Gemengde berichten. DE STORM, ▼attends 7 hoenders. Daar hij vermoedde, dat deze kippen van diefstal afkomstig waren, gaf hij vau zijne vondst kenni8 aan de marechauss^e albier. Deze gaven de Belgiache politie er van kennis, die de baal met de kippen in beelag nam. Men Termoedt dat ze zyn van D. de Meij, bij wien onlang 21 kippen ontvreemd zijn. Stoppeldijk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1904 was als volgt Geboren 27 m., 16 vr., totaal 43. Geveatigd 34 m., 23 vr., totaal 57. Overledeu 13 m., 11 vr., totaal 24. Vertrokken 51 m., 42 vr., totaal 93. main. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1903 621 638 1254 31 1904 618 619 1287 alzoo verminderd met 17 peraonen. Er werden vortrokken 6 huwelijken als tosschen jongmans en jongedochters 5 en weduvnaar en jongedochter 1. Er werd een tweeling geboren. Onder de levenloos aangegeven kinderen waren er 2 vr. Zuiddorpe. De loop der bevolking in deze gemeente over 1904 was als volgt Geboren 22 m., 19 vr., totaal 41. Gevestigd 32 m., 21 vr., totaal 53. Overleden 11 m., 5 vr., totaal 16. Vertrokken 46 m., 29 vr., totaal 75. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1903 557 589 1096 H 31 1904 554 545 1099 alzoo vermeerderd met 3 personen. Er werden 8 huwelijken voltrokken. Levenloos aaDgegeven 3. Biervliet. Een landbonwer, T. B., bemerkte eenige dagen na nieuwjiar, dat zijn voorraad tarwe op den graanzolder verminderde. Bij onderzoek bleek, dat in de zoldering een opening was ge< maakt, die met een kurk gesloten werd. Daar de graanzolder zich boven een open wagen hnis bevond, had de dief vrq spel, dat evenwel apoedig uitgespeeld was. Het verdwenen graan bedroeg nog geen hekto- liter. Men meldt uit Amsterdam Een 48jarige man is in bawuiteloozen toestand gevonden in een kelderingang aan de Reigersburger- straat, waarin hij vermoedelijk gevallen waa. Naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, bleek hij bij aankomst aldaar overleden te zjjn. De baanwachter, wien Dinsdag d#or trein 916, tusschen Winscboten en Scheemda, de beide beenen zijn afgereden, is kort na het ongeval overleden. De man had voor zijn vronw dienst gedaan. Naar de gevangenis te Assen zijn over- gebracht een meisje uit Beilen, verdacht van het etichten van den brand, welke daar twee woningen in de asch heeft gelegd, en de 66jarige schipper E. J. uit Meppel, verdacht van onzedelijke handelingen. Uit Oirschot wordt gemeld Eenige dagen geleden brandde zich de bode S(teijn) alhier, vrij erustig aan het been, doch bleef er mee loopen, en behandelde de wond metgekookte aardappelen. Het been zwol op, Donderdag werd bloedvergiftiging geconsta- teerd en sedert is de patient overleden. Uit Zeist meldt men Twee kinderen van den arbeider Van S., alhier apeelden in een onbewaakt oogenblik met vaur. Daarbij geraakten de kleeren van een hunner, oud 14 maanden, in brand. De kleine is aan de bekomen brandwonden overleden. Men schrijft uit Sloten (N.-H.): TeDgevolge van het gebruik van z g. door koking geconserveerd vleescb, naar beweerd wordt afkomstig van het abattoir te Amsterdam, zijn vijf personen ten huize van de familie B., ongr- steld geworden. Ook drie hondjes, anders voor geen vuiltje vervaard, ondervonden de gevolgen. De verificateur der Rijksbelastingen te Venlo, de heer B., is Vrijdagochtend bij zijn dienst onder een trein geraakt en geheel vermorzeld. Evenals in andere landen van Europa zullen ook hier te lande op Zondag 15 Januari in verschillende plaatsen protestmeetings worden ge- honden tegen den Russisch-Japansche oorlog, uit- gaande van de internotionale autimilitaristische vereeniging. Men maakt zich op Terschelling zeer on- gerust over de sleepboot, Titan, waarop zich ook eilanders bevinden. Genoemde sleepboot, bemand met 32 koppen en gestationeerd te Nieuwediep, is Zaterdag jl. vertrokken van IJmniden naar Ameland. Sedert heeft men er niets ineer van vernomen. Aanaezien 't vermoeden bestond, dat ze de wijk heeft geuomen naar de Oostzee tijdens den jougsten storm, heeft men geseind naar kust- plaatsen aldaar, doch voor zoover bekend is, zonder resultaat. Bij G. K., te Daarlerveen, viel de brandende kachel om, waarop een pot met water stond te koken. Een tweejarig meisje van K., dat zich in de nabijfceid bevond, bekwam zulke hevige brandwonden, dat het dientengevolge is overleden. De 85jarige A. de V., die Maandagavond naar het gasthuis te Dordrecht moest worden gebracht, omdat hij volgens eigen verklaring een groote hoeveelheid arsenicum had ingenomen en alle verschijnselen daarvan vertoonde, is Don derdag aan de gevolgen dier vergiftiging overleden. Zaterdagmiddag heeft er te Haarlem, naar O. H. Ct. meldt, een droevig ongeval plaats gehad. In den Kinderhuiasingel voer de 21jarige M. Kuiper, met een schuit met puin. Het ongelak wilde, dat de vaarboom in de modder bleef zitten, waar- door K., die vast bleef houden, in het water werd getrokken. Hjj verdween in de diepte. De politie, die gewaarschuwd werd, ging spoedig aan 't dreggen. Z\j slaagde na ruim een half uur er in den persoon levenloos op te halen. Hij was in de modder gestikt. Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur hoorden een tweetal arbeiders, die van Arnhem naar hun werk gingen, op den Zijpschen weg nabij den Deelenschen weg het gekerm van een mensch. Bij nader onderzoek vonden zg op het punt waar de genoemde wegen samenkomen, een man liggen, in een grooten plas bloed, een rijwiel met afge- broken stuur lag naast hem. In den man herkenden de arbeiders G. de Roos, wonende aan den Kemperberger weg te Arnhem. Het bloed gutste hem uit de beide ooren en uit dsn nens; bjj de komst van de beide arbeiders verkeerde De R. reeds in bewusteloozen toestand. Yoorzichtig werd de ernsiig gewonde man naar de nabijzynde woning van den boschwachter B, vervoerd en vandaar zoo spoedig mogelijk per rijtuig naar het stedeijjk ziekenhuis getransporteerd. Hedenmiddag was de gewonde nog niet tot het bewustzgn gekomen. Omtrent de toedracht van het ongeval verkeert men dus in det onzekere. Waarschijulijk is evenwel dat De R., die omstreeks half 7 de ouderlijke woniig verliet om op zijn rijwiel naar de firma v. d. Wal Co., waar hg in betrekking was, te gaan, met den sterken wind in den rug de zeer steile helling van den Zijp schen weg bij den Kattenherg is afgereden. Door de verbazende vaart schijut hij het stuur niet meer in zijn macht te hebbeu gehad en is bij den Deelenschen weg tegen een boom aangereden, met het gemelde noodlottige gevolg. Dat hjj tegen een boom aanreed wordt afgeleid uit de omstandigheid, dat tusschen de ingedrukte voorvork van het rijwiel een stuk boomschors zat. De toestand van De R. is hoogst bedenkelijk. Bleef tot voor korten tijd het zand op ds Apeldoornsche heidevelden als waardeloos liggen, daar dit, wegens de hooge kosten van het trans port, ook niet naar elders kon worden vervoerd, thans heeft men er iets op gevonden om ook deze schijnbaar onnutte massa productief te maken. Op een der heidevelden onder Brink en Orden is een fabriek gesticht, waar het pus gedolven zand met behulp van een verbeterde machine in minder dan geen tijd in steen, tegels, pannen enz. wordt omgezet. Zoo worden iedereu dag dnizen- dsn stuks bruikbaar bouwmateriaal afgeleverd en daarmede tevens de slechte Daitsche zandsteen- fabrikaten de provincie uitgehouden. De bewerking is natnurljjk niterst eenvoudig het zand wordt met specie vermengd, daarna ge- vormd en gedroogd (dus niet gebakken) en is dan voor het gebruik gereed. Verwacht wordt, dat zeer spoedig meerdere van deze fabrieken op de heide zullen verrijzen, om volgens deze verbsterde bereidingsmethode ffmunt uit zand te slaan." Een der machines in de nieuwe fabriek draagt hit veelzeggend opschrift»Zand is goud." Uit Scheveningen De krachtige wind van Vrijdag is Zaterdag- nacht in een N.W. storm overgegaan. Bij den vloed vau vannacht om vier uur sloeg het water met kracht ovtr den strandmuur en de haven- hoofden en taluds bij de binnenhaven. De storm- bal bij den vuurtoren werd heden gewijzigd in den drii kant, waarschuwende tegen toenemeuden krachtigen N.W. storm. De zee is prachtig, overal witte golven en veel water, zelfs bij laag tij. Het strand is overdekt met schuim. Op verschillende punten der haven zijn weer nieuwe verzwakkingen of zaudver- schuivingen waargenomen, o. a. op het noorder talua, waarover zeewater stroomt. De schuiten in de binnenhaven botsen tegen elkaar, zoodat de schippers voorzorgen moeten nemen. Op den strandboulevard is 't zeer levendig van de vele Hagenaars. De duinvoet is weer overal zeer tf- genomen en de dam vau zandzakken ter bescherming van het monument 1813 is thans totaal vernietigd en waardeloos. In het dorp is geen schade, hier en daar zijn wat dakpanuen afgewaaid. De gedenkuaald heeft kans bij een vclgenden vloed in zee te storten. De nieuwe trap van de straudbatterij is wederom weggeslagen, even als de loods onder het waudelhoofd. Men meldt Het Engelsche stoomschip Emma, van Galve ston naar Rotterdam, is Zaterdagochtend om half zeven, tijdens zwaar stormwedcr, op den strekdam van de Zuidpier van den Waterweg gekomen. Het schip ligt met den kop om de N.W. en schoof dicht langs den lichtopstand, die eohter vermoedelijk onbeschadigd gebleveu is. Sleep- booten konden het vaartuig niet naderen, even- min als de stoomreddingsboot, die tevergeefs trachtte langs zijde te komen, zoodat de bemanning nog aan boord is. mPe positie van het vaartnig is vrij ougunatig. Bij hoogwater half vier wees het sein 120 dM., doch om half zeven nog 114 dM. De zeeeu slaan voortdurend over het schip heen. Zaterdagavond om tien uur is het gelukt met de reddingsboot van de Zuidpier een lijn over het schip heen te schieten en de bemanning te redden. Een der matrozen was echter door een laadboom getroffen en overleden. Zijn lijk is aan boord gelaten. De kapitein brak een arm, en van den loods werden beide beenen gekueusd. Om elf uur waren alle 22 aan wal. Desmiddags om vier our was het te Scheve ningen hoog water en de zee stond aan de strand muur. H.M. de Koningin deed een rijtoer over de strand-boulevard. Uit Gorinchem Talrijk waren de schepen die zich in den af- geloopen nacht op de Waal nabij Brakel bevonden. De geweldige storm had hun overvallen en de schepen drongen dicht op elkander om eene veilige reede te vinden. Een motor-schip uit Lob;th kreeg averij en een lek; de schipper sprong op een naastbijzijnd schip en liet zich door zijn vrouw hun kind aangeven, toen gaf hij zjjn vrouw een hand om ook over te springen, doch zij stapte mis en viel. Tegeljjkertijd sloegen beide schepen tegen elkander en werd deze 26jarige vrouw ver- pletterd. De dood trad onmiddellijk in. Kort daarop zonk het motor-schip. Uit Egmond a/Zee schrijft men Heeft de storm van 80 December ons dorp geteisterd, erger nog heeft de zee in den sfge- loopen nacht huisgehouden. Droevig is het dorp van de zeezgde te be- schouwen. Een villa, behoorende aan den heer Boelmans, voor een tiental jaren gebonwd, ligt in pnin op het strand. Een chaos van steenen, planken, balken, enz. is alles wat er nog van over is. Hotel Welgelegen is voor een groot deel weggeslagen, wat er nog van over is zal, als de zee het met rust laat, moeten afgebroken worden hotel Zeerust aan de Noordzgde van het dorp, op een hoog duin gelegei, met een &nig gezicht, is door de zee ondermijnd. Nog staat het, maar zoo kan het niet blgven. Minstens de helft zal moeten afgebroken worden. Een stuk bouwgrond aan zee gelegen, waarvoor dezen zomer nog J 3200 werd geboden, is voor meer dan de helft door de zee verzwolgen. Hotel Zeezicht staat nog ongedeerd, maar het terras met koepel en muziektent is verdwenen, niet nseer dan een strookje van vier meter grond bleef er voor het gebouw. Trenrig is de toestand en de aanblik is zoo bedroevend, dat velen vragenhoe komt Egmond dezen slag te boven. Uit Enkhuizen Het tjalkschip Ehrookina, schipper A. Luchtkist, dat Zaterdagmorgen nabij deze plaats, de uoodvlag heesch, is door visscherlieden behouden in de haven gebracht. De opvarenden hadden een verschrikkelijken nacht doorgebracht. Van Urk Door den gednchten storm nit het Noordwesten staat vier-vjjfde van het eiland onder water. De vloed bereikte den hoogen stand van 1.80 M. 4- A. P. T Men meldt In de Zuiderzee bewesten Elburg is een schip gezonken vermoedelijk is de bemanning omge- komen. T ijdens den storm is Zaterdagmorgen op het Hollaudsch Diep ter hoogte van Willemstad de schippersknecht A. P. door het stagzeil, dat oversloeg, over boord geslagen. H\j verdronk. Bij Enkhuizen zit een tjalkschip in nood. Drie flink bemande vletten gaan hulp bieden. Het eiland Marken is overstroomd. Ook de Nes en Hemmepoiders staan flink onder water. Men meldt uit Delfzijl Vrijdagavond zoo de Delfzglster sleepboot Borkum twee ijzeren zeeljalken, geladen met haver, ophalen van Norden en brengen naar Monster; het waren de Navigation, schipper De Vries en Maria, schipper Bakker. Door den hevigen storm sloegen de beide schepen op de De Hond, een zandbank in de Eems. Alle opvarenden, ook die van de sleepboot, verkeerden in levensgevaar. Het gelukte aan de Borkum, met achterlaten van de schepen, de vijftien opvarenden, waarouder acht kinderen, hier des nachts om twaalf uur binnen te brengen. De Navigation bleek verdwenen, vermoedelijk gezonken nabij Kampen (Oostfriesche Wad). De Maria dreef nog op de Eems, aan de golven ter prooi. De Delfzijlster sleepbooteu Anna Sophia, Loctor et Ernergo en Actief beproefden uren lang door middel van werpankers de Maria op te sleepen, doch telkens braken de trossen, totdat eindelijk acbter Oterdum, nabij Delfzijl, de Maria zonk. De schepen zijn verzekerd. Uit Katwijk a/Zec Werd de vorige week een gedeelte van het duin door de hooge zeeen weggenomen, de storm van Zaterdagnacht heeft weer groote brokken weggeslagen. Langs het geheele strand ziet de duinkant er uit als een steile muur. Uit Puttershoek meldt men Men maakt zich hier ongerust over P. D., die Vrijdagmiddag op de rivier de Oude Maas, ter hoogte van Goidschalxoord is gezien met een met hoepelhout geladen platte aak op weg naar hier. Aangezien hij heden nog niet was aangekomen, i' men op onderzoek gegaande aak is drijvende gevonden en het hout aangespoeld. Men vermoedt dat de man is verdronkeo. Bleu meldt, dat een juwelier nit Lit burg te Autwerpen is beroofd vau verscheidene bankbiljetten en eenige voorwerpen van waarde door twee personen, met wie hij in een cafe had' kenms gemaakt Nadat hg te veel had gedronken, hadden die beide mannen hem meegetroond naar een steegje en daar uitgeschud. Te Milaan stierf verleden jaar de echt- genoote van een lucifersfabrikant, genaamd Luigi di Medici. De lijkachouwing toonde sporen vau arsenicum en weldra werd de dienstbode van de overledene gearresteerd onder verdenking haar meesteres vergiftigd te hebben. Zij bekende haar misdaad, maar verklaarde tevens, dat de echt- genoot van het slachtoffer haar daartoe had aangezet. Wei herriep zij die verklaring later weer, ^ssr zij wist niet op te helderen, waarom Di Medici een groote som geld gedeponeerd had, om aan haar uit te keeren, zoodra hij weduwnaar zou zijn. Meester en dienstbode verschenen dus beiden als beklaagden voor het gerechtshof te Milaan, dat hem tot 18 en haar tot 30 jaren gevangenisstraf veroordeelde. In New-I ork is buitengewoon veel sneeuw gevallen. Er zijn 18,600 mannen met 5000 wagens bezig de straten schoon te maken. Men denkt, dat zij minstens wel een week werk zullen hebben. Uit Rome wordt gemeld, dat de Tiber dichtgevroren is, wat zich in geen eeuwen had voorgedaan. Napels, Gaserta en de plaatsen bij den Vesuvius liggen onder een laag sneeuw. Te Turijn had men 10 graden vorst. In t Noorden van Spanje stond Woensdag dt thermometer op 11 graden onder 0. De Ebro is gedeeltelijk dichtgevroren. In het park du CiDquantenaire te Brusael wordt een monumentale poort gebouwd. Bij het werk daaraan viel een arbeider van een 47 M. hooge stelling en kwam met het hoofd op een hoop steenen terecht, waardoor zijn hersens werden verbrijzeld. Het bestuur van het Zwitsersche kanton Schwijz heeft autcriaatie gevraagd om de rivier Sihl in haar bovenloop af te dammen, met het doel aldua een meer te doen ontstaan, dat het grootste van Europa zal zijn. Het zal een opper- vlakte hebben van 11,6 vierkanten kilometer en een inhoud van ongeveer 96,5 millioen kubieken meter water. Een onderaardsche tunnel met twee geweldige buizen, elk van 2 meter in doorsnede, zal het water uit het bassin naar het Zuricher meer brsngen, een afstand van 8 kilometer. Daar het verschil in niveau van de beide meren 480 meter zal bedragen en per seconde door de leiding 6000 liters water zullen stroomen, rekent men op eeD krachtsontwikkeJing door het stroomende water van 60,000 paardekrachten per etmaal. Natuur- lijk denkt men die practisch aan te wenden. Het kanton Schwijz belooft zich een voordeel van dit werk van 25,000 francs jaariijks. Of de toeristen, die jnist dit gedeelte van Zwitserland bijzonder druk bezoeken, er ook tevreden mee znllen zijn kan men intnsschen betwijfelen. Een herders-roman nit den tegenwoordigen tgd. Stephen Smith was op lOjarigen leeftijd herders- knaap te Dufftown, zijn gebaorteplaats. Later werd hij leerling in een manufactuurwinkel te Aberdeen en vervolgens te Londen. Daar kwam op zekeren dag een heer iets koopen, die, toen hij den jonkman zijn naam zag teekenen, ontdekt# dat deze een neef van hem was. Hij nam hem ;e naar Canada, en Donald werd te Montreal zijn compagnon. Van koopman iii wollen goederen erd Stephen bankier en met Donald Smith een der voornaamste uitvoerJers van het plan van den Canadian-Pacific-spoorweg, waarvan hij presi dent was tot 1888 en waarvoor hij den titel van baronet kreeg. Bvonet Smith schonk 2^ millioen voor een Victoria-hospitaal te Montreal en hij werd beloond met den titel van lord. Lord Mount Stephen heeft in Canada en elders allerlei gelegeriheden tot weldoen aangegrepen. Hij gaf b.v. 60,000 aan een gasthuis te Aber deen, waar hij eens werd verpleegd, en hij ver- deelde een half millioen onder 35 leden zijner familie, opdat die ook iets aan zijn geld zouden hebben, terwijl zij nog jong zijn. Een paar weken geleden waren de kroonprius en de kroonprinses van Engeland op zijn kasteel Brocket Hall, bij Hatfield, de gssten van den gewezen herdersknaap, die nu weer 2£ millioen heeft geschoukeu voor een ander ziekenhuis in Engeland. In een volksbuurt van Londen kwam op een avond een metselaar, die al elf weken zonder werk was geweest, beschonken thuis. Hij nam plaats in een armstoel en toen by blijkbaar in slaap gevallen was, maakten zijn ongelukkige vrouw en haar zes kinderen van de gel genheid ge bruik om near bed te gaan. Kort na middernacht ontwaakte de droikaard en ziende, dat al zijn hnisgenooten in diepe rnst lagen, greep by een zaag en sproDg in het bed, waar zijn kinderen lagen om //hun hoofden af te zagen", zooals bij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2