A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o e r Zeeuwsch-Viaanderen. No. 4621. Donderdag 8 December 1904 44e Jaargang. DEAHKWET. DEAUKWET. Binnenland. Gemengde berichten. Teiegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De oorlcg tusschen Kusiand en Japan. ii TWEEDE KAMER. TER NEUZEN, 7 December 1904. Het was de eerste maal in deze campagne, dat door een gebrek aan de machinerie het werk moest worden gestaakt. De fabriek zal vermoedelijk nog een paar weken in werking zijn. TER SEIIZESSCHE COURASfT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie /MO. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich b\j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD YEBTENTIlN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prp slechts tweeinaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. l»ii blad verschynt Maandaic, Woensdag- en Vrijda&avond, nltgezonderd op yeestdagen, bij de Fitma 1*. J. VAX ME 8AIPK te Terleaien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen de navolgende ver- zoeken om v'ergunning tot den verkoop van sterken drank in bet klein voor gebruik ter plaatse van ver koop (art. 1, 2e lid a.): van U. GIJSEL voor het benedenvoorlokaai van bet perceel Kazernestraat, wijk L no. 50 en van A. J. C. MAANDAG voor het benedenvoorlokaai van het perceel Noordstraat, wijk C no. 2. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de ver- gunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 6 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen, ingevolge art. 37, in verband met art. 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen de navolgende verzoeken om verlof tot den verkoop, respectievelij k voortzetting van den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank van J. GOEDEMONT voor de woonkamer, slaapkamer en eetzaal van het door hem bewoonde perceel in den Pioi'QQPDQnDmPr van E J. VAN ROOIJ voor bet benedenlokaal van bet perceel Donze-Visserstraat 22 van A. MARING voor het linkerlokaal van het per ceel Pierssenspolder, wijk P no. 82 van J. A. VAN LEQVEN voor bet rechtervoorlokaal van bet perceel Sluiskil, wijk Q no. 143; van U. GIJSEL voor het benedenvoorlokaai van bet perceel Kazernestraat, wijk L no. 59; van J. F. RONDONCK voor bet linkervoorlokaal van bet perceel De Feijterstraat 7 van P. A. DE RIJK voor bet rechtervoorlokaal van het perceel Baandijk, wijk O no. 184 en voor de afzonderlijke zaal, gelegen rechts van genoemd pereeel van J. B. VAN ZELE voor bet rechtervoorlokaal van liet perceel Sluiskil, wijk Q no. 114a van A. ELIGEEST voor het rechtervoorlokaal, linker voorlokaal en achterlokaal van het perceel Baandijk, wijk O no. 190f; van G. A. STOCKMAN voor bet middenlokaal van het perceel Sluiskil, wijk Q no. 121 van W. J. BOS voor het rechtervoorlokaal van het perceel Steenkamplaan, wijk M no. 11, en van E. R. A. PLAS voor de benedenvooi'kamer van het perceel Westkolkstraat 4. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 6 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Te Petersburg schijnt men zich hoe langer zoo meer te prepareeren op Port Arthur's val. Een bekend Russiich journalist schrijft o. a.De toestand, hoewel zeer kritiek, is nog niet'geheel wanhopig. De Russen beschikken nog over 2 linien van verdediging, want zij kunnen zich nog altijd op Liaotisjan terugtrekken. Verder wordt gezegd, dat generaal Stoessel in Kiaut- schau een toevluchtsoord kan zoeken. Ileel gemakkelijk ezegd, maar hoe komt hij dan door de Japansche okkade Het zal generaal Stoessel zeker aangenaam zijn, dit ▼an de militaire deskundigen nog bijtijds te vernemen 1 Belangrijk is ook een bericht dat uit Tokio afkomstig schijnt, °dat vijftigduizend man versterkingen voor het Russische leger te Kirin zijn aangekomen. Daar Kirin niet aan de spoorlijn Moekden Kharbin ligt, maar oostelijk daarvan, klinkt het bericht nog al vreemd, of het zouden de troepen van Linjewitsch moeten zijn, die van uit Wladiwostok ter hulp gezonden waren. Generaal Grippenberg schijnt te Moekden te zijn aangekomen. Het tweede leger moet al zoo goed als gevormd zijn. Men kan dus weer beginneri Sommige Russische bladen maken melding van 'tge- rucht, dat admiraal Togo vooruemens is het Baltische eskader aan te vallen, voordat het de Gele Zee bereikt heeft, en dat admiraal Oerioe bevel heeft gekregen met zijn kruisers en torpedo's den kolentoevoer onmogelijk te maken. Offieieren van de Fransche stoomboot Binh-Thuan, die 30 November uit Japan is vertrokken, hebben te Tsjifoe verteld hoe de Japansche vloot zich klaar maakt voor de ontmoedng met het Oostzee-eskader. Het Japansche slagschip Mikasa werd door de Binh- Thuan gezien bij Sasebo bet zag er uit als nieuw na de verjongingskuur. Veertig mij! ten zuiden van het Sjantoeng-voorgebergte zagen de Franschen de Asaki, ook nieuw uitgerust en geverfd en klaar om de Russen te lijf te gaan. Aan het herstellingswerk der Japansche vloot is men met de grootst mogelijke geheimziunigbeid sedert Augustus 1.1. bezig. De torpedobootllotielje is vooral te Sasebo en te Dalni inmiddels goed verzorgd. Moekden, 3 Dec. De Japan ners hebben het bom bard e- ment van hun stellingen ten Z. van Soekiatoen door Russische belegeringsstukkeu niet beautwoord, ofschoon zij tevoren de Russische stellingen in de buurt hadden beschoten met Russische kanonnen van hetzelfde kaliber, die aan boord van het Russische transportschip /,Mant- sjoeria", met den daarbij behoorenden schietvoorraad, waren buitgemaakt. Gisteravond zag men de Japanners duidelijk bezig om proefmijnen onder de spoorbrng over de Sja-ho te leggen, om die te gebruiken in geval de Russen mochten oprukken. De Russen trachtten te verhinderen dat het werk zijn gang ging, waarop een scherp geweervuur volgde. Terzelfdertijd werd een Japansche troepenmacht, die bezig was met den Poetilof-heuvel te bombardeeren, verrast door een afdeeling kozakken, welke echter moest aftrekken, na een mislukte poging om een Japansche batterij te nemen. Na twee dagen voorzichtig de Japanners vervolgd te hebben, wier jongsten aanval hij onlangs afsloeg, heeit generaal Rennenkaillpf zijn aanvallende beweging in het oosten gestaakt. Ofschoon de grond achttien duim diep bevroren is, worden nog loopgraven cn aarden wallen gemaakt. Tokio, 5 Dec. Het Japansche hoofdkwartier deelde heden het volgende meeOmstreeks 2 uur in den ochtend van 3 dezer bezette onze infanterie het dorp Koetsjiatse, na de Russen noordwaarts verdreven te hebben. Het dorp is vroeger bezet gehouden door een afdeeling Russische infanterie met machine-kanonnen. Er sneuvelden geen Japanners, maar 12 man werden gewond. De Russen verloren 30 man. In den avond van den 3en bombardeerde de Russische artillerie Wei-tao-sjan. Twee tot drie kompagnien van hun infanterie rukten tegen den berg op, maar werden teruggeslagen. Tokio, 6 Dec. De Russen hebben nachtelijke aanval- len gedaan op den Berg van 203 meter, alle zijn echter met zwaar verlies afgeslagen. De Russen moeten thans wel 3000 man opgeofferd hebben bij hun pogingen om den berg te heroveren. De Japanners blijven de schepen in de haven van Port Arthur met goeden uitslag beschieten. Zondag- avond zijn twee of drie schepen in brand geschoten zij brandden een half uur door. Welke schepen het waren en hoeveel schade zij opliepen, is onbekend. Algemeen is men overtuigd, dat de Russische vloot spoedig een uitval moet doen, of anders onherstelbaar beschadigd zal worden. Zitting van Dinsdag. De voorzitter deelt mee, dat uit Brussel een bericht is gekomen, dat de geneesheeren, onder wier behandeling de Minister van Binnenlandsche Zaken zich bevindt, hem niet kon toestaan, heden ter vergadering te komen. Woensdag (heden) hoopt de heer Kuyper aanwezig te zijn. De heer Goeman Borgesius stelt na voor, de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting uit te stellen tot de eerste-Minister aanwezig zal kunnen zijn. De voorzitter is daar tegen, en ook de heer Heemskerk ziet geen reden, de debatten uit te stellen, wanneer deze toch door de Regeering aanvaard worden. (Alle audere Ministers, behalve die van Kolonien, zijn tegenwoordig.) Het voorstel-Borgesius word hierop verworpen met 87 tegen 26 stemmen. De voorzitter spoort daarna aan tot kortheid bij de beraadslagingen. Door den heer Roessingh worden deze geopend met een klacht over bet outbreken in het voor- loopig verslag van een behoorlijk weergeven van de debatten over het christelijk beginsel. De politiek van dit Kabinet heeft met haar scherpe tegenstelling van geloovigen en ongeloovigen, den vrede onmogelijk gemaakt, in weerwil van haar voortdurend preken van den vrede. De heer Borgesius constateert, dat tot 1903 de financieele middelen in gunstigen staat waren. In de laatste twaalf jaren zijn er een rnassa uit- gaven, waarvoor mocht geleend worden, uit de uit de gewone inkomsten bestreden. Waarom is de Minister van Financiea nu zoo pessimistiBch omtrent de toekomst, dat hij nieuwe lasten, als de Tariefwet, op de uatie wil leggen Spreker hoopt op verwerping van die wet. Ver- sterking van inkomsten is o6k nog niet noodig, met het oog op de uitvoering van nieuwe wetten, omdat die wetten zelf zich nog laten wachten. Spreker maakt nochtans aan enkele Ministers complimenten voor hun groote werkzaamheid, ,/zelfs" (zegt de heer G. B.) aan den heer Kuyper, al is deze de man, die het feist moet worden bestreden, wegens zijn aauslagen op vrijheid en gezag. Overigens is het eenige, wat onder dit Kabinet tot stand kwam, nog gevonden in de nalatenschap van de vorige Ministers. De spreker breekt bier zijn rede af, verzoekende die na de pauze te mogen voortzetteu. Voor de pauze wordt dan nog aangenomen het or; x,?rp-Motorwet, en na de pauze verdedigt de heer Borgesius de Kamer tegen het verwijt van langzaam werken. Zeker kan aan de linkerzijde dat verwijt niet genaaakt worden. De redenaar laakt vervolgens de politiek jegens Zuid-Afrika, en de houding, door den eerste Minister aange nomen jegens de Kroon, in zake de ontbinding van de Eerste Kamer. Voorts laakt spreker het verstoren van de een- heid in ons volk, door het misbruiken van den godsdienst als politiek middelhet zelfs van rechts aangevallen stelsel van benoemingenen eindelijk de veranderde houding van den heer Kuyper jegens het nu steeds in macht aangroeiend Katholicisme. Spreker gaat vervolgens over tot een bespreking van de onderlinge verhouding tusschen de groepen der linkerzijde. Men is bet daar lang niet eens over de beste regeling van het kiesrecht, maar wel is men 't daarin eens, dat de belemmeringen, die den gewonen kieswet- gever thans binden, moeten worden weggenotnen. De heer Tydeman acht niet alle tot de Regee ring gerichte verwijten jnist en billijk maar het onverdraagzaam Calvinistische karakter van dit Kabinet herkent hij toch in de Drankwet en H. O. geschiedeuis, en in het ontwerp-Postwet. De heer Roell spreekt afkeurend over het nog steels niet ingetrokken Overijselsch wetje en de daarmee samenhangende kwestie. Bij het bespreken van de financieele positie acht hij't volstrekt niet noodig het land meer lasten op te leggen. Wij herinneren aan de in ons nummer van jl. Zaterdag geannonceerde openbare vergadering, der Afdeeling Ter Neuzen van Yolksweerbaarheid, die albier op a. s. Vrijdagavond in het „H6telde Commerce" zal worden gehouden. De heer Yon Bose zal alsdan spreken over het do?l en streveu der vereeniging, iets dat nog verre van algemeen bekend is, j», waaromtrent nog zeer velen in groote dwaling verkeeren. Het bestuur der afdeeling achtte het daarom nuttig een spreker nit te noodigen, die voldoende op de hoogte is niet alleen, maar ook in staat op populaire wijze een en ander uitsen te zetten. Het verwacht, hiervan gunstige resultaten op haar pogen, en hoopt dat meerderen dan tot hiertoe haar doel zullen steunen, want dit is noodig, wil de cursua in de gymnastiek, voor kinderen, die ▼an wege de afdeeling tegen geringe vergoeding gegeven wordt, instand kunnen worden gehouden. Gisteren werd alhier door den notaris Yan der Moer, ten verzoeke van den heer F. Diele- man c. a. geveild een huis mat toebehooren, aan den Baandijk te Ter Neuzen, groot 92 centiaren. De koop is toegewezen voor 600 benevens f 150 voor overneming eener schuur, aan de heeren P. Meertens en C. P. Dieleman, beiden te Hoek. Voor de tijdelijke waarneming van het vacante ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Breskens is tegen 15 dezer aan- gewezen de heer H. J. Vooren, surnumerair ter directie Middelburg. Tijdens een hevigen storm liep het Engelsche stoomschip Jenny, bij het vertrek uit de haven van Mantyloto, aan den grondom het schip vlot te krijgen zijn 200 standerde der deklast hout over boord geworpen. Naar men nit Zaamslag meldt, werd aldaar overeenkomstig de Woaiugwet onlangs aan eerie woning een bord geplaatst, met de woorden ffOnbewoonbaar verklaarde woning." Toen de bewoner het verbouwde, verwijderde men het bord, en gebruikte men het, volgens verkiaring van zijne eigene vrouw, als materiaal *au zijn huis. Naar men uit goede bron verneemt zal van het een en ander proces-verbaal opgemaakt worden. Door het breken van een ijzeren bout stortte Zaterdagmorgen in de cooperative suikerfabiiek te Sas van Gent de pulplift naar beneden. Geiukkig bevonden zich geen werk- lieden onder het gevaarte, wat slechts zelden voorkomt, zoodat geen persoonlijke ongelnkken te betreuren zijn. Nadat de machines een paar uur hadden stil gestaan, was inmiddels de lift weder hersteld en kon het werk hervat worden. - Toen een winkelier de vorige week 3 kistjes sigaren naar Waterland-Oudeman (B.) bracbt, werd hij even over de grens door twee douanen bemerkt. Toen bij hen ook bemerkte, ging hij op den loop, doch twee andere beambten sprongen te voorschijn, die hem al spoedig vatten. Hij werd naar Gent gebracht, waaruit hij na het betalen van 100 fr. boete weer naar huis kon terugkeeren. Hulst. Aanstaande Vrijdag, 9 dezer, hoopt de heer Dr. J. E. Callenfels alhier, zijn 75ste" verjaardag te vieren. Hij vestigde zich te Hnlst, komende uit Ter Neuzen, op 13 December 1856, promoveerde te Utrecht 1856 tot Med. Doctor, 24 September 1856 tot Art. Obst. Doctor en te Middelburg d.d. 9 April 1862 tot Heelmeester. Hij werd geboren te Goes en is de ondste ge- neesbeer in Zeeuwsch-Viaanderen, oostelijk deel. Is dit op zichzelf een vermeldenswaardig feit, de waarneming der geneeskundige praktijk gedu- rende zoovele jaren is het niet minder, en te ver- wonderen is het dan ook niet dat Dr. Callenfels op eene meer dan gewone wijze algemeen geacht en gezien is. En waar iemand als Dr. Callenfels zooveel troost en steun bracht aan de lijdende menschheid, voor den arme vooral op belanglooze en opofferende wijze, daar is de sympathie, die hij in zoo ruims mate geniet, bijzonder gewettigd. (Zel.) Clinge. Verleden week was teruggekeerd uit de gevangenis de berucbte Jos. H. Daar hij in Belgie nog een goed jaar ffzitten" moest, deed hij alle pogingen om zich op Hollandsch gebied te kunnen vestigen. Dat gelukte voorloopig niet daar verhnurders van huizen schuw waren van zulk een heer. Zoo dwaalde hij steeds op het Belgisch gebied rond, waar zijne vrouw woont. Daar arresteerde hem Zondag de Belgische po- litie niet zonder moeite. Het zal zeker voor iedereen eene geruststelling zijn, dat deze gevaarlijke persoou voorloopig is opgeborgen. 's Gravenhage, 7 Dec. Tweede Kamer. Alge meen begrootingsiebat. De heer Yan der Vlugt waarschnwde tegen het gevaar van partijdigheid bij. benoemingen. Hij beaamde noch ontkende dat deze Regeering par- tijdig is, maar wees op het politiek bederf dat gevolg is van het beginselAan den overwinnaar behoort de buit. De heer Troelstra betoogde zeer uitvoerig dat van Christelijke of zedelijke politiek bij dezs Regeeringsmeerderheid niets valt te bemerken, doch dat dit Kabinet slechts is de concentratie van egoi'stische, kapitalistische, achterlijke, bekrompen elementen die tot de kleurlooze middenstof be- hooreD, om het krachtmensch Minister Kuyper. Zoolang de electorale quaestie niet is opgelost, kunnen ook op sociaal gebied geen groote dingen tot stand komenzijn conclusie was dat het volk behoefte heeft aan de groote kracht van het socialisme. Daarna sprak de heer Staalmin. Bij het opmsken van de nominatie voor het lidmaatschap van de algemeene rekenkamer werd tot eersten candidaat verkozen den heer Goekoop, lid der Tweede Kamer. Tot groote ontsteltenis van ambtenaren en bedienend personeel is op het postkantoor ts Goes uit een pakket, geadresseerd aan iemand te Cortgene, en inhoudende ongeveer 4 kilo scherpe patronen, een dier patronen ontploft. Op grond der wet van 1884, die het vervoer va

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1