A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderc Persoaeele Masting. Dinsdag 21 Maart 1905. 45e Jaargang. H T S B A A bT~ [Ho. 4R64. MET VALSCHE PAPIEREN. FETJILLETON. abonnement Inzending van advertentien vdor 3 uren op den dag der uitgavs Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Pe oorlog tusschen Rusland en Japan. TGR SEIZESSCHE (01 ROT. Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonrieert zich bij alle Boekhandelaars, bushouders. Yoor Postdirecteuren en Brieven- ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,16. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prflr slechts tweemaal berekend. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. W,Hl.^.~e.yrUtoffrund,1tiea»atori bij de Kirn.* v. J. VIS UK IAHDE te Ter Seazea. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen ISondertlag "en 33 Maart liHti, des voormiddags te 10 ure. Ter Nenzen, den 20 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Bel as tin ge n enz. te MiddMvrgden 17 Maart 1905 invorder- baar verklaard kohier der personeele belasting dezer gemeente (kom), over bet jaar 1904 No. 6, op heden aan den Ontvanger der Directe Bel a sting en, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder yerplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 20 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, J A. P. GEILL. De Russische generale staf erkent nu, dat Koeropatkin over niet meer dan 200,000 man te beschikken keeft gehad en dat hij 106 7.ware en 360 lichte kanonnen heeft verloren. 't Is geen kleinigheid De moeilykste kwestie is, hoe al dat geschut te vervangen. De Rus sische staatsfabrieken schijnen niet in staat te zijn zooveel stukken en munutie spoedig af te leyeren en evenmin de Dnitsehe en Oostenrijksche fabrieken. Uit een uitvoerig verslag van den jongsten slag zien wij, dat tot 6 Maart de Russen nog dikwijls succes hebben gehad. Generaal Gerngross drong zelf den vijand 4 kilometers terug tot in het dorp Tasjitsiao het bleek echter volkomen onmogelijk om deze plaats te veroveren. Op het noordeiijke front stond generaal Von der Launitzook hier werden overal de aanvallen afgeslagen en zoo veriiep ook de dag van 7 Maart vrij gunstig voor het Russische leger. Maar den volgenden dag werden de Russen geweldig aangevallen en trok zelfs een kleine troep Japanners den spoorweg over. Generaal Mylof bataljons te hulp komen. Op 9 Maart heerschte een verschrikkelijke zandstorm uit het zuiden; steeds meer versterkten de Japanners hur. strijdmacht aan het noordeiijke front en moesten tot elken prijs worden terruggeworpen. Koeropatkin verzamelde 7,ijn reserves en voerde een macht van oo bataljons persoonlijk tegen het station Tsjoesjetai, tusschen Moekden en Tieling, aan ook daar werden de Japan ners teruggeworpen. Maar op dat oogenbiik vernam Koeropatkin dat de Japanners bezig waren de Ruswsche rechtertlank geheel om te trekken. Er dreigde dus hier een omsingeling, ginds een at- anijden van den terugtocht. Het bleek onmogelijk tegen deze twee gevaren tegelijkertijd maatregelen te nemen. In den avond van 9 Maart werd toen bevel gegeven om op Tieling terug te trekken langs 4 versckillende wegen ging bet ontzaglijke leger naar het noorden, terwijl Koeropatkin steeds bezig was den vijand, die tegen den spoorweg aandrong, tegen te houden. Men schijnt te Petersburg weer vol moed te zijn. Blijkbaar is men van meening, dat de Russen, uu zij naar bet noorden trekken, versterkingen uit Europa zullen ontmoeten. Vooreerst komt het geheele 4e leger- korps, welks voorhoede Charbin al voorbij is, en oat jeheel uit versche troepen bestaatdan komen er [leze berekening is van der. Petersburgschen coi respondent van de „Echo de Paris" drie brigades Europeesche vrijwilligers, en nog andere losse troepen, in t geheel ruim 120 000 man. Al deze troepen zijn, volgens dezen correspondent, opgehouden door een ongeluk op den Siberischen spoor weg, waardoor 't vekeer bijua 2 weken heeft stngestaan. De versterkingen worden zonder ophoudeu verzonden. Over den Trans-Siberischen spoorweg rolt thans een groot aantal treinen met troepen, munitie en pro viand. In de Vereenigde Staten schijnt de geestdiift ovei de Japansche overwinningen toch wel een weiuig te oe- koelen. De voorzitter van de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden, de heer Hull, heeit ten- minste verklaard, dat hij liet gejuich over 't Japansche succes vrij onverklaarbaar vond, daar het van-zelt spraK, dat vroeg of laat de Japanners de Filippijnen zouden inpalmen. De heer Hull pleitte voor het versterken van 't koloniale, leger en het zenden van een sterke Amen- kaansche vloot naar Hawai. Maar in Amerika luistert men niet gaarne naar menschon nla rip Vippt* TTlllI I Petersburg, 17 Maart. Koeropatkin is van het opper- bevel ontheven en wordt door generaal Linjevitsj vervangen. Koeropatkin blijft den rang van adjudant-generaal van den Czaar behouden. moest met 40 36) Ik begrijp u volkomen, mijnheer Ondanks naar alles zoudt ge toch de man zijn, die eeumaal met stad de schoone Jane Gray gehuwd was. Ge zoudt misschien nog vele jaren na uw dood de hoofd- persoon van allerlei avontuarlijke verhalen zijn, en zelfs gedureude uw leven zou de fautaisie u tot den held van menig verdichtsel maken. Wel- dra zou men op straat de droevige ballade zingen van den Duitschen officier, de schoone vrouw en den moordenaar." ,Houdt op, mijnheer Morris! ge zoudt mij tot razeruij brengen ,/Pardon, ik noemde de dingen slechts bij hun naarn, zooals ze voor 't grijpeu zijn. Doch ik stelde u het gevaar in vollen omgang voor oogen, omdat dit noodig was vdor ik u een middel kon aanwijzen om dit gevaar te ontkomen. Mevrouw Von Reidersdorf, een verstandige dame, heeft bet eerst de noodzakelijkheid ingezien om dedochter van James Gray naar het buiteuland, naar Parijs te laten reizen." Hat zai zij nooit doen Juist zoo denk ik er ook over, maar dit moet niet weerhouden, om althans een poging te Niettegenstuande de fortuin Koeropatkin zoo voort- durend den rug bleef toekeeren en de oorlogskans hem steeds ongunstig bleef, zoo schrijft Gaston Leroux uit Petersburg aan de Matin" blijven zijn aanhangers hier nog steeds zijn partij houden. Zij zijn van oordeel, dat men hem zeer ten onrechte tot zondebok heett gemaakt voor al de fouten van de militaire administrate en ze brengen in herinnering, dat bij met 50,000 man langen tijd aan een goed georganiseerd Japansch leger van 250,000 man het hoofd wist te bieden. Toen de keizerlijke ukase werd verspreid, rukte men ze elkaar op straat uit de handen. Men had reeds zoo lang over den val van Koeropatkin ge9proken, dat men er thans niet aan wilde gelooven. Geen oogenbiik was het bericht van de benoeming van grootvorst Nicolaas ernstig opgevat. Dat ware, zoo vatte men het op, het zetten%an het keizerlijk zegel op de nederlaag en men kon niet aannemen, dat de prinsen zich zouden laten vinden tot het overnemen van een commando dan wanneer er lauweren te behalen waren. Men zoekt naar de leden voor zoo'n radicalen maat- regel tegen den generalismus. Behalve de rampen, die Rnsland hebben getroffen en waarvoor men Koeropatkin niet geheel verantwoordelijk stelt, schijnt het dat men hem een verwijt maakt van de wijze, waarop hij den oorlog voerde en die in het begin door den toestand was geboden, maar bij welke hij te lang heeft vol hard. Hij had eenmaal besloten tot een verdedigend optreden en verzuimde aanvallend te werk te gaan te Liontsjang, waardoor hij misschien aan den oorlog een geheel andere wending had kunnen geven. Ik heb heden hooge personages uit militaire kringen hooren beweren, dat hij twee geheele legercorpsen in deze stad werkeloos had laten liggen, twee corpsen, die mogelijk tot een overwinning hadden kusnen medewerken. Deze vrees voor den aanval wordt hem als een groote fout aangerekend. De terugkeer van generaal Gripenberg en de klachten door de en geuit finds de overgave van Moekden, schijnen Koeropatkin den genadeslag te hebben toegebracht. En de Keizer heeft toch, als men de hier loopende geruchten mag gelooven, het ontslag minder gegeven wegens de geleden nederlaag, dan vanwege de ontmoediging, die de iaatste telegram men hier veroorzaakten. Zoo vertelde mij iemand uit de eerste hoi kringen, dat er te Tsarskoje-Selo een ware consternatie heerschte toen er, eenige dagen geleden, terwijl men in den te laten dat op Nu is me dat uw vrouw onmiddellijk naar Parijs zou vertrekken, als men haar in den waan kon brengen dat gij mijuheer You Berghaupt, iu de Fransche hoofd vertoeft. Het zou daarom geradeu zijn, dat grootstep angst verkeerde, een telegram van Koeropatkine kWam, waarin werd medegedeeld, dat men hem tijdens een schermutseling een uniform had gehracht van een gedood Japansch officier. Deze eenigszins naieve ver- bazing, waarmede de generaal aan het noodlot scheen te verwijten, in een telegram, dat vier dagen oud was, dat de Japanners ingelicht waren over de Russische stellingen, terwijl de Russen van de Japanners niets af wisten, heeft de verbazing, of zooals anderen beweren den toorn van Czaar ten toppunt gevoerd. Daarbij kwsim nog de groote staat van den generalismus. een soort van hof, dat hem vergezelde, de honderd generaals, die onnjodigerwijze zijn staf vormden, dat alles gaf wapenen in de hand van zijne vijanden, die zich zelfs niet ontzagen de zedelijke zwakheid van zijn Iaatste mededeelingen te verklaren door »de vrouw" als oorzaak te noemen. Hoe het ook zij, Koeropatkin heeft afgedaan. Hij behoudt den titel van adjudant van den Czaar, maar of dat nog lang zal duren valt sterk te betwijfelen, want, ben ik wel ingelicht, dan zal hij zoo spoedig mogelijk naar Tsarskoje-Selo ontboden worden, waar men van plan is nauwkenrig te onderzoeken in hoeverre kij voor den stand van zaken verantwoordelijk is. Zijn opvolger, generaal Linevitsj is 67 jaar oud en zeer populair. Onder het volk heet het, dat Skubeleff niet dood is, maar dat Linevitsj SkobelefT is. Meer boklaagt men hier echter, dat hij zoo'n onberedderden boedel moet aanvaarden en men is er benieuwd naar, wat hij doen zal. Na Tieling ook Kei-juen ontruimd als Reuter's berichtgever te Tokio goed ingelicht is. Kei-juen, op 30 K M. ten noorden van TiSing aan den spoorweg gelegen, was volgens sommigen een sterke stelling, en is in eik geval van belang, omdat hier de groote weg zich vertakt naar Girin. Of het korte telegram van Lir.ewitsj zijn eerste als opperbevelhebber bevestigt dat de Russen een belangrijk punt opgegeven hebben, kunnen wij niet uitmaken, maar Linewitsj bevestigt althans de bezetting .an Fa-koe-mun, op de linkertlank der Russen, door de Japanners. Volgens de schattingen te Petersburg (ze berusten echter zeker nog niet op volledige ambtelijke opeavez) ■zouden de Russen in den slag bij Moekden, met inbegrip der krijgsgevangenen, slechts80,000 man verloren hebben. De Russische regeering zal, om de zware verliezen aan officieren eenigszin* goed te maken, twee nieuwe kadettenscholen oprichten, met een cursus van voor- loopig vier jaar; 400 tot 600 jonkers kunnen er ge- plaatst worden. De Japansche pers zegt van Ojama's jongste succes in Mantsjoerije, dat het de stoutste verwachtingen ver over- treft en zij neemt met voile overtuiging aan, dat het Russi sche leger weldra geheel verpletterd zal zijn, dank zij de verovering van Tieling en den opmarsch der Japanners langs den weg naar Girin. De bezetting van Tieling bewijst, zoo zegt men in Japan, dat de Russen geen oogenbiik met rust gelaten worden. De bladen geven levendige schilderingen van den wanhopigen toestand, waarin de Russische troepen verkeeren, welker overschot nn over de eindelooze en doodsche vlakte naar Charbin vlucht in een toestand, erger zelfs dan Napoleon's leger op den terugtocht uit Moskou. Deze nieuwe terugtocht, zoo schrijven zij, zal in de geschiedenis wellicht even beroemd worden als de tragische tocht waartoe Napoleon door de Russen gedwongen werd. doeu om haar uaar het buiteuland vertrekken. Laten wij niet vergeten, een vrouw geen rekeuing is te maken. vrouw Von Reidersdorf van meening, TER NEUZEN, 20 Maart 1905. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken; adres vereeniging »Ver- rnenlen. Hier moet het doel de middelen heiligeu. 't Kan nauwelijks een verkeerde handeliug genoemd worden, als men Jane dupeert. Ik wil daarom zoo'n briefje voor u schrijven. Maar waarom viel de keus van mevrouw Von Reidersdorf op Parijs ,Om mij genoegen te doen. Ik wees haar er dat het voor mij pijnlijk zou zijn, die vrouw Het zou ch op te Londen in mijn nabijheid te hebben. 8iaa venueitte nci» auu ua*iuui -■**'»i "j j ge in een vertrouwelijk briefje aan iemand van bpa met mogelijk zijn, haar van mij verwijderd uw familie mededeelt, dat ge te Parijs verblyf te houden eenmaal ^al^toch,hoop de Jijd houdt. Dit briefje zou dan door de welwilleude H OL» medewerking van mevrouw Von Reidersdorf in handen van uw eigen vrouw gespeeld worden Als men iu aanmerki -g neemt hoe de jonge vrouw met koortsachtigen ijver naar haar man zoekj, dan kan men verzekerd zijn dat zij iu allerijl Parijs zal vertrekken." i/ Als mevrouw Von Reidersdorf geen zedelijk bezwaar maakt om mij dezen stap aan te radeu, durf ik ook mijn bedenkingen wel ter zijde zetten.' ^Pardon, op dit puht moet ik de achtenswaardige dame in bescherming nemen. Zij heeft een zwaren strijd gestreden met haar zedelijke bezwaren, maar ze eindelijk overwonnen, omdat zij overwoog aan welk een zware misdaad de dochter van James Gray zich schuldig rnaakte door haar sluw door- gezet huwelijk en hoe haar verblijf in uwe om- geving een voortdurend gevaar voor u oplevert." #Maak mevrouw Von Reidersdorf miju compli- komen, dat ik kan zeggen Goddank, die zaak van James Gray is nu afgedaan." ffNatuurlijk maar wat winnen wij er bij, als Jane naar Pa'ijs gaat Zal zy niet spoedig terug- keeren, als zy mij daar niet vindt ^Zoodra zij op reis is gaat ge naar de echlelijke woning en vraagt naar uw vrouw. Zij zal dagen en nachten wegblijven dit levert een geldige reden tot echtscheiding om een proces te be- ginnen neemt ge dadelijk eenadvocaat. Als Jane Gray te Parijs is, zal zij de verzoeking niet kunnen wederstaan om haar oude betrekkingen weer aan te knoopen en dan weinig lust meer hebben om naar Duitschland terug te keeren.' if Welke betrekkingen kan zij te Parijs hebben Voor zoover ik weet, heeft zij slechts acht dagen te Parijs doorgebracht. vMijnheer Von Berghaupt, ik ben overtuigd dat het voor u absoluut geen waarde meer kan hebben, nadere inlichlingen te ontvangen omtrent gunning voor Ter Neuzen en oms reken" vragen onttreffing art. 43, le lid drankwetberedeneerd verslag bedoeld bij art. 52 Woningvvetwijzi- gen gemeentebegrooting voor 1904 vaststellen rdening op fiet bouwen, sloopen enz. voorstel tot bet plaatsen van een motor tot waterafvoer riolen reclame hoofdelijken omslag en schoolgeldvaststellen kohier schoolgeld le kwartaal 1905 idem primitief kohier bondenbelasting. Heden deed men ons mededeeling vau een bericht, dat het aan de daartoe benoemde commissie zou gelukt zijn het noodige kapitaal bijeen te krijgen voor eene reorganisatie der vennootschap ffStaalfabriek" te Ter Neuzen. Jl. Yrijdagavond werd alhier door den bouwkundige J. Scheele, namens den heer J. P. W. Rommel-Broeksma aanbesteedhet maken van een winkelpui, atelier c. a., werken aan het huis no. 27 in de Noordstraat alhier. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. L. Boogaard voor 2230, F. C. Herrebout voor 2012, H. F. Kaijser voor 2009, W. P. Nieuwelink voor 1780, P. Rijnberg voor 1660, P. Fraanje voor 1650,50, J. A. Rijn berg voor 1573, W. Reinhoud voor 1560 en G. J. Balkenstein voor 1487. Zaterdagmorgen werd alhier mit de ouderlijkg woning in de Kerkhoflaan een 16jarig meisjo ▼ermist. Sommigen meenden uit aauwijzingeu te kunnen const ateeren dat zij zich in de vestinggracht zou verdronken hebben. Daar het meisje nog des morgens in de kom der gemeente was gezien, werd voornoemde meening ook bestreden en aet recht. Des avonds is het meisje weer teruggekeerd. Zij had iets gedaan waarvoor z$ eene reprimande vreesde en was daarom gevlucht te voet naar Sas van Gent gegaan en daar op den trein naar Gent. Zeker omdat zij geen weg meer wist, is zij vandaar weer teruggekeerd. Geruimen tijd verdacht de gemeentepolitie alhier een zekeren J. H. die reeds wegens dief— stal gevangenisstraf ondergiug, zich weer met kwade praktijken bezig te houden, zonder dat het haar gelukte het overtuigend bewijs te verkrijgen. J.l. Zaterdag evenwel werd bedoelde persoon op heeterdaad betrapt van diefstal van spoorijzers, ten nadeele vau de heeren Medaets De Clercq, aan- nemers der kanaalwerken alhier. Nadat proces- verbaal was opgemaakt is H. weer in vrijheid gesteld. In den afgeloopen nacht is alhier door de surveilleereode agenten van politie in arrest ge- nomen een varensgezel, die een scheepsjager, welke aan de Oostsluis zijn bedrijf uitoefende, bemoeilijkte en ergerlijk dreigde te mishandelen. De varensgezel werd in arrest genomen en hedenmorgen, na opgemaakt proces-verbaal in vrijheid gesteld. de betrekkingen van eene vrouw dien ge den rug hebt toegekeerd. Laat mij u eenvoudig mededeelen, dat Jane Gray niet acht dagen, maar wel vijftien maanden te Parijs heeft vertoefd. Ge zult moeten toegeven, dat in zulk een langen tijd zeer goed interessante betrekkingen kunnen aangeknoopt wor den." Koert antwoordde niet. In de verte blsfle een hond, zwijgend voortgaande, ontmoetten de heeren een dame, die in het hotel logeerde om de heerlijke boschlucht te genieten, en weldra stonden zij voor het hotel. Koert noodigde den advocaat op zijn kamer. #Met genoegen neem ik dit aan mijnheer, doch ik moet u vooruit zeggen, dat ik niet lang kan blijven. Ik heb den koetsier gewenkt om in te spanneu". Mijnheer Morris scheen inderdaad veel haast te hebben bij bleef geen half uur in het hotel. Met een briefje van Koert in de hand, stapte hij in het rijtuig en reed rechtstreeks naar Wiesbaden terug. Daar aangekomen, beval hij den koetsier hem buiten de stad uaar de villa van den heer Von Berghaupt te rijden. De vermoeide paarden draafden den straatweg naar Bibrich op en brachten den advocaat in een half uur naar de schoone villa. ✓(Wordt verrolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1