Mr. P. DIELEMAN, Mr. P. DIELEMAN, Zondagsschooifeest. tanee. IS A. P. J. AA1TEESTEDDTG levering van Brood Openbare Verkooping Woonhuis, Openbare Verkooping. Canadaboomen, Openbare Verkooping. 29 Canadaboomen, Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. Pachtcontract ea R. K. Boerenbond. Advertentien. 105 zware rechtstammige 1G0 Olmenboomen, Yoorts 11 Wilgenboomen en 2 Tronken, BURGERLIJKE STAND. DANKBETUIGING. 4 CANADABOOMEN en 113 WILGENBOOMEN, 28 zware OLMENBOOMEN, 26 zware ESSCHENBOOMEN, en I zware CANADA, Falk zou gegeven worden. Muller was nog nooit in dat huis geweest. Toen hij met het presenteerblad in de hand de zaal binnentiad, zag hij zijn zoon Hans, die met de dochter des huizes aan de piano stond. Hans zag op en werd rood. Niemand vermoedde, dat de knappe jonge man den zoon van den ouden bediende was en toen de oude zijn presenteer- blad voorhield, fluisterde deze ongeraerkt Stil vertrek geen spier. De onde Muller voelde met het bekende instinct van bedienden dat er dieu avond iets bijzonders op gang was, doch wat wist hij niet. De heer des huizes was reeds meermalen in de eetzaal geweest en had in zichzelve gesproken, alsof hij een toespraak bestudeerde. Bij het souper kwam het aan het ncht. Bankier Falk hief zijn glas omhoog en deelde zijn gasten de verloving mee van zijn dochter met den griffier Muller. Hans zag naar zijn vaderde champagne geeft moed. Aan de zijde zijner bruid kwam hij op hem toe en de gelukkige bruidegom was een oogenbhk in beraad om het gezelschap mede te deelen, hoe na de oude bediende aan den held van het feest verwant was toen hij een hand op zijn schouders voelde. Als Falk's oom is het mij zeker wel geoorloofd, nader met zijn geeerden schoonzoon, mijn toekomstigen bloedverwant, kennis te maken. Op de vriendschap, mijn jongen. Hartelijk dank, geachte oom. Ik gevoel mij zeer vereerd hm. Het was niet mogelijk den ouden bediende als zijn vader voor te stellen, daar hij zooeven met een generaal vriendschap gesloten had. De oude Muller beschouwde de jonge bruid, zijn schoondochter. Zij had een vriendelijk gezicht en het geluk blonk uit haar oogen, terwijl zij aan den arm van haar verloofde door de' zaal ging. Wat een zachte hand rustte op den arm van zijn Hanshoe verschilde die van de ruwe, grofgewerkte hand van zijn oude moeder thuis. Goede God, zegen ze en maak ze gelukkig fluisterde de oude bediende. De laatste gasten waren vertrokken en Muller stond nog altijd in gedachten bij het bullet. Hoeveel ben ik u schuldig voor uw be- diening De oude schrok de heer des huizes stelde de vraag; Muller was weer bediende. Twee gulden per couvert, mijnheer Falk. Den volgenden morgen zeer v;oeg kwam Hans haastig bij zijn ouders binnen. De oude vrouw was treung en vadar zag hem wat streng aan. Gij moet in het vervolg met meer be- dienen, vader. Is dat alles, wat gij uw ouders te zeggen hebt Neen, ik wilde u om vergeving vragen, dat ik u mijn verloving niet eerder bekend heb gemaakt. Natuurlijk wilde ik wel tot u komen, maar ik werd verhinderd en dan, ik Weet niet hoe het kwam, het ging zoo snd en Maak u over ons met bezorgd, beste jongen. Moge de goede God geven, dat gij even gelukkig wordt als uw vader en ik, zeide zijn moeder goedig. pat hoop ik te worden, antwoordde Hans, die zijn blik eenigszins geringschattend door de kleine kamer en haar bescheiden inrichting liet gaan. Zijn vader raadde zijn gedachten en zeide Meen niet, mijn jongen, dat het geluk van een groote womng en een smaakvolle in richting afhangt. En waar wilt ge eigenlijk van leven Wjj krijgen jaarlijks een toelage van acht duizend gulden van mijn schoonvader. Dat is werkelijk zeer vrijgevig van mijn heer Falk. Ook wilde ik u zeggen, dat ik vanmiddag met mijn bruid zal komen, om haar aan u voor t© stellcii. O, mijn brave, goede Hans, hoe goed doet gij daaraan. Denkt gij ook dat zij het gaarne doet? vroeg de oude moeder bezorgd. Wil zij niet,"dan kan zij wegblijven bromde de oude. Ja zeker wil zij, gij moet ook met zoo onvriendelijk zijn, vader. Gij wilt toch het geluk van uw zoon niet verstoren Dat wilde vader Muller natuurlijk ook niet Des namiddags kwam Hans met zijn bruid zijn ouders bezoeken. Zij ontvingen het bruidspaar met koffie. De jonge bruid moest de eerste schoenen en de eerste studentenklak van haar Hans zien die moeder Muller in dezelfde kast bewaarde, waarin haar verwelkte bruidskrans lag. Zult gij altijd van onzen Hans houden, juffrouw vroeg de oude moeder, toen zjj zich gereed maakten om heen te gaan. Gij moet Emma zeggen, moeder, zeide Hans. Dat was wel goed opgemerkt, doch in den grond van de zaak bleef het hetzeltde, daar met dit bezoek alle verkeer tusschen hen en den griffier Muller een einde nam. Op zekeren dag bediende de oude man oij een rijke oude dame. Aanvankelijk heerschte er onder de gasten ernst onder deitig zwijgen. Vervolgens begon men zooals gewoonlijk gaat, de zaken van de naasten te bespreken. Nu, die bankier Falk lieeft het er ook slecht afgebracht: 500,000 gulden schuld en dertig duizend bezit hij; 'tis verschrikkelijk. Ja, en wat zal nu om 's hemels wil zip schoonzoon Muller beginnen De jongelui hebben geheel van den ouden balk geleefd. Dat is waar. Ik ontmoette Muller, toen ik hierheen kwam, hij zag er bedrukt uit. Op zijn geheelen boedel moet gisteren wegens een wijnrekening beslag gelegd zijn. De glazen rinkelden op het presenteerblad dat de oude Muller ronddroeg. Zoo spoedig hij kon, snelde hij naar de womng van zijn zoon. Toen hij aanbelde, deed de jonge vrouw zelve open zij zag er bleek, treurig en beweend uit. O, zijt gij het, mijnheer Mulvader. Hans is niet thuis; wilt gij maar binnenkomen. Ja, dank u, gaarne. O, wat een mooi kerel jehoe oud is hij eigenlijkVijftien maanden Ja, zie hier, ik heb wat schoons voor u meegebracht. Het smaakt heerlijkhebt gy geen goeden grootvader, mijn jongen Onder deze woorden van den oude was Hans de kamer ongemerkt binnen gekomen. Gij hier, vader? - Ja, ik wilde eens zien, hoe gij het maakt en waar hij eigenlijk woont. Ach, het gaat ons niet goed, hebt gy van het ongeluk gehoord Ja, ik heb van het ongeluk van uw schoonvader gehoord. Mijn bestaan is vernietigd, op onzen inboedel is beslag gelegd. Alles is verloren. Hoe groot zijn uw schulden 0, dat is niet zoo erg. Emma heeft alles van thuis gekregen, wat wij liaddenwaar- schijnlijk drie, vier duizend gulden, maar waar- van zullen wij in de toekomst leven Misschien kan de oude bediende hier wel een beetje helpen. Gij, vader? Ja, als de eene schoonvader te kort schiet, moet de andere bijspringen, maar ik kan natuur lijk niet zooveel geven als de vader van uw vrouw Emma's vader. Uw inboedel kunt gij echter behouden en een twee duizend gulden per jaar kan ik u ook geven, totdat gij be- vordert zijtNu zie eens, daar heeft me de kleine bengel bijna het geheele stuk chocolade opgegeten. Daar, daar hebt gij er nog een stukje bij. Smul er nu maar op los, kleine schelm. Vader, hoe kunt gij dit doen Ja, ik ben rijker, dan gy wel denkt, al was mijn tarief matigdrie gulden voor een diner, twee gulden voor een souper. INGEZONDEN STIKKEN. Wed. J. VAN KOLK, iaar 70sten geboortedag te herdenken. Hare dankbare kinderen, behuwd- en kleiukiuderen. Ter Neuzen. w Heden overleed tot mijn diepe droefheid mijn geliefde echtgenoot, de heer LEV IN US BANKER, in den ouderdom van ruim zeventig jaren. Mede nam ens de familie, Wed. L. BARKER— Dees. Ter Neuzen, 6 Dec. 1904. Heden overleed na een ongesteldheid van weinige dagen, na voorzieu te zijn van de H. Sacramenten der stervenden, mijn geliefden vader JOANNES BAPTISTE VAN ZELE, in den ouderdom van bijna 73 jaren. Ter Neuzen (Sluiskil), 8 Dec. 1904. LEONARDUS VAN HEERSVELDE. Voor de vele blijken van deelneming onder- vonden, bij het overlijden mijuer geliefden echtge noot en vader. Ter Neuzen, 9 December 1904. Wed. J. M. DE GROEN en kinderen. Ondergeteekende betuigt zijnen dank voor de bewijzen van belangstelling outvangen op zijn 75Rten geboortedag. hoopt Zaterdag 17 December e.k., te AXEL te spreken te zijn. hoopt Woensdag 21 December e.k., te TER NEUZEN te spreken te zijn. De Gereformeerde Zondagsschool- Vereeniging „Afd. JACH1N" vraagt weder vriendelijk Uwe hulp tot het bereiden van eene feesture voor hare leerlingen. Tot dat doel zal n dezei dagen eene lijst worden aangeboden. Dankbaar voor den steun, zoovele jaren ont- vangen, beveelt zij deze lijst weder in allerwel- willendheid aan. Ter Neuzen, Dec. 1904. A. VAN OVtRBEEKE, Ter Neuzen. Myne inrichting is van af heden tot einde December, alleen geopend op Woensdag Dander dag, Vrijdag en Zaterdag van elkeweek. De prijzen zijn alsdan f 1,50 voor 12 en f\}voor 6 Albumportretten. y 1,50 voor 3 en 2,50 voor 6 Cabinetpor- tretten, 50 ct. voor 12 Medailjonportretten en f 1,voor 10 Briefkaarten met portret. middelbubg, voor de armen van het Burgerlijk Armbestuur, te TER NEUZEN en SLUISKIL, gedurende het lste halfjaar 1905, op Woensdag 14 De cember a.s., des morgens 101/2 uur op het gemeentebuis. Inlichtiugen te bekomen bij den Secretaris. Ter Neuzen, 9 December 1904. P. MOES, Voorzitter. A. P. DE VOS, Secretarii. Het BESTUUR van den POLDER BEOOSTEN EN BEWESTENBLIJ brengt ter kennis van belangbebbeudeu, dat in zijn vprgadering van heden, in de geldleem'ng van 1902, groot 38000,zijQ uitgeloot vier aandeelen ad /500,— en wel nos SI, 48, 63, welke uitbelaalbaar zijn vanaf 15 Dec. a.S., ten kantore van deD ondergeteekenden Ontvanger-Griffler. H. MAERTENS. Hulst, 5 Dec. 1904. te TER NEUZEN. Notaris Van der Moer te Ter Neuzen, zal op Dinsdag 13 December 1904, des namiddags te 3 uur, bij MicmET.SEN, aan de Markt te Ter Neuzen, ten verzoeke van Mejuffrouw de Weduwe en de Erven van den heer H. KUNSTENAAR, in het openbaar ver- koopen een goed gebouwd waarin Winkel met toebehooren en Erf, aan de Tholensstraat te Ter Neuzen, kadaster sectie C, nommer 2113, groot 1 are 28 centiaren. Te aanvaarden na de betaling, of zooveel vroeger als kan worden toegestaan. Betaling koopsom 3 maanden. Onkosten 8 dagen. Het perceel kan elken dag worden bezichtigd. De Notaris P. Dregmans, te Axel, hoopt ten verzoeke van Mevrouw D. SEYDL1TZ, grondeigenares-particuliere te Gent, op Maan- dag den 12 December 1904, des namiddags ten 2 ure, precies te verkoopen staande nabij de Linie tusschen bet Glacis- veld en het voormalig fort //Moerscbans,''' gemeente Hulst. Te vergaderen op het fort ,/Moerschans". De Notaris P. Dregmans te Axel, hoopt ten verzoeke van den polder BEOOSTEN- en BEWESTENBLIJ (Dijkgraaf dhr. A. Moerdijk te Zuiddorpe), op Dinsdag den 13 Decem ber 1904, des voormiddags ten 11 ure, te verkoopen waaronder zware, en staande op den langen weg en in de 2de verkorting, gemeenten Axel en Koewacht. Te vergaderen ter plaatse. De Notaris P. Dregmans te Axel, hoopt ten verzoeke van Mevrouw de Wede van den heer G. J. VAN LOO—PIUKAERT, grond- eigenares te Gent, op Woensdag den 14 December 1904, des voormiddags ten 11 ure, te verkoopen staande in het fort omtrent de hofstede bewoond door P. J. Bruggeman, gemeente Koewacht (Sint Jacobstraat). staande omtrent voormelde hofstede. Te vergaderen bij de Canadaboomen. De Notaris P. Dregmans te Axel, is voornemens ten verzoeke van den heer MARS RIEMENS, rustend landbouwer te Zaamslag, op Vrijdag den 18 December 1904, des voormiddags ten 11 ure, te verkoopen: metende van 1,60 M. tot 1,90 M. van 1,50 M. tot 1,70 M. metende 2,15 M. Staande op zijne hofstede aan den Renzenhoek, gemeente Zaamslag, alwaar te vergaderen. Mijnheer de Redacteur Er is de welwiltende opmerking gemaakt, dat in de advertenties wordt gesproken van ,Pachtcon tract proeve van een Program voor den Boerenbond terwiji in net boekje zelf de opdracht van het program geschied aan den ,/R. K. Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaanderen U. B. Alzoo, dat de woorden R. K. niet in de advertenties worden genoemd. De opmerking is juist, maar het met noemen verklaren. En de verklaring is deze. Mijn poging heeft ten doel, te komen tot een biliijk pachtcontract. Dit blijkt uit het geheeie werkje. Daartoe bezie ik het pachtcontract met alleen van de zijde van den pachter, maar ook van den eigenaar, ter wijl ik door in het Program op te nernen de voor- waarden, waaronder de boerenarbeiders land van den boer moeten kunnen pachten of onderpachten, het stelsel huldig, dat men geen recht kan vragen voor zichzelven zonder tevens recht te geven aan anderen. Nu is een biliijk pachtcontract een goed, met alleen voor den pachter die lid is van den R. K. Boerenbond, maar voor elken pachter, R. K. of niet, lid of geen lid. Het is een toch moeilijk te weerspreken feit, dat het een onmogeliikheid is, en zeer zeker in deze streek, om tot een biliijk pachtcontract te komen, zonder een eensge- zind handelen van belanghebbenden. Een eensgezind handelen van belanghebbenden is met mogelijk zonder een orgaan, dat, steunende op den wil van belanghebbenden, voor dezen optreedt. Nu mogeu er zijn die meenen, dat geen orgaan, of men dit nu noemt, vereeniging, bond, wet, gezag, of hoe ook, iets zal vermogen, om eene goede billijke rege- ling te treffen tusschen eigenaar en pachter, vermits het getal liefhebbers voor land of hofstede grooter is dan de hoeveelheid beschikbaar land of hofsteden, maar er zijn er, die van een andere meening zijn. Mijn werkje heeft dit verschil met sommige andere geschreven of gesproken woorden voor een biliijk pachtcontract, dat het mijne niet alleen iets zegt, maar ook nog ten doel heeft het gezegde te doen uitvoeren. Voor de uitvoering in deze streek acht ik tot dusverre slechts 6en orgaan bevoegd, en wel den bestaanden R. K. Boerenbond. Niet alleen acht ik deze daartoe bevoegd wegens zijn geheele inrichting, maar hij is degene wier Statuten er zelfs op aandringen, en wat ik vermeld op biz. 35. Heeft mijn werkje dus de strekkmg, te komen tot een daad, 'waar deze daad is een goed voor R. K. ot niet, lid of geen lid van den R. K. Boerenbond, daar is eigentlijk de daad eene, die moet worden bevorderd, door samenwerking, door slken belanghebbende. Hierbij komt nog, dat niet-Katholieke landbouwers als hos- pitant kunnen toetreden tot den R. K. Boerenbond, en volledig lid zijn van alle zijne instellingen. Is zijn naain en inrichting R. K-, de bevordering van een biliijk pachtcontract is een daad in het algemeen belang. En het ware te wenschen, in de eerste plaats voor hen zelven, dat de nog niet toegetreden R. K. of niet-R. K belanghebbenden dit begrepen. lk dank U, Mijnheer de Redacteur, voor de plaatsing. H. A. VAN DALSUM. Hulst, Dec. 1904. Wcsfdorpe. Geboorten. 16 Nov. MargnetFran cina, d. van Leonce Steppe en van Leocadia K°sa(la Rademakers. 21 Nov. Oscarina Camilla, d. van D&m* D hert en van Florentina Maria Selis. Op Maandag 12 December, hoopt onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder Zaamslag. W. BLIEK. is iederen Dinsdag te Ter Neuzen van's mor- gens 9 tot 's namiddags 2 uur te Consulteeren, Noordstrast 34. Oovermogenden worden kosteloos behandeld. DER

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 7