fl Telegrafische berichten. (iemengde berichten. 11: Kantongerecht te Ter Neuzen. (P. Geld.Ct.) De charmante juffrouw W. Gemeenteraad van Hoek. Heden ving omstreeks kwart voor 10 uur de algemeene vergadering aan in het ffHotel de Com merce" die goed bezocht was. Ia het volgend nummer komen we op een en ander breedvoerig terug. Gisteren werd door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van mejuffrouw de weduwe en erven van den beer H. Kunstenaar, in het open- baar verkochteen goed gebouwd woonhuis met toebehooren en erf, aan de Tholensstraat te Ter Neuzen. Kooper hiervan werd de heer K. de Vos alhier voor f 1575. Door de vereeniging »In't belang der land- bouwers" te Zaamslag werd gisteren aanbesteed de levering van 146,300 Kg. superphosphaat met 18 pCt. Ingeschreven werd door P. Scheele te Ter Neuzen voor 2,77 en D. J. Oggel teAxel voor f 2,76. 884,800 Kg. ammoniak-superphosphaat. Hiervoor schreven in Kunstmestmaatschappij te Dordrecht voor f 7,49, I. van der Have te Zierikzee voor 7,35, D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor f 7,29, P. Scheele aldaar voor f 7,28, P. G. Adriaansen te Bergen op Zoom voor 7,24, Wijkman en Schippers te Breskens voor f 7,20, A. A. M. Rottier te St. Jansteen voor f 7,21 en P. Hoste te St. Laureijns (Belgie) voor f 7,13. 110,800 Kg. chilisalpeter. Hiervoor schreven in Wijkman en Schippers te Breskens voor f 13, C. J. Meijer en K. de Kraker te Zaamslag voor 12,98, P. G. Adriaansen te Bergen op Zoom voor 12,90, J. J. van Arenthals te Walzoorden yjor 12,87, C. Glerum te Vlake voor 12,85, P. Hoste te St. Laureijns (Belgie) voor f 12,82, A. Snelleman te Dinteloord voor f 12,79, P. Scheele te Ter Neuzen voor 12,78 en Wielaud en Verbrugge aldaar voor f 12,72. 13,100 Kg. ruwe Peru-guano. Hiervoor schreven inJ. F. Vlaeminck-De Moor te St. Jansteen voor f 10,89, Kunstmestmaatschappij te Dordrecht voor f 10,75, I. van der Have te Zierikzee voor 9,87, D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor f 9,34, Corne Walzoorden voor 9,15 en Gebroeders Groosman te IJzendijke voor 9,05. 20,100 Kg. opgeloste Peru-guano. Hiervoor schreven inJ. F. Vlaeminck- De Moor te St. Jansteen 9,1. van der Have te Zierikzee voor f 8,85, Gebroeders Groosman te IJzendijke voor f 8,82, A. Snelleman te Din teloord voor f 8,60 en D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor 8,88. 1900 Kg. lijnkoek. Hier voor schreven inL. Dekker te Ter Neuzen voor f 10,99, C. Maas te Zaamslag voor 10,40, P. de Bruijne te Axel voor f 10,35, A. D. Versluijs te Ter Neuzen voor f 10,34, J. A. Donze te Ter Neuzen voor f 10,24 en M. Ver- heul te Rotterdam voor 10,alles per 100 Kg. en 823 Kg. Brabantsch rood klaverziad. Hiervoor schreven in Wed. Lujper te Haarlem voor f 0,97, J. H. Bakker te Wildervank voor f 0,96, Gebroeders Dries te Sappemeer voor f 0,95, Van den Bosch te Goes voor f 0,95, J. D. van der Have te Kspelle voor f 0,94 en A. Portman te Rotterdam voor 0,90. Philippine. De loop der bevolking dezer gemeente in 1904 was Geboren 18 m., 12 vr., totaal SO. In de gemeente vestigden zich 17 m., 19 vr., totaal 36. Overleden zijn 10 m., 7 vr., totaal 17. Vertrokken 31 m., 32 vr., totaal 63. Levenloos werden geboren 2. Gesloten huwelijken 12. Hulst. In den internationalen Tooneel- en Voordrachtenwedstrijd, dezen winter alhier ge- houden, zijn door de jurj de volgende personen en vereenigingen bekroond. Ernstige voordrachten: le prijs de heer A. H. v. d. Berg te Amsterdam, 2e mej. C. Moreels te Antwerpen, 8e de heer G. Wouters te Borgerhout, 4e de heer Joh. Schouten te Weesp, 5e de heer C. v. d. Ven te Utrecht. Comische voordrachten: le prijs de heer P. Leenhouts te Vlissingen, 2e de heeren J. W. Melkert te Tiel en Ant. Hoornaert te Vlissingen, 3e de heer C. Heinrich te Rotterdam, 4e de heer J. Hofman te Antwerpen, 5e de heer M. Reijngoudt te Ierseke. Duo's: le prijs mej. C. Moreels en de heer J. Schimmel te Antwerpen, 2e de heeren M. den Hartog en C. Heinrich Jr. beiden te Rotterdam. B 1 ij s p e 1 e n le prijs y De Ordewacht" te Borgerhout, 2e prijs vDe Violier" te Antwerpen, eervolle vermelding met diploma Vooruitgang is ons streven" te Ter Neuzen. Drama's: Eerste prijs //De Violier" te Ant werpen en //De Ordewacht" te Borgerhout, beide met evenveel punten. Eereprijs voor het best vertolken van een rol in drama of blijspel werd toegekend aan den heer Alph. v. d. Stighelen te Antwerpen. Stoppeldijk. Dezer dagen is hier bij een landbouwer vlas verkocht op ouderwetsche goeder- trouwe manier. De koopman, een Belg uit Stekene, vroeg naar de waar, en toeu de verbouwer voor- stelde cm ze te gaan zien, was dit niet noodig, toen de verkooper verklaarde, dat het vlas goed was. De gevraagde prijs, een goede markt, werd toegestaan. Enkele dagen later zien verkooper en kooper elkaar weer en vraagt de laatste hoevee) vlas er zoo wat zal zijn. //Tusschen 12000 en 13000 KG. is het antwoord. //Wilt ge het voor 12000 laten", vraagt de Belg. //Neen voor 13000 wel." //Top" is het antwoord en een grcot deel der koopsom is reeds voor den verkooper disponibel. Dat deze echter ook een vertrouwbaar persoon is, zal wel niet gezegd behoeven te worden. Hontenisse. Naar wij met zekerheid vernemen is de kans om een tram van hier naar Sas van Gent te krijgen, niet verkeken. Begrijpelijk is het, dat de heer Wittouck zich niet geneigd betoond om een zijtak aan de lijn Walsoorden Selzaete te leggen naar eene coucurreerende suikerfabriek en zich gansch terugtrokdoch nu is er sprake, dat de maatschappij der lijn Hulst Walsoorden neiging heeft om ook de ontworpen lijn in exploitatie te brengen. Lamswaarde. Door den heer L. J. Colsen, veearts te Terhole zal van wege den Boerenbond een cursus worden gegeven over tuberculose bij het vee. 's Gravenhage, 1 Febr. Eerste Kamer. Het algemeen begrootingsdebat is voortgezet. De heeren Van Zinnicq Bergmann, Van der Does de Willebois en Van der Biesen verdedigden het standpunt der Christelijke partijen en weer- spraken de le.genden nopens de katholieken omtrent sjllabas index en weigering van kerkelijke be- grafenis aan zelfmoordenaars. De Minister Knyper verdedigde het regeerings- beleid en hare activileit en rechtvaardigde de Kamerontbiuding en zijne houdiug in de Over- ijsselsche kwestie en leidde uit de omstandigheid, dat in Eusched6 en Amsterdam de regeeringsbe- middeling werd aanvaard, af, dat de arbeiders orer het algemeen niet teg n het kabinet gekant zijn. De Minister beloofde overweging eener installing van eene permanente verzoeuings-commissie om op te treden bij eventueele verschillen tusschen patroon en arbeider. Hij kwam op voor het goed recht van het bijzonder onderwijs en verdedigde de regeering tegea het verwijt van partijdigheid. Vervolgeus sprak de Minister van Waterstaat. Brussel, 1 Febr. De verkooping der staalfabriek te Ter Neuzen, bepaald op heden, is uitgesteld. Zitting van 27 Jan. 1905. Veroordeelil zijn J. D. Jz., te Zaamslag, ter zake van overtreding der Jachtwettot 2 boetem van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurdver- klaring en bevel tot uitlevering van het geweer of betaiing ad 3, subs. 3 dagea hecht. J. P. R., arbeider te Hoek, ter zake van visscherij- overtredingtot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. B D., bootwerker te Ter Nemzen, ter zake alsvoren tot 2 boeten van 1, subs. 1 dag hecht. too/ elke boete. M. d. B., werkmau te Hoek, P. D., herhergier, C. J. d. N., landbouwer, Th. L. W koopman, alien te Ter Neuzen, ter zake vaa het rijwielen zonder licht; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. J. S., bierhuishouder te Axel, ter zake van het niet op tijd sluiten van zijn herberg; tot eene boete /I boete, subs. 1 dag hecht. 1°. J. J., timmermansleerling2*. P. J. T. d. G., en 3*. P. J. D., schippersknechten, alien te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderijno. 1 tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht., no 2 en 3 ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. C. T., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nachtrumoer; tot eene boete van 2, subs. 2 dagen heeht. A V., koopman te Clinge, ter zake van overtreding politieverordening van Zaamslagtot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. J. H., landbouwer te Hoek, ter zake van leerplicht- wetovertreding bij herhalingtot eene boete van 4, subs. 3 dagen hecht. J. R., veldarbeider te Ter Neuzen, L. D., landbouwer te Hoek; L. v. d. W., veldarbeider te Zaamslag, ter zake alsvoren ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. W. D., molenaarsknecht te Hoek en F. R., werkman te Axel, ter zake alsvorenieder tot eene boete van 2,50, subs. 2 dagen hecht. P. B. J., werkman te Westdorpe en F. J. B., hoefsmid te Philippine, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. D. d. B., voermansknecht, P. V., sjouwerman, beiden te Ter Neuzen, C. L. S., werkman te Westdorpe, ter zake van Leerplichtwetovertredingieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag- hecht. L. T., werkman te Westdorpe, ter zake als voren, tweemaal gepleegdtot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. I). C. d. R., sjouwerman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, bij vierde herhalingtot 3 weken hecht. P. J. M., gegageerd O.-I. militair, ter zake als voren, bij zevende herhalingtot 3 weken hecht. A. H. d. V., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als voren, tweemaal gepleegdtot twee boeten elk vaa j 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. J. d. L scbipper, A. S., timmerman, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. B. J. H., bootwerker en H. S., varensgezel, ter zake als voren ieder tot eene boete van j 3, subs. 2 dagen hecht. A. D. v. A., koopman, E. L. L., scliippersknecht, W. A. R., bootwerker, E. J. v. R., bierhuishouder, C. A. d. S., scbipper, alien te Ter Neuzen, C. R. N., schippersknecht te Philippine en C. K., leurder te Gent, alien ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. LoterijzweDdel. De commissaris van politie te Middelburg waarschuwt tegen het koopen van loten, waarmede in den laatsten tijd, z.g. ten behoeve eener te Amsterdam gerestigde werk- verschaffing aan blinden, bijna blinden en andere hulpbehoerenden, wordt gecolporteerd. Bij onderzoek is gebleken, dat de directeur een- voudig is ondernemer van verlotingen dat er van een vereeniging tot werkverschaffing geen sprake is en dat slechts enkele blinden voor dien directeur de te verloten voorwerpen vervaar- digen. De directeur, speculeerende op den weldadigheidszin, vindt in deze verloting waarvan bij welslagen, met het oog op de luttele waarde der hoofdprijzen, de inkomsten enorm zijn een middel van bestaan, waar- door werkelijk philanthropische instellingen kunnen geschaad worden. De bewijzen van aandeel (loten) zijn geteekendC. Postma, hoofdkantoor Van Ostadestraat 9, Amsterdam. In verband met het invallen van een steiger te Nijmegen op 15 November 1.1., wsarbij vijf arbeiders zijn gevallen, een met doodelijken afloop en de anderen zwaar gekneusd, wordt ons gerneld, dat door deskundigen op last der justitie een ouderzoek is ingesteld en gebleken is, dat voor den ongeveer 8 meter hoogen steiger zeer onvol- doende en ondeugdel\jk materiaal was gebruikt en de regels te kort in het muurgat waren gelegd, terwij! de geheele steiger onvoldoende was gezwiept. De aannemer zal hiervoor aansprakelijk worden gesteld. Hij is reeds als verdacht van het ver- oorzaken van den dood en zwaar lichamelijk letsel door schuld in de instractie gehoord. Te Wildervank is Maandagnacht een jonge- lisg van 20 jaar, die aan een vallende ziekle leed, verdronken. De jonge man kwam van zijn meisje, dat te Annerveensche kanaal woont. Het lijk is gevonden. Te Kloosterbnren (Gr.) is een ingezetene in den ouderdom van ruim 102 jaren overleden. Het was de //oud-strijder" Jacobus Klaver. De Geldersche stoomtram, die om aeht uur van Gendringen naar Doetinchem vertrekt, heeft nabij Ulft Maandagavond J. M. aldaar overreden en terstond gedood. Men meldt Dat het in onzen tijd niet altijd even gemak- kelijk is een candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te aanvaarden, blijkt uit het volgende Een niet onbekend staatsman werd dezer dagen door den secretaris eener kiesvereeniging gepolst over de aanneming eener eventueele candidatuur. De secretaris voegde er echter aan toe, dat het district 28 plaatsen telt en dat men er op stood dat de candidaat in al die plaatsen een ef meermalen voor de kiezers optrad. Dat de gevraagde voor de eer der candidaat- stelling bedankte, behoeft ons zeker niet te verwonderen. Omtrent het gebeurde te Haarlem meldt de O. H. C. Hermannus van der Veldt is Zaterdagavond omstreeks uur met een oud voorlaadgeweer onder den arm in de Leidschestrast gekomen. Hij had 't gekocht van zekeren P. vam Diest. Waarschijnlijk wilde hij er mes gaan stroopen. De kasteleia Joh. van den Nieuwenhof, die naast percetl 49a woont, waar het ongelnk heeft plaats gehad, zei tegen den jongen man rJoage Hnib, wat moet je met dat rot ding doen Hij zei #ik ga er mee naar Kraantje-Lek." Nadat hij nog eenigen tijd met het geweer in de Leidiehestraat kad ^geschilderd" en het o. a. ait de grap al eens op Van den Nieuwenhof had aangelegd, is hij naar boven gegaan, waar de /jrgrappen" met het vuurwapen werden voortgezet. Hij richtte het o. a. op de 14jarige Annaeen der drie kinderen van zijne kostjuft'rouw eu zei z/Zal ik je eena doodschieten g Als je niet ophoadt ga ik naar de politie", zeide het kind, waarop de moeder antwoordde ^Wees maar niet bang, 't Is toch niet geladea." Hermannos was deze meening ook toegedaan. Hij dacht dat er geen kruit inzat en de vrouw van den verkooper dacht dit ook. Van Diest zelf wist wel dat er een schot op zat, maar toen Hermannus het geweer haalde, was hij zelf niet thuis, anders zou deze den kooper ongetwijfeld hebben gewaarschuwd. Men was juist bezig met de avondboterham en er werd gesproken over den oorlog tusseben de Japanners en de Russen eu dat daar zooveel menschen doodgeschoten werden, toen, volgeus de verklaring van zekere vrouw Wjjkhuizen, die ook in de kamer aanwezig was, Hermannus zei //Nu zal ik het eens laten ketseu" en een slaghoedje opzette. Hij richtte het geweer op ziju kost- jnffrouw, die bij de deur stond en trok af De uitw°rking was verschrikkelijk. De vrouw viel, aan het hoofd bloedend, op den vloer. Van der Veldt, vrouw Wijkhuizen en de drie kinderen, ze snelden alien, over de in haar bloed badende vrouw heen, de trap af naar buiten. Voor de deur was het een gegil van belang. De meer- genoemde kastelein Van den Nieuwenhof, die het schot en het gegil had gehoord, kwam aansnellen en vroeg: //Huib, wat is er toch gebeurd Deze was geheel van streek en riep ffD'r is'n moord gebeurd. Ze hebben geschoten. Ik bloed ook". De kastelein is naar boven gegaan en vond daar de vrouw getroffen aan de zij van het hoofd. Ze was dood. Van der Veldt begaf zich naar het politiebureau op het Leidsche Plein, waar hij vertelde wat er gebeurd was. Een paar jaar geleden vervoegde zich bij de politie te Wageningen zekere J. T., die uit het signalement van een te Rotterdam verdronken persoon meende te herkennen zijn broeder Marinus. Men reisde naar Rotterdam, maar vond daar het lijk reeds begraven wegens vergevorderden staat van ontbinding, doch daar het signalement beantwoordde aan Marinus' uiterlijk en T. ook de kleeren herkende als eigendom zijns broeders, was alle twijfel opge- heven en werd de overlijdensacte opgemaakt. T. nam ook het op zijn broeder verzekerd be- drag in ontvangst. Wie beschrijft echter de schrik en verrassing die zich van de familie meester maakte, toen gisteren de doodgewaande plotseling bij zijn broeder binnenkwam Zij kwam geregeld aan huis bij een onzer bekende kunstschilders. Hoe zij daar gekomen was, vermeldt de geschiedenis niet, maar wel, dat zij er bekoorlijk uitzag en een zeker air van voornaamheid en deftigheid bezat, dat haar als geknipt maakte om, wanneer de jonge schilder gezelschap, waaronder dames, ontving, de honneurs waar te nemen. Op zulke avonden kweet zij zich uitstekend van hare taak, plaatste zich niet op den voor- grond, toonde zich beseheiden, kortom ieder vond haar een allerliefste jonge dame, die blijk gaf eene uitstekende opvoeding te hebben ge- noten, hetgeen afceleidenviel uitdegemakkelijke wijze, waarop zij zich in voornaam gezelschap wist te bewegen. En zoo kwam het, dat zij langzamerhand ook geinviteerd werd door de vrienden, die haar op de soiree's bij den jongen kunstschilder aantroSen. Zoo kwam zij in de roorname kringen van Amsterdam. s Avonds werd zij geregeld afgehaald per rijtuig door Pa. Pa bleef steeds in het rijtuig zitten, want, ziet u, ma was een weinig beneden haar stand getrouwd. En zoo za°- niemand ooit Pa. Deze charmante jonge dame was niet alleen schoon van uiterlijk, maar ook goed van inborst. Zij had haar armen, deed haar liefdewerk. Maar waar de nood zoo groot was, daar schoten hare zwakke krachten natuurlijk dikwijls te kort. Om haar te steunen, schonken twae dames haar geleidelijk f 1000 voor haar armen. Het lieve kind was tot tranen toe bewogen. Dezer dagen kwam een bloemist bij onzen kunstschilder met een rekening van f 100 //Van uvre verloofde." I z/Maar ik ben niet verloofd." hJuffrouw W. is toch uw verloofde?" En nu bleek weldra, dat juffrouw W de charmante jonge dame, de dochter is van een huisknecht en haar rol zoo goed heett gespeeld, dat velen er de dupe van zijn geworden. (Tel.) Twee Drentsche boeren te Peize hebben een pracktigen vuursteenen beitel gevonden. Dit werk- tuig nit de hooge oudheid is zoo scherp, dat tnen er glas mee kan scijderi. Zondagavond had eeD bewoneruitde Da-.uerre- straat te's Gravenhage met zijnfamiliethuiskomende, een zeer onaangename verrassing. Uit het pakhuis, behoorende tet de woning, kwamen twee vreeznde //heeren", en toen een der familieleden een van de rnannen aangreep, rukte deze zich los en zette het op een loopen. Hij werd achtervolgd en op de Laan van Meerdervoort door twee recherchenrs gegrepen, die hem naar het commissariaat aan Iset Alexandersveld overbr»chten. Men vond daar een aantal locpers en sLutels in zijn bezit. In het pakkni8 werd niets vermist, waarschijnlijk omdat de heeren nog geen tijd gehad badderi oat huu slag te slaau. De aangehouden persoon, die reeds meermalen met de justi'ie in aanraking is geweest, is heden ter beschikkmg van de justitie gesteld. verdacht van poging tot diefstal met insluiping. De ande're man wordt nog gezocht. Een Amerikaansche Blauwbaard. Te Chicago is een man in hechtenis genomen, Johann Hoch is zijn naam, op wien de ernstige verdenking rust, dat hij een dozijn vrouwen om het leven heeft gebracht. De politie acht het waarschijnlijk, dat hij nog meer meuschenlevens op zjjn geweten heeft, en laat nu opgravingen doen in zijn kelder en zijn tuin. Het staat vast, dat Hoch niet minder 5 dan dertien vrouwen door den dood verloren heeft. In zijn woning is een wit poeder ge- vonden, dat thans in opdracht van de justitie door scheikundigen wordt onderzocht. Twee dagen voor den dood van zijn laatste vrouw zocht Hoch door middel ran advertenties een nieuwe levensgezellin. Onder de trouwlustige dames, die er op schreven, was ook een zuster van een zijner vroegere vrouwen. Vergadering van Zaterdag 28 Januari 1005. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. I Secretaris de heer J. M. Dregmans. i. Mededeeling wordt gedaan van de volgende in- I gekomen stukken. Brief van Gedeputeerde Staten terugzendende de goed- gekenrde gemeeniebegrooting voor 1905. Idem goedkeurende een besluit om over onvoor- ziene uitgaven te beschikken. Idem goedkeurende eene wijziging in de begrooting 1904 Idem met toezending van een uittreksel uit bet K. B. van 5 Januari j). no. 7 houdende goedkeuring der vastgestelde verurdening tot heffing van opcenten opde hoofdsom der personeele belasting. Idem met eene opmerking in zake de verordening tot heffen van vergunningsrecht M. a. s. wordt de verlangde wijziging aangebracht. Request van Tb. Vinke om eenige vergoeding in <le door hem gemaakte kosien gedurende zijne ziekte-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2