Advertentien. gehuurd, waar hij door S. uiet kon worden lastig gevallen. Schandelijke briefkaarten, door S. aan K. met 't adres van diens patroon geschreven, hadden voorts den jongen al lang geergerd, evenals de voortdurende pogingen van S. om hem van zijn meisje te doen afzien en Dinsdsgochtend schijnt nu S. weer iets te hebben gezegd of gedaan dat K. eindelijk in woede deed uilbarsten. Hij, die ons dit met eenige hier niet te noemen bijzonderheden vertelde, zeivDat hij hem eindelijk te lijf ging, is geen wonder En indien de feiten juist zijn (en dat schijut 't geval te wezen) dan stemmen we daarmee in. De moeder is een bejaarde, ziekelgke vrouw. (H. Ct.) Uit Hilversnm meldt men Woensdag in den vroegen ochtend heeft alhier in een perceel aan den Geuzenweg, bewoond door J. v. d. H., een brand plaats gehad, onder zeer verdachte omstandigheden. Ongeveer half een brak er op den zolder brand uit, die metbehulp van buren gebluscbt kon worden. De bewoners verlieten daarna bet huis om den nacht elders door te brengen. Om 5 uur in den morgen stond evenwel een beneden-achterkamer eensklaps in lichtelaaie. Ook deze brand werd gebluscbt, mede door den bewoner, die £en der eersten ter plaatse was. Alles was eerst kort geleden ver- zekerd. De policie stelde tot in den namiddag een onderzoek ter plaatse in. Er werd o. m. vast- gesteld, dat het half verbrande vloerkleed in de achterkamer met petroleum overgoten was. Van der H. is gearresteerd. Te Rixdorf, bij Berlijn, heeft eergisteren een man zijne drie kinderen, van wie het oudste ruim drie jaar oud was, opgehangen. Yervolgens heeft hij getracht 2ichzelf van kant te maken, maar deze poging is door de komst van een politieageut mislukt. De man heet Arthur Mer- dersky en is 28 jaar oud. Vroeger was hij draaier van beroep, later kelner, en in den aller- laatsten tijd liep hij met negotie. Hij was aan den drank en mishandelde soma zijn vrouw, die dan wel eens wegliep. Donderdag j.l. had zij ook weer een goed heenkomen bij haar familie gezocht. De man moet toen een walg van zich- zelf hebben gekregen. Voor 't overige schijnt hij vaak geklaagd te hebben, dat zijn vrouw het huishoaden verwaarloosde. Gistermorgen halfelf kwarn hij iu een tapperij in z\jn buurt en gaf aan den kastelein twee pakjes met het verzoek, ze later twee kennissen ter hand te willen stellen. In het eene pakje zat zijn trauwring. Verder zei hij, als in een droom, tegen den kastelein De kinderen hangen al nu zal ik het zelfook niet lang meer maken". Toen hij kort daarop heenging, riep de kastelein een agent, die zich, door met de sabel een ruit in te slaan, toegang tot zijn woning verschafte en de poging van Merdersky, ook zichzelf door ophanging van het leven te berooven, nog juist kon verijdelen. De kindertjes, twee jongens en een meisje, hingen naast elkaar aan een ijzeren ledikant. Dejoogste twee waren reeds dood, het oudste gaf nog zwakke teekens van leven en werd naar een ziekenhuis overgebracht, maar toen het daar aankwam, was het reeds overleden. De moordenaar is natuurlijk in hechtenis genomen. De dames-studenten te New-York zijn lievertjes, die als waar is wat een bericht- gever aldaar van het ^Berliner Tagebl." meldt, bij 't ffontgroenen" haar mannelijke collega's in Europa nog ver overtroffen. De dames hebben een vereeniging, waar de nieuwelingen zich aan de griezeligste proeven moeten onderwerpen. Zoo werden er onlangs eenigen in een kamer gebracht, waar eerst voor haar oogen ijzers gloeiend werden gemaaktdaarna werden de *groenen" geblinddoekt, haar rug ont- bloot en deze dan met ijs aangeraakt, terwijl de gloeiende ijzers werden gedrukt op een stuk rund- vleesch, wat brandlucht gaf. Een andere //grap" was, dat voor de groenen een schaal met levende wormen werd geplaatst, die ze moesten opetenzij werden dan weer ge blinddoekt, waarna men haar kond geworden macaroni in den mond stak. Alle zeven meisjes, die zich aan deze uitingen ran kameraadschappelijkheid onderwierpen, zijn ziek geworden van angst en walging, 6en zoo zwaar, dat daardoor de zaak ruchtbaar is ge worden. Van Louise Michel, thans te Marseille over leden, wordt het volgende gemeld Louise Michel werd in 1888 op het slot Broncourt, in het departement Hsute-Marne, geboren, waar haar vader, de bezitter van het slot, haar een uitstekende opvoeding liet geven. Na zijn dood trok Louise naar Parijs, legde aldaar het examen voor onderwijzeres met goed gevolg af en opende een school. Gedurende het beleg van Parijs door de Duitschers, ging zij geregeld naar de wallen, en trachtte den moed der soldaten op te wekken, door op hunne verbeeldiDg te werken door het schetsen in hartstochtelijke taal van allerlei tafereelen van wraak en overwinning. Gewoonlijk kwam zjj dan zonder kousen en schoenen terug, daar zij die onderweg aan den een of anderen noodlijdende geschonken had. De Commune-beweging prikkelde niet weinig haar phantasie en wekte vurige idealen ran vbe- -yrijding van het proletariaat" e. d. in haar op. Het eind was, zooals men weetLouise Michel's verbanning naar Nieuw Caladonie. In het jaar 1880 keerde zij, toen de algemeene amnestie werd uitgevaardigd, terug. Henri Rochefort, die op Nieuw-Caladonie in hare nabijheid gewoond had, vertelde dat zij altijd in de weer was met anderen te helpen en daardoor zelf gebrek leed. Zoo sliep zij b. v. op den naakten grond en haar hut geleek vaak op een hospitaal, terwijl zij met de grootste toewijding en gedald hare patienten verpleegde. In 1881 nam zij te Londen aan het sociaal- revolutionair coDgres deel, waar zij o. a. den op den Czaar gepleegden moord, verheerlijkte, en waar zij met hartstocht protesteerde tegen de ver- oordeeling ran den anarchist Most. In 1883 verdween zij weder voor eenige jaren in de gevangenis, omdat zij een gewapende bende aangespoord had, om tot plundering der bakkers- winkels over te gaan. Ook nu weder, iu de ge vangenis te Clermont, was zij buitengewoon hulp- vaardig en hielp velen van hare medegevangenen. De kleine lijfrente, die Rochefort haar nagelaten had, list zij tot haar dood aan haar moeder uit- betalen. In 1885 verscheen zij weer op het tooneel, en trok door hare onstuimige redevoe- ringen in Erankrijk, zoowel als in Eugeland, de algemeene aandacht. Verleden jaar werd zij ernstig ziek, en ieeds meermalen verspreidde zich het gerucht, dat Louise Michel gestorven was. Een harer grootste tegenstanders zeide eens van haar het volgende t,Zij kwam op de wereld met de ziel eens apostels en het hart eener liefdezusterde over- spanning van haar geest, alsmede de heftigheid van haar temperament, bedierven alras de beide bovengenoemde eigenschappen." Ten slotte kan als bijzonderheid nog worden medegedeeld, dat hare liefde voor dieren, vooral voor zieke dieren, ook zeer groot was. Blinde dieren, verlaten katten, enz. enz. vonden bij haar altijd een goed onderkomen en eene liefderijke verzorging, waardoor zij dan ook bij haar andere spotnamen, den naam van >Ls Mere aux chats" verkreeg. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie I (Necrbosch-avond.) Mag ik even door middel van nw blad uw lezers opwekken voor bovengenoemden avond van a. s. Dinsdag te Ter Neuzen en Woensdag te Zaamslag Neerbosch is een bekende naam. Dan denken we aan het dorpje bij Njjmegen, waar 40 jaren reeds weezen een tehuis vonden en opvoeding en onderwijs en opleiding genoten. Thans worden daar ruim 4§0 weezen verzorgd onder leiding van den nieuwen directeur, Ds. Sehrijver, van wien men algemeen zegt, dat hij „de reehte man" is op die plaats. Gaarne willen wij ter- wille van dien arbeid met hem kennis maken en 't verblijdt ons, dat hij de Schelde daartoe wil overvaren. Wat ons hierin nog te meer aantrekt, is, dat hij bereid is de groote reis hierheen te maken met een 30-tal weezen, jongens en meisjes, die onder den aan Neerbosch reeds 34 jaar verbonden naam van den heer Sneep *de zangers en de speellieden" van Neerbosch vormen. Voor die christelijke samenkomst wekken wij Ter Nenzen en Zaamslag op. Ook Axel en Hoek. Als Hoek naar Ter Neuzen gaat, kan Axel naar Zaamslag komen. In beide kerken zal er zooveel mogelijk ge- zorgd worden voor goede zitplaatsen voor degenen, die geen vaste plaats in de beide kerk- gebouwen der Herv. gem. hebben. Weezen in Gods huiswaar kan men ze beter ontvangen Weezen wel te doen bladert er uw bijbel maar eens op door en 't slot zal u brengen zelfs aan Jacobus 1 27 Dat zij ook zingen van //den Vader der weezen" en tot Zijn eer vbij hun harp hun psalmen doen hooren", brengt ons ook in herinnering Ps. 68 5 en 6 (onberijmd). Ds. Sehrijver zal op dien avond mededeelingen doen aangaande de weesinrichting. waarvan hij in #Oosten" altjjd spreekt als van het ffweezen- dorp." Wie, die in deze winteravonden een gewijden, verheffenden en daarin een gezegenden avond wil hebben, make gebruik van deze gelegenheid. En wie geleerd heeft ook dezen eisch Gods z/Weldadigheid lief te hebben," kan dubbel genieten rijken en armen. Programma's a 25 ct. te verkrijgen voor Zaamslag bij de beide ouderlingen Wisse en den diaken C. de Blaaij en den ondergeteekende. Ter Neuzen gaf het reeds aan door advertentie. In 't belang der regeling is 't gewenscht om vroegtijdig programma's te nemen. Armen zijn zonder geld op dien avond even welkom Komt lezers steunt dien arbeid der christe lijke barmbartigheid Elke christelijke inrich- ting verdient den steun der christeljjke gemeente. En voor onzen tijd is het een zegen om door elk werk van barmhartigheid een dam te kunnen opwerpen tegen den breeden stroom van ellende, welke ook waarlijk is //vele in alle manier." Dank, geachte Redactievoor de opname dezer regelen. t. t. Gemeentenaad van Philippine. P O L I T I E. Aan het bureau van politie alhier, is als gevonden gedeponeerd een scheeruoes. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Op 5 Februari a. s., hopen onze geliefde ouders JOHANNES PETRUS VAN KOLK HENDRICA FAAS, hunne vijf en twintigjarige echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, J. J. VAN KOLK. A. H. VAN KOLK. Haarlem, 13 Jan. '05. Paul Krugerstraat 26,'00(L Met wederkeerige gelukwenschen, betuigt ondergeteekende zijn vriende- lijken (lank, voor de ontvangen blijken van belangstelling op 1 Januari. A. A. BEKAAR, Hoofd-Ingenieur-Directeur van den Rijks Waterstaat. Middelburg, Januari 1905. Zaamslag. G. VAN DIS. Mijnheer de Redacteur Wil s. v. p. de volgende regelen iu uw geeerd blad plaatsen. Bij voorbaat mijnen dank er voor. Naar men zegt, zal bij de eerstvolgende algemeene vergadering der Cooperatieve fabriek te Sas van Gent, door 't bestuur dier fabriek, of de meerderheid van dat bestuur, want wat ze daar praten is geheim, een voor- stel ingediend worden, om boven de jaarlijksche aflos- sing nog 80,000 extra af te lossen. Zoo'n voorstel zal wel bij weinig leden in den smaak vallen, denk ik, om reden wij zoodoende nooit geld in onze zakken krijgen en daar is de fabriek toch voor opgericht, geloof ik. Reken nu, dat de fabriek nog met 640,000 belast is, dan is ze toch immers na 32 jaar tl Irrnnon oirrnn/lnm O 't Cnnnnlrnr.tAu/l ,4 11 volkomen eigendom 't Spreekwoord zegtdie na komt, moet ook zorgen,. Daarom raadt ik alle medeleden der Cooperatieve fabriek aan, om bij de gewone aflos der/20,000 'sjaars te blijven. Geeft men eens toe aan meerderen aflos, waar zal 'teind wezen enwaa rlijk, we hebben al crisis genoeg doorstaan, in onze portemonaie, laat ons dit jaar er maar eens van profiteeren. Daarom zou ik willen, dat onze fabriek uitbetaalde, wat er van komen kan dat is goede cooperatie, waar we alien aan willen. 't Is te wenschen, dat't bestuur onzer fabriek spoedig zijne algemeene vergadering zal houden. andersdenk ik, dat dit jaar door de hooge prijzen, door andere fabrieken besteed, alles boven 't minimum ver- kocht wordt, en dan staat onze fabriek weer op't oude, slechte, doode punt van verleden jaar. Om dit te ont- springen is mijn inziens maar 66ne remedienamelijk /15 a /16 uitbetalen, zooals ik denk, dat dooreen wel kan. Als zoo uitbetaald wordt krijgen we bij een gunstig jaar ons maximum, anders maar't minimum en daar weten we alles van. Een voorstander der Cooperatieve fabriek. Vergadering van Zaterdag 31 December 1904. Aanwezig de heeren Ed. Taelman, A. Wiskerke, A. Minnebo, E. de Mul, Pi F. Wijne, de wethouder Arbroscheer en de Voorzitter. Afwezig de wethouder J. L. de Mulder door onge- steldheid. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de ordeingekomen etukken. Een schrijven van de Raadsleden De Mul, Wiskerke en Wijne om eene vergadering te beleggen op 31 Dec., waarin zij verzoeken den gemeenteraad in kennis te stellen van de inkomsten en uitgaven van 1904 en om nog andere zaken te bespreken. De Voorzitter vraagt om dat alles maar dadelijk te behandelen. De heer Wijne verzoekt eerst andere stnkken vooraf te laten gaan. Een missive van Heeren Gedeputeerde Staten, dat het Raadsbesluit in de vergadering van 6 Dec. jl. genomen wegens de verordening danstenten, niet duidelijk genoeg is uitgedrukt De heer Wijne: Geen beter uitweg is te vinden, dan een besluit te nemen, dat de dansdenten moeten op- gebouwd worden van steen en met pannen gedekt, zooals ik reeds in de vorige vergadering heb voorgesteld, dan zijn het vaste lokalen. De Voorzitter zegt nu ook, dat dit nog de beste weg is en meent dat er ook eene bepaling bij moet genomen worden, dat zij niet te laag mogen opgebouwd worden, ofschoon de bouw verordening nog niet is vastgesteld. Alzoo wordt besloten aan Burg, en Weth. op te dragen, de danstenten te doen laten bouwen volgens voorgenomen plan in de bouwverordening. Een schrijven van den Directeur der Posterijen, dat er tegen het verzoek van het gemeentebestuur om het telefoonkantoor nog eenige meerdere uren open te stellen geen bezwaar bestaat, maar dal het nog aan den Directeur-Generaal der posterijen dient aangevraagd te worden; wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat bij de kasopneming alles in orde is bevonden, in kas was 1384,47J. Eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten, waarin zij opraerken, dat er nog geen voldoend antwoord is ingekamen op hun vroeger schrijven, wegens het niet goedkeuren der notulen van 4 Aug. en 23 Sept. jl. en dat daardoor ook die Raadsbesluiten niet ten uitvoer kunnen gebracht worden. De Voorzitter wijst er op, dat in de Raadsvergadering van 6 Dec. jl. besproken werd de reparatie aan de onderwijzerswoning, waarvan de post van uitgaven op de begrooting 1904 moest gebracht worden, niet door den Raad is toegestaan hij meende, dat dit geen reden kon zijn waarom de notulen niet werden goedgekeurd. De vergaderingen tusschen Burg, en Weth. bewijzen, dat er gehandeld is zooals het behoort en ook in de vergadering van 14 Februari 1903 staat niet bekend, dat dit werk moest aanbesteed worden, terwijl het toch noodzakelijk was. De heer Wijne: Zeker, Burgeraeester was dat werk noodzakelijk. U zult het toch moeten bekennen, dat het den Raad heel wat moeite heeft gekost om die reparatie te doen uitvoeren, maar niet zooals u heeft gedaan. De Raad wilde het werk aanbesteed hebben en weten, wat het omtrent moest kosten, had u op die wijze gehandeld, dan zou de gemeenteraad daarvoor een post gezocht hebben, maar nu hebt u, zonder den'Raad daarin te kennen, zelf maar begonnen waar door eene uitgave is ontstaan van bijna 600, waarvoor geen post op de begrooting voorkomt. Zoo zijt gij buiten uw rechtgegaan van die uitbetaling te laten doen. Maar ook de gemeente-ontvanger is schuldig, door uit- betalingen te doen, die niet op de begrooting voorkomen. En dat het niet in de notulen van 14 Februari 1903 bekend staat is juist de oorzaak van de moeilijkheden tusschen den Raad en u, doordien u de notulen niet naar behooren had opgemaakt, want die af- en over- schrijving is niet de oorzaak, dat de notulen niet door den raad zijn goedgekeurd, maar omdat u de bemer- kingen, die wij op uwe notulen maken, niet opneemt en de gewenschte veranderingen aanbrengt. Om nu nog een volledig verslag te geven van die bemerkingen gaat niet op om dat alles in't hoofd te houden en daarom hebben wij u aangeklaagd. Maar nu wil ik een voor stel aan den Raad doen, de notulen van bovengenoemde vergaderingen goed te kenren, om de raadsbesluiten, daarin vervat, ten uitvoer te kunnen brengen, maar onder protest, dat die notulen niet voldoende waren opgemaakt, waarom zij dan ook door den Raad niet waren goedgekeurd. De Voorzitter brengt dit voorstel in omvraag, dat met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer WiskerkeBurgemeester het is mij bekend, dat er op de haven dit jaar f 1590 is ontvangen en daar er 894 is verwerkt, zou ik den Raad willen voorstellen, omdat het slijk in de haven hoog begint te worden om eene aanvrage te doen om nog 300 te mogen verwerken in de haven. Da Voorzitter: Ik zou liever wat wachten die f 700 zullen we toch wel mogen gebruiken. De heer WijneKeen, Burgemeester, die gelden zullen naar den Minister moeten opgezonden worden. 'tis al genoeg gebleken, dat wij drie jaren achtereen een goed slot hadden gemaakt en de Minister heeft er elken keer beslag op gelegd. De Voorzitter: Mij dunkt de Minister is nog zeer billijk geweest. Had Z.Exc. de gemeente het geheele onderhoud van het kanaal opgedragen, zou de Raad het dan ook niet toegestaan hebben De heer Wijne Zeker zouden wij zoo gehandeld hebben want het zand zat tot aan onze onderstelippen en wat zou u dan gedaan hebben Daarom vind ik het niet billijk, dat de Minister beslag legt op de in komsten van onze haven, voornamelijk nu alio Rijks- havens en kanalen vrij zijn en wij dat geld toch zoo goed kunnen gebruiken. De Voorzitter: Nu ik vind het goed en zal het voor stel van Wiskerke in omvraag brengen. Met algemeene stemmen wordt besloten nog 300 te verwerken om de haven uit te diepen. De VoorzitterWat toch is de bedoeling van de verzoekers de raadsleden De Mul, Wiskerke en Wijne omtrent de ontvangsten en uitgaven De heer Wiskerke: Burgemeester onze bedoeling is, om, wanneer er voldoende geld kon gevonden worden, dit te gebruiken, met het oog op de nieuwe school voor de zijstraten en om de rioleering wat te verbeteren want is er geld over, dan zijn wij het wederom kwijt. De heer Wijne Burgemeester, het is ons gebleken, dat wij het goed slot van elk jaar aan den Minister moeten geven en er is nog zooveel in onze gemeent* te doen, dat wij dat geld zelf best kunnen gebruiken. De heer de Mul: Ja, best goed. De Voorzitter: Ja, ik kan zoo maar in eens niet zeggen of er geld over zal zijn, dit kan ik eerst weten in Juli als alles betaald is. De heer Wijne: Burgemeester, ik geloof wel, dat a daarvau nu het juiste niet kan opgeven, maar ik weet toch zeker, dat er geld over zal zijn en daarom zouden wij een besluit willen nemen om nog nog twee of driehonderd gulden te verwerkenkomt er soms iets te kort, dan kunnen wij dat het volgende jaar wel vinden, het is voor ons beter te kort dan te veel. De Voorzitter doet daaromtrent uitleg en bij onder zoek blijkt, dat er nog omstreeks 300 kan verwerkt worden. Wordt alzoo met algemeene stemmen besloten. De Voorzitter Wat moet nu daarvoor gedaan worden? De heer Wijne Burgemeester, ik moet u doen op- merken, dat ons raadhnis, de school en de onderwijzers woning in geen jaren geverfd zijn en zuiver voor schandaal staan, de stopverf valt overal van de glazen. De heer MinneboDaar moet ik Wijne volkomen gelijk in geven. De heer Wijne: In de riolen aan den Vaartweg staat 46 c. M. slik en nog 4 c. M. dag, die moeten nood zakelijk schoongemaakt worden. Wordt z. h. s. besloten genoemde werken te laten uitvoeren. De Voorzitter zegt, dat de onderwijzers die de lessen hebben gegeven in de klasse van den ontslagen onder- wijzer Bockstael door zijne benoeming te Sas van Gent, daarvoor moeten beloond worden. Die rekening be- draagt 62,47, welke gelden kunnen verstrekt wordf* uit de post van onvoorziene uitgaven. Wordt aldvjs besloted. De Voorzitter: Wat gaan wij nu doen met onz« haven, nu de gemeentewerkman daar niet meer moet werkzaam zijn en zijne dagen in de gemeente moeten worden vastgesteld. Wethouder Arbroscheer: Ik zou wenschen, dat het schoonhouden der haven en de trappen aanbesteed werd. Wordt aldus besloten. Ook wordt z. h. s besloten dat de gemeentewerkman elke week op Woensdag, Vrijdag en Zaterdag in de gemeente werkzaam zal zijn. De heer Wiskerke stelt voor den werkman aan de haven en die in de gemeente een oliejas en laarzen aan te schaffen. Wordt alzoo besloten. De heer De MulBurgemeester er zouden wel betere meerpalen op onze haven moeten gezet worden. Z. h. s. wordt besloten dit bij het andere werk t« voegen. De heer Wijne: Burgemeester, hoe staat het met de« grond aan den Vaartweg, waar die goot is gelegd. Die grond toch behoort aan de wed. Dhooge P Vroeger is besproken die in cijns over te nemen. Wethouder Arbroscheer: Dan moet de wed. Dhooga zich maar tot het gemeentebestuur wenden. De Voorzitter zegt, dat hij den heer Eijke heeft aaa- geschreven om van de uit te voeren werken op d# haven een bestek op te maken. Niets meer aan de orde zijnde en na omvraag sluit de Voorzitter de vergadering. De Voorzitter zegt, dat dit de laatste vergadering van het jaar is en hoopt, dat het volgende jaar eene belere verstandhouding zal bestaan in den Raad in het belang der gemeente. De heer Wijne antwoordt, dat, wanneer de Burge meester de Raadsleden niet miskent, geen der Raads leden hem zal miskennen, want dat het zeer onaange- naam is voor de leden als de Raadsbesluiten niet worden uitgevoerd. Hij hoopt dat de Burgemeester in het vervolg daarin beter zal handelen. In de Raadsvergadering van 6 Dec. jl. is er besloten om de haven gpheel in orde te maken. De kosten zouden ongeveer 6 tott 8000 beloopen, waarvoor de gemeente eene leening zal aangaan op jaarlijksche atlossingen. De verslaggever is door (lrukke weikzaamheden niet in staat geweest het Raadsverslag van 6 Dec. j 1. gereed te maken. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 6