Ter Nmizensche Conrant. - Zaterdag 14 Januari 1905. 45» Jaargang. No. 4638. Landbouwberichtenc Gemengde berichten. FEUILLETON. MET VALSCHE PAPIEREN. T^W-EIEXD-Ej IBX-iA-IP. Onder de gemeente ZAAMSLAG is gevonden een stel gouden krullen met gouden strikken elk voorzien ran een parel. De rechthebbende gelieve zicb te vervoegen bg ondergeteekende. De Burgemeester, 12 Januari 1905. WORTMAN. TER NEUZEN, 13 Januari 1905. Gistereu, bij het aanbreken van den dag werd nabii de Westsluis alhier op den openbaren weg iigwende gevonden zekere W. d. R die veelvuldig aan toevallen leed. Hij bieek overleden te zyn. De deelneming aan de vrijwillige oefeoingen in den wapenhandel was alhier dezen winter met groot. Evenwel blijkt nit den mtslag van het Dinsdag en Woensdag alhier gehouden onderzoek omtrent de geoefendheid der a. s. miliciens, dat alhier met ernst en ijveT is geprofiteerd van het uitstekende onderricht der instructeurs. Bij het Dinsdag gehouden onderzoek ontvingen van de candidaten uit de gemeentea Axel en Zaamslag alleen het diploma 2 jongelui uit Zaam slag die alhier de oefeningen hebben bijgewoond en van de jongelui uit Ter Neuzen ontvingen Woensdag 4 van de 7 deelnemers aan het examen het diploma. Naar men ons meldt, is een adres van 82 iugezetenen, waaronder de wethouders en raads- leden, uit de gemeente Walerlandkerkje gezonden aan H. M. de Kouingin met verzoek om den heer J. A. Neeteson, burgemeester van lJzendijke, te benoemen tot burgemeester van eerstgenoemde gemeente, in de plaats van den heer J. A. Bekaar, eervol outslagen. ^t") In een bijvoegsel tot de St. Ct. no. 10 is opgenomen een staat van gevallen van be- amettelijke ziekten, in Zeeland voorgekomen ge- durende de week van 4 tot en met 15 Jan. Dat waren 4 gevallen van roodvonk, 2 te Kruiningen en 2 te Rilland Bath en 2 van diptheritis, 1 te Graauw en Langendam en 1 te Hulst. Axel, 12 Jan. Het plan, door een groot deel onzer inwoners toegejuicht, om alhier een oude mannen en vrouwenhuis te stichten, en waarvoor ledem van de Herv. kerk reeds een paar maal vergaderden, dreigt door oneenigheid op kerkehjk sebied in duigen te vallen. Om dezelfde oorzaak schijnt de voorgenomen uitvoering der weezen te Neerbosch, in de Ned. Herv. kerk alhier, waarvoor reeds toebereidseleu waren gemaakt, niet te zullen doorgaan. Clinge. In de aangrenzende Belgische ge meente' Kemseke heelt deze week een allertreurigst voorval plaats gehad. Twee buren leefden sinds eenigeu tijd in geen al te teste verstandhouding. Dinsdag kregen zij over een kleinigheid een woordenwisseliug. De een bracht den onverwachts met een stuk hout een slrg op het hoofd toe. Deze slag kwam zoo geweldig aan, dat de ongelukkige ineenzakte en kort daarna een hjk De dader vluchttedock heeft zich, naar wij veruemen, te St. Gilles (Brussel) in harden der politie gegeven. De verslagene was gehuwd en vader van 5 kinderen. Het parket stelde ter plaatse een onderzoek in. Stoppeldijk. Ook in onze gemeente is eene onderlinge verzekering tegen verlies van varkeus opgericht, en telt 43 leden, die tot bestuur kozen de heeren P. Kerckhaert als voorzilter, J. F. Kool, ondervoorzitter, L. Hertog, srcretaris- penniiigmeester. Verder werdeu tot keurmeesters benoemd de heeren J. A. de Maat en J. F. Hendriks en tot weger de heer J- Lauret. Voorloopig werd de maandelijksche contribute vastgesteld op 16 cent per varken, waaronder het bodeloon is begrepen, terwijl 35 cent per K.G. zal uiibrtaald worden. De duivensocieteit „Ons Vermaak" bestaat uit 17 leden, die het leven van den vroohjken kant aanzien. Deze week hieldeu de heeren hun teerdagze zetten hem in met een prys- vlucht, terwijl tevens de gelukkige winner soiling zou zijn, de heer Ed. van Leuven was degene, die als zoodanig werd geproclameerd en een schoonen mkkelen kettiug daarom den zynen mocht noemen. Enkele leden, trouwe dienaars van St. Cecilia, hadden hunne instrumenten bij zicti om nu en dan de opgewektheid nog wat aan te wakkeren. Er werd smakelyk gegeten en gedronken en gezongen, zoodat het laat, of vroeg als men wil, was, toen men hoogst voldaan huiswaarts keerde. Hengstdijk. De loop der bevolking dezer gemeente was over 1904 als volgt Geboren 11 m., 10 vr„ totaal 21. Gevestigd 23 m., 19 vr., totaal 42. Overleden 8 m., 6 vr., totaal 9. Vertrokken 29 m., 22 vr., totaal 51. Bevolking op 31 Dec. 1903 310 334 644 31 1904 312 335 .647 alzoo vermeerderd met 8 personen. Levenloos geboren 1 m. Voltrokken huwelijken 6. Door den gemeenteraad is besloten dat onverwijld 3 leerlingen de school moeten verlaten deze leerlingen zijn buiten de gemeente woon- achtig (Stoppeldijk), doch wonen van de Stoppel- dijksehe school veel verder verwijderd dan van die onzer gemeente. De reden der verwijdering is, dat daardoor het getal leerlingen daalt tot 89 en men dan niet verplicht is een derde onderwijzer aan te stellen. Biervliet. Woensdagnacht even na een uur werden d? inwoners opgeschrikt door het klokgeklep. De smidse van Goedhals, in de Hoven, eeu achter- buurt, stond in Daie. Zij brandde geheel af en de inventans, voor zooverre die braudbaaar was, ging verloren. Met emmers water werden de vlammeu gestuit. Paardenstamboek van het Zeeuwsch- Belgisch Trekpaard. 9) Mevrouw Von Berghaupt verschrikte hevig en verbleekte. Zij gaf daardoor het duidelijk bewijs, hoe diep het bijgeloof reeds wortel geschoten had in haar hart. n #Om Gods wil, mevrouw Von Reidersdorf, smeekte Jane, //icijn man zal ontrooslbaar zijn." „Wees maar niet hezorgd, lieve Mijnheer Von Berghaupt zal door mij wel getroost worden. In het hart van een Duitsch soldaat is geen ruimte voor bijgeloof en daarom denk ik dat hij nooit goed heeft nagedacht over de redenen, waarom deze boom geplanl is. Wij zijn daarom bereid, om hem in deze zaak van alle schuld vrij te spreken. Voorwaarts, dames; laten wij pen ge- nade tooneu voor dien boom der augst Mevrouw Von Berghaupt moest rustig toezien, dat het boompje werd uitgerukt. Alle dames namen deel aan het gruwzame werk. #Ik zal dezen lindeboom aan mijn man brengen." zeide mevrouw Von Reidersdorf op vroolijken toon //hij zal hem in onzen tuin wel eeu goed pliatsje aanwijzen zoo vindt hij dan toch weer een goedeu grond om te groeien en te bloeien. Men ging nu in het tuinhuis om nog wat gezellig te praten. Op dat oogeublik sloop Mynheer Morris als een nachtvogel het huis uit. In de Prins van Oranje te Goes werd Woens- dacr onder voorzitterschap van den heer F. Hombach, een algemeenC vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging. Wy ontleenen hieromtrent aan de Midd. Ot. De Voorzitter begon met dank te zeggen voor de flinke opkomster waren 44 leden tegenwoordig. Hij wees er op dat dit de tweede vergadering is, die gehouden wordt om de verdere werk- zaamheden voor de nieuwe vereeniging te regelen en sprak de hoop uit dat die zal leiden tot nut van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard. Hy deelde verder mede dat de afdeeling Zeeland" van het N. P. S. 421 leden telde en thans deze vereeniging reeds 397 leden heeft. Staande de vergadering traden nog enkele leden toe. Daarna werden de statuten behandeld en Daarin is o. a. bepaald dat de winter- vergaderingen steeds te Goes zullen gehouden worden. Vroeger werden de gebreken bij de keunng niet bekend gemaakt, maar thans zal van de afgekeurde dieren gezegd worden wat zy man- keeren. Over de verhouding en het kruisen De dames warea in eene opgewekte stemming, doch de jonge vrouw kon aan de algemeene vroolijkheid geen deel meer nemen. #Hoe zal ik mijn man vertellen, wat er met onzen lindeboom gebeurd is fluisterde zij de baroues toe. „Dat neera ik op mij," antwoordde de aauge- sprokene vastberaden. //Blijft bedaard hier bij elkander, dames! Ik keer spoedig met mijnheer Von Berghaupt terug en dan brengen wij hem naar de plaats, waar wij onzen aanslag gepleegd hebben. Ik zal hem daar eens ernstig ouderhoudeu." Zij verliet het tuinhuis. Op weg naar de villa ontmoette zij den oppasser, die een goede fooi van mijuheer Morris had gekregen, mils hij de aanwezigheid van den advocaat voor de dames geheim hield. Zij riep den jonkman en verlangde dat hy haar naar de kamer van zijn heer zou brengen. Hij bracht de dame tot aan de deur en keerde toen naar zijn bezigheden terug. Met een vroolijken lach trad mevrouw Von Reidersdorf biunen. Zij had verwacht twee heeren aan te treffen, en was dus wel wat verwonderd toen zy Koert alleen aan de tafel vond zitten geheel in gedachten verzonken staaide hij op dedocumenten, die mijuheer Morris hem ter inzage had achter- gelaten. Hij was zoa in de lectuur veriiept dat hij de tegenwoordigheid van de barones eerst bemerkte, toen hij door baar werd aangesproken. ,/Mrnheer Von Berghaupt, ik kom hier om u mede te deelen, dat de dames haar goed humeur beginnen te verliezen. Ik kon het niet langer van de Belgische kengsten met het Zeeuwscke paard werd breedvoerig gesproken. Men verwacht dat de kruising met het Bel- gisch ras zoo veredelend zal werken, dat men het ideaal zal bereiken dat uit Zeeuwsche moeders geboren hengsten aan de eischen van het Belgisch ras zullen voldoen. Na de behandeling der statuten werd over- gegaan tot het verkiezen van bestuursleden. De afdeelingen tot en met 30 leden worden vertegenwoordigd door een bestuurslid. Verder voor Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelyk deel, met 78 leden, werden benoemd de heeren F. Hombach te Hulst met 41 en J. de Feyter te Zaamslag met 23 stemmen voor Zeeuwsch- Vlaanderen Westelyk deel met 51 leden, de heer L. J. Roggeband te Groede met 32 stemmen. Omtrent de zomervergadering werd door den voorzitter voorgesteld deze te Hulst te houden, ten tijde van de groote paardenmarkt te Luik. om dan na de vergadering, die niet op een Zondag zal gehouden worden, die tentoonstelling gezamenlyk te bezoeken. Door het groote applaus, achtte de voorzitter dit voorstel aangenomen. Volgens het reglement worden ook burten- gewone leden aangenomen tegen een contributie van 25 's jaars. De voorzitter deelde mee dat er drie als zoo danig zyn toegetreden, de Kouingin Emma- polder, de Wilkntmina-polder en de voorzitter, wat niet minder applaus uitlokte. De begrooting voor het eerste dienstjaar werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f bo9. De heer 1. G. J. Kakebeeke vroeg inlich- tingen omtrent den stand der kas van de vroegere afdeeling. De heer J. J. van Weel zeide dat hettekort pi. m. 100 zal zijn. Men' wil die schuld niet op het N. P. S. verhalen, maar op de nieuwe vereeniging over- draweu. De voorzitter wist goeden raad. Hij wilde geen nieuwe vereeniging met schuld be ginnen" en nam bet te dekken tekort op zich, wat ook veel applaus uitlokte. De heer Van Dixhoorn, zeide de voorzitter verder, heeft het denkbeeld geopperd om een collectie paarden naar de tentoonstelling te Luik te zenden. Wanneer men rooraf een commissie benoemt om te keuren en het puikje erheen te zenden, kunnen wij daar een goed figuur maken. Tot het deelnemen aan de tentoonstelling werd daarop besloten. De voorzitter stelde vervolgens voor om twee paardenmarkten per jaar te houden, in het voorjaar te Hulst en in het najaar te Goes._ De heer H. A. Hanken zag in Goes niet veel heil. Zijne ondervinding heeft hem ge- leerd dat men in Goes maar uitschot inzendt. Op voorstel van den voorzitter werd goed- gevonden vooreerst met een markt te Hulst te beginnen. De inzending uit de overige streken kan gemakkelyker geschieden, meende men. Bet bestuur werd gemachtigd eventueele tot zyn voorzitter den heer F. Hombach, tot secretaris den heer C. A. H. Wagtho en tot zyn penningmeester den heer J. J. van Weel. kleine wijzigingen, die noodig mochten blijken, bij de aanvrage om de koninklijke goedkenring in bet reglement aan te brengen. Alvorens de vergadering werd gesloten bracht de voorzitter zyn warmen dank, niet alleen voor de groote opkomst op beide vergaderingen, maar ook voor den algemeenen steun. De eerepalm werd echter door hem aan den heer G. A. Vorsterman van Oyen toegewezen, daar deze, met zijn uitgebreide kennis, den toestand op landbouwgebied van alle kanten beziet en den eersten stoot gaf tot het op- richten dezer nieuwe vereeniging. Hierna volgden hartelijke bij valsbetuigingen. Na afloop der vergadering bleei bet bestuur comite byeen en koos, naar wij vernemen, aanzien, hoe uw lief vrouwtje verteert van ver- langen naar haar man, en kwam daarom u eens herinneren dat ge eene vrouw hebt, voor het geval ge dat vergeten mocht hebben.' Bij deze laatste woorden dreigde zij acherisend met den vinger, maar het volgende oogeublik liet zij haar hand zakken en trad verschnkt terug. Koert was opgestaau en leunde met de rechterhand op de schrijftafel. Zijn gelaat was bleek, zijn oogen gliusterden op eeu ongewone manier en schenen den vrijen blik der dame niet te kunnen verdragen. yHij ziet er uit als eeu speler, die zoo pas zijn have en goed verspeeld heeft," dacht de barones en keek daarby onrustig in de kamer „Ik wilde mij juist bij de dames verontschul- digen," sprak hij met inspanuiug. //Ik heb hier jets te doen dat geen uitstel lijden kan. U zou mij zeer rerplichten, mevrouw, als u mij wilde verontschuldigen. Op een audere keer zal ik beter aan mijue verplichtingen voldoen. „Hij is geheel van streek," mompelde de ba rones, terwijl ze hem eeu schrede uaderde. //Wilt ge dan niet teuminste de onrust van uw lief vrouwtje tot bedaren brengen Ge zijt zeer ont- steld, mijuheer Von Berghaupt. Het zou goed voor u zijn, als ge eens in de vrije lucht ging. Zwaarmoedig streek Koert met de hand langs het voorhoofd. //Ik hoop spoedig miju bezigheden verricht te hebben, ik Mijnheer Von Berghaupt, ge zyt met wel, Een valsche rijksdaalder. Een vrouwtje van 56 jaar, een eenvoudig menschje, dat ternauwernood lezeu en schryTen kaa, stond Dinsdag voor de rechtbank te Amsterdam, wegens het uitgeven van valsch geld. Ze was aan het stalletja van een koopman in kaas gekomen en had daar met een rijksdaalder willen betalen, maar de man had gezegd, dat di« niet deugde, en daarop had ze het muntstuk teraggenomen en was ze verder gegaan. Bij een handelaar in zeemenlappen was ze toen gekomen, en daar had zij al met dien valschen rijksdaalder betaald, toen er een paar jongans bij kwamen, die haar by den kaaskooper hadden gezien en nu dezen koopman waarschuwden. De man bekeek het geldstuk, zag dadelijk dat 't valsch was en gaf 't aan de vrouw terug. Voor de derde uaaal had de vrouw daarop gepoogd, den rijksdaalder uit te geven, nu bij een aardappelenkoopman in de Anjelierstraat, maar net was zij daarmee doende, toen er een politieagent by kwam, die haarinrekeude. Het vrouwtje betoogde voor de rechtbank, dat zij niet geweten had, dat de rijksdaalder met deugde. Toen de kaaskoopmau haar het geldstuk teruggaf, zeggende dat '6 uiet echt was, bad zij dat niet kunnen gelooven, want ze had deu rijks daalder van haar dochter, die in dieust is bij een familie op den Park weg, en die hem van haar mevrouw ontvangeu had. Haar 16jarig dochterije bevesligde dit. Zij had er met haar mevrouw over gesprokeu, en die had, een beetje geraakt misschieu, gezegd, dat zij uiet met valsch geld betaalde, maar had toch het meisje 1,25, bij wijze van schadevergoeding gegeven. Het O. M. eischte niettemin tegen de vrouw, wegens het uitgeven van valsch geld, 4 maanden gevangenis. De verdediger riep de clementie der rechtbank in voor deze vrouw, die bekeud staat als eeu brave, flinke, oppassende vrouw, die haar leveu lang goed heeft opgepast, en hard heeft gewerkt om voor haar talrijk gezin den kost te verdieneu. Vijf van de veertien kinderen, die zij gehad heeft, zijn nog in leven, en die kinderen heeft zij alien opgevoed, tot degelijke, oppassende menschen in de maatschappij. Spr. legde getuigschriften om trent deze vrouw af van menschen bij wie zy al twintig jaren als schoonmaakster werkt, van de buren en van deu huiseigeuaar, in wiens huisje zij reeds 17 jaren woout, en die alien zooder eenig voorbehoud verklaren, dat de bekl. is een eerlijke, brave, fatsoenlijke vrouw. Een schooljongen te Krimpen a/d. Lek had de leelijke gewooate een enkele jaren ouderen jongen, die naar en van zijn werk ging, te schelden. Eiudeiijk kreeg die jougen den deugniet te pakken en dienle hem een paar oorvygen toe. Maar o wee! daar haalde het ventje kortjan voor den dag en wilde daarmede den ander te lijf. Deze weerde echter den arm af, met het gevolg dat de jongen het mes zelf in het aangezicht kreeg en een bloedende verwouding opliep, zoodat genees- kundige hulp hoogst uoodzakelijk was. Dat zou een curieuse oplossing van de quaestie der nieuwjaarsfooien voor telegram- en postbeambten wrzen, als algemeen werd wat tot dusver afzonderlijk voorgekomen is eeue vrouw schelt aan eene woniQg aan, uoemt zich irde post" en vraagt een nieuwjaarsfoai. »Mijn man", zegt ze, ,/mag niet wachten en niet vragenik wel". Zoo'n handig vrouwtje Maar was ze wal de vrouw van een brievenbesteller (N. v. d. D.) Over den ongelukkigen K. te 's Hage, die Dinsdag in drift een moord pleegde, vefnamen wij droevige byzonderhedeu, die, al zij a zij niet geschikt om in een kraat te worden meegedeeld, de rainpzalige daad, zjoal niet verontschuldigen, dan toch zeker verklaren. K. was een der beste knechts van deu visch- handelaar H., gezien bij zijn patroon en kameraads, een door en door fatsoeulijke jongen. Maar omdat hy een fatsoenlijke jongen was, had hij, wegens ergerlijke gedragingen van den cominensaal tegen- over hem, de wouing zijner moeder moeten verlaten en by een ander in de buurt een slaapkamer viel de barones in t ik zal uw vrouw zeuden. Miju God hoe is het mogelijk, dat u in dien korten tijd zoo geheel veranderen kan?" Zij keerde zich om en naderde de deur. Daar kwam haar Koert's jonge vrouw vol angst tege- moet. Zy was haar gevolgd, omdat haar hart plotseling door angslige gevoelens was bestormd, die zij niet tot bedaren had kunnen brengen. „Maak u uiet beangst, mijn waarde," fluisterde de barones haar toe: #uw man schijnt eeu beetje onpasselijk te zijn geworden." Een oogopslag zeide haar meer dan duizend woorden. Met open armen snelde zij naar haar man. /Koert, Koert! wat ben je bleek!" riep zy. Mevrouw Von Reideisdorf sloot haastig de deur en ging in gedachten verzonken naar den i tuin, waar zij zich bij de audere dames voegde „Ach had ik toch den lindeboom niet uitge- trokken" fluisterde zij. (Wordt verveljd.J W&8» Mann. Vr. Totaal. vQaftfPQfp I fl in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5