Binnenland. Telegrafisehe berichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. ECantongerecht te Ter lieuzen. Voor hen, die bang zijn, Door het btsiuur der Rijksverzekenisgsbauk is aan de agenten medegedeeld, dat het plan bestaat in al 1 e plaatsen, behalve te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en aukele zeer klt-ine, personen aan te stellen om de agenten behulpzaam te zijn bij het verstrekkeu van iulichtingen aan werkgevers en die eenvoadige opdrachten kunnen uitvoeren. De voorkeur genieten ambtenaren ter genuemte-secretarie of klerken van rijksontvangers. Bij wijze van proef zal de belooning berekend worden per iulichting en per opdracht. De St. Ct. no. 60 bevat een kon. besluit tot rchorsing tot 1 Juli van het besluit van den raad der gemeente St. Laurens van 28 Januari 1905 tot vaststelling van een verordening op het alniten der vergunniugslocaliteiten in die gemeente. De overweging, die tot dit besluit herft geleid luidt dat. het wenschelijk is, ouo, hangende het onderzoek naar de wettigheid van dat besluit, het in wnking treden daarvan te voorkomen. Zooals indertijd is gemeld, hsbben G<d. Staten van Zeeland dit besluit, op grond van strijd met de wet, ter vernietiging voorgedragen. TER NEUZEN, 13 Maart 1905. Wij ontvingen het verslag der Gezondheids- commissie, wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen, over het jaar 1904, waaruit blijkt dat door de commissie aan de besturen der ge- meenten tot haar ressort behoorende, verschillende voorstellen zijn gedaan en maatregelen zijn in overweging gegeven, betreffende verbetering van rioleeringen en slooten, mestvaalten, varkens- bokken enz. Verschillende voorstellen tot onbewoonbaar- verklaring van woniugen werden gedaan, terwijl aan verschillende gemeentebesturen op verzoek werd geadvisseerd omtrent vast te stellen ver- ordeningen In bet laatste hoofdstuk lezen we 1. Door Jan Tollenaar, zandplein te Ter Neuzen, werd geklaagd dat bet dak zijner woningen, en dat van de omwonenden bevuild werd door katten. De klager werd bp schrijven van 18 April medegedeeld dat de Commissie geen termen gevonden heeft voor alsnog maatregelen daar- tegen aan Burgemeester en Wethouders voor te stellen. 2. In de vergadering van 17 Mei werd be- sproken eene advertentie voorkomende in de Ter Neuzensche couranc van Donderdag 21 April aldus luidende. ffOndergeteekende exploitant van het zoo be- roemde middel tegen croup en kinkhoest en andere keelaandoeningen, heeft voor de pror. Zeeland als agent aangesteld, de beer K. Haak van Sluiskil, bij wien particulieren en weder- verkoopers zich voor de in- en verkoop kunnen vervoegen." Chr. Maas Nordhorn. Besloten werd aan den heer K. Haak te Sluiskil bet volgende schrijven te zenden de Commissie gelezen bebbende in de TerNeuzenscbe Courant van 21 April 1.1. uwe advertentie be- kendmaking van den verkoop van een middel tegen de zoo zeer gevaarlijke ziekte croup waardoor voor de lijders, bij gebruikmaking van dat middel, niet tydig genoeg de. hoogat noodzakelijke geneeskundige hulp zal worden ingeroepen, geeft u in overweging bet anonceeren te staken, daar de Commissie anders genood- zaakt zal zijn daartegen de noodige maatregelen te nemen. 3. In de vergadering van 25 Aug. werd naar aanleiding van den brand bij H. van Haelst ts Westdorpe, alwaar cadavers van verbrand ree dagen lang zijn blijven liggen, waardoor in de omgeving een afschuwelijke stank verwekt werd, besloten aan Burgemeester en Wethouders van de 9 gemeenten tot ons ressort behoorende, in overweging te geven, bij voorkomende ge- legenbeden, cadavers van verbrande dieren on- midt.ellijk te doen begraven daar deze door den stank voor de gezondheid schadelijk kunnen worden. 4. Door een lid van de Commissie werd in de vergadering van 22 Sept. gewezen op het ondoelmatig mestvervoer waardoor de wegen met mest zeer worden verontreinigd, betwelk niet alleen m deelig is voor de gezondheid, maar ook gevaar kan opleveren voor voetgangers en wielrijders. Besloten werd de aandacbt van Burgemeester en Wethouders van de gemeenten tot ons ressort behoorende bierop te vestigan en in overweging te geven zoodanige maatregelen te nemen dat daaraan een einde wordt gemaakt. Omdat uit de antwoorden die de Commissie ontving, bleek, dat de strekking van het schrijven niet voldoende begrepen was, werd nogmaals er op gewezen dat bedoeld werd, dat de voer- tuigen, dienende tot mestvervoer, zoodanig worden ingericht, dat gedurende het vervoer geen mest kan afvallen en dat beerwagens niet lekken kunnen. 5. Naar aan eiding van bet schrijven d.d. 14 Oct. van D. Buyze, arts te Ter Neuzen, waarin gewezen werd op het slachten van vee in lokalen aan den publieken weg gelegen, zoodat deze handeling van daar kan gezien worden door de open deur of ramenwerd be sloten Burgemeester eu Wethouders van de ge meenten tot ons ressort behoorende bierop attent te maken en in overweging te geven omtrent het slachten van vee binnen de kom der gemeenten wettelijke bepalingen in het leven te roepen, zoodanig dat het slachten gescbiedde in besloten plaatsen, zoo, dat de handeling van de openbare straat niet gezien kan worden. Naar wij vernemen is de toename in 1904 van het aantal aangesloten lampen aan de elec- trische centrale alhier, zoowel door nieuwe aan- sluitingeD als door uitbreiding van het aantal lichtpunten bij bestaande installation en door het aanbrengen van lampen van grootere lichtsterkle, bevredigend geweest en wordt daardoor het bewijs geleverd, dat het electrisch licht in steeds ruimer mate ingang vindt. J.l. Zaterdag werd gebouden de drie- maandelijksche vergadering der vereeniging /•/Hulp in Nood" alhier. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat over de laatste drie maanden is ontvangen aan contributie f 514,73, aan buitengewone inkomsten 93,08, totaal 607,81 dat is uitgegeven aan ondersteuning der zieken 998, aan bodeloon en buitengewone uitgaven 114,26, totaal 1112,26, alzoo een nadeelig slot van 504,45. Vorig slot 3567,15, alzoo een aanwezig kapitaal van 3062,70. Door het bestuur werd aan de vergadering medegedeeld, dat op de a. s. jaarvergadering waarschijnlijk een voorstel zal worden ingediend, om de thans enorme uitgaven eenigszins te voorkomen. Men deelt ons mede, naar aanleiding van onze opmerking onder het ingezonden siuk nit Hoek in ons vorig nnmmer, dat van de gepleegde baldadigheid waarvan de inzender K. in dat stuk gewaagt, bjj de marechaussOe alhier aangifte is gedaan en dat door deze tegen den vernoedelijken dader, een zekeren W., procesverbaal ter zake is opgemaakt. Op de reede vltn Tlissingen heeft Zaterdagnacht eene aanvaring plaats gehad tusschen het Eng-lsche stoomschip Oreal, van Antwerpen met stukgoederen naar Singapore, en het ait zee komende Duitaehe viermastsckip Christine. De Oreal lag voor anker en werd aan bakhoordzjjde aangevaren. Dit schip bekwam esn groot gat ter hoogte van de water- lijn het voarschip liep vol water, eD om zinken te voorkomen, werd het schip door drie sleepbaoten bij Rammekens aan den grond gesleept. De Christine heeft lichte schade bekomen en ligt op de reede geankerd. Van de Oreal werden vijf man veraist, doch volgens later kericht waren deze op de Christine overgesprongen. In dit jaar komen bjj het 3e regiment infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, de milisiens der lichting 1900 van 21 Augustus tot en met 16 Sept. eo de lichting 1902 van 25 Jnli tot en met 12 Augastns. Tot rjjksveldwachter, mat standplaats C«- lijnsplait is benoead, de marechaassee De Krom, van de brigade Hulst. In verband met de arrestatie van drie per- sonen, verdacht van den moord op de ruim zeventig- jarige Nelle P., schrijft men nit Zuiddorpe aan de M. Ct. Reeds vroeg in den morgen van Vrijdag werden op de Oude Burgsche Sluis, gemeente Wachtebeke, drie personen, 2 van 20 en 1 van nog geen 17 jaar, naar de herberg van E. Terdurme gebracht, waar in den margen het parket van Gent zitting hield. Nadat zij en verschillende getuigen waren gehoord, werden zij geboeid en in den namiddag naar Gent vervoerd. Naar men zegt, had de verslagene veel van hen te lijden. Uit louter baldadigheid aleurden zij de vronw met de haren over de straat. Haar huis werd soms bevmild. Emmsrs water werden in haar bed gestort. Nog onlangs lokteu zij 'a avonds de vrouw aan het sleutelgat, en staken haar met een breipriem in de oogen. Ze moeten er om gedobbeld hebben, wie de vronw zou ver- moorden. Ook beweert meD, dat de moord uit wraak zom geschied zijn. De moeder van een der verdachten zou door de verslagene uit den nood geholpeu zijn, doch wi'ide haar schuld niet be- talen. Om van het hinderlijk manen bevrijd te zijn, zon de zoon tot den moord besloten hebben. Aan de justitie om het uit te maken in hoeverre al die g-ruchten waarheid bevatten. Koewacht. Zaterdagmorgen werd op het R.-K. kerkhof alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. J. van de Vijver in leven wethouder en lid van het R.-K. kerkbes'uur. Het lijk werd gedragen door de onderwijzers en eene commissie uit de fanfaremaatschappij waarvan de overledene contribueerend lid wasterwijl de leden van den raad de slippen van bet 1 ijkkleed vasthielden. Dan volgden de famijieleden, de burgemeester, de secretaris, de gemeente-outvanger, de leden van het R.-K. kerk- en arm bestuur en tal van vrienden en belangstellenden. De fanfare speelde een treurmarsch. De lijkrede werd uit- gesproken door den heer A. Geerards, die o. a. er op wees, wat de overledene gedurende zijn lang leven voor de gemeente geweest was. Meer dan 27 jaar was kij lid van den raad, ruim 7 jaar wethouder en steeds was hij op zijn post, als de belangen der gemeente dit vorderden. Nadat ds fanfare nogmaals een treurmarsch gespeeld had, verlieten alien diep geroerd het keikhof. Koewacht. De totstandkoming van den stoom- trarn LokerenAxel is, wat het Belgisch gedeelte betreft, verzekerd. De lijn zal gelegd en geex- ploiteerd worden door de Belgische Maatschappij van Buurtspoorwegen. St. Jansteen, 13 Maart. Gisterenavond is een stalletje van A. Hageman afgebrand. Het is verzekerd voor f 150 Olinge, 11 Maart. Hoorden we dezen winter het meest van d<efstallen op andere plaatsen ge- pleegd, verleden week hebben ook wij ons deel gehad. In het begin dier week haalden de dieven bij vrouw B. eene partij aardappels weg. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werden bij den heer E., hoofd der school alhier, 9 kippen gestolen uit een hok, dat op zeer listige wijze geopend was. In den tuin der pastorie was een groot gat gekapt, doch verder was men daar niet gegaan, waarschijnli k door het. een of ander verhiuderd. Ook de beer P. V. alhier ontdekte in den namiddag van Vrijdag, toen hij eens ging zieo, of zijne kippen goed gelegd badden, dat er geen eieren eoook geen kippen meer waren. Slechts een enkele zwerver had men overgelaten. Een ieder zij op zijne hoede. Clinge, 12 Maart. De afdeeling Clinge van den Boereubend hield heden eene algemeeae ver gadering, waarin in de eerste plaats aan de orde, waren rekening en verslag 1904. De rekening, die een klein batig saldo aauwees werd door de vergadering goedgekeurd. De secretaris gaf een uitgebreid verslag omtrent de werkzaamheden van Bond en Leenbank in het eerste jaar van hun bestaan. Dit verslag mocht. het applaus der vergadering inoogsten. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer H. Ver- couteren en tot leden van d-n raad van toezicht de heeren G. Goossens, kapelaan en G. Stroecken, hoofd der school te Kapellebrug. Na nog eenige mededeelingen van hnishoude- lijken aard werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank voor de trouwe opkomst gesloten. 's Graveuhage, 13 Maart. Bij Kon. besluit is bepaald dat de notarisplaats te Zuidzande, opengevallen door het overlijden van den heer J. Lansen Croin, niet meer za! worden vervuld* Zitting van 10 Maart 1905. Veroordeelit zijn: A. M., aannemer te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Woningwet; tot eene boete 2, snbs. 1 dag heehtenis. S. D., bierbaishouder te Axel, ter zake van overtre ding der Drankwet; tot eene boete van 15, subs. 10 dagen hecbt. J. D., landbouwer te Axel, ter zake ran hetrijwielen zonder lantaarn tot eene boete van 1, subs. 1 dag becbt. T. d. K., arbeider aldaar, ter zake als voren tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag beeht. J. v. W., J. D. v. d. W., A. T. v. H., P. S., spoor- werkers, S. V leurstsr, P. H., tijman, J. J. H. v. D., spoorwerker, alien te Ter NeuzenK. G. D., arbeider te Hoek, ter zake van bet bevisscben der Schelde, zonder consent; ieder tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag becbt. E. d. V., zonder bsroep, te IJzendijkeA. d. V., werk- man te Boekhauteter zake als voren, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag becbt. I. V., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van leer- plicbtwetovertredingtot eene boete van 2,50, subs. 2 dagen hecbt. H. H., sloeproeier, D. Fvoerman, E. H., landb. knecbt te Overslag, ter zake van openbare dronkenscbap ieder tot eene boete van f 2, sabs. 2 dagen hecbt. C. M., scbarenslijper wonende te St. Nicolaas, ter zake van drenkenscbap bij eerste herhaling tot becbt. van 3 dagen. A. v. H., D. d. B., J. B., P. M„ B. K., M. d. B., D. P., A. L., allea veldarbeiders, J. d. Z., slacbter, J. v. D aannemer, alien te Hoek, ter sake van bet te Hoek zonder toestemming van B. en W., in de kom der ge meente een varken houdenieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag kecht. voor elke boete. a rijKe»proken 5 F. d. K., koopman te Hoek, ter zake van zonder toestemming van B. en Vfeen varken hauden in de kom der gemeente. L. d. 13., zonder beroep te Boscbkapelle, ter zake van strooperij. Omslagen van reclitsvervolginic P. P., veld- arbeider te Zaamslag, ter zake van overtreding der Leerplichtwet. dat chilisalpeter op gras- of ander groenland voor de beesten heel, heel slecbt ban zijn, zij even opgemerkt, dat proeten zijn genomen in verband biermee. De heeren Dammann en Brhrens voerden deze uit. Als proefveld diende een stukje land met incarnaatklaver. Toen de plariten half Juni ongeveer 15 tot 20 c. M. hoog waren werd eene overbemesting gegeven van 200 K. G. chili salpeter pei- H. A. En nadat het uitgestrooide zout door flinke reganbuien van de planten afgespoeld was, zoodat men mocbt verocoerstellen, dat er aan de groene blaadjes en de Stengels niets meer kleefde, toen maaide men het jonge groen en voerde het aan de schapen. Geen enkel proefdier toonde ook maar de minste abnormaliteit. Een ander jaar berhaalde men de proef. Toen werd zelfs nog aan 'lafgemaaid gewas eene dosis chili toegediend. Doch ook nu weer geen enkel feit, dat wees op schade voor bet vee, als bet eet van groenvoer, 't welk met chili werd bemest. Dammann en Behrens zijn dan ook door bun proef gekomen tot de volgende conclusiealleen als 't zout nog aan de planten zit, die men het vee voorlegt, of die te eten krijgt, alleen dan kan het schadelijk zijn. Wiltgijnw wmand dus een baaltje chili geven, om den grasgroei te bevorderen, zorg er dan voor, dat er, als het vee komt, heel geen zout meer op de planten ligt. Zoo'n goede week, voor dat de staltijd is geeindigd, moet bet zaaien van salpeter op bet we/land afgelnopen zijn. Onthtmdt dit ffoed. or "De Veldbode die bedoelde proef in haar kolommen ook besprak, wijst er nog even op, dat het in't algemeen niet raadzaam is, op kUt.rs chili uit te strooien. Maar doe bet daar alleen, als het gewas nog slechts heel klem is, of als bet door vreterii, uitwinteren of «oo, wat dun staat. Men meldt aan Het Centr. yln de gemeente Z. (N.-B.) heerscht een toe- stand, waardoor het den raadsleden oninogelijk is, de hun bij de wet opgelegde verplichtingen na te komen. Reeds eenige maanden is er de betrekking van secretaris vacant en men bebelpt zich met een wajimemende (een vreemdeling). Al le gemeen- lenaren (een paar uitgezonderd) zijn het er over eens, dat dit niet in het belang der gemeente is en verlangen een oplossing. De raadsleden maken gehruik van het recht, hun bij art 40 der gemeente- wet verleend eu verzoeken eene benoeming. De gevraagde vergadering blijft evenwel uit. De burgemeester is gestoord eu zegt ik ben de baas en hoe meer gij u inspant om eene benoeming te bespoedigen, des te langer wacht ik. Eindelijk een raadsvergadering. De aanbeveling volgens art. 95 der Gemw. ontbreekt. De raad neemt daarom het besluit over acht dagen weer te ver- gadereu en dan te benoemen //Reeds eenige weken zijn verloopen, ainds dit gebeurde. Raadsvergadering is er niet meer ge- houden. De gemeeutenaren morren, de sollicitanten zuchten, maar de burgemeesterwacht." De oogst der sinaasappelen schijnt te zijn mislukt. Te Rotterdam werd reeds meuigeen de dupe, doordat vooise vruchten voor goede waar verkocht. Zaterdag kwamen op de vrucbten-vei- ling aldus 4000 kisten waarvoor echter geen bod werd gedaan, daar de vruchten alleen gescbikt zijn voor likeurstokerijen en snipperfabrieken om den schi]. Te Rotterdam is gearresteerd de Duitseher Georg Brenner die den 21n Febr. zijn broeder te Mtilheim van het leven heeft beroofd, omdat hij hem aan de justitie zou hebben verraden in verband met een door hem gepleegd misdrijf. Door den centralen gezondbeidsraad is be- sloten een onderzoek in te stellen naar de ver schillende methoden, om door westrumiet wegen, open apeelplaatsen en sportterreinen stofvrij te maken en daarbij ook z(jn aandacbt te vestige* op het stofvrij maken van besloten plaatsen school- en gymnastieklokalen door westrumiet. Een zevental personen hebben te Heerle, •nder Woaw, den gemeenteveldwachter v. E. zoo- zoodanig mishandeld en met messen gestoken, dat er voor zijn leven gevreesd wordt. De daders z^jn nog onbekend, en een viertal peraonen, die bij de mishandeling zijn tegenwoordig geweest, hebben de wijk naar Duitschland genomen. V. O., mede verdacht een der daders te zijn, is door de marechauss6e te Bergen op Zoom in heehtenis genomen. De hoefijzer-correspondent van het Handels- blsd schrijft Wij hebben er geruimeu tgd geleden eens op gewezen dat, lang nog na de spoorwegstaking, Dr. Kuyper's huis bewaakt werd door een politie-agent. Eu wjj hebben toen, de ons bekende motieven van dia bewaking natuurlijk eerbiedigend, beden- king geopperd tegen het voortdurend onttrekken van een agent aan ons toch niet zoo talrijk corps gemeente-politie. De agent is kort daarna verdwenen. Maar na nog, nu nog steeds, twee jaren na de slaking, worrit Dr. Kuyper bewaakt. Alleen is de vorm van de bewaking wat ver- anderd. Niet meer Dr. Kuyper's huis wordt bewaakt door een agent, doch Dr. Kuyper zclf wordt gecha- peronneerd door een rechercheur. Gaat Dr. Kuyper uit, de rechercheur schiet in zijn kielzog. Kuiert Dr. Kuyper ter Kamer, de rechercheur bengelt aan ziju jaspanden. Tijgt Dr. Kuyper in de pauze ten noenmale in Royal, de rechercheur tijgt mee (of hij dan ook aan een tafeltje in Royal mag zitten, weten we niet). Komt Dr. Kuyper terug, de rechercheur schaduwt hem achterna. En de rechercheur wacht geduldig tot, de Kamer weer uit is, stelt zich dan min of meer verdekt op achter 't fonteintje van den Roomach-Koning, schiet gedienstig te voorschijn zoodra Dr. Kuyper verschijnt, volgt Dr. Kuyper naar binuenlandsche zaken, naar bnitenlaridsche zaken, naarja naar allerlei zaken. De rechercheur, de rechercheur, de rechercheur Altijd wandelt er zoo'n lange zwarte man achter den Minister van binuenlandsche zaken. //Waar ik ga of sta, volgt derecherche mij na," zal Dr. Kuyper wel eens zuchten. En ook misschien wel eens ^Meine Ruh' ist, hin, Mein Herz ist schwer" want voor zijn plezier moet hij zich zulk een extra-bescherming door een lagere rnacht toch niet hebben toegevoegd. Wij meenen goed te doen door het feit eens publiek te maken. Vooral in het belang van Dr. Kuyper zelf. Want als de maatregel iets baten zal, dan moet ze preventief werken en dan moet dus iemand die van plan mocht wezen Dr. Kuyper publiekelijk een dynamietbom aan te bieden, weten dat hij onvermijdelrjk bij zijn kraag gepakt wordt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2