Gemengde berichten. Handelsberichten. BURGERLiJKE STAND. Een geanitneerd bal beslnot dit concert, waarna alien zeker hoogst, voldaan huiswaarts keerden, in- stemmende met de woorden van den Voorzitter z^Tot Weerziens Zaamslaar, 25 Febr. Door de verschillende kerk- genootschappen alhier, zullen aan den raad adressen gericht worden, om des Zondags de herbergen, hetzij geheel of op bepaalde uren te doen sluiten. Axel, 25 Febr. Met de werkzaamheden aan de nitbreiding van de los- en laadplaats aan het station alhier, gaat het goed vooruit, zoodat kan worden verwacht dat de werkzaamheden zullen ziju geeindigd als de bietenaauvoer begint. Het voorgenomen plan om een nieuwe verbindings- vreg naar deze plaats aan te leggen, vanaf de verkorting door het bouwlaud van den heer Rompu schijnt thans minder kans van slagen te hebben, o in dat men ou het oog heeft gevestigd op eene verbindingsweg vanaf het spoorhuis bij den Armen- dijk en he:t bouwlaud van den heer 1. van Hoeve. Bij veleu verdient deze richting de voorkeur. Philippine. Als eene bijzonderheid kan ge- meld worden, dat bij den laudbouwer Dumoleyn reeds meikevers te zien zijn en dat in den tuin bij de pastorie een peerenboom in volleu bloei staat. Westdorpe, 24 Febr. Een uitgebreide groote kring van familieleden, vrienden en bekeuden, leden van de verschillende corporaties waren hedsn rnorgen sas mges'roomd om den aehtbaren overledene, deheer M. J. B. Kieboom, seoretaris dezer gemeente, de laatste eer te bewijzen. Ooder het uitvoeren van een treurmarsch der fanfaremaatschappij toog een groote' stoet kerkwaarts, alwaar een zeer plechtige aitvaartdienst geschiedde voor de ziele- rust van den overledene. Door den EielAehtbaren heer C. van Waes, burgemeester, werd de volgende lijkrede aan de geopende groeve uitgesproken „Met diepen weemoed, staren we in dit sombere graf. Daar rust het stoffelijk overschot van onzen ijverigen medewerker aan het bestuur der ge meente, van onzen trouweu vriend den heer secretaris Kieboom. Marinus Jacobus Bernardus Kieboom werd den 26 Febr. 1856 hier te Westdorpe geboren. Reeds van zijn jeugd af werd hij voor de gemeente-admini- stratie opge eid, waar hij zich weldra onderscheidde door zijn helder begrip en zijne geheele toewijdiBg. Toen zijn bekwamen vader in het jaar 1888, wegens gevorderden leeftijd wenschte ontslagen te worden, werd hij tot diens opvolger eenparig door den Raad beuoemd. Nimmer werd een benoeming zoo toegejuicht aJgemeen was men ten zeerste met de keuze inge- nomen. Eu ik ben me bewost, hier de tolk der raadsleden, ja van Westdorpe's ingezetenen te zijn waar ik verklaar, dat de hooggestelde ver- wachting niet werd beschaamd. En terecht, onze helaas, te vroeg ontslapen •ecretaris was een voorbeeldig ambtenaar. Bekwaam, ijverig en voorkomend genoot hij in de ruimste mate het vertrouwen der raadslederi, hij was de vraagbaak en stenn der ingezetenen, door alien geacht en bemind. Vandaar dan ook die groote sehare, die bedroefd en ingetogen hem hier de laatste eer komt bewijzen. Dat deze treffende blijkeu van deelneming zijne diep be- droefde familie tot troost strekke, dat zij, eenig- zins hare smart lenige, dat zij vooral voor zijne zonen een spoorslag zij, om tronw de voetstappen van hun vader te drukken. Geachte heer Kieboom, betreurde vriend, in naam van den Raad der gemeente, in naam van Westdorpe's ingezetenen, roep ik U een laatst vaarwel, een fftot weerziens" toe. Dat de Goede God U in ruime mate de be- looning schenke, den brave weggelegd. Rust in vrede." Hierna dai k e de oudste zoon van den overledene in naam der familieleden, voor de laatste eer zijns vaders bewezeu. Hulst. Zoisdagavond had in het hotel //De Graanbeurs" aihier de uitreiking der bekroningen plaats van den internationalen tooneel- en voor- drachtcnwedstrijd. Voor die gelegenheid zouden eenige der bekroonden de stukken opvoeren, waarmee zij prijs behaald hadden. Om 5 uur was de groote concertzaal geheel gevuld. Ouder de bezoekers werden ook veel vreemdelingen opgemerkt. De heer A. Geerards van Koewacht, voorzitter der jury, opende de plechtigheid met eene rede, waarin hij in de eerste plaats de bekroonden geluk wenschte met de behaalde onderscheiditig en in de tweede plaats er op wees, dat het goevoordragen van een stuk proza of poezy, het juist vertolken van een rol in drama of blijspel ge^-u gemakkelijke taak is. Spreker zette uiteen wat daarvoor vereischt werd. Daarna werd door hem aan ieder der bekroonden onder een korte toespraak de onderscheiding overbandigd. De heer L. H. Seheffers van Hulst gaf een uitgebreid verslag over de op-en aanmerkingen, welke de jury gemeend had te moeten maken en liet ieder stuk beurtelings de revue passeeren. De heer W. C. Imandt zette in een nette, goed gestyleerde lezing uiteen, wat men door kunst in het algemeen moet verstaan en hoe de tooneel- kunst in 't bijzander zich in den loop der tijden ontwikkeld heeft. Hiermee was de taak der jury volbraeht en be- gonnen de voo-drachten. Mej. C. Moreels en de heer J. Schimmel hadden weer een groot sicces met de aardige tooneelschets //Het Wiegje" waar mee zij den eersten prijs met lof in de afdeeling duo's behaald hebben. Ook de schets De Kokette" die zij als toegift schonken, viel zeer iu den smaak. Van de anderen had vooral de heer P.Leenhouts van Vlissingen, die den eersten prijs bthaalde in de afdeeling comische voordrachten, een enorm succes. Deze heer, die meDig extra nummer schonk, deed telkens de bezoekers sshatereu vaa lachen. St. Jansteen. Twee treffende sterfgevalleu zijn alhier de vorige week voorgekomen. Een boerenzoon, die 's morgeDS nog in de schuur geweest was om iets te verrichten was 's avonds reeds een lijk. Eene oude juffrouw, welke nog gezond en wel hiar nichtje naar den melkboer zond, overleed in den tijd dien het meisje noodig had om die boodschap ts doen. Deze vond bij hare terug- komst hare tante dood in haar stoel zitten. Stoppeldijlf. De WEerw. heer J. Dierick, kapelaau alhier, is benoemd tot kapelaan te Gilze, gemeente Gilze-Reijn. Zeer noode ziet men zijn WEerw. hier vertrekken door zijn jovialiteit was hij door rijk en arm, groot en klein bemind. Dat het hem op zijne nieuwe staudplaats wel moge gaan is zeker de wensch van geheel onze gemeente. Zaterdag- en Zondagavond gaf onze fanfare in vereeniging met de tooneelclub hare tweede winteruitvoering in de school aan de Veerstraat. Was Zaterdag een talrijk publiek opgekomen, Zoudag was het overdruk. De fanfare gaf op bare bekende correcte wijze een zestal schoone muzieknummers, terwijl de tooneelclub bijzonder veel succes had met het drama //Neo of de Martelaars der Catacomben", dat in schoorie costuums werd gespeeld, en het blijspel #Jas no. 1, no. 2 en no. 8, hartelijk deed lachen. Daarenboven bevatte het program nog een paar comische voordractiten ^Snip de Sigarenkoopman" en ffBoer Piet naar Brussel" die de lachlust op buitengewone wijze opwekten. Koewacht. Voor een paar jaar werd in den stal van den landbouwer-herbergier August H., die niet ver van de Nederlandsche grens woont, door de ambtenaren eene koe aangeslagen die, volgens hen frauduleus uit ons land aaDgevoerd was. August H. en zijne beide zoons werden be- schuldigd van veesmokkelen. De zaak werd onderzocht, nog eens onderzocht, het kostte aan H. veel geld en heel wat onaangenaamheden en niemand wist hoe het zou afloopen. De vorige week echter is door de correctioneele rechtbznk van Gent in deze zaak vonnis gewezen. De beide zoons werden vrijgesproken en A. H. veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, 900 francs boete en 160 francs wegens dienstweigering. Hij i s tegen dit vonnis in hooger beroep gegaan Biervliet. Door den raad is tot telefoonbe- steller benoemd D. Liebers, in de vacature door overlijden van de wed. Verschrage. Bij den landbonwer I. Verplanke is in diens tuin een geweer te voorschijn gekomen, toen men een put groef om palmplanten weg te bergen. Het geweer, een eenloop van oude constructie, was in doeken gewonden. Men schrijft uit Rotterdam aan het Hold. Vrijdag werd de aandacht van den iuspecteur van den arbeid gevestigd op een overtreding der arbeidswet, waarvoor niemand meer of minder zou bekeurd moeten worden dan de Minister van Waterstaat. Het bezorgen van telegrammen is tegenwoordig gedeellelijk opgedragen aan jongens beneden den leeftijd van 16 jaar, wier diensttijd niet te 7 uur is afgeloopen, rnaar die ook nachtdienst hebben. Ook ziju in het lokaal geen lijst en arbeidskaarten aanwezig. De iuspecteur gaf als zijn meening te kennen, dat het bovengenoemde niet binnen de perken der wet valt. Het feit is ook aan den ambtenaar van het 0. M. bij het eerste kautongerecht medegedeeld. Bij den Rotterdamschen Raad is het plan ingediend om het gedeelte Steigergracht vanaf de Hoofdsteeg tot de Groote Markt te dempen en te overwelven. Een en ander is noodig voor het Tramverkeer en de drukke passage. De kosten worden geraamd op 180,000. Omtrent een vermoedelijken moord op een jong meisje, wier lijk Woeusdag te Beek bij Nijmegen werd gevonden, deelt ^De Gelderlander" rnede Het meisje moet Maandagavond te Berg-en-Dal gezien zijn met een manspersoon, die nog vodr den avond daar alleen terugkeerde. Rondom den waterplas wijzen de voetstappen, waarvan oc- middellijk gipsafdrukken genomen zijn, duidelijk uit, dat beiden verschillende malen het water zijn rondgewaudeld. Daarna schijnt de mau haar onvoorzien in den plas gestort en misschien met zijn stok ouder geduwd te hebben. De stok, een stalen rotiing, geheel krom ge- bogen, is in 't water gevonden, met het ondereind er boven uil.stekende. De stok draagt een mono gram, een dooreengestrengelde I en C. Het water is hoogstens een meter diep, zoodat als hier geen opzet in het spel was geweest, de ongelukkige er niet in had behoeven te verJrinken. Later is nit het water nog een parapluie opgehaald met 2ilveren knop. Daar de stalen baleinen erg verhogen waren, is het niet onmoge- lijk dat de drenkeiinge er mee geslagen is. De parapluie draapt het handelsmerk van een huis te Luik en ook in den mantel is een Belgisch adres te lezen. Teekenen van geweld zijn overigens op het lijk niet te zien. Men brengt de zaak in verbaud met een advertentie, dezer dagen iu de Prov. 's Heit. Ct. geplaatst, waarin vermeld stood dat de 26jarige dienstbode van de familie Schevichaveu, geboren te Kerkdriel, sinds 2 Februari van daar werd vermist. Sinds eenige dagen had te Den Helder de politie er lucht van gekregen dat een iubraak werd voorbereid in de villa aan den Vijfsproug (Polderweg), bewoond door den heer 0. Kraakman. Zij was dus op hare hoede. Twee pohtiemannen werden bij den heer Kraakman ingekwartierd en wachtten daar sedert enkele dagen en nachteu den loop der dingen af. Woensdagmiddag ontving de heer Kraakman een briefkaart, voorzien van het poststempel Schageu, waarin hem werd bericht dat zijn te Sehagerbrug wonende zoon ernstig ziek was, waarom zijne spoedige overkomst werd verzocht. Met den trcin van 7,15 dien avond vertrokken de heer Kraakman en zijne echtgenoote van Den Helder, en nauwe- lijks een kwartier later hoorden de in de villa aan den Vijfsprong ingekwartierde agenten gerucht iu het huis eu konden zij d&aruit afleideu dat er ongenoode gasten waren binuengedrongen. Zij stelden zich verdekt op in de alcoof, waar zij met lang hadden gewacht, toen zij een stem hoorden zeggen //hier zit de buit", terwijl gelijktijdig aan de alcoofdeuren werd gemorreld. Vandebinueu- zijde wierpen de agenten nu deze deureu open en zij bevonden zich van aangezicht tot aangezicht tegenover een der inbrekers, zekeren C. H. Kouijn, terwijl op eenigen afstaud iu eene deuropening stond Arie Smit, een gepasporteerd Indisch militair. Laatstgenoemde haalde terstoud een revolver voor den dag en loste twee schoten op de agenten, oDderwijl Konijn den agent J. met een zware ijzeren bout, een z.g. schapenpen, een slag in de maagstreek toebracht. De agenten maakten nu ook van hunne vuurwapens gebruik en zonden den vlnchtenden inbrekers eenige kogels na. Door het opgeschoven keukenraam, waardoor zij binoengekomen wareo, kozen Konijn en Smit het hazenpad, achtervolgd door de agenten, die hen echter niet konden inhalen en daarom iu het huis terugkeerden, om daar den toestand op te nemen. Hier en daar werden sporen gevonden, die er op wezen, dat de heeren naar geld gezocht hadden. Zoo was de lade van een penantkastje uitgehaald em omgewoeld en een karpet omgeslagen, waar een luik in den vloer werd vermoed. Er was evenwel geen geld in huis, dus viel er ook niets te kapen. Later op den avond werd Konijn gearresteerd in caftj Rust, een koffiehuis op Onrust, terwijl Smit in zijne woning werd gevonden en van zijn bed werd gelicht. Voor den commissaris van politie geleid, bleven beide aangehoadenen ontkennen, iets met den iu braak nitstaande te hebben, doch ten opzichte van Smit werd het overtuigend bewijs spoedig gevonden, daar een der revolverkogels van de agenten hem aan rug en arm had getroffsn en de kogel in den arm was blijven zitten. Met het oog op zijne verwouding werd Smit na de voorloopige instructie, die tot diep in den nacht duurde, naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl Konijn achter slot en grendel werd gebracht, in afwachting van zijne overbrenging naar Alkmaar. Misschien heeft de lezer al reeds vermoed, dat het bericht der ernstige ziekte vao den zoon van den heer Kraakman door de iubrelcers verzonnen was, met het doel, de handen vrij te hebbeo. De briefkaart is ougetwijfeld door Konijn te Schagen op de post gedaan, daar deze zich daar Woensdag bevond en met den middagtreiu Daar Den Helder terngkeerde. Te Zurich heeft een brouwersknecht een wanhopige daad verricht. Hij was een goed werk- man maar weigerde uit koppigheid, of waarom ook, lid te worden van de vakvereeniging. Alle pogin- gen om hem te bekeeren mislukte en ten slotte gingen de andere knechts er toe over hem door plagen te dwingen bij de brouwerij zijn ontslag te nemen. Eenige dagen geleden beviel zijn vrouw en voor de meerdere geldzorgen gingen eerst verschei- dene meubels naar de bank van leening. Maar dat was niet voldoende. En toen hij daarna bij anderen geld te leen vroeg, kreeg hij een weige- reod antwoord, omdat hij toch wel eerstdaags ontslagen zou worden. In zijn wanhoop ging de man naar hui3 terug, rukte het pasgeboren kind naast de slapende rnoeder weg en kneep het met zijn grove vuist de keel dicht. Daarna gaf hij zich aan bij de politie. 't Was zoo beter, zei hij, want, hem wachtte slechts bittere ellendedaar zouden ze in de brouwerij wel voor zorgen. De sneltrein FrankfortWezel heeft Donder- dag bij Hohenlimburg drie schoolkinderen over- reden. De kleinen waren onmiddellijk dood. De koninklijke bibliotheek te Stockholm heeft dezer dagen een exemplaar van den Bijbel in de Kongo-taal ontvangen. Deze taal, in Afrika Firti genoemd, is de honderdste waarin thans de geheele Bijbel bestaat het Nieuwe Testament alleen is in veel meer talen vertaald. De ver- talers van den Bijbel iu het Firti zijn de Zweedsche zendelingen Lamann eu Westlind. Te Neuendorf heeft een arbeider zijn vijf kinderen gedood, door hun ledikanten in brand te steken. Daarna veihiug hij zich. De beweeg- reden tot de wanhopige daad is niet bekend. De Munchensche politie heeft een goede vangst gedaan. Sedert maanden had het de aandacht van de buren getrokken, dat in een huis in de Hospitalstrasse, waar een linnenuaaister een aantal meisjes aan het werk had, een meuigte heeren op bezoek kwamen, die blijkhaar alien tot den gegoeden stand behoorden en zelfs ten deele in eigen rijtuig kwamen. Nadat op het huis langen tijd een oog was gehouden, is de verdachte,^§ linuennaaister in hechtenis genomen. Zij had het huis prachtig ingericht en een aantal meisjes tusschen de 14 en 16 jaren bij zich, die zij blijkbaar aan wulpsche riikaards uitleverde. Van deze gasten zjjn er reeds verscheidene opgespoord, waarbij de uitvoerige briefwisseling van de eige- nares goede diensten heeft bewezen. Een verkochte vinger. Een tooneelspeelster te New-Y irk verloor bij een ongeval haar vinger. Bij advertentie lonfde zij 2000 dollars uit voor hern of kaar, die een vinger aan haar wilde afstaan. Een aruie weduwe, met een talrijk geziu, bood zieh daartoe aan. In het hospitaal werd haar vinger afgezet en aan de hand der tooiieelspeelster gehecht. De dokters hebben er veel uuoed op, dat de operatic naar wensch zal slagen. Ter .Wuxen. llu welijks-aaagiften. 24 Febr. Adri anus Antlionie Hamelink, oud 21 j., jm. en Siita Elisabeth van Doeselaar, oud 21 j., jd. 25 Febr. Gerardus Johannes Balkenstein, oud 29 j., jm. en Cornelia Dina de Rubber, oud 24 j., jd. Iluwelijks-voltrekkingen 23 Febr. George Jacob Will, oud 27 j jm. en Johanna Maria Elisabeth Visser, oud 23 j., jd. Geertrndes Adrianus Hamelink, oud 25 j., jm. en Cornelia Jacoba Hamelink, oud 19 j ,jd. Hendrik Adrianus Meeusen, oud 22 j., jm. en Jar.na Maria de Rubber, oud 21 j., jd. Geboarten. 19 Febr. Maria Florentina, d. van Arie Augustinus van Driel en van Ciemence Breijaert. Maria,, d. van Maarten Romeinsen en van Aaltje Douze. 20 Febr. Johannes Petrus, z. van Adriaan van Herp en van Cornelia Jacoba Abrahamse. 21 Febr. Augusta Johanna, d. van Johannes Baptiste Slock en van Cornelia Adrians. Yeekman. 22 Febr. Helena, d. van Jan van Aalst, en van Janna Cornelia Harte. Cornelia Laurina, d. van Lodevrijk Frans Raijser en van Geertruij Goossen. Louis Jacobus, z van Anthonie Verlinde en van Anna Jolijt. 24 Febr. Sara Suzanna, d. van Jannis Willem Leenhouts en van Johanna de Bruijne. 25 Febr. Catharina Johanna Jacoba, d. van Anton Frans Berwald en Clasina Moeris. Overlijden. 24 Febr. Luitjen Adriaan Zandstra,ond 19 j., zoon ran Luitjen en van Adriana Maria Johanna ▼an Hoeflaken. Hnewaclu, Huwelijks-aangiften. 3 Febr. Domi nions van de Velde, ond 19 j., jm. en Cornelia Buijs, oud 20 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Maria Rosalia, d. van Aloijsius de Bock en van Clementina van PoeLe. 4 Febr. Maria Magdalena, d. van Johannes de Vos en van Maria de Block. 6 Febr. Adolph Clement, z. van Sophia Maria de Block. Sylvia Maria, d. van Aloysius ran Pottel- berghe en van Cecilia Maria van Brussel. 7 Febr. Irma Coralia, d. va« Petrus Franciscus de Smet en van Clementina Maria van Laere. 10 Febr. Arthur August, z. van Josephus Augustinus Boon en van Coleta Geno- veva Temmerman, Overlijden. 1 Febr. Amelia Sinack, oud 32 j., d. van Dominicus (overleden) eu van Johanna Maria Rothier. 3 Febr. Maria Josepha Poilliet, oud 79 j., wed. van Ludovicus van Regenmortel en echtg. van Eduardus Gijsel. 13 Febr. Emma Maria Vermeire, oud 4 j d. Jan Jan Francies en van Solvia Buijs 15 Febr. Amelia ▼anssens, oud 80 j., echtg. van Rare! van Wijnsberghe fliilippiafe. Hnwelijks-voltrekkingen. 10 Febr. Petrus de Pauw, oud 29 j, jm. en Augusta Catharina Johanna Snoecb, oud 22 j., jd. Geboorten. 20 Febr. Petrus Adolf Johannes, z van Augnstines van Huiek en van Pelagie van Wijnsberghe 22 Febr. Louise Marie, d. van Pieter Rammefo en van Alice Pieters. Rotterdam, il Februari. Binnen 1. Grauen. De markt was prijs- hoadend voor Gerst, Rogge eu Haver. Boonen en Erwten met eeingen handel. Men noteertPuike Zeeuwsche Tarwe f 7,— ti f 7,10 per heci i inindere eu goede 6,50 h f 6,80 Tarwe per 100 kilo f 8,25 it 9, Rogge per hectol. 5,a f 5,30; Wmicrgerst f 4,60 a f 5,Z imer^erst f 4,25 a f 4,40 Wintergerst per 100 mlo 7,40 a 7,7o Zomer- gerst f 7,25 a 7,5" Ciievalicrgerst f 8,50 a f 8,90Haver J 7,20 k 7,40Haver per hectol. 3,25 a 5,75; PaardeuOooneu 6,50 6,70 Wittebooneu/ 17,a/18,Bruine- boonen f 8,50 a 10,25 Ko ikerwteu f 7,a f 7,25 Kauariezaad 13^, a f 14 per hect. Buileul. Grauen. Tarwe per 24U0 kilo f 185 a 195 Re»gge per 2100 kilo J 145 Helena 150 Gers' Zwarte Zee f 118 a f 120 Amerik. Mais f 114 a/ 116 per 200U kilo; Russische Haver f 6,70 7,per J 00 kilo. M e e 1. Prima miandsch f 11,50 a 12,25; 1" soort 10,60 a /ll,Zeeuwsche larwe- bloem 12,25 a f 4^,75 prima Belgisch 12,25 a 12,50; 1" suort f 10,90 a 11,50; le soort Fransch 10,50 a ll,extra puik Hougaarsch 16,a 17,le soort 14,a 15,prima Duitsch 12,25 13,le soort 11,a 12,prima

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2