Gemeogde berichten. j t c 2 in hi dc ee va ju pl< z^'i Zal toe ge? er eenige verbetering in den toestand der kolonie is. Er moet steun aan den kleinen landbouw worden gescbonken, zegt spreker. De Minister belooft zulks te overwegen, en de aandacht Tan den GouTerneur te zullen ves- tigen op de mogelijkheid van bet scheppen van een suikerindustrie in de kolonie. Na nog eenig debat wordt de Begrooting goedgekeurd. De Begrooting voor Curasao wordt mede aangenomen, nadat de Minister, eenige opmer- kingen van de beeren Fock, Van Bylandt en Van Kol beantwoordende, o. a. heeft te kennen gegeven, dat een ontwerp van Mijnwet in bet loopende jaar zal worden ingediend. Dinsdag a. s. aan van g van de behandeling van de Staatsbegrooting, en eindstemming over de Motorwet. Met aanvankelijk 100 leden is te Zierikzee een afdeeling opgericht van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Het hoofdbestunr der schippersvereeniging Schuttevaer ontving van den Minister van Water- staat de volgende beschikkingen Inzake het verzoek tot afronding van den westhoek van den zuidelijken mond der Noord, dat sedert het maken in den loop van dit jaar van een strekdam langs de Oude Maas en den mond van de Noord aan bedoelde scheepvaart- bezwaren is tegemoetgekomen. Omtrent het onder water uitsteken van den separatiedam tusschen Oude Maas en Mallegat, dat de kop van dien dam met behoorlijke afronding en regelmatig beloop onder water is afgewerkt en dat daarin in het belang van het werk geen verandering kan worden gebracht. TER NEUZEN, 5 December 1904. Door Burg, en Weth. dezer gemeente is be- noemd tot derden ambtenaar ter gemeente-secre- tarie alhier de heer C. J. Sturm, te Hoofdplaat. Bij de door de vereeniging tot Ziekenver- zorging alhier ontvangen giften, vermeld in ons vorig nummer, moet nog worden gevoegd door tusschenkomst van den heer G. f 8, tuinmau R. gratis aanleggen en onderhouden van een perk bloe- men, terwijl de gelden eener ontbonden vereeniging zijn van de vereeniging *In liefde bloeiende", ontvangen door tusschenkomst van den heer A. H. D. Bij koninklijk besluit is aan J. D. Wolfgang, vroeger postbode alhier, een pensioen verleend van 257. J. 1. Donderdagmiddag is in het Haring- vliet, even voorbij de haven van Middelharnis, tengevolge van een lek gezonken de schuit van schipper Meeusen van Ter Neuzen. De schuit kwam van Dirksland en was met suikerbieten ge- laden. De opvarenden, de schipper met vrouw en kind, wisten zich in de roeiboot te redden. Schipper Vleeschouwer van Brouwerchaven, uit de Middelharnissche haven komende, schootjuist op zijde en heeft van het zinkende vaartuig nog een en ander genomen. Uit overweging, dat P. Termote, loteling van de lichting van 1902, uit de gemeente Zuid- dorpe en Overslag, geacht wordt onmisbaar te zijn jvoor het gezin waartoe hij behoort, is hem bij Kon. besl. ontheffing verleend van het nog onvervuld gedeelte van den ingevolge de artt. 107 en 109 der Militiewet 1901 te volbrengen werkelijken dienst. In 't laatst van de maand November j. 1. kwam op zekeren dag, een oud bruin paard, met een stroopropje in zijn staart gebouden zonder geleider op zijn dooie gemak, de gemeente Phi lippine binnenstappen. Onnoodig te zeggen, dat bruintje, daar zoo wheelemaal alleen," al spoedig de aandacht trok en dat het nu met zyn vrijheid al ras gedaan was. Men vermoedde dat het dier, blijkbaar een exemplaar voor de slachtbank, aan zijn geleider was ontsnapt terwijl deze misschien ergens z'n pintje zat te drinken en bruintje wat lang tegen diens zin buiten had laten wachten. Het beest werd daarom opgevangen en in de ge meente ergens op stal gebracht terwijl men van bruintjes aankomst kenr.is gaf aan den brigade- commandant der marechaussee. Als gevolg nu van deze kennisgeving, deed zich een paar dagen nadien, den eigenaar op. Het was een Belgischen paardenkoopman. Het bleek toen dat hij het paard, daags voor de aan komst te Philippine, te Groede had gekocht en dat hij het dienzelfden avond onder de ge meente Eede in eene weide had gejaagd om het den volgenden dag naar Belgie te brengen. Of bruintje nu met zijne tijdelijke bestemming daar minder ingenomen was of dat hij een voorgevoel had van zijn naderenden dood is niet bekend, doch zooveel is zeker dat hij, gebruik makend van de gebrekkige afsluiting dier weide, er des nachts stiekem van door is gegaan en dat hij in het nachtelijk duister eene wandeling is gaan maken van minstens een uur of zeven. In de //Axelsche Crt." lezen wij Toen eenige dagen geleden een onzer meest geacbte ingezetenen na rijp beraad een kloek besluit nam om zich naar het ziekenhuis te Ter Neuzen te begeven, teneinde zich aldaar onder behandeling te stellen van een viertal deskundigen, n.l. de heeren doktoren Merkens uit Vlissingen, Offringa en lttmann uit Axel en Van de Ree uit Ter Neuzen, heeft menigeen den man bewonderd, die op zoodanigen leeftijd den moed bezat tot het ondernemen van dezen misschien noodlottigen tocht. Maar Goddank, de bekwaamheid van de heeren doktoren, het sterke gestel van den patient en de uitstekende behandeling in genoemd ziekenhuis na de ope- ratie, dat alles heeft bewerkt, dat onze notaris, de heer Dregmans, Maandag volkomen hersteld, de inrichting heeft kunnen verlaten en weder in den kring zijner familie is teruggekeerd. De vreugde en dankbaarheid waren groot in deze familiemaar ook de talrijke vrienden van den alom bekenden en beminden notaris zullen met een zucht van verlichting vernomen hebben, dat de werkzame man het door velen ongedachte voorrecht heeft mogen smaken aan zijne liefhebbende betrekkingen, aan zijne vrien den en ook aan zijne drukke zaken te worden wedergeschonken Ook wij voegen onze welgemeende geluk- wenschen bij die talrijke blijken van belang- stelling, welke de heer Dregmans heeft onder- vonden en we spreken tevens de hoop uit, dat hem nog tal van jaren in het genot eener goede gezondheid mogen gegeven worden. Men schrijft aan de M. Ct: Uit goede bron kan gemcld worden, dat het tramplan Hontenisse—-Selzaete hoogstwaarschijnlijk zal worden opgegeven. Het mag een publiek geheim genoemd worden dat de heer Wittouck, de ontwerper der lijn, niet in de eerste plaats gedacht heeft aan de belangen onzer streek. Hoofddoel is voor hem natuurlijk den verhoogden bloei van zijn fabriek te Selzaete. Begrijpelijk is bet dan ook weer, dat de haer Wittouck niet genegen is 75,000 uit eigen zak te geven, voor het tot stand komen van een zijlijn naar Sas van Gent. Een zijlijn van groot gewichf voor de cooperatieve beetwortelsuikerfabriek. De heer Wittouck wil de hoofdlijn Walsoorden-Sel- zaete leggen. Laten belanghebbenden bij de cooperatieve fabriek te Sas van Gent voor de zijlijn zorgen. Donderdagavond bevond de wagen van den vrachtrjjder P. B. uit Oostburg zich tusschen de rails van de tram, waardoor de tram, die te ongeveer zes uur uit Oostburg naar Breskens vertrekt, ter hoogte van de hofstede van D. er vlak tegen aan reed. De op den wagen zittende of liggende voerman B., kwam er met eene lichte kneuzing af en een bij hem zittend kind bleef ongedeerd. De tram kreeg van voren een groot en een klein gat en de lantaarn en het kijkgat waren stuk; de wagen had belangrijke schade. Hoek. De WelEerw. heer P. H. de Jonge theol. cacd. te Dordrecht heeft het beroep naar de Gereformeerde kerk alhier aangenomen. Zaamslag, 5 Dec. In kerk B alhier zal eerstdaags een orgel geplaatst worden. Axel, 5 Dec. Twee arbeiders weike's morgens naar hun werk gingen vonden aan een put, ge- vuld met water, een fiets en een pet, denkende dat er een ongeluk had plaats gehad, brachten zij deze voorwerpen gelijktijdig met hnnne kennis geving over aan den commandant der marechaussee alhier. Den daaropvolgenden morgen kwam de eigenaar een persoon uit een naburige gemeente, om fiets en pet, zeggende dat hij deze voorwerpen den vorigen avond, in een abnormale toestaud ver- keerende, had achter gelaten. Stoppeldijk. Langs den Margretschen dijk, die eene lengte heeft van drie kwartier, wouen vele menschen, die naar Stoppeldijk of liever Rapenburg ter kerk moeten. Boveudien is deze dijk een drukke verbindingsweg tusschen den provincialen weg Hulst-Walsoordeu en Rapenburg, Boschkapelle enz. In den tijd, dat het wat regenachtig is, is deze weg voor voetgangers niet aan te bevelen, vooral als het donker is. Het voetpad, niet breed genoeg voor een persoon, loopt langs den steilen kant, zoodat het verwondering moet baren, dat men niet nu en dan verneemt, dat iemand naar beneden is getnimeld. Zeker mag het daarom een wijs besluit van onzen Raad genoemd worden om er een flink opgezand voetpad aan te leggen. Van ganscher harte hopes de dijkbewoners, dat met het werk zoo spoedig mogelijk zal worden aangevangen en er zoodanige maatregelen worden genomen, dat het pad niet worde stukgereden. Graauw. Tot onderwijzeres aan eene bijzondere school te Kamerik bij Woerden is benoemd mej. L. P. Dalmijn, van hier. J. B., brievenbe8teller te Vlissingen en N. J. d. V., bierhnishouder aldaar, hebben Vrijdag voor de Middelburgsche rechtbank terechtgestaan, eerstgenoemde ter zake dat hij op het postkantoor drie brieven met Erigelsche /postalorders" zich heeft toegeeigend, de tweede omdat hij van den eersten beklaagde negen postalorders heeft gekocht, terwijl hij wist of begrijpen moest dat B. die door misdrijf moest verkregen hebben. De eerste beklaagde legde een volledige beken- tenis af. Hij was door misbruik van sterkedrank tot het misdrijf gekomen. De tweede ontkende te hebben geweten dat de postalorders door diefstal wareo verkregeD. Het O. M. eischte voor B. 2 jaren en voor d. V. D/jj jaar gevangenis, beiden met aftrek van de voorloopige hechtenis. Vrijdagmiddag had in de Ned. Stoombleekerij te Nijverdal een ongeluk plaats. Terwijl drie werklieden bezig waren een kuip schoon te maken, werd last gegeven om daarin koud water te laten stroomen. Bij ongeluk werd de verkeerde kraan geopend, waardoor stoom in de kuip stroomde, met het noodlottig gevolg, dat de drie werkliedea in de kuip vreeselijke brand- wonden bekwamen. Nadat zij voorloopig verbonden waren, werden zij per trein naar Almelo gebracht, om in het ziekenhuis aldaar verpleegd te worden. Men schrijft aan de Dordr. Ct. Eenigen tijd geleden wilde een handelsfirma te Dordrecht een zwaar voorwerp per Staatsspoor verzenden. Het werd aan het Dok gebracht, doch de kraan aldaar was op zulk een gewicht niet berekend. De firma reclameert bij den hoogeren ambtenaar te Rotterdam hoe zij haar vrachtje in den spoorwagen moet krijgen. Maar mijnheer, er ii te Dordt een kraan, die het vereischte gewicht kan lichten, wordt haar geantwoord. Zie maar, hier zijn de stukken. De kraan moet er al een paar jaar zijn. En zoo was het. De kraan was er al een paar jaarmaar opgesteld was zij niet. Zondagavond j.l. te ongeveer 8 uur, kwam in de kazerne van het 9e regiment infanterie te Leeuwarden een der manschappen den sergeant- commandant der kazernewachl wa&rschuwen, dat de milicien R. E., behoorende tot de lichting 1904 en herkomstig van Surhuisterveen, bezig was met getrokken sabel alle compagnies-raeubelen, waaronder spiegels, schilderijen, gasballons enz., beneven8 eenige ruiten stuk te si aan, daarbij ieder, die hem durfde naderen, eveneens met de sabel bedreigende. Nadat door den commandant der wacht met eenige manschappen tevergeefs was beproefd den milicien tot kalmte te brengen, werd de adjudant- onderofficier der kazerneweek ontboden, die, met een stoel voor zich uit, den woesteling tegemoet wilde gaan, doch hierbij op de inmiddels bijna geheel donker geworden kamer met de sabel een slag op zijn achterhoofd kreeg gelukkig schoot nn de wachtcommandant toe, aan wien het, bijge- staan door een anderen onderofficier, gelnkte hem de sabel te ontrukken, na alvorens hiermede eerst nog een klap op den arm te hebben gekregen, waarna de woesteling met behulp van eenige manschappen geboeid en in arrest gesteld werd. De milicien wist zich volgens eigen verklaring den volgenden naorgen niets meer van het geval te herinneren. Naar men verneemt, moet door hem op dien dag met kaartspel een vrij belangrijk bedrag, men noemt 6, zijn verloren, en men schrijft de oorzaak van zijn opgewondenheid hoofdzakelijk daaraan toe; genoemde milicien stond overigens bij de compagnie niet onganstig bekend. E. is naar het huis van bewaring overgebracht. teneinde voor den krijgsraad terecht te staan. (L. Ct.) Uit Zeist meldt men De uit de gevangenis aan het Wolvenplein te Utrecht ontvlachtte misdadiger is gezien in de bosschen bij het station De Bilt, waar de door hem in eene villa te De Bilt gestolen broches zijn teruggevonden. Een groot aantal politieagen- ten en enbezoldigde veldwachters uit Zeist en omgeving maken jacht op hem. Volgens gerucht zou hij zich onder de Vuursche hebben opgehouden, hetgeen evenwel niet bevestigd is, hoewel een tiental politiemannen aldaar en in den omtrek de bosschen hebben afgejaagd. (Utr. Dbl.) Men meldt nit Deventer aan de N. C. Van de daklooze huisgezinnen lijden niet minder dan 7 kinderen aan de mazelen. Zij zijn," omdat er geen ander onderdak voor ben is, in de ontsmet- tingszaal in de Voorstad ter verpleging opgenomen Een der jongens van deze ongelukkigen is onlangs naar een rijksopvoedingsgesticht verzonden, wegens bedelarij langs de openbare straat. Vrijdag was te Amsterdam eeB persoon een huis op de Rozengracht biunengegaan, wat door een rechercheur was opgemerkt, wien dit verdacht voorkwam. Toen hij het perceel verliet, werd hij door den politieman aangehouden, en naar het politiebnreau geleid, waar hij in het bezit gevonden werd van een ijzeren trommeltje, inhoudende ver- scheiden gouden voorwerpen. Voorts droeg hij 21 sleutels en loopers bij zich. Een persoon die op den uitkijk had gestaan, ontkwam, doch werd des nachts aangehouden. Te Hoornsterzwaag (Er.) werd in den laatsten tijd valsch geld ontvangen. Het waren witgemaakte halve stuiverstukken en centen, die voor halve guldens en kwartjes uitgegeven werden. De politie stelde een onderzoek in en heeft ontdekt, dat eene gehuwde vrouw de daderes was. De vrouw bekende de muntstukken te bedekken met een laagje kwikzilver van een spiegelglas, en ze dan nit te geven. In de gemeente Schoterland zijn waardelooze premieloten tegen goed geld aan den man ge bracht. De jnstitie stelt een onderzoek in. De nagent", die de loten verkocht, moet iemand zijn, die verleden jaar wegens eenzelfde feit te Hoorn aangehouden werd en ook veroordeeld is. Te Bedurn (Groningen) heeft Woensdag- avond' een raoordaanslag plaats gehad. Bertus Zijlema, daglooner, inwonende bij J. Fuucke, heeft oneenigheden gekregen met de vrouw van Funcke, wie hij gevraagd had naar een door hem vermist oedrag van 25, waarvan zij beweerde niets te weten. In drift ontstoken heeft Zijlema een brood- mes gegrepen en de vrouw van Funcke daarmede een diepe snede in den hals toegebracht. De verwonde is nog 's avonds in het Ziekenhuis te- Groningen opgenomen. De dader is kort na het gebeurde gearresteerd aan de justitie overgeleverd. Hij heeft zijn daad bekend. De toestand van de verwonde was gisteren van dien aard, dat zij nog niet kon worden verhoord. De thyphus die sinds eenigen tijd in de gemeente Hszerswoude heerscht en reeds enkele slachtoffers geeischt heeft, breidt zich nog steeds uit, ondanks alle maatregelen tegen de ziekte genomen. Jn een gezin zijn zelfs meerdere per- sonen aangetast. Donderdagmorgen is in de nabijheid van den grintweg te Laag-Soeren het lijk gevonden van den beruchtex wildstrooper R. van den Brink, onende geheel alleen in een hut op de heide aldaar, terwijl hij in zijn hand nog een groot mes had en een diepe wond zich in zijn hals bevond zoodat men aan zelfmoord dacht, maar bij onder zoek door den gemeentegeneesheer te Dieren is gebleken, dat er in zijn onderlichaam een hagel- schot zat en is het niet uitgesloten dat er een moord plaats heeft gehad. De justitie te Arnhem is hiermede in kennis gesteld. Hieromtrent wordt nader gemeld Nadat het lijk naar het lijkenhuis te Dieren was overgebracht, bleek dat V. d. Brink een belangrijke hagelverwonding in de buikstreek en in de borst had. Onmiddellijk werd toen ter plaatse een onderzoek ingesteld, doch niets ge vonden dan een kleine bloedvlek. Door een ingesteld onderzoek bleek, dat V. d. Brink naar Doesbnrg naar de markt was geweest om wild te verkoopen, daarna het laatst is gezien in een kroegje aan den Harderwijkerweg omstreeks 9 uur, en vandaar is vertrokken naar zijn ongeveer 1£ uur verder gelegen woning in de hei. Onge veer 10 minuten later is een eind verder een schot gehoord. V. d. Brink had zich nog uit- gelaten dat hij den veldwachter Hendriks, die hem den vorigen avond jagende met een lichtbak had bekeurd, wel zou krijgen. Het vermoeden ligt voor de hand dat hij uit een boschje op zijde van den weg is doodgeschoten en men hem toen het mes in de hand heeft gegeven, om de politie daardoor in den waan te brengen, dat hier zelfmoord was gepleegd. V. d. Brink was een zeer gevaarlijksujet, die slechts leefde van het stroopen en verslaafd wae aan den drank. Wanneer hij dronken was, dreigde hij ieder te zullen dooden. Hij werd in 1885 reeds veroordeeld tot 10 jaar celstraf wegens poging tot moord op genoemden veldwackter Hendriks. Op last van den officier van justitie, Mr. Schaep- man, die Vrijdagnamiddag ter plaatse was, is bij verschillende personen huiszoeking gedaan en zijn dan ook eenige geweren in beslag genomen, be- nevens een hoeveelheid hagel. Verschillende per sonen zijn gehoord, doch arrestaties hebben niet plaats gehad. Zaterdagochtend was de justitie weder ter plaatse en had de sectie plaats. De moord op de Groote Markt in den Haag Naar het Vad. verneemt heeft de instructie in den moord op den kastelein Van Eskelen nog weinig nieuws aan het licht gebracht. De metse- laar, die als vermoedelijke dader in hechtenis is genomen, blijft* halstarrig zijn onschuld staande houden, maar de aanwijzingen van zijn sshuld zijx nog toegenomen. Door getuigen is gezien, dat hij den kastelein een stoot in de borst gaf, toen hij hem den avond van den moord op straat voorbij liep. Maar het geflikker van een mes werd niet opgemerkt. Het is nog de vraag, of de kastelein met eea steek dwars door het hart een kleinen afstand zou hebben kunnen loopen. Moet men er toe be sl uiten, dat dit volstrekt onmogelijk is, dan zou dit in het voordeel van den metselaar pleiten, daar de kastelein in zijn gelagkamer dood werd gevonden. Van den verdachte moeten uit zijn vroeger leven daden zijn bekend geworden, waaruit men zou beslniten, dat hij niet tot een dergelijken moord in staat zou zijn. Maar te groot gewicht mag hisraan niet gehecht worden, waar de veete tusschen hem en den vermoorde bekend is ge worden. De reizigers met den trein 510 van Nieuwe- schans naar Groningen zijn Donderdagavond aan een groot gevaar ontsnapt. De brugwachter te Winschoterziji had n.l. verzuimd de brug te sluilen. Gelukkig bemerkte de machinist, dat de signalen niet veilig stonden, en hij konnogjnist intijds stoppen. Wat en hoe men al Diet steel t Aan de beetwortelsuikerfabriek Daverveldt, Binck Co., te Oudenbosch, werd sedert geruimen tijd opgemerkt, dat wagens met bieten, welke per 1 h 8 it ei it

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2