BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Dinsdag 21 Maart 1905. No. 4664. Gemengde berichten. Vrijdagnacht heeft te Middelburg een brutale inbraak plaats gehad. Tusschen een en twee uur in den nacht zoo rneldt de M. C. werd mej. de wed. G. L. I., houdende een uurwerkzaak aan de Varkensmarkt I 182, waar zij woont met haar kleinzoon, een nog jeugdigen knaap, gewekt door een vreemd geluid, waarvan zij echter den aard niet wist te bepalen. Even later werd er gescbeld en vervoegde zich de politie ten harent. Het bleek toen dat een der glas- ruiten van den winkel was verbrijzeld, klaar- blrjkeliik met een baksteen, die op de stoep werd gevonden en door de politie in beslag genomen. De dader had de jalouzie, aan de binnen- zijde van het raam hangende, opgetild en daarna de glasruit voor een uitstalkastje even- eens verbrijzeld. In dat kastje bevonden zich een dertigtal horloges. Van deze uurwerken zijn er zeven ontvreemd, n.l. drie gouden en vier zilveren, waaronder heeren- en dameshorloges, een en ander tot een waarde van meer dan 100. Door een in de buurt wonend persoon, die het breken van de ruit eveneens gehoord had en aan zijn raam was gaan kijken, werd een persoon gezien die ijlings de vlucht nam en klaarblijkelijk bij zekeren B. aan de Vlissingsche straat zijn toe vlucht nam. De woning van B. werd daarom door de politie doorzocht en ge- durende eenigen tijd bewaakt. In verband met deze inbraak is te 's Heer Arendskerke aangehouden Sn. uit Vhssingen, dezelfde man die verdacht wordt te Goes een toonbanklade gelicht en te Middelburg een logementhouder bestolen te hebben. Op dezen pe"soon, die een horloge te koop aanbood, werden de gestolen horloges gevondenmen is overtuigd dat in hem de dader gevat is. Een aanvankelijk verdachte en gearresteerde persoon werd weder op vrije voeten gesteld. Op H. M. monitor ,/Reinier Claeszeu," liggeude te Hellevoetsluis, heeft Donderdag de pakking rondom het slijkgat van een der ketels losgelaten, waardoor stralend kokend water en heete stoom ontsnapten. Eeu der stokers, juist den vorigen dag van verlof teruggekomen, die vluchten wilde, kwam in een blinden hoek terecht en is aldaar bezweken. Hij laat een vrouw met een pasgeboren kind na. Twee andere stokers kregen brandwonden een hunner is in het hospitaal opgenomen ziju toe- stand is redelijk de ander kon naar huis gaan. Een 18jarige onderwijzeres reed Vrijdag- morgen, op haar fiets de Galerijbrug te Rotter- gegaan, in een huis geld ontvangen. Zekere Jan T., uit Tilburg, zou inmiddels op gespan en paard passen, dech de gedienstige bewaker is met het gespan de Belgische grens overgetrokken, waar hij na door de rijkspolitie wordt opgespoord. Uit Woeusel wordt aan de Limb. K. gemeld Er werd op de deur geklopt. Binnen riep men op de secretarie. Een man uit Best trad vdor de balie en vroeg inlichtingen omtrent de geldleening. Hij kon heel wat geld gebruiken, zeit ie. De gemeente ook was 't antwoord. En ze leent geld, staat er in de krant JuistJe kunt hier geld brengen, maar met halen. 0! Bonjour Te Vosmeer is Zondagochtend de dochter van een veehandelaar bij het koemelken zoodanig door het dier gestoken, dat zij bewusteloos neerviel en kort daarna overleed. Zondagochtend is te Driewegen de schippers- knecht Van Meeteren bij het binnenkomen in de havi n, doordat het stagzeil oversloeg, overboord geslagen. De man is verdronken. Men rneldt uit Lonneker Tijdens afwezigheid der ouders geraakte het jongste kind van eeu arbeider op de Braker te Zuid- Eschmarke, in aanraking met het vuur. Met brandwonden overdekt werd het in het ziekeuhuis te Enschede opgenomen, waar het Zaterdag over leed. Men schrijft uit Vlaardingen Nabij de Markt a] hier is men bezig met het doen van ontgravingen voor 't bouwen van een pakhuis. Bit dit werk kwamen een paar oude muren bloot, die de respectabele dikte hadden van ruim een meter. Wei een meter of drie kon meD deze gevaarten volgen. Vermoedelijk heeft op deze plek eenmaal een kasteel gestaan. De werk- lui vonden ook enkele doodsbeenderen, alsmede een aarden pot. Dat deze laatste niet eenig geld bevatte viel onze vrinden niet mee. Men rneldt uit Hoek van Holland Reeds meermalen werden hier 's uachts uit het kippenhok van een der burgers eieren weggenomen. Om den dief of de dieven te verschalken werd van het hok af tot in de woonkamer een ondergrondsche, dus onzichtbare electrische geleiding met wekker aangelegd, zoodanig, dat bij het openen van het kippenhok de wekker begon te bellen. Gerequi- reerd was de politie, die ouder 't genot van een potje bier, een sigaartje en dominospel op haar gemak in een aangrenzend vertrek wachtte tot de dief meldde, dat hij zijn slag ging slaan en het dus tijd werd hem in te rekenen. Vannacht om half een ging de bel over. De dief rneldt zich aan, politie er op uit, dief gesnapt gefouilleerd en in 't bezit gevonden van te en voren door den tigenaar gemerkte eieren, welke door dezen werden herkeud. Men schrijft aan de N. C. In Noord-Brabant en Zeeland maakt zeker persoon, zich noemende domind Vermeulen en zeggende in het noorden van Rotterdam woon- dam afkomende eu het Haagsche-veer oprijdende, regelrecht 't water in, toen zij voor een melk- wagen wilde uitwijken. Ze verdween met haar rijwiel in de diepte, doch de agent-brigadier H. B. Spijkers, die in de nabijheid stoud, sprong haar onmiddellijk na, dook haar op en bracht de dren- kelinge met veel moeite weer op het droge. Donderdagavond zou het Haarlemsche Tooueel te Apeidoorn een opvoering geveu. Een half uur voor de voorstelliug werd mej. M. Beek- man echter onwel; toen zij later, eeuigszins hersteld, haar hotel wilde verlaten, zakte zij ineen. De voorstelliug, waarin zij een hoofdrol vervult, kon dus niet doorgaan en de vele houderden bezoekers moesteu weer huiswaarts keeren. Mej. Beekman is naar Amsterdam vervoerd. Men rneldt uit Amsterdam Steeds sterker wordt bij politie en justitie de meening, dat het gezelschap inbrekers uit de Drie- hoekstraat schuldig is aan den moord op de wed. Cerlijn. Nu is er in hunne woning weer opge spoord eeu sleutel, die door bijvijlen pasklaar blijkt te zijn gemaakt voor het slot van de woning der ongelukkige vrouw. 't Is slechts te betreuren dat door het eenzelvig leven der vermoorde niemand in staat is met zekerheid te verklaren, dat verschillende, in het bezit der dieven gevonden voorwerpeu haar toebehoorden. Vermoedelijk zijn de moordenaars met behulp van dezen sleutel in het huis gekomen Vrijdag- avond, toen zij wisten dat de wed. Cerlijn niet in huis was. Toen zij op de bovenverdieping bezig wares met het openbreken van het kabinet, moet de bewoonster zijn thuisgekomen. Zij heeft alleen den tijd gehad haar mantel af te doen j deze is gevonden in de zijkamer. Toen zij zich van haar hoed zou ontdoen, schijnen de moordenaars haar te hebben overvallen en heeft de ongelukkige nog een poging tot ontvluchten in de richting van de deur gedaande hoed is in de gang gevonden. Zekere J. v. L., te Valkenswaard, moest te Heeze waarheen hij met kar en paard was achtig te zijn, er werk van, protestanten op te lichten. Hij laat een door een predikant onderteekenden brief lezen, waarin geld wordt gevraagd voor het stichten van een nieuw Hervormd kerkgebouw in Belgie, waar volgens hem slechts tien protestant sche kerken zijn. De brief is doorspekt met bijbelteksten, alle tot strekking hebbende dat het //zaliger is te geven, dan te ontvangen." Verder is hij in het bezit van eenige (waar- schijnlijk valsche) aanbevelingeu van predikanten Soms zegt hij ook voor domine te studeeren, laat met de studie begonnen te zijn, maar financieele middelen tot voortzetting daarvan te missen. Daarna laat hij een notitieboekje bij wijze van iuteekenlijst zien, waarin achter de initialen van bekende personen uit de gemeente, zekere bedragen zijn ingevuld en vertelt. dat de domine hem ge- stuurd heeft. Vraagt men waarom Ds. A. of B ook niet heeft geteekend, daar dit een aanmoedi- ging tot geven zou zijn, dan antwoordt Zijn Weleerwaarde, dat Ds. A. hem zoo maar een gift ter hand heeft gesteld, of ook wel, dat hij belet had gekregen, maar dan werden de adressen hem verstrekt door den predikant eener naburige ge> meente. Verder vertoeft hij zelden langer dan een paar uur in dezelfde gemeente, voorgevende's avonds nog in Rotterdam te moeten preeken. Deze pseudo-domine heeft een ongunstig uiterlijk, is middelmatig van gestalte, heeft lang zwart haar, onder een plat deukhoedje. Bij informatie bleek, dat van al zijn verhalen slechts dit waar was, dat hij vroeger voor predikant gestudeerd heeft. Zeer ongunstig staat dit heerschap bij de meeste predikanten aangeschreven. Onder tal van leugen- achtige verhalen tracht hij den protestanten, bij voorkeur dames, geld uit den zak te kloppen. Eenige jaren geleden bood hij gedrukte preeken ad libitum ten verkoop aan, zoodat men toen geen vat op hem had. Daar Zijn Weleerwaarde ook andere provincien met zijn bezoek denkelijk vereeren zal, zij men gewaarschuwd. Men meldt aan de L. C. Te Appelscha ligt eene uitgestrektheid zand- lieide van ruim (364 H. A. Onverdeeld als het tot nog toe was, heeft men bij onderling overleg en goedvinden een opmeting gedaan, waardoor het perceelsgewijze voor een publieken verkoop gereed is gekomen. Heden is het geheele veld als zoodanig in koop toegewezen aan den heer 0. M. Meek, wethouder van Ooststellingwerf te Donkerbroek, en mede voor de heeren IJ. W. Eeikema, bur- gemeester van dezelfde gemeente te Oosterwolde, en Mr. L. G. Verwer, grondeigenaar te Zorg- vlied (Dr.), voor de som van 5006. Naar wij uit vertrouwde bron vernemen, is het aangekocht met. de bedoeling het geheel voor den kostenden prijs over te doen aan de administratie van het Staatsboschbeheer. Mocht dit een feit worden, dan zal deze overdracht van groote beteekenis zijn voor de betrokken streek1. zullen zandverstuivingen tot het verleden behooren, en 2. een kostelijke gelegen- heid worden geopend voor de vele werkzaam- heden, welke aan de voorbereidende en werkelijke beplanting zijn verbonden. Men schrijft uit Wassenaar Dat een hond of kat, die van eigenaar ver- wisselt, soms spoedig tot zijn eersten baas terug- keert, is een gewoon verschijnsel. Maar wanneer een hond na een afwezigheid van drie jaar terug- komt., mag dat zeker een bijzonderheid genoemd worden. Dinsdag lag bij een ingezetene alhier weer voor de deur de hond, die ongeveer drie jaar geleden weggeschonken was aan een bewoner een ander dorp. Het d'.er was blijkbaar verheugd, toen het binnengelaten werd en uit- gelaten was het, toen de baas des avonds weer thuis kwam. De vrouw en de kelner van den hotelhouder Mulder te Nijmegen en vijf ingezetenen van Beek en Groesbei k hebben te Luik bij confroulatie met Jules Cherpiou in hem herkend den persoon, die zich te Nijmegen, Beek en Groesbeek met het op den Duiveisberg vermoorde meisje opge- houden heeft. Ouder geleide van den brigade-kommandant der marechaussee te Groesbeek togen zij naar Luik, om voor den rechtercommissaris hun ver- klaringen af te leggeu. Eerst werd hun vertoond een persoon, die, waarschijniijk door Cherpiou als de dader aange- geven, door hen niet werd herkend. In Cherpion echter herkende het meerendeel der getuigen on middellijk den man, dien men met het vermoorde meisje gezien had en daarna alleen van den Dui veisberg had zien terugkeeren. Ofschoon Cherpion pertinent ontkent, te Nijmegen geweest te zijn, is zijn identiteit volmaakt bewezeu. Het verhoor duurde van 2 uur tot 10 uur 's avonds. De Belgische justitie heeft de getuigen op ruimen voet schadeloos gesteld ieder hunner ontving 20 gulden. Een kwade dag. 21 Maart. Morgen Dinsdag is, volgens de theorieen van Falb, een allerkritiekste dag. Wat er dien ongelukkigen 21 Maart alles tegelijk voorvalt, is inderdaad buitengewoon. Om 6 uur 's morgens is het voile maan, om uur treedt de lente in, om half 3 komt de maan over den evenaar naar omlaag, terwijl de zon dien dag over den evenaar omhoog gaat. Zou en maan staau dien dag op edn lijn en zelfs redelijk hijna precies, daar zoowel de zon als de maan over den evenaar schrijdt. Zulk een samenvallen van kritieke omstandig- heden valt niet dikwijls voor en volgens Falb's theorie moet deze 21 Maart springvloed, stormen en aardbevingen of vulkaanuitbarstingen meebreu- n. Maar waarschijniijk gaat de dag wel voorbij, zonder dat de wereld in duigen valt. Te Monte Carlo is overleden de markies Anglesey, de bamaoete ex-millionair, wiens zonder- linge liefhebberijen zooveel spotternijen hebben uitgelokt. De markies erfde een jaarlijksch iukomen van 100.000 p. s., opgebracht door landerijen, maar dat was op geen stukken na genoeg om zijn lust naar juweelen en dure kleeren te bevredigen. Toen het vorig jaar na zijn bankroet zijn kleeren verkocht werden, is er heel wat gelachen over zijn merkwaardige nachtjasjes, badkostuums, met juweelen bezetten wandelstokken, 700 dassen, 200 paar kostbare kousen enz. De dood van den markies komt zijn schuld- eischers, of beter gezegd aan eenige verzekering- maatschappijen, op 200.000 p. s. te staau die gered zouden zijn geweest, als hij nog 8 jaar had geleefd. Hij had nl. een toelage van 8000 p. s. per jaar, die zijn schuldeischers hem uit zijn totale inkomsten hadden toegestaan. Zij hadden echter tevens de voorzichtigheid gehad om met de rest van die inkomsten zich te verzekeren tegen een te vroegeu dood van den markies, daar de persoon, die dezen titel en landerijen zou erven, geenszins verplicht was daarvan iets voor de schulaen van den vorigen markies te betalen. Het zijn dus voornamelijk de verzekeringsmaatschappijen die het verlies hebben te dragen. Een boer van Nosseghem was aan zijn pachtheer verscheidene pachttermijuen schuldig, Op zekeren dag kwam een landlooper hem werk vragen. Werk heb ik niet, zeide de boermaar indien gij mijn ovenhuis in brand wilt steken, zal ik u vijf frank geven. Dat ovenhuis was voor een paar honderd frank verzekerd. Des avonds brandde het gebouwtje af. Gen- darmen, veldwachter en dorpelingen snelden toe en de brandstichter werd aangehouden. Hij werd ondervraagd en vertelde den gesloten koop. De boer werd Donderdag te Antwerpen tot 8 en de landlooper tot 4 maanden gevangenis ver- oordeeld. Te Bergen,' in Henegouwen, is Vrijdag- avond om 5 uur een 10 meter hooge muur omgevallen en neergekomen op een arbeidershuisje, dat geheel is ingestort. De 24jarige vrouw van den bewoner werd gedood. Hijzelf en zijn kind van 7 maanden werden nog levend van onder het puin gehaald. In het bosch van Vincennes, nabij Parijs, is een gruwelijke misdaad gepleegd. Het slacht- offer is een oude gouvernante, Victorine Guerinot genaamd, 70 jaar en gedurende 8 jaren in dienst der familie Mallet, te St. Maurice. De oude dame was Zoudag twee van haar familieleden gaan bezoekon, te Ivry en te Anteuil wonende. Te Ivry had zij gedejeuneerd en was daarna op een der Seine-bootjes gegaan, dat haar naar le Point-du-Jour bracht. Om elf uur had zij gezegd thuis te zullea zijn. Toen zij er op den bepaalden tijd niet was, zond de heer Mallet, ingenieur, zijn dienstbode, Louise Pueck, haar tegemoet, maar deze keerde terug met de mededeeling, dat zij juffrouw Guerinot niet ontmoet had, doch in het bosch van Vincennes had zij een grooten plas bloed ontdekt. Men hechtte daar ndfc niet veel gewicht aan en, in de veronderstelliog, dat de gouvernante bij haar familie overnachten zou en morgen wel thuiskomen, ging men ter ruste. Maandagmorgen vond een boschwachter in het bosch van Vincennes den bloedplas, die den vorigen avoud reeds door Louise Pueck was opgemerkt en toen hij het bloedspoor volgde ontdekte hij in een boschje het lijk eener vrouw, waarvan het it geheel verbrijzeld was, alsof men er met zware laarzen op getrapt had. Spoedig verspreidde zich het gerucht van het vinden van het lijk en de familie Mallet herkende het aan de kleederen als dat van mej. Guerinot. Het lijk was geheel geplunderd. De ringen waren van de vingers genomen en de zakken uit haar jappon gesneden, zoodat diefstal de drijfveer van de misdaad schijnt te zijn. Men vermoedt, dat de moord gepleegd is door struikroovers, die, vooral bij nacht, het bosch van Vincennes on- veilig maken. De politie doet ijverige nasporingen. Een onderzeesche boot van 80 jaar geleden. De onderzeesche booten wachten nog steeds op haar practische toepassing. Men heeft er in den Russisch-Japanschen ooriog herhaaldelijk over hooren spreken maar niemand weet nog, of zij inderdaad gebruikt zijn. Maar nog torpedo, nog onderzeesch vaartuig, al worden ze pas in dezen tijd toegepast, zijn daarom van zoo jongen leeftijd. Onze aandacht wordt gevestigd op een stukje, dat voorkwam in een ouden almanak van de Erven Stichter te Amsterdam, overgeschreven uit de //Amsterdamsche Courant" van 19 Februari 1824 en door dit blad weer overgenomen uit de //Morning Herald" daarin is reeds sprake van een onderzeesch vaar tuig en van een springkist of torpedo. De beschrijving luidt yNiet iedereen weet, zegt de //Morning Herald" dat omstreeks het einde van Buonapartes Leeven een plan bestond om Hem te doen ontkomen en dat zelfs aan de uitvoering van dit plan gearbeid was. De beruchte Smokkelaar Johnson had daar- toe te Battersea een vaartuig van negentig voeten lang en van honderd ton doen bouwen. Het was zamengesteld niet anders dan uit planken kruyslings over elkander gelegd, zoo dat de draad van het hout in de eene Huyd of laag regt en de andere dwars liep, waardoor het Schip eene buitenge- woone hegtheid gegeven wordt, hoezeer hetgeen zwaarder hout had dan eene gewone bak of Pont. De masteu konden op het dek gestreeken worden en ook kon men in gevalle van nood, het geheele vaartuig zonder eenig gevaar voor het volk laten zinken. Johnsons plan was des nagts het eiland St. Helena te naderen, zijn vaartuig bij de kust te laten zinken en er tot den volgenden nacht te blijven, geduurende welke men reekende dat Buonaparte op de eene of andere wijze van de zaak verwittigd, den oever zou kunnen be- reiken. Alsdan moest het vaartuig weder boven de oppervlakte der zee verschijnen, dea door- luchtigen gevangenen aan boord neemen en onder zeil gaan. Ongelukkig voor den Ex-Keizer overleed hij, eer het bewuste schip voltooid was, en door een zonderling zamentreffen, wilde men het schip dien zelfden dag koperen, toen de tijding van Buonapartes dood te Londen aankwam. Johnson moest, zoodra zijn vaartuig te water was, eene som van 20,000 pond Sterlings ont vangen, behalve de belooning, melke hij na het slagen van zijn plan te wagten had. Diezelfde Johnson had in vroeger tijd zijne diensten aan de admiraliteit aangeboden, verzeekerende dat hij alle scheepen, welke men wilde, kon doen springen, zonder zelf hinder te lijden. Ingevolge dit aanbod was op de Theems een proeve genomen, die geslaagd was, maar waarbij Johnson zelf door een onvoorzien toeval zeer groot gevaar geloopen had. De wijze waarop hij dus aan dat gevaar ontkwam bewijst zijn onverzettelijke moed eu koel- bloedigheid. Hij had nabij het schip dat hij VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5