f Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. B ekendmaking. Gemeente Zaamslag. No. 4(556 Donderdaw; 2 Maart 1905. 45e Jaargang. A I g e m 8 3 n Binnenland. FEUILLETON. MET VALSCHE PAPIEREN. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag de; uitgave De oorlog tusschen Rusiand en Japan. TWEEDE KAMER. SEUZESSCHE (OIRIVT. Voor Per drie maauden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADTESTENTIlK; Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nit blad vemhijnt llaandag-, lVoensilttK- en Vrijdaitavoad, nttgeiennderd op reeotdagen, bij de Firma I*. Jl. VAS UK lAMIIIi te VsrVeaien .nm-iAWMMHW MWWM^IMm«f*;afTnBnrmrTTiiinfiMri1i«nwiinjrliidnniiii,n<ni.^"-'-^«''- —in D« Ba/gemeester van TER NEBZFN brengt, naar aanleiding van e<en door hem ontvangen schrijven van den Consul van Belgie alhier, ter algemeene kennis dat er gednrende de maanden September. October en November 1905 in de.localen (an Pare du Cinquantenaire) te Brussel en* tentoonst*Hing van Knnsten en \V*t*nschapp*n zal gehouden worden ter gelegeuheid ran deu 75en herinneringsdag aan de onafhankelijkkeid van Belgie en verzoekt alien, die aan deze teatoonstelling wenschen deel te nemen, zich tot genoemden Consul te wenden, teueinde de noodige inliehtingen. te rerkrijgen aan- gaande het programma en de voorwaarden dezer teutoonstclling. Ter Neuzen, '27 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Afdrukken van de bouwvepordening zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar tegen betaling van 39 cent per exemplaar. Zaamslag, 24 Februari 1905. De Burgemeester. WORTMAN. Volgens de laatste telegram men begint het opnieu w duchtig roerig op het ooriogsterrein te worden en weer uiet ten voordeele van de Russen. Meer dan ooit moet Koeropatkin nu oppassen roor ee* besliste nederlaag, want een niet te bezweren storm iu Ruslaud zell' zou misachien het gevolg zijn. Koeropatkin zei omtrent de jongste gevechten in cen rapport aan den Czaar on- geveer het volgende De bevfelhebber van de bij de gevechten van 23 en 24 dezer betrokken troepen meldt. dat onze manschap- peu zich buitengewnon heldhat'tig hebben gedragen. Zoo sloeg o. a. d« kompagnie, die den bergpas van Selin rerdedigde, herhaaide aanvallen ran den vijand af. Bij een dezer aanvallen naderde de vijand tot op 15 pa's afstand van onze stellingen. Twee kompagnieen, die den Beres-neff-heuvel verdedigdea, hadden een zwaar bajonet-gevecht met de Japaaners, waarbij twee kom- mandanten gewond werden. Een kreeg een bajonet- steek in de hand, waardoor hij in de onmogelijkheid was, verder deel te nemen aan den strijd. Twee andere kompagnieen, die moesten verhinderen dat de Russische linkervleugel werd omgetrokken, werden aan drie kanlen door de Japanners omsingeld. Nadat alle munitie verschoten was, bleven deze dap- peren toch stand houden, totdat het bevel tot den terugtocht werd gegeven. Nioetsjwang, '27 Febr. Langs de geheele linie is een algemeen gevecht aan den gang. Het zwaarst wordt gevochten aan den Japanschen reehtervleugel, waar Koeroki ver naar het Noorden doordringt en idles weg veegt. terwijl hij dreigt om de Russen in den rug te vallen. Een bijzondere troepenmacht. rukt op nit het Zuid-Oosten met het doel ae Russische spoorwegver- De advocaat reikl.e haar nu den brief van Koert over. Mevrouw Von Berghaupt nam den brief aan, bekeek het adres, herkende he( handschrift van haar man en legde het noodlottige papier op een tafel'je hi haar nabijheid. ,Wat hebt ge uie v rder mede te deelen namens inijn ecblgenoot, mijnheer Morris?'' ,/Mijnh per V Bnghaupt heeft veel haast met deze ecblscbo 'iiig Zoo ongeduldig hij vroeger naar het oogenblik verlangde, waarop hij met u in het huwelijk zou verbonden worden, zoo onge duldig verlangt hij nu naar het oogenblik, dat hij van u gcscheulen zal zijn, Hij droeg mij daarom op, u niet te verlaten, voordat ge een besluit had genomen." ,/Ga gerust heen, mijnheer Morris, en laat al het verdere aan mij over. Ik dank u voor uwe bemoeiiegen. Hei schrijven van mijn man zal ik lezen en on-rdenken ik moet zeggen, Htt hij een geschiki p rsoou heeft weten te vinden om zijne commissi' te laten verrichteu. Aan uw ge- weten laai ik de ne^ordeeling of ge het recht hadt om tegen de rb ch'er van uw weldoener de woorden te richten, die ge heden tot haar gesproken Ihebt." Op verwijiendt toon sprak zij de laatste woorden •uit. Toen wees zij irotsch naar de deur, ten teeken dat hi k n vertrekken, en keerde zich van hem f Zoo jsagt men eeu valschaard binding met Wladiwostok te verbreken. De elfduims- kanonnen van de Japanners beschieten Moekden. Men- schen, die van het front terugkomen, zeggen, dat de beschlcting, die onlangs begonnen is, groote schade heeft aangericht, zeer ver achter de Russische linies. Petersburg, 27 Febr. De Japansche regeering heeft den Franschen gezant te Tokio verklaard, dat de Japansche autoriteiten te Porth Arthur maatregelen ge- troffen hebben tot bescherming van particuliere eigen- dommen in de stad, overeenkomstig art. 46 van de Haagsche conventie, betreft'ende de toepassing van oor- logsrecht te land. Londen, 28 Febr. Het beschadigde dok van Porth- Arthur is thans ongeveer hersteld. De kolenvoorraad, die daar gevonden is, bleek vol- doende om de Japanners dezen zomer te belpen. Ilet vlot maken van de groote oorlogsschepen zal beginnen als het warmer wordt. Petersburg, 27 Febr. Het Russische telegraafagent- schap meldt, dat tengevolge van het optreden van Japansche troepen in den rug van het Russische leger westelijk van den spoorweg, de Russische regeering in een aan de groote mogendheden rondgezonden nota andermaal de aandacht gevestigd heeft op de voort- durende schending van China's onzijdigheid door Japan, daar Japansche troepen door Mongolie zijn getrokken. In het begin van den oorlog was vastgesteid dat het ooriogsterrein zich slechts over Mantsjoerije, oostelijk van den spoorweg JinkouKaopantseHsinmin-ting, zou uitstrekken. Daarom was Mongolie tot dusveron- betwistbaar onzijdig gebied. Londen, 28 Febr. Het Japansche gezantschap maakt bekend De Japanners hebben den 24en Tsin-ho-tsjung vermeesterd. De Russen verloren 150 man aan dooden, drie machine-kanonnen, een aantal geweren en munitie. Tokio, 28 Febr. Volgens berieht hebben de Japanners de Russen bij Tsin-ho-tsjung aangevallen en veislagen. De aanval begon den 23en. De sterkte der Russen wordt op 17,1X10 geschat. Zij verloren "2000 man de verliezen der Japanners zijn gering. Londen, 28 Febr. Reuter's correspondent in Ivoeroki's leger seint: Na het gevecht bij Tsin-ho-tsjung hebben de Russen 203 dooden op het slagveld gelaten. Al hun verliezen worden op ruirn 2000 geschat. Zij verloren ook verscheiden maehine-kanonnen. Vrijdagnachthebben de Japanners den Tekitki genomen. Die berg ligt ten Z. van de Sjaho, op korten afstand ten Z.W. van Witosjan. Londen, 28 Febr. Reuter's correspondent in Koerok's hoofdkwartier seint, dd. 26 dezer De Japanners hebben gisteren een groote overwinning op Rennenkampf be- liaald, reeds beiangrijk op zich zelf, maar meer nog door het strategische voordeel dat er door verkregen is. De strijd werd in een bergachtig terrein geleverd, van 50 tot 70 KM. ten O. van Jentai. Koeroki's voetvolk toonde weer opmerkelijke bekwaamheid in het berggeveeht en be wees zijn meerderheid op de Russische ruiterij. De winterstellingen van de Japanners op den reehter vleugel lagen bij de Pensiho en strekten zich van daar langs den Zuidelijken oever van de Taitseho uit. In het gevecht van gisteren zwenkten de troepen, die van Pensiho oprukten, naar het Noordoosten om, de Russen voor zich uitdrijvende. Zij houden nu sterke linien bezet, loopende van ZW. naar NO., den Russischen linkervleugel bedreigende en gedeeltelijk ten O. van de Taitseho liggende. Rennenkampf voerde het bevel over anderhaive di.isie ruiterij, een divisie Yoetvolk en een troep scherpschutters met voile uitrusting van geschut. Het voornaamste gevecht werd ten N.O. van Tsia-ho- tsjung geleverd. De Russen hadden daar hun stellingen met verschansingen zeer sterk gemaakt. weg, wjens bedoeliuge» men doorzieu heeft De wangen ran den advocaat werden vuurrood. Hij begreep, hoe weiuig geloof zij aan ziju woor- drn hechtte; zelfs het schrijven van haar man had aan gewicht verloren, omdat het door zijn handen was gegaan. Zij was zoo schoon en ati juist was zij zoo onbereikbaar ver van hem verwijderd. Meer dan ooit haatte hij den man, aan wien zij met hart en ziel toebehoorde. ffMevrouw Von Berghaupt, ge weDscht dat ik heenga, en dat op het oogenblik dat ge mij meer noodig hebt dan ge kunt vermoeden. Ik zal gaan, maar ik zal terugkeeren als een trouw sol- daat, o^i aan uw zijde mijn post te bezetten die post is mij aangewezen door een man, aan wien ik alles te danken heb wat ik bezit en wat ik ben. Bij het afscheid, toen hij het ongelukkige schip betrad, liet ik hem in mijn hart lezen en hij zag daarin niets dan onwankelbare liefle en trouw. //Ik ga gerust heen, want ik laat mijn kind niet alleen achter," zeide hij Hoe zwaar Jane Gray ook lijden moge, omdat zij den man verstiet, die den zegen haars vaders reeds had, ik zal baar in de ure der droefheid ter zijde staan, om met haar te lijden en te strijden, ji, om desnoods met baar ten onder te gaan." Mijnheer Morris slond op en giug naar de dear. Zijn oogen waren rochtig, zijn lippen trilden. Toen hij bij de deur was, keerde hij zich nog eeus om en zeide (/Het is mogelijk, dat iemand mijnheer Von Berghaupt aanzet tot een brutale bejegening van zijn vrouw, omdat deze geen ja en amen zegt op het voorstel tot vrijwillige scheiding. In dat geval zal ik met mijn borst de slagen opvanger, Zitting vam Dinsdag. Daar te kwartier voor 12 geen void end aantal leden aanwezig was werd de bijeenkomst ver- daagd tot 1 uur. De heer Van Kol verkreeg daarna het woord tot toelichting van zijn motie iu zake beperking van arbeidsduur in de mijnen. De heer Van Kol erkent, dat zijn onderzoek kort en oppervlakkig was en niet anders in een geterrorizeerde omgeving kon zijn, maarde Regeering deed in deze zelve niets. De 8urige arbeidsdag moet in de mijnen ingevoerd en wel een van #daglicht tot daglicht," niet een van ,houweel tot houweel." De ongevallen-statistieken nagegaan zijnde komt spreker tot de slotsom, dat iu ons land het aantal doodelijke gevallen naar verhouding driemaal hooger is dan in EDgeland, en het is te verwachten dat de ongelukken zullen vermeerderen, als men op de ongunstige en onverantwoordelijke omstau- digheden let, waaronder men in onze mijnen werkt. Daarbij hebben de loonen een ueigmg tot dalen. Het best lijkt hem de wettelijke weg, om in deze tot verbetering te komen. Ten slotte zegt de heer Van Kol, dat de iu- diening van de motie de laatste poging is, die in de Kamer zal worden gedaan om in deze langs vredelievenden weg tot verbetering te komen (met 't oog op een werkstak'ng als anderszius.) De heer Nolens zegt het met den heer Van Kol een# te zijn, dat het wenschelijk is, dat binnen enkele jaren de Surige werkdag in de wet zelf zal zijn voorgeschreven. Inmiddels stelt hij tegenover de motie-Van Kol een andere, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, den maxi- mum-arbeidstijd zooveel mogelijk 8 uren te doen zijn per tijdvak van 24 uur en iu geen geval meer dan 9 uur, terwijl roor buitengewoue ge vallen uitzonderingeu worden toegestaan, doch het maximum op b.v. natte of zeer heete plaatsen wordt verlaagd. Voorts wordt in de motie ge- zegd, dat onder den //tijd" verstaan wordt die, welke verloopt tusschen het afdalen in de mijn en het weer daaruit komen. De Minister van Waterstaat zegt te hopen, dat men weldra in alle landen van Europa den mijn- werkers-arbeidstijd wettelijk zal vasstellen. Spreker kan zich met de motie-Van Kol, uitgesproken in die bestt-md zijn om het hart te treffeu van de engel mijns levens." Met een stijve buiging en een diepen zucht verliet mijnheer Morris de kamer. Eiodelijk scheen de advocaat het rechte mid- del gevonden te hebben, om de liefde en het vertrouwen in Jane's hart aan het wankelen te breugen. *0 Koert, Koert, hoe zwaar wordt je belasterd Maar waarom kom je niet tot je vronw Waarom kom je niet, Koert?" Zij begon te achreieu en zonk op een stoel neer. Toen mijnheer Morris den tuin doorliep, kwamen hem drie dames tegemoet, waarvan mevrouw Von RAdersdorf zich onderscheidde door haar vorstelijk voorkomen. De advocaat sloeg schuin een be- wonderenden blik op haar en trad ter zijde om beleefd te groeten. Als versteend bleven de drie dames staan, toen zij den Engelschman bemerk- ten. Mevrouw Von Reidersdorf liep op hem toe en keek hem scherp aan. »Is u mijuheer Morris, uit Londen vroeg zij. /,On u te dieneu Toby Morris." ffHeht ge mischien mijnheer Von Berghaupt naar huis gebracht De advocaat haalde de schouders op en zeide »lk kau mijnheer Von Berghaupt niet bewegeu om naar huis terug te keeren. Ik behoor tot de goede bekenden van dien heer, maar ik zou nooit kunnea besluiten om hem in zijn intieme familie- aangelegenheden raad te geven." Bij deze woorden maakte hij een buiging, groete beleefd met ziju hoed en verliet den tuin. //Wat een mensch," fluisterde mevrouw Von Reidersdorf, terwijl zij den wegsluipenden advocaat den vorm vau een wensch ingenotnen verklaren. Evenzoo met dje, door den heer Nolens voorge- steld, doch de Regeering geeft de voorkeur aan de eerste, omdat die minder, wat betreft de uit- voering, bindt. De heer Schaper verklaart, een zonderlingen indruk te hebben ontvangen van de redevoering van den heer Nolens. Hij begrijpt die zoo, dat Nolens en de katholieken eenvoudig deze motie niet willen, omdat zij van de socialisten komt. De heer Van Bylandt acht geen van beide moties noodig, en stelt een motie van orde voor. TER NEUZEN, I Maart 1905. Naar aan verschillende bladen gemeld wordt, moet Mr. P. C. J. Hennequin, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het. district Oostburg, teruggekomen zijn van zijn voornemen om zich niet meer herkiesbaar te stellen. De antirev. kiesvereeniging te Kruiningen, van meening dat bij de a s. verkiezingen trouwe samenwerking van de christelijke partijen nood- zakelijk is tot behoud van het tegenwoordig Ministerie. heeft besloten reeds bij eerste stemming het aftredende katholieke lid, den heer P. F. Fruijtier te steunen. De kath. kiesvereeniging te Ovezande heeft be sloten voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer het aftredend lid, den heer P. F. Fruijtier, te steunen. De kiesvereeniging besloot wat de Kamerverkiezingen betreft zich aan te sluiten bij de centr. kiesvereeniging in het district Hontenisse en voor de Statenverkieziugen bij de centrale te Goes. Er worden ook pogingen aangewend om katholieke kiesvereenigingen op te richten te Hansweert en Ierseke. Hoek, 28 Febr. Heden werd alhier door de vereeniging Doelmatige Samenwerking" aanbe- steed de levering van a. 07,100 K.G. chilisalpeter. Hiervoor scbreven in de heeren J. J. van Arenthals te Walsoorden voor f 13,Chemische Meststoffenfabriek te Vlake voor f 12,84; Abr. Wieland le Ter Neuzen voor f 12,49 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 12,46. b. 64,400 K.G. superphosphaat van 18 percent. Hiervoor schreven in de heeren P. J. Scbeele te Ter Neuzen voor 3,15 en D. Scheele te Ter Neuzen voor f 3,07. c. 17,200 K.G. kunstmest. Hiervoor schreven in de heeren P. Jvan Ardenne te Dordrecht, voor nakeek. //Het is, geloof m, de tweede maal dat hij hier komt, maar ziju verschijuiug voorspelt niets goeds." De overige dames deelden in die vrees van de barones en opperden de vraag of het uiet mogelijk zou zijn, zulk een ouwelkomen gast vau de dear te houden. Koert's mama kwam de dames in de vestibule tegemoet. Zij was zeer opgewonden haar oogen drukten bitterheid en smart uit. Zij hield den onheil brengenden brief van haar zoou in de hand. z/Waarde dames," zeide zij, //door het venster zag ik dat die man u is tegeugekomen. Hij heeft het nu gewaagd, mrjne schooudochter een bezoek te brengen. Ik kwam helaas te laat om hem voor altijd te verjagen. Wat hij met Jane gesproken heeft kon ik nog niet te weten komen het moet iets verschrikkelijks zijn, want toen ik zooeven in de kamer kwam, vond ik haar iu oumacht op den grond liggen. Zij hield dezen brief van miju zoon in haar hand Snikkend reikte zij den brief aan de dames over en vervolgde toen //Met behulp van de kamenier bracht ik Jane te bed. Zij heeft deu geheelen nacht gewaakt; ik hoop dat zij nu in slaap valt. Arm rneisje, dat aau zoo'n man haar hart heeft geschonken arrne moeder, die van haar zoon zulke droevige dingeu moet beleven Zij droogde haar tranen en zeide nog r/Maar ik zal hem uit rniju hart verbannen, zooals ik zijn vader uit mijn hart verbannen heb. Jane zal in mij een baschermster vinden, die haar tegen de geheele wereld verdedigt." (Wordt vervogld.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1