A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4(546 HHTDEHWET. FTuiTriTFF Onveiligheid Vaarwater. Dinsdag 7 Februari 1905. 45e Jaargang. CT MET VALSCHE PAPIEREN. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. t°l De oorlog tusschen l&usEand en Japan. TER NEUZEN, 6 Febrnari 1905. SEUZEJfSCHE COURASfT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVEETENTlSN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driema&l plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit bind vemhijnt naaodag-, Woenmlaa- en Vrijiaifavond, ultyezonderd op Feestdagen, bij de Klmm P. J. VAST DE SAIDE te Ter ea dat op Maandag 20 Februaii 1905, des namiddags ran 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegen- Bargemeester en Wethouders van TER NEUZEN, ge- zien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op beden ter gemeente-secretarie ter visie 19 gelegd een verzoek van ARIE VERLINDE, timmerman, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het oprichten eener electrische motor, in zijne tegenwoordige werkplaats, staande in de Vlooswijkstraat No. 38 alhier, kadastraal sectie C 3881, teneinde de aanwezige zaagmachines daar- door in werking te brengen. faeid zal worden gegeven om tegen het maken dier in- richting bezwaren in te brengen en deze mondeling of acfariftelijk toe te iichten. Ter Neuzen, 6 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van zeevarenden dat op 28 Februari a. s.en zoo neodig op de daarop volgende dagen, een scbietproef zai plaats hebben uit een vuurmond, opgesteld in de kazemat van het fort Kijkduin te Den H el der. Terdere inlichtingen omtrent deze scbietproef kunnen door belanghebbenden worden verkregeu ter Secretarie der gemeente op de uren, waarop deze is geopend. Ter Neusen, den 6 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De jongste gevechten hebben ontzettende grnwelen te aanschouwen gegeven. Door de verschrikkelijke kou bevroor het bloed, dat uit de wonden gutste. (iadeiijk, en de gewonden moesten wel bezwijken, indien bun niet onmiddellijk bulp vrerd verleend. Vermoedeiijk zullen dan ook wel de vijandelijkhedea tot bet eind van deze maand worden gescborst, daar dan wel zachter weer zal zijn ingetreden Uit Diego Suarez wordt gemeld, dat daar in bet laatst van Januari 9 Duitsche kolenschepen ziju aangekomen. De geheele Russisebe vloot ligt nu voor anker te Nassibe, bebalve bet eskader van admiraal Dobrotowski, dat gister van Djebouti is vertrokken, om zich met Rodjes- twenski te vereenigen. Generaal Gripenberg heeft wegens gezondheidsredenen bet opperbevel ever het tvreede Mautsjoerijscbe leger aau generaal Mylof overgedragen. Volgens de »Echo de Paris" is dit aftreden te dan ken aan een ernstig versehil van gevoelen tusschen Koeropatkin en Gripen berg. Volgens den laatste zou in de jongste gevechten Koeropatkin hem niet krachtig genoeg gestennd hebben, anders ware zeker de rechtervleugel der Japanners in 'tnauw gebracht en de krijgskans ten gunste van de Russen gekeerd. Japan heeft in een rondschrijven Rusland's verwijt, dat bet de onzijdigheid van China heeft gescbanden, afgewezen. Japan zegt, dat bet wegnemen van de //Retsjitelni" een daad van besliste tioodweer was. De bewering, dat de Japanners Noord-Chineesche troepen hebben geoefend en gebruikt, is onwaar Verder heeft Japan volstrekt niet de Miaotao-eilanden ala basis voor de vloot gebruikt. Het overbrengen van oorlogscontra- bandes van Tsjifoe naar Dalni geschiedde door parti- culiere firma's, wat volkeurechtelijk mag. Dit gebeurt 18) Koert was waarlijk niet in een stemming om zich met tnijnheer Morris te Terdiepen in een gesprek over 't steeds bedreigde recht. Om de voortzetting van dit gesprek te verhinderen, vroeg hij op eens„Is u beVriend met den advoeaat Bronk te Mainz Slechts een lichte trilling der oogleden verried de verbazing van den beer Morris over deze vraag. Hij begreep daaruit, dat Koert een Daitsch advocaat gerasdpleegd had. /rOp reis heb ik met dien voortreffeljjken man kennis gemaakt en ik heb hem te Mainz bezocht. A1 beu ik ook niet met hem bevriend, toch geloof ik dat tusschen ons een groote toenadering zos bestaan wanneer ik voortdurend te Mainz woonde." Een bediende van het hotel blacht nu het bestelie diener op tafel. In plaats van wijn zette hij echter een sierljjken pot met thee neer. yMijhhe-r Von Berghaupt, 'tis voor mij niet moeilijk te raden wat de reden is van uw komst. Wellicht is u echter wel zoo goed, het teedere puut aan te roeren als wij gedineerd hebben. ■Zeker zal u de bewering merkwaardig vinden, dat ook met de levering van ijzer door de Chiiieesche ijzer- fabriekeu te Hanjang. Daarentegen is het beweaen, dat Rusiand jonken met contrabande van Tsjifoe naar Port- Arthur uitrustte. Volstrekt onjuist is, dat China van plan is Japan in den oorlog bij te staan, en dat er in China een beweging tegen de vreemdelingen is. Japan tracht ook volstrekt niet dit op te wekken, maar is daarentegen trouw aan zijn belofte om het terrein van den oorlog te beperken. Het heeft China dan ook ten dringendste aangeraden strikt onzijdig te blijven, en de vreemdelingen te bescbermen, en het zal ook in het vervolg zoo noodig daarop aandringen. Rusland's ver- wijten hebben slechts het doel, de verplichting van zich af te werpen om zijnerzijds China's onzijdigheid te eerbiedigen, bij de verandei-ing van den toestand. Dat Rusiand China's onzijdighsid schendt betoogt de nota door te wijzen op bet kommandeeren, datdeRus- sische troepen in Mongolie doen het geval van de in Tientsin met wapens geladrn en door de Japanners in beslag genomen stoomboot »Foeping". Verder hebben de Russen vergeefs getracht over Kalgan patronen Port-Arthur binnen te smokkelen. De Russisebe consul te Tsjioe heeft door draadlooze telegrafie met Port-Arthur in verbinding gestaan. Ten slotte zijn er de bekende voorvallen van de oorlogsschepen Askold", ?Grozowoj" ea ,/Mandzjoer"het gedrag van de officieren en man- schappen van de rRetsjitelni", .Rastoropni" en //Pol- tawa". Japan heeft steeds China's onzijdigheid ten westen der Liaoho geeerbiedigd, maar Rusiand heeft daar nu een aanzienlijke troepenmacht. Petersburg, 3 Febr. Het .Telegraafagentsehap" ver- neemt uit Sache-toen, van gister, dat op den uitersten rechtervleugel het artilleriegevecht voortduurt. Ook hebben nog verscheiden kleine gevechten plaats gehad bij eenige dorpen. De gevechten bij Sandepoe hadden ten gevolge, dat de voorposten op onzen uitersten rechter vleugel oprukten tot aan de dorpen Holontai, Foetsjatsji- antsi, Tsintsjatoen en Beitadsi. Door het bezetten van deze stellingen werd het onzen troepen mogelijk, het geschutvuur te concentreeren op de versterkingen van Sandepoe en Lidiatoen. In onze nieuwe stellingen worden batterijen opgesteld. De laatste gevechten waren om het bezit van het dorp Tsjantan-henan, op den linkeroever van de Hoenho. Een aanvai werd's nachts om een uur met aanzienlijke verliezen afgeslagen. Wij verloren omstreeks 100 man. In den loop van den dag beschoten de Japanners het dorp en hezetten het, zoodat wij teruggedrongen werden, maar het grootste deel van het dorp werd door ons heroverd. Het geschutvuur houdt aan op den uitersten rechtervleugel; op andere punten is het rustig. In den laatsten tijd beantwoorden de Japanners ons vuur links van den spoorweg bijna in het geheel niet. Koeropatkin seist verder nog dat, dank zij de genomen maatregelen, winterbuilen, niettegeistaande de koude, zeldzaam zijn. Naar het kwartier te Moekden zijn tot heden 132 gevangenen en 2 niet gekwetste Officieren gebracht. Ik bezocht, seint Koeropatkii, heden onze gekwetsten. Hun stemming was uitstekend. Zij werden goed ver- zorgd. De meeste wonden zijn veroorzaakt door schoten van kogeis. Van 2 dezer bericht hij Volgens ingewonnen be- richten hebben de Japanners, na een sterke beschieting vooraf, met de artillerie onze afdeeling te Tsjan-tan-he- nan in het front aangevalien. Des middags ontvingik opnieuw meedeeling, dat onze troepen eerst hadden moeten terugtrekken, doch daarna het dorp heroverden. Sleehts enkele hoeven waren nog in handen van de Japanners Onze verliezen zijn onbeteekenend. In de anders stellingen is de nachtrustig voorbijgegaai. Tokio, 3 Febr. Ojama seint dd. gisteren, dat de Russen de bedrijvigheid dien dag hebbea hervat tegen dsn Japanschen linkervleugel en dat er aan het front vrij geregeld echermutselingen plaats hebben. Ook de ar tillerie nam flink deel aan het gevecht. De Japanners beschuldigen de Russen opnieaw,gewonden te plunderen. De slag bij Heikoutai was ernstiger en wanhopiger wij na eeu goedsn maaltijd menscben en zaken heel anders van te voren beoordeelen, maar die bewering heeft toch veel waarschijnlyks in zijn voordeel." Koert liet zich beweges een weinig te eten en ook een kop thee te drinken. Mijnheer Morris begon met echt Engelsche eetlust zijn biefstak te verorberen. Hij gunde zich daarbij geen oogenblik tijd om iets te zeggen. Toen hij gereed was, wischte h\j zijn mond af, dronk met smaak een kop thee en was toen gereed voor de bespreking van welke zaak ook. Koert was intusschen meer en meer tot de overtuigiitg gekomen dat zijn vronw hem bedrogen had en het zijn plicht als man van eer was, zich van haar te laten scheiden, hoezeer hij haar ook liefhatj, Het kwam slechts op den vorm aan, waarin dit moest gebeuren, en daarbij Zou mijn heer Morris hem behulpzaam zijn. Hij meende de gedachte, dat zijn vurig beminde vrouw onschaldig kon zijn, geheel te moeten verhannen. «rGe zult wel begrypen, dat de mededeelingen, die ge mij omtrent de familie van mijn vrouw gedaan hebt mij moeielijke oogenblikken hebben veroorzaakt," begon Koert nu op een toon, die een betere stemming aanduidde. jrNiemand ter wereld voelt en begrijpt dat beter dan juist ik, mijnheer Von Berghaupt. Ge zult na wel ondervonden hebben, welke pijnlijke zaak dan aanvankelijk vermoed werd. Vier dagen lang bleef de nitslag onboslist. De Japanners bevonden zich in een moeilijke positie, en stonden fcegenover eea sterkeren vijand. Maarschalk Ojama gelastte toen nachtaanvallen tegelijk door alle kolonnes. Op 28 Januari waren de Russen niet langer in staat hun stellingen te behouden en begonnen zij den terug- tocht. De Japanners bestormden toen Heikoutai, dat zij in de» morgen van 29 Januari bezetten. Okoe's leger, 3 Febr. Een Russisebe afdeeling viel Heikoutai aan, doch werd teruggeslagen, met achterlatina: van 160 dooden. De uitslag der Trijdag gehouden herstem- ming voor de Tweede Kamer iu het district Brielle is als volgt Aantal kiezers 6066. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 5355. Gekozen de heer A. Roodhuijzen (lib.) met 2915 stemmen. De heer H. Ch. Vegtel (antir.) had 2440 stemmen. Bij de eerste stemming op Woensdag 25 Jant- ari werden uitgebracht 5062 geldige stemmen, waarran 2518 op den heer A. R lodhaijzen (lib.), 2254 op den heer H. Ch. Vegtel (antir). en 290 op den heer L. M. Hermans (soc.-dem.). De R. K. kiesvereenigiug te Montfoort nam op haar jaarvergadering, gehouden onder voorzitter- schap van den heer Th. Straver, met algemeene stemmen de volgende resolutie aan »overwegeude, dat bjj den hevigen strjjd der ge heele linkerzijde tegen het christelijk miuisterie, de christelijke bondgenooteu niets mogen doen, waardoor hun samenwerking over het geheele land eenigszius kan worden verzwakt #overvregende, dat die samenwerking gevaar loopt geschokt te worden, indien katholieken antirevolutionaire of antirevolutionairen katholieke zetels zoudsn trachten te verwerven besluit, het aftredend lid voor de Tweede Kamer Mr. N. de Ridder voorloopig candidaat te stellen dezer afdeeling der centrale kiesvereenigiug van het district Wjjk bij Duurstede; in het vaste vertrouwen, dat tegenover de aftredende katholieke afgevaardigden in de districten Hontenisse en Beverwijk ook door de antirevolutionairen geen tegeucandidaten zullen worden gesteld. Hedenroormidag ovarleed plotseliug zachl en kalm, de heer Joz. de Feijter, in den hoogen ouderdom van 84 jaar. De overledene vervulde sinds 25 Juli 1862 de functie van lid van den gemeenteraad en zag sedert telkens en telkens zijn mandaat hernieuwd, laatstelijk in Juni 1908. Hij was bij velen bekend en geacht om zijne joviali- den rechtsgeleerde soms is opgelegd. Het feit, dat u mij een bezoek brengt is echter in zekereu zin voor mij eene schoone belooning." jrWees verzekerd, dit ge met geen ondaukbare te doen hebt," sprak Koert. fflk ben a erken- telijk voor de manier waarop u mij die mede deelingen geeUan hebt. U had andere wegen kunnen kiezen om den rechtverkrijgende van James Gray," Koert wendde het gelaat af win 'l bezit dezer documenten te stellen." »Ik ben beloond, mjjnheer Von Berghaupt, en nu heb ik slechts e6a dringend verzoeklaten wij voortaan nooit weer over deze onrerkwikkelijke zaak spreken. Hoe spoediger wij alles vergeten, hoe beter voor mij en voor i. Het proces van James Gray heeft mij verscheidene slapelooze nachten en schokkende tooneelen bezorgd. Wegens de om- standigheden zou ik zeer dankbaar zijn, als ge u met mij vereenigen en heden deze zaak voor altijd begraven wildet." //Hoe moet ik dat begrijpen vroeg Koert ver- baasd. z/De tijd zal het proces van James Gray doen vegetenhet boek ran den benl, waarin hij voor de laatste maal zijn naam schreef, zal door de motteu verteerd worden, en zelfs de herinnering aau mijn clieut James Gray zal niet bl\jven leven. Voor al zulke gevallen des levens heb ik een gelukkige philosophic gevonden, die mq met gemak heenvoert teit en goed karakter, Ondauks ziju hooge jaren nog sterk, was hij als raadslid steeds op ziju post. Nog onlangs zagen wij hem bij zeer ongunstig weer de raadzaal binnenkomen, met een glans van voldoening op't gelaat, de collega's aanziende, alsof hij zeggen wilde: Ja, ondanks't slechte weer en den verren afstand, ben ik er toch ook." Den 25 Juli 1887 vierde hij onder groote belangstelling van de zijde van het gemeente- bestuur en de ingezetenen zijn 25jarig jubile als raadslid. De overledene was voorts dijkgraaf van den Kleine Zevenaarpolder, van den Pierssens-, Sluis-, Lievens- en Bontepolder, en plaatsvervangend dijkgraaf van den Goeschenpolder. Hij was ook lange jaren lid der commissie van toezicht op den grindweg Ter Neuzen Hoek. Hieruit blijkt, dat hij nevens eigen zaken, ook veel tjjd voor openbare belaugen veil had en hij zijn tijd niet in ledigheid doorbracht. Hij heeft gewerkt tot't laatste toe. Moge hij de welverdiende rust genieten. Zaterdagvoormiddag speelden eenige jonge kinderen op den vestingwal achter de kazerne op Java. Een der kinderen, een ruim 2jarig zoontje van P. W. 't G., kwam wat te dicht op den kant van den cfijk, stortte naar beneden en rolde ongelukkerwijze door een gat in de onderaan staande haag, in de vestinggracht. Betrekkelijk spoedig kwam hulp opdagen en werd het knaapje, dat, naar wij vernemen, aan den kant der gracht niet eens geheel onder water lag, door een meisja op het droge gehaald. Pogingen aangewend out de levensgeesten op te wekken ook door een daar juist bijkomend geneesheermochten onge- lukkigerwijze niet meer baten. Reeds geruimen tijd zien alhier velen te vergeefs uit naar werk, en missen daardoor de gelegenheid om wat te verdienen en zichzelf en hun gezin van het noodigste te voorzien. Armoede is daar- van het natuurlijk gevolgnaar men zegt wordt veel ontbering geleden en, zooals dit dikwijls het geval is, niet het miust bij dezulken die hun nood niet op hunne deuren schrijven. Om te trachten eenigszins in den nood te voorzien, hebben eenige heeren, die deel maakten van de laatste nieuwjaarscommissie het voornemen opgevat, een beroep te doen op de offervaardig- heid der ingezetenen en zullen zij daartoe, blijkens achterstaande advertontie, eene inteekenlijst aan- bieden. 't Is te hopen dat dit loffelijk pogen voldoen- den steun moge verwerven ea met gunstigen uit slag worden bekroond. Bij eene aanhesteding voor de levering van lijnkoeken te Aardenburg is deze gegund aan den heer A. D. Versluijs, te Ter Neuzen, voor /10,33 per 100 kilo. over dingen waarover ik anders niet heen zoa komen." fMjjnheer Morris, ik wil gaarne medewerken om het proces-Gray te vergeten en te begraven, want dat is geheel in mijn belang maar dit kan eerst geschieden als ik in alle stilte van mijn vrouw gescheiden ben." Morris hield den adem in. Mijnheer Von Berghaupt, ge spreekt van een stap, dien ik als man van geweten niet kan bilhjkken. Neen, mijn heer, ik billijk dezen stap niet en ik verzoek u te bedenken dat ik a daarbij de hand niet kan reikeu. Op deze manier zou het kind moeten boeten voor de misslagen van den vaderWij leven niet meer in zoo'n barbaarschen tijd, om dien regel toe te passen. Nemen wij eens aan, dat Jane op den dag van haar huwelijk inderdaad geen kennis droeg van de misslagen haars vaders en van de wijze waarop hij zijn leven eindigde welk een groot onrecht zoudt ge dan begaan Koert frouste het voorhoofd. //Mijnheer, indien ik mij niet vergis, hebt ge mij bij het overhan- digen der akten de verzekering gegeven, dat ge het tot uwe goede daden rekendet, Jane Gray en haar tante geheel onkundig te hebben gelaten van het proces-Gray." //Mynheer Von Berghaupt, tevoren hebt gij my uw dank betuigd voor de kiesche manier, waarop ik mjju pijnlijke taak vervulde. Nu vraag ik u

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1