WiYEN LAMP. Telecjrafische beriohten. (jiemengde berichten. Gespannen toestand in Rusiand. op het De afdeeling Clinge van den Boerenbond hield Vrijdag aanbesteding van Kunstmeststoffen. Ingeschreven werd voor Amm.-Superphosph. P. J. Ardenne, Dordrecht, voor 7,59 J. F. de MoorYlaeminck te Hulst, voor 7,40 Dordtsche Kunstmestmaatschappij, voor 7,37 P. Verbeek, Clinge (Belgie), voor 7,20 en A. T. Rottier, St. Jansteen, voor 7,17. Voor Chili-Salpeter A. Mangnus, Clinge, voor f 13,041/3 W. Adriaansen P.Az., Honte- nisse, voor 13,A. T. Rottier, St. Jansteen, voor 12,99 J. F. de MoorVlaeminck, Hulst, voor 12,75; E P. Staal, St. Jansteen, voor f 12,74 en P. Verbeek, Clinge (Belgie), voor 12,691/3. Voor Peru-guano A. Magnus, Clinge, voor 10,60 A. T. Rottier, St. Jansteen, voor 10,571/2J. F. de MoorVlaeminck, Hulst, voor f 10,57 P. Verbeek, Clinge (Belgie), voor f 10,457s en Dordtsche Kunstmestmaat schappij voor f 9,30. De levering is gegund aan de laagste in- sckrij vers. Petersburg, 20 Jan. De Westnik" meldt, dat in de gister gehouden bijeenkomst van fabrieks- eigenaars, onder voorzittersckap van dm Minister vau Financien, meegedeeld werd dat hedeu vele fabrieksarbeiders den arbeid zullen neerleggen. De petitie van de arbeiders aaa den Czaar over den wanhopigen toestaud der werkliedeu eiudigt #Schenk ous genade en laat ons leven. Als Gij ons in dezen toestand laat, willen wij liever sterven." Ruim 400.000 werklieden zullen voor ket keizerlijk paleis een betooging houden. Hedeu staken ook de werklieden vau een groote katoenspinnerij. De Ministers van Financien en van Binnen- landscbe Zaken weigerden beslist een depntatie der arbeiders te ontvangen. Een uit twee honderd arbeiders bestaande dele gate bezocht van middag alle werkplaatsen fabrieken en drukkerijen en spoorde de aan het werk zijnde arbeiders aan, het werk ueer te leggen daar auders geweld zou gebrnikt worden. Alle kleinere industrieeele bedrijven hebben reeds ge- staakt. De drukkerijen worden gesloten. Van- avond zal een vergadering van werklieden plaats hebben, waarin over de te stellen eiscben zal worden gesproken. De werklieden in alle werkplaatsen en fabrieken der stad hebben den arbeid gestaakt. Morgen zullen al de ouderteekeningen voor het verzoek- schrift bijeengezaineld worden. Vergaderingen worden geregeld gehouden. De priester Gapon boudt toespraken tot de werklieden. Men is oreral besloten Zondag, om twee Bur naar het plein voor het keizerlijk paleis te gaan, zelfs bij elken uiogelijkeu tegenstand, ook indien de troepen vau de wapens gebruik zonden oiaken. Men is besloten geen wapens mee te nemen en tegen geweld zich niet te verzetten. De werklieden wenscben, dat de Ceaar persoanlijk hnn verzoeksctirift zal aanhoorenz(j zallen weigereu het aan ambtenaren af te geven. De priester Gapon heeft beloofd, vedr de arbeidera uit in zijn priesterkleed met het krnis te znllen loopen. De werklieden verklaren, dat zq bereid zijn op het plein vdor het paleis te stervan. Zij verlangen uitdrukkelijk, dat de Czaar verschjjsen en hen aanhooren zal. Petersburg, 21 Jan. Volgens officieele opgaven is aan 174 fabrieken en drukkerijen door 98.000 arbeiders het werk gestaakt. De bladen versehenen heden niet. Petersburg, 22 Jan. In de verwachting dat het tot onlusten onder de werklieden zal komen, worden di fabrieken door troepen bewaakt. Bij de poort van Narwa waardoor de weg naar de fabrieken van Poetilof leidt, staan eveueens troepen opgesteld. Sedert vanochtend vroeg zijn de troepen, versterkt met manschappen van de politie, op komen zetten. Op de Newa-werf en op den Schliisselburger straatweg staat een com- pagnie soldaten. Tegen tien unr vanochtend togen van die werf ongeveer 15,000 arbeiders stadwaarts. Zij werden echter een uur later door twee sotnieen kozakken, die den straatweg in vijf gelederen afsloten, tegen- gehouden. De kozakken losten drie losse salvo's op de menigte, waarna een gedeelte van de arbeiders het ijs van de Newa op vluchtte. De overigen bleven staan. De commandant van de kozakken verlangde verslerking en beval zijn manschappen de karabijnen met scherp te laden. Na eenige losse schoten, gebruikten de kozakken hun nagaiken (zwepen). De stoomtram heeft den dienst gestaakt. Om acht uur van ochtend rukten drie sotnieen kozakken naar het Winterpaleis. Tegen tien uur rnkten daarheen ook andere beredeu troepen. Ib vele straten van de residence zijn afdeelingen ruiterij en voetvolk ter sterkte van 100 tot 150 man opgesteld. De- artillerie is niet te zien. (Half een 's middags.) De arbeiders uit de Wassiljefski Ostrofwijk die naar de Nikolaasbrug togen, werden bij deze door lanciers en kozakken ontvangen. De arbeiders maanden de soldaten aan, om niet te schieten. Eenige soldaten lieten daarop hnn geworen zakken. Daarna drongen de lanciers en de kozakken de menigte met blanke wapens terug. De menigte schreeuwda luid. Enkelen zijn gewond. (12 uur 40 's middags.) De arbeidersmenigte die uit den Alexandertuin bij de Admiraliteit naar het pleia van het Winterpaleis wilde trekken, werd door troepen gestuit. Achter den ^Mos- kouschen slagboom" namen de arbeiders bezit van de magazijnen van de Kroon. Op bet paleisplein verscheen de priester Georgi Gapon met twee andere geestelijken. (1 uur.) De manigte, komende van bet Wassil- jefski-eiland, is door de troepen tegengebouden. Op uitnoodiging van de leiders van de betoogers legde de infanterie de wapenen neer, maar de ruiterij dreef de menigte met sabelhouwen terug. Tal van gekwetsten. De toegangen tot het paleis zijn afgezet. De Czaar blijft te Tsarkoje Selo. (12 uur 45.) Van de Lihini-brug is de menigte arbeiders weggetrokken om zich bij de Sampsonje- brug met de daar samengeschoolde arbeiders te vereenigen. In de nabijheid van de derde Russiscbe arbeidersclub wordt een opwekking voorgelezen om vanmiddag om 2 uur bij het Winterpaleis te zijn. Het voorstel om zich kalm te houden, wordt met hoera ontvangen. Hierna passeerden de arbeiders de Sampsonje-brug in de richting van de Troitski-brug, om op het Paleisplein te komen. De troepen verhinderdeu de menigte niet. Aan den Prtarsburgschen kant worden 4000 werk lieden door lanciers in tweeen gedeeld. Het meerendeel van de arbeiders trok verder. Het afgesueden kleinere deel groeide snel in aantal en trok het eerste deel kalm natoen zij de Troitski-brug bereikten, stuitten zij op infanterie en lanciers. De muziek speelde bij het oprukkea. De menigte bleef besluit.enloos staan. De ruiters wierpen zich met de blanke sabel op de ongeveer 9000 menschen tellende menigte en dreef ben terug. Hierbij werden verscheidene personen gewond. Daarna snelden de teruggejaagden de naburige straten in, vervolgd door de cavelerie. Nu drong de menigte naar de Troitski-brug waar de ruiterij haar eveneens met de blanke sabel ontving. De Petereburgsche priester Gapon is aan den Petersburgschen kant door politie in hechtenis genomen. (1 uur 50.) De wanordeljjkhedsn nemen toe. Ds betoogiugen wordei dreigeud. D» soldaten hebben geschotea. Er zijn doodeD en gekwetsten. De pope Gapou ia in hecbtenia genomen. (2 mar 85.) De manigte en aoldatei zijn in botsiug rondona ket paleia. De soldaten zjju niet bij mschle de menigte turug te driven. De troepen gaan voert aaet acbielea. Het volk reept hoera 1 Er zijn 80 manifeatanten gedood of gewond. De leidera vaa de ieetooging wekkeu de menigte op, naar het paleia te Snellen, om er te sterren. De meaigte jaicht. Op het Soewarof-plein bij de Troitski-brng hebben de troepen drie aalvo'a gelost op de arbeidera die van den Peterburg^chen oever kwamea. Zij wonden er vjjf die in huurrijtuigen werden weggehaald. (km twee uur losten de troepen voor het Winterpaleis twee salvo's, een in de richting van ket Winterpaleis, het andere in die van het Nefski-prospekt. (2 uar 60). De toestand wordt tragisch. De politie eischt sleden op voor het vervoer van ge- wonden. Een lang bloedspoor kleurt de sneenw. (Half drie.) De menigte werklieden, die bjj den Alejandertuin waren samengeschoold, beproefden over de hekken heea te klimmen om naar bet plein van bet paleis te kcmen. Maar de troepen beletteu hun dit. Achter den Moskouschen slag- boom namen de werklieden bezit van de Kerosin- magazijnen. In ket stadsgedeelte van Wssail- jefaki Oatrof vielen eveneens dooden. Hier kwamen ongeveer 10,600 werklieden bijeen. Nadat zij vau de brag waren teruggedrongeD, werden er bij de werkliedencluk uit de vensters van omliggende gebouwen een menigte proclamaties geworpen. Een werkman hield ait een venster een toespraak tot zijn kameraden, waarin hjj het had over de gewelddadigbeid der troepen en over de houding van den Czaar tegen hat volk. De menigte toonde sympathie voor wat de man zeide. Een werkman riep Weg met de autoeratie! Toen op den Schliisselburger straatweg het eerste blinde schot viel, begon de menigte met kracht vooruit te dringen. De kozakken sloegen er in het begin met de zwepen en met de platte sabel op los, wat verscheidene verwondiugen veroor- zaakte. Hierop zonken de vooraan staande werk- liepen op de knitdn en smeeklen den kozakken, hen naar den Czaar te laten gaan. Zij riepeu Wij zijn niet tegen den Czaar, wij willen hem zelven de voile waarheid zeggen, zrjt genadig, laat ons door, naar den Czaar. Maar hun smeeken was vruchteloos. Toen drong de menigte opnieuw vooruit en driemaal werd er op haar gevnurd. De menigte week, het grootste gedeelte trok terug tot aan den overkant van de Newa. Een kleiner gedeelte hield stand, docb werd door bereden patrouilles uiteerigeworpen. Een dertigtal menschen zijn er gekwetst. De stemming onder de werk liedeu is ruatig en gedrukt. Om half twee werd bun dringen, Winterpaleis toe, sterKer. De militairen trok ken de sabel en hidden met moeite den aandrang tegen. Er werd versterking verlangd. (8 uur 12). De toestand wordt hoe laDger hoe ernstiger. De troepen schoten. Er vielen 150 dooden en gewonden. Om half drie zijn weer 30 menschen gekwetst door de charges van de kozakken. Op de Troitski-brug schieten de troepen ook. Vijf berries worden meegevoerd. Het paleis wordt vrij gemaakt. De troepen zetten de betoogers na. De pope Gapon is gekwetat. Een superintendent van de politie en een kozak zijn gedood, een officier is gekwetst. Vanmiddag om twee uur trok een menigte van vele duizenden naar het plein voor het Winter paleis waar bij de botsingen met de troepen ongeveer 150 dooden zijn gevallen en vele ge wonden. In de wijk Wassiljefsky Ostrof worden barrikaden gebouwd. De telegraaflijnen worden vrrnield. De arbeiders wapenen zich met sabela en gereedschappen. Tegen half vier volgt een botsmg op het Nefski-prospekt, waarbij 30 dooden en vele gewonden vielen. (Nader van 3 uur 45.) Een groot aantal werklielen, die uit Wassiljefsky-Ostrof het eiland tusachen Groote en Kleine Hewa over de Nicolaasbrug wilden opdringen naar het Winterpaleis, werden ternggedrongen. Hierbij werden vier personen gekwetst. Een kozak werd gedood. Een officier gekwetat De menigte be- sloot tot gewapenden tegenstand. In Wassiljefsky Ostrof werden toen ijzerdraadversperringeu ge- spannen en een deel der oproerlingen trok heen om wapens te halen. Aan voorbijgaande officieren werd de sabel afgenomen. V6or de menigte die van de Poetiloffabriek kwam Hep, een krnis in de hand, de priester Gapon. Naast hem een boer met een doorschoten portret van den Czaar. Gapon is gekwetst. Onder de dooden is een adjunct van den inspectear over een wijk der stad. (4 uur 30.) Het volk begint een gewapenden tegenstand te bieden en spaut ijzeren draden over de breedte der straten op het eiland Wassiljefski Ostrof, ten einde de charges der ruiterij te verhindereu. Het werpt de telegraafpalen omvar. Op het eiland worden barricades opgericht. Om 3 uur 40 zijn er drie salvo's afgescboten in Nefsky Prospect. Dertig menschen zijn gedood, velen zijn gekwetst. He? volk gooit met steenen naar de officieren. Bij de botsing met de aienigte zoo laidt een nadere tijding van 3 uur SO vielen er bij het Winterpaleis oageveer honderdvgftig dooden. Dicht bij het Winterpaleie, op het Senaatsplein hielden de werklieden een automobiel der Petcri- bnrger telegraafagentuur aan en haalden er de menschea die er in zaten uit. De wagen werd vernielil. Bjj het voorbijrgden van officieren riep de woedende menigte: ,Grjjpt hen!" Tegen half drie werd het plein voor het Winter paleis schoongeveegd. De troepea achtervolgdea de oproerlingen, die zich in de aangreaseude straten verspreiddea. Een sehrikkeljjk sebouwspel was het, toen da gekwetsten en de afsehuwelijk verminkte dooden over Newiky Proapeet werden weggebracht. Er waren vromwen en kinderen bjj. (4 uar 50.) One half visr heaft de gewapende macht op Nefsky Prospeat, in de buurt van de Admiraliteit, de dicht opeengedrongen menigte verapreid door drie salvo's, welke dertig menschen hebben gedood en velen gekwetst. Hevig verbitterd is de menigte in het centrum der stad tegen de officieren. Men rukt hun de epanletten af an slaat hen en roept#Moordenaara Bij het voorbijdragan van de gekwetsten ontblooten de menschen het hoofd en roepen »Hoezee 't Bericht, dat Gapon zou zijn gevangen genomen, wordt niet bevestigd. De politie heeft zich vergist en in zijn plaats een anderen priester gevangen genomen. (6 uur 10.) Bij het invallen van de duisternis verminderde de menigte in het centrum van de stad. Cavalerie en infanterie bivakkaeren op bet plein voor het Winterpaleis. Sterke afdeelingen ruiterij houden patrouilles door de straten.. Tegen vier on' hebben de troepen in Wassil jefski Ostrof driemaal geschoten op een gebarri- cadeerd gedeelte, wat verwarring veroorzaakte, maar de menigte niet uiteen dreef. Op andere punten van de stad geen groota samenscholingen. (9 uur 30.) Hoewel de werklieden van de Warschau- en Moskou-spoorwcgen den arbeid heb ben gestaakt, gaan zoowel bet personen- als het goederenvervoer door, hoewel het moeilijkheden geeft. Op Nefsky Prospect is een groote menigte bij een. Het volk tracht de straten met bauken en hekwerk af te sluiten voor de ruiterij. Een nauwkeurige raming van het aantal slacht- offers der onlusten van heden is nog niet mogelijk. Een bezoek aan drie ziekenhuizen geeft de cijfers 123 gekwetsten en 23 dooden, docb vele gekwetsten zijn naar particuliere woningen gebracht en dooden naar begraafplaatsen. Knapen en werklieden die naar Tsaarkoje Selo liepen, waar de Czaar vertoefd, zjjn door troepen teruggedreven na bloedige botsingen. De wijk Wassiljefski Ostrof is vanavond in duisternis gehuld. Er werden winkels geplunderd en werklieden wapenen zich om morgen den strijd te hervatten. Het gerucht gaat, dat zij een dy- namietbergplaats bemachtigd hebben en ook dat dertig of veertigduizend stakers uit Kolmino, zestien Engelsche mijlen van Petersburg af, ge- wapend naar de hoofdstad trekken. Graven!)age, 23 Jan. l)e gemeenteraad verwierp met 27 tegen 11 stemmen een voorstel om mede te werken tot plaarsing van het Vredes- paleis op de Maliebaan en met 20 tegen 18 stemmen, dat om mede te werken tot plaatsing op de Koekamp. Te Zicrikzee wordt door de vroaw van dea gewezen evangelist A. Weltevreden, die wegens brandstichting tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, weder een poging gedaan om gratis voor haar man te verkrijgen. Zij verzamelt daartos handteekeningen op een adres aan H. M. ds Koningin. Men meldt nit Almelo Het groote prijsverschil der suiker in ons land en in Duitschland maakt het voor menigeen ver- leidelijk de goedkoope Duitsche suiker ons land binnen te smokkelen. Dit deed ook een Duitsche vrouw. Met een kinderwagen, gevuld met saiker, ging zij de grens te Glanerbrugge over en naar een wiukel. Juist toen zij de waar wilde afleveren, ia zij door een kommies betrapt. De suiker en de kinderwagen zijn in beslag genomen en zij zelf gevankelijk naar Almelo overgebracht. Naar gemeld wordt, is bij den Minister van BinnenlaEdsche zaken een klacbt ingediend door Ds. v. d. Heide te Eugelum tegen den burgemeester van Menaldnmadeel voor bet feit, dat deze geen formulieren voor adspirant-kiezers wil afgeven, anders dan op vertoon van de namen deradspiranfen, Ds. v. d. Heide betoogt, dat deze houding ingaat tegen de uitdrnkkelijke bedoelingen van den Minister, door dezen bij de laatste begrooting kenbaar gemaakt. Uit Oldenzaal meldt men Het pakhuis van den heer Cohen, fabrik&nt van poetskatoen, is door te zware belasting inge- stort. De landbouwerswoniug van B. aan den Roomweg te Enscbede is Zaterdag door een fellen brand in de aseh gelegd. Het vee alleeD is gered. Alles was verzekeid. Te Afferden is Zaterdagmorgen een lood- gieter bij het doen van zijn werk door de glad- beid uit de goot van een huis gevallen. flij is kort na den val overleden. Hoe mea een snoek van 19 pond ving. In een polder bij Oudewater waren twee arbeiders bezig langs den waterkant staande boomen te rooien. Het gat, waarin een boom had gestaan, was des aronds open blijven liggen en vol water geloopen. Toen de arbeiders dea morgens bij hun weik kwamen, zagen zij in het gat een grooten snoek liggen. Docb hoe die te bemachtigen Men maakte aan een touw een strife, wist dien em het lichaam van den snoek te werpen en zoo het dier op het land te trekken. Hoewel door den ttrik eenigzins beschadigd, zag het dier er pracbtig uit. Uit Breda wordt gemeld Er gingen hniveringwekkeude geruchtea door de stad van een gruwelijken vader, die zja kind met het hoofd tegen een boom zou hebben ge stagen, dat de dood volgde. De waarheid hierin is Diet z66 erg, maar au fond is het gerucht waar. Nsbij Ulvenhont staat een woonwagen, waarin de kermisreiziger Netten met zijne facnilie verblijf boudt. Daartoe beboort ook een Sjarig jongentje, een stiefzoontje van NetteD, dst vroeger b|" zijn grootouders te Weert was opgevoed en dat zich niet sehikken kon in het Nomadetleven zijner onde'i. Herhaaldelijk reeds was het knaapje weggeloopen en door de politie dan weer naar zijne ouders ternggeleid. Dat jongentje was Dinsdagavond overleden eu de dokter, die den dood couslateerde, trof op het Ijjkje zooveel blauwe plekken eu andere sporen van mishandeling aan, dat hi) voorloopig weigerd# de oorzaak van den dood op te geven. Dit had tengevolge, dat de justitie van hier naar Ulvenhout ging en dat het lijkje gerechtelijk wera gescbonwd. Nader wordt gemeld De justitie uit Breda heeft Donderdag te Ginne- ken haar onderzoek voortgezet in de zaak van den waarschijnlijk plaats gebad hebbesden moord op het achtjarig knaapje van den kermisreiziger N. De sectie, ingesteld door de officieren van gezondheid Butner en Deknatel heeft naar men mededeelt, aangetoond, dat het kind een geweld- dadigen dood gestorven is. N. blijft echter alle schuld ontkennen en zegt, dat het kind uit den wagen gevallen was en op de plaats dood bleef. Naar men vemeemt is het aan do justitie na een ijvervolle, onvermoeide instructie rnogen ge- lukken den vader vau het doodelijk mishandelde Sjarig kind in den woonwagen te Ginueken tot de bekentenis te brengen, dat hij aan dsn dood de schuldige is. De ontaarde vader blijft alzoo voorloopig in bet Huis van bewaring bewaard. oor verscheiden Rotterdammers was bet Zondag een verrassing, dat de IJsclub Kralingen te 10 uur haar bauen opende. Er was muziek en het ging er vroolijk toe. IJs en weder dienende, volgen Donderdag en Zondag de groote wedstrijden bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der IJsclnb. Niettegenstaande de onbetronwbaarheid van het ijs werd ook op de Plassen bij Rotterdam druk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2