A I g e m e e r Nieuws- en Adve rtentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4(561 Dinsdap; 14 Maart 1905 45e Jaargang. F E U IL L E T 0 N. MET VALSCHE PAPIEREN. ABONNEMENT: ADVERTBMTIEN: Inzending van advsrtentien v6or 3 uren op den dag der uitgavo De ooclog tusschen Rusland en Japan. \ei/.E\S('HE COURASfT. Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,1(5 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsiug derzelfde advertentie wordt de prjje slechts tw eemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oil blart vemebijnt Jllaandag-, Woensdaa- en VrijdugavoDd, nligeionileei'. op Feesiilagen. bij le I'lrma I". J. VIS 1>K liWOK te VerXeaien. ■MMMMHHHHl Moekden is gevallen en een groot deel van het Russische ieger in Mantsjoerije is ingesluten dat zijn de tijdingen, die Vrijdag de geheele beachaafde wereld hebben doen opschrikken. Na een dagenlang gevecht, zoo moorddadig als nog nimmer in de wereldgeschiedenis is voorgekomen, hebben de enthousiaste Oosterlingen aan een Europeesch volk een nederlaag toegebrackt zoo ontzettend dat de achok door alle landen is gevoeld moeten worden. A1 is op dit oogenblik nog geen offieieele bevestiging gekonien van Russische zijde, ja zelfs al inunten Koero- patkin's berichten nu in 't b'ijzonder door lakonieke kalmte nit, men kan niet aunnemen, dat Ojama derge- lijke berichten zou verzinnen, te meer daar dit tot dusver nimmer zijn gewoonte was, ofschoon de omvang van de nederlaag der Russen thans nog niet is te be- palen. Wanneer wij nu de Japansche bewegingen van het leger nagaan, 'wordt het oris duidelijk, dat de omtrek- king zoo' bijzonder goed is gelukt, omdat de beide Russische vlengels, respectievelijk onder generaal Kaul- bars en generaal Linjevitch, in 'tgeheel niet bestand zijn gebleken tegen den onstuimigen aandrang van de Japansche vleugels, onder Nogi en Koeroki. Vooral de troepen van Nogi hebben zich met een wonderbaar- lijke snelheid weten te bewegen en stonden, voordat iemand het kon weten in den rug van de Russen. Enkele interessante bijzonderheden omtrent den slag zijn door het ,Hbl." nit Louden vernomeri, waaraan wij het volgende ontleenen. J)e strijd ging op de Russische achterllank om het bezit van Tasjisjao, dat ongeveer 10 KM. van Moekden verwijderd op den Simmiugtinweg ligt, en om de ver overing van Yoesjansjoen, dat ongeveer op 7 K.M. afstand van het station van Moekden ligt. De dorpen op het slagveld waren alle omringd door boomgaarden van tamarinden, alsook door hooge muren en ver sterkingen, en vormden ieder op zichzelf eene sterke redoute. Niets kon echter de Japanners tegenhouden, die den eeuen stormloop direct op den andcren lieten volgen. Op een plaats ten westen van Yoesjansjoen hield een Russische afdeeling stand, van een der jongst aangekomen divisies, die nog niet in conflict met de Japanners was geweest. Het kanon- en geweervuur van de aanvallers maakte het dorp, waar zich de Russen ophielden, tot een vulkaau, en de Russen raoesten terugtrekken. De Japanners bestormden daarop metonweerstaanbaargeweld de versterkte positie en achtervolgden de vluchtende Russen. Onder kommando van Koeropatkin zelt' werden daarop nieuwe infanterie-regimenten in het vuur gebracht. Terwijl het bommen en granaten over hen legende, marcheerden zij in gesloten gelederen hun bevelhebber voorbij, verspreidden zich daarna en dekten den aftocht van hun teruggedreven kameraden. Eerst toen dit w as bewerkstelligd begaf Koeropatkin zich naar een ander deel van het slagveld, onvervaaxd voor de kogels, die hem rechts en links voorbij vlogen. Zoo rnoet hij steeds verder terugtrekken, telkens weer zijn teruggeslagen troepen met andere dekkende. De meesten van zijn manschappen hebben al in geen week gelegenheid gevonden tot slaap, evenmin trouwens als hun achtervolgers. En toch blijft aan beide zijden de 58) ,Uit den brief, dien ge de«en %vond outvangen hebt, mevrouw, blijkt duidelijk dat de vrouw van mijnhear Von Berghaupt niet van plan is in een vrijwillige scheiding toe te stemmen Ik houd het dan uok voor nutteloos, verder bij haar daarop aan te dringen. Nu zou ik aanraden, de joDge vrouw op de eene of andere manier rrden te geven, dat zi] naar het buitenland vertrekt, bij voorbeeld oaar Parijs. Ik zou Linden wel voor- slaat., doch ik Trees dat zij mij daar kon lastig vallen. Dat ik als advocaat Jamea Gray rechts- bijsiand heb verleend, kau mij oomogelijk verbiuden om dien bijstand ook aan zijn dochter te verleenen. Om deze jeden zou ik aan Parijs de voorkeur geven." //Maar wat zou daarmee gewonnen zjjn, als de Jong" vrouw naar Parijs ging?" rroeg mevrouw Von Reidersdorf. //Gelooft ge dan, usijnheer Morris, dat zij den terugweg naar hier niet zou viuden »In onze dagen is de reis naar Paiijs nauwelijks <de moeite waard om er over te spreken, zelfs voor eene alleenreizende dame," antwoordde de advocaat met een fijn lachje. //Op de moeite, aan die reis verbonden, doel ik ook niet, maar ik geloof dat die reis nsar Parijs voor mijn vriend Koert von Berghaupt van groote beteekenis zou zijn, aangezien hij darrdoor een grondige reden tot echtscheiden zou verkrijgen De laatste woorden van den advocaat overbluften de dames geheelzij zagen elkander met de grootste verbazing aan. strijdlust even groot. Hoe groot het verlies is, dat in dezen reuzenstrijd door beide partijen geleden wordt, dnrft men nauwelijks benaderen. Van Okoe's leger alleen wordt gemeld, dat de linker- kolonne in een enkel gevecht zeven mijlen benoorden de Hoenho geleverd, 10.000 man verloor. Later vond hij in het front van zijn positie3 8000 Russische dooden. Het totaal der verliezen moet ruim 100.000 zijn.' Men begrijpt, dat de stemming te Petersburg hoe langer zoo meer tegen den oorlog gekant is; en de jongste nitlating van den Czaar, dat de oorlog ondanks alles moet worden voortgezet, heeft groote verbittering gewekt. De geruchten omtrent de nieuwe Russische leening van "250 millioen gulden, in Frankrijk te plaatsen, doen tiouwens wel vermoeden, dat voorloopig aan een einde van den oorlog nog niet wordt gedacht. Generaal Heckel, de leermeester en organisator van het Japansche leger, liet rich tegenover den Berlijnschen correspondent can de //Chicago Daily News" aldus nit over de beteekenis van de verovering van Moekden De Russen beweren, dat men reeds lang tot den terug- tocht van Moekden bad besloten en dat uit een militair oogpunt het verlies van Moekden van weinig belang is. Waarom hebben ze dan 50,000 man opgeofferd om hunne sterk bevestigde positie bezuiden Moekden te behouden De verovering van de oud-eerwaardige hoofdstad van Mandsjoerije verleent aan de Japansche overwinriing eene groote beteekenis, vooral in de Chi- neesche wereld. Maar de hoofdzaak is toch, dat bet Russische leger verslagen is en wel door een minder sterke troepenmacht in een sinds maanden volgens alle regelen der krijgskunst versterkte stelling. Daarmede is eens voor aitijd bewezen, dat de Japansche soldaat ver staat boven den Russischen. Wanneer het Russische leger ook zonder al te groote verliezen zijn reeds vooruit versterkte positie bij Tjeling bereikt wat op het oogenblik nog te bezien staat dan zal het toch zoo onttakeld zijn dat het een langen tijd van rust en belangrijke versterkingen behoeft alvorens met ernst den vijand het hoofd te kunnen bieden. Hoe langzaam de versterkingen echter aankomen, dat hebben we uit het verloop van den oorlog tot dusverre kunnen zien. Het leger kan niet verhinderen dat de Japanners tegenover de nieuwe stelling dadelijk de belangrijke posities innemen, die hun nadat zij bekomen zijn van de vermoeienissen van de laatste week het uitzicht openen op een nieuwen goedgeslaagden aanval. De overwinning der Japanners bij Moekden beteekent dus, zooal niet de besiissing van den veldtocht, dan toch eene wending, die de laatste besiissing zeer zal ver- haasten. Tokio, 11 Maart. 8 uur's morgeni. Het is nog niet bekend, hoe groot de Russische nederlaag ismaar het is wel zeker, dat de verliezen aan manschappen, aan gesehut en amraunitie reusachtig zijn. Hier sehat men het aatal Russische krijgsgevangenen op 20 duizend tot 30 duizend. Den geheelen nacht werd er hevig gevoehten. De Russen pogen door de hen ingesloten houdende Japansche troepen te breken. Louden, 11 Maart. De Japansche legatie alhier deelt medeOns detachement vervolgde den vijand in de richting van Sjingkin (Moekden) en kwam gisteren- ochtend te 11 uur te Ilioejoeangpao vijf mijlen benoorden Foesjoen aan. De vervolging wordt krachtig doorgezet Tjeling, 11 Maart. De correspondent van Renter bij het Russische leger berichtIk ben hier aangekomen //Ge zijt een zeer beheudig advocaat, mijnheer Morris! Als de jonge vrouw de echtelijke wooing Terlaat. en alleen naar het buitenland reist, levert dat zeker een gegronde reden tot echtscheiding op. Maar gelooft ge, dat Jane tot zulk een reis zou kunnen besluiten? Zij gaat niet naar Parijszij verlangt. veel le levendig naar een ontmoeting met haar man." flk geloof stellig, dat zij dadelijk vertrekt als zij verneeuut dat Koert von Berghaupt te Parijs toeft." //Ik begrijp u niet, mijnheer. Waarom zou mijnheer Von Berghaupt naar Parija gaan De advocaat scheen ongeduldig te worden, nu zijne bedoelingen niet dadelijk begrepen werden Hij keek op zjjn horloge en stond op. ,/Het is mijn tijd om been te gaan over weinige uren moet ik op reis naar Louden. Van ganscher harte hoop ik dat deze zaak voor beide pariijeu op een bevredigende wijze wordt geschikt. Hoe verstardiger en bedaarder de vrienden van mijnheer Von Berghaupt handelen, hoe meer men op een gelukkige oplossing der quaestie mag rekeneu." Bij deze woorden wilde de advocaat afscheid nemen, maar de gastvrouw trad den gersffineerden speler in den weg. //Mijnheer Morris, wilt ge ons het vooruaamsle gedeelte van uw scherpzinnige raadgevingeu ont- houden Ge gaat naar Louden en laat voor uw> vrienden hier niets achter dan vrome wenschen." z/Omdat ik bezwaar maak, aan zulke edele en achtenswaardige dames een voorsiag te doen, dien m« n nooit anders dan oneerlijk kan noemen. Wat zoudt ge mij antwoorden, mevrouw, als ik, door den ijver voor de belangen van mijn vriend merg<- sleept, u voorstelde, op den brief der jonge vrouw betrekkelijk haar verlangen naar haar man eigeuhandig te antwoorden, dat mijnheer van Moekden. De positie van het Russische leger leek gisteravond gunstig, maar een ernstig conflict werd verwacht in het Westen tusschen Moekden en Tjeling. Petersburg, 11 Maart. Koeropatkine bericht van den lOen dezerSedert hedennamiddag zijn we bezig met een zeer gevaarlijken terugtocht, die vooral zeer moeilijk is voor de korpsen, die ver van de Mandarijnenweg staan. De Japanners bedreigen onze troepen, maar dank zij de uiterste inspanningen van onze legers zijn we buiten gevaar. De vijand beschoot onze terugtrekkende iinie uit het Oosten en Westen. De Mandarijnenweg werd uit twee plaatsen, bij Tavan en Poekse, beschoten. Onze troepen gedroegen zich zeer dapper. De Japanners konden zoo gemakkelijk va» het Zuiden opdringen doordat de Ploen-ho, die onze stelling bij Moekden dekte, toegevroren was. Generaal Znrpitsky werd ge- wond, blijft echter meevechten. Washiagton, 11 Maart. Alhier zijn nadere beriehten ontvangen over het nieuwe programma van het ministerie van oorlog in Tokio, volgens hetwelk Oyama met Moekden als nieuwe basis besloot voort te dringen naar het Noorden in de richting van Karbin met een groot gedeelte van de legermacht. Men zou Irachten daar de groote taak te volbrengen aan Koeropatkine een verplette- rende nederlaag toe te brengen. De Japansche gezant Takahira bezocht heden den staatssecretaris van buitenl. zaken Hay en bleef een half uur ten zijnent. Na atloop van het onderhoud deelde de gezant aan een journalist op zijne aanvraag mede, dat de val van Moekden van geen iavloed zou zijn op het voortzetten van den oorlog; eventueele vredesvoorstellen moesten van Russische zijde komen. Petersburg, 11 Maart. Het Russische Telegraaf- agentschap verneemt dat Japan op het oogenblik in onderhandeling is getreden met Engelsche en Ameri- kaansche bankiers over eene leening en bovendien met de Standard Oil Company over eene nieuwe leening van bonderd millioen yen, waarvoor de naphta-bronnen in het N. van Japan ten onderpand zulien strekken. De hierbij geinteresseerde partijen ondersteuneu de vredesgeruchten ten einde het sncces van de leeningen te verzekeren door de ongerustheid uit den weg te ruiluen, die heerscht over net Vouridurem van den oorlog. Petersburg, 11 Maart. Het ministerie van buiten- landsche zaken logenstraft het gerucht, dat Rusland aan Frankrijk te verstaan zou hebben gegeven, dat de Czaar bereid zou zijn vredesonderhandelingen aan te knoopen. Berlijn, 11 Maart. Uit betrouwbare bron wordt door een particulier correspondent te Petersburg medegedeeld, dat de Russische regeering er in de verste verte niet aan denkt te onderhandelen over vrede, maar integen- deel vast besloten is den oorlog voort te zetten en een nieuw leger naar het tooneel van den oorlog te zenden. Alle berichten, die bet tegendeel vermelden, zijn in strijd met de feiten. Washington, 11 Maart. De Russische gezant alhier liet zich als volgt uit over de vredes-onderhandelingen Na Liaotsjang sprak men over vrede en Rusland ant woordde met het zenden van nieuwe versterkingen. Evenals Liaotsjang is Moekden het tooneel van een terugtocht maar Rusland zal weder antwoorden met versterkingen. Er is absoluut geen sprake van vrede. De gezant verklaarde verder dat hij reeds sinds weken kenais droeg van het onwrikbaar besluit van den Czaar Vou Berghaupt naar Parijs is en sedert eenige dagen in het hotel //The Prince of Wales" logeert Versehrikt keerde de gastvrouw zicu af. ffNeen," zeide zij, #dat zou ik niet kunnen." /sNatuurlijk zal nisinand zoo iets doen en daarom stelde ik het ook opzettelijk niet voor, zonder te vragen of door zulk een ouwaarheid een dierbaar menschenleven gered kau worden. Daarmee wil ik niet beweren, dat het niet te verontschuldigen zou zijn, als wij in een punt van de waarheid afwijken, om een prijzenswaardig doel te bereiken. Neeu, ik beschouw het huwelijk van mqnheer Von Berghaopt als een inisdaad, waarvan hij het slachtoffer is geworden, en in dit feit konden wij verontschuldigiug viuden. Wij konden de jonge vronw toeroepen Wat ge zaait zult ge oogsten. Ons geweten konden wij geruststellen met de overweging dat het geen groot kwaad is, als wij mevrouw Von Berghaupt aanleiding geven om van domicilie te veranderen en de plaats te verlaten waar haar aanwezigheid als een berg op alle harten drukt. Maar toch zeg ik neen, nogmaals neen wij schrijven aan de dochter van James Gray geen brief, die slechts een korreltje on- waarheid bevat, zelfs niet al ontstaat er een schandaal waarin Koert von Berghaupt en al zijn verwauten ru vrienden in betrokken zijD." Mevrouw Von Reidersdorf wrong zich de handen. B rt andere dame kwam met tranen in de oogen naar den advocaat. //Mijn Godsnikte zij, //zoo'n groot ongeluk moet voorkomen worden. Ik wil de leugenares zijn, mijnheer ik Ik wil mijn beter gevoel tot zwijgen brengen ik wil mij zelf ten offer brengen, om zulk een gruwzame gebeurtenis on- mogeiijk te tnaken. Zeg mij toch, mijnheer Morris, wat moet ik doen De advocaat keek de dweepster aan. Zij was den oorlog voort te zetten tot de Russen de overwinning behalen, zonder er op te letten hoe lang het nog zal duren. Men maakt reeds toebereidselen voor het zenden van groote versterkingen aan Koeropatkine. Tokio, 12 Maart. Oyama schat het aamtal Russische ^riig8geTangenen op meer dan 30,000 man. De ver liezen der Japanners bedragen 41,000. De Japanners uamen gisteren een terugtrekkende Russische colonne bij Poe-ho gevangen. Tokio, 12 Maart. Volgens een rapport van Oyama hebben de Japanners 40,000 gevangenen gemaakt. De verliezen der Russen in de richting van de Sja-ho be- droegen 90,000 man. Tokio, 12 Maart. Oyama seint dd. heden, dat de Russen 26,500 berooide lijken op het slagveld hebben achter gelaten. Onder den bait der Japanners behooren twee vaandelszestig kanonnen 60 000 geweren 150 caissons1000 wagens, 200,000 granaien25,000,000 patronen 15,000 koku (een koku is 756 K. G.) graan 55,000 koku fourage45 mijlen spoorweg2000 paarden 23 wagons bevattende kaarten(?); duizend wagons kleederen een millioen rantsoenen brood70,000 ton brandstoffen 60 ton haver en eindelijk een hoeveelheid tenten, gereedschappen, ossen, telegraafdraad e»- palen, bedden, enz. Er is geen enkel bericht ontvangen uit de richting Hsingeteng. Bij Okoe, 11 Maart. Okoe en zijn staf trokken heden- middag Moekden binnen. Hij heeft slechts 800 gewonden in zijn leger. Er werden 300 Japansche gewonden in de Russische hospitalen gevonden. De Chineezen stakes bij het begin van den terugtocht der Russen hosp taien en andere gebouwen in brand. Tokio, 12 Maart. De vervolging der Russische legeis houdt aan. Men voorziet een hervatting van den strijd bij Tieling, waar de Russen zullen beproeven den Snellen opmarsch der Japanners te stuiten. De Japan ners zijn reeds heel dicht bij Tieling. De Russen zijn klaarblijkelijk vermoeid en in wanorde. Waarschijnlijk hebben zij slechts weinig levensmiddelen en munitie. Men gelooft, dat zij een sterken aanval niet zullen kunnen weerstaan. Elk telegram, dat inkomt, vergroot den omvang van de nederlaag der Russen. St. Petersburg, 12 Maart. Koeropatkin meldt den Keizer van gisteren, 10,40 's avondsDe vijand viel heden slechts de achterhoede van het derde Siberisch legercorps aan. Het eerste legercorps, dat zich traps- gewijze voor de andere bevindt, zet den terugtocht op de voor alle legermachten aangegeven stellingen voort. Volgens heden ontvangen bericht van den bevelhebber van het derde legercorps bezette de achterhoede van dit lager heden een stelling aan den Manderijnenweg op 25 werst van Tieling. Voor de achterhoede vertoonden zich slechts kleine vijandelijke afdeelingen, bizonderlijk cavalerie. Van 28 Februari tot 11 Maart zijn, met inbegripvan 1190 gekwetste officieren, 46,391 rerwonden geevacueerd. St. Petersburg, 12 Maart. Een van gisteren gedag- teekend telegram van Koeropatkin aan den Keizer luidt Aan het front van het tweede legerkorps, waarbij ik mij bevond, is de nacht op 11 Maart zonder geveeht voorby gegaan. De achterhoede van dit leger onder generaal Gerschelman is heden tot 7 uur 's ochtends in de stellingen bij het station Tsjoetsitai gebleven. Van het derde korps geen berichten ontvangen. Gedeelten van het eerste legerskorps bevonden zich hedenmorgen op 25 tot 30 werst ten zuiden en zuidoosten van Tieling. een johkvrouw op rijperen leeftijd, die nog voor mooi kon doorgaan. Als verre bloedverwaute van Koert meende zij geroepen te zijn om hem te redden. Mijnheer Morris acheen echter niet genegeu te zijn om zich verder met de zaak in te lateu hij zocht naar voorwendsels om zich te kunnen terug trekken. De dames bestormden hem echter zoolang met verzoeken, dat hij eindelijk wel moest toe- geven. fDainea! ge doet een beroep op mijn hart en daarmede hebt ge mijn zwakke zijde getnffen Nog nooit heeft iemand te vergeefs een beroep op mijn hart gedaan. Ik zal mijn reis nog eruige dagen uitstellen, om n te kunnen dieneu. Wij ziju het reeds eens, dat het goed zou zijn, wanneer de dochter van James Gray bewogen kon worden om naar het buitenland te vertrekken. Als zij eeomaal Parijs heeft wedergezien, ben ik O'er- tuigd dat zij nooit naar den Rijn wederkeert. Wij moeten echter met veel overleg haudelen een verkeerde stap kon noodlottige gevolgeu hebben ik verzoek u daarom, mij eenige dagen tijd te gunnen om te overdenkeu hoe wij het best ons doel kunnen bereiken. De grootste moeielijkheid is daarm gelegen, dat wij de dochter van James Gray de overtuiging moeten geven, dat haar man ti Parijs vertoeft, zonder bij haar den geringsten twijfel op te wekken. Als dat gelukt, reist zij dadelijk afdaar sta ik borg voor De advocaat onderhield zich nog geruimen tijd met de dweeperige jonkvrouw, die voor zijn bedoe lingen als geschapen scheen. Hij brsprak een en ander met haar en verliet in de schemering het huis van mevrouw Von Reidersdorf, tevreden over hetgeen hij verricht had. Hij wandelde naar het spoorwegstation en keerde met den trein naar Wies baden terug. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1