No. 4619.Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 3 December 1904. 44* jaargang. Binnenland Gemengde berichten. IPm^'iDIKi BLAD Eerste Jaarverslag- T W E E D E K A M E R. Zittiug van Donderdag. Indische Begrooting. De heer Van Kol dringt aan op suikeifabrieken van Slaatswege de heer Fock op aaukoop van partiouliere lauderijen, teneiude daar het politie toezicht enz. te kuunen verbetereu. De Minister van Kolonien antwoordt, dat reeds de aandacht wordt gewijd aan de hierbij door de sprekers bedoelde misbruiken. De heer flelsdiDgen dringt aan op verbetering van de positie van de residentsklerken. De Minister antwoordt, dat de vooruitzichten van die klerken reeds zijn verbeterd. Op een aandringen van den heer Van Kol op betere bezoldigiug van dessahoofdeu enz., aut- woord Z.Exc., dat hieromtreut nog adviezen worden ingewacht. Bij den post ftEuropeesch onderwijs" dringt de heer Ter Laau aan op beter voorbereidend onder wijs voor de inlanders. De Minister zal ten deze een onderzoek in stellen. De heer De Visser vraagt, waarora niet ook de hulppredikers mogen geuieteu van de voor- rechteu, aan zendelingen toegekend, waarop de Minister antwoordt, dat dit geeuszins in zijn bedoeling ligt. De heer Van Kol klaagt over verwaarloozing van kunstwerken in Indie, zelfs de Boroboedoer is in verval. De Minister zegt, dat overkapping geheel in strijd zou zijn met het stelsel van open tempel- bouw, dat de Hindoes volgden. De heer Melchers dringt aan op verhooging van het subsidie, verleend aan de weldadigheids- inrichtiug van den heer Van der Stuer te Mage lang. De heer Van Bylandt is zeer dankbaar voor hetgeen de Regeeriug in deze richliug heeft ge- daan, maar voor al de kindereri, die in de bedoelde omstandigheden verkeereu, is niet te zorgen. De Minister voegt daarbij, dat in het belang der zaak het noodig is, dat het aantal opgenomen kinderen wordt beperkt. De heer Van Kol betoogt bij //geneeskundige dienst" dat de zorg voor de volksgezondheid een tfpastkwil" kan worden genoemd. De heer De Visser dringt aan op verhooging van het subsidie aan de ziekeninrichting te Modjowarno. De Minister antwoordt, dat hij al een schema voor zulk een regeling heeft ontworpen. De heer Van Vlijmen wijst op de verwoestiDgen, door de lepra aangericht, en beveelt aan, dezelfde maatregelen te beproeven, die in Noorwegen tegen de ziekte zijn genomen. De Minister antwoordt, dat de verschillen in volksaard en kiimaat zicb daartegen verzetten. De heer Van Kol klaagt over de toestandea in de tinmijnen van Banka. Bij den post voor /ykoffie" wordt het woord ge voerd door den heer Van Limburg Stirum, die het cultuurstelsel ten opzichte van de koffiecultuur aanbeveelt. De heer Cremer verdedigt de meer moderne wijze van exploiteeren, al is de toestand nil slecht door het verminderen van de opbreugsten en den val van de prijzen. De Minister zegt, dat de gouvernements-koffie- cultuur, in weerwil van alle genomen maatregelen, toch wel te gronde moet gaan, wegens gebrek aan voldoende gronden. Na repliek van den heer Van Stirum, wordt de zitting verdaagd. de voordracht voor de heereu M. C. Casteleijn te Zaamslag, J. G. Bosscha&rt te Hoek en D. A.. Bolier te Rotterdam. TER NEUZEN, 2 December 1904. Met ingang van 15 dezer is de heer J. J. van WYijusbergen, klerk -bij den Provincialen Waterstaat in Zeeland verplaatst van hier naar Middelburg en is in zijne plaats alhier tijdelijk benoemd de heer A. Salome, van Breskens. Het Duitsche stoomschip ^Wilhelm Behrens", komende van Gent en bestemd naar Sunderland, keerde Donderdagmorgen uit zee terug en ankerde ter reede van Vlissingen met gebroken luchtkoker. De schade zal op de resde hersteld worden. Heden had te Axel de molenaarskuecht van Zaamslag, A. A. Leenhouts, het ongeluk met zijn arm in een rad van den molen bekUmd te raken, waardoor deze op twee plaatsen is gebroken. Naar omstandigheden bevindt bij zich thans vrij wel. Te IJzendijke is tot postbode aangesteld Alb. Maat alhier. Vanwege de afd. Oostburg van den Bond van Ned. Ond. en de afd. van het Ond. Genootschap, zullen deze maand sprekers optreden te Oostburg, Groede, Slnis en IJzendijke met het onderwerp Het goed recht der openbare school. De hper J. Ijt. Gerritsen, burgemeester van Breskens, Groede en Nieuwvliet, hoopt 8 Dec. a. s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als burgemeester van eerstgenoemde gemeente werd benoemd. Zaamslag, 1 Dec. Voor hoofd der openbare school in den Groote Huissenspolder, komen op Bosehkapelle. Voor 21 jaar werd hier een bewaarschool gesticht welke al dien tijd met buitengewonen ijver en toewijding is gehouden door mej. Chr. v. Damme, die deze week uit haar zoo nuttigen werkkring werd weggerukt. Een operatic te Antwerpen ondergaande, is zij hieraan bezweken. De hoogstverdienstelijke juf- frouw Van Damme zal steeds in dankbare herin- nering blijven bij de zeer vele ouders, wier kin deren z\j op zoo'u uitstekende wijze verzorgde. Hengstdijk. De aardappelen worden hier weer duurder en zijn deze week voor 3 afgeleverd. Zeker mag dit een goede prijs genoemd worden j jammer is het echter, dat bij het openen der putten nog al veel kwade knollen worden aange- troffen. over de working der Vereeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen, loopende over het boekjaar 1903-1904. J.l. Woensdagavond werd alhier in het Hotel des Pays-Bas eene vergadering gehouden van de Vereeniging tot Ziekenverzorging alhier. Een 40tal leden waren aanwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen van de voorgaande vergadering, werd door den secretaris verslag uitgebracht over het tijdvak 1 Maart1 Sept. 1904, waaraan het volgende is ontleend Ingevolge art. 3 van het reglement wordt van mij in de jaarlijksche ledenvergadering een verslag over de werking der vereeniging verwacht. Zoowel door hen, die aan de behoefte onzer vereeniging meenden en nog meenen te moeten twijfelen, als door hen die van het tegenover- gestelde gevoelen waren, zal dit eerste verslag met belangstelling worden tegemoet gezien. Bij de opening van het ziekenhuis werd reeds gewezen op de moeielijke oogenblikken die de vereeniging wel niet zouden bespaard blijven En werkelijk, ze zjjn ons ook niet bespaard. Reeds van af de geboorte der vereeniging hebben wij dit ondervonden Die moeilijkheden waren van verschillenden aard. Het ligt echter niet in mijne bedoeling ze alien op te sommen wel eenige in herinne- ring te brengen die de vereeniging tegenover de buitenwereld ondervond. Het denkbeeld in een ziekenhuis te moeten worden opgenomen was voor velen nieuw, en zooals het meestal is, het onbekende is niet bemind. Vrees, niet precies te kunnen zeggen hoe een en ander loopen zou, weerhield zeer velen tot het lidmaatschap toe te treden. Zij hadden nooit de behoefte gevoeld, het was altijd goedgegaan en het ging op zoo vele plaatsen nog niet anders. Men vond het denkbeeld van wijkverpleging en de beschikking over een ziekenhuis wel heel mooi, maar de menschen waren er hier niet voor. Dat zou hier toch niet goed gaan Al dergelyke argumenten werden aangevoerd het lidmaatschap niet of nog niet te aanvaarden. Mochten zij die aldus redeneeren en zoodoende de vereeniging veel steun onthouden door het nut dat de vereeniging reeds stichtte tot andere gedachten gebracht worden. Door de ledenvergadering, dd. 5 Februari 1904, werd het ziekenhuis van het Comite tot oprichting van een ziekenhuis te Ter Neuzen, voor een tijdvak van drie achtereenvolgende jaren in huur overgenomen en bepaald dat de exploitatie met den In Maart 1904 een aanvang zou nemen. Met dien datum is dan ook het ziekenhuis voor de leden en het publiek opengesteld. Vanaf 1 Maart tot 1 September werdem 24 patienten in de inrichting verpleegd. Het aantal verpleegdagen bedroeg over dit tijdvak 365. 17 personen die eene operatie ondergingen, bleven ter verdere behandeling korter of langer tijd in de inrichting, 4 daarentegen konden, na eene kunstbewerking te hebben ondergaan, terstond naar hunne woningen vertrekken. Bij eene operatie ten huize van een der leden werd door de pleegzuster bulp verleend. Als bewijs dat aan een ziekenhuis alhier werkelijke behoefte bestaat, kan dienen, dat reeds den 24 October voor de opening door het meergenoemd comite op aandrang van heeren geneeskundigen een patient ter verpleging werd opgenomen, terwijl tusschen 1 Januari en 1 Maart 1904, vier patienten werden verpleegd. Tusschen 1 Maart en 1 September was het ziekenhuis slechts 21 dagen zonder patienten. <^et grootste getal patienten tegelijk in de inrichting bedroeg 5. Bij al de operatien, zoowel bij dag als bij avond, bleek de operatiekamer uitstekend te voldoen. De instelling ontving in het afgeloopen jaar van onderscheidene personen belangstellend be- zoek, zoowel de inrichting van het gebouw als het in gebruik zijnd meubilair vonden daarbij zooveel goedkeuring dat een en ander reed's elders is nagevolgd. Met het bestuur der Rijksverzekeringsbank werd een contract gesloten voor het verplegen van verzekerden die door een ongeval zijn ge- troifen, en met het Burgerlijk armbestuur der gemeente Axel eene overeenkomst aangegaan voor het verplegen van zieken gedurende het jaar 1904. Door de plaatselijke geneesheeren alhier werd besloten de armlastige patienten der naburige gemeenten gratis te behandelen, alleen voor het doen van operatien een minimum tarief in rekening te brengen. Als leden der ziekenhuis-commissie (art. 5 van het reglement werden uit de bestuursleden gekozen de heeren J. A. van Rompu, T. v. Borssum Waalkes, J. van de Ree Sr. en J. C. Hejjblom. Deze commissie wordt in hare werkzaamheden bijgestaan door een der plaatselijke geneesheeren. Deze worden daartoe even als voor het behan delen der armlastige patienten uit naburige gemeenten, om beurten aangewezen voor het eerst voor het tijdvak 1 Maart 1904 tot 1 Sep tember 1905 de heer A. Spruitenburg. Ver- volgens de heeren D. Buijze en J. van de Ree. Als directrice werd benoemd zuster D. J. Hazenberg uit Amsterdam. Als leerling-verpleegster trad op 7 April in dienst mej. C. Wesdorp, die echter op 17 Juni de inrichting verliet. Als huisbewaarders werden benoemd R. Kur- vink en echtgenoote die echter op aanvraag ontslag uit hunne betrekking hebben verkregen en de inrichting hebben verlaten. Eene aangename gewaarwording is het, te kunnen mededeelen dat meest alle patienten met dankbaarheid onze inrichting hebben ver laten. Zij hadden voor alles slechts woorden van lof en dank. Wij hebben dat in de eerste plaats te danken aan zuster Hazenberg. Begin Januari aanvaarde zij hare betrekking Yoorwaar niet vroolijk was haar intrede Een nieuw gebouw zonder eenig meubelstuk, in eene voor haar onbekende streek. betrok zij. Met lust en opgewektheid heeft zij gezorcd dat alles op orde is gekomen, en volbrengt lij dag aan dag hare dikwijls zeer moeilijke taak, en ofschoon ons tot nu toe de middelen opt- braken haar voortdurend eene verpleegster toe te voegen, heeft zij met inspanning van alle krachten de leiding van den geheelen gang van zaken in de inrichting in handen kunnen houden. Zij heeft er zich schitterend doorgeslagen en zeer spoedig heeft zij zich de liefde harer patienten, het vertrouwen en de achting van het bestuur en heeren geneeskundigen weten te verwerven. Moge het zuster Hazenberg gegeven worden nog vele jaren werkzaam te zijn in het belang onzer inrichting. Toen zuster Hazenberg in de maand Juli een veertiental dagen afwezig was, werd zij ver- vangen door zuster E. Kater uit Haarlem. Zooals hiervoren gemeld werden opgenomen 24 patienten, waarvan 11 uit Ter Neuzen, 7 uit Zaamslag, en uit Muhlheim Ruhr, Basse- velde, Assenede, Hulst, Londen en Hoek 1. Het aantal verpleegdagen was 365, waarvan 113 dagen ad 1, 68 a 1,50, 133 a 2, en 51/3. De opneming had plaats voor eigen rekening, voor rekening van kerkelijke of burgerlijke armbesturen, voor rekening der Nederlands'che en voor die der Duitsche Rijks-verzekeringsbank. De vereeniging ontving aan giften Van verschillende personen uit Amsterdam 50,— van den heer N. N. te Amsterdam als een begin voor een fonds tot het aanschaffen van jalousien 20,— van freules N. N. te Amsterdam voor een mangel 25,(beiden door tusscnenkomst van zuster Hazenberg) van mevr. De M. te Ter Neuzen een sprei van mevr. G. te Ter Neuzen een parapluie- standaard, een trapladder, nu en dan perziken en wafelsvan den heer L. te Ter Neuzen een petroleumstel met ketelvan mevr. E. te Ter Neuzen een rieten fauteuil van den heer R. te Zaamslagnu en dan aardbezien van den heer D. te Ter Neuzen nu en dan fruit en afgesneden bloemenvan mevr. v. D. te Zaamslageenige lectuurvan mevr. H. te Ter Neuzen: wijnglazen van den heer De S. te Ter Neuzen een treurroos van mevr. H. te Ter Neuzen een rieten fauteuilvan den heer B. te Ter Neuzen twee perken struikrozen van mej. H. te Ter Neuzen 100 stuks begonia's van den heer K. te Ter Neuzentoezegging verzameling heesters van mej. D. te A. eigen- gewerkte stofdoeken van vrouw W. groenten, en van vrouw De K. afgesneden bloemen. Verder ontving het comite tot oprichting van een ziekenhuis te Ter Neuzenvan het dames-comite tot steun van het comite tot oprichting van een ziekenhuis te Ter Neuzen meubels, bedde- en linnengoed van den heer N. N. de som van 300,— van-een ontbonden vereeniging de som van 24,01. In plaats van wijlen den heer J. C. Harte werd bij herstemming met 21 stemmen tot bestuurslid gekozen de heer J. Huijssen. Op den heer J. L. Jurrij waren 18 stemmen uit gebracht. De heer Huijssen verklaarde de be- noeming aan te nemen. Hierna werd de rekening van den penning- meester onderzocht en goedgekeurd. Deze 1529,731/8 in ontvangsten en 1567,17 L jn uitgaven en wijst alzoo een nadeelig saldo aan van 37,44. Onder de ontvangsten komen voor jaarlijksche bijdragen 641,95, verpleeggelden 634,- operatiekamer 51,-, hulp bij operatien f 3, busje ziekenhuis 53,321/,,, giften voor eens o. opening ziekenhuis 71,46, b. schenkingen f 5,- c. vereeniging „Hulp in Nood" 25,—, overeenkomst burgerl. armbestuur Axel 1904 45,—. Bij de omvraag bleek dat verschillende heeren die zich vroeger bereid verklaarden om de in- gezetenen te bezoeken, teneinde leden te werven, door verschillende omstandigheden die taak nog niet hebben verricht. Enkelen verklaarden zich bereid dit alsnog te doen. Daarna werd de vergadering gesloten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken S. M. H., oud 24 j., huisvrouw van P. J. v. d. B., zonder beroep te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1,— boete, subsidiair 1 dag hechtenis. A. H., oud 23 j., visscher te Graauw, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 3,— boete, subs. 3 dagen hecht. De correspondent van Hbld. schrijft In den laatsten tijd bestaat er wrijving tusschen de Roomsch-Katholieken en Socialisten te Bever- wijk. De laatsten zijn nog at woelig en houden vele vergaderingeD, waarin allerlei bekende socia listen en auarchisten spreken. Zoo traden o. m. reeds op de heeren Domela Nieuwenhuis en Kloosterman, terwijl no voor gisterenavond als spreker was aangekondigd de oud-priester Dr. Schoenmaker. Tegen deze vergadering werd door de katholiekeu hevig geprotesteerd en reeds Zoudag werden bekende socialisten door de straat- jeugd uitgejouwd, terwijl de r.-k. propaganda-club St. Petrus een strooibiljet verspreidde, waarin het bezoeken der vergadering van gisteren sterk werd ontraden. Toen de vergadering begon, waren vele anti- socialisten in de zaal, die zoodra Dr. Schoenmaker begon te spreken, hevig protesteerden en daarom werden verwijderd. Buiten g, komen begonuen zij de vergaderzaal aan de Zeestraat te bombar- dtereu, zoodat weidra alle ruiten waren stuk gegcoid. In de zaal kregen eenige personen iichte verwondingen. De' eigenaar schoot een paar malen met zijn revolver naar buiten en de politie ontruimde de straat,waarin de zaal ligt. Men bleef daarna wachten op den spreker, doch deze verwijderde zich langs een achterwegje en reed per rijtuig naar Velsen, om daar op den irein te gaan. Toen men bemerkte dat hij was vertrokkeu, verspreidde zich het volk en brachten kleine troepjes nog een bezoek bij een paar be kende socialisten. waar enkele ruiteu werden iugegooid. De politie trad flink op en verhinderde erger. Nadat de onrustmakers verwijderd waren, werd de vergadering zelf kalm voortgezet en Da een kort debat op verzoek van den burgemeester te halftien gesloten. Deze betuigde in de ver gadering zijn leedwezen over het gebeurde en verzekerde dat, mocht een dergelijke bijeenkomst weer worden gehouden, hij zal zorgen dat een grooter macht tot ordebewaring aanwezig is. Algemeen, ook door de weldenkende katho- lieken, wordt dit optreden tegen de socialisten zeer afgekeurd. In de herberg van de wed. Y. Z. op den Ouden bosschenweg onder Gastel heeft eene hevige vechtpartij plaats gebad, waarbij een iuwoner van Gastel J. v. d. H. een gevaarlijke messteek in den rug is toegebracht zoo zelfs, dat de verwonde niet msg verveerd worden. Men vreest voor zijn leven. De dader is nog onbekend. Een ontvluchting, Uif de strafgevangenis op het Wolvenplein te Utrecht is Dinsdagavond ongeveer halfacht een gevaarlijk snjet ontsnapt, een Duitscher, Richten genaamd, van beroep schrijnwerker. Door een gat in den muur van zijn eel te boren, zooals dikwijls in boeken en verhalen wordt gelezen, is het hem gelukt zich de vrijbeid te verschaffen. Met de werktuigen, die hem ten uitvoeriug van zijn ambacht werden gfgeven, viel het uiet moei- lijk de kalk los te maken. De voegen werden geregeld met brood weder dicht gemaakt, om ont- dekkiog te voorkomeu. Voor het werkje ziju minsteus eenige weken noodig geweest. Dinsdagavond was blijkbaar het geschikte oogen- blik voor de ontvluchting aangebroken, die maar al te goed geslaagd is. Met een laken moet hij er >g n- te .er he nS ot, ■tie de ing de een en ijk« ;en- Drte tot Be- i in ling o. a. mde van illen Kol, atie- ■lijk- zoek ende men, reen- fende en de ij de ig en neur- voord at hg it niet van de sgroo- aging cht te lident, opt de he Be nt, dat ute den tar een r beide t kwarn Nadat ;en tijd uiten zonder ^de het breken. )k rond aliluid p mijne dragen smart t ik niet r denke, en, met rrengen. verlangt ker zou iprak de mhelsde. nog het gij hem i vroeg volgd.) I' ll n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 9