Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neazen. Advertentien. SIMON HAMEL1NK en JOZINA DE BL1EK, Telegrafische berichten. BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. Gemeenteraad van Hoek. Hulst, 6 M aart. 12 14 hij gaat, en daarom vraagt hij, ten aanhoore van het Nederlandsche volk, wat het eindpunt is van den weg, dien deze Regeering bij de behaudeling ran het onderwijsvraagstuk bewandelt. De heer Ter Laan dringt er in zijn repliek nog eens op aan, d&t de pensionneering van uiel- gesubsidieerde onderwijzers in de wet blijve. De heer Schokking verwerpt den rechtsgrond van den Minister en dien van den heer De Tries voor de peusionneering en handhaaft zijn eigeuen daarom verwerpt hij ook de pensionneering van de ouderwijzers aan niet gesnbsidieerde scholeu TER NEUZEN, 8 Maart 1905. 't Was niet druk bezet, maar gezellig, in de bovenzaal van het //Hotel des Paya-Bis" ter ge- legeuheid van de soiree door de muziekvereeniging z/De Volharding" op j.I. Maandagavond gegeven Door het orkest werdeu verschillende schoone muziekstukkeu uitgevoerd, die algemeen in den smaak vieien, maar ook de opvoering van het blijspe! in 5 bedrijven //Onze Vrouwen," vermocht ten zeerste de belangstelling gaande te hou en en ook daarvan werd genoten, getoige de alge meene bijval. Met een geanioseerd bal werd de soiree be- sloteii. Yoor de levering op keur, vrij op den wal op een of meer aan te vvijzen plaatsen aan den Westkanaaldijk bij Ter Neuzen en voor 1 Juni a. s. van 198 M3. Duitsche onder houdsgrind, van I 6 c. M., ten behoeve van den Goesschenpolder, werd keden alhier iti- geschreven door de heeren 0. Adriaansen te Dordrecht, voor 1,83 en P. A. Dolk te Dordrecht, voor 1,82, gegund aan den ruinsten inschrijver. Voor het vervoer dier grind, door de heeren Jacs. Pladdet te Hoek, voor f 0,30J. P, Vercouteren te Ter Neuzen, voor f 0,30 J. Koiijn te Hoek, voor f 0,25 en G. Stoffiju te Ter Neuzen, voor 0,25gegund bij loting aan J. Koiijn te Hoek. In een der keeten dienende tot verblijf van werklieden aan de sluiswerken alhier, is j. Maandsg bij een kind een geval van diphtheritis geconstateerd. Dit kind, zoowel als de verdere kinderen Bit het gezin, zijn uit voorzorg behandeld met net bekende serum, terwijl de gewone maat- regelen zijn genomen tot beperking dezer zoo ge vreesde ziekte. Van de opgeroepenen ora examen te doen, ten einde de verbintenis te kunnen aangaan als adspirant militie-officier, slaagde te 's Graven- hage, ondermeer de heer P. A. Galle Wz., van Zaamslag. J.I. Maandagnamiddag is op de markt te Hoist van den Belgischen koopman R., veruioedehjk door een laudgeuoot van dezen, een zwart verlakt heereurijwiel ontvreemd. HoewtT dadelijk van den diefstal bij de luarechaussee aangifte werd gedaan, is het deze niet gelukt den dader te achterbaleu. Vermoedelijk is de dief met zijn buit zoo gauw mogelijk over de //schreef" g»suapt, om alzoo buiten het bereik van de Ned. Justitie te kornen. Dat het vooral op inarktlagen met een fi-ts, zaak is op zijn qui vive te zijn, leert de ondervinding dagelijks. - Bij de Ned. Herv. kerk te IJzendijke is beroepen de heer Zillingen Molenaar, cand. tot den H. D. te Leeuwarden. In plaats van den heer Du Burcfc, die naar Zaid-Scharwoude vertrekt is met algemeene stem men tot onderwijzer aan school B te IJzendijke benoemd de heer C. I. Serifs aldaar. De heer Serie bezit ongeveer 5 jaar de acte. Het zomer-zeiidingsfeest der Christelijke Jongeluigs-vereeniging van den ring Westelijk Zeeuwseh-Vlaanderen zal gehouden worden in de eerste helft van Juni. Met de lijdelijke waarneming van het vacante outvangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en aecijnzen te Sluis is beiqst de heer J. van Koningsdaal, surnumerair te Middelburg. Verder hebben in Zeeland de volgende verande- ringen plaats De heeren J. Beerens, kommies 2e kl. te Middelburg, en J. Bazen, kommies le kl. te Vlissingen, zijn tijdelijk aaugewezen als deurwaarder der directe belastingen, resp. voor de gemeeute Middelburg en Vlissingen. Verder zijn verplaatst de heeren F. H. Schmidt, hoofdkommies, van Ornmen naar Oostburg, J. Swagemakers, kommies 2e kl. van IJzendijke naar Noorbeek, A. J. W. Korff, everieens 2e kl., van Sluis naar IJzendijke, P. W. Holzenopies, 3e kl., van Noorbeek naar Sluis, en I. J. van de Vijver, eveneens 3e kl. van Etten naar Breskens (tijdelijk). Sas van Gent, 8 Maart. De Carnavaldagen werdeu weder zoo als gewoonlijk druk gevjerd. Vooral gisterenavond, niettegenstaaode het slechte weder, was er een bonte mengeling van groote groepen gecostumeerden, die op defiige wijze wisten te genieten van de vastenavondpret. Alles jjep in de beste orde af. Hoewacht. Dinsdagnamiddag was alhier op de wijk Oude Molen door een paar ingezetenen bij gelegenheid van vastenavond een feest georga- niseerd. Verschillende volksspelen als mastklim- men, zakloopen, haringbijten en strooplikken werden gehouden. Er waren veel liefhebbers, voora onder het jeugdig geslacht. 's Avonds keerde meuig arm kind met een raooi kleedingstuk huiswaarts. St. JllHSteeil, 7 Maart. Ter jaarmarkt van hedeu waren aangebracht 11 paarden, 47 stuks rundvee en 22 varkens. De premieu werden toegekend als volgt voo het grootste getal paarden aan L. W. d'Hooge voor het grootste getal rundvee aan denzelfden voor het grootste getal varkens aan F. Moes voor het schoonste werkpaard aan 8. van Dorsse- laervoor idem aan Alph. Dobbelaervoor de ichoonste kos aan A. Mortiervoor idem aan H. Vergauwen voor het schoouste 2jarig paard aan A. de Buck voor de schoonste vaars aitn C. L. Bousseu voor het vetste rund aan L. W d'Hooghe. Clinge, 6 Maart. De algemeene vergadering van het muziekgezelschap ^Weldoen door Ver maak" op Zeudag 5 Maart werd door een tamelijk aantal leden bijgewoond. Uit de rekening bleek, dat de fiuancieele toe' stand der soeieteit guustig is, alhoewel de uit- gaven zeer groot zijn. Er was een batig saldo van ongeveer 4 gulden, terwijl geregeld wordt voortgegaan met de aatischsffing van uieuwe iu- strumenteu. De goede toesiand der kas beeft men voora] te danken aan de groote opbrengst der concerten, die elk jaar meer bezoekers trekken. Nu, het moet gezegd worden, dat er geen moeite gespaard wordt om fliuke uitvoeringen te geven. Tot leden van het best.uur werden herkozen de heeren P. A. Smet, J. F. Buijsrogge en P. v. Geijr, respectievelijk als president, kassier en commisiaris. De vereeuiging staat thans onder goede leiding en gaat vooruit, ja er zijn zelfs stemmen, die fiuisteren, dat er kans bestaat om tot een eigen concertzaal te geraken. Lalen wij hopen, dat we hier met geene al te vroege Aprilgrap, te doen hebben. 's Gravenhage, 8 Maart. Tweede Kamer Na een geheele zitting van replieken, waarbij den Minister Kuyper voor onmogelijk had verklaard de vakonderwijzers thans reeds in het pensioen- stelsel op te nemen, is het algemeen debat over de onderwijzers-pensioenwetten geeindigd. ▼rijdsg behandeliug der StaalsgeldleeniDg. In de nabijheid der woniDg van den gear- resteerden alagersknech Tb.te Middelburg, verdacht van den bekenden diefsta] ten huize van mej. Sprenger op den Dam, zijn nog verschillende voorwerpen gevonden, afkomstig van genoemden diefstal. Tevens werden nog gevonden verschillende sleutels. waarvan er enkele herkend zijn door den heer Van O., ten wiens hnize op de Bierkade het vorige jaar eveneens diefstal werd gepleegd. Naar de M. Ct. verneemt, heeft het door de justitie ingesteld onderzoek naar de te Ritthem voorgekomen gevallen van vermoedelijke vergifii- ging geeu grond opgeleverd tot de zekerheid dat een poging tot opzettelyke vergiftiging zou hebben plaais gehad. Daaromtrent loopende geruchten zijn onjuist. Bij een voetbalwedstrijd op een terrein in de Kruislasn te Watergraafsmeer, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een der spelers schopte een makker met zulk een kracht tegen het rechter- been, dat dit brak en de jonkman bewusteloos bleef liggen. Op het verzoek van zijn ouders, die juist op het terrein aanwezig waren, is de gewonde onder geleide van een veldwachter per brancard naar de ouderlijke woning te Amsterdam gebracht. Volgens de Bredasche Crt. heeft de gourer- neur der Miliiaire Academie te Breda zich ge- noodzaakt gezien een order aan de cadetten uit tc geven, waarin hij hen ernstig waarschuwt tegen het maken van scbulden bij leveranciers, maar vooral ook tegen de praktijken van die leveran ciers, welke den cadetten geld leenen en daarvoor goede.reu op de rekening schrijven, terwijl inder- daad geen levering is geschied. Dergelijke misbruiken door de leveranciers be- staari ook ten opzichte dtr leerlingen van den hoofdcursus te Kampen. Tal van jongelui maken daarvan gebruik en zijn met schulden bezwaard als ze de aterren verkregen hebben. Als een bewijs hoe groot het vertrouwen der leveranciers is, diene het volgende. Het is den eerlingeu van den hoofdcursus verboden zich een rnwiei aan te schaffen, indien dit niet contant door len kan worden betaald. De leveranciers ver- schaff. n het toch op krediet en geven den jongelui een kwitantie, zoodat hun chef in de meecing ordt gebracht dat het rijwiel betaald is. Het aanmoedigen van leveranciers om schulden te maken, komt menigvuldig voor. Te Duren zou het gouden huwelijksfeest van het echtpaar Aldenhoven gevierd worden. De familie en genoodigden maakten zich ge- reed om met de jubilarissen naar de kerk te rijden. Toen men wilde uitrijden zakte de bruidegom ineen en was een lijk. De schrik der aanwezigen kan men zich licht voorstellen. Amerikaansch bericht. Uit het verre VVesten komt het volgende bericht Een man, werkzaam bij C>yde Argonvale, begaf zich naar Wheatley, waar hij in zijn dronkenschap een wedding aanging een halve pint nitroglycerine uit te drinken, wat hij ook deed. Op zijn terugweg naar huis viel hij in slaap op den weg en bevroor. Argonvale vond hem 's morgers, sleepte hem in huis, stak het vuur aan en ging hulp halen. Waar- schiinlijk ingevolge de te snelie verhitting ontplofte de nitroglycerine. Noch van den man noch van het huis is iets overgebleven. Door de ratten verslonden. Tusschen Ce- lico en Spezzano in Italie, woonde in een hut, op eeuigen afstand van den land weg, een 60- jarige man, Vito Perfetti genaamd, die als een kluize- naar leefde. Gedureude eenige dagen hadden de bewoners van den omtrek hem niet gezien en on- gerust geworden klopten zij aau de deur van zijn hut, doch ontvingen geen antwoord. Ten slotte openden zij de deur. Toen wachtte hun een af- grijselijk schouwspel. De ongelukkige lag dood op den grond, te midden van een groot aantal ratten, die reeds al het vleesch van zijn gelaat en van zijn beenen hadden afgeknaagd. Men heeft onmiddellijk de overheid gewaarschuwd. Muntgas. Te Canning Town lag een werkman in zijn woning op sterven. Gedurende zes maanden was hij ziek geweest en had niets kunnen verdienen, zoodat er groot gebrek heerschte. Zijn vrouw zat aan zijn bed. Zij bemerkte dat het met haar man afliep. Het was avond en de kamer werd door een gasvlam verlieht. Langzaam begon het licht te dooven. Het was mantgas en de meter was leeggebrand. De vrouw zocht naar een penny om het licht weer te doen branden, maar zij bezat nog slechts twee halve pence. Haar mau zou sterven zonder dat zij zijn laatsten blik kon opvangeu. Ra seloos liep zp de straat op en vroeg den voorbijgangers om een penny voor haar twee halve pence. Gelukkig kon Ceu hunner ze inwisselen en zij suelde naar huis, w&ar zij de kamer opnieuw verlichte en eenige oogenblikken later stierf de man. Het geval werd bekend en de weduwe, die drie kinderen heeft, wordt thans ondersteund door de vereeniging voor kiudervoeding en kleeding van West Ham. Studenten van Cambridge hebben met den burgemeester der stad wreedaardig den spot ge- dreven. Donderdagmiddag kreeg de waardige mau een telegram uit Londen, geteekend Henry Lucas, het hezoek van den sultan van Zanzibar aankon- digende tegen half vijf, met verzosk hem de stad te laten zien. De burgemeester seinde terug, dat hij den sultan ontvargen zou. Een tweede tele gram meldde de komst tegen kwart voor zes. De burgemeester, zijn ambtsketen om, was aan 't station, met den secretaris der stad. Vier Oosterlingeu in wuivende mantels en tulbauds op het hoofd kwamen uit den trein, vergezeld van Henry Lucas, den tolk. Deze legde den burgemeester uit, dat de sultan op het laatste oogenblik verhinderd was, en prins Moekasa Ali, zijn oom, gezonden had, mitsgaders drie heeren van zijn gevolg. Het ge- zelschap ging in een paar rij tuigen, die lie burge meester klaar had staan, en uu werden snel eenige bezieuswaardigheden afgereden. Men ging naar een bazaar, die in den Gildenhal werd gehouden (de prins kocht niets), daarna naar verschillende gebouwen van de boogeschool, waar de Afrikaners hun bewonderiug toonden door de handen op te helfen en geluiden te slakeD. Spreken met elkaar deden zij haast niet zij maakten veel gebaren. De bevolkiug toonde ook veel belangstelling. Eindelijk reed men naar het station terug. Plotseliug drongen de Afrikaners door de menigte heen, sprongen in een paar hansoms en lieten zich wegrijden. Van den prins en zijn gevolg werd niets meer vernomen. Het waren verkleede studenten. De sultan van Zanzibar was intusschen bij den Koning op het Buckinghampaleis op ge- hoor, waar hij waarschijnlijk zijn grieveq tegeu den Engelschen regent iubracht. Vergadering van Zaterdag 4 Maart 1905. Bekalve de heer Dieleman alle leden tegenwoordig. Voorzitter de burgemeester, secretaris J. M. Dregmans. 1. Medegedeeld wordt: Brief van Gedeputeerde Staten, goedkeurende een besluit tot af- en overschrijving. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente- ontvanger dd. 24 Februari 190&. In kas was /724,44j. Voor kennisgeving aangenomen. 2. De Voorzitter deelt mede, dat J. de Kraker Sr. bereid is het rioolwater door zijne landen te doen uit- loozen, onder voorwaarde, dat daarvan een notarieel contract wordt opgemaakt, waarbij de gemeente zich verhindt de slooten te doen delven en zuiver te houden. Evenwel wil De Kraker zich het recht voorbehouden om ten alien tijde opzeg te doen; dit is echter niet wenschelijk. Z. h. s. besluit de Raad B. en W. te machtigen hiermede naar omstandigkeden te handelen. 3. Do Raad besluit tot dekking der kosten van bekeien der losplaats aan de haven, alsmede van die der rioieering eene geldleening aan te gaan van hoogstens 2400, tegen 4 pCt. per jaar, in aandeelen van J 31X), af te Jossen in 8 jaren, te beginnen met 1910. 4. Vast te stellen eener verordening tot heffing van los- en laadgeld. Dagelijksch Bestuur stel1 De meerderhcid Tan het voor te heffen Van beetwortelen 2J cent per 1000 K G Van grasen 1 cent per 100 K. G. Van steenen en bouwmaterialen 5 cent per 1000 K G Van steenkoleri en grind 5 eent per 1000 Ii.G. an rias en hunt en van alle andere ffoederen 10 cent per voer en 5 ct. pei kar. De Voorzitter en de heer De Regt aehten het tarief voor beetwortelen te laag dit moest 5 cent zijn. De Voorzitter zegt, dat dit jaar wel veel b.eten zulien worden aangevoerd, doch dat kan in andere jaren veel minder zijn; dan wordt de opbrengst der belastino- zeer genng. De heeren Kuan en J. de Feijter zijn van oordeel, a t door zulae hooge tarieven weinig gelost en geiaden zai worden, men moet belanghebbendeu daardoor niet verbannen. Voorzitter zegt dat op andere plaatsen veel meer wordt betaald. 'j'1) ^eer b>e Meesteracht ook voor granen de belasting Du"heer 8telt voor om van beeten 4 cent te helten. De Voorzitter brengt in stemming om van beeten cent te helien, dit wordt verworpen met 4 te^en stemmen, voor de iieeren Kaan en Van VVijck. De beer De Meester stelt nu voor om bet tarief te bepalen voor beeten, eteen en bouwmaterialen, steeukolen en grind o cent per 1000 K G. Granen en meststoileii i cent per 100 K. G. Vlas bout, en alle andere goedereu 10 cent per voer en 5 cent per kar. Alle voorstellen afzonderlijk in stemming gebracht worden m. a. s. aangenomen, behaive dat ointrer.t granen en meststoffen, waar de heeren Kaan en ,J. de Feijter tegen stemden. Met algemeene stemmen wordt eene verordening on de invordering vastgesteld. 5. De rekening der nieuwjaarscommissie over 1904/5 wordt voorgelezen. Aan de commissie zal 's Raads dank worden betuigd. b. Met algemeene stemmen wordt eene vrijzieinp' in de begrooting voor 1905 goedgekeurd ^)r ^eei* wilde spreken over onderhandeling met i ei Neuzen inzake onderhoud van den grindweg, doch zal dat tot eene tolgende vergadering uitstellen, alsook de heer Dieleman, lid van de commissie van ueheer over dien weg ter vergadering kan zijn Hij drukt den wensch uit, dat de heer'Dieleman naar toe spopdig in staat zal mogen zijn. Sluiting. Os.enisse. Huweliiks-aangiften. 17 Febr. Mat- theus ran Damme, oud 32 j., weduwii, en Rosalia Roctus, oud 34 j., jd. 24 Febr. Johannes Cornelis hterjne, oud 03 j., weduvvn. en Rosalia Waalnoel, oud 01 j., wed. Geboorten. 3 Febr. Emilius, z. Tan Augustus van den Bosch en van Maria Louisa Boeijkens. 0 Febr /ulma Paulina, d. van VYillebrordus "van Gemst en van Maria Louisa van Overmeire 19 Febr. Emericb Petrus Marie, z. van Jan Francies Verdurmen en van Mathilda Paulina Kosseel. Overlijden. 3 Febr. Janna Ilamelink, oud 79 j., wed. van Jozias Zegers. 0 Febr. Dorothea de Bakker, oud 85 j., wed. van Pieter Asselman. Middenprijs per 100 kiloTarwe 8,50Rogi/e f 8,50 Wintergerst 8,25 Zo merge rat 7,75 Haver 7,— Erwten 8 25; Paardenboonen 8,Dnivenbounen /9,— Witteboonen 14,Bruineboonen 10,Boekweit 1 Lynzaad Aardappela f 2,75 Koolzaad per zak van 108 liters f j Boter per kilo 1 10 Eieren per 26 stuks/0,75. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld21 stuks hoorn- vee, 31 varkens. Verkocht12 stnks hoornvee, 26 varkens. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,80 a 47,85 12,-— v 12, ZEETIJDINGEN. Van 6 tot en aaet 7 Maart. S TLAG. NAAM. MS Van en naar. Lading. or 6 Eng. e.g. idem idem Deen. s.s. Ned. s.s. Duits. s.s. idem Eng. sch. Whimbrel Tadorna Ouse Nordpoi Propatria Elise Podeus Hercules Gowan 2514 Manchester 3730 Liverpool 2 i 58 lOoole 4021 Reval 2839 Cardiff 2844 Windau 3556 idem 406 Par stukg. idem idem vlas kolen hont vlas pijpaarde Van sit Eng. s.s. City of Belfast 2533 Dublin Istuko Noor. ss. Urda 17 31 Vliddlesbro ltdig Van 6 tot en met 7 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 38 biniifriivaartuigen op- en 31 afgeschut; door de Wests!. I 7 op- en 3 afgeschut. DAGEN Voorn Nam. Donderdag 9 Maart Vrijdag Zaterdag Zoudag Maandag Dinsdag Woensdag 15 10 11 13 3.43 4 11 4.42 5.14 5 53 6 39 7 43 3.57 4.26 4 59 5.32 6.14 7.9 8.22 Zoo de Heere wil en zij leveo, bopeu ouze gf- liefde ouders d°n 11 Maart hunne 40jarige echtvereeniging' te herdenken. Ter Neuzen ^UDUe dankbare kinderen, behuwd- eu kleiukindereu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2