Ter Neuzensche Gourant. Zaterdag 17 December 1904. 44e Jaargang. DBAHEWET. No. 4825. Binnenland. MET VALSCHE PAPIEREN. Telegrafisehe berichten. Advertentien. FEUILLETON. TWEE HE K A SS E R. Zitting van Donder da g. Haven van Ter Neuzen. Bij art. 84 der Waterstaatsbegrooting wijst de beer Henuequin op 't belang van ligplaatsen voor diepgaande zeeschepen te Ter Neuzen. Dit be lang kan niet worden geraugschikt onder de zaken die, om financieele redenen, uitstel kunnen lijden. Dit belang staat toch in verband met het onlangs goedgekeurd tractaat met Belgie. Een wetsont- werp te dezer zake is tkans bij den Raad van State aanhangig. 'tis te hopen, dat het spoedig tot wet moge worden verhbven, omdat anders het geld voor de verbetering van het kanaal Gent Ter NeuzeD, grootendeels zon zijn weggeworpen. De ligplaatsen moeten gereed zijn als het kanaal voltooid is. Samenkoppeliug met een bijdrage van direct belanghebbenden heeft de Minister vroeger niet vastgebouden. Afgescheiden van de onderhandelingen daarover, zon de Minister de voorziening in dit belang voorbereiden. En sedert zijn wij nog niet veel verder gekomen. De Mi nister hecht thans te veel aan het provinciaal sabsidie, meer dan bij verschillende andere rijks- werken, zooals Delfzijl, Harlingen, de Hembrug. Men denke er aan hoe moeielijk 't is op de pro- vinciale begrooting van Zeeland een subsidie uit te trekken, waartoe de polders moeten bijdragen, terwijl reeds zoovele opcenten moeten worden ge- heven. De Minister houde dus niet te sterk vast aan den eisch van het provinciaal subsidie. Ter Neuzen zou echter een retributie in den vorm van een kadegeld of een lig- en losgeld, kunnen heffen, dat haar in staat kan stellen een bijdrage te verleenen wanneer het provinciaal subsidie mocbt uitblijven. Overigens lette de Minister er op, hoe over de grens heel wat anders voor zulke werken gedaan wordt. Men noodige de Koningin niet uit bij de opening van bet kanaal Gent-Ter bleuzen, waarbij zij zich zou moeten vergewissen van te groot verschil hier en daar, waar 't geldt de vruchteu die men weet te trekken van kostbare havenwerken. De Minister herinnert aan zijn mededeelingen in de Memorie van Autwoord. Het wetsontwerp, waarvan de heer Hennequin sprak, is van den Raad van State terug maar de Minister heeft nog niet het advies kunnen bestudeeren. Het wetsontwerp zal spoedig de Kamer bereiken. Het ontwerp regelt ook de wijze van bijdragen door de belanghebbenden. Bij artike!87 wijst de heer Fruijtier op de nog steeds onvervulde behoefte aan een tweede doorvaartopening in de spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland. Het belang daarvan licht spreker in bijzonderheden toe. Tevens dringt hij aan op herstel van de onlangs ontstane scbeur in den vloer van de kleine sluis te Hausweert. De beer Smeenge wijst op den herbaalden aan- drang sinds vier jar n, van Schuttevaer, tot bet maken van de besprokeu tweede doorvaart-openiag. Hij betreurt't, dat het materiaal voor de onder- zeesche oeververdediging bij Wemeldiuge per zolderschuiten moet worden aangevoerd. De Minister zal nagaan waarom de onderhan delingen over de doorvaart-opening zoolang duren en zooveel mogelijk de uitvoering bespoedigen. De voorziening in het ongerief van de sluisscbeur wordt voorbereid. Er is onvoorziene vertraging ontstaan. Er staat rnee in verband een afdam- mingsplan, dat een ton gouds zal kosten. Om dat te vermijdeu heeft men een goedkooper middel gevonden in een inspuiting van een mengsel van zand en portlandcement. De door den heer Smeenge bedoeide zolder schuiten zijn onontbeerlijk voor de steen die ge- stort moet worden. 1) Een week geleden was de luitenant Von Berg- baupt te Wiesbaden in den echt verbonden met Jane Gray. De jonggehuwden hadden geen lust in een buitenlandsche reis het scheen dat zij de wittebroodsweken liever in een bekende omgeviug wilden doorbrengen. Waar bet jonge echtpaar zich ook vertoonde, op de promenade te Wies baden of in de allee van het slotpark te Bibrich, overal wekte het opzien. Koert von Berghaupt, met zijn sprekende, ernstige krijgsmansfiguur, was juist een man om door de dames bewonderd te worden. En denk aan den arm van zulk een man eene vrouw van zoo groote schoonheid als Jane Gray. Berghaupt lag te Mains in garnizoen. Zoodra hij vrij van den dienst was, reed hij gewoonlijk met zijn boezemvriend Wambold naar Wiesbaden. Daar kwam op zekeren dag Jane Grey in gezel- scbap van een bejaarde tante opduiken. De ver- schijning van de schoone, goudblonde Engelsche trok de algeineene aandacht der heeren, maar deze ster van het seizoen scheen ongenaakbaar. Slechts een enkele maal zag men de bewonderde jonge dame iu gezelschap van een heer, dien men aan bouding en kleeding dadelijk als Eogelschman herkende. Deze heer maakte echter een kalmee- renden indruk op alien, die met de schoone Engelsche dweepten. De faam scheen op de komst van dezen persoon gewacht, te hebben, om hare geruchten te verspreiden. Spoedig wist men elkan- der te vertellen, dat de Engelsche heer een beroemd Londensch advocaat was, die op goeden grond hoop mocht koesteren op hart en en banc TER NEUZEN, 16 December 1904. In de week van 7 tot 13 December kwamen in Zeeland voor 3 gevallen van roodvouk en wel te Kortgene, Kruiningen en Nisse ieder een, en 8 gevallen van diphtheritis, nl. 2 te Goes, 4 te Graauw, 8 te Hulst, 1 te Middelburg en 1 te Westdorpe. Koewacht. Woensdagavond omstreeks 5 uur brak er brand uit in het schnnrtje van P. van luiteu op het Belgisch gedeelte dezer gemeente. let schuurtje met al, wat er in was, verbrandde. ABSurantie dekt de schade. Donderdagmorgen omstreeks 5 uur brak niet ver vandaar weer brand uit; thans bij E. Jansen op het Kniedorp. Een schuurtje met een gedeelte van de woning werd vernield. Een zekere E. d. V. had wegens smokkelen van vee met de Belgischejustitie een heele rekening te vereffenen. De veekoopman, aan geen zittend leven gewoon, gevoelde echter weinig trek een paar jaar achter de tralies door te brengen. Hij zei dus zijn vaderland vaarwel en vestigde zich op Hollandsch grondgebied. Donderdagmorgen kon hij echter de verzoeking niet weersl^n om eens naar den brand te gaan kijken. Mkfr door deze nieuwsgierigheid geraakte hij bijna ook *in den brand". Een paar gendarmen grepen hem onverwachts vast en -wilden hem de handboeien aandoen. Onze smokkelaar was daar naiuurlijk niet mee gediend. Hij sloeg en spartelde zoo behendig, dat hij losraakte en in een ommezien was hij over de Nederlandsche grens. De heer A. M. Baert alhier is met ingang van 15 dezer beuoewd tot tijdelijk ondervnjzer aan de R. K. bijzondere school te Axel. Hengstdijk. In de vergadering bij den heer Cb. Hermans gehouden, door belangstellenden in eene varkensverzekering, is men tot stich- ting geraakt eener dergelijke vereenigiDg. Tot bestuur werden gekozen de heeren Jos. van Leem- putte, Adr. van Gijsel, Alphons van Belle, Aug. de Bakker en Petrus van Heesede eerste drie respectievelijk als voorzitter, ondervoorzitter en secretaris-penningmeester. Tot veler teleurstelling zal, door den drang der omstandighedeu, dezen winter door den heer Remerij te Koewacht, St. Andries, geen cnrsus in bemestingsleer worden gegeven. Hij is uitge- steld tot den volgenden winter. Overslag. Maandag j.l. hield de Duiven maatschappij de Grensduif haren jaarlijkschen feerdag. Hoewel in die maatschappij een klein aantal leden zijn, weten zij, door meuig voordrachtje of zangstukje, vergezeld met een goed glaasje druiven- bloed, het zich recht aangenaam te maken. Pas in de kleine uurtjes ueemt men met een blij gemoed afscheid van elkander. Boschkapelle. Dinsdag hield de societeit //De Eendracht," haar jaarlijkschen teerdag. Onder be- gunstiging van't weer werd des morgensom schoone prijzen geschoten de heer D. L. v. Damme wist den eersten te bemachtigen en werd dus tot koning geproclameerd. Tot hoofdman werd ge kozen de heer P. A. Stallaert en tot secretaris- penningmeester de heer G. de Gier. Tot laat in den avond bleef men gezellig bijeen eenige leden wisten door leuke voordrachten den tijd te doen vliegen. Dat, ouder gewoonte, de hospita, mej. v. d. Yeeken, voor een goede tafel had gezorgd, zal wel niet gezegd behoeven te worden. Ter Hole. Binnen enkele wekeu hoopt de fanfare een winterconcert te geven, niet in de school of in een cafe, maar in eigen gebouw. Door den directeur, den heer Kips, namelijk is aan zijn cafe een flinke zaal gebouwd, door een breede portebrisee er mede verbonden. Deze zaal is repitiegebouw voor de fanfare en vormt met het herberglokaal, een groote ruimte, die vele belangstellenden ter gelegenheid van uitvoeriDgen kan bevatten. *8 Gravenhage, 16 Dec. Tweede Kamer. Waterstaatsbegrooting. Bij de afdeeling spoor- wegen werden talrijke wenschen geuit. De heer Melchers beweerde dat de uitslag der enquete aantoont, dat de klachten van het personeel, dat het vorige jaar in verzet kwam, gegrond waren en critiseerde de houding der liberalen, die wel door dwangwetten te steunen meehielpen om het proletariaat te verslaan, maar thans niet opkomen voor de belangen van dat personeel, niettegenstaande de ten vorige jare aan dat personeel gedane beloften, tot dusver zoo goed als onvervuld bleven. Tegenover de heer Melchers constateerde de heer Talma dat de enquete-commissie juist concludeert dat de spoorwegdirecteuren hare van de bekoorlijke Jane Gray. En toch maakte de gentleman met zjjn stijf, ernstig gelaat volstrekt niet den indruk, alsof hij een verliefd aanbidder der jonge dame was neen, hij schreed koel en deftig naast het veelbegeerde meisje voort. Sedert dien tijd gingen de beide vrienden meer naar Wiesbaden, dan zij tot nu toe gedaan hadden. Wambold had altijd een open oog voor de bekoorlijkheden van het schoone geslacht, terwijl Von Berghaupt durfde zeggen, dat nog nooit een vrouw indruk op zijn hart had gemaakt. Sedert hij echter de schoone Engelsche dame gezien had, was hij geheel veranderdzijn vriend Wam bold zeide schertsend, dat de schoone Engelsche dame alleen het Kanaal was overgestoken om de ijzeren grendel van zijn hart weg te schuiven. Door een toeval, dat in het gewoon leven onbe- merkt voorbij giat, hadden de beide officieren kennis gemaakt met Jane Gray en tengevolge daarvan brachten Von Berghaupt en Wambold herhaalde malen een bezoek aan de bruine villa, waar de jonge dame mat haar tante woonde. Ougeveer een maand lar^j hadden zij de villa bij tusschenpoozen bezocht, toen de beide officieren op zekeren avond tamelijk stil naar hun garnizoen terugreden. Miss Gray was dien avond uiterst vriendelijk geweestbeiden dachten onderweg aan haar, doch vermeden angstvallig een woord over haar te reppeu. Wambold kon eindel^k toch niet langer zwijgen hij hield zijn paard in en verzocht zijn vriend hetzelfde te doen. i/Door t^e zwijgen komen wij niet uit de vreemd soortige ositie, waarin Jane Gray ons gebracbt heeft," -,iegon Wambold. //Laten wij als mannen erkenuen, dat zij tusschen ons staat en dreigt een diepe klove tusschen ons te openen." j/.Ve zegt daar heel juist hetzelfde, wat ik dacht," zeide Koert von Berghaupt, tfmaar het zou een ongehoord feit zijn, als een vrouw onze oude vriendschap kon te niet doen. Maar wees gerust, waarde Wambold, ik bezit het middel om dit onmogelijk te makeD." ,/Je maakt me nieuwsgierig." „De zaak is zeer eenvoudig", sprak Von Berg haupt lachende. *lk geef je Jane Gray tot vrouw Wambold's gelaat werd doakerrood hij boog zich naar zijn vriend en sloeg den arm om ziju hals. tfKoert, Koert 1 dat is mooi van je", zeide hij bewogen, //maar ik mig er geen vrede mee nemen. Het gevoel, dat Jane Gray mij heeft ingeboezemd, is de ware liefde niethet is de bewondering, die gemakkelijk in vriendschap kan /eranderen. Maar met jou is het wat anders, KoertIk heb je oplettend gadegeslagen en ik weet iets dat je zelf niet schijnt te weten. In je hart is het vuur der eerste liefde ontstoken, en jij kent de macht der eerst liefde niet. Laat mij zorgen, KoertJij hebt van zulke dingen geen verstand, maar ik heb de school door- loopen." /■Wat bedoel je daarmee //Jane Gray behoort aan jou Ik wensch hartelijk, dat zij je vrouw wordt en de goede engel van geheel je leven zij. Laat mij uit- spreken, KoertIk heb reeds bewijzen in handen dat Jane Gray mij niet bemint, maar jouw. Ik doe slechts wat ik verplicht ben, wanneer ik je beken dat alleen vriendschap en hoogachting de gevoelens zijn, die mij jegens Jane Gray bezielen. Zij is een wees en verloor haar vader en moeder op denzelfden dag. Haar vermogen is bij de Bank van Engeland in bewaringhet bedraagt twintig duizend pond sterling". Koert von Berghaupt schudde zwaarmoedig het hoofd en zei//Kom vriend, laten wij yerder rijden en niet meer spreken over de mogelijkhti 1 van een huwelijk tusschen mij en Jane Gray z/Bemin je haar niet?" vroeg Wambold ter- baasd. (Wordt vervotgd.) zedelijke verplichtingen tegenover het personeel niet hebben verwaarloosd. Ook oordeelde spreker dat doeltreffende verbetering voor personeel niet in art. 113 maar in art. 113bis, behelzende sociaal economische onderwerpen, gezoclit moet worden. De Minister erkende bet als plicht dat zoo eerlijk en nauwgezet mogelijk het Kon. besluit van 9 April 1903, ter bescherming van het personeel behoort te worden uitgevoerd. Bij de reeds in verren staat van voorbereiding zijnda Zondagswet is wellicbt in het belang der Zondags- rust, besteldienst op Zondag te verbieden. Kantongerecht te Tep Neuzen. CORRESPONDENT! E. Wegens gebrek aan plaatsruimte moest heden een uitvoerig stuk van den heer L. M. de Boer te Hnlst, over het Pachtstelsel tot het volgend nummer worden uitgesteld. Red. Voorspoedig geboren JACOBUS ANDRIES, zoon van A. J. KLAASSEN J. H. KLAASSEN-Will. Ter Neuzen, 16 December 1904. Heden overleed te Zeist onze geliefde broeder en behuwdbroeder de heer D. M E S K E S, in den ouderdom van 32 jaar. J. J. BRIL—Meskes. A. L. D. M. A. BRIL, Sas van Gent, 14 Dec. '04. Algemeene kennisgeving, Bui-geraeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengcn ter openbare kennis dat op 15 Decern- ber 1904 bij lien zijn ingekomen, afsebriften van aan Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland gerichte ver- zoekschriften om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten, t.w. van E. J. VAN ROOIJ voor de bovenvoorkamer, de bovenkeuken en de herberg van het perceel Donze- Visserstraat 22; van W1LH® BOS voor het voorlokaal en het achter- lokaal van het perceel Schuttershofweg 5; van A. ELIGEEST voor het rechtervoorlokaal, het linkervoorlokaal en het achterlokaal van het perceel Baandiik, wijk 0 no. 190f van J. B. VAN ZELE voor het rechtervoorlokaal van ziin perceel te Sluiskil, plaatselijk ongemerkt van G. A. STOCKMAN voor het middenlokaal van het perceel Sluiskil, wijk Q no. 121; van J. F. AUDENAERD voor de voor- en achter- kamer van het perceel Kerkhoflaan no. 39 en van V. VAN CLEEMPUTTE voor het rechtervoorlokaal van het perceel Sluiskil, wijk Q no. 151. Binnen twee welten na de dagteekenmg dezer be- ker.dmaking kan een ieder tegen het verleeuen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, 16 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L°. Burgemeester. VV. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Zitting van 16 December 1904. Veroorrteeld. zijn P. Z., schipper te Evergem, ter zake van overtreding der Wd^enwet; tot eene boeta van 1, subsidiair 1 dag heehtenis, met bevel tot terug- gave van het in beslag genomen flobertgeweer. D. A. v. 0., P. F. F., beiden arbeiders te Axel, ter zake van het te zamen en in vereeniging loopen over eenigen grond die bezaaid is, zonder vergunningieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. F. F., voormeld, tevens ter zake van het bejagen van eens anders grondtot twee boeter, van 2, subs. 2 dagen hecht voor elke boete, met verbeurdverklaring van het door den tweeden beklaagde F. gebezigde ~eweer, met bevel tot uitlevering daarvan of betaling ier waarde ad f 2, subs. 2 dagen hecht., alsmede on- bruikbaarmaking van het geweer in geval van uitlevering. A. P., werkman te Boschkapelle, ter zake van Jacht- wetovertredingtot 2 boeten, elk van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring en bevel tot onbruikbaarmaking van het in beslag genomen geweer. J. A. D., stalhouder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Hinderwet; tot eene boete van 2, subs. 2 dagen becbt. J. N. d. M., schipper te Philippine, ter zake van het als schipper niet voeren van bet vereischte letterteeken en nummertot eene boete van f 15, subs. 10 dagen hecht., met vrijspraak van het meerdere hem ten laste gelegd. P. D., landbouwer en M. v. H., koopman, beiden te Axel, ter zake van bet rijwielen zonder licht; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. V., arbeider te Sas van Gent, ter zake van het verboden pogingen doen om wild te bemachtigen tot eene boete van 2, subs. 2 dagen becbt. J. M. v. D., winkelier te Axel, ter zake van over treding der IJkwet, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring van het gewicbt. D. J., J. C. d. F., bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. R., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. M., koopman te Ter Neuzen, ter zake van een trekdier onbebeerd laten staan tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag becbt. P. F. v. K., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van nachtrumoertot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. V., bootwerker, en C. A. S., vrachtrijder, beiden te Ter Neuzen, A. V. en J. d. R., arbeiders te Zaamslag en Hoek, ter zake van leerplichtwetovertredingieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. C v. d. V., arbeider te Zaamslag, ter zake van leerplichtwetovertreding bij herhaling tot eene boete van f 1, subs. 1 dag becbt. J. C. d. C., werkman te Axel, ter zake als voren tot eene boete van /2,50, subs. 2 dagen hecht. A. V., arbeider te Zaamslag, ter zake als vorentot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. C. B., M. d. B., bootwerkers, J. C. C., steenkapper, H. v. D., koopmau, J. D., M. D., scbippersknecnten, J. P. E., C. J. H., J. v. L., A. F. d. R., bootwerkers, J. H., opperman, J. d. R., poldergast, J. B. v. W., opper- man, J. A. d. L., varensgezel, P. d. M., werkman, J. v. d. P., kleei maker, J. P. d. R., schippersgezel, J. B. H., voerman, C. L. H., werkman, C. J. H., arbeider, alien te Ter Neuzen, K. B., smid te Gent, L. d. M., commis- sionnair te Selzaete, G. P., ketellapper te Gent, L. V., schipper te Ter Neuzen, J. W., knecht te Axel, J. D., arbeider te Hoek, ter zake van oppenbare dronkenschap ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C. A. S., voerman, J. H., opperman, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. E. F. C., koopman, zwervende, J. J. J-, bootwerker, A. V., timmerman, A. S., timmerman, alien te Ter Neuzen, A. d. S., zonder beroep te Zuiddorpe, ter zake als vorenieder tot eene boete van 3, subs. 3 dageo hecht. K. d. V., aannemer te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij eerste herhalingtot eene boete van 8, subs. 3 dagen hecht. D. J., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij tweede herhaling, tweemaal ge- pleegd tot twee heehtenis straffen elk van 5 dagen. C. A. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij derde herhaling, tweemaal gepleegdtot twee hechtenisstraffen elk van 2 weken. J. D., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij negende herhaling tot 3 weken becbt. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5