskundige hulp werd te laat ingeroepen zij beteekende ook niet veel, en dearmejongen bleef kreupel. Op een rijtoer vernam de bankier Petrow van zijn koeisier, dat de kleine Sascha door den bruine, die voor het rijtuig liep, voor zijn leven ongelukkig was geworden en nooit geschikt zou zijn voor een betrekking, waarbij hij werken moest. Het was beter geweest, zeide de koetsier met een diepen zucht, dat de bruine mijn armen jongen maar in eens had doodgeslagen, want zijn brood zal hij wel nooit kunnen verdienen. Hij gaat een zorgelijk, hard leven tegemoet. Welwillend luisterde de bankier naar zijn koetsier, die in de stad bekend was als een goed voerman. De man was reeds verscheidene jaren bij hem in dienst, en het eenige, wat hij op hem aan te merken had, was, dat hij dikwijls meer borrels dronk dan goed voor hem was. Petrow was in een goed humeurhij klopte den koetsier op den schouder en zeide Nu, het was mijn paard, en jouw kind is het slachtoffer geworden. Ik wil iets voor je doen. Je jongen zal voor mijn rekening naar school gaan en leert hij wat, dan zullen ■wij mankpootje wel een betrekking bezorgen en een oogje op hem houden. Maar dan moet je van lieden at geen sterken drank meer ge- bruiken. Wil je me dat beloven Ja, vadertje, bij het geluk van mijn kind zweer ik u, ik drink geen sterken drank meer. De knaap kwam op school, doch ondanks zijn vlijt, ondanks alle aansporingen, kon hij niet met de anderen medekumen. De niets- zeggende, waterig blauwe oogen, de aarzelende spraak, de gebrekkige figuur, getuigden maar at te duidelijk, dat het niet geheel normale, verongelukte wezen een droevige toekomst tegemoet ging. Langer dan andere kinderen moest Sascha op school blijven gaan, en toen hij eindelijk ontslagen werd met een getuigschrift z/onvoldoende voor alle vakken", had hij het alleen aan de bescherming van zijn weldoener te danken, dat hij een baantje kreeg alsarchi- varis bij de Petersburg-Moskou Spoorwegmaat- schappij. Van 's morgens tien tot's namiddags drie uur was hij op het bureau bezig. Zijn chefs zagen spoedig, dat er van dezen ambtenaar niet veel te verwachten was, en zoo bleef hij vele jaren achtereen in zijn betrekking, met zijn eentonige werkzaamheden en zijn klein salaris. Te veel om te verhongeren, te weinig om te leven was het, en toch wist Sascha met het beetje geld zoo uit te komen, dat hij alle maanden twee roebels overhield om in de loterij te spelen. Iedere kopeke spaarde hij uit zijn mond alle maanden bracht hij twee roebels bij zijn wel doener, die hem beloofde, te zorgen voor een aandeel in een lot, dat bij de bank bewaard zou worden. Op zekeren dag, toen Sascha weer zijn maan- delijksch spaargeld kwam brengen, gaf de bankier hem ook een nummer op. Sinds dien tijd was de arme jongen geheel veranderd Yroeger was hij altijd treurig en gedrukt, doch nu wendde zijn blik zich vroolijk en welgemoed naar de toekomst. Bij het werk, onder het eten, in den slaap, altijd zweefde hem het nummer voor den geest, dat hem tot een rijk man zou maken. Hij had slechts een gedachte winnen, winnen In den loop van den tijd had hij zich zoo geheel vereenzelvigd met zijn hoop, dat hij met volkomen zekerheid een groot bedrag verwachtte als aandeel in zijn lot het was alleen de vraag, wanneer dat gelukkige oogenbiik zou gekomen zijn. Dan ging hij aan het plannen maken. Zijn vader zou het goed hebben. Eigen paarden zou hij voor hem koopen, hij behoefde niet meer te dienen en mocht dus ook zooveel borrels drinken als hij maar lustte. En zijn lieve, mooie, goede moeder ja voor die kon hij niets meer doen zij was al vele jaren dood. Toch had zij nog de groote, zalige vreugde mogen smaken, dat haar kind, haar Sascha samen mocht leeren en spelen met de zoontjes van hun patroon, en met zooveel andere rijke, mooie kinderen. Zij was gestorven in de beste verwachtingen omtrent het lot van haar jongen, en nu moesten die verwachtingen ook spoedig vervuld worden, want de winst kon niet uitblijven al dat geld en zijn gedachten duizelden. Het oude, vermolmde, houten kruis van het graf zijner lieve moeder moest ook wescdaar zou een mooie zuil van INOEZOXDEN 8 T U K K E N. Mijnheer de Redacteur S. v. p. een plaatsje in uw veel gelezen blad. Er komen tegenwoordig veel sprekers hier en daar met het oog op de a. s. Juniverkiezingen. Elk weet daar veel in te brengen over rechts- gelijkheidrechtvaardigheid, hervormingenenz. enz. Als ik zoo nadenk, hoe velen met den mond ook die groote woorden uitspreken, als zij de sprekers komen hooren en er ja en amen op zeggen, dan verwondert het mij toch zeer, dat de heeren landbouwers en rijke grondbezitters, ie zoo ten voile zeggen in te stem men met de leuze ureclitsgelijkheid" enz. enz er niet aan denken om op de poldervergaderingen, die rechtsgelijkheid en wat daarmee gepaard gaat, ook voor alien te doen gelden. Elk, die in een polder woont, of er een weinig and in heeft, weet, dat er slechts eene rechts gelijkheid bestaat, nl. in het betalen van polder- asten. Treurig Gaarne zag ik en velen met mij eene zeer groote hervormivg plaats grijpen bestaande in let verleenen van algemeen kiesreeht, het ver- vallen der presentiegelden, het afschaffeu der iwistige maaltijden, (wie toch wil langer ge- nieten van het geld van den kleinen bezitter het oproepen ter vergadering zonder eenige vergoeding, enz. Zoolang wij dat niet zien plaats hebben, dan is al het geschetter maar eigen belang en geen zaak des harten. Komt, verheft uwe stemmen, gij welgezinde Ingelanden zwart marmer komen, met gouden ornamenten de bloemen moest ze verzorgen, hij en bloemen er omheen de tuinman er planten en zou het immers betalen overlegde hij bij zichzelf op zijn eenzame wandelingen. Hij ging zelfs naar de werkplaatsen van beeldhouwers, zocht van tijd tot tijd een monument uit, sprak over het opschrift, dong op den prijs af, en beloofde dan ten laatste, wel eens te zullen terugkomen, als de gelegenheid zich voordeed Hij wandelde ook vaak op het Newskyprospect bleef voor de winkels staan kijken, waar meu- belen waren uitgestald, en schreef de prijzen van de verschillende stukken open als hij dan den volgenden dag terugkwam en de voor- werpen, die hij had uitgezocht niet meer zag staan, werd hij woedend. Verkocht, dacht hij dan, zeker onder den prijs. Had de winkelier maar op mjj gewacht Ik zou hem gaarne den vollen prijs betaalc hebben. Zoo stond hij bij elke winkelkast in zichzelf te praten. Soms waagde hij het ook een restau rant in te loopen dan bleef hij in de zaal bij de deur staan, zocht een gezellig hoekje uit waar hij dagelijks zou eten als het geld kwam en keerde zich om, zoodra iemand hem opmerkte en hem wilde aanspreken. Zoo ging het dag aan dag. Altijd hoopte hij op het goud dat de toekomst zou brengen en eindelijk na vele, vele jarens wachtens kwam het Op het opgeschreven nummer waren vele duizenden roebels gevallen als zijn aandeel Sascha had het op zijn bureau vernomen Zoo snel zijn ongelukkige beenen hem dragen wilden, spoedde hij zich naar de Bank en naar het afzonderlijke kantoor van zijn weldoener, Den hemel zij dank riep hij, wij hebben gewonnen ik heb gewonnen Wat? vroeg de bankier aan den onstui- migen man. Weet u het dan niet? Ziet u maar eens hij wees op de trekkingslijst, die hij had mee- gebracht, hier staat mijn, ons nummer, wij hebben gewonnen Onzin antwoordde de bankier met ijzige kalmte, die trekkingslijst ken ik wel, maar daar heb jij geen belang bij, ik heb nooit voor je gespeeld. Bedrieger Woekeraar riep de wanhopige man, wien zoo plotseling alle hoop werd ont- nomen. Als een wild beest vloog Sascha op den bankier aan en trachtte hem te worgen. De kantoorbedienden die op het geluid van de worsteling toegesneld waren, hadden de grootste moeite om zich van den razende meesterte maken. De politie werd gewaarschuwd en bracht den ongelukkige in verzekerde bewaring. Daar werd uitgemaakt, dat men met een krankzinnige te doen had. Een paar weken later stierf de arme Sascha in het krankzinnigengesticht. Het lijk werd begraven zonder muziek of eenige plechtigheid werd het onder den grond gestopt. Arme Sascha N.M. Bij den Zaamslagpolder is het presentie- geld reeds afgeschaftdat ze nu ook het zeer dure maal laten vervallen, dan is die enorme som goed om de subsidie te dekken voor den stoomtram. Axel. EEN INGELANDE. ZEETUDINGEN. Van 17 tot en met 19 Maart. Van 17 tot en met 19 Maart werden langs de Oostsluizen aihier 79 biuneuvaartuigen op- en 56 afgeschutdoor de Westsl. 36 op- en 17 afgeschut. DAGEN. Voorm Nam. Dinsdag 21 Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag Zaterdag Zo»<dag Maandag Maart 24 25 26 27 1.45 2.27 3.9 3.51 4.35 5.20 6 10 2.6 2.48 8.31 4.13 4.58 5.45 6.39 I MAART tot en met 31 OCTOBER 1905 West-Europeesche of JSpooi'tijcl. D a g e 1 ij k s: Van Vlissingen naar Breskens vm. 5,— u Breskens naar Vlissingen u 5,30 Ter Neuzen naar Vlissingen 5, u Vlissingen naar Ter Neuzen 6,10 Van Borsselen (d en f) vertrekken de Vlissingen of Ter Neuzen. Woensdags 7,30 9,30 vm. 12,—-a)b nm. 8,23 8,10,nm. 12,25a) n 3,50 7,30d)e 10,25 nm. 1,55a) 9,e) ll,50a)b 3,23 booten ongeveer 80 minuten na 6,10c) 6,40 4,45 6, J 0c)f bet vertrek van Van Ter Neuzen naar Hoedekenskerke vm. 7,50 v Hoedekenskerke naar Ter Neuzen n 8,30 weg Overslng-. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Sas van Kent. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Maart. Camile Augustus Gijsel (van Westdorpe), oud 26j.,jm. en Sophia Amelia Fer'dinanda de Maesschalck, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 Maart. Arthur Lievin, z. van Prosper Leon de Pauw en van Celina Maria Melania Claessens 12 Maart Irena Louisa Hypolita, d van Adolphus Hypolitusvan Loy en van Maria Adolphina Willems. Overlijden. 1 Maart. Juliana Nevejans (van Meirel- beke, Belgie), oud 5 m., d. van Gustaef en van Marie Romanie van de Walle. 4 Maart. Dirk de Ruijter (van Rotterdam), oud 3 j., z. van Marinusen van Jantje Booy. Maart. Bduardus Jacobus van Laere, oud 29 j., echtg. van Clementia van Loy. 11 Maart. Florimond Hemelsoet, oud 4 m., z. van Prudent en van Ida Huijsman. Mi. Jansieen. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Maart. Petrus Seghers, oud 39 j., weduwn. en Maria Rosalia Stevens, oud 22 j., jd. 8 Maart. Camillus Vanpoecke, oud 21 j., jm. en Maria Catharina Emeleer, oud 21 j.,jd. Geboorten. 4 Maart. Casemir Ludovicus, z. van Aloijsius van Puijenbroek en van Nathalia Aerts. 10 Maart Franeiscus Xaverius, z. van Jan Baptist de Bakker en van Nathalia Maria Colman. 11 Maart. Emma Maria, d. van Petrus Johannes Peeters en van Maria Josepha de Potter. Overlijden. 2 Maart. Cerillus Janssens, oud 6 w., z. van Joannes Livinus en van Adolphina Baert. 10 Maart. Coleta Steenhout, oud 75 j., wed. uit het eerste huwe- lijk van Joannes Franeiscus Serraeres en uit het tweede huwelijk van Joannes de Block. Ntoppelriijli. Geboorten. 5 Maart. Florence Jo sephine, d. van Pieter Johannes Schillemans en van Stephanie van Linden. 8 Maart. Martha Angelina, d. van Petrus Johannes der Weduwe en van Maria Amelia Segers. 15 Maart. Rosalia Johanna, d. van Antonius Buijs en van Maria Magdalena van Kruijssen. Overlijden. 2 Maart. Eduardus Thedorus Petrus Vermeul'en, oud 13 jz. van Jan Francies (overl.) en van Virginie Anr.aert. 3 Maart. Rosalia Reijns, oud 40 j., echtg. van Petrus Buysrogge. 6 Maart. Mattheus van der Veeken, oud 2 m., z. van Jan Francies en van Maria Angelina Gelderland. 10 Maart. Apolonia Krickaart, oud 84 j., echtg. van Johannes Cammaart. 12 Maart. Augusta Mathilda Cornelia van Bastelaar, oud 28 d., d. van Alphonsus en van Paulina Hermans. 13 Maart. Augustinus Cabret, oud 13 d., z. van Josephns en van Petronella van Stevendaal. Kiiiildorpe. Dhondt, oud 15 Nuijts. Overlijden. 5 M aart. Clement Joseph d., z. van Alphonsus en van Leonie Hnnteniase. Huwelijks-aangiften. 10 Maart. Al phonsus Eggermont, oud 41 jweduwn. en Regina Dutree, oud 34 j., jd. Josephus Letens, oud 53 j., weduwn en Maria Louisa Mathilda de Bruijn, oud 32 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Maart. Johannes Polfliet, oud 48 j., jm. en Louisa Bar'oarina Maria Sergeant, oud 40 j., jd. Geboorten. 4 Maart. Hendricus Desir6, z. van Au gustinus de Bruijn en van Leontine Claus. 7 Maart, Martina Bertha, d. van Johannes Franeiscus de Potter en van Rosalia de Theije. 8 Maart. Maria Apolonia d. van Petrus Andreas van Waterschoot en van Apolonia Kooijman. 9 Maart Martha Maria, d van Petrus Jo hannes van Dommelen en van Qatharina Sponselee 11 Maart. Clement Josephus, z. van Pieter Anthony Fruytier en van Louisa van Bastelaar. Anna Maria Apolonia, d. van Petrus de Smit en van Ursula Maria van Acker. 12 Maart. Antonius, z. van Hypolitus Mahu en van Louisa Eggermont. 15 Maart. Petrus Honore, z. van Gilles Franeiscus Leenknegt en van Rozalia Pardaan. Overlijden. 4 Maart. Honord Cornelis de Clippeleir, oud 2 m z. van Jan Francies en van Rosalia de Booij. Pieter Asselman, oud 69 j., echtg. van Catharina Strobbe. 5 Maart. Rosalia Buijsrogge, oud 76 j., wed. van Jaco bus Verbust. Felix van der Kinderen, oud 61 j., eehtg. van Cornelia Strobbe. 7 Maart. Josephus de Bruijn, oud 16 m., z. van Jacobus en van Apolonia Rottier. Andreas Neve, oud 3 mz. van Cornelis en van Maria Yerhagen. 10 Maart. Paulina Seraphina Maria Mariman, oud 2 m., d. van Johannes Ernestes en van Maria Rosalia Hermans. 12 Maart. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Lucas Baart en van Johanna Seij. 13 Maart. Lucien Bogaert, oud 5 j., z. van Aloijsius en van Pharailde Schellekens. 15 Maart. Jacobus Kas, oud 80 j., weduwn. van Catharina Wentzler en echtg. van Cornelia de Boeij. Hoewacli*. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Maart. Alphonsus Plaquet (van Stekene, Belgie), oud 26j.,jm. en Josephina Leonia Rombaut, oud 20 j., jd. Geboorten. 2 Maart. Camillus Dominicus, z. van Elisa Maria Bonne. 5 Maart. Jacobus Franeiscus, z. van Henricus Joannes de Cock en van Dorothea Mel. Desird Maria, z. van Petrus de Dauw en van Seraphina de Winne. 10 Maart. Franeiscus Dominicus, z. van Benjaminus de Schepper en van Leonie Marie Verschoor. 13 Maart. Josephina Maria Leonia, d. van Jan Francies Vermeire en van Solvia Buijs. 15 Maart. Florimond Benignus, z. van Theophilus van der Sijpt en van Augusta Maria de Munter. Overlijden. 5 Maart. Clement de Vos, oud 6 m., z. van Aloysius Dominicus en van Maria Ludovica Janssens. 8 Maart Johannes Josephus van de Vijver, oud 78 j., echtg. van Maria Josepha IJsebaart. 13 Maart. Irma Mathilde Wautier, oud 6 m., d. van Benedictus en van Marie Leonie de Dauw. 14 Maart. Melanie van Hecke, oud 68 j., wed. van Josephus van Mossevelde. Datum VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. Your Ter Weazen 17 Eng. s.s. River Lagan 2272 t [.onden stukg. idem Federation 223 i 3oole kolen 19 Eng. s.s. Golfer 1066 Londen ledig idem Surrey 2243 lilbao mineri Duits. s.s. Herz. Joh Albr. 3851 Windau lout Van Ter Neuzent 18 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. idem Federation i 2232 Callee ledig our tttent i 17 Deen. s.s. Klampeuborg 5051 Li ban vlas Eng. s.s. Faraday 2525 New-Castle stukg. idem Don 2658 Goole idem Dnits. s.s. Erlin 1088 Windau vlas 18 Deen. s.s. Signal 3613 idem hout 19 Eng. s.s. Truro 3366 Hull stukg. Noor. s.s. Spring 2557 Cristiansand hout Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen stukg. Rus. s.s. Kurland 2537 Windau vlas Eng. s.s. Tadorna 3730 Liverpool stukg. idem Ouse 2158 Goole idem Van kient i 17 Rus. s.s. Graf Tolstoi 3800 Stettin phosph. Deen. bark Danmark 4150 Antwerpen ledig 18 Eng. s.s. Harelda 3645 Manchester stukg. idem Sea Gull 2762 Londen idem Noor. s.s. Turid 3187 Middlesbro ledig 19 Eng s.s. Faraday 2525 New-Castle stukg. idem Don 2658 Goole idem idem Abbotsford 2979 Leith idem Deen s.s. Klampenborg 5051 Shieldi ledig Duits. s.s. Erlin 1688 Keulen idem a) b> c) d) e) f) Deze reizen worden des ZONDAGS niet gemaakt. Bij vertraging van trien 11,44 kan de boot naar Borsselen en Ter Neuzen ten lioogste S minuten en die naar Breskens ten lioogste 20 min uten wachten. Bij vertraging van trein 6,04 wachten de booten naar Breskens, Borsselen en Ter Neuzen ten lio«>«Bte SO minuten. Op deze reis wordt te Borsselen niet aangelegd. Deze reizen worden des WOENSDAGS niet gemaakt. Deze boot legt te Borsselen alleen aan op do weekdagen tot en met 14 September. Omnibus tusschen de aanlegplaats der stoombooten en het spoorwegstation te Ter Neuzen ad 15 cent per persoon enperrit. Tusschen Vlissingen—Breskens, Vlissingen—Borsselen, Vlissingen—Ter Neuzen, Breskens—Ter Neuzen, Borsselen— Ter Nenzen en omgekeerd, worden retourkaarten afgegeven, geldig voor vier dagen, alsook abonnemontakaartes per maand.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 6