BIJVOEGSEL Tsr KsuzsnschG Courant Donderdag 16 Maart 1905. No. 4662. FETJILLETON. MET VALSCHE PAPIEREN. Telegrafische berichten. Landbouwberichten. De oorlog tusschen Rusland en Japan. Destijds is door ons gemeld dat in den nacht van 28 Febr. op 1 Maart bij den koopman J. S., te Sluiskil een rijwiel is ontvreemd. De gemeente- en rijkspolitiebeambten aldaar hadden vermoeden op een persoon uit St. Jansteen, die te Sluiskil werkt. Het door hen in deze richting ingestelde onderzoek had tot resultaat dat aan 't iicht kwam dat door den verdachte te Stekene het vermiste rijwiel is verkocht. De verdachte is gearresteerd en heden naar het hois van bewaring te Middelburg overgebracht. Mr. Sannes heeft de candidatuur voor het district Hontenisse, hem door de sociaal-democraten aangeboden, om gezondheidsredenen niet aanvaard. De beer Wibaut wilde evenmin een candidatuur aannemen. (G. Crt.) Zaamslag. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school alhier bestaat uit M. M. Risseeuw, tijdelijke onderwijzeres aan bovengenoemde school, Kaatje Suurland van Stavenisse, Cornelia Sara Risseeuw van Retrenche ment en Helena Maria le Grand van Zuidzande. ZaamslAg, 14 Maart. Heden had alhier door het bestuur van den Zaamslagpolder de aanbe- steding plaats van 500 M3. Pruisische grint metende van 1—6 cM, vrij op den wal te Ter Neuzen. Door de grint-Maatschappij te Rotterdam werd ingeschreven vooor 1,80, A. de Jong Dz. te Dordrecht voor 1,7649 en C. Adriaansen te Sliedrecht voor f 1,76. Eveneens werd door Burg, en Weth. alhier aanbesteed de levering van 210 M3. Pruisische grint, metende van 1 6 cM. Hiervoor werd ingeschreven door de grint-Maatschappij te Rotter dam voor 1,84, C. Adriaansen te Sliedrecht voor 1,79 en A. de Jong Dz. te Dordrecht voor f 1,739. Van beide bestediugen werd de levering ge- gund aan de laagste inschrijvers. Koewacllt. In den nacht van Zaterdag op Zondag liepen in de naburige Belgische wijk ,/De Hellestraat" (gemeente Stekene) eenige kippen- dieven leelijk in de val. Het was de politie ter oore gekomen, dat zekere J. d. N. de gestolen kippen bewaarde en aan den man bracht. Daar- om stelden zich eenige gendarmen in de nabijheid van de woning van genoemden persoon verdekt op. Omstreeks middernacht zagen ze een zestal personenwaarvan eenigen kippen droegen de woning binnen gaan. Het huis werd omsingeld en onze dieven waren gevangen. Twee daarvau werden onmiddellijk in hechtenis genomen, terwijl tegen de anderen alsmede tegen den heler proces- verbaal werd opgemaakt. De gestolen kippen werden in beslag genomen. Zuiddorpe. op de Maandag alhier gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 14 paarden, 61 run- deren, 25 varkens, 7 geiten en 8 konijnen. De handel was slap. De uitgeloofde premien werden toegekend als volgt Voor het meest in waarde zijnde werk- paard van 3 tot 6 jaar f 5 aan den heer E. van Assel te Overslag. Voor het betrekkelijk meest in waarde zijnde veulen 5 aan den heer L. Alexander te Wachtebeke. Voor het betrekkelijk meest in waarde zijnde jaarlingsveulen f 3 aan den heer B. C. Puijlaert alhier, tweede premie f 2 aan den heer P. Carpeotier te Koewacht Voor de meest in waarde zijnde baatgeveude of kalfdragende koe /5 aan den heer Ed. de Munck, alhier. Voor de vetste os of vaars 5 aan den heer A. Boon te Koewacht, tweede premie f 4 aan den heer P. Verbiest, alhier. Voor de schoonste drachtige of baatgevende geit 2 aan den heer A. v. Eetveldt, alhier, tweede premie 1 aan den heer F. de Neve, alhier. Voor het schoonste 34) X. Gedurende den tijd, die in het belang van zijn gezondheid, aan zijn verlof was toegezegd, had Koert zich teruggetrokken in een klein hotel in het bosch op een uur afstands van Wiesbaden, naar hij tot Wambold en zijn mama zeide om tot zich zelf te komen. In de stille rust en eenzaamheid van het woud hoopte hij kracht te vinden tot het volbrengen van de moeielijke taak zich van zijn vrouw te scheiden, die hij meer beminde dan hij zelf wist. Doch de eenzaamheid bracht hem niet de troosl, waarop hij gehoopt had. Integeudeel, hij verviel meer en meer tot de zwaarmoedige droomerijen, waartoe hij van nature zoo geneigd was. Eerst hier kwam hij tot het besef, hoe diep zijn liefde voor Jane in zijn hart geworteld was, hij begon in te zien, dat zijn verder leven zonder Jane een droevige lijdensweg zou zijn. Soma betrapte hij er zich op, dat hij naar een uitweg zocht om toch nog met haar te kunnen leven en gelukkig te zijn. Hij vroeg zich af, of zijn maatschappelijke positie en de strenge op- vatting van het begrip »eer" werkelijk waard waren, dat hij daaraan zijn teerbeminde vrouw ten offer bracht. Kon hij niet met haar naar Amerika vluchten en daar een plekje vinden, waar hij ongestoord en onbekend alleen voor zijn vrouw kon leven Was zij dau schuldig aan de bloedige dadeu haars vaders Bloeit niet soms eene reine roos in een moeras In zulke gedachten verdiept was Koert al verder en verder het statige beukeuwoud ingedwaald. Hij stond nu aau het begin van een pad, waarvan hij den loop niet kende. Twijfelende welkeu weg hij moest inslaan, stond hij even rood te kijken en zag toen in de verte een heer met een witten cyliuderhoed op hem aaukomen, in wien hij dadelrk mijnheer Morris herkende. Langzaam waudelende als iemai'd die het schoone van de natuur wil geuieten, naderde de man, die nu door alle vrienden en verwanten van Koert zoo gevierd werd. Von Berghaupt ging hem te gemoet en begroette hem. z/Mijnheer Von Berghaupt, het is mij een groot genoegen u hier te vindenimmers wij kunnen nergens zoo ongestoord praten als in het bosch. Ik ben reeds aan het hotel geweest, maar trof u daar niet aan. Het is inderdaad een gelukkig toeval, dat ik u hier ontmoet. Als ge het goedvindt, zulien wij de wandelicg gezamenlijk voortzetten." Koert vond dit goed. (.Ik moet beginnen, mijnheer Von Berghaupt, met u te bekennen dat ik mij weer heb laten verleiden om mijn reis naar Londen uit te stellen en wel op aandraug van mevrouw Von Reidersdorf en eenige andere dames, die in het proces-Gray veel belang stellen voor zoover dit u aangaat. Ik wil niet ontkennen, dat ik hierdoor ernstige beroepsplichten onvervuld laat, maar ik ben mij ook bewust, dat ik als vrieud jegens u plichten heb te vervullen en daarom breug ik gaarue dit offer." Koert zeide hem daarvoor dank. n Boveudien »had ik nog een andere reden om mijn reis uit te stellen die reden is gelegen in het feit, dat uw positie moeilijker is geworden. ffWat, mijnheer Morris?" ,/Ik beschonw het als een zwarighc-id, dat uw vrouw beslist weigert mede te werken lot een echtscheidingzij heeft dit schriftelijk verklaard. Zij verlangt dat ge bij haar zult komen om uw schriftelijk verlangen tot echtscheiding mondeling te herhalen en zij verklaarde mij uitdrukkelijk dat zij haar echtgenoot wil zien en spreken, alleen met het doel om tot een verzoening te geraken. Nooit of nitnmer zal zij in een scheidiug bewilligeu." /yZij schijnt tot het uiterste te willen gaan." ffDat heeft zij reeds gedaan. Het doet mij leed, dat de dochter van James Gray den sluier heeft laten vallenzij erkent dat zij niet alleen het uiteinde haars vaders geweten heeft, maar ook alle moorden, die aan de justitie ontgaan zijn, omdat ze geheim zijn gebleven. Het is smartelijk, te zien dat zulk een buitengewoon schoone vrouw zich verhoovaardigt over de wandaden van haar vader vDeed zij dat riep Koert uit. ,/Dat deed zij tegenover mij en dit zal zij tegenover iedereen doen, als wij geen middel weten te vinden om het te voorkomen. Ik dank God, mijnheer von Berghaupt, dat het u bespaard werd, mede aan te hooren hoe uw vrouw die gruwzame bekentenis deed. Zij was geheel veranderd nu zoudt ge in haar de dochter van een moordenaar herkend hebben. En dat behoeft ons niet te verwonderende ingeboren aard laat zich niet op den duur verloochenen." konijn 1 aan den heer A. Kindt, alhier, tweede premie 0,50 aan den heer L. v. Geersum, alhier. Voor het grootste getal ter markt gebracbt hoornvee niet beneden 5 stuks aan den heer A. de Guchte- naere te Koewacht. Voor het grootste getal ter markt gebrachte varkens niet beneden 10 stuks f 2 aan den heer F. Engels te Westdorpe. 's Gravenhage, 15 Maart. Tweede Kamer. Onderwijzers-peusioenwelten. De Minister Kuyper verklaarde onaannemelijk het amendement-Van Idsinga, om het stelsel van verplichte pension- neering uit het ontwerp te nemen. Wordt het amendement aangenomen, dan moet de beraad- slaging geschorst worden en zal de Regeering wel oereid zijn een ander ontwerp te over wegen, maar niet volgens het stelsel van den heer Van Idsinga. De heer Van Idsinga handhaafde zijn amende ment, waarvoor hij steun vond bij de heeran Staal- man, Schokking, Van der Vlugt en Borgesius, die tevens afkeurden 'sMinisters wijze ran afstraffing van den heer Van Idsinga, die door hem aan de rechterzijde, was afgebeeld, als afzakkende Daar den liberalen hoek. Deze sprekers, opmerkende het guDstig onthaal ran het ontwerp aan de linkerzijde, merkten op, dat hetzelfde verwijt op de Regeering toepasselijk is. Bovendien betoogde de heer Van der Vlugt, dat de Minister door deze afstraffiDg weder blijk had gegeven, dat de Regeering op den verkeerden weg is, tengevolge van de dooreenmenging van godsdienst en staatsrecht. De heer Lohmau bestreed het amendement, dat ten slotte met 64 tegen 21 stemmen is verworpeD. Het Dorschen van Zaaigraan. Koert drukte de hand tegen het voorhoofd, zuchtte en vroeg op doffen toon wEn hoe sprak zij over mij Beseft zij, wat zij mij heeft aangedaan //Mijnheer, dat beseft zij dat blijkt uit het feit, dat zij mij bespotte, toen ik haar onder het oog wilde brengen welk een misdaad zij aan mijn vriend begaan had. Zij weet, dat ge haar slachtoffer zijt zij heeft dit altijd geweten en verklaarde dat zij haar offer nooit de vrijheid zou teruggeven. Zij is trotsch op haar vtrovering en wil haar niet loslaten. (Wordt vervolgd.) TAN DE VAN Nog steeds houdt de vervolging der Russische leg era aan. °Men verwacht een hervatting van den stnjd bij Tieling, waar de Russen zulien beproeven, net sneile oprukken der Japanners te stuiten. De Japanners moeten reeds heel dicht bij deze plaats zijn. Be Russen zijn klaarblijkelijk vermoeid en in wanorde. VV aarschijniijk hebben zij slechts weinig levensmiddelen en munitie. Men gelooft, dat zij een krachtigen aanval met zulien kunnen weerstaan. Elk nieuw telegram vergroot den omvang van de nederlaag der Russen. Tieling is een stad van ongeveer dezelfde grootte ais Moekden; de handel is er uitgebreid en door de talnjke Europeanen, die er wonen, is de stad eigenlyk van meer belang dan Moekden. Eerst had men dan ook van Tieling de defensie-Iinie willen maken, maar de auton- teiten te Petersburg besloten met alle geweld, dat eerst Moekden moest verdedigd worden. Is ook Tieling eenmaal den Japanners in hanaen eevallen, dan is Koeropatkin genoopt terug te trekken naar Charbin, maar deze plaats ligt nog eventjes oOU kilometers ver. Van uit Washington zijn berichten gekomen over de plannen van den Minister van Oorlog te Tokiodaaruit blijkt, dat Ojama Moekden als zijn nieuwe basis zal nemen en met een groot deel van zijn troepen in de richting van Charbin op zal rukken om zijn voornaamsten plicht, Koeropatkin een verpletterende nederlaag toe te brengen, te volvoeren. Takahira, de Japansche gezant in de Ver. Staten, heeft Zaterdag een bezoek bij Hay afgelegd, en oleet een halt uur. Takahira antwoordde op een vraag van een journalist, dat de inneming van Moekden van volstrekt geen inrloed zou zijn op de voortzetting van den oorlog. Het openen van de vredesonderhandelingen moet uitgaan van Rusland. Wat het voortzetten van den oorlog betrelt staat Rusland voor twee moeilijkheden ten eerste de finan- cieele kwestiede nieuwe leening gaat er met meer als koek in. Tot-nog-toe heeft de sirijd aan het land ongeveer 900 millioen gulden gekost, terwijl er een leger van 400.000 man naar Mantsjoerije is gezonden. En nu wil men nog eens 500.000 man er been sturen in de tweede plaats is men eigenlijk bevreesd om zooveel manschappen te onttrekken aan een land, dat geteistera wordt door binnenlandsche onlusten. En toch schijnt Rusland nu geen vrede te begeeren vermoedelijk omdat het weet, dat ook de tinancieele hulpbronnen van Japan zeer spoedig geheel uitgeput zulien zijn, in welk geval het allicht voordeeliger voorwaarden zal kunnen bedingen. De opgaven omtrent de Russische verliezen loopen nog enorm uiteen. Reuter spreekt bijv. eerst in een telegram van 13 Maart van 800 dooden die op tslagveld zijn gevonden. Ditlijkt belachelijk weinig,in verhouding tot een ander telegram, dat spreekt van 26.500 dooden. Dit laatste schijnt nu ook de officieele lezmg van Ojama te zijn. Hij geeft op, dat er gevangenzno genomen 40.000 Russen, dat er 26 500 lijken op t veld zijn gevonden en dat er ongeveer 90.000 andere dooden en gewonden zijn. Het gezamenlijk verlies voor de Russen bedraagt uan 156.500 man. De Japansche verliezea bedragen slechts 41.UUU man het korps van Koeroki verloor in het geheel met meer dan 5000 man. Petersburg, 13 Maart. Koeropatkin bericht in twee telegrammen van 11 dezerDe gedurende vele dagen zonder oponthoud voortgezette gevechten hebben ons 50.000 gewonden gekost. De terugtocht van Moekden was buitengewoon moeilijk; de achterhoede macheerde weliswaar in volkomen orde en naar de voorai aan- gewezen stellingen, maar de loop van den trein langs den Mandarijnenweg was tengevolge van het bombarde- ment door de Japanners moeilijk. Onze weg liep door een gebied, waar geen gebaande wegen waren. Daar de streek tusschen Tieling en Moekden doorsneden wordt door rivieren met steiie oevers, moesten de wagens dik- wijls wachten tot de beurt om verder te trekken aan hen kwam, wat groote vertraging veroorzaakte. De vijand kreeg aanzienlijke versterkingen. Londen, >4 Maart.' De Japanners bezetten 11 dezer Jingpan bij Foesjoen, en achtervolgden de overblijfselen van de Russische troepen; beoosten den weg naar Iie- ling gaven zich verscheiden Russische oflicieien en sol- daten over. 13 Maart. De administrate van den keizerlijk-Chineeschen spoorweg heeft het verkeer op het gedeelte van de lijn tusschen Jinkou en Sinminting gestaakt, en bevel gegeven, het rollend materiaal naar Kintsjnu over te brengen. Dit besluit is genomen met het oog op de scbending van de neutraliteit der lijn door de Japanners; onlangs zijn voor hen aanzienlijke hoeveelheden rijst vervoera naar Sinminting. Hierdoor ontstaan groote verliezen voor contractanten en kooplieden, doch ook de verliezen voor de spoorweg zijn aanzienlijk. 'Washington, 13 Maart. Uit zeer bevoegde bron wordt medegedeeld, dat de Russische regeering het eskader an Rodsjedstwensky heeft:teruggeroepen. Londen, 14 Maart. Reuter's correspondent in Koeroki s leger seint, d.d. 13 dezer: Vermoedelijk is het meeren- deel der Russen te Tieling aangekomen. Hun achter hoede en de voorhoede der oprukken de Japanners zijn herhaaldelijk met elkaar in botsing gekomen. De Russen moeten versterkingen hebben gekregen uit Tielino- Misschien zijn de Russen van plan naar Charbin terug te trekken, maar zij hebben tusschen Tieling en Charbin geen levensbehoeften, en die zyh noodig om het leger onderweg op de been te houden. Petersburg, 14 Maart. Koeropatkin meldt, d.d. 12 dezer: Generaal Meyendorf is Vrijdag van zijn paard gevallen en heeft zijn sleutelbeen gebroken. Hi] is Nioetswang, Charbin gezonden. De dokters gelooven, dat hij spoedig hersteld zal zijn. Een telegram van Koeropatkin, d.d. 13 dezer, rnelclt Er zijn geen berichten over nieuwe gevechten. In de bewegingen der troepen is orde gekomen. De vijand doet verkenningen. Londen, 14 Maart. Uit Tsjifoe wordt gemeldUit betrouwbare berichten blijkt, dat er weinig haast wordt gemaakt met het weder versterken van Port Arthur. De bezetting bestaat uit nog slechts 4000 man. Al wat er verder beschikbaar was is naar het Noorden gezonden. Menschen, die uit Port Arthur komen, spreken over de merkwaardige tegenstelling, die er sedert betrekkelijk kort te Port Arthur waar te nemen is tusschen de koortsachtige haast, waarmede er in het begin toebe- reidselen werden gemaakt om de plaats weer in staat van tegenweer te brengen, en de werkeloosheid die er betrekkelijk nu heerscht De dokken zijn nagenoeg verlaten en aan de gezonken schepen is nog niet geraakt. Berlijn, 14 Maart. (Part.) De Nowosti, van Petersburg spreekt met ernst over de dreigende mogelijkheid, uat het personeel van den Siberischen spoorweg staaat. Daarmede zou het voortzetten van den oorlog onmoge- lijk zijn, aangezien er noch personeel uit Europa ge- haald kan worden noch militair personeel beschikbaar voor zou zijn. De staking zou ook het werk van le- volutionaire propaganda zijn. Petersburg, 14 Maart Het bericht van Reuter uit Washington, als zou de Russische regeering het tweede eskader van den Grooten Oceaan teruggeroepen hebben. wordt door de betrouwbare inlichtingen die het Peters- burgsche Telegraafagentschap ingewonnen heeft, niet bevestigd. Volgens een gerucht is luitenant-generaal beechemii- nof, opperbevelhebber in het militaire district Kief, benoemd tot hoofd van den staf van het leger in Mantsjoerije. TER NEUZEN, 15 Maart 1905. Bij het dezer dagen gehouden examen klerk der posterijen en telegrafic is o.m. de heer G. P. J. Risseeuw van Sluiskil. De Staatscourant bevat de Slatuten van de navolgende naam'.ooze vennooischappen a. Maatschappij stoomschip Jenny te Tcr Neuzen. Doel het in de vaart brengen van een thans in aanbouw zijnd stoomschip, en het uitoefenen daarmee van het reederijbedrijf, onder dien verstande echter dat de vennootschap nooit meer dan een stoomschip in eigeodom bezitten mag. Duur 30 jaar. Kapitaal 175,000, verdeeld in 70 aandeelen, ieder van f 2500, welke alle worden uitgegeven en waarvau 25 aandeelen bij de op- richters zijn geplaatst, al welke zijn volgestort. De vennootschap wordt oeheerd door een directeur, onder toezicht van minstens 2 en hoogstens 5 commissarissen. Benoemd zijn tot direclrice de vennootschap onder de firma Van IJsselsteiju en Co., te Ter Neuzen, en tot commissaris de heeren A. Th. de Groot en J. Jean, ook genoemd Pierre van Hemelrijck. b. Maatschappij stoomschip Harald, eveneens te Ter Neuzen, en c. Maatschappij stoomschip Richard, ook te Ter Neuzen. Bij de 1 wee laatst- genoemde maatschappijen zijn doel, kapitaal, tijds- dunr en directie dezelfde als bij eerstgenoemde. voor aagd Bij het aanschaffen van nieuw zaaikoren iets wat i» den landbouw noodzakelijb is en daarom niet genoeg kan aangeraden worden mag men wel er op letten of het koren uit het stroo verwijderd is met den vlegel of met de machine. Wij zouden aanraden uitsluitend zaaigraan te gebruiken, dat met de hand gedorschen is, wijl wij door ondervinding weten, dat het deugdelijker is, dan wat met de machine is behandeld. De reden waarom, is niet ver te zoeken. Het eerste bezit een hooger kiemvermogen dan het laatste. Toen de dorschmachine nog in haar opkomst was, heeft men dit in Amerika reeds opgemerkt en om het nadeel weer goed te maken, werd den raad gegeven, maar des te meer zaaigraan te gebruiken, wanneer het machinaal was uitgedorschen. Proeven enkele jaren geleden door denZwitserschen landbouwleeraar Burki op tarwe, gerst, rogge, haver genomen, hebben i n deze belangrijke uitkomsten ge geven. Genoemde landbouwknndige berekende de hoeveelheid raan, dat in groote stukken gebroken werd bij het orschen op de oude gebruikelijke wijze, namelijk met den vlegel en bij het machinaal dorschen. Gemiddeld vond hij 3 procent gebroken graan bij de laatste de machinale tegen ruim 3/4 procent bij de eerste manier. V ervolgens werd het graan aan de kiem- proef onderworpen. Van dat met de machine be werkt verkreeg hij 88 procent kiemplanten ea van het graan met de hand 92 procent. Maar wat nog meer de aandacht vraagtonder de kiemplanten van machinaal gedorschen graan, waren er ongeveer 10 procent van onregelmatige ontwikkeling, ten gevolge van de beschadiging der kiemen bij het dorschen. De groei der granen en de vorming der korrels wordt vaak door ziekten bedreigd, veroorzaakt door zwammen de stinkbrand der tarwe, de stuifbrand der haver en gerst, de stengelbrand der rogge en de graanroest zijn welbekend en komen herhaaldelijk voor. Het begin der ziektekiemen moet men in het zaaigraan zoeken. Om haar te bestrijden worden door vele landbouwers de korrels door een stof behandeld, die de zwammen doodt zonder het kiemvermogen der zaden weg te nemen. Veelal maakt men gebruik van het voorschrift van Kiihn, een half procentige oplossing van kopervitriool, het zoogenaamde vitriolen. Doch het graan, ter be- strijding dier woekerziekten met zwavelzuur, koper of ijzer behandeld, levert meer slechte korrels als het met de machine wordt gedorschen dan dat, met den vlegel behandeld. Bij het eerste toch komen in het grootste gedeelte der korrels scheuren voor, waarin het koperhoudend vocbt dringt en waardoor dus de levensorganen der korrels aangetast worden, met het gevolg, dat zij niet ontkiemen. In bovengenoemde proeven van Burki gaf de tarwe met de machine gedorschen en vervolgens gevitrioold 20 procent slechte korrels, terwijl het graan, dat met den vlegel was bewerkt slechts 3 procent gaf. Volgens die proeven zou het dus bewezen zijn, dat het kiemvermogen van een groot gedeelte van het graan door het dorsehen met de machine volledig is vernietigd. De landbouwer heeft bij eenige aandachtige beschou- wing zelf kunnen opmerken, dat het over 't algemeen de groote korrels zijn, die bij het gewone dorschen het meest te lijden hebben. Zeker is dit bij hel machinale in nog grooter mate het geval. En nu zijn het juist de grootste korrels, die doorgaans de schoonste planten geven uit welke omstandigheid volgt, dat het nadeel des te grooter is. Uit een en ander mag men besluiten, dat de land bouwers 't beste doen de voorkeur te geven aan zaai graan met den vlegel bewerkt. Deze aanbeveling is voor velen wel niet nieuw doch het is goed de aaudacht er nog eens op te vestigen, voorai voor hen, die door verandering van zaadgoed hun zaaikoren van elders betrekken en dan kunnen eischne zaaigraan niet machinaal gedorschen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5