A i g e m e e n Nieu ws- en Aifverteotiebiacf voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 4619 Gemengde berichteri. Zaterdag 3 December 1904, 44e Jaargang. EBRSTE 3LAD. Nederlandsch Tooneel te Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich b\j aile Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A DVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Intending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Dit nummer bestaat uit 3 headers. De 31 jarige zoon van de wed. S., heugsten- houdster op de Maagd van Gent, eeu Belgische buurt een uur van Biervliet, outving Zaterdag jl. in den stal van een der hengsten zulk een klap tegen den buik, dat hij den volgenden dag overleed. Naar aanleidiug van het in ons vorig numrner voorkomend bericht omtreut het kienen op St. Nicolaasavond in cafe's te Sneek, meldt men thans, dat het volgens art. 45 der nieuwe draukwet verboden is, in eene voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor door burgemeester en wethoaders eene vcrgunniug is verleend, hazardspelen toe te laten, terwijl onder hazardspel wordt begrepen elk spel, waarbij in het algemeen de kans op winst van het toeval afhangt, ook wanneer die kans toeneemt met de meerdere geoefeudheid of de grootere behendig- heid van den speler. Of nu het kienen zooals is medegedeeld niet gerekend wordt tot de hazardspelen, schijnt aan geuronden twijfel onderhevig. In Leeuwarden althaus is het kienen om wild in bedoelde locali- teiten voor het aanstaaude St. Nicoliasfeest ver boden. Voorzichtig met nachtlichvjes Eeu vrij erustige brand woedds Dinsdagmorgen 4 uur in de Brederodestraat No. 55 te Amster dam. De bewoners van het benedeuhuis, de heer en mevrouw W. Wories, lagen in diepe rust toen plotseling de vrouw des huizes met schrik wakker werd. Uit het behang in de alcoof, vlak bij het bed, kringelden rookwolkjes en lekten vuurtongen, die heel spoedig grooter werden. Zij riep haar man wakker en beiden vluchten na een paar kleedingsstukken te hebben aangeschoten, uit het brandende perceel. Door de gealarmeerde braud- weer werd de brand spoedig gebluscht. Hij kon echter niet beletten, dat de voorkamer en de alcoof geheel uitbrandden, terwijl de achterkamer belang- rijke waterschade opliep. De vermoedelijke oorzaak is, dat het nachtpitje, dat tegen den muur was geplaatst, bij een zijner laatate opflikkeringen het behangselpapier heeft aangestoken. In een bewaarschool te Assen werden dezer dagen al de kinderen onwel en drie begonnen te braken. Toen ze uit de school waren verwijderd, bleek dat er iets aan de kachel niet iu orde was en een begin van vergiftiging door kolendamp gelukkig nog intijds was ontdekt. Een 27jarige dienstbode te Rotterdam is Zondag in een logement in de Kruisstraat in slaap gevallen en was gisterenavond nog niet weer tot bewustzijn gekomen. Men schrijftZemelen vormen 'u uitstekend hoendervoedsel. Een der groote voordeelen er van bestaat hierin, dat zij 'n veel grootere hoe- vetlheid kalk bevatten, dan eenig andergoedkoop voedsel, dat wij aan de granen ontleenen. Wijl de schalen der eieren uit kalk bestaan, ligt't voor de hand, dat onze hoenders behoefte hebben aan kalkrijk voedsel. Nu is het waar, dat gebroken schelpen eenigszins in de behoefte kuunen voor- zien, maar ieder zal moeten toegeven, dat de kalk voorkomend in 'tcelweefsei der zemelen, gemak- kelijker opneembaar is en gemakkelijker wordt geassimileerd dan de koolzure kalk der schelpen. Een 21jarig dienstmeisje te Bussum verwijder- de met gomelastiek de stempels van zes postzegels van 2a/2 cent en plakte toen die zegels op drie door haar verzondeu brieven. Voor dat misdrijf is tegen het meisje gister door het O. M. bij de Amsterdamsche rechtbank op grond van art. 222 W. van Str., 3 weken ge- vangenisstraf geeischt. Wie niet hooren wil moet voelen Door een Engelschman is bij de politie te Amsterdam kennis gegeven dat hij met kaartspel 15 pond sterling 180) heeft verloren. Bij onderzoek is gebleken, dat hij kaart heeft gespeeld in een bierhuis in de St. Nicolaasstraa*, en zulks niettegenstaande hij eeu uur te voren door een agent was gewaarschuwd, toen hij zich in de nabijheid van bekende kwartjesvinders bevond. Door de Pruisische politie werd Maandag- middag een Hollandsche vrouw met een kind op den arm van Bocholt naar de grenzen gebracht. Doodmoe kwara zij aan. Twee uur achtereen had men haar met het kindje in de armen door de modder laten loopeu om de grenzen te bereiken en geheel uitgeput werd zij aan den burgemeester van Dinksperloo overgeleverd. 't Was een droevig schouwspel. (Vad.) Uit Firdgum meldt men aan de Leeuw. Ct. In vele gezinuen bestaat de gewoonte om zelf azrjn te maken voor tafelgebruik. Men mengt dan door een flesch water een weinig azijnzuur. Hoe voorzichtig men met dit laatste vocht moet zijn, bleek hier op treurige wijze. Een jongetje van bijna twee jaar wist zich in een onbewaakt oogenblik meester te maken van het fleschje met azijnzuur, dat op tafel stond en dronk er eeu weinig uit. Ruim 48 uren later was het reeds aan de gevolgen bezweken. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan het N. v. d. D. Elk jaar neemt het aantal personen, dat zich door middel van de rechtbank te's Hertogenbosch plaatsing weet te verschaffen in de rijkswerkin- richting Veenhuizen, toe. In den regel is de toeloop het grootst in het voorjaar en in den zomer, maar al eenige jaren achtereen houdt de trek aan gedurende het geheele jaar. Tegenwoordig worden nog wekelijks transporten van 10 tot 30 wegens landlooperij veroordeelde personen van 's Hertogenbosch naar Veenhuizen gezonden en het aantal, dat iu het huis van bewaring bijna geregeld aanwezig is, beloopt 70 a 80. Als een staaltje van de schranderheid onzer postbeambten in het nasporen van onduidelijke adressen kan het volgende dienen Aan het postkantoor te Nijmegen kwam een brief aan met geen ander adres dan de woorden Nijmegen Houtstraat, alsmede het tusscheu haakjes geplaatste cijfer (8566). Hoe dien brief op zijne bestemming te bezorgen De slimme postbeambte wist raad. Dat nummer, zoo redeneerde hij, is klaarblijkelijk dat van een advertentie, waarop de sckrijver van den brief heeft gereflecteerd. Werkelfk vond hij in De Gelderlander een advertentie met dat nummer en die advertentie bracht hem op weg om den geadresseerde uit te vinden. De brief kwam behoorlhk terecht, waar hij wezen moest. (Geld.) Men meldt Eenigen tijd geleden verwijderde een zoon van een landbouwer, wonende onder de gemeente Abbenbroek, met een z. g. n. knipmes een griutkei uit den hoef van een der paarden. Daarbij had bij het ongeluk dat het mes dicht- sloeg en zijne hand eenigszins verwondde. Kort daarop kreeg hij pijn aan de hand, deze zwol op en daarna de arm. Verdere verschijnseleu ver- toonden zich niet, maar de jongeling werd bed- legerig en is nu aan de gevolgen van bloed- vergiftiging overleden. Te Maastricht is door de politie aangehonden zekere F., Duitscher,. wiens uitleveriug door de Pruisische regeering wordt gevraagd op vermoeden van bedriegelijke baukbreuk en nog andere mis- drijven. Hij had zich te Maastricht bij een fa- milie onder een valschen naam en valsche voor- spiegelingen weten in te dringen en kennis met de dochter des huizes aan te knoopen. Er was reeds sprake van een verloving. Zijn toekomstigen schoonvader had hij weten te bswegen een groot gebouw te koopen om daarin een stoeterij voor hem te vestigen. Thans blijkt dat hij een spek- slager uit den omtrek van Berlijn is en in Pruisen gerechtelijk vervolgd wordt. Uit Stockholm wordt gemeld, dat eenige dagen geleden twee arbeiders uit Skofde, een stadje aan de spoorlijn StockholmGothenburg, dicht bij dat stadje, op het landgoed Tim- boholm, waar zij graafwerk verrichtten, twee ,iden staveu en twee gouden ketens hebbeu gevonden, te zamen wegende 7180 gram en een waarde aan goud vertegenwoordigende van on- geveer 9000. Een ambtenaar van hethistorisch staatsmuseum te Stockholm heeft de vondst onderzocht. De staven en ketens zijn ieder ongeveer een halven meter lang. De ketens bestaan uit spiraalringen, die voor een deel rond, voor een ander deel vierkant zijn. Op een der ringen staan een soort van stempel in den vorm van een S en verder eenige kalve-maanvormige figuren voor 't overige is het goud vrijwel on- bewerkt. Men denkt, dat de gevonden voor- werpen, die zeer oud moeten zijn, niet tot sie- raden hebben gediend, maar het vermogen zijn geweest van een rijk man, die zijn goud bij dreigend gevaar begraven heeft. In dezelfde streek zijn in 1859 ook gouden staven en andere voorwerpen gevonden, waarop eveneens halve- maanvormige figuren staan. Die voorwerpen zijn aangekocht door het museum te Stockholm, dat vermoedelijk ook op deze vondst wel be- slag zal leggen. De materieele waarde er van is voor de beide vinders. De Brusselsche politie heeft een goeden slag geslagen iu zake den afschuwelijken meisjes- handel. Twee jonge meisjes, een van Sint-Jans-Molen- beek en een van Schaarbeek, waren twee jaar ge leden spoorloos verdweDen. De laatste werd door een Brusselaar te Londen in een verdacht huis gevonden en naar Brussel teruggebracht. De andsre bleef onvindbaar. Maar onlangs schreef zij uit Helena, in den Staat Montana, Noord- Amerika, verscheidene brieven, waarin zij ver- klaarde, zeer gelnkkig te zijn, veel geld te ver- dienen en haar 16jarige zuster aanspoorde ook daar heen te komen. Een heer met een armbaud aan zou het meisje komen afhalen. Andere brieven werden gewisseld en toen de heer met den arm band verscheen, werd hij door de politie afge- wacht en in de doos gestopt. Hij bleek te zijn een Brusselaar, die er een agtntachap van over- zeesche publieke huizeu op nahoudt. Uit Amiens wordt bericht, dat er eeu ge rechtelijk onderzoek wordt ingesteld tegen een apotheker nit Midden-Frankrijk, die verdacht wordt voor verschilleode studenten in de pharmacie, die het zich met de studie niet drukhaddengemaakt, onder hun naam, tegen betaling, examens te hebben afgelegd aan de pharmacentische scholen te Amiens, Lille, enz. Fransche apothektrs achten een dergelijk bedrog heel goed mogeljjk. Door het springen van een hoofdbuis der waterleiding in de rue de Rennes te Parijs liep een in aanbouw zijnde tunnel van den ondergrond- schen spoorweg onder. Vijftig arbeiders, die in den tunnel aan het werk waren, konden zich slechts met moeite redden. Het water stroomde door den tunnel en vond een uitweg op het plein Saint Germain, dat geheel in een meer herschapen werd eer men door het afsluiten van de hoofdkraan den toevoer stuiten kon. Het water wordt door brandspuiten uitgepompt. Te Parijs worden in de »Folies Bergeres" worstelwedstrijden gehouden, waarbij het nogal vreemd kan toegaan. De Duitscher Schackmann en een Franschman Limonsey zetten op een avond den vorigen keer onbeslist gebleven strijd voort. Het gebouw was uitverkocht, en nauw was de strijd begonnen of het publiek sprong op en raasde en tierde op Schackmann. Kussens vau de zitbanken, stokken, hoeden en zelfs een gouden horloge werden naar het tooneel geslingerd. Noch scheidsrechter, noch jury konden tusschen beide komen. Ten slotte kwamen de strijdenden in een loge avantsceue terecht, waar eenige dames trachtten te vluchten maar door het opgehoopte publiek geen uitweg vonden. Nadat de worstelaars weer op het tooneel ge komen waren, spuwden en krabden zij elkaar ia het gezicht, totdat tenslotte Schackmann na een strijd van 32 minuten overwon. Een regen voeten- bankjes en een stok werden hem naar het hoofc geslingerd, waarop hij dien stok opnam en dien kalm in tweeen brak. Strenge koude is op de sneeuwstormen in ngeland gevolgd, vooral in het Noordeu en in Schotland vriest het hard, te Aberdeen 20, te Edinbarg zelfs 28 graden. Op de smalie wateren wordt reeds schaatsen gereden en men verwacbt, dat de ijssport weldra overal in vollen gang zal zijn. De koude heeft ook noodlottige gevolgen gehad en er is reeds een geheele lijst van slacht- offers te Londen en in de provincie. Een bakker een kleermaker en een Noorsche zeeman stierven te Londen door de koude. Een schoenmaker werd nabij Leicester op een overweg van de spoor, door een trein overreden, dien hij wegens de mist niet gezien had. Eeu onbekende vrouw zonk te Spitalfield ineen toen men haar te hulp kwam, son zij slechts eenige woorden spreken en blies daarna den laatsten adem uit. Zij was zeer slecht *ekleed en haar dood werd aan de koude toege- schreven. Te Warwik Hill, vier mijlen van Carl isle, vond men een vrouw, die doodgevroren was en tusschen Cookstown en Moneyuiore in Ierland vond men het lijk van een veedrijver onder de sneeuw. Nabij het station te Neuenhagen woonde sedert October 11. in de villa Emilie een nit de Rijnlanden stammende fajpilie Schunck, een weduwe met vier volwassen kinderen. Een der zonen, Wilhelm werkte in Berlijn en kwam slechts nu en dan te Neuenhagen. Voor drie weken stierf de moeder en dat schijnt het verstand van Wilhelm gekrenkt te hebben. Vrijdagmorgen, rondt 5 ure, kreeg hij eensklaps een aanval vau waanzin, stond op, vermoordde zijn zuster Emilie en bracht ook zijn broeder Otto zooveel messteken toe, dat de ongelukkige kort daarua stierf. De politie kon eindelijk dea zinnelooze on- schadelijk maken. Een school voor 8000 kinderen wordt thans te New-York gebouwd. Het gebouw zal tien verdiepingen hoog en dus de hoogste ,/lagere" school ter wereld zijn. Op elke verdieping komen 15 lokalen, elk met plaats voor 60 kinderea. Het gebouw wordt, om het brandgevaar zooveel mogelijk uit te sluiten, geheel van ijzer eu steen gebouwd, alleen de schoolmeubelen worden van hout gemaakt, doch met brandvrije verf bestreken, terwijl er verscheidene liften worden aangebracht. Men heeft wel zijn toevlucht moeten nemen tot het bouwen van zulk eeu #luchtkrabber" als school wegens het groote gebrek aan plaatsruimte, dat er op de New-Yorksche scholen is, terwijl er tevens eeu tekort aan grond is om eeu voldoend aantal scholen te bouwen. la Juni 11. toch waren er te New-York 16.000 kiudereg, die op de scholen geen plaats meer konden vinden, terwijl deze zelf reeds met overbevolkiDg te kampen hebben. Directie H. WANNYN. Zondag 4 December a. s., te 2 ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen, opvoeiitig van De Alpentoerist, nieuw kluchtspel in S be- drijven naar het Duitsch »Der Hochtourist" van Curt Krantz en Max Neal. Grooten Schouwburg te Gent, DirectieEUG. DEJARD1N. Zondag 4 December a. s., te 2 ure, dagvoor- stelling aan vermiuderde prijzen, opvoering van Les Huguenots, groote opera in 4 bedrijven van Scribe, muziek van Meyerbeer. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 8 December 10.29 11.2 Zondag 4 H 11.81 11.58 Maandag 5 12.28 Dinsdag 6 n 0.47 1.9 Woensdag 7 1.81 1.53 Donderdag 8 n 2.14 2.34 Vr\jdag 9 u 2.55 3.15 -"-i v.*' X»lt bind versclitjnt Jlaandaf;-, Woensdajf- Vrijdagavond, ungewndewl op Feegtdagen, hij de Klnna P. J. VAM BE <e Ter leaien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1