No. 4630. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 31 December 1904. 44- Jaargang. Uitloting Geldleening. DUAHKV7ET. HINDER WET. MET VALSCHE PAPIEREN. TW-ELELDE] BLAD. Bestrijding van de tuberculosa onder het rundvee. FEUILLET0N. Binnenland. Wambold had werkelijk geen weersland kunnen biedeu aan zijn verlangen om den Eogelsehman van nabij te zien en wilde hem daarom rakelings voorbijwandelen. Met ziju oogglas gewapend, ging hij mijnheer Morris voorbij en keek hem daarbij scherp onderzoekend aan. Het gladgeschoren gelaat van den advocaat werd leveudig, toen hij het onderzoekeud oog van Wambold zoo scherp op zich gericht zag. z/Het zou mij veel genoegen doen kennis met u te maken, mijnheer; veroorloof mij, dat ik mij zelven aan u voorstel advocaat Dr. Morrisa uit Louden. Ik had zoo even het genoegen, a met eeu dame en een officier van uw regiment het park te zien binnengaan. Wambold voelde dat hij gevangen was en zag geen kans om van den vreemdeliug dadelijk ont- slagen te komen. z/Von Wambold, eerste luitenanl", antwoord- de hij. z/lk heb over u hooren spreken, mijnheer Wambold, en ik vereer en bewouder u. Eerlijk gezegd eeu man, die zoo grootmoedig denkt en handelt als u, rerdient de bewoudering der geheele wereld. Miss Jane Gray is zoo schoon, dat zij op 't hart van iederen man indrak raoet maken. Wanneer een man van zulk eene schoone vrouw afziet, om haar aan het hart ziju vriend te drnkken, dan is dat eeu grootmu^uige daad, waarom ik a benijd, mijnheerIk zegbenijd en De ooHog tusschen Rusiand en Japan. Huldeblijk Koningin Moeder Bij de ontvangst der commissie, welke aau H. M. de Koniugin-Moeder het huldeblijk kwam aan- bieden ruim 2 ton gouds naar aanleiding van Haar 25jarig verblijf in ons Vaderland, heeft Hare Majesteit Haar oprechten dank betuigd en gezegd, dat Zij in geen woorden wist te brengen hoezeer Zij waardeerde wat voor Haar was gedaan. Van barte was H. M. dankbaar aan alien, die hadden bijgedragen tot het groole bedrag dat Haar voor Haar Stichting kon worden ter hand gesteld en dat geheel den ongelukkigen longlijders zou ten goede komen, terwijl het Haar voornemen was het allergrootste deel van de som welke was byeengebracht te bestemmen voor het Emma-fonds, opdat het rechtstreeks zou mogen strekken ten bate der minstbedeelden. Hare Majesteit bedankte ten slctle al le com- ■aissieleden en gaf in de meest hartelijke bewoor- dingen uitlrukking aan Haar oprechten dank jegens alien, die hadden medegewerkt voor het doel dat had mogen leiden tct een zoo verrassenden en verblijdenden uitslag. wel oindat ik in zoo'n geval zou wenschen evenzoo te kunnen handeleD." z Mag ik u vragen, wie n in deze geheime gesehiedei is heeft ingewijd vroeg Wambold verbaasd. //Mijnheer, ge zult u niet zoo verwonderen; zoodra ik u zeg, dat ik tot de familie Gray in zoo nauwe betrekking sta, als dit tusschen een advocaat en zijn client mogelijk is. Ik ben bevriend met mevrouw Gray en gevoel de oprechtste hoogachting voor haar nicht, miss Jane." Wamboli boog. //Aha! ik begrijp het. Me vrouw Gray, die thans te Londeu vertoeft, heeft u de aangename mededeeling gedaan van het huwelijk van mijn vriend Koert von Berghaupt met miss Gray." z/Huwelijk vroeg de advocaat, wien dat woord op de lippen scheen te besterven. z/Ge schijnt over deze gebeurtenis niet bijzocder verheugd te zijn," zeide Wambold licht spottend. //Mijnheer mevrouw Gray heeft mij niet medegedeeld, dat het huwelijk zoo spoedig zou gesioten worden. Ik behoef mij echter daarover niet te verwonderen, te meer daar ik niet tot de familie behoor. Ondanks alles had ik wel gewenscht, dat ik vooruit had kennis gedragen van het aanstaaude huwelijk." Hij had zijn pince-nez van den neus genomen en in gepeins bewoog hij haar aau het lint heen en weer. Hij keek ernstig, bijna dreigend. Von Wambold vergat geheel het komieke voor- komen van den advocaat en verdiepte zich in de beschouwing van zijn gelaat. Mynheer Morris zag er nu niet nit als een man van wien men zich met een glimlach afmaakt. TER NEUZEN, 30 December I90I- Het kerkgebouw di r Ned. Herv. .gemeenle albier zag deze week vele blijde gezichten binnen zijne muren. Vierde j. 1. Diusdag de Zjndagsschool- vereeniging /rhimotheus", zooals we in ons vorig nummer melddeu, daar feest, Woensdagavond was de vereeniging //Samuel" met hare meer dan 450 leerlingen aan de bsurt. Wederom prijkte er een Kerstboom, net ver- sierd, om den indruk van den avond te verhoogen. Een overgroote schare belangstellenden was in het gebouw saamgestroomd, die met belaugstelliug de verschilleude toespraken volgde of instemde met het gezang. Door ontvaugen bijdragen daartoe in staat ge steld kon de vereeniging de kleinen op roijale vrijze van ververscbingen onhalen. Dat de kiude- ren genoten hadden, was hun, toen zij huiswaarts keerden, wel aan te zien. 't Was vol, gisteravond, in de bovenzaal van het //Hotel des Pays-Bas", ter gelegenheid van de soiiee gege ven door de vereeniging He Volharding" en er hterschte eene aangename gezellige stemming. Gten wonder trouwens. 't Waren fijne beschuiten, die aan de hoorders werden voorgezet, zoowel die vanwege de afdeeling muziek als van de afdeeling tooneel. Verschillende schoone muziekstukken werden door het thans sterk bezette orkest uitgevoerd, terwijl onder algemeenen bijval de heer A. Eeckhout uit Hulst een drietal stukken op de piano ten beste gaf. En het tooneel Men geuoot volop van de afwikkeling van het blijspel in 5 bedrijven van Justus van Maurik Eijne Beschuiten, waarin de voorkomeude karakters zoo meesterlijk ziju ge- 1e kend, en die door de daarin optredende dames en heeren ook zoo juist werden weergegeven. De geheele uitvoering was een waar succes. Applaus werd dan ook niet gespaard. Bij het bestuur van den Westdorpe- of Nieuw Vogelschorpoider is in ontwerp de aanleg van een keibaan door dezen en den Stroodorpe- polder, verbindende den giindweg op den dijk van den Oud-Vogelschorpolder met de kunstbaan op den westelijken dijk van het kanaal Ter Neuzen Geut en eene keibaan, verbindende evengenoemden grindweg met den keiweg in den Van Remoortere- polder naar Philippine, en met de bestrate los- en laadplaatsen van het spoorwegstation Philippine. De verharding dezer bijna onberijdbare polder- wegen zou van groot belang zijn voor de be trokken polders en deze zouden dan ook in de kosten bijdragen, terwijl verder ook nog subsidie of een renteloos voorschot van de provincie zal worden aangevraagd. (M. Ct.) Op uitnoodiging namen wij een kijkje in den nienwen apotheek die de heer E. H. T. van Borssum Watlkes blijkens achterstaande advertentia met 1 Januari s. s. opent, in de Noordstraat. Het geheele huis is gerestaureerd, wat heeft mee- gewerkt tot verfraaii'ng der Noordstraat. Door eene portiek, waar de 's nachts om hulp kloppenden beveiligd staan voor regen en wind, binnenkomende, bevindt men zich in de apotheek, die een zeer vriendelijk gezicht oplevert en alwaar in een zeer nette winkelkast zijn uitgestald een groot aantal naar de eischen des tijds ingerichte glazen flesschen en potten, voorzien van iugeetste opschriften. Op de toonbank en in laadjes en schuifjes zijn aanwezig weeg-, meetwerktuigen en andere zaken die elk oogenblik noodig kunnen zijn. Verder bevindt zich in het perceel een berg- plaats van vloeistoffen, een laboratorium voor onderzoek van levensmiddelen enz. en het ver- nietigen van bacillen, terwijl er ook nog gevonden wordt eene bergplaats van benzine. z/Ik dank God, dat de echtgenoote van mijn vriend u op dit oogenblik niet in het gelaat behoeft te zien, want de uitdrukking daarvan zou wel geschikt zijn om haar te doen ontstellen, mijnheerbegon Von Wambold weer. ffDat zou mij waarlyk leed doen, als u dat vindt, mijnheer Von Wambold, en ik heb geen recht er aan te twijfelen of het is zoo, dan rust op mij de verplichting de jonge mevrouw niet door mijn aanblik te ontstellen. Ik zal daarom dan ook mijn voorgenomen bezcek aan mijnheer Von Berghaupt en zijn echtgenoote niet brengen. Dit valt mij des te gemakkelijker, omdat ik van het gesioten huwelijk nog geen kennisgeving heb ontvangen." //Juist, mijnheer, zeer juistAls ik overigens in uwe plaats was, dan zou ik dit opvatten als een week om de tegenwoordigheid der jonge mevrouw te vermijden." Blijkbaar lag iu deze woorden eene beleedigiug, maar mijuheer Morris scheen dat niet te gevoelen. //Ik heb den wenk begrepen en zal geen po- gingen doen om haar te ontmoeten. Dit houdt mij echter niet terug om het jonge paar al het goede toe te wenschen." Mijnheer Morris nam afscheid en zette zijn wandeling voort, waarbij hij blijkbaar de een- zaamste psden van den Kur-tuin opzocht. Vergenoegd zocht Von Wambold het jonge echtpaar weer op. Hjj trof hen aan in de nabij- heid van de muziektent, waar zij geheel verdiept waren in de voordracht van het beroemde Kiiust- lerchor. //Koert", fluisterde hij, ffje mag vandaag over my tevreden zyn. Vandaag komt my die advocaat De verschillende lokalen worden electrisch verlicht. Heel gezellig zaten ze bijeeu om de koffie- tafel, de beide vriendinnen en praatten en bibbel- den over alles en nog wat. De verstandh Hiding tusschen die twee, ze scheen uitstekend, 't leek suikertje tot den bodern. Plotseling, tengevolge een simpele opmerking van een hunner, werd echter die goede verstand- houding verbroken en maakte plaals voor eene scheldpartij in optima forma. Zij, die zooeven nog de beste vriendinnen waren, wierpen thans elkaar de schandelijkste uitdrukkingen naar t boofd, die maar bedacht konden worden, en leeken nu de bitterste vijanden. De strijd in huis begonnen, werd weldra op straat roortgezet, waarbij zich nu, 't behoeft nauwelijks gezegd, al spoedig een aantal sectege- nooten hadden gevoegd. Die tegenwoordigheid, ze werkte allesbehalve kalmeerend op de twistenden, integendeel, ze was als een brandende lont in't kruit. Van woorden kwam het nu tot daden en om overwinnares in den strijd te blijven, sloeg men er ten slotte met de klomp op. Gelukkig verscheen nu de politic ten tooneele die de twistende Eva's scheidde en daardoor een eiud maakte am 't kabaal. Dit alles nu geschiedde gisterenvoormiddag op klaarlichten dag in een der buurten van ons vestingstadje Ter Neuzen. Woensdag werd, onder voorzitterschap van den heer H. P. den Bouwmeester, te ■Middelburg eene vergadering gehouden door de afdeeling //Middelburg" van de schippersvereeni- ging Schuttevaer. De Voorzitter stelde o. in. voor naar de alge- meene vergadering, die in het volgend jaar te Ter Neuzen zal worden gehouden, afgevaardigden te zenden. Namens de leden werd de heer C. van der Bent afgevaardigd, terwijl het bestuur voor- nemens is ook die vergadering bij te wonen. Ter Neuzen wil op de agenda plaatsenver- licbting van de Oostelijke havendammen t« Hansweert en te "Wemeldinge dit zal dezerzijds worden ondersteund. De wederinvoering der patentbelasting zal van wege die afdeeling ook ter sprake worden gebracht. De wensch werd uitgesproken, die belasting weder in te voeren, op grond dat de concur- rentie van vreemde schippers tegeuwoordig voor de Nederlaudsche schippers te sterk is. Daartegenover werd aangevoerd dat de patent belasting in vele opzichten een onbillijke be lasting was, dat wel is waar e ikele bedrijven er door werden gebaat, doch andere werden geschaad. Men achtte aandringen op wederinvoering van de patentbelasting niet alleen verkeerd, maar ook een zaak, die niet tot resultaat kan leiden. Wel wilde men trachten te bereiken dat buitenlandsche schippers op eene of andere wijze zullen getroffen worden, zoodat de binnen- landsche scheepvaart niet meer bij die van he't buitenland ten achter staat. Goedgevonden werd dat in dien geest op t k algemeene vergadering zal worden gesproken Wat betreft het de voorkeur geven aan het aanvoeren van steen door zolderschuiten, in plaats van door gewone schepen, zooals in een der bestekken van waterstaat is voorgeschreven, werd goedgevonden op de algemeene vergadering die zaak te bespreken en inlichtingen te vragen. Daar waar de omstandigheden het veroorloven zou men de wenschelijkheid willen uitspreken dat dan de voorkeur worde gegeven aan den aanvoer met steenschepen. Door Ter Neuzen werd nog de wensche'ijkheid uitgesproken om de schepen der firmaJBraakman een andere losplaats aan te wijzen dan aan het Schuttershof. Dit zal van wege deze afdeeling worden ondersteund. Aan de algemeene vergadering wenschte me* nog in overweging te geven aan het gemeente- bestuur van Borsselen te vragen verlichting van de haven. Ook wenschte men te ondersteunen het ver- nog meer verdacht voor dan vroeger, maar ik heb hem je van den hals geschoven. Hij zal jelui niet komen bezoekea. Het gelukte mij hem te overtuigen, dat zijne gelukwenschen voor het jonge paar geheel overbodig zijn." Terwijl Wambold aan een tafeltje ging zitten en wat vanille-ijs gebruikte, dat mevrouw Von Berghaupt hem met een vriendelijk lachje toege- reikt had, verliet mijuheer Morris den Kur-tuin. Hij hield verblijf in een hotel in de nabijheid van de Goldgasse en ging er te voet heen. De advocaat werd door de bediendeu zoo be- leefd mogelijk ontvangen en naar de bel-etage geleid. Hij vond daar twee kamers voor zich ingericht, volgens ziju wenschen, die hij per telegraaf uit Londen aan den hotelhouder had kenbaar gemaakt. Zijne koffers waren intusschen aangekomen en in zijne vertrekken gebracht. Toen hij alleen was begon hij peinzend in de karner heen en weer te loopen hij scheen eeu zwaren strijd te voerenzijn voorhoofd was zwaar ge- rimpeld en om zijn mond vertoonden zich telkens zennwachtige trekkingen. (Wordt rerrolgd.) Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat van de geldleening groot J 3500,bestaande uit 14 aandeclen ran 250,- is uitgeloot no. S en op 1 Januari 1905 wordt betaalbaar gesteld ten k an to re van den Oemeente-O n t vanger. Ter Neuzen, 28 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en, Wethonders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verbar.d met art. 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen de navolgende verzoeken om rerlof tot den verkoop, respectievelijk voortzetting van den ver- koop van alcoholhoudende'n drank, anderen dan sterken drank van P. RIEMENS Rz. voor bet rechter- en linker- roorlokaal van bet perceel Vlooswijkpolder, wijk P no. 711 van C. DE ZEEUW C-z. voor het benedenvooriokaal, gelegen aan de Noordzijde van het perceel Driewegen, rvijk 0 no. 68 van G. J. GOETHALS voor het perceel Driewegen, rvijk O no. 118; van D. VAN ROMPU voor het perceel Westhavenhoofd, wijk E no. 67 van K. BAREMAN voor het linker benedenvooriokaal en het benedenvooriokaal rechts van eer3tgenoemd lokaal gelegen van het perceel Driewegen, wijk 0 no. 76; van J. DE BREE Cz. voor het vooriokaal (winkel) van het perceel Vlooswijkstraat 75. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ee- schied, kan ieder tegen het verleenen van het veilof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 28 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J> A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld formulieren A ter mededeeling van het verlangen om runderen, welke op tuberculose duidende verschijn- selen vertoonen, tegen schadeloosstelling door het Rijk te doen overnemcn. Ter Neuzen, 30 December 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op art. 8 der Hinderwet, <toe ii le weteni dat vergunning is verleend aan J. K. KOLIJN, arbeider, wonende te Ter Neuzen en zijne reehtverkrijgenden tot oprichting eeiier sl»cl»terij in een gedeelte van het perceel, staande in de Donze-Visserstraat 86, kadastraal sectie C 4009. Ter Neuzen, 28 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L". Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Eindelijk gaan er in Japan stemmen op, die het r.uttelooze van dezen moorddadigen oorlog op den voor- grond gaan stellen. Wat zal .Japan er bij winnerr, zelfs wanneer het ten slotte de zege behaalt Ziedaar eeu vraag die tegeuwoordig meer dan eens in de Japansche bladen besproken wordt, welk feit op zich zelf reeds merkwaardig genoeg is om te warden ge- memoreerd. Uitgeput door fi euorme hoeveelheid schulden, verzwakt door een Terlies van minstens honderd duizcnd jonge mannelijke arbeidskrachten, zal Japan lijdelijk moeten toezien iioe Engeland en Amerika de vrucbten van de grbote opofferingen zullen plubken. De opmerking is juist en vormt een eigenaanlig contrast met den gevveldig blufferigen toon, dien de Japanners in den beginne steeds aansloegen. Maar er zijn dan ook t'ekendie tot nadenkeu stemmen. Van de laatste Japansche 6 pCt. ieening, die in New- York tegen 90t pCt. aan de markt is gebracht, heeft Japan siechts 86| pCt. ontvangen. De Ieening moot namelijk met rente en al in een zeer kort tijdsbestek geheel afbetaald zijn. Op echte woekermanier begint men nu maar al vast'nter- mijntje er af te houden. Maar op die wijze kost den Japanners dit geld negen percent en dat terwijl de bronnen van productie vrijwel in evenredigheid zijn afgenomen. Hoewel het mogelijk is, dat Japan als militaire mogendheid, den oorlog lang zou willen rekken, uit 'n sociaal-economisch oogpunt is hier een grens gesteld en geen staat vermag deze grens te overschrijden, op strafl'e van zoo niet geheel vernietigd, dan toch voor onafzienbaren tijd achteruitgezet te worden. Uit een nader bericht uit Tokio blijkt, dat niet alleen ons land van schending van de onzijdigheid wordt verdacht door de Japanners, maar dat de toorn ook gericht is tegen Spanje, Engeland, Denemarken en andere mogendheden. Een Japansch blad zegt, dat Japan eigenlijk al die mogendheden dankbaar mag zijn want zij zijn nu tegenover Japan tot dezelfde diensten verplicht wanneer dit een vloot naar 't Westen wil zenden. Waarscliijnlijk is de volksverontwaardiging vooral uitgeiokt, door Engeland's trouwelooze en win- zuchlige leveranties aan de Russische oorlogsschepen. De Engelschen vinden 't natuurlijk best, dat andere landen er ook bij worden betrokken Tokio, 28 Dec. Volgens een bericht uit Port-Arthur, vertrouwt het garnizoen, dat bet voor 1 Maart ontzet zal zijn. Niettegenstaande de ernstige verliezen, die het bij het gevecht om den heuvel van 203 meters op 26 November heeft geleden, is het garnizoen opgewekt en besloten, om den strijd voort te zetten, zoolang er nog een soldaat overblijtt. Men zegt, dat het ieger voldoende proviand heeft tot Februari, de vloot nog voor een maand. De Japansche militaire autoriteiten maken een aan- vuliingslijst openbaar met de namen van 18 gesneuvelde en86gewondeofficieren, vermoedelijk van het belegerings- leger bij Port-Arthur. Tokio, 29 Dec. De Japanners hebben gister het heele Erloengsjan-fort bezet. (Dit bericht, 1 ijkt, zonder nadere bevestiging, niet erg geloofwaardig). Tokio, 28 December. Men verwacht vandaag de aan- komst van Togo te Kobe, in gezelschap van admiraal Kamimoera en andere officieren. Vermoedelijk zal hij Vrijdagochtend naar Tokio gaan, om 's keizers geluk- wenschen en dankbetuiging in ontvangst te nemen. Hongkong, 28 Dec. Een groote Japansche kruiser is gister bij Amoy aangekomen twee Japansche kruisers zijn vandaag bij Hongkong gezien. Sjanghai, 28 bee. De overheid heeft strenge bevelen gegeven aan het oorlogsschip ,Woosoeng" en den haven- meester te Sjanghai, om elke poging tot ontsnapping van de i-Askold" en »Grosowoj" te verhinderen. Er komen meer Chineesche kruisers aan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5