A g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Einderwet. No. 4(5(1:5 Zaterdag 18 Maart 1905 45e Jaargang. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzea. ABONNEMENT: Inzending van advertentisn v6or 3 uren op den dag der uitgavo 1 BEESTEJ BIj-AID. De moord te Amsterdam. Hongerige kinderen. DAGEN. Voorm, Nam. Zaterdag 18 Maart 11.46 Zondag 19 ,t 0.13 12.38 Maaudag 20 n 1.2 1.23 Dinsdag 2 1.45 2.6 Woensdag 22 2.27 2.48 Donderdag 28 n 3.9 3.31 Vrijdag 24 f/ 3.51 4.13 TEB SEUZESSCHE COURAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich big alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van drieinaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjj* slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Bit Is 5 it<1 vertichijnt llaandag', Woensdagr- en Vrljdasavond, nitgetonderd op Peestdagea, hij de Kir«n» P. J. VAU BK BAMOK te Ter Keaiea. Burgemeester en YTetliouders van TER NEUZEN, u-eleT op artikel 8 der Hinderwet, doen te weten Sat vergunning is verleend aan u. ARIJ VERLINDE, tim merman, te Ter Neuzen, tot het oprichten eener electrische motor, in zijne tegen- woordige werkplaats, staande in de V looswijkstraat No. 38, kadastraal sec-tie C 3881 en b. AUGUSTE MEDAETS en HIPPOLIJTE DE CLERCQ, aannetnera, teTer Neuzen, tot hetopnchten eener smederij enz op ee» gedeeLte van het perceel kadastraal sectie G 1622. Ter Neuzen, 13 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. VT. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Men schrijft uit Mil aan de L. K., dd. 13 dezer Een ontzettend voorval houdt sedert gisteren de gemoederen in deze streek bezig. Terwijl de heer Lenders, koster en organist iu het naburige Escharen, bij welke functien hij tevens die van brieveogaarder en gemeente-ontvanger uitoefende, omstreeks half twaalf na het eindigen der hoog- mis huiswaarts keerde, giug zijne echtgenoote even voor 12 uur naar de kerk, om het Angelus te luiden. Wie scheist den scbrik der vrouw, toen zij bij hare terupkomst haren man geheel outzield met afgesneden hals in den geitenstal vond. Men verdiept zicb in gissingen, wat de oorzaak van dit ontzettend drama kan geweest zijn. Of hier moord of zelfmoord in het spel is, zal dejustitie hebben uit te maken. Te Bergen op Zoom is een drieling geboren iu het gezin van zekeren De G., die onlangs een o/.geluk in eerse fabriek had, en met een nietig weekloou door de Rijksverzekeriugsbank wordt gesteund. Moeder en kinderen zijn welvarend. De douane te Roosendaal heeft een Belgi- achen antiquiteitenhandelaar aangehouden, die trachtte eene groote partij aufieke gouden en zilve- ren sieraden tot een bedrag van ongeveer 50,000 frauduleus binnen te voeren. Dinsdagnrcht heeft zich in het huis van bewaring te Roermond iemand, die zich aldaar in preventieve hechtenis bevond, door ophanging van bet leven beroofd. Dit is de tweede rnaal in den tijd van een paar maanden. De raad van Ouddorp looft 100 uit aan die(n)geen, die den stichter aanwijst van de menig- vuldige oranden in die gemeente. De prlitie heeft gedaau wat ze k in, om den dader te vinden. Nacht op nacht, twee winters achtereen is er gewaakt, maar te vergeefsen dacht men eerst aan een wraakneming op een bepaald persoon, de laatste branden hebben het tegendeel bewezen. Het opzet is klaarblijkelijk een groot deel der gemeente aan de vlammen prijs te geven. Altijd ontstaat de brand bij hevigen wind, en altijd, wanneer de wind de de vlammen en vonkeu naar het dorp jaagt. Wat men te Amsterdam en misschien ook wel elders te eten krijgt. Uit een rsadszitting te Watergraafsmecr deelt men aan de »Tel." mede De koeien, waarvan men om goede redenen vreest, dat de Amsterdamsche keurmeesters er een bijzonder ongunstig oordeel over zullen vellen, worden geslacbt en afgehakt in de slachterijen in de Pauwenlaan. Van welk gehalte de beestjes zijn, die zoo zorgzaam aan de waakzame oogen der Amster damsche keurmeesters outtrokken worden, kan blijken uit het volgende Terwijl de gemiddelde prijs van een goede, gezonde koe 225 bedraagt, worden bedoelde beestjes bij den fi-cus aangegeven voor prijzen tusschen 10 eu 25. ludien men nu rekent dat de huid van een koe van f 6 tot f 8 opbrengt en de beenderen 1, kan men zoo ongeveer nagaan, op hoeveel de waarde van het vleesch van deze koeien geschat moet worden. De slachters zelf verklaren dan ook, dat zij er geen stukje ter groolte van een vinger van zondeu willen gebruiken. Eeus gebeurde het, dat een slachter een koe kwam aangeven voor de waarde van f 6. Wat is dat wel voor een koe riep de ambtenaar verbaasd uitde huid is alleen meer waard Dat is zoo, mijuheer, zei de slachter; maar het vleesch is ook heelemaal niets waard. Je kunt er zonder eenige moeite je vinger door steken. Op de vraag van den ambtenaar, wat er dan wel met dat vleesch gedaan werd, antwoordde de man, dat het naar een worstfabriek ging, waar er saucis-de-bologne van gemaakt werd. Een poos later kwam de slachter den ambtenaar opzoeken en liet hem een stukje saucis-de-bologue zien, dat naar hij zei, gemaakt was van het vleesch van ds bedoelde koe. De worst zag er zeer goed uit en sraaakte uitstekend, verzekerde de slachter: mijuheer kan ze gerust proeven. Tot gerust8le]]ing van de lezers voegt de corres pondent daar bij, dat het vleesch in de worst- fabrieken zoo gekookt, gezouten en gekruid wordt, dat er (z. i.) van schadel ijkheid geen sprake behoeft te zijn. Welk een ruime opvatting bedoelde slachters van bun bedrijf hebben, kan blijken uit het feit, dat het raadsel nog altijd niet is opgelost, waar het cadaver is gebleveu van den kameel, die indertijd bij Barnum en Bailey het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Er worden te W. gemiddeld minstens 2 a 3 koeien per dag geslacht, wier stoffelijk overschot in een eenigszins kwaden reuk staatmaar meer nog wordt er ingevoerd uit Dietnen en andere omliggende plaatsen, waar het bedrijf misschien nog beter tierl dan in Watergraafsmeer. Thans is W. bezig, maatregelen te beramen, om de misbruiken afdoende tegen te gaan. Door het gemeeutebestuur is reeds een regeling out- worpen. Maar zelfs al werkt die regeling uitstekend, wordt Amsterdam er beter door Bsstaat het kwaad niet reeds overal elders aan de grenzen van Amsterdam Wat te W. gebeart, geschiedt ook te Diemen, te Ouderkerk, in de Zaanstreek, enz. Aangaande het vinden van een lijk aau den straatweg nabij Ridderkerk, kan de D. C. het volgende mededeelen J.l. Vrijdag zwalkten twee onbekende mans- personeu, van wie een een rechter-kunstbeen droeg, komende uit de richting van Rotterdam, langs den straatweg nabij Rijsoord. Hier en d-iar bedelden zij, terwijl ook eenige herbergen werden bezocht, met het gevolg dat zij ten slotte drouken werden. 's Nachts tusschen 1 en 2 uur geraakte een hunner die met het kunstbeen in een sloot aan den Straatweg buiten Rijsoord, waaruit hij op het hulpgeroep door een paar burgers vrerd gered, die het tweetal meenamen in de richting van Rijsoord. Zij wilden daar onder dak gebracht worden, maar aaugezieu in die gemeente geen politiebewaarplaats is en niemand bereid was het dronken paar in huis te nemen, trokken zij den straatweg weer op in de richting van Zwijndrecht. De eenbeenige legde zich kort daarna, ocdanks het ODstuimige regenachtige weer, neer op den berm van den straatweg, terwijl de andere bij hem bleef staan. Een onbekende groentenbosr ontmoette hen in die houding. Ziterdagochtend omstreeks 7 uur werd het lijk van deu persoon, die in het water had gelegt-n, op den berm van den straatweg nabij Rijsoord gevonden. Zijn overjas lag naast hem, terwijl de andere persoon spoorloos verdwenen was. Sporen van gewelJpleging vertooude het lijk niet. Blijkens de op bet lijk gevonden brieven was het de 34-jarige klerrmaker J.F. v. d. E., uit Rotterdam, iemand die een verre van oppassend zwervend leven leidde, veel misbruik van sterken drank maakte en wiens moeder te Haarlem woont. Zijne identiteit is sedert vastgesteld. Het lijk is naar Ridderkerk overgebracht en daar gekist en in het lijkeuhuis neergezet. Ofschoon geen misdrijf in het spel schijnt te zijn, stellen politie enjustitie er toch prijs op, te weten wie de persoon was, die 'n gezelschap van den andere is geweest en verzoekeii zij daaromtrent inlichtingen. Te Zwijndrecht sloeg Woensdagnamiddag, omstreeks half vijf, tijdens de hevige hagel- en regenbui, de bliksem in een der wieken van den molen //Landzicht", van de gebr. De Graaf. Het bovendeel der wiek, die getroffen werd, kwam in een stukje tuinland terecht, zonder ongelukken te veroorzaken. Verder werden nog enkele ruiten vernield en is eenige geringe schade aangericht. (D. C.) Woeusdagmiddag is te Katwijk a/Rijn in het ksnaal bij de Rijnsburgsche brug overboord geslagen en verdronken de 15jarige A. O., van Katwijk a/Zee. Het onderzoek der politie en justitie naar de dader of de daders van den moord op de wed. Cerlijn in de Driekoningenstraat heeft in zooverre tot een gelukkig resultaat geleid, dat er drie individuen, die waarschijnlgk heel wat op hun kerfstok hebben, in verzekerde bewaring zijn ge- steld. Het zijn twee mannen, geiiaamd De Haan, en een man Wagenaar geheeten, bewoners van het perceel in de Driehoekstraat no. 18, 1 en 2 hoog. Dinsdagmiddag on een uur is een der verdachten door de politie aangehouden en een half unr later de twee aoderen. Om zes uur werd hun geheele woning onder leiding van den officier van justitie, Mr. Von Baumhauer, onder- zocht, niets werd er onaangeroerd gelaten. De vloeren werden zelfs opgebroken en het behang werd van de muren gehaald. Dank zij dit grondig onderzoek ontdekte men een welverborgen schat van inbrekerswerktuigen, als brandkastboor, loopers en breekijzersmede werden echter in beslag ge- nomen een som geld, een aantal nieuwe gouden ringen, gouden horloges en tal van lombardbriefjes. Al die voorwerpen waren op verschillende plaatsen verborgen. De samenstelling van dezen voorraad goedereu wijst er op, dat men bier de daders of medeplichtigen in handen heeft van drie groote diefstallen met braak, welke den laataten tijd hier ter stede voorkwamen, maar waarvan de bedrijvers nog steeds onbekend waren. In hoeverre de aangehoudenen ook schuldig zijn aan den moord in de Driekoningenstraat is nog niet vastgesteld. Wel zijn er verscheidene voor werpen in beslag genomen, die afkomstig kunnen zijn van de wed. Cerlijn. De drie verdachten zijn in voorloopige hechtenis gesteld. Twee stumpertjes stonden Woensdag. voor de 5e kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht een bleek, mager, heesch-pratend knaapje van vijftien, dat er uitzag sis niet ouder dan twaalf, en zijn dertieujarig zusje. Twee schamele kinderen van bittere armte. In den ochtend van 4 Febru- ari j. 1. was er niets in de kamer in de Witten- hurgerstraat, waar ze met vader en zusjes en broertjes woonden niets om den houger te stillen. Er was geen slokje melk voor de kleuters. /,Hadt-je heelemaal niets gehad ook geen slokje water Neen, heelemaal niets. Toen zei de kleine Jan Bolwidt tegen vader, dat hij brood zoo gaan halen. Eu hij nam zusje, de kleine Leentje, one. Ze zouden zoeken. Op den hoek van de Vrolik- en de Linnaeusstraat stond een broodkar. Zij namen er vier witte- brooden en een krentebrood uit en wilden 't in een zak naar huis brengen. Jan is vroeger al eens op een kurkenfabriek op de Gelderschekade geweest om te leertn. Ook om een beetje te werken vroeg de voorzitter. Daar wist de jongen niets op te zeggen. Hij, Jantje, heeft in den laatsten tijd niets uit- gevoerd. Gezworven over de straat. Ook wel eens ^gegapt". Dat erkende hij met angstig knikje. t Was 'n echt exemplaar van ffboefje", maar zachtzinnig, rustig, gewend als aan iets heel natuurljjks aan het leven van kleinen vagebond. De historic van de brooden uit de kar bij de Linnaeusstraat is geeindigd met het oppakkeu van de twee dirfjes voordat zij den buit in veiligheid konden breDgen. Zusje heeft nooit zulke stukjes uitgehaald als Jan. Zij liep dieu 4en Februari, 'a ochtends om acht uur, mte, wijl 't ditmaal em brood te doen was. Men weet er was niets in huis en ook de oudere, zestienjarige zus die een -dagdienstje heeft en overigens op de kinderen moet passen wist geen raad. De bakkersknecht, die z'n brooden weer terug heeft gekregen, liep een welverdiende berisping op vanwege zijn geringe waakzaamheid, dewelke al te schoone gelegenheid biedt voor eventueele broodlustigen. De agent, die de kinderen mee naar het bureau had genomen, verklaarde, dat in het xamertje, waar de kinderen woonde, niets was geen tafel of stoel zelfs. De schrikkelijkste, bitterste annuo heerschte er. Het O. M., waargenomen door Mr. Besier, wees er op, dat men hier aanschouwt een aller- bedroevigst staalfje van verwaarloosde opvoediug. De moeder is dood, het oudste zusje moet de ,/huishouding" waarnemen. De jougen is enkele maanden geleden betrapt op diefstal van koleu. Terwijl men die zaak onderzocht, kwam de diefstal van brood aan het licht. Spreker achtte het zeer noodzakelijk, dat deze arme kinderen, die door hun vader tot diefstal worden aangezet, onder streng toezicht worden geplaatst. Ook thans is, helaas, /-/Pro Juventute" niet bij machte om te helpen. Het O. M. vroeg dus plaatsing van beide kinderen in een rijksopvoedingsgesticht, tot bun achttiende jaar. De verdediger, Mr. Boissevain, wees er nog op, dat de vader van deze kindereD, als hij iets verdient, 't aan den drank verkwist. Bovendien was 't zeer be duchten, dat deze vader zeker het mrisje na een bepaalden tijd uit een particulier gesticht thuis zou halen. Het fiaancieele bezwaar was dus in dit treurige geval alechts bijzaak. ffPro Juventute" darfde de verantwoordelijkheid onder de tegenwoordige wetgeving niet op zich nemen, tegenover de gezindheid van deu vader. Te Monte Carlo is op 29jarigen leeftijd over- ledeu de markies van Anglesey, een der grootste verkwisters, waarvan de nieuwere tijd weet. Of schoon hij, toen hij in 1898 zijn vader in het markiezaat opvolgde, een jaarlijks inkomen had van meer dan houderdduizend pond sterling, d. w. z. van ruim f 1,200,000, heeft hij zich in enkele jaren nagenoeg bankroet gemaakt. Het was vooral in jaweelen, dat hij zijn geld verdeed. Verder gaf hij feesten, waarbij ongehoorde weelde tentoongespreid werd. Hij zelf trad in komediestukken op, gekleed in gewaden en met sieraden getooid van onnoeme- lijken rijkdom. Zijn schuldeischers hebben ver- ledeu jaar beslag op zijn bezit gelegd, en veel van zijn kostbaarheden ging onder de hamer. Een neef wordt nu markies van Anglesey. Misschien dat een wijs beheer nog iets van het eens groote bezit kan maken. Iu bet circus te Warschau aan de Ordinacka" straat trad een clown met een gedresseerden eze^ op, die o. a. op kommando exerceerde. Maar een dezer dagen was langoor in de contramiue. Op het bevel voorwaartsdeed hij net omgekeerd en hoe harder zijn meester voorwaarts? riep, hoe harder het dier achteruit werkti. Plotseling riep taen de clown om de situatie te redden ,,0 nou rnerk ik het, jij bent Koeropatkin Deze woorden verwekten daverend gelach en een stcrm van bijval. Maar onmiddellijk daarna werd het circus door de politie gesloten en de onvoorzich- tige spotter opgepakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1