A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendm aking. SCH00LBEH0EFTEN. Kantoorbeboeitea. Kantoor- en Schrijfbehoeften Prijsopgaaf Brandstof. DPAITKWET. n, 4 No. 4(523. Dinsdag 13 December 1904. AANBESTEDING 223!li3D2l2iJ13l 0a 5500K.G.Schaalkolen, 22 H.L. geklopte Cokes en 2500 K.G. gezeefde Antraciet. HIND E R W E T. Binnenland. FETJILLETON. ABONNEMENT: Per drie maandsn binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonueert zich bg alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlFlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,19. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweema&l berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor- 3 uren den dag der uitgave. Openbare aanbesteaing, bij enkele icschrijving, in 5 afzouderlijke perceelen, op Dinsdag, 27 December 1904, des namiddags 3 nren, ten gemeentehuize te Ter Neuzen, van de levering van a. schoolboeken en andere schoolbe- hoeften to. voorwerpen voor het onderwijs in de haudwerben voor meisjes, voor de openbare scholen aldaar voor het schooljaar aanvangende 1 April 1905. Voorwaarden euz. liggcn ter inzage op de Gemeente-Seeretarie. Ter Neuzen, 12 December 1904. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Prijsopgaaf wordt gevraagd van ten behoeve der gemeente-administratie van TER NEUZEN te leveren naar ter gemeente-secretarie ter inzage liggende opgaaf en monsters, niterlijk Dinsdag, 27 December 1904, 's namiddags 8 uren. Ter Neuzen, 12 December 1904. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. 46) Komaan, schep moed en ga met ons mee, sprak zijn moeder Hier in dit hotel van min- deren rang kan je niet blijven. Betaal je reke- ning, pak je goed en laten wij dan heengaan in het rijtuig dat nog op ons staat te wachten. Wij rijden dan samen tot dicht bij het oude hais Riimer, Hildegard en ik stappen uit en gaan te voet naar onze villa, terwijl jij dan naar Manfred rijdt en je laat aaudienen. Om Gods wil, moeder, dat kan ik niet Dat gaat mijn krachten te boven Ik ben niet in staat om het huis te betreden, waar Eduard geboren eH opgevoed is. Zou ik daar voor de oogen van mijn zoon de komedie verder spelen, die de vloek van mijn leven is geweest Neen, dat kan ik nietIk voel me vau daag ook erg zwak, ik geloof, dat ik een ziekte onderde leden heb. Manfred is niet thuis, zei zijn moeder. Hij is eenige dagen op reis, maar voor de wereld is het nuttig en noodig, dat je er heen gaat om je te vertoonen, voordat je bij mij en Hildegard komt. Je behoeft niet eena uit het rijtuig te Burgemeester en Wethouder3 van TER NEUZEN vragen prijsopgaaf van Te leveren bij gedeelten, gedurende 1904, ten behoeve van bet Raadhuis. Aanbiedingen worden ingewacbt tot en met Dinsdag 27 December a. s., des namiddags 3 uur. Ter Neuzen, 12 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. stappen. Volg mijn raad Kare!, werkelijk, dat is het beste, en korn dan spoedig naar ons. Wij wachten op je met thee drinken. Karel aotwoordde slechts met een hoofdknik. Alles werd uitgevoerd, zooals mevrouw Briuken had voorgesteld. Mr. Beatcher putte zich uit in verzoeken, dat zijn heer patroon zon uitstappen en den terugkeer van mijnheer Manfred hier in huis afwachten. Het zou mr. Beatcher een eer zijn, als hij voor zijn heer zoo best mogelijk mocht zorgen, doch Karel liet zich niet vast- houden. Het was hem of uit alle vensters van 't oude huis booze geesten hem aangrijnsden, met zieke- lijke haast gelastte hij den koetsier hem naar de woning van gravin Orlowsky te brengen. Doch hier ging het hem niet veel beter. Die welbekende ki mers wekten in hem al de herinneriugen uit het verleden, hier had hij als een'yjelukkig, onschuldig kind gespeeld, later met zijn vriend de schoone jongelingsjaren doorleefd, de prachtigste luchtkasteelen voor de toekomst gebouwd en nu P Naar lijf en ziel gebroken, v66r den tijd veronderd, zat hij gebogen in een leunstoel naast zijn moeder, die nu en dan een bezorgden blik op hem wierp en hem door de schilderiDg van Manfreds en Rena's geluk van zijn eigen sombere gedachten poogde af te brengen. Natuurlijk werd Eduards naam dikwijls ge- De oorlog tusschen Rusland en Japan. TWEEDE K A HI E R. Zitting van Zaterdag. Staatsbegrooting. De Minister van Binnenlandsche Zaken beant- woordt de verschillende redenaars, waarbij hij aanvangt met dank te betuigen aan den heer Van der Vlugt voor zijn gelukwensch en aan d§ leden der recbterzijde, die zijn taak hebben ver- licht. De Ministers van Waterstaat en van Financien zullen beantwoordeu, wat tegen hun beleid is in- gebracht, spreker bepaalt zich tot de algemeene politiek. In strijd met de waardigheid der Kroon zou volgens het heele Kabinet een tweede bij— eenroeping der Staten van Overijsel zijn geweest. Nu is de betreffende wet ingetrokken. De wijze van ondervragen van candidaten voor onderwijzers- plaatsen, die de heer Fabius meent te moetea toepassen, betreurt de Regeering, en wanneer bjj zoo voortgaat, zal geen advies meer van hem worden gevraagd. Van partijdigheid bij benoe- mingen is echter geen sprake. Het aantal kerke- lijke burgemeesters is zeer klein in verhouding tot de liberale. z/Onmethodisch" heeft spreker niet gearbeid, omdat hij bij zijn arbeid nu juist niet de methods van den heer Van Raalte heeft gevolgd. Spreker's methode was wel daarop gebaseerd, dat hij hoopte, een meerderheid te zullen houden ook na d« vierjarige periode, doch dit zal ook wel met het vorige Kabinet het geval zijn geweest. Midden in het werk kwam de stakingsperiode, van 's morgens tot 's avonds, zelfs in den nacht, den Minister in beslag nemen. Hij rekent voor, hos de ingediende ontwerpen onmogelijk vroeger konden ingediend zijn. De departementen zijn overladen met administratieven arbeid. De tegen- stelling op theologisch religieus gebied bestaande, heeft ook de liberale pers voorheen aangewakkerd. Plotseling schijnt aan die zijde een behoefte naar vrede te zijn gekomen en zoo wordt aan ds rechterzijde de strijd verweten. De tegenstelling tusschen de beide levensopvattingen is dieper en dieper geworden en nu genaderd tot den wortel zelf van het leven. O, dan zijt ge ook mijn vader. Hoe verheugt het mij, u eindelijk te zien. Karel Brinken was niet in staat om dadelijk te antwoorden. Bij het zien van het bekoorlijks meisje, vermeesterden de aandoeningeu hem zoo erg, dat hij wankelde en zich neerliet in een stoel. Manfreds vader is niet geheel wel, ver- klaarde Hildegard. De verre reis en de ge- sprekken over den dood van zijn vriend bij Aden hebben hem zeer aangegrepen. Het wordt al beter, zeide Karel met een mat glimlachje, terwijl hij zijn blik met welge- vallen op Rena liet rusten. Lief kind, ge zijt me hartelijk welkom als de verloofde van Manfred. Moge de Hemel u beiden zegenen Ge zijt het evenbeeld van uw moeder, zooals ik haar voor het laatst zag op den dag van baar huwelijk. Een vluchtig rood kleurde Hildegards bleeke wangen, doch Rena boog zich en wilde de hand van Karel kussen. Deze trok toen echter zijn hand terug en kuste haar op het voorhoofd. Ach, noem mij nog eenmaal vader, stamelds de ongelukkige man. Beste vader, ik heb u zoo lief, zeide Rena en daarbij omhelsde zij den ontroerden man, di<s zijne tranen niet langer meester kon blijven. (Slot volgt.) al E. el) t >ot AN r- na- 3N, 10- te nde. SEUZESSCHE (OIRIVT. Uit btad verscbijnt VS.iuikI««-, Woensdag- en Vrijdagavnnd, nltgemndeird op feemdasen, bij de Firuia P. jr. VAK DE SAWI1E te Tev \pnicu Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat bij den Gemeenteraad bet voor- nemen bestaat een gedeelte van den ouden toegangsweg naar het spoorwegstation alhier, gevormd uit de deelen ran de kadastrale perceelen dezer gemeente Sectie C nos. 4228, 2816, 2817 en 2820 en Sectie B nos. 479, 480 en 592 aan den publieken dienst te onttrekken. Eventueele bezwaren tegen die onttrekking kunnen binnen eene maand na heden xclirifteltjk bij ben worden ingediend, terwijl op Maandag 19 December 1904 en Maandag 9 Januari 1905 telkens des namiddags vier uren gelegenheid zal worden gegeven deze be zwaren mondelinq toe te lichten. Ter Neuzen, 10 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN gelet op artikel 8 der Hinderwet «loen le w e e n dat vergunning is verleend aan E. H.T. VAN BORS- SUM WAALKES en zijne rechtverkrijgenden tot op- richting eener bewaarplaats van hoogstens 100 L. benzine, 15 L. aether, 100 L. gemethyleerden spiritus in een fedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente 'er Neuzen sectie C no. 109. Ter Neuzen, 5 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis dat op 9 Decem ber 1904, bij hen zijn ingekomen afschriften van aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie gerichte verzoekschriften om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten t. w. van J. WIELAND Pz., voor het linkervoorlokaal ran het perceel wijk L no. 112, Schuttershofweg van B". Ma. WINGENDER, voor het beneden voor- lokaal van bet perceel gemerkt no. 43 en gelegen aan de De Feijterstraat van Th. M. FERMONT, voor het beneden rechtervoor- lokaal van het perceel Sluiskil, wijk Q no. 127 van J. VAN DAMME, voor het rechtervoorlokaal van het perceel Baandijk O 199a; van J. A. BREIJAERT, voor het voorlokaal van het perceel De Feijterstraat N 23a van P. DIJSELIJNCK, voor het linkerachterlokaal ran het perceel no. 12 gelegen aan den Stationsweg en van JOZ. DE FEIJTER Pz., voor het rechterlokaal van het perceel De Feijterstraat N 11. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend- making kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, 10 December 1904. Burgemeester en Wethouders Toornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Nadere te Tokio ontvangen berichten brengen tot dusver onbekende bijzonderheden van het gevecht om het bezit van den 203 meter hoogen heuvel. Russen zoowel als Japanners streden met zeldzamen moed en met ware doodsverachting. De algemeene aanval op den heuvel begon op 28 November de Japauners be- stormden eenige malen achtereen de Russische stellingen, telkens door den vijand met de bajonet teruggedreven. De aanvallers slaagden er echter in de verschansingen van den vijand met petroleum te overgleten. Daarop ontstond een hevige brand, die gedurende 4 uren voort- woedde. Den volgenden dag (29 Nov.) werd de aanval hernieuwd, doch wederom zonder volkomen succes de Russen boden hardnekkig tegenstand en wierpen groote steenen van de hoogte op de Japanners. Den 30en November trok, ondanks het hevige vuur van de Russen, de Japansche strijdmacht vooruit, trachtende een begaanbaren weg aan te leggen van groote aard kluiten, die zij van den voet van den heuvel mede namen. Maar opnieuw mislukte de aanval, dank zii der kranige houding der Russen. De Japanners besloten des avonds hun stormloop opnieuw te beginnen en ditmaal zou het geluk aan kunne zijde zijn. De buitenste rij van de Russische verschansingen werd te 10 uur's avonds genomen en van dat oogenblik viel het niet meer te betwijfelen hoe het einde van den strijd zou zijn. Toch werden de Japanners nog eenige malen door den vijand uit hun stellingen verdreven en in den morgen' van den len December zagen de Japansche troepen zich zelfs ge- noodzaakt te vluchten voor het moorddadig vuur dat de Russen op hen richtten. Kort daarop wisten de Japanners het terrein wederom te veroveren, den vijand met de bajonet terugdrijvende, wat hun eerst 'toen volkomen gelukte. Eerst aan den avond van dien dag konden de Japanners den heuvel hun bezit noemen. De correspondent van de ,Bund" te Tokio beschrijft in zijn blad de stemming, die thans in de Japansche hoofdstad heerscht. ./Het volk zoo schrijft hij, is onverschillig geworden, spreekt niet meer van een roemrijken strijd en de jongste overwinningsberichten mochten niet meer die geestdrift verwekken, die we kebben gekend in het begin. Men beeft nu alleen sympathie voor de gewonden die alle dagen uit Mantsjoerije en van bet leger voor I ort Arthur hier aankomen. Toen de strijd ontbrandde, hebben de militaire autoriteiten »snelle" en „besliste" successen voorspeid en nu deze blijken uit te blijven is de bevolking volkomen onverschillig geworden voor t geen er in den strijd gebeurt. De natie is in rouw en op ieders lippen is het woord ?roem" veranderd in »vrede. Overal hoort men slechts £6n wensch dat de gruwelijke oorlog zoo spoedig mogelijk zal worden beeindigd. Men denkt alleen aan de dooden, de ge wonden en aan de strijders, die hun leven moeten opofferen. Zelfs al werd nu terstond vrede gesloten, dan nog zou Japan reuzenkraehten hebben aan te wenden tot kerstel van zijn militaire kracht. Klachten worden niet gehoord de belangstelling schijnt als gestorven. W at men ziet is rouw en onverschilligheid. Te Petersburg is men, oegrijpelijkerwijze, zeer onder den indruk van de jongste voorvailen bij Port Arthur: de verovering van den Hoogen berg (zoo wordt de Berg van 203 M. in een Japansch rapport genoemd, en de naam is zeker te verkiezen boven den anderen, die een al te hoog denkbeeld geeft van de nauwkeurigheid der topografische kennis van die streek) en vooral, van den ondergang van het eskader. Een officier heeft aan den correspondent van de Petit Parisien gezegd, dat de Japanners niet in staat geweest zouden zijn, den Hoogen berg te gebruiken voor hun verdere plannen, indien de naburige forten goed bewapend en voldoende bezet waren. Een ander hooggeplaatst militair wees nog eens op de omstandigheid, dat de verdedigers van Port Arthur wel voorraad van allerlei aard, zelfs munitie, binnengesmokkeld kunnen krijgen, maar geen man- uoemd en Karel kwam telkens terug op de ver- schrikkelijke gebeurtenis te Aden. Hij schetste in de sprekendste kleuren zijn vertwijfeling en de bekommeriugen in den nacht na den afgrijse- lijken dood van zijn vrieud. //Ik moet krank- zinnig geweest zijn, toen ik het duivelsche besluit nam om mij uit te geven voor Eduard Romer, toen ik de tijding van Karel Brinken's dood naar Hamburg zond. Het ging alles zoo wonderlijk snel, en toen ik reeds na weinige dagen tot bezinning kwam en alias gaarne ongedaan had willen maken, was het te laatTn die dagen kon ik er nog niet toe besluiten mij in de handen van het gerecht te stellen, dit besluit rijpte eerst bij mij na een langen pijnlijken tweestrijd, toen ik tot 't inzicht kwam, dat alle andere pogingen om mijn gemoedsrust terug te krijgen vergeefs waren I" Uitgeput zweeg hij. Mevrouw Brinken en Hildegard hadden het innigst medelijden met hem. Daar klonken voetstappen in de gang, de deur ging open en de liefelijke gestalte van Rena trad binnen. Kind, sprak gravin Orlowsky, hier is de vader van Manfred, waar we zoo naar verlangd hebben. Karel was opgestaan en stak haar zijn bevende hand toe. De vader van Manfr«d, zei Rena blozende. ichappen. Eike honderd man die de Russen verliezen, zijn honderd dappere verdedigers minder, terwijl duizend gesneuvelde of zwaar geworide Japanners binnen ppn n/unlr vrm<vrnn/.nv. 1J /-V i v o gv. I. vwpuuutl O U1U11CU een week vervangen kunnen worden. Op den duur wordt dit nadeel voor Stossel en de ziinen wellicht noodlottiger dan al het overige. In het algemeen schijnt men nu te Petersburg zwart- gallig gestemd te zijn ten opzichte van Port Arthur. De omstandigheid dat een zoo belangrijke stelling als de Hooge berg blijkt te zijn, niet door de Russen her- overd is kunnen worden, wijst, voor 't eerst gedurende het beleg, op verslapping in de krachten der verdedigers. is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1