A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanbesteding. Dinsdag 6 December 1904 aanbesteden: HINDER WET. fetjilleton. 4620. 44e Jaargang. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Binnenland, ABONNEMENT: Vocr Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-. Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieves bushouders. A D VESTENTllK: Yen 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,16. Bij directe opga&f van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjn slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEU- ZEN zullen op Rffaaradag 19 December aS.j des namiddags 3 uren, in het gemeeute- huis, in het openbaar bij enkele inschrijving, in 4 afzonderhjke perceelen het schoonbouden en werwar- men dei* ©pesafoare scholen A, B en C in (tie kom en D op Sluiskilj gedurende 8005, en de verlschting in 1905, woos* wat betneft school D. De voorwaarden liggen van 8 dezer ter inzage op de gemeente-secretarie en in de herberg van BRA KM AN te Sluiskil. De inschrijviDgsbiljetten, op zegel gesteld, kunnen ter gemeente-secretarie in eene verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden inge- leverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 5 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaria. 44) XIV. Hildegard bleef een geruime poos strak en stijf zittenin haar hoofd dwarrelden de gsdachten dooreenzij had moeilijke tijden doorleefd en steeds had God haar er door geholpen, maar nu draaide alles voor haar in het rond, zij zag geen uitkomst, geen redding. In haar hart bad zij ,,0 God, help mij en toon mij Uw heiligen wil En zje het werd stil in haar binnenste, haar inzicht verhelderdezij wist, wat zij doen moest Neen, mijne kinderen, mijn arme Manfred, mijne geliefde 'Rena, gij zult niet van elkander geschsiden worden zooveel in mijn vermogen is, zal ik trachten uw beider geluk onbewolkt te laten, sptak Hildegard, met tranen in de oogen en den blik naar den hemel gericht. En gij, dierbare tante, slaap nu nog rustig, zonder te weten wat u dreigt, rnaar ik weet, dat gij st.erk zijt als het er op aankomtOp u kan ik rekenen, de moederliefde zal u de noodige krachten ver- leenen3 Dit beslait genomen hebbende, ging de gravin aan haar schiijftafel zitten, bevend vloog de pen over bet papier, daarna verzegelda zij den brief De ©orlog tusschen Rusiand en Japan. De begrafenis wan Paul &s*uger. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag. Indische Begrooting. De heer Ter Laan verklaart zich tegenstander van het z.g. capitulanten-stelsel (het plaatsen van oud-militairen in burgerlijke betrekkingen). De Minister verdedigt het, onder opmerking dat door het stelsel jongelui, uit welke klasse van de maatschappij ook, volstrekt niet van den niet alleeu in den droom, maar in werkelijkheid. Hij leeft nog, hij is hier in Hamburg. Hildegard! Je ijlt, je spreekt wartaal Kom, bezin je toch, arm kindriep de oude dame en zij keek haar nicht bezorgd aan. Maar Hildegard haalde den brief te voorschijn en vroeg Zijt ge sterk genoeg om alles te hooren en ook al het leed te dragen, dat in dezen brief besloten ligt Geef hier den brief, mijn arme Karel heeft hem geschreven, ik herken zijn schrift, riep mevrouw Brinken, met bevende hand het papier grijpende. O God, gebeuren er nog wonderen Zoa ik nog zoo gelukkig kunnen worden P snikte zij. Doch hare tranen bedwiDgende, viel zij Hildegard om den hals en zeida Ik wil nu niet denken, niet vragen hoe dit alles in elkaar zit hoe mijn Karel zoo lang verborgen kon blijven zonder eenig levensteeken te geven. Breng mij maar spoedig bij hem, dat ik heiu in mijne armen kan sluiten. Eerst dan zal ik gelooven dat ik niet droom Zoo spoedig kan ik u niet bij hem brengen. Eerst moet ge alles weten wat in dezen brief staat, eerst moet ge uwe krachten verzamelen voor de ontmoeting met hem Hildegard dwong de oude dame om weer op de aofa plaats te nemende arme moeder beefde van aandoening. En toei nam de jonge moeder Indischen dienst worden uitgesloten. Den heer Pastoors, die had aangedrongen op bevoordeeling van de Nederlandsche industrie bij aanbestedin- gen, antwoordt de Minister, dat dit by groote prijsverschillen niet mogelijk is. De Minister heeft te letten op de belangen der Indische financien. Den heer Verhey beloofde hij over- leg te zullen plegen met zijn ambtgenoot van Oorlog, over de mogelijkheid van vermindering van het vaste kader bij het Koloniaal Werfdepot, en in verband daarmee een geheele reorganisatie van de werving. Hoofdstuk I (Uitgaven in Nederland) en de verdere boofdstukken van de Indische Begrooting worden daarna goedgekeurd. De wetsontwerpen tot verhooging van de Indische Begrooting, voor den aanleg van een stoomtramweg van Madioen naar Soemoroto, en dat betreffende de instelling van plaatselijks raden te Batavia, Meester Cornelis en Buiten- zorg, worden mede aangenomen na een korte discussie. Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de Indische Be grooting, tot het nemen van maatregelen in het belang van de economische ontwikkeling I van Ned.-Indie. Bij de discussie antwoordt de Minister o. a. den heer Pijnacker Hordijk, dat verschillende wenken in het belang van de verbetering va» den veestapel aan de Indische Regeering zullen worden overgebracht, en den heer Van Kol, dat aan het maken van een algemeen irrigatie- plan met het oog op de raming, groote moeilijk- heden zijn verbonden, maar dat een onderzoek aanhangig is naar de urgentie van verschillende irrigatiewerken. Het wetsontwerp wordt daarna aangenomen, evenals dat tot goedkeuring van een overeen- komst met de Eransche Regeering, betreffende de tot stand te brengen kabelverbindingen, en de suppletoire Indische Begrooting, waarbij de gelden worden aangevraagd voor uitrusting en voor reiskosten voor den nieuwen gouverneur- generaal. De heer Borgesius vraagt hierna het woord om zijn voornemen kenbaar te maken, dat hij mocht onverhoopt de Minister-president niet aanwezig kunnen zijn bij den aanvang van de algemeene besehouwingen over de Staatsbegroo- ting een voorstel zon doen tot verdaging der debatten. De voorzitter deelt echter mee, bericht t« hebben ontvangen, dat de Minister-president, hoewel nog niet geheel hersteld, toch hoopt de debatten te zullen kunnen bijwonen. Aan de orde is daarna de Surinaamsche Be grooting, waarbij de heer Van Kol erkent, dat den brief in haudeu en deelde aan hate taute den inhoud *an dit schrijven mede. Voorwaar eem moeilijke taak. Het waren pijnlijke oogenblikken voor beidt vrouwen. Menige smartkreet, menige zucht kwam over de lippen van de arme tante Brinken. Nadat zy alles had vernomen, zat zij nog langen tijd met gevouwen handen, zonder een woord te uiten groote tranen rolden orer hare wangen, zonder dat zij die droogde en Hildegard waagde het niet, dit beangstigende zwijgen te verbreken. Eindelijk stond mevrouw Brinken op, keek rond alsof zij uit een droom ontwaakte, en zeide halflnid Mijn God, Ge hebt een zwaren last op mijne schouders gelegd. Alles wat ik tot heden te dragen had, wa* licht in vergelijking met deze smart Maar Gij zult mij helpen en bijstaan, dat ik niet meer aan mij zeleen, en aan miju kommer denke, maar dat ik heecga om mijn ongelukkigen, met schuld beladen zoon vergi-ffenis en vrele te brengen. Hildegard, brettg mij bij hem, mijn hart verlangt naar hem, naar miju kind Ik wist, dat uwe moederliefde sterker zou zijn dan al het andere, lieve tantesprak de gravin terwijl zij de oude dame teeder omhelsde. Maar gij, mijn kind Gij zijt nog het allermeest door hem benadeeld. Wilt gij hem zien Wilt gij hem vergiffsnia schenken vroeg mevrouw Briuken aarzelend. (Wordt vervolgd.) KEUMSCHE COIIRAST Burgemeester en Wethouders van TER NElZEN maken bekend, dat op Dinsdag '20 December 1904, op het Raadbuis van des moreens 11 tot des middags X uur de herstemming zal gescbieden voor de verkiezmg vaa een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken ter voorziening in de vacature ontstaande door de perio- dieke aftreding van den beer J. A. VAN ROM! op 1 Januari a. s. Ter Neuzen, 5 December 1904. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen^ J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. '222 van 1896) maken bekend: dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van JAN KRIJN KOLIJN arbeider wonende te Ter Neuzen, om vergunnmg tot bet opnchten eenei nlaclKerij, in een gedeelte van bet perceel, staande in de Donze-Visserstraat no. 86, kadastraal sectie L 400J en dat op Maandag, 19 December 1904, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gele- genheid zal wordeA gegeven om tegen het maken dier inricbting bezware^ in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te licbten. Ter Neuzen, 5 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Het bericht van de verovering van den 203 meter hoogen heuvel is te Tokio met groote vreugde ontvangen en men meent nu al met zekerheid den val van Port- Arthur binnen weinige dagen te kunnen voorspellen. De vraag blijft echter of de Japanners zich in hun nieuwe steliing zullen kunnen bandbaven. Leeds bebben de Russen een poging gedaan den heuvel te hernemen. Deze poging is echter onder groote verliezen afgeslagen. Er is echter bij het groote belang, dat het bezit van den heuvel voor de Russen beeft, geen reden te veronderstellen, dat zij bet bij deze eene poging zullen laten blijven en bovendien is bet nog twytel- achtig of de Japanners onder bet hevige vnur, dat de Russen van de andere forten ongetwijfeld op de ver- sterkingen op dezen heuvel zullen concentreeren, er in zullen slagen hun zwaar belegeringsgeschut op den top in steliing te brengen. I Slagen de Japanners hierin niet en met de werken biervoor noodig is dat een arbeid, die dagen zal vorderen kunnen de Russen met hun artillerievuur en met telkens berbaalde aanvallen hen hierin verbinderen, dan bebben zii voorloopig nog slechts weinig gewonnen. Het belang van den heuvel is immers hierin gelegen, dat van deze de omliggende versterkingen en stad en haven Deneer- schende hoogte, met zwaar gescbut bet gebeele gebied van Porth-Arthur kan worden bestreken. In verband met de overwinningsberiehten, die oe Japanners nu reeds meenen te mogen verspreideu, dien ook noo- wel even herinnerd, dat reeds op 20 September de Japanners er in slaagden zich zoo goed als meester te maken van den 203 meter hoogen heuvel, maar dat zii '24 uren later weer werden verdreven, na een bloedig gevecbt, waarin zij 4 a 5000 man verloren en waarin generaal Yatomoto werd gedood. Het was na deze nederlaag, dat de oorlogvoeienden een wapenstilstand sloten om de gesneuvelden te kunnen I jjCOT^TCD. 5ok al zullen de Russen er echter nu in slagen voor de tweede maal de Japanners te verdrijven, de reuzen- offers door de Japanners gebracht zijn met geheelen al te vergeefs geweest. Al bebben zij ook duizenuen en duizenden verloren, ook de Russen ieden aanzien- liike verliezen en daar voor deze laatsten elke aan- v'ulling van deze verliezen onmogelijk is, terwijl de Japanners steeds versche troepen kunnen aanvoeren, wordt het garnizoeu van de Russische vesting zoodanig verzwakt, dat bet voordeel zelfs van ongelukkig ge- voerde gevechten aan den kant der belegeraars blijtt. Londen, 3 Dec. Blijkens de reeds gisteravond bier ontvangen bericbten beeft het garnizoen van Port Ai tbur bardnekkige pogingen gedaan om de verloren positie op den '203 meter hoogen heuvel te berwinnen, wel een bewijs hoe groot belang aan bet bezit van het fort word gehecbt. Van verschillende zijden wordt dan ook bericht, dat tbans Liaotisban de eenige no» orerge- bleven postitie is, waarin generaal on Stossel zich kan verdedigen. Daardoor is ook bet verblyven van de Japansche vloot voor Port Arthur niet meer noodig, hetgeen in Japan groote vreugde baart, aangezien ad- miraal Togo zich nu in ernst zal kunnen voorbereiden op de taak die hem wacbt, het bevechten van Rodjes- twenskv's vloot. Slechts enkele torpedobooten zullen voor Port Arthur blijven, ten einde het binnenkomen van schepen te beletten. De hoop der Russen, om de in Port Arthur nog overgebleven^iorlugsvaaidiugen, en gaf dien aan den wachtenden man. Zij had beloofd, dat zij in het hotel „de Keizer" zou komen. Het trof gelukkig, dat Manfred sedert twee da^en voor zaken op reis was en eerst den volgenden dag werd terugverwacht. Ook liet Carola 1 rede- burg juist vragen, of Rena den avond bij haar mocht doorbrengen, de meisjes hadden elkaar in een winkel aangetroffen, men zou zorgen dat Ren* nog v66r tien uur in het rijtuig van. den senator veilig werd thuisgebracht. Zoo stond niets aan de uitvoering ran Hilde- gard's plaunen in den weg. Met een weeinoedig lachje op het bleeke gelaat kwam mevrouw Brinken op dat oogenblik binnen. Ik heb zoo lang geslapen en o, zoo moot gedroomd, zeide zij. Mijn Karel leefde nog, ik zat naast hem en hield zijn hand in de mijne I maar wat scheelt je, Hildegard Wat zie je me vreemd aan Met die woorden nam de oude dame plants en keek vol verwach'ing haar nicht aan. Tante, sprak de gravin, ik weet dat ge alles kunt drageu wat God u oplegt. Hij heeft u nog veel vreugde, maar ook veel leed voorbeschikt. Uit mijn inond zult gij dit alles vernemen. Zeg mij spoedig wat je te zeggen hebt. Die onzekerheid is het pijnlijkste van alles Hildegard sloot de oude dame in bare armen en zeide toen Lieve tante, ge zalt uw Karel wederzien, die erg gehavend zijn, nog te kunnen gebruiken schijnt met groot te wezen, waar de bemanning daarvan bij net garnizoen s«hijnt te zijn ingedeeld. Onder de dooden en gewonden die de Russen achter- iieten na een mislukten aan val op den 203 meter hoogen heuvel werden altbans matrozen gevonden. De militaire correspondent van de//Nowoje Wremja wier.s overzicht van den toestand op bet oorlogsterrein ik onlangs seinde, boud zich tbans ook met Ruslands vooruitzichten ter zee bezig en noemt die al evenmin rooskleurigook bij gelooft niet, dat de schepen in Port Arthur nog met eenig effect de naderende vloot van Rodjestwensky zullen kunnen helpen. Het verlies van deze schepen, zoowel in manscbappen als in mate- rieel, moet groot zijn geweest, waar zij reeds in Augustus zoodanig onder bet bereilt van bet Japansche gescbut waren dat admiraal Withoft en zijn adjudant aan boord van hun scbip konden worden gewond. Daarentegen ge looft de schrijver, dat de Japanners indien zij Port Arthur nemen voor de aankomst van de Baltisebe vloot, wel in staat zullen zijn een paar van de Russische schepen in Port Arthur te repareeren en zelf te gebruiken. Het doen zinken van die schepen in de voile haven zou trouwens ongewenscht zijn, zoo er al materieel voor- handen zou blijken om de schepen te vernielen. Ook van het Wladiwostok-eskaderverwachtdeschnjver in de Nowoje Wremja niet veel. Ondanks een gestrenge censuur in Wladiwostok worden de bewegingen van bet eskader geregeld naar Londen geseind en komen op die manier weer ter kennia van admiraal Kamimoera, die aangewezen is om bet eskader in bedwang te houden. Admiraal Rodjestwensky zal dus geheel op zijn eigen krachten moeten vertronwen, om admiraal Togo s vloot verslaan. Vergelijkende de beide vijandige vloten, die voigens die bescbouwingen elkander in den strijd zullen ont- moeten, en daarbij in rekening breugende snelheid, bewapening en verdedigingswaarde kent de schrijver 613 punten aan de Japansche tegen slechts 334 aan de Russische toe en zelfs al acht Togo het voor alle zeker heid noodig om Kamimoera's vloot met vier gepantserde kruisers te versterken, ten einde het V\ ladiwostok-eska- der eventueel te weerstaan, dan nog blijft Togo's vloot »p oen puntentotaal van 451 berekend. Londen, 3 Dec. Uit Kaapstad wordt dd. gister geseind Een talrijke menigte was op straat, toen gistermorgen Kruger's lijk aan land werd gebracht. Op de meeste consulaten woei de vlag halfstok, evenals op het schip en in de geheele stad. Voor de landing werd aan boord een korte lijkdienst gehouden. De lijkkiat werd rervolgens door de matrozen op een baar aan land gebracht. Slechts 6en krans van onze Koningin lag op de lijk- baar. Meer dan honderd riituigen volgden den stoet naar de Huguenot Memorial Hall. De stad is vol Hollanders van elders, die hnn vroegeren president de laatste eer komen bewijzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1