A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandersn. No. 4G37. glMUM RBAAD. Dinsdag 17 Januari 1905 45e Jaargang. abonnement FEULILETON. MET VALSCHE PAPIEREN. Telegrafische berichten. Inzending van advertentiSn voor 3 uren op den dag der uitgave De ooHog tusschen RissSand en Japan. TER NEUZEN, 16 Januari 1905. flRSElZEISCHE COERAST. -Kb-"®"1 (g, Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenta 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVEBTENTllK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor clkeu regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■fit blad vex«chijnt Vrijd»ff»vond, ait^ezimderd op Feestitagen, bij de Firms P. J* VAS DE 1AIDE te Ter Mensen. De Burgemeestev der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eerie Openbare Terg van den Gemeenteraad is belegd tegen Oonderdag den l» Januari 1005, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 16 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Er komt een klein beetje leven op liet al maanden- lano- stille oorlogsterrein in Mantsjoerije. De Russische bereden infanterie (een wapen dat, naar men zick wet berinneren za), ook een groote rol heeft gespeeld m den Transvaai-oorl jg) heeft getracht de Japansche verbindmgs- liinen te verbreken. Het blijkt nu, dat deze nuters deel nitmaakten van de afdeeling van generaal Mistjenko, rnrbonden met het 2e regiment infanterie en een af deeling spoorwegbewakers. Met 12 kanonnen omsingelden zij een Japansclien post bij Nioetsjiatoen ze werden ten slotte toch terugge- dreven met een verlies van 80 man- Verder heeft een afdeeling van 500 kozakken de Ja pansche proviandeeringen te Haopangtse bij Nioetsjwang v^rDiolii Generaal Stoessel met de zijnen heeft zich gister te Dalni ingescheept aan boord van het Japansche schip de vOgoera-Maroe", dat hen naar Nagasaki zal brengen. Er ziin reeds vele officieren en soldaten als krijgsge- vangenen naar Japai gebracht; zij zijn zeer tevreden over de manier, waarop ze behandeld worden. Er gaai een gerucht weer door de s-Echo d« Pans m om- loop gebracht dat Rusland van een of andere neu- neutrale mogendheid een eilandje in dem Indischen Oceaan heeft gekocht, om als steunpuut te dienen voor Rodiestvrenski's eskader. Nu, dat Rusland daar wel een miliioentje voor over zou hebben, vrillen wij gaarne aannemen, maar 'tis zeer de vraag, of een onzijdige staat wel zoo vriendelijk geweest iB. Een telegram uit Tokio meldt Uit de tot hiertoe ingewonnen inhchtingen blykt dat het effectief der bezetting te Port-Arthur 50,000 man bedroeg. Buiten de reeds vermelde 23,000 krijgs- gevangenen, zullen 13,000 gewonden na lierstelling als kriigsgevangenen naar Japan kunnen gebracht worden. 1608 Russische krijgsgevangenen, waaronder 50 offi cieren zijn aangekomen en in een dorp bij Nagasaki opgesl'oten. De officieren mogen vrijelijk door het dorp wandelen. Men seint uit Tokio aan de Londensche bladen Ongeveer 600 officieren van de vloot zijn bevorderd twee schout-bij-nachts worden viee-admiraal. Een mechaiiische mijn, aenkelijk van V\ ladiwostok, is op de Japansche kust aangedreven. Generaal Stoessel en zijne familie, de generaals Reiss, Fock en Smyrnof en andere officieren, zijn met den trein naar Dalni vertrokken en zullen vandaag met de (taoera Maroe naar Nagasaki vertrekken. Op de beurs te Tokio lieerschte gisteres groote op- schudding op het bericht dat de Czaar een vraag om bemiddeling aan Koning Eduard bad gezonden bet bleek een beursmanoeuvre te zijn. Tokio, 13 Jan. De Japansche kruiser lokiwa heelt Woensd'ag in de Japansche zee het Engelsche stoomschip 10) IV Erik Vou Wambold was zoo even van een vermotiendeu exercitie thuis gekomen en lag in losgeknoopte uniform op de sofa met een sigarette in den nrond. Voor hem op de tafel stond een glas wijn met water waarvan hij bij tusschen poozen een verfrisechenden drunk nam. De oppasser was in de kamer daaruaast bezig de laarzen en sporen van zijn heer te poetsen De vensters stonden open en gaven dus vrijen toegang aau de heerlijke buileulucht. Opeens hoorde Erik voetstappen naderen. Het scheen wel of de komende persoon niet wel was: zijn *tap was langzaam en slepend. De reeds half geopende deur werd verder geopend - stond op den drempel. In hem was moeilijk den flinken officier herkennen, zijn houding was vervallen. Hij was in gri-ze burgerkleeding, die zeer goed harmonieerde met zijn bleeke gelaatskleur. Erik sprong schiikt op. fljongeu", riep hij uit, ,je ziet er uit als graaf Hansen, toeu hij door zijn geliefde vergiftigd was" Koirt gevoelde hoe passend deze vtrgelijking was. De woorden van mijnheer Morris waren scherp vergif geweesl. z/.Ie hebt gtiijk, vriend", antwoordde Koert met een zwakken glimlach //ik voel dat ik niet in orde ben eeue zware verkoudbeid, geloof ik. j,Rosely", dat met kolen geladen is, opgebracbtdelu ding was bestemd voor Wladiwostok. Tokio, 14 Jan. De Japansche torpedoboot 72 heelt Donderdag in de straat van Tsoesjima het Britsche stoomschip ,Lethington" opgebracht, met een lading steenkool voor Wladiwostok. Het schip werd naar Sasebo geleid. Het departement van Marine maakt bekend dat een onderzeesche aanvullingsvloot georganiseerd wordt. Tokio, 14 Jan. De Russen leden Donderdag een nederlaag bij Yinkou, achterlatende 62 dooden en 6 gewonden het verlies is ruim 200 man. Petersburg, 14 Jan. Een dagorder aan het leger en de vloot luidt als volgt Port-Arthur is in 's vijands handen gevallen. Ell maanden hebben de verdedigers gestreden, meer dan zeven maaaden lang was het garnizoen afgesneden van ile buitenwereld, en zonder hulp. Zonder morren werden de ontberingen van het beleg en de zedelijke kwellin- gen, naarmate de belegeraars verder doordrongen, ver- dragen leven en bloed werden niet gespaard en een handvol Russen hielden het uit in de vesting, in de vaste hoop op ontzet, in weerwil der woedende aan- vallen van den tegenstander. Met trots volgde Rusland deze heldendaden de geheele wereld boog zich voor die heldhaftige stemming. Toen de middelen tot verdedi- a-ing opraakten en de vijand met steeds vernieuwde krachten bieef aanvallen, moesten de belegerden, hun heldendaad voleindigend hetopge»en tegen de overmacht. Vrede zij de asch der gevallenen, onvergetelijk hun na- gedachtenis. Ver van Rusland sterft gij voor Rusland s zaak, vol liefde vooi den Keizer en het vadeiland. Aan de overlevenden valt de roem ten deel. (jod heele uwe wonden, schenke u kracht en geduld, om de u opgelegde nieuwe, zware beproeving te dragen Onze tegenstander is sterk en koen, o- tzaglijk moeilijk is de strijd tegen hem, op tienduinenden wersten van de bron onzer kracht; maar Rusland is machtig, in zijn duizend- jarig bestaan heeft het nog zwaarder beproevingen door- staan, aan dreigender gevaren het boofd geboden, en telkens kwam bet uit den strijd te voorschijn sterkei en met nieuwe macht. Onze nederlagen zijn zwaar, maar terwijl wij onze verliezen betreuren, willen wij ons met laten terneerslaan Met geheel Rusland vertrouw ik, dat het uur der overwinning spoedig 3iaan zal ik bid God, dat Hij mijne trouwe troepen en vloten zegene, opdat zij vereenigd, den vijand verpletteren en de eer en den roem van Rusland steunen. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 uren, fe houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling lngekomen stukkenwijzigen verordening tot heffing vergunningsrecht verkoop sterken drank in het klein bespreking gebruik mili- tairen grond bij loodsenwachtaanvraag grond in erfpacht door J. de Leeuw. Een weeuwtje van middelbaren leefiijd uit Zuiddorpe trsd dezer dagen in het huwelijk met een weduwnaar van Koewacht. Op den dag van het huwtlijk begaf zij zich met haar bezittingen Van nacht was ilc heel onpasselijk en heb ik uuijn vronw veel moeite bezorgd. Ik kwam hier naar Mainz, urn mij eens door onzen en Koert te en haar echtgenoot naar diens woniug. Hier nieck echter ook al spoedig, dat het geluk niet bestendig van duur is. Na drie dagen kwam het de vrouw toch het meest gewenscht voor haar vroegere haardstede weder op te zoeken. Op een oogenblik, dat manlief zich voor een paar uurtjes verwijderd had, Het zij haar boeltje gauw opladen en indachtig aau het: ^Oust West, thuis best", poetste zij in vliegende vaart de plaat, haar man ten prooi latende aan hartzeer en kwelling. M.Ct. Boschkapelle. Door de landbonwers in den Van Lijnden-polder, die tot een beetenbond ver eenigd zijn, is de opbrengst van pi. m. 1 50 gemeten verkocht aan den heer P. Malotaux te Sas van Gent op de volgende zeer gunstige condities Voor de beeten, die geleverd worden van 20 tot en met 23 September, wordt betaald f 12,50 van 25 September tot 1 October 12 van 1 Oct. tot 25 Novem. f 11,50, alles zonder eenige korting. Deze pijzen zijn vooral hierom gunstig, dewijl alle leden van den bond zeer dicht bij de leveringsplaats wonen, n.l. 't Hellegat. Verleden jaar konden dezelfde landbouwers slechts 9,25 bedingen, voor de geheele levering geldig, terwijl zij daarbij nog verplicht waren van elk gecontracteerd gemel 4000 KG- te leveren voor 1 October. Clinge. Omtrent den moord te Kemseke kun nen wij nog het volgende mededeelen. Langs den straatweg naar Stekene woonden naast elkander de 40jarige herbergier H. Temmerman en het huisgezin De Boos. Sinds langen tijd was een groote oneenigtieid tus schen beide huisgezinnen ontstaan, zoo zelfs dat zij onlangs voor de rechtbank te Deudermonde zijn moeten verscbijnen. Diusdagnamiddag kregen Temmerman en tie 19jarige zoon De Boos woorden over het plaataen van een voertuig. Na eenige woordenwi'sseling greep De Boos een stuk sparreu- hout en gaf daarmee zijn buurman zulk een slag op het hoofd, dat hij bewusteloos ter aarde stortte. De ongelukkige kon geen woord uitbrengen en na een uur ljjdens stierf hij zonder eenige verklaring te kunnez afleggen. De dader had inmiddels de vlucht genomen. Op zijn gedrag was nooit iets te zeggen gevallen, alleen was hij zeer opvliegend van karakter. Donderdag vervoegde hij zich bij de politie te St. Gilles (Brussel) mededeelen de, dat hij te Kemseke een moord gepleegd had en zich in handen van het gerecht kwam stellen. Eerst dokter te laten onderzoeken. Wees zoo goed Erik en laat mij een flesch wijn brengen, om weer in mijn oude luim te komen". fFians," riep Wambold den oppasser toe, //loop gauw eens naar het hwtel hierover en haal drie flesschen GundheimeT." ^Jawel, heer luitenant," antwoordde de oppasser nit de kamer daarnaasthij wierp laarzen eu sporen neer en snelde heen. Koert legde zijn rijzweep op de tafel, zijn hoed op een sloel en liet zich vermoeid op de sofa nedervallen. ^Kijk mij maar niet zoo bezorgd aan, Erik het zal wel weer overgaan. Hoe luchthartiger men met zijn gezondheid omspriugt,, des te langer behoudt men ze." Erik kwam naast hem zitten en greep de hand van zijn vriend. ,/Wil je mij niet zeggen hoe je zoo je gezondheid gerumeerd hebt, Koert? Je waart zoo gezonr als een visch." O, dat zal wel weer komen Koerts toestand kwam Von Wambold raadsel achtig voor. #Het verwondtrt me, dat je niet liever bij je vrouw gebleven bent, Koert. Zij moest je thuis gehouden hebben. Onze vriend, de dokter, zou zeker naar Bibrich gekomen zijn om je te zien.' Zwaarmoedig hield Koert de hand voor de oogen ffZij heeft mij den ganschen nacht verpleegd ik heb haar zooveel moeite bezorgd, dat zij nu zelf oppassing noodig heelt. En mijn verlof is weidra verstreken op grond van mijn gezondheidstocstaud meende men met een kraiikzi-in;ge te doen te hebben, doch toen een telegrafisch bericht uit Kemseke de verklaring bevestigde werd de plich- tige naar de strafgevangenis te Dendermonde overgebracht. Zooals wij in het vorig bericht nog meldden, was Vrijdag het parket te Kemseke om een nader onderzoek in te stellen. Het was vergezeld door twee wetsdokters en een deskuudige. Nadat de lijkschouwing had plaats gehad, wtrd het slacht- offer begraven. De begrafenis was zeer aandoenlijk. Achter het lijk gingen de kinderen en naastbe- staanden evenals de leden vau de vereeniging ffOnderlinge bijstand" en van de Doelraaatschappij, waarvan de overledene lid was. Bij de laatste vereeniging had hij daags voor zijn dood nog in voile vrengde den teerdag meegevierd. Koewacht. Zondagnamiddag had alhier ten huize van den heer H. D. lJsebaert de e-rste jaarlijksche vergadering plaats van de afdeeling Koewacht van den B. K. Boerenboud. Byna al de leden waren opgekomen. De secretaris gaf verslag over de werkzaamheden van den Bund in het afgeloopen jaar en constateerde met genoegen dat in den loop van 1904 het ledental van 45 tot 68 geklommen is. De rekening en verant- woording van den penningmeester werd vervolgens goedgekeurd. Verschillende deden opgave voor kuustmest en chilisalpeter, waarvan de aanbesteding door het hoofdbestuur binnenkort zal gehouden worden. De heer E. David deed een voorstel om te komen tot een onderlinge verzekering van vee, dat voor de consumptie afgekeurd wordt. Na eenige discussie verklaarden zich er 23 voor, 12 tegen, terwijl er 10 onthoudingen waren. Het bestuur zal verder de zaak overwegen. St. Jansteen. Door het telephoonkantoor alhier zijn in het afgeloopen jaar 948 telegrammen behandeld, waarvan ontvangen 563 en verzonden 385. wil ik vandaag trachten verlenging van mijn verlof te krijgen." Uit Koerts horstzak kwameu nu de docnmenten te voorschijn, die mijnheer Morris hem ter lezing ven had. Erik merkte ze dadelijk op. »Wat heb je daar voor advocatenromBael in den zak Berghaupt kleurde en stak ze dieper in den zak. z/Het zijn akten van de tante mijner vrouw, ik zal ze haar naar Londen nazenden. Zij liet ze bij ons liggen en schreef er nu om," stotterde hij. Wambold had geen reden om aan de woorden zijbs vrienda te twijfelen en dat deed hij ook niet. Doch eensklaps kreeg hij lust om die akten te zien, niet ait zuivere nieuwsgierigheid, maar omdat hij vermoedde, dat de ongewone toestand van ziju vriend op de eene of andere wijze met die akten in verband stond. Koert weigerde echter met zulk een standvastigheid en zooveel angst tevens, dat Erik dadelijk van zijn verlangen afzag. De oppasser kwam met de wijn. Bijna gulzig dronk Koert verscheideue glazen van den zwaren wijn en scheen toen inderdaad verkwikt te zijn. z/Je zult wel denken dat ik wat vreemd ben in mijn handelingen," sprak Koert verontschuldigend *lk gevoel dat en het doet mij leed, maar ik kan er niets aan veranderen. Wees intusschen ver- zekerd Erik, dat ik altijd je vrieudschap waardig zal blijven." z/Neem mij niet kwalijk, Koert, als ik door groote verandering in je handelingen allerlei gedachten bij mij voel opkomen. Je spreekt daar duidelijk de vrees uit dat er een tijd kan komei, waarin ik de waarde van je vrieudschap zou miskenneu. Wat beduidt dat Zoo spreekt mijn 's Grarenhage, 16 Jan. De Duitsche Keizer verleende, in verband met het bezoek van de Duitsche vloot in den vorigen zomer aan Neder land aan den Minister van Marine het Grootkruia van de orde van den Booden Adelaaraan den Schout bij nacht Van Nes en Wentholt de Kroon- orde 2e klasse met de Steraan den kapit.ein ter zee Hoekwater de Boode Adelaar 2e klasse en aan den luitenant ter zee le klasse Jhr. Van Geen, adjudant eu particulier secretaris der Ko- ningin, de Kroonorde 3e klasse. kameraad, een geacht soldaat uit een der beste familien des lands? Een man die een engel van een vrouw beait en wiens financiesle omstandig- heden hem ver boven de zorgen van het dagelijksch leven verheffen Koert dat begrijpe wie het kan »Je wilt daarmee bet bewijs leveren, dat het uur nooit zal komen, waarin je aan je zelf de vraag zoudt moeten doen of ik je vrieudschap waardig ben. Je hebt gelijk, die tijd zal nooit komendaarvoor ben je te goed, te edel. Ik zal het zoo weten in te richten, dat je nooit zelfverwijt zult hebben. Ik geef u mijn woord, dat ik alleen alles zal lijden wat er geleden moet worden. Erik, ik heb mijn vrouw aan je te danken, en als ik ooit je achling of vrieudschap mocht verspelen, als andere gevoelens dan die van iunige dankbaarheid bij mij opkwamen, dan ik geef je mijn eerewoord er op dan..." Koert begon plotseliug te lachen, greep ziju geheel verbluften vriend bij de hand en trok hem bij zich op de sofa. //Dat is dom gebabbel, Erik. Je moet wat toegevend zijn met mijn overspanning. Je weet, ik werd altijd door voorgevoel geplaagd en zag altijd alles donker in. Met de jaren slijt dat wel. Laten we vroolijk zijn; je wijn is voortreffelijk. Als ik zoo bij je zit, ben ik spoedig weer de oude." Maar de diepe ernst op 't anders zoo vroolijk gelaat vau Erik liet zich niet verdrijveu. Hij dronk een glas wijn met zijn vriend, maar sprak geen woord. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1