BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Donderdag 29 December 1904. No. 4629. FEUILLETON. (iemengde beriehten. MET VALSCHE PAPIEREN. Telegrafische beriehten. De ooriog tusschen Ruslaind en Japan. TER NEUZEN, 28 December 1904. VAN DE VAN Tegenover het bericht uit Tokio van 25 dezer, dat de belegeraars van Port Artknr den val meidden van alle vooruitgeschoven Russische stellingen tegenover den Japanscben recbtervlengel, en Palioetchiotoen werd be- zet, staat een gisteren ingekomen telegram, dat zoo over- tuigend de onverzwakte kracht der kranige bezetting bevestigt, dat er zonder aanvallen in overweidigende meerderbeid, waarbij geen rekening gehouden wordt met bet aantal slachtoffurs, vooreerst voor de belegeraars wel geen denken aan zal zijn in het bezit van de ves ting te komen. Het telegram in qauestie betreft een scbitterende over- winning van de belegerden bij een aanval op 22 dezer op de noordelijke verdediginswerken. 5000 Japanners met mitrailleuses rukten den avond van genoemden datum tegen de Russische posities op. Het ging van loopgraaf tot loopgraaf, tot eiudelijk door de aanvallers de .voet van den Paiya-sban-beuvei bereikt was. Maar toen kwameu ae Hussen los. De mitrailleuses van de stelling in vereeniging met de artillerie op de Antsoesban- en Sbansboesbanforten oraakten dooden ver- derf onder de bestormers. Hierop voigde de aanval met de bajonet, maar de Japanners werden zoodanig ontvangen, dat zij met verlies van BOO man aan dooden, verscheidene stukken gescbut en 300geweren bet bazen- pad moesten kiezen. Op den terugtocht werden den aanvallers nog meerdeie verliezen toegebraeht. Uit een Vnjdag uit Tokio ontvangen bericbt blijkt, dat de Japanners zicb meester gemaakt hebben van eer. kleine boogte ten noorden van bet dorp Tckanjantoe op bet schiereilandje Yantoe, dat midden in de Duifjes- baai gelegen is. Daaruit mag worden afgeleid, dat de Russen meester blijven van bet zuidelijk deel van de Huifjesbaai. Men kan zicb een duidelijk denkbeeld maken van bun positie door de versterkingen van Andsytsjan en Tajankoe naar bet westen te veriengendeze lijn s;aat over de dorpen Yakoetsoei en Siaofang. Deze zijn de steunpunten, die voornameiijk de operaties der Japan ners tegen de oevers van bet westelijk bekken bemoeie- lijken. Generaal Kouropatkine meldt dat in den nacht van den 23sten verschiiiende afdeelingen bij bet dorpBianioe- poetse een verkenning deden van de vijandelijke stellingen. Een deel der troepen drong tot bet dorp binnen, terwijl de overige troepen de Japanscbe sobansen bestormden. De vijand ging vervolgens verscbillende malen, ter sterkte van ongeveer twee bataljons tot den aanval over, maar werd met groote verliezen teruggeslagen. Negen Japanners werden gevangengenomen aan Rns- siscbe zijde sneuvelden drie officieren en zes manschap- pen, drie officieren en 61 soldaten werden geWond. Op 21 dezer beschoot de vijand met artillerie de Rus siscbe stelling bij Sabepoe. Op 22 dezer maakte een patrouille negen Japansche wagens met fourage en levensmiddelen buit. Tokio, 25 December. Tokio ziet er weer uit als een legerkamp de tooneelen van bet voorjaar, toen de eerste legercorpsen gemobiliseerd en naar Mantsjoerije werden gezonden, worden berbaald. Duizenden recruten en reservisten zijn in de boofdstad verzameld de kazernes zijn vol en velen worden in de stad ingekwartierd. Het Aojama-veld is het brandpunt van de militaire bedrijvigbeiddaar worden voortdurend oeferingen gehouden door bet voetvolk en de ruiterij met geschut .de batterijen vuren met los kruit, om de nieuwe paarden aan bet geraas te gewennen. Toebereidselen worden getroffen op zeer groote scbaal. Men is voornemens, Ojama's leger op 500,000 man te brengen, en zijn artillerie aanzienlijk te versterken. Ook is men bezig met Formosa en de zuidelijke eilanden- reeks in staat van verdediging te brengen voor 'tgeval dat de Oostzeevloot daar een punt in bezit mocht willen nemen om het als basis te gebruiken. Kie-loeng (Formosa; is in staat van beieg verklaard. De winter belemmert de Japanners niet in bun trans- portdienstde gemeenschap per spoor tusschfen Dalni en Jen-tai werkt goed de reis van Tokio naar Liao-jang duurt maar zes dagen. Londen, 27 December. De Times verneemt uit Tokio, dat onder het Japanscbe volk verontwaardiging wordt opgewekt door het gerucht, dat de Hollanders Sabang ter beschikking0 znilen stellen van de Ooptzeevloot. Een groot blad betoogt, dat het Japan's plicbt is om zichzeif recbt te verscbaffen, indien de onzijdigen niet behoorlijk bandelen. Het avonduur, dat men gewoonlijk thee dronk, was gekomen. Mevrouw Von Berghaupt liet nu de beide heeren op het terras alleen, om haar plichten als huisvrouw te gaan vervullen. Vergenoegd zag Koert zijn vrouw na, toen zij met luehtigen tred door de vleugeldeuren in de ontvangzaal verdween. ;/Wat een kinderlijk gemoed, wat eene reine ziel riep hij opgetogen uit. //Je bent dus gelukkig Koert P" z/Onuitsprekelijk gelukkig Als je eens wist, hoe ik haar liefheb en vereer z/Koert," sprak Von Wambold na een oogenblik peinzens, ffweet je nog van dien stijven EDgelschen heer, dien we eens met mevrouw Gray en je tegenwoordige vrouw op de promonade gezien hebben Op het eerste gezicht had die man iets komieks over zichwij hebben toen veel om hem gelachen." Von Berghaupt kon zich daar weinig meer van herinneren. z/Ik was dien man bepaald kwijt uit mijn geheugen, wat je in mijn gelukkige omstandigheden gemak- kelijk zult kunuen begrijpen. Vermoedelijk be- hoort die eerbiedwaardige man nu tot mijn familie- betrekkingen. Hoe korn je zoo op hem terug Ik geloof dat wij hem slechts eens gezien hebben toen is hij weer verdwenen. In ieder geval zal hij geen man van gewicht zijn, want dan zou Bij kon. besluit is kerbenoemd tot burge- meester van Groede en Nieuwvliet, de heer J. G. Gerritsen. Men meldt ons Maandag jl. is te Lokeren eene bijeenkomst gehouden der gemeentebesturen van Lokeren, Sinaij, en Stekene (Belgie) en daarin eene overeenkomst getroffen voor het aanleggen van eene stoomtram- lijn LokerenSinaijPuijveldeStekeneKoe- wachtAxel. Ook in Nederland zal voor dit doel steun worden gezocht, en er bestaat gegrond vooruit- ziehl, dat deze Jijn tot stand zal komen. Men schrijft ons uit Oostburg Van anti-revolutionaire zijde worden als can- didaten voor de Tweede Kamer in dit district genoemd de heeren Mr. P. Dieleman, lid van de Prov. Staten te Middelburg, die vooral in het oostelijk gedeelte van het district goed bekend is en J. H. Blum, districts schoolopziener te Vlissingen. (VI. Ct.) De Harwichboot Cambridge, die de vorige week nabij Hoedekenskerke strandde en later werd vlotgesleept, kwam daarna in aanvaring met het Engelsche driemastschip Castleton, waardoor beiden nogal aanzierilrjke schade bekwamen. De Cambridge ging met zijn passa- giers en post naar Antwerpen terug. Daar er geen andere boot disponibel was, om de passa- giers der Cambridge over te nemen, waren dezen verplicht langs een anderen weg naar Engeland te reizen. Het was natuurlijk een bittere teleurstelling voor die menschen, die er op gerekend hadden Zondagmorgen reeds thuis te zijn. Tot ambtenaar aan de gemeente-secretarie te Rotterdam is benoemd de heer N. G. Hoogen- dorp, ambtenaar ter secretarie te Oostburg, die tegen 1 Januari als archivaris aldaar be noemd was. In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaauderen naar Belgie gezonden 197 Nederlandsche melk- koeien ^n vaarzen, en wel langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 35, Sas van Gent 52 en Clinge 110. De uitvoer langs al de grens kantoren bedroeg in het eerste gedeelte dezer maand 840 stuks. De voordracht voor hoofd der school te Retranchement bestaat uit de heerenJ. de Visser, M. Nieuwenhuize, beiden te Middelburg en A. A. Mol te Alblasserdam. Tot onderwijzeres aan school no. 2 (Slik- plaat) te Hoofplaat is benoemd mej. J. E. Moes te Axel. 's Graveuhage, 28 Dec. Tot hatdhaviug onzer neutraliteit in Indie, is te Sabang een vol- doende scheepsmacht, bestaande uit pantserschepen, kruisers en torpedobooten, gestatioueerd. Eerste Kamer. Aangenomen is met 35 tegen 6 stemmen het voorstel van den heer Van Raalte c. s., om, ter bevordering eener vlugge rechtsbedeeling, bij wederzijdsch goedvinden van beide partijen, in burgerlijke zaken getuigeuverhoor alleen voor den rechter-commissaris toe te staan. Door aanneming met 27 tegen 16 stemmen van het ontwerp houdende bepalingen omtrent bevloei- ingen, is besloten dat aan groudeigendom beperking kan worden aangelegd, ten behoeve van het maken van afwatering van naburige erven. Bij het langdurig debat had de Minister van Waterstaat vooraf tegenover de heeren Reekers, rmwmrii. i mijn vrouw reeds laug over hem gesproken hebben." //Zoo denk ik er ook over. Hij maakte op mij den indruk van een huisknecht, die voor zijn vrijen middag de kleeren van zijn heer heeft aangetrokken. Je vrouw scheen ook niet bijzonder gesticht te zijn wegens zijn gal ante manieren zij behandelde hem in het oogloopend koel. Maar je vraagt hoe ik zoo op hem terugkom. De reden daarvoor is eenvoudig, ik zag dien gentleman in zijn Engelsche deftigheid op het Schillerplein te Mainz wandelen." Verduiveld, dan zal hij ons wel een bezoek brengen. Erik, wat zal jij een pret hebben, als je er bent wanneer hij de gebruikelijke geluk- weuschen komt aanbieden." //Die man maakt op mij den indruk alsof hij mets goeds zal brengenliefst zag ik hem nooit weer. Misschien gelukt het je, hem spoedig weer kwijt te raken. Maar," voegde hij er bedacht- zaam bij, //laat je vrouw niet bemerken, hoe weinig ik met dien gentleman op heb." z/Ik zal met Jane over dien raadselachtigen Engelschman spreken, voor dat zij den tijd ge komen acht, om er zelf over te beginnen." De beide vrieDden gingen naar binnen. Nu eerst herinnerde Erik zich dat dien avond de be- roemde kapel van Bilse haar eerste concert in de Kurzaal gaf. Onder het theedrinken vestigde Von Wambold de aandacht hierop. Hij stelde voor, het concert te gaan bijwonen. Een half uur later was het gezelschap op weg naar Wiesbaden. Men stapte uit aan de groote kolonnaden en liep het fraaie plein over naar den ingang van den Kurtoin. Nauwelijks daar binnen getreden, bemerkten zij den Engelschen Van der Biessen en Van Houten ontkend, dat de bedoelde beperking gelijk zou staan met een ont- zetting uit eigendom. Dinsdagmorgen om ongeveer 11 uur is in de buitenkom van de uitwateringssluis te Vlissingen, drijvende gevonden het lijk van den 21jarigen bakkersknecht D. D., wonende in de Hobeinstraat aldaar. De overledene, die zeer stil en zwaarmoedig van aard was, had heden morgen om 4 uur de ouderiijke wouing verlaten om naar zijn werk te gaan, doch is daar niet aangekomen, zoodat zijn patroon een uur later kwam iuformeeren waar hij bleef. Het lijk is door de politie naar de ouderiijke woning overgebracht. Een tweejarig kindje te Etten heeft een kan gloeiend heete koffie over het lichaam gekregen en is aan de bekomen braudwonden bezweken. Eeuige dagen geleden betrok eenjongecht- paar een woninkje aan het Monnikenpad, bij de infanterie-kazerne, te Amersfoort. Met de Kerst- dagen gingen zij naar hun familie, zoodat het huisje onbewoond was. Zaterdagavoud is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het huisje, en ofschoon al heel spoedig de slangenwageu der politie en manschappen uit de kazerne ter plaatse waren, is het huisje uilgebrand. Het boedeltje was niet geassureerd. Maandagnacht te 4 uren, toen men te Scheveniugen met de sleepboot Martina bezig was te trachten den logger SCH 408 af te brengen, had nog een ongeluk plaats dat betrekkelijk goed afliep. Van een roeiboot met drie zeelieden be- mand, bezig zijuae touwen aan de overzijde aan een anker te bevestigen, geraakten alle drie de opvarenden onder de boot, die onklaar werd en door een stortzee fioaal onderstboveu werd ge- worpen. Zij verkeerden in levensgevaar. Gelukkig waren twee reeders in de nabijheid, C. v. d. Toorn Cz. en S. van Leeuwen, die gekleed in zee liepen en met groote moeite de boot konden keeren, zoodat de drenkelingen zich konden reddentwee waren er ongedeerd en een had nog een wond in zijn gelaat opgeloopen. De roeiboot werd door de golven medegesleurd en tegen den bazaltmuur geheel verbrijzeld. z/Vindt je het niet prettig, Erits, dat we van Kerstmis tot Nieuwjaar vacantie hebben Ja zus, maar het zou nog prettiger zijn, als we van Nieuwjaarjtol Kerstmis vacaniie hadden." Ook in Gelderland is £en gemeente (Hemmen, aantal ingezetenen 200), waar geen eukele ver- gunning tot verkoop van sterkendrauk in 't klein is verleend. In 1903 werd daar een proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap en sedert 1886 geen erikel wegeDs overtrediug van eeuige straf- bepaling der Drankwet. Men meldt uit de Steeg Wegens verbouwing van haar wouing had de wed. U. alhier tijdelijk de pijp van de kachel door een opening in het raam naar buiten gestoken. Bij het sluiteu van de luiken 's avonds, had ze de onbegrijpelijke onvoorzichtigheid de pijp van de nog brandende kachel te nemen en zich daarna met haar kiuderen ter ruste te begeven. 's Nachts omstreeks half een viel de oudste dochter, waar- schijnlijk door benauwdheid woelende, uit het bed, waardoor de moeder ontwaakte en opslaande ook bewusteloos neerviel. De zoon in een aangrenzend vertrek kwam op het gerucht toeloopen, maar viel eveneens neer. De zoon van een der overburen, nog even buiten heer, waarvan Von Wambold gesproken bad. Zijn Schotsche kleeding was nu voltooid met een witgestreepte reismuts, die zijn ooren gehtel be- dekte. Ziju linnengoed was hagelwit en ouberispelijk gestreken. Een gouden pincenez klemde op zijn neus en diende om met aandacht de badgasten te begluren, die op de schaduwrijke kiezelpaden heen en weer wandelden. Koert en zijn vrouw bemerkten den Engelschman het eerst. Hij wilde juist zijn vrouw op den vreemdsoortigen man opmerkzaam maken, die slechts tien schreden voor hem uit liep, toen bij zag dat zij verbleekte. In haar groote blauwe oogen spiegelde zich een groote ongerustheid af. z/Wat moet dat beduideu?" vroeg hij in zich zelven. Jaloersch was Koert volstrekt niet, trouwens, de gentleman was volstrekt niet de geschikte persoon, om het hart eener jonge vrouw in vlam te zetten, maar hij wenschte de reden te weten waarom zijn teeder geliefde vrouw ontstelde bij het zien van dien man, alleen om haar zorg te kunnen helpen dragen. Alsof Jane de gedacbten van haar echtgenoot geraden had bleef zij eeusklaps staan en keek hem smeekend aan. z/Laten wij hier dit zijpad inslaan, Koert," verzocht zij//juist nn zou ik dien heer ontmoe- ten," en zij wees bij deze woorden met haar parasol naar mijnheer Morris. z/De aanblik van dien heer schijnt je te ont- stellen." z/Wordt niet jaloersch, Koert," antwoordde zij chertsend. //Het zou mij vreeselijk spijten als mijnheer Morris uit Londen je daartoe reden gaf, komende, werd op een of andere wijze attent ge maakt, dat er bij vrouw U. iets niet in orde washij verschafte zicb onmiddellijk toegang tot de woning, bracht de bewusteloozen naar buiten en liet ijlings een dokter halen, wien het mocht gelukken alien in het leven te behouden. De Brusselsche politie heeft een zeer goeden slag geslagen. Zij hield een Franschman aan, die eerst verdacht werd van moord op zijne schooumoeder, maar die bewijzen kon, hieraan niet schuldig te zijn. Daar zijn houding deed vermoeden dat hij iets anders op zijn kerfstok had, werd hij echter niet losgelaten. Men nam iulichtingen en men ontdekte dat hij de dader moet zijn van een diefstal van 100,000 frs. in een handelshuis te Parijs. Te Boston gaat men van een zeer interres- sante erfenis gebruik maken, n.l. die van Benja min Franklin, den bewonderenswaardigen philosoof, staatsman, ontdekker van den aardappel en mede- stichter van de Vereenigde Staten van Amerika. Bij zijn dood had Franklin aan zijn geboorteplaats de stad Boston, het bescheiden sommetje van 2500 nagelaten, om 100 jaar na zijn dood een groote school yoor industrieelen te scheppen. Hij had berekend, dat f 2500 na 100 jaar aangewassen zouden zijn tot cen som groot pi. m 500,000. Deze berekening van den verstandigen man is juist uitgekomen de som is nu groot f 540000. De milliardair Carnegie vond dit idee zoo mooi, dat hij er een even groote som bijgelegd heeft, zoodat de stad thans over ruim 1000000 beschikt, een som, ruim voldoende om de prachtigste op- leidingsschool voor industrieelen der gansche aarde te stichten. Een eigenaardige inkomst heeft de Cana- deesche schatkist genoten, nl. uit de algemeene verkiezingen. De kieswet bevat nl. de eigen aardige bepaliug, dat voor iederen candidast, die gesteld wordt, 200 dollars moeten worden gestort, welke verbeurd worden, ingeval hij niet althans de helft krijgt van het getal stemmen, dat op den gekozen candidaat wordt uitgebracht. De wetgever geeft zoodoende het stellen van candi- daten, die generlei kans hebben, willen beperken. Velen hebben zich hierdoor niet laten afschrikken 12 candidaten hebben de 200 dollars verbeurd. Een nieuwe aardappel. Aan de Academie van Wetenschappen te Parijs is een verhandeling ingediend over een Dieuwen aardappel, uitstekend van smaak, met een gehalte van 17 pCt. zetmeel en die, wat vooral van belang is, het best gedijt in vochtigen grond, terwijl de gewone aardappel aan drogen grond de voorkeur geeft. Het is een wilde soort uit Uruguay, in den bolanischen tuin te Marseille gekweekt. Men krijgt er knollen van 1600 gram van, en van 1 HA. kreeg men 10.000 KG. in drogen, maar meer dan 90.000 KG. in vochtigen bodem. De nieuwe soort is dus een kostbare aanwinst voor den landbouw. Te Hal is een vadermoord gepleegd. Vader en zoon, landbouwers, hadden ruzie de vader wilde den zoon met een mes aanvallei doch deze nam een revolver en schoot den oudt man twee kogels in het lijf. Stervende stork de getroffene neerde dader werd aangehouden Te Hillegom, in Oost-Vlaanderen, heeft een driedubbele moord plaats gehad. Twee dronkaards waren over een muur geklommen; een bewaker gelastte hen terug te keeren. Een der beide in- dringeis trok zijn mes en bracht den wachter een steek toe. Deze riep om hulp; zijn zoon snelde toe en bek vam eveneeDs een messteek in de rechter- zij een derde persoon onderging hetzelfde lot. De laatste was op slag doodde toestand van en dat zal hij zeker niet doeu. Ik hen echter vaudaag in zoo'n vreemde stemming, dat ik niet gaarne iemand zou ontmoeten, die mij aan papa en mama herinnert." Koert begreep nu de ontsteltenis zijner vrouw en sloeg dadelijk een zijpad in. //Misschien ben ik ondankbaar jegens mijnheer Morris", vervolgde zij, ,/maar waarom komt hij ons ook vaudaag in den weg z/Ik onderstel, dat mijnheer Morris in nauwe betrekking tot uw papa stond." //Hij genoot papa's achting en vertrouwen. Mijnheer Morris is een bekwaam en zelfs beroemd advocaat. Hij heeft met veel overleg eenige zaken voor papa in orde gebrachtiiij was papa's gemachtigde te Londen en bleef zijn vriend tot aan zijn dood. Tante heeft ook zeer veel achting voor hem; ik alleen ben ondankbaar jegens hem". De bruisende tonen eener ouverture van Wagner klonken door de lucht. Het publiek drong in menigte het jonge echtpaar voorbij naar de muziek- tent, zoodat Koert en zijn vrouw van het kiezel- pad op het gras moesten uitwijken. Op het laatste oogenblik nog was besloten het concert in de open lucht te gevenzoodoende viel aan velen een kunstgenot ten deel, dat men bij ongunstig weder had moeten missen. Onder deze omstandigheden viel aan het voortzetten van een gesprek niet te denken. Nu eerst bemerkte Koert, dat zijn vriend Wam bold verdwenen was. //Hi} stelt bijzonder veel belang in den gentleman," sprak hij tot zijn vrouw//wij mogen ons er wel op voorbereid houden, dat hij den heer Morri3 bij ons brengt." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5