Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 11 Februari 1905. 45- Jaargang. Gemengde berichten. No. 4848. Binnenland. FEU IL L E T 0 N. MET YALSCHE PAPIEREN. TW-BBDB ZBXjA-ID. De oorlog tusschen Rusland en Japan. EERSTE KAMER. Mij nheer Morris stood op en legde zijn hand op Koerts schouder//Wees gerust, zoover zal het niet komeu. Een vrouw, die de liefde van haar man verloren heeft, zal in zichzelve gekeerd worden en een zeker schaamtegevoel zal haar terugbouden, haar smart aaa de wereld te klagen. Spoedig zal zij alleen nog met wrok aan den man denken, dien zij eenmaal liefhad. Doch voor alles mogen wij niet vergeten, dat ik zonder eene volmacht van u niet tegenover uwe vrouw kan optreden. Ik moet dus een schriftelijk bewijs in handen hebbeD, waarin u verklaart een onover- wiuuelijken afkeer van haar te hebben en nooit tot haar te willen terugkecen." TER NEUZEN 10 Eebruari 1905. Philippine, 9 Febr. Hedenmorgen te acht nren geraakten een span paarden van den land- bouwer Ed. Taelman alhier op hoi. In vliegeuden vaart vlogen zij door het dorp en wierpen nog een klein kind omver. Bij een zwaren boom kantelde de wagen en kwamen de paarden tot staan. De knecht bekwam eene kwetsuur a*u het gelaat. Overigens liep alles nog gelukkig goed af. (Wordt vervolgde Het spreebt wel vanzelf dat de afwezigheid van ook maar eenigszins belangrijke berichten van het oorlogs- terrein op de verbeelding der correspondenten bijzonder werkt. Vooral te Londen, wie zal het verwonderen, bespreekt men den toestand druk. De mogelijkheid van een terugroeping van generaal Koeropatkine houdt in militaire kringen de gemoederen bezig en men is van oordeel dat uit zijn heengaan voor de Russen zeer groote nadeelen zouden volgen. De plotselinge overhaaste aftocht van de Russen uit Noord-Korea wordt ook druk besproken en in verband gebraeht met de mogelijkheid van een aanval der Ja- panners op Kharbin of Wladiwostok. Daarbij komt uog dat de Russische regeering Maandag den geheelen dag beslag heeft gelegd op de Siberische telegraaflijnen, wat natuurlijk tot de ergste vermoeder.s aanleiding geeft, te meer dat dit inderdaad de eerste maal moet zijn 'in dezen oorlog dat de regeering zoo volkomen alle verkeer heeft gestremd. Telegrammen naar Wla- diwostok, Moekden of andere plaatsen in Mandsjoerij# werden bij aanbieding eenvoudig geweigerd onder roorgeven dat de regeering alle lijnen noodig had. Onder de vele vermoedens waartoe deze omstandigheid aanleiding heeft gegeven, treedt het meest op den voor- srvond de meening dat het verkeer eestoord is door een reden die men in Rusland niet wil erkennen. Een te Tokio gepubliceerd officieel bericht bevat het rolgendeSpionnen deelen mede dat de kozakken drie provianddepdts te Sontehin hebben in brand gestoken, daar ze, volgens den brief van een Koreaan die zich tot dusrerre als tolk bij hen bevond, de doelloosheid van de operaties in het Noordoosten van Korea inzagen, waar de overwinning zelfs niets zou uitwerken, daar toch Port Arthur zich heeft overgegeven en Kharb waarsehijnlijk bedreigd wordt. Een ander Japansch b6rieht meldtIn het gebied van de Sha-ho schoot de vijand gedurende den avond van den 6e zijn geschut op ons af uit Tasjan. Gedurer.de den 5e 's mo'rgens werden verschillende kleine uitvallen gedaan, welke alle werden afgeslagen. In de streek van Tsjankau is de vijand druk bezig zich te verschansen Anders is het volkomen rustig. De troepen die den 4e Titaitsd aanvielen en door onze mannen werden teruggeslagen hebben halt gehouden bij SantaisS, van waar zij noordelijk optrokken. Ook in Zuid-Rusland blijkt de toestand nog aller- minst rooskleurig te zijn. Daar moet gevaar dreigen van de zijde der reservisten, die, volgens een bericht aan de /Daily Chronicle" uit Odessa niet veel beter behandeld worden dan gevangenen. Hun soldij is te eenenmale onvoldoende, om hun een behoorlijke voeding te verschaffen, en men ziet er het ongewone schonwspel, dat soldaten in de straat bedelen. Hierbij komt nog, dat de reservisten voor het meereudeel absoluut tegen den oorlog gekant zijn, en onder hunne officieren is de geest al weinig beter. De i/Daily Chronicle" oatvangt uit de Russische hoofd- stad hernieuwde verzekering dat een stemming ten u-unste van vrede zich in regeeringskringen doetgelden De correspondent verneemt, dat e'en speciale koerier naar Mandsjoerije is gezonden, metbelangrijkeinstructies aan generaal Koeropatkine, en dat bestellingen van irijgsvoorraden, die eerst onlangs waren gedaan, thans worden ingetrokken evenzoo een order tot mobilisatie van een nieuw legercorps. Ook moet een plan voor den aanbouw van ooriogs- vaartuigen tot een bedrag van 120,000 p. st. zijn inge trokken. De moeilijkheid schijnt te zijn zoo schrijft de correspondent, het vinden van iemaud die in het openbaar de verantwoordelijkheid op zieh wil nemen voor het voorgtellen van vredesvoorwaarden, die uiter- aard vernederend moeten zijn. Mag men de berichten uit Washington gelooven dan worden daar echter reeds de vredesvoorwaarden in concept "gebraeht door bemiddeling van den Minister der V. S. John Hay, die Woensdag opnieuw langdurige eanferenties hield met de gezanten van Rusland, Japan en Engeland Ook Frankrijks hulp als bemiddelaar tusssehen de beide oorlogvoerende mogendheden zal waarsehijnlijk worden ingeroepen. Zitting van Donderdag. Staalsbegrooting. Oe Minister van Waterstaat zet zijn rede, Woensdag afgebroken, voort. Inkrimping van treinenloop op Zondag gaat in ons land het is gebleken zeer bezwaarlijk. Wel zegt spreker een koninklijk besluit toe, waarbij uitbreiding van Zondsgsrust bij de spoorwegen op andere wijs kan worden verkregen. De heer Van Velzen heeft indertijd gestemd vdor de wet op de visscherij, waarbjj de wonderknil niet werd verboden. In de Tweede Kamer werd dan ook deslijds het argument gebruikt, dat het #Om Godswil, dat zou zjj doen, ik gevoel het," riep Koert uit. wMair dit moet tot elken prijs vermeden worden. Het zou mijn dood zijn, als het oog van de geheele wereld op ons gericht werd. Doe al het mogeljjke, om zoo iets te voorkomen." Koert bedacht zich geen oogenblik, liet zich een stuk papier en een pen geven en schreef de noodlot- tige verklaring. Toen deze dolk geslepen was, gaf hij hem aan mijnheer Morris, die vaatbesloten geen zin had, de wonderkuil te verbiedeu, waar nog zooveel ander moordend vischtuig geoorloofd bleef. Hulde brengt ook de Minister aan de werk- zaamheid van de consuls. Dat de heer de Jongh niet alles verwacht van wettelijke maatregelen in zake kaascontrole ver- heugt spreker, maar toch wijst hij op den uitmun- tendeu invloed, die de botercontrole-statious hebben uitgeoefend. Aan het bezwaar dat sommige bestelkringen van de posterijen niet overeenkomen met den bouw en vorm der gemeenten, zoodat de bewoners, die het gevoel hebben tot denzelfden kring te behooren en dus met elkaar h 8 cent wenschen te correspondeeren (zooals in den Haag en Scheveningen), zonder dat dit het geval is, hoopt spreker tegemoet te komen. Verscheideu leden repliceeren, en na dupliek van den Minister wordt hoofdstuk IX van de Staatsbegrooting aangenomen. Na aanueming van de begrooting van Water staat komt aan de orde de Motorwet, waarover de heer Knol Welt het woord voert, die gaarne had gezien, dat het heele ontwerp achterwege ware gebleven tot dat het instrument, waardoor de snelheid kan worden gemeten, ton worden voorgeschreven. De heer Williuge heeft ook bezwaren tegen dit ontwerp, doch deze wegen niet zdo, dat hij zijn stem daarom aan de wet zal onthonden. De Minister van Waterstaat herinnert, dat reeds zijn ambtsvoorganger de uoodzakelijkheid had in- gezien, het verkeer met motoren van Rijkswege uniform te regeleu, daar het groote verscbil tusschen de verordeningen op de eene en 'die op de andere plaats bestaaude, de rechtszekerheid zoowel voor den automobiiist als voor den wandelaar ernstig schaadde. De gemeentebesturen houden het recht, de snelheid te beperken binnen de bebouwde kom van de gemeente. Het ligt in de bedoeling van de Regeering, verschilleod gtluidsignaal voor te schrijvei voor automobielen en voor rijwielen. Nadat nog de heer Knol Welt en de Minister het woord hadden gevoerd, werd het ontwerp aangenomen met 27 tegen 6 stemmen, te weten die van de heeren Knol Welt, Van Berckel, Van Velzen, Havelaar, Reekers en den Voorzitter. Ook de begrooting van Kolonieo wordt goed- gekeurd, en de Kamer scheidt tot nadere bijeen- roeping. Hedennamiddag werd alhier plechtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Joz. de Feijter. Talrijke familie en vrienden, benevens vertegenwoordigers van verschillende pol- derbesturen en het gemeeutebestuur met de leden van den gemeenteraad en den secretaris volgden de baar. Bij de geopende groeve sprak de burgemeester, de heer Geill, ongeveer als volgt Vrienden en bloedverwanten van den overledene Bij deze, nu nog eenige oogenblikken geopende groeve, verzoek ik ook uit naam van den gemeen teraad, eenige woorden te mogen wijden aan de herinnering van het tot voor eenige dagen nog oudste lid van den gemeenteraad, de heer Jozias de Feijter. Het leven is hem ontvloden eu naar wij van zijne overblijvende familieleden vernamen, had dat outvlieden plotseling plaats. Een ieder welke de treurige mare vernam, stond er versteld van ie kijken, dat deze goede, trouwe en ijverige man, die tot op het laatste van zijn leven werkzaam mocht zijn aan de belangeu welke hem zoo veelzijdig waren toevertrouwd, zonder aan eeuig ziekbed gekluisterd te zijn, het tijdelijke met het eenwige had verwisseld. scheeu, dit wapen in het hart der jonge vrouw te stooten. Hij legde het geschrift behoedzaam bij zich neder, als ware het een kostelijk kleinnood, en zeide#Mijuheer Von Berghaupt, ik hoop morgen sterk genoeg te zij a om de task te ver- vullen. Ik ben overtuigd, dat ik op uw wel- willend oordeel mag rekenen, wanneer mijie pogingen niet dsdelijk met den gewenschten uitslag bekroond worden. Ge kunt echter verzekerd zijn, dat ik doen zal wat in mijn vermogen is." Koert was daarvan overtuigd, gevoelde dank- baarheid jegens mijnheer Morris en drukte hem de band. Met de belofte, morgen op hetzelfde uur zijn bezoek te herhalen, nam hij afscheid van den vooruamen Engelschen advocaat. Nauwelijks was de deur achter hem dicht, of het gelaat van den heer Morris veranderde op wonderbaarlijke wijze. Het drukte nu zeifvoldoening uit over eeu pasbevochten groote overwinning. Hij opende den grooten keffer en haalde daaruit Jane's portret te voorschijn. z/Nu behoort ge aan mij, geliefde. Ik heb je vrijbrief in banden Niets zal mij heiliger zijn dan je te dienen Ik zal je op mijn handen dragen Niets dan rozen zal je verder op je levenspad vinden. Dat huwelijk zal ik je vergeven, evenals al het andere, waarvoor je vergiffenis van mij mocht noodig hebben. Jane, de storm, dien je veroorzaakt hebt, zal voorbiigaan en dan zal ik alles van je verwqderd houden wat je een traan Niets deed dan ook verwachten dat het sedert 25 Juli 1862 herhaaldelijk verkozen raadslid, die zoo zeer het vertrouwen zijner medeburgers genoot en zonder een enkele keer te verzuimeu, steeds de raadszittingen bijwoonde en op zijne wijze de belangen der gemeente behartigde, oris zoo spoedig zoude ontvallen. Wij verliezen veel aan hem, doch vooral zijne familiebetrekkiigen zullen hem het meeste missen en ik verzoek hun de over- tuiging te aanvaarden, dat hun vader, groot- en overgrootvader, steeds bij ons in eerbiedig aan- denken zal blijven voortleven. Moge hen dit eenige troost schenken in hun verdriet. Doch ook in andere betrekkingen was hij geeerd en geacht, getuigen daarvan de vele en gewichtige betrekkingen die hij bekleedde en waaruit ook blijkt boe hij steeds het vertrouwen zijner mede burgers werd waardig geacht. Persoonl^jk deed ik de onderviuding op dat hij mij herhaalde malen blijken gaf van vertrouwen en mesrmalen met raad en daad mij hielp de belangen van Ter Neazen te behartigen, wij zeggen u daarvoor nog hartelijk dank en hopen dat ge zacht en in vrede zult rusten. Vervolgens sprak Ds. J. van den Berg een woord naar aanleiding van den ernst van dit oogenblik, dat tot alle harten moet spreken. De heer J, J. de Feiyter Kz., kleinzoon van den overledene, dankte namens de familie voor de betoonde deelneming en de hulde aan den over ledene gebraeht. De gisterenavond door de ceDtrale anti- revolutionaire kiesvereeuiging in het kiesdistrict Oostbnrg in het Hotel de Commerce" alhier belegde openbare vergadering was zeer druk be- zocht. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer H. Koelmans, met gebed en een inleidend woord was geopend, gaf hjj het woord aan den heer J. H. Blum, van Vlissingen, die tot onder- werp had gekozen//Waarom wij niet met de lioeralen kunnen meegaan". Om dit aan te toonen behandelde spreker een viertal 8tellingen. die hij uitvoerig uiteen zette, n.l. 1®. dat de liberalen niet weten wat zij willen 2e. dat zij varen onder valsehe vlag, 8e. dat zij de christelijke grondslagen van ons volksbestaan ondermijneu en 4e. dat de liberalen niet liberaal zijn, maar in de hoogste mute onverdraagzaam. Van de gelegenheid tot debat of het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt, waarop de voorzittpr constateerde dat het betoog van den spreker niet was weersproken en voorts de hoop uitsprak dat de heer Blum spoedig in de gelegen heid zou zijn in 's Lands hoogste vergaderzaal op te komen voor de beginselen die hij thans hier had verdedigd. Op verzoek van den voorzitter werd de ver gadering door Ds. Van den Berg met dankzegging gesloten. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend dat de jacht op houtsnippen met 1 Maart, die op waterwild met 1 April en die op watersnippen met 16 April zal gesloten zijn; het weispel van kwartelen van 2 Mei tot 15 Juli is geoorloofd de kooieenden moeten worden opgesloten of gehokt van I April tot 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op het waterwild dat de visscherij gesloten wordt van 16 Maart tot 15 April met het kruisnet en den hengel van 16 Maart tot 31 Mei met de zegen of sleepnet met de overige geoorloofde vischtuigen van 16 Maart tot 15 Mei, gesloten gedurende den gesloten vischtijd in de wateren waarop de sluiting toepasselijk is; het visschen van aal of paling allien met aal- korven en van aalhaak voorziene dobbers, mag plaats hebben.. Door Burg, en Weth. van Vlissingen zijn aan den raad voorgedragen voor de benoeming zou kunnen doen storten. Jane, mijn hart heeft jarenlang naar je gesnaktjarenlang was ik ge- lukkig door de hoop, die mij bezielde. Vergeef mij, dat ik niet kon verdragen, dat je aan de borst van een ander man het hoogste levensgoed gezocht en gevonden hadt." Er blonken trauen in zijn oogenzij rolden langs zijn wangen en bevochtigden het portret. Wie, die mijnheer Morris kende, zou zulke teedere gevoelens bij hem vermoed hebben #En toch zal geen vlek op je naam rusten", vervolgde de advocaat zijn toespraak tot het por tret. ,/Je zult den man, dien je door je liefde gelukkig hebt gemaakt, trouw kunnen blijven tot aan het graf. In Engeland zal men den neus niet voor je optrekken eu elkaar toefluisteren dat je een geschtiden vrouw bent. Neen de bruid van advocaat Morris zal mij als een achtbare weduwe de hand reiken. Hoe gemakkelijk zal dat gaan. De man, die zich nu van je afkeert, is in strijd met zich zelven en de geheele wereld." Toen Koert op straat kwam, was hij in ver- legenheid omtrent de plaats waar hij zou heengaan. Een groot koffichuis roorbijgaande, trad hij daar binnen met het voornemen om aan een eenzaam tafellje bij eeu kop thee over zijn lot na te denken. De slag was zoo onverwachts gekomen, dat hjj nog geen tijd had gehad om zijn toestand goed te orerzien en zijn standpunt te bepalen. van een onderwijzer aau school F, op het Eiland, de heeren G. Hooze, onderwijzer te Goes, E. A. Buijsse, idem te Ter Neuzen en P. J. Quakkelaar, idem te Texel. Met ingang van 16 Februari is benoemd tot tweeden kb-rk bij het Depariement van Justitie, de heer J. C. Faber, van Ter Neuzen. De vrjjz. kiesvereeniging Algemeen Belang te Colijnsplaat heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer G. A. Vorsterman van Oyen, te Aardenburg. de vrijzinnige kiesvereeniging te Krabben- dijke heeft tot voorloopig candidaat in Hontenisse gesteld Mr. J. G. van Deinse. Zaanislag, 9 Febr. Door de deelnemers aan de rrijwillige oefeningen in den wapenhaudel werd gisteren alhier eene prijsschieting gehouden. Om 1 ure trok men naar het met vlaggen versierde terrein. Na afioop der schieting werden door luitenant Van Poelvoorde, in de herberg bij de wed. J. Platteenw, 10 prijzen onder de deelnemers verdeeld, alwaar zjj een geruimen tijd gezellig bijeen waren. Het was voor de jongslui een recht prettigen dag Axel/ 9 Februari. Toen alhier dezer dagen een bierhuishouder een bezoek kreeg van twee personen, en aan deze op hun vraag een borrel tapte gaven zij hem te kennen dat zij politiebeambten waren en verplicht waren hem te verbaliseeren aan- gezien hjj niet gerechtigd was om sterken drank te tappeD. Axel, 10 Febr. Benoemd tot onderwijzer aan de christelijke sehool te Ouderkerk a/d Amstel den heer I. A. Catsman, onderwijzer aan de christelijke school alhier. St. Jansteen. Dezen winter hebben we nog al eens gehoord van vlasdiefstallen, een variatie dus op de dito van kippen, kouijnen enz. Bij A. van Puijenbroeck was ook weer vlas gestolen. De menschen hebben het spoor der dieven volgende te Kniedorp het vlas teruggevonden. Volgens den heler was het daar gebraeht door Lankhaar en zijne vrienden. Dat zal wat licht in de duisternis brengen. Of er ook decoratien zullen verleend worden Dan ben ik benieuwd wie de gelukkigen zullen zijn. Ook de landbouwer De Groene te Absdale is een dezer dagen, of beter gezegd een dezer uachten weer bestolen geworden. Het was een bezoek aan het kippeuhok. Borssele, 7 Febr. in de hedenavond gehouden vergadering van de onlangs opgerichte vrijzinnige kiesvereeniging Voornitgang" werd met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer Mr. J. G. van Deinse te Apel- doorn. Men schrijft aan het Hblad tfln de Lange Conradstraat te Amsterdam wan- delen drie zegge 3 schiidwachten nacht en dag op en neer voor een hoog ijzereti hek. Achter dat hooge ijzeren hek staav een reus- achtig historisch leegstaand gebonw 's Rijks Lijnbaan. Die lijnbaan is een toonbeeld van schromelijk vf»rval ontzaglijke duistere, vochtige, stinkende, lekkende rnimte, die op twee plaatsen ingestort is en overal op instorten staat, Waarom moet dit ontzaglijk terrein waardeloos blijven liggen, en het gebouw verrotten p Is dit terrein in 't hartje van oud-Amsterdam, door het militair beheer niet rentegevend te maken P Deed men 't maar over aan de gemeente. Het is onver- klaarbaar, dat 't militair bestuur dezen toestand handhaaft, onder bewaking van 2 schiidwachten. Hij zocht dus eeu eenzaam tafeltje op en dronk een kop zwarte koffie. De akten, die mijnheer Morris hem gegeven had, zaten nog in zijn zak. Hij legde ze op de tafel en bladerde er in. Zoodoende vond hij twee brieven, waarvan mijnheer Morris gezegd had, dat ze door Jane Gray eigenhandig geschreven waren. Het gelukte hem slechts half die brieven te ontcijferen hij begreep den inhoud niet geheel. Daar kwam plotseling een groot wantrouwen tegen mijnheer Morris bij hem op. Hij kon er geen grondige reden voor opgevenhij kon niet zeggen dat er iets gebeurd was dat hem nu ver- dacht voorkwarn, neen, maar het wantrouwen bestond. Hij nam eeu kort besluit en schreef op eeu naamkaartje de weinige regels, die zijn vriend Erik nog laat in den avond ontving. De beide brieven sloot hij met zijn kaartje in de enveloppe en ging toen naar de post om zijn brief per expres-bestelling te laten bezorgen. uAls zij deze brieven niet herkent, als zij dit handschrift nog nooit gezien heeft en door echte brieven van James Gray het bewijs kan leveren dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5