Si9 ,9°5- Nieuwe Rijtuigen, Openbare Verkooping. is en Erf Gemengde berichten. Advertentien. Rekensimakinsg. m£c°t>™OOIjS!?his s Herveiling Telegrafische berichten. Later seint men ons Moekden is hedenochtend 10 ure in handen der Japanners gevallen. De Russische generaal Koe- ropatkin verloor duizenden aan krijgsgevangenen benevens enorme voorraden en een groot aantal kanonnen. Soepgroenten voor Juliennesoep J. DE KRAKER-KODDE. - AXEL. St. Jansteen. Zondag vergaderde het fanfare- bestuur en besprak o. a. ook het festival, even- tueel dezen zomer te geven bij gelegenheid van het lOjarig bestaan van het fanfarecorps. De meerderheid der leden was er blijkbaar wel voor om een muziekfeest te geven buiten bezwaar der kas van het gezelschap. De minder- heid scheen tegen het plan te zijn en wilde liever na»r een feestje, waarop een paar gezelschappen uit de buurt gevraagd zouden worden, te meer wijl er zouder premien volgens huune meening toch geen grocten lust tot deelneming zou zijn Ten slotte werd opgemerkt, dat het seizoen a wat ver gevorderd was om een festival te arran- geeren, en besloten de zaak tot eene volgende vergadering aan te houden. Zoo komt men zeker in tijds gereed. St Jansteen, 10 Maart. Bij den landbouwev A. Mervis, in den Prosperpolder onder de ge meente Clinge is dezen nacht een koe gestolen, de vorige week kippen. lloschkapelle. Uit de verschillende opmer kingen die hier dezer dagen gedaan zijn, schijnt te moeten blijken, dat de ontworpen tramlijn door de gfheele B isschestraat zal loopen, dan reeht de //VVillem III" in zal gaan om dan tusschen het Zaamslagsche en Stoppeldijker veer op den grooten weg naar Zaamslag te komen. Onze ge- meente zou ten zeerste met eene spoedige tot standkomiug gebaat zijnhet vervoer van land- bouwproducten zeer vergemakkelijkeu. Hengstdijk. De raad der gemeente besloot een paar lterlingen, die onder de gemeente Stop- peldijk wonen, doch een uur van de school dier gemeente verwijderd zijn en slechts een klein kwartiertje van de onze, weder op de onze toe te lateu. Genoemde leerliugen moeten verwijderd worden om de schoollijst van 15 Januari beneden 90 te houden. Meer leerlingen zou de aanstel- ling van een onderwijzer noodzakelijk maken. Een inwoner onzer gemeente ging zich te St. Nicolaas vestigen en vertrok 'a morgens. 's Avouds terugkeerende om nog een nacht in zijne oude woning door te brengen, vond hij ze geheel afge- broken en zuchtte ?daar heeft ze gestaan." Engelsche berichten ran heden melden dat de geheele centrale positie der Russen en meer dan 200,000 man omsingeld zijn. 'h Gravenhage, 10 Maart. Tweede Karner. Aangeuomeu zijn verschillende wetsontwerpen, waaronder dat betreffende het aangaan eener staats- geldleening van 40 millioen gulden, ten behoeve van J.ndie. Bij het voorafgaand debat erkend# de Regeering de mogelijkheid tot het sluiten eener koloniale leening, ia plaats van eene Nederlandache. Hiertoe was echter vooraamelijk wegens het door vakman- nen geoppetde bezwaar van de hooge kosten, uiet overgegaan. Op voorstel van den heei Roel werd bepaald, dat de leening uitsluitend strekt tot bevordering van de economische ontwikkeling van Indie en dat de bankiers die leening plaatsen hoogstens pet. provisie zullen krijgen. Daarna werd voortgezet het debat over de onder- wijzers-pensioenwetten. Te Bergen op Zoom verkocht den len Eebruari de huishoudster van wijlen den heer A. het haar gelegateerd woonbuis van dien heer voor een wekelijksche toelage van /II gedurende haar leven. En thaus, na slechts vijf weken dat weekgeld genoten te hebben, is ze gestorven. De kooper komt dus voor f 55 in het bezit van een perceel, dat gemakkelijk voor 500 h 690 verhuurd kan worden. Een staking die door bijkomende omstan- digheden amusant werd, was die van de kellners van het groote cafe ,/Coloniale" te Madrid. Tengevolge van moeilijkheden met den patroon, zeiden de kellners alien tegelijk den dienst op en vertrokken op staanden voet. Maar de patroon had, wat zij nooit hadden kunnen denken, denzelfden middag al ander per- soneel. Dat was een tegenvaller. Woedend zonnen de kelners op wraak en atookten allerlei werklooze arbeiders en arme drommels van de straat op, om naar ,/Coloniale" te gaan en daar iets te ge- bruiken, voor lagen prijs natuurlijk; de kellners zouden het betalen. Het nieuw soort klanten had tet consigne zich niet te haasten, zoo lang mogelijk te blijven zitten en bij het weggaan geen fooi te geven. Een paar dagen werd dit spelletje herhaald. De nieuwe klanten natnen de beste plaatsen in en deden, alleen al door hun houding, de oude wegblijven. Eindelijk begon 't den eigenaar te vervelen, hij diende een klacht in bij den gouverneur van Madrid, die niet van dergelijke grappen hield en de gasten door de politie liet uitnoodigen, na betaling van hun consnmptie op het stadhuis te komen. Dat ging nog zoo gemakkelijk niet, want de gasten verklaarden, dat zij recht hadden, elk cafe, dat zij wilden, binnen te gaan en er zoolang, als zij wilden, te blijven. De politieagenten echter lieten niet met zich spottea. Ze legden de hand op negentien van de gasten wegens het veroor- zaken van een publiek schandaal en't bieden van tegenstaud aan de overheid. Daarna werd op bevel van den gouverneur een kennisgeving aangeplakt aan de muren van het cafe, waarin de tyd, dien ieder persoon op 6en bestelling achtereen in het cafe mocht doorbrengen, bepaald werd op tien uur, terwijl de comsumptie een waarde moest hebben van minstens 20 cent. Wilde men langer blijven, dan was een nieuwe bestelling verplicht. De kellners intusschen trokken aan het kortste eindjezij waren hun geld kwijt, zonder iets te hebben bereikt. Een doode die bij zijn eigen begrafenis zingt. Een rijke koopman te Corck, die een mooie stem had, zong eens een yRequiem" voor de fonograaf. Toen hij op sterven lag, gaf hij als zijn laatsten wil te kennen, dat men de fonograaf op zijn lijkkist zou plaatsen die zijn eigen stem dan moest laten hooren gedurende den tocht naar het kerkhof. In de dorpjez in Voralberg heerscht een eigenaardig gebruik. Er wordt streng op gelet, dat een man uit het dorp trouwt met 'n meisje uit het dorp. Indien hij 'n vreemde tot vrouw neemt, moet hij een /nkoopsom" betalen, eerst daarna geldt de jonggetrouwde als lid van de ge meente, ofschoon z^j door de andere vrouweu nog lang niet als zoodanig erkend wordt. Te Dornbirn nu, waar dit gebruik nog nooit was overtreden, was een ouderwjjzer, die de be- koorlykheden van de Dornbirnsehe meisjes ge heel over het hoofd zag en een vromw van buiten koos. Het strenge gemeentebestuur echter was op z'n post en veroordeelde hem tot betaling van de inkoopsom, opdat zijn vergrijp zou worden uitgewi8cht. Maar de onderwijzer verklaarde, dat hij geen burger van Dorubirn was en zich niet om die oude gebruiken bekommeren kon. Groote woede bjj het gemeentebestuur over dezen opvoeder der jeugd, die zulk eea slecht voorbeeld gaf en de overheid gehoorzaamheid weigerde. De zaak werd voor het kantongerecht gebracht, dat tot groote ontzetting van heel Dornbirn, ook al geen eerbied bleek te koesteren voor aloude gebruiken en den ondsrwijzer in het gelqk stelde. Een doeltreffecde filantropie. Een vermogende Amerikaan heeft eenige zeil- schepen, die niet meer voor de zeevaart geschikt waren, ingericht tot woningen voor kantoorbe- dienden, die niet genoeg verdieoen om op eenigszins dragelijken voet in de stad te wonen. De schepen liggen op een gemakkelijk van overal te bereiken plaats, en de bewoners krijgen er kost en in- woning tegen betaling van 7 in de week voor vrouwen en 8,75 voor mannen. Om evenwel te voorkomen dat het doe] wordt gemist, wordt er naar de omstandigheden van ieder, die zich aanmeldt, een nauwkeurig ouderzoek ingesteid, en wordt niemand aangenomen, die meer dan 25 per week voor vrouwen of 80 voor mannen verdient. In Mecklenburg bestaat het gebruik, om de gemeenteraden van verschillende steden voor hun diensten te honoreeren. In Wismar geschiedt dit op zeer eigenaardige wijze de leden ontvangen daar van de burgerij eetbare waar van een pachthof ontvangtT elk hunner jaarlijks twee levende vette ganzen en van drie erfpachters elk een haas. Het Wis- marsch bakkersgilde moet op Goeden Ynjdag den heeren elk een Paaschbrood bezorgen en met Kerstfeest een dikken koek. Dan hebben verschillende andere corporaties uit de Wis- marsche burgerij voor haar raadsleden nog op te brengen een vaste hoeveelheid hout, wijn, meel, enz. De burgemeester, bijgestaan door zijn wet- houders, meende echter, dat het in dezen vooruitstrevenden tijd zaak was aan deze gaven een eind te maken. B. en W. formuleerden een voorstel, dat de burgerij en de stadspachters voortaan hun verplichte gaven niet meer in den vorm van wild, wijn, hout, brood en koek zouden schenken, maar geld. De gemeenteraad wees echter dit voorstel met algemeene stemmen van de hand. Volgens een Zwitsersche volkssage leefde m de 15e eeuw te Luzern een eerwaardig burger, Fritschi, van wien verteld wordt dat zijn vrouw hem op zijn zeventigste jaar nog een zoon schonk. Van pure blijdschap drukte hij zjjn kind zoo stevig in de arrnen, dat het wicht er van stierf. Lang treuren deed hij er klaarblijkelijk niet over tenmnste in zijn testament bepaalde hij, dat aan het Safraan-gilde, waarvan hij zelf een ijrerig lid geweest was, door zqn erfgenamen jaarlijks tegen carnaval een som geld geschonken moest worden, om er de onkosten van een gemaskerden optocht mee te bestrijden. Ieder jaar rijdt met carnaval door Luzern dan ook de Fritschi-wagen, waarop het oude echtpaar met hun kind, door groote of kleine gemasuerden begeleid. De stedelijke spoorwegstaking in New-York heeft een groote verwarring gebracht in het ver- keer. Men behoeft alleen maar te hooren, dat er dagelijks 700,000 personen met den luchtspoor- weg en 500,000 met den onderaardschen spoorweg werden vervoerd, om te begrijpen dat de staking M aan dag en Dinsdag groote opschudding veroor- zaakte, boewel men haar reeds had zien aankomen. De maatschappijen hadden wel vooraf een aantal personen uit, Chicago aangeworven, naar men zegt 00 a 1000 man, maar deze konden niet hft werk geheel overnemen dat de 5000 stakars lieten liggen. 8000 politieagenten bewaken de verschillende stations en de spoorbanen. Maar deze bewaking schijnt met afdoende te zijn. Er wordt althans van Dinsdag gemeld dat veracheiden treinen met steenen zijn bestookt. De stakers overweldigden de motorbestuurders en schakelden de lucht- remmen los aan vijf treinen. De bestuurders en conducteurs werden bevreesd en lieten de treiuen in den steek. In de 23e Straat is er een botsing geweest, waarbij verscheidene menschen gekwetst zijn. INGEZONDEN stukk e n. Geachte Redactie I In het belang der veiligheid van personen en goederen, kan ik niet nalaten aan het volgende geval publiciteit te geven. J], Maandagavond per rijtuig met passagiers van Ter Neuzen komend, werd ik tusschen de Knol en Hoek, tot driemaal toe lastig gevallen door een welbekend persoon, de laatste rnaal zelfs in die mate, dat mijn rijtuig daarvan duidelijk de sporen droeg. Daar hetzelfde ook aan anderen kan overkomen zoo vermeen ik welgedaan te hebben, door deze zaak bekend te maken. Bij voorbaat dankzeggend voor de plaatiing dezer regelen Hoogachtend, TT L. KOLIJN, Hoek, 10 Maart 1905. Voerman. (Wij hebben geen bezwaar tegen het plaatsen dezer regelen, doch wij zijn van meening dat aangifte van het gebeurde bij de justitie wellicht doeltreffender zoude zijn. Rid.) aanbestedingen. Op Woensdag 22 Maart 1905, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provineiaal Bestuar te Middelburg, van 1. Het voortzetten van de herstelliag der boordvoorziening van het kanaal door Wal- cheren. Raming 9900,—. 2. De herstelling der boordvoorziening van den zijtak naar Arnemuiden, behooreude tot het kanaal door Walcheren. Raming 5100,—. 8. Hat voortzetten van de heratelling der boordvoorziening van het kanaal door°Zuid- Beveland. Raming 5000, 4. Voorziening der boorden van het kanaal van Ter Neuzen. Raming 2500,— ZEETIJDINGE IV. Van 8 tot en met 9 Maart. nisse Ondertrouwd .- J. L. VAN SANTEN, Gemeente-Secretaris, A. P. VAN DER BENT Van de door den heer W. AD1II- AANSENS Van Gassbn te Honte- geieverde Chili-Sal,mt «r aan de Landbouwvereemging te Hoofdplaat was den uitslag der analyse 10 °/0. Hoofdplaat, 9 Maart 1905. De Secretaris, J. J. PATEER. T EENDRAGTPOLDERS Zkt'tafcSfS de ontworpen begrooting der inkomsten en uit- gaven van het waterschap, opgericht voor het be- sturen, beheeren en bekostigen van de zeewering en oeververdediging van bovengemelde polders voor het dienstjaar 1<J05\06, met de memorie tot toelichtmg, gedurende acht dagen, van Zaterdag 31 dezer af, is nedergelegd ten kantore van den Secretaris-Ontvanger te Zaamslag, ter inzage van de besturen en grondeigenaren der polders, die bij de zeewering en oeververdediging van dit waterschap zijn be- trokken, en voorts tegen betaling der kosten voor hen verkrygbaar gesteld. Zaamslag, 9 Maart 1905. DE RL IJTER, Voorzitter. WORTMAN, Secretaris-Ontvanger. meik: Eden. 10 ets. per carton. A. J. POLA2C, Fabrikant, Groningen. Verkrijgbaar bg elken Winkelier. BEKROOND. a 5 5 Van 8 tot en met 9 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 16 binnenvaartuigen op- en 22 afgeschutdoor de Westsl. 2 op- en 6 afgeschut. TH1898EN BEKROOND. H T Maakt alle soovten laatste raodellen, twee jaar garantie. Beveelt H.H. Landbouwers zijne zoo gunstis- EEGDEN aan. Tevens de door hem ge- maakte meuw model BOLBLOKKEN. welke bp hem te bezien zijn. 'sZONDAGS gesloten. van hetHiils en aanhoorigheden in de rTrUta^T11! Ni«''kussen van KRIJN BAREMAN, zal plaats hebben op Woensdag 29 Maart 1905, des namiddags 5 ure, bij G. J. Goethals aldaar. Bij eerste veiling gebracht op flOlO, yotaris DREG MANS. De Notaris P. Eregmans te Axel, zal ten verzoeke van de kinderen P. DE SMIT en JANNA KOOLE, in het logement ,/s Lands Welvaren bij M. J. Aduiaansen te Ter Neuzen op Woensdag den 29 Maart B905. des namiddags ten 2 ure, verkoopen Koop 1. Een Woonhuis en aanhoorigheden en het recht van erf- pachttot 1 Januari 1919 opdengrond, eigen- dom der gemeente Ter Neuzen, alles in die gemeente, kadaster sectie C nurnmer 3954 groot 79 centiaren. Bewoond door den medeverkooper Jan db Smit tot 1 Mei 1905. KOOP 2 in de Donze-Visserstraat, te Ter Neuzen, kadaster sectie C nurnmer 3124, groot 70 centiaren, eigen grond. Bewoond door den medeverkooper B. Kamebik. IN VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. Woor Ter IVeuzeii t 8 Eng. Deen. s.s. Golfer Admiral I 1066 Londen j 3188 Windan ledig hout 9 Eng. s.s. Ann Wafcster 2241 j [jonalen stukg. V an Ter Keusen i 8 9 Eng. s.s. idem idem Hailing Galrerpark Golfer 2199 Londen 2622 Swansea 1066:Londea stukg, ledig macad. Voor faent 8 9 Deen. s.s. Ned. s.s. Deen s.s. Eng. s.s. idem idem Bodel Amulet Holland Truro Sea Gull Don 1967 Rival 2869 :Leith 2998 j Windau 3366 jHuJl 2762 'Londen 2658 jGoole viae stukg. kout stukg. idem idem Van Gent i 8 9 Deen. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. idem Duits. s.s. Deen. s.s. Duits. s.s. Johan Siem Belgica Sea Hound Ouse Comm. Boekel tfo dpol Hercules 4755 Glasgow 2773 Grimsby 3085 Londeu 2158 Goole 2547 Bordeaux 4021 Bleith 3556 Bremen ledig idem stukg. idem edig idem idem Voor Selzaete 8 3ng. s.s. Commercial 1 321 Havre treosoot Van Selzaete 9 Cng. s.s. Commercial 321 Londen creosoot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 6