Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 11 Maart 1905. 45« Jaargang. No. 4039. TWHOSHXH] blad. MET VALSCHE PAPIEREN. Binnenland. De c©i'!og fusschen ftusland est Japan. TWEEOE KAIHER. Tokio, 8 Maart. (Ambtelijk.) Ojama meldt dat de Russeii op alle punten verslagen zijn, en Woensdagockfend vroeg den terugtocht hebben aangenomen. Het Japansche leger vervolgt de Russen uit alle macht. Londen, 9 Maart. De Times verneemt uit Petersburg, van gisteren Ernstige tijdingen zijn van middag op Tsjars- koje Selo ontvangen. Koeropatkin meldt, dat de Japauners zicb in zeer grooten getale ten noordwesten van Moekden bevinden, zoodat hij genoodzaakt is, onmiddellijk terug te trekken. Petersburg, 9 Maart. Het telegraai'agent- sehap verneemt uit Moekden Sedert drie dageu wordt er ten westen van Moekden gevochten. De Russische troepen trekken uit hun stellingen bij de Sjaho en aan den linkervleugel terug op hun linie aan de Hoenho. De Japanuers, die Moekden naderen, trekken zich saam de ten noorden van Moekden oprukkende Japanners staan op drie werst van de spoorlijn, de granaten vallen op den spoorweg. Tokio, 9 Maart. Koeropatkin is klaarblykelijk geheel verslagen, in den bloedigsten veldslag van den gekeeleu oorlog. Londen, 9 Maart. Naar de Times uit Peters burg verneemt hebben de Russen, totdusver in den tiendaagschen veldslag, volgens de ambtelijke opgaven 33,000 dooden en gewonden, waaronder 830 officieren. Tokio, 9 Maart. De Japanners hebben den spoorweg ten noorden van Moekden atgesneden. Tokio, 9 Maart. Het Japansche legerbestuur heeft het gros der troepen verboden, Moekden binnen te trekkener is last gegeven, de eigendommen der bewoners te sparen en de heilige graven der Chineesche dynastie te eer- biedigen. Londen, 9 Maart. (Part.) De Standard verneemt uit Petersburg De liberalen hopen, dat Koeropatkin's nederlaag en de terugroeping van de Oostzeevloot naar Dzjiboeti de snelle nadering van den vrede beduiden. Zelfs in legerkringen hoopt men nog maar, dat Koero patkin's leger naar Tieling zal weten te ontkomen. Weiuigen gelooven er, dat Koeropatkin opper- bevelhebber zal kunneii blijven. Terwijl er berichten zijn over nog steeds voortdurende gevechten ten N„ N. W. en Z. W. van Moekden, voorts over het terugtrekken van het Russische centrum en het opschuiven van het Japansche ten N. van de Sjaho tot bij Hoeangsjan, ontbreken tijdingen over de ont- wikkeling van de gebenrtenissen aan de oostelijke vleugels. Naar luid van een door het Petit Journal uit Petersburg ontvangen telegram zouden de overblijfselen van het leger van Linjewitsj uit de bergen terug zijn gekomen. Maar van Koeroki hoort men niet. Volgens den Peterburgschen correspondent van de Echo de Paris is het blijkens ambtelijke telegrammen Koeropatkin's plan, om Moekden te ontruimen en op Tieling terug te trekken. Een deel van zijn leger zal den weg over Foesjoen aan den noordelijken oever van de Hoenho, nemen. Maar men houdt te Petersburg zijn hart vast over de kausen van dien terugtocht, nu men ook daar bevestiging schijnt gekregen te hebben dat de spoorweg benoorden Moekden opgebroken is. De enkele spoorlijn zou overi- gens reeds geheel onvoldoende zijn om een reusachtig leger met de gewonden, voorraden en artillerie terug te voeren. Het nog steeds krachtige verzet van de Russen bij den spoor weg zou dan moeten dienen om de eene flank van het terugtrekkende leger te dekken. De andere flank zou dau door Linjewitsj in het Oosten beschermd moeten worden. Men klampt zich te 32) Toen Jane den brief gelezeo bad, begon zij, door haar gtvoel overmeesterd, luide te weeneu. Deti avond van dien zelfdeo dag is mijnhrer Morris in het receptiesalon bij tuevrouw Von Reidersdorf. Hij zit midden in het salon, met zijn witten eylinderhoed op de knie, en ziet er eerwaardi- ger uit dan ooit. In het gezelschap zijn veracheidcne vriendinnen van de gaslvrouvr, die evenals zij zelve zeer met Jane waren ingenomen, doch die zich nu met. outxteltenis van haar afgekeerd hebben. De advocaai was naar Miinz gekomen om mijnheer Von Wanbold een bezoek te br-ngeu, en deze laatste had hem bij mevrouw Vuu Reidersdorf geinlriduceerd. Jane's antwoord was intusschen door de gast,vrouw ontvangen en veroorzaakte een waren storm van verontwaardiging bij de aanwezige dames. Het was niet meer dan natuuriijk, dat het antwoord zeer spoedig in handen van den advocaat kwam. Hij las het even en gaf her, toen weder aan de gastvrouw terug met de woordeu vln zekeren zin moet ik het Jeveudig betreuren, dat mevrouw von Berghaupt nu het masker laat Petersburg nog vast aan de hoop, dat vermoeidheid de Japanners in hun vervolging zal doen verslap- pen. Inderdaad zijn de Japanners tot nog toe veel- al in de vervolging tekortgeschoten. De ervaring leert dat zelfs overwinnende troepen, die een langen hardnekkigen strijd achter den rug heb ben, niet de geschiktheid bezitten voor een kraclitdadige vervolging. Daarvoor zijn versche afdeelingen noodig, die op een geschikte plaats gereed gehouden dienen te worden en, zoo mogelijk, de flanken van den terugtrekkenden vijand moeten teisteren. In zulke oogenblikken kan een goede ruiterij gesteund door artillerie, veel uitrichten. Met infanterie alleen is de taak moeilijk oplosbaar, vooral wanneer de vijand door een nachtelijken marsch een voorsprong gewonnen heeft. Bij de marschen van verslagen legers is dikwijls een verbazing wekkeiule krachtsontwikkeling waar- genomen, zoo o. a. in de dagen na den slag bij Worth in den Fransch-Duitschen oorlog. Gaston Dru heeft te Petersburg vernomen dat de Japanners reeds twee batterijen belege- ringsgeschut in den omtrek van Moekden hebben kunnen opstelleu. Deze batterijen, bestaaude uit houwitsers van 7 duim, onder- houden een onafgebrokeu bombardement dat groote schade in de stad en den omtrek aan- richt. Een telegram, Donderdagochtend om zes uur uit Tokio verzonden, dat blijkbaar op een ambtelijke mededeeling berust, meldt dat de Russen tegenover het leger van Okoe acht duizend dooden op het veld achter hebben gelaten. De totale verliezen van de Japanners in den elfdaagsclien slag werden op datoogen- blik op 50000 man gesteld. Te Parijs is bericht ontvangen dat alle be- stellingen die voor de Russische zeemacht ge- daan waren en waarvoor Antwerpen het cen trum was, afgelast en de Russische agenten teruggeroepen zijn. Men ziet daarin, ook in verband met den terugtocht van Rodsjestwenski's vloot, een voorbereiding van een wapenstilstand, die in de eerstkomende week verwacht wordt. Zitting van Donderdag. De heeren Smeenge, Verhey, Treu'o, Van Gijn en Roodhuijzen hebben als amendement voof- gesteld z/Wanneer te eeniger tijd mocht blijken, dat tengevolge van de toekenniug van deelgerechtig- heid in het in artikel 2 bedoelde fends, aan de weduwen en weezen der onderwijzers aan openbare en btjzondere lagere scholen, de peusioensvoor- waarden moeten worden verzwaard of het pensioens- bedrag moet worden verlaagd, dau zullen deze ongunstige bepalingen niet van toepassing zijn op hen, Hie reeds voor 1 Jauuari 1906 in be- doeld fonds deelg rechtigd waren." De heer Ter Laan verdedigt een amendement, strekkende tot het doen vervallen van de» eiseh van tienjarigen diensttijd voor pensionneering wegeus invaliditeit. De heer Smeenge verdedigt een amendement tot het meerekenen als diensttijd (voor de bereke- ning van het pensioen) van deu tijd, dien de onderwijzer heeft doorgebracht als schoolopziener of als lid van de Tweede Kamer. De Minister vau Binnenl. Zaken zegt omtrent het cerate amendement, dat er geen reden is om alleen voor de onderwijzers deze uitzondering te maken, Ook is er geen reden voor het tweede amendement. Nog heeft de heer Ter Laan voorgesleld, dat in elk geval het voile pensioen zal worden ver- leend, wanneer de gebreken, die voor den dienst ongeschikt maken, door de uitoefeniug vau het beroep zijn ontsfaan. vallen en openlijk bekent dat zij geweten heeft op welke wijze James Gray zijn leven eindigde. Dat zij daar trotsch op is en hem een held uoemt is merkwaardig in een dame, die als mevrouw Von Berghaupt haar eer moest ophouden. Van een anderen kant gezien, vindt men er de ver- wantschap vau bloed in terug. Zij billijkt de bloedige daden van haar vader; zij noemt hem een held z/Wat een vrouw riep de barones uit. De dames geraakten iu een druk gesprek, waar- bij de noodige uitroepen vau afachuw en veront waardiging niet ontbraken mijnheer Morris wachtte geduldig tot de storin voorbij was en zeide toen z/Het is duidelijk, dat mevrouw Von Berghaupt niet zoo gemakkeiijk haar mau de vnjheid ztl teruggeven, nu zij eenmaal tot tegenstand is ge- prikkeld door de brieven, die zij van u, dames, beeft ontvangen. Het doet mij daarom leed, dat dien stap gedaau hebt. Pardon, ik waag het niet u te berispei.integendee), ik vind het zeer natuuriijk, dat u zooveel belang sielt in het proces Gray. Als ik iets met kan goedkeuren, dau is het de omstandigheid dat mijnheer Von Berghaupt u heeft ingeweid in dat proces. Ik wil daarbij de moeilijkheid van zijn positie niet ontkennen, want gij, dames, kwaauit tot hem om rekeDschap te vragen vau een handelwijze, die u barbaarsch toescheen. Maar ondanks alles zou ik dat liever verdragen hebben, dan dat ik het Ook daar is de Minister tegen dergelijke be- pilingen worden alleen gemaakt voor beroepen, die uit hun aard gevaarl(jk zijn. De heer Ter Laan trekt zijn eerste amende ment in. De heer Smeenge wijzigt eerst 't zijne en trekt 't daarua voorloopig in. Aangenomen wordt het amendement Ter Laan, strekkende tot het geven van vol pensioen, in geval van blijvende invaliditeit. De heer Ketelaar verdedigt een amendement tot bescherming van den onderwijzer tegen na- deelige pensioensgevolgen, in geval hij herplaats is op een lagere, dan de eerst genoten jaarwedde. Over de redactie van het amendemCnt ontstaat een levendige discussie, die afgebroken wordt door de stemming over het H.-O.-ontwerp (dat met 53 tegen 28 stemmen werd aangenomen) en de regeling van werkzaamheden. De heer Borgesius komt daarbij op tegen het plau van den Voorzitter, om reeds dadelijk na afhandeling van het nu aan de orde zijnde wets- ontwerp de L.-O.-wet in behandeling te nemen. Spreker wijst er op, dat er zooveel gewichtige wetsontwerpen al lang in staat van wijzen zijn. W aarom deze lDi te doen voorgaan Waarom juist de specialiteiten in onderwijszaken aldoor iu het touw te doen blijven? Waarom niet eindelijk eens een sociale wet aan ale orde ge steld, als het Arbeidscontract Spreker heeft van de L.-O.-wet nog niet eens voldoende studie kunnen maken. Hij vraagt dus in elk geval het doen voorgaan van bet Arbeidscontract. De Voorzitter zegt, zijn volgorde gekozen te hebben met het oog daarop, dat het nu in be handeling zijnde ontwerp er zeer nauw mee samenhangt. De beer Ketelaar deelt het bezwaar van den heer Borgesius. Het voorstel des Voorzitlers wordt met 52 tegen 87 stemmen (rechts tegen links) aangenomen. Na de pauze wordt de behandeling der Pensioeu- wetten voortgezet. De heeren Ketelaar en Verhey hebben nu een amendement voorgesteld, strekkende tot het ver- leenen van pensioeurecht aan onderwijzers-school- opzieners of Kamerleden, wanneer zij tengevolge van het aannemen van die ambten ontslagen zijn. Het wordt met 48 tegen 25 stemmen verwor- pen. Evenzoo wordt het audere^ ameudemeul- Cetelaar-Verhey verworpen. De heer Verhey verdedigt de pensionneering van de gymnastiek-onderwijzers. De heer Ter Laan wil ook de teeken-onderwijzers, de onderwijzeres8en in handwerkeu e. a. opnemen in de regeling, mits dezen een behoorlijk aautal uren in de week les geven. De Minister van Binnenl. Ziken herrinnert er aan, dat voor de bedoelde kategorieeu een afzon- derlijke regeling moet worden getroffen. Het amendement Ter Laan wordt daarop ver worpen met 61 tegen 16 stemmen, het amen- dement-Verhey met 50 tegen 27 stemmen. De heer Smeenge komt nu terug op het oor- spronkelijk door hem ingediende amendement. Het zal worden gedrukt en morgen verder be- handeld worden. TER NEUZEN, 10 Maart 1905. Naar wij vernemen zal alhier in het begin der volgende maand van wege de liberale kies- vereeniging als spreker optreden de heer Rood huijzen, het onlangs gekozen lid dor Tweede Kamer voor bet district Brielle. Het gisteravond door het fanfarecorps ,/De vereenigde werkliedei", directeur de heer A. Eeck- hout, alhier op de bovenzaal van het ^Hotel de Commerce" gegeven concert, was druk bezocht. Aan de uitvoering der verschillende muziek- stukken bleek, dat het in leden toenemende muziek- gezelschap, ouder goede leiding ijverig stndeert om iets goeds ten gehoore te brengen. De bijvals- proces-Gray had bekend gemaakt. Het belang, dat mijnheer von Berghaupt heeft om die zaak geheirn te houden, is zo<5 groot, dat hij daartoe al het mogelijke bad moeten doeD." fWat, twijfelt ge aan onze discretie #Neen, waarde dames, ik zal nooit zoo onbe- leefd zijn om aan uwe discretie te twijfelen, maar ik had wel geweuscht dat u een blik op de scha- duwzijde der menschelijke natuur bespaard was. De mogelijkheid van een schandaal is grooter geworden, en dat schandaal zou den dood van mijnheer Von Berghaupt na zich slepen. De in dezen brief uitgesproken wensch van de jonge vrouw in de tegenwoordigheid van haar man te worden gebracht, geeft bewijs van de energie dezer vrouw, die zeker geen reden heeft om een schan daal te vermijden." ffLaat Koert von Berghaupt dan met haar gaan spreken, dan kunnen zij het noodige met elkander afhaiidelen," zei mevrouw Von Reiders dorf. De advocaat scheen door deze woorden zeer ongerust te worden. z/Voor zulk een stap moet ik bepaald waar- schuwen, aangezien mijuheer Von Berghaupt mij openhartig heeft verklaard dat hij zich alleen zoo plolseling vau zijn vrouw heeft teruggetrokken, omdat hij door haar schoonheid, haar smeekeu en tranen zou knnnen vergeten, wat hij aan zjjn eer verschuldigd is. De dochter van James Gray j betuigingen waren dan ook zektr verditnd. Da J humoristische marsch, //De werkstaking" waarbij de muzikanten, de een v6or, de ander na de zaak in den steek laten, tot ten slotte de directed! alleen overblijft, had veel succes. Door eenige heeren werden op verdienstelnke wijze een tweetal dramatische en coinische voor- drachten ten beste gegeven, waarvan vooral de laatste ten zeerste in den smaak der hoorders bleken te vallen. Tot slot werd opgevoerd het drama in 3 be- drijven ,/Tono of de Wraak van een Zigeuner." Door de centrale antirev. kiesvereeniging in het district Hontenisse is besloten reeds bij do eerste stemming den heer Fruijtier, het aftredende katholieke lid te steunen. Men schrijft aan Het Haisgezin Naar wij vernemen, heeft de bekende heer P. v. Alphen, kantonrechter en raadslid van Hulst - omtrent wien wij onlangs meldden, dat hij zich candidaat zou stellen voor een nieuwe partij, ^de vrijzinnige-katholieke" bij nadere overwegiug een ^wijzere partij" gekozen, door nl. zijn candi- datuur eenvoudig in te trekken. Over dit feit loopen drie lezingen. De eene wil, dat hij geen versnipperaar wenseht te zijn der stemmen voor deu liberalen candidaat Mr. J. G. vau Deinsede andere, dat hij vreest, de noodige handteekeningen te zullen verzamelen, daar de nieawe partij hier nog geen aanhangers teltde derde, wellicht de meest aannemelijke, luid, dat hij geen kans ziet, klaar te kornen met een program van beginselen, waarop het vrijzinnig- katholicisme der toekomst zal worden opgeboawd, en met het verzamelen van de noodige foudsen, om een dure propaganda te dekken in de dageu der verkiezing. Deze heer, die aich om zijn allerzooderlingste hoedanighedeu een provinciale Zeeuwsche ver- maardheid heeft verworven, schijnt zich de laatste dagen meer tot een teruggetrokken, huiselijk leven geneigd te voelen. Woonde hij vrosger in een klein achterbuurtje in een werkmanswoninkje, thans heeft hij een wat ruimer huis betrokken op eenigszins beteren stand. Uit overwegiug dat h\j geacht wordt onmisbaar te zijn hetzij voor het gezin, waartoe hij beheort of waariu hij is opgenomen, hetzij voor personen in wier levensonderhoud hij voorziet, is opuieuw ontheffiug verleend van den werkelijkeu dienst bij de militie tot 11 Maart 1907 aan P. C. Vermeulen te Clinge, ingedeeld bij het 8® regiment infanterie, van de lichtiug 1900. Te Hulst is nabij het station een groot terrein aangekocht, waarop door een Belgiscbe firma eene machinale wolweverij, mutsen- en kousenmakerij zal gebouwd worden met eene directeurs- en arbeiders woningen. Zondag 26 Maart hoopt de eerwaarde heer Ds. E. K. Grroeneveld Wzn. te lJzendijke, zijn afscheid te preeken van de Gemeente. Den daarop- volgeuden Zondag zal h^ zijn intrede doen te Zuid-Scharwoude. Sas van Gent, 10 Maart. Hoe gevaarlijk het tegeuwoordig is om zich te wagen voar eenige K. G. sniker, bleek hier gisteren alweer. Schipper M. die steeds graan vaart voor de moutfabriek te Selzaete, declareerde bij het bin- nenkomen alhier l1/, K. G. suiker, doch de hoe- veelheid werd nauwkeurig nagezien en gewogen, waarbij bleek dat er ODgeveer 41/2 K. G. was. De schipper werd daarop geverbaliseerd, doch dit was n®g het ergste niet. Daar hij de hooge borgsom die geeischt werd, niet kon storten, mocht het schip niet vertrekken, iets wat nog lang kau duren, zoodat dit een groote schadepast voor den schipper worden zal. Koewacht, 8 Maart. Heden overleed alhier iu den ouderdom van 78 jaar de heer J. J. v. d. Vijver, sinds 1875 onafgebroken lid vau den gemeenteraad en sinds 1897 wethouder dezer gemeente. behoort tot die gevaarlijke dames, iu wier nabij- htid een man eer en plicht kan vergeten. Zij zou hem dwiDgen aan haar veeten te knielen, al zijn verplichtiDgen te vergeten en leveuslang de echtgenoot te blijven der dochter van deu ter dood gebrachten Gray." z/Mijn God, maar hoe zou Koert Von Berghaupt dan te redden zijn?" ffToen ik bij mijnhesr Von Wambold den wensch uitsprak om u te leercn kennen, mevrouw, koe- sterde ik reeds het voornemen u een goeden raad in deze zaak te geven. Ik zeg een raad, omdat ik wijne roedewerking niet kan verleenen, daardringen- de zakeu mij naar Londen roepen en ik daarenboven mij niet geroepen geloof om mij te mengen in de aangelegenheden eener familie, voor wie ik een vreemdeling ben. Mijn relatien tot mijn client James Gray waren niet van dien aard, dat daaruit verplichtiugen jegens zijne dochter voortvloeien bovendien is zij gehuwd, hoewel ik dat huwelijk bepaald als een misdaad beschonw. Mijnheer Von Berghaupt is echter mijn vriend geworden daar beu ik trotsch op en jegens zijn vrieuden heeft men plichten te vervulleu." De dames groepeerden zich in een kring rondom mijuheer Morris eu wachtten vol belaugstelling op zijn raadgevingen, (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5