AI g e m e e n Nieuws- en Adverientieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen. No. 4025 Zaterdag 17 December 1904. laargang. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Voor Per drie maartden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs s]echts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. I Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BEBSTE BIjAD. TER NEUZEN, 16 December 1904. De Staatscourant no. 294 bevat de slatuten van de Boerenleenbank te Axel en ook van de Boerenleenbank te Westdorpe. In de Dinsdag te Hulst gehouden raads- zitting werd vastgesteld eene verordeniug op de heffing van vergunningsrechten op verzoek aan den heer Lev. van Waesberghe eervol ontskg verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand. Besloten werd een ambtenaar van den burgerlijken stand te benoemen als belast met alle werkzaam- heden op het door Ged. Staten vastgesteld salaris van 200. Als zoodanig werd benoemd de heer J, P. Rottier, gemeente-secretaris. Voorts twee onbezoldigde ambtenaren, waartoe benoemd werden de heeren F. van Waesberghe, burgemeester, en H. Verwilghen, raadslid. Allen namen de be- noeming aan. Aan L. Boel te Hulst werden onderhands de wallen voor schapenbeweiding verpacht gedurende 7 jaren, tegen 90 per jaar zoolang de winter- grazing duurde en f 100 voor de andere jaren. Aan den gemeenteveldwachter J. Herpus werd eervol ontslag verleend tegen den tijd dat zijn opvolger in dienst zou treden en hem een pensioen verleend van 300. Terstond daarop werd hij aangesteld tot gemeentebode op een salaris van f 150. Een oproeping voor een nieuwen gemeente veldwachter zal geschieden. (M. Ct.) Clinge. Onze muziek- en tooneelvereeniging ,/Weldoen door Vermaak" gaf Zondag haar eerste winterconcert, dat zich in een zeer druk bezoek mocht verheugen, dank zij het mooie weer en het veelbelovend programraa. Dit bevatte een 4tal muzieknammers en even groot getal voordrachten, benevens een drama en een kluchtspel. De muziek werd, behoudens een enkel vlekje, keurig gespeeld. Ooze jongens gaan flink vooruitDe voordrachten //Sjaan de re- cruut", //de Wereldreizigers" en de //Vroolijke oude vrijers" hadden groot succes, maar nog meer de comische scene //Naar de maskarade." Het drama ffDe eer eeus vaders" was in handen van goede, ervaren spelers, zoodat een nitmuntende vertolking werd verkregen. Tot slot werd opgevoerd het kluchtspel yEen veldwac'nter en een groenteboer in de klem", een aardig, komisch stukje, met zeer lachwekkende tooneelen en toestanden. Alles Hep af in de beste orde. Moge een volgend concert ons wederom hetzelfde genot verschaffen. Te Tilbnrg bad een droevig ongeval plaats. De 51jarige molensteller Jos. M. was bij de firma P. Bogaers en Zn. bezig met het verplaatsen van een paar reservoirs bij haar fabriek in de Tuin- straat. M. wilde over een ijzeren dwarsligger, die de fabriek met een gedeelte van de machine- kamer verbindt, loopen en had daarbij het onge- luk te vallen van een hoogte van 7 b 8 meter. De man kwam in zijn val terecht op den rand van een der stalen reservoirs, kautelde en stortte vervolgens op den bodem neer. Niet dan na veel moeite kon men hem uit zijn netelige positie verlossen, doch toen dit eindelijk gelukt was kon Dr. Damen, die inmiddels was geroepen, niet an- ders dan de dood const&teeren. Het vreeselijk verminkte licbaam werd per politiebrancard naar het gasthuis gebracht. M. was een oppassend man en laat een weduwe met 9 kinderen na. Snel recbt. De Amsterdamsche recbtbank bepaalde eergisteren dat de pleidooien in de zaak omtrent het jongetje dat een meisje was, gehouden zullen worden op 21 Maart 't Kind is zoo langzamerhand, hangende bet fameuze proces, een jaar of drie geworden. Wie weet of 't voor de einduitspraak zijn of haar meerderjarigheid niet beleven zal. Men meldt uit Zeist Een huzaar, die Zaterdag zonder verlof uit zijn garnizoen te Amersfoort was vertrokken en die Dinsdag te Wijk bij Duurstede is gezien, doch aldaar niet gevat kon worden, heeft zich Woensdaguacht alhier scbuldig gemaakt aan het verbrijzelen van een groote spiegelruit in een bakkerswinkel en het wegnemen van een mandje eieren uit dien winkel. Hij werd spoedig daarop door de politie aangehouden en naar Amersfoort overgebracbt om ter beschikkiug van den plaat- selijken commandant te worden gesteld. De dieren zijn bepaald in de war Wordt van enkele plaatsen gemeld, dat zich reeds meikevers laten zieu, bij den landbouwer Jausen te Orthen kwam dezer dagen een kip voor den dag met negen kuikentjes, die ze stilletjes ackter in de schuur bad uitgebroed. Het is voor die diertjes te hoopen, dat we nog eenige weken zacbt weer bouden Een nootlottige brand woedde in St. Dunstan's road te Londen in een door twee gezinnen bewoond hnis. De brand ontstond doordat in de benedenverdieping een lamp omviel, maar de be- wooDster dier verdieping wist zich met haar kind te redden. Op de bovenverdieping bevonden zich een vader en zijn twee zoons, 11 en 8 jaar oud. De jongens lagen reeds te bed en de vader trachtte hen nog te redden, maar devlammen joegen hemterug. Toen de brandweergasten in het brandende hois doordrongen vonden zij de beide knapen nog levend, maar met zulke hevige brandwonden, dat zij kort daarop in bet hospitaal overleden. Te Pnlnitz, een dorp in den omtrek van Dresden, is het geheele gezin Frendenberg, be- staande uit man, vrouw, 18jarige dochter, 14jari- gen zood, een gehuwde dochter en haar twee kinderen vermoord. Na de misdaad gepleegd te hebben, stak de moordenaar het huis in brand en de zeven half verkoolde lijken zijn in de ru'ine gevonden, echter zoo, dat men de misdaad nog te constateeren vermocht. De schoonzoon is ge- arresteerd, als verdacbt dezen gruwelijken moord gepleegd te hebben. Hij beschuldigd daar ziju schoonvader van en zegt, dat deze plotseling krank- zinnig was geworden, het geheele gezin uitmoordde en daarna het huis in brand ^tak, terwijl hij, de schoonzoon, slechts met moeite ontkwam. De justitie gelooft echter dit verhaal niet en houdt den verdacbte in voorarrest, terwijl naar de waar- heid zijner verklaringen een nauwkeurig onder- zoek wordt ingesteld. Te Cazaux d'Angles, in het departement Gers, is op honderdjarigen leeftijd zekere Louise Abadie overleden die in het geheel zestig jaren lang in dienst was geweest bij een mevrouw en, na het overlijden van deze, bij hare getrouwde dochter. Het merkwaardige van het geval is dat ook die twee vrouwen elk houderd jaar geleefd hebben. Louise Abadie is tot in het laatst van hare dagen helder van geest en gezond van leden gebleven. Een particulier telegram aan de //Berl. Lok. Anz." uit Parijs meldt, dat de arrondissementen Larochelle, Rochefort en Saint-Jaen d'Angely (departement Charente-inferieure) geteisterd worden door veldratten. Men achat hun aantal op 12 milliard. De aangerichte schade bedraagt tot op heden 20 millioen frank. Het door het Instituut Pasteur voorgescbreven verdelgingsmiddel Da- nysche vergift bleef zonder de minste uit- werking. Nu heeft men zijn toevlucht genomen tot een oplossing van braaknoot, dat een radicaal middel moet zijn. Een koopersbond is te Parijs opgericbt, met het doel om geen inkoopen te doen op Zaterdag- middag en de andere dagen na 5 uur. De leden verplicbten zich bovendien om geen bestellingen te doen, welke Zondagsarbeid teweeg zullen brengen en g-en goederen te ontvangen des avonds na 7 uur en op Zondag. De bond berekent dat met zijn streven een millioen mannen en een half millioen vrouwen, bedienden in magazijnen en winkels gebaat zullen zijn. Een pest-epidemie heerscht te Londen. In de afgeloopen week heeft deze, te Londen zeld- zaam voorkomende ziekte, reeds zes slacbtoffers gemaakt. In het begin van de week werden twee persouen door deze ziekte aangegrepen, in het Guy Hospi tal gebracht, waar zij na twee dagen overleden. Verleden Zaterdag werden vier andere personen in het hospitaal gebracht, waar zij gisteren over leden. De zes slachtoffers van deze verschrikke- lijke ziekte zijn arbeiders, werkzaam in de hui- den- en velleniudustrie. Men veronderstelt, dat de ziekte door besmette huiden op hen overge bracbt is. Er wordt een onderzoek ingesteld. Uit een Afrikaansch blad z/Jan", zegt een vader aan zijn twaalfjarigen zoon, ,/jij moet altoos drie maal denk voor jij eenmaai praat." Jan het dit goed onthou. Op een koude aand zit die vader met zijn voete bij die vuur. //Vader", zegt Jan, //Ik denk"! Geen antwoord, want vader was te diep in die courant wat hij zat te lees. Voor de derde maal //Vader ik denk!" roep die zeunnou uit. z/Wel", zeg die vader eindelijk, terwijl hij on- geduldig opkeek //wat is dit Jan, wat denk jij //Ik denk, vader, als jij nou nie op pas nie, is jij net nou uitgebrand, want jou broek brand al van dat ik die eerste maal gedenk het." Gemeenteraad van Ter Neuzen. w,e"rTflT-'inv,HiTir wrr Dit blaA verscliljnt Haanilag-, Woensdag- en rrijdagavond, nttgeionderd op Feesttlagen, l»ij de Firma P. J. VJM DG RiKDG te Ter Yemen, Vergadering van Dinsdag 13 Dec. 1904. (VBHVOLG.l S. Benoemen ambtenaren van den Burgerlijken stand. Deze benoeming moet geschieden overeenkomstig art. 149 der gemeentewet, gewijzigd 1 Febrnari 1904. De bezoldi- ging voor een ambtenaar, belast met alle werkzaamheden, is by Kon. besluit bepaald op f 3O0 de plaatsvervangers ont vangen (in afwijking met bet advies van den Raad) geene bezoldiging. Bij de gehouden stemming wordt met 11 stemmen tot ambtenaar benoemd de heer A. C. N. Grenu. die verklaart deze benoeming aan te nemen. De heer De Jonge verkrijgt 1 stem. Daar er thans nog 3 ambtenaren fungeeren, stelt de Voor- zitter voor, 3 waarnemende ambtenaren te benoemen. De heer Van den Hoek stelt voor 4 waarnemende ambte naren te benoemen, dit met het oogmerk om ook den secre- taris als zoodaniz te benoemen, daar deze gemakkelljk in eventueele waarneming zou kunnen voorzien, als zijnde deze steeds op de secretarievoor de andere heeren zou het wel eens lastig kunnen vallen, voor de waarneming dagelijks, gedurende twee uren op de secretarie te moeten vertoeven. Z. h. s. wordt besloten 4 waarnemende ambtenaren te benoemen. Bij de stemming worden benoemd de heeren W. S. J. Diele- man met 12, en J. A. P. Geill, J. A. de Jonge en G. Wieland elk met 9 stemmen. Verder verkregen de heeren A. Visser 3, D. J. Dees en F. C. van Deinse elk 2 en A. van Dale en A. P. de Vos elk 1 stem. De Voorzitter en de heeren De Jonge en Dieleman ver- klaren de benoeming aan te nemen. De heer Wieland verklaart de benoeming niet te kunnen aannemen. Bij de nn volgende stemming voor een vierde waarne- menden ambtenaar worden nitgebracht op de heeren A. P. de Vos 5, P. A. van de Velde 3 en M. van den Hoek en F. C. van Deinse elk 2 stemmen, zoodat een tweede vrije stemming moet plaats hebben. De heeren Van den Hoek en Van Deinse verklaren geene benoeming te zullen aannemen. De heer Versluijs maakt de opmerking dat de heer De Vos, als secretaris-ontvanger van het bnrgerlijk armbestunr niet benoembaar is, wat de Voorzitter toestemt. Benoemd wordt hierna met 10 stemmen de heer P. A. van de Veldede heer L. de Koeijer verkrijgt 1 stem en 1 briefje is bianco. 3. Verordeningen tot heffing en invordering van een ver gunningsrecht voor den verkoop van sterken drank. De heer Visser vraagt of nu bij deze verordeningen ook rekening is gehouden met het adres der vereeniging «Ver- gunning" alhier. De Yoorzitter antwcord ontkennenddat adres staat in verband met de maatregelen van politie en deze verordenin gen betreffen alleen de heffing van het vergunningsrecht. Voorts merkt spreker op dat den leden uit het thuis ge- zonden concept zal gebleken zijn, dat in de artt. 1, 2, 3, 4, 6, 7 en 12 bepalingen zijn opgenomen, die reeds in de dranktvet wordtn omschreven, dat men zou kunnen volstaan met naar de betreffende artikels dier wet te verwijzen, maar dat levert voor hen die de verordening moeten toepassen moeilijkheden op, wanneer ze telkens in een andere wet moeten gaaa zoeken duidelijkheidshalve zijn die bepalingen dus herhaald. Hierna komt in artikelsgewijze behandeling de Verordening tot het heffen van vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, in de gemeente Ter Nenzen. Art. 1Het vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, met uitzondering van den verkoop in een logement alleen aan logeergasten, bedraagt jaarlijks eene som van twaalf gulden en vijftig cent voor elke f 50 huurwaarde of gedeelte daarvan, die de localiteit. in verband met den omvaDg van het bedrijf, waarvoor de ver- gunning strekt, kan geacht worden te bezitten, met dien ver- stande, dat het recht niet lager dan vijfentwintig gulden zij. Art. 2. Het vergunningsrecht voor eene bijzondere ver- gunning, als bedoeld b\j het vierde lid van art. 63 der Drank- wet, bedraagt vijfenzeventig ten honderd van het bedrag in art. 1 bepaald. Art. 3. Het reeht, bepaald in art. 1 dezer verordening, wordt met vijftig ten honderd verminderd, indien in de loca liteit, waarvoor de vergunning is verleend, geen sterke drank in bet klein verkocht of geschonken wordt tusschen Zater- dagavond zes uur en Maandagmorgen acht uur en hiervan door den houder der vergunning voor de betaling van het vergunningsrecht aan Burgomeestergen Wt thouders eene verklaring wordt overgelegd. Art. 4. Het jaar, waarvoor het vergunningsrecht is ver- schuldigd, loopt van 1 Mei van het eene tot 1 Mei van het daaropvolgende jaar. Voor een tusschentijds verieende ver gunning zijn slechts zooveel vierde gedeelten van het ver gunningsrecht verschuldigd als er kwartalen in het ver- gunningsjaar over zijn, met dien verstande, dat een gedeelte aan een kwartaal voor een geheel geldt. De vergunning heeft geen kracht voor de betaling van het vergunningsrecht. De artt. 14 worden z. h. s. goedgekeurd. Art. 5. De schatting van de huurwaarde der localiteiten, waarvoor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend, geschiedt behalve voor tusschentijds verieende vergunningen jaarlijks in de maand Maart. Voor tusschentijds verieende vergunningen geschiedt de schatting binnen een maand na de dagteekening van het besluit waarbij de vergunning verleend wordt jaarlijks door Burgemeester en Wethouders, na ingewonnen schriftelijk advies van een door hen aan te stellen deskundige. Burgemeester en Wethouders stellen, op grond van die schatting, den aanslag vast en brengen dezen onmiddellijk ter kennis van den belanghebbende. De heer Visser zou het gewenscht achtten dat voor de schatting twee personen werden aangewezen er is wel hooger beroep op den Raad, maar de dene schatter kan ook te laag schatten en dan komt er geen hooger beroep. De Voorzitter merkt op dat Burg, en Weth. advies vragen, doch zelf schatten. Ah men meer dan 1 schatter wil, mo.t men er echter 3 nemen. De heer Versluijs stelt, in verband met de opmerking vai den heer Visser voor, het slot van de eerste alinea te lezen //van twee door den Raad te benoemen deskundigen." De Voorzitter: Zoodat u de benoeming der deskundigen bij den Raad zoudt willen brengener bestaat een vroeger raadsbesluit waarbij dit aan Burg, en Wetb. wordt opgedragen en ofschoon er geen bezwaar is om daarin wijziging te brengen, weet ik niet of er bepaalde redenen zijn om dit wel te doen. De heer Versluijs is van gevoelen dat de schatting, met het oog op de vele bijzondere vergunningen, nog al lastig worden zal en dat het daarom gewenscht is, dat personen benoemd worden die voldoende op de hoogte zijnhij acht ££n persoon daarom ook te weinig. De Voorzitter herha.lt, dat Burg, en Weth. aan den door hen benoemden schatter advies vragen en dan zelf schatten. De belanghebbende heeft dan recht op hooger beroep bij den gemeenteraad, die dan, wanneer hij dat noodig oordeelt, schatters kan benoemen om zich te doen voorlichten. De heer Versluijs heeft het oog op de wijze waarop tot hiertoo in deze gehandeld is en zou willen dat zij die daarvoor worden aangewezen, lieden zijn, die met verschillende toe standen, verkoop enz., wat voor de schatting in aanmerking kan komen, op de hoogte zijn. De Voorzitter Waaruit moet de verkoop blijken Immers nit de papieren en als de schatter komt zullen de menschen wel zoo eerlijk zijn die papieren over te leggen. De heer VersluijsWel zeker, ze zullen zoo maar met hun papieren voor den dag komen De heer Van deu HoekU is misschien van meening dat zoo maar voetstoots iemand zal worden bemoemd. De heer Versluijs zou wenschen te bepalen dat 2 of 3 schatters werden aangesteld, benoemd door den Raad. De heer Van Deinse vindt dat het een verkeerde ver- houding zou worden als de schatters door den Raad werden benoemd en dat deze in geval van hooger beroep weer andere schatters zou moeten aanwijzen. Daarom acht hij het ook beter dat de eerste schatters door Burg, en Weth. worden benoemd. Als middenvoorstel geeft spreker in overweging I deskundige te doen benoemen door Burg, en Weth. en 2 door den Raad. De heer De Jonge meent dat wel met 2 deskundigen kan worden volstaan, dat is dan toeh voordeeliger dan 3. De heer Versluijs wilde de 40, op de begrooting daar voor uitgetrokken onder de te benoemen schatters verdeelen. De Voorzitter deelt rnede dat den schatter steeds 25 belooning is toegekend. De overige f 15 zijn geraamd voor eventueele herschattingen. De heer De Jonge f 40 is voor 3 personen te weinig, de arbeider is zijn loon waard. De heer Dees acht het gemakkelijker, dat de eerste des kundige wordt aangewezen door Burg, en Weth. en dat bij hooger beroep, zoo noodig, de Raad schatters aanstelt. Wanneer iemand daarvoor redeu meent te hebben, zal hij dan ge- makkelijk bij den Raad kunnen reclameeren, dan wanneer er reeds dadelijk door den Raad benoemde schatters in be- trokken waren. Ook hij acht een deskundige voldoende. De heer Versluijs: Men moet niet vergeten, dat het door de vele bijzondere vergunningen een heel werk zal worden. De Voorzitter: Al worden er meer benoemd, dan heeft ieder hunner toch 't zelfde werk te doen en het zou dan ook niet billijk zijn de belooning daarvoor te verminderen. Het voortlel om 3 deskundigen te benoemen wordt ver- worpen met 8 tegen 4 stemmenvoor stemmen de heeren Visser, Versluijs, Van Deinse en Van Dale; tegen de heeren De Koeijer, Moes, Van den Hoek, De Feijter, Wieland, Grenu, Dees en De Jonge. Het voorstel om de benoeming door den Raad te laten geschieden wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen; voor stemmen de heeren Wieland, Visser, Grenu, Versluijs en Van Dale, tegen de heeren De Koeijer, Moes, Van den Hoek, De Feijter, Dees, De Jonge en Van Deinse. Het artikel overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. wordt hierna z. h. s. goedgekeurd, evenals de volgend# artikels. Art. 6. Binnen veertien dagen nadat de aanslag door Burgemeester en Wethouders te zijner kennis is gebracht kan de belanghebbende tegen den aansiag bij den gemeente raad bezwaar in brengen. Burgemeester en Wethouders leggen alsdan het in artikel 5 bedoelde schriftelijk advies van den deskundige aan den gemeenteraad over. De gemeenteraad na zich zoo noodig nog door een of meer andere deskundigen te hebben doen voorlichten beslist zoo spoedig mogelijk en deelt zijne beslissing terston4 aan den belaDghebbende mede.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1