No. 4613, Ter Neuzensche Courant. Zaterdag* 26 November 1904. 44e Jaargang. Binnenland. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. FEUILLETON. XDZEJIR/DIB ZBL-A-JO. TWEEOE K A M E R. Zittiug van Donderdag. Indische bey rooting. 41) - Daar werd hem een brief gebracht. Elke onderbreking ran zijn werk was hem vandaag welkom, dus deze o#k. Onmiddellijk opende bij den omslag en las den brief ,i,Be8te Manfred", schreef zijn tante Hildegard, „kom heden tegen den avond, als het mogelijk is. Wij hebben iets gewichtigs met je te be- apreken". Daar had hij nu een goede reden om de dikke boeken dicht te slaan en ait het duffe kantoor de buitenlucht in te gaan. Nadat hij op zijn horloge bad gekeken en wist, dat hij nog niet bij zijn tante kon verschijnen in deo brief atond //tegen den avond" besloot hij een uurtje te gaan wandelen. In het park kon hij aan zijn gedachten den vrijen loop laten, daarheen wendde hij zijne schreden. Wat mocht het wezen, dat zijn tante met hem wilde besj reken P Had zij misschien treurige berichten van zijn vader ontvangen en moest zjj die aan hem bekend maken Of betrof het Rena was zij misschien verloofd, zonder dat TER NEUZEN, 25 November 1904. Gisteravond hoorde men in het //Hotel Rotter dam" van den heer I. S. Standaert alhier, eene hevige ontploffing. Aan enkelen die in de gelag- kamer vertoefden, leek het dat dit in een achter- kamer plaats greep. Zij snelden toe en vonden daar de vrouw van den heer Standaert hevig versckrikt en met bloederld gelaat, terwijl een deel van het plafond naar bencden was gevallen. Mej. Standaert wilde de gasvlam aansteken (het hotel wordt met acetyleengas verlicht) toen de ont ploffing plaats greep; vermoedelijk zijn haar stukken van de kap der lamp in het gelaat geslingerd. Door enkele ter hnlp gesnelde persoBen werd aan mejuffrouw Standaert hulp verleend en zij te bed gebracht, terwijl inmiddels een geneesheer was geroepen, die haar verbond. Naar wij vernemen was de toestand van mej. Standaert heden naar omstandigheden gnnstig. Benoemd tot ontvanger der belastingen te IJzendijke S. Doedens, thans te Baarle Nassau, en te Wernhout N. de Vletter, thans te Breskens. Benoemd tot onderwijzeres te Hoogmade (Z.-H.) mej. R. van Maldegem, volontaire te Sluis. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Amerongen, mej. E. P. Wisse te Breskens. De ijzeren spits //Theodora", schipper Wal- raven, geladen met beetwortelen, is voor de haven van Hansweert in de Wester-Schelde gezonken. De opvarenden zijn gered. Van het schip is niets meer te zien. lu Zeeuwsch-Vlaanderen blijken, nu de putten geopend worden, vele aardappelen door de ziekte te zijn aangetastop sommige plaatsen beliepen de slechte aardappelen 25 pet. De prijzen zullen nu zeer zeker wel eenigszins naar boven gaan. Stoppeldijk. Onze Boerenleenbank, sinds een maand of negen bestaande, begint hoe langer hoe meer het vertrouwen der inwoners te winnen. Aan spaargelden is reeds tusschen de /15000 en /16000 ingelegd, waarvan een deel als voor- sehotten is geplaatst bij de leden. Ook hier begiDt zich het watergebrek erg te doen gevoelen en zou eene goede, lange regen- bui ze?r gewenscht zjjn. Er zijn landbouwers, die van af *De Vogel" naar den Margretschen dqk om water voor hun vee moeten rijden, een afstand van een groot half our. Onze fanfare //St Cecilia" heeft een schoone Serenade gebracht aan 't nieuw gekozea raadslid den heer J. de MaatLemsen, die tevens be- stnurslid vaa 't moziekgezelschap is. Begrijpelijkerwyze was er heel wat volk op de been. Zoowel muzikanten als bestuur werden door den gekozene op gnlle wijze onthaald. Boschkapelle. Op de landerijen waar de ge- zaaide granen welig uitkomen, heeft men zooveel last van kraaien die de stengeltjes afpikken en stuk loopen, dat verscbeidene personen oppassers er bij zetten om de schadelijke gasten te rerjagen. Over slag. De gemeenteraad benoemde in zijne vergadering van 1.1. Donderdag tot onderwijzer aan de 0. L. school alhier den heer W. Imandt te St. Jansteen. Er hadden zich vijf sollicitanten aangemeld. De benoemde zal 1 December in fnnctie treden. Koewacht. Zooals bekend is wordt door de klom pen makers, wonende in de gemeenten St. Nicolaas, Kemseke, Vracene en St. Paulus, sterk geprotesteerd tegen het invoerrecht van f 2,50 per honderd kilo klompen, hetwelk door onzen Minister in zijn nieuw# Tariefwet wordt voorgesteld, ofschoon Belgie sinds jaren invoerrechten heft op onze klompen. Belgische klompen mochten hier steeds vrij binnen komen, terwijl voor onze klompen, hij eenig voorteeken had opgemerkt En zou hem dan dezen avond het verloofde paar worden voorgesteld f Het angstzweet parelde op zijn voorhoofd, als hij aan de mogeiijkheid daarvan dacht. A1 haastiger stapte hij voort, zoodat hij buiten adem was, toen hij het tuinhek der villa biunenging. z/Wees bedaard Toon dat je een man bent klonk het vermanend in zijn binnenste, toen hij in den salon druk hoorde spreken. Daar waren vreemde stemmen, en vroolijk gelach klonk hem in de ooren. Ja, het is zoo, Rena's verloving wordt gevierd en ik ben als toeschouwer genoodigd. Hij klopte en trad haastig binnen. Te vergeefs echter zochten zijne oogen den gehaten jonkman, dien hem Rena had ontstolen. Hij werd voorgesteld aan mevrouw Eredeburg, de echtgenoote van een senator en hare doch ter Carols. Na den nitgestanea angst roelde hij zich van zulk een zwaren last bevrijd, dat hij in een bnitengewoon vroolijke stemming geraakte en tante Brinken schertsend vroeg Je komt zeker wel ran een goed diner, ManfredZoo vrooljjk heb ik je nog nooit gezien Neen, tante, maar het heerljjke voorjaars- weer heeft me zoo opgeraonterd en ik heb een naar Belgie vervoerd, een hoog invoerrecht moest betaald worden. Daardoor was het voor onze klompenmakers onmogelijk klompen in Belgie te verkoopen, terwijl de Belgische klompenmakers ons gemakkelijk een sterke concurrentie konden aaudoen. Verschillende vergaderingen zijn door onze zuidelijke naburen belegd en het gevolg hiervan is, dat tal van adressen naar den Belgischen Minister van Buitenlandsche zaken gezonden zijn om hem te verzoeken in onderhandeling te treden met ztjn collega in Den Haag om, desnoods onder bedreigiDg van het nemen van represalle-maatre- gelen, van hem te verkrijgen, dat dit invoerrecht niet zal geheven worden. De heer Raemdonck, volksvertegenwoordiger van het district St. Nicolaas, heeft den Minister in de Belgische Kamer over deze zaak geinter- pelleerd en hem de volgende vraag gedaan z/In de Nederlandsche Kamer is een wetsont- werp hangende, waarbij invoerrechten worden ge heven op klompen. Moest die maatregel doorgaan, het zou een gevoeligen slag zijn voor de klompen makers in het Land van Waes. Kan de heer Minister niet aandriDgen bij de regeering van H. M. de Koningin der Nederlanden om haar aan te zetten bedoeld wetsontwerp niet goed te keuren De Minister, de heer Tavereau, heeft op deze vraag het volgende antwoord gegeven z/Onlangs heeft de Nederlandsche regeering een nieuw ontwerp van toltarief opgemaakt. Voor de blokken, die thans in Nederland vrij worden ingevoerd, voorziet het een tolrecht van 2,50 per honderd kilos. De Belgische regeering heeft hare aandacht ge- vestigd op dien toestand, tot welken het instellen van een recht zou aanleiding geven voor onze fabrikanten. Er dient overigeus te worden vastge- steld, dat dusdanig recht nogal in ruime mate de begrooting zou belasten van de arbeidersbe- volking in Nederland, die de blokken van die fabrikanten aankoopt. Waarschijnlijk zal er nog een zekere tijd ver- loopen, vooraleer het ontwerp van tarief door de Nederlandsche Kamers zal behandeld worden. Met de meeste nauwgezetheid zal mijn departe- ment het vraagstuk nagaan, waarop de heer Raem- donk heeft gewezen." Men ziet, den vrager wordt door den Minister met een klnitje in het riet gestuurd. Intusschen is door de klompenmakers uit Ooste- lijk-Zeeuwsch-Vlaanderen een adres naar onze re geering gezonden om het voorgestelde invoerrecht te handhaven en goed te kenren. '8 Gravenhage, 25 Nov. Tweede Kamer. Indische begrooting. De Minister van Kolonien was aan het woord. Hij verklaarde onze weer- middelen, ter zee in verband met de verwikkelingen in het Oosten voldoende en kwam op tegen de beschnldiging imperialistische neigingen te koes- teren. Nimmer zal de Minister medewerken tot oorlogvoeren, wanneer de ouTermijdeljjkheid niet absolnut vaststaat. Ons optreden in de Gtjoe-, Albas- en Battiklanden, was noodzakelijk, door ons in de plaats treden van den Sultan van Atjeh en om het verzet der Atjehers te breken, die nit die landen steun kregen. De Minister kwam krachtig op tegen de een- zijdige voorstelling door den heer De Stuers van het voorgevallen# gegeven, betreurde't vallen van vele kostbare levens en gevoelde eerbied voor den gevallen vjjand, maar tevens voor het kleine troepje onzer dapperen, die onder moeitevolle omstandigheden grooten moed, veel beleid en ernstige gematigdheid toonden, overigens verdedigde de Minister zijn beleid. Daarna vingen de re- plieken aan. Men meldt nit Scherpenisse Het schip De drie gebroeders, behooreude aan beetje vlug geloopen, omdat ik vreesde te laat hier te komen. We zijn ook reeds met onze besprekingen begonnen, zeide tante Hildegard en mevrouw Erede burg voegde er bij Eu ook hebben wij reeds eenigszins over u beschikt. Ja, mijnheer Romer. Ge moet zingen, viel de kleine bevallige Carols in. Ge moet zingen ten bate van onze armen en tot ons aller genoegen. Ge hebt slechts te bevelen, ik ben gelijk was in uwe hand antwoordde Manfred met een welgevalligen blik op de sierlijke blondine, die aardige kuiltjes in de zachtroode wangen had. Rena en hij hadden nog geen woord met elkaar gesproken, ofschoon zijn ziel geheel vervuld was van Rena. Nu wendde hij zich rechtstreeks tot haar met de vraag En hoe staat het met u,Rena? Ge werkt toch zeker ook mee op het weldadigheidsconcert Alleen zing ik zeker nietDaaTtoe ben ik veel te ongeoefend, maar als gij een duet met mij wilt zingen Wel, natnurlijk Dat moet dan het mooiste nomouer van den geheelei avond wordenriep hij vol geestdrift uit. En nu aan het werksprak mevrouw Eredeburg, die als presidente van de vrouwen- vereeniging gewoon was de leiding te nenen. schipper De Zeeuw te Mtddeiburg, d«t met LitUu geladen zijnde bij den jongsten storm, op weg naar Bergen op Zoom, in de nabijheid van de groote suatiesluis van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, is gezonken en in diep vaarwater zit (pi. m. 40 meter diepte), is gebleken bij nader onderzoek niet meer te lichten te zijn, daar het doormidden is gebroken en reeds ge- deeltelijk onder het zand is geweld. Men meldt Als juist is het bericht in de Leeuwarder Courant, dat de politie daar proces-verbaal heeft opgemaakt tegen een koffiehuishouder, wegens het toelaten in zijne localiteit, waarvoor /yvergun- ning" is verleend, van een twaalftal knapen be- neden den 16jarigen leeftijdj anders dan in ge- zelschap van een meederjarige, dan kan de geverbaliseerde gerust zijn, want het eerste lid van art. 43 der Drankwet, dat hij zou hebben overtreden, blijft blijkens art. 73 tot 1 Juli 1905 buiten toepassing. Men meldt aan de Ass. Ct. Een molestatie De heer H. ffuizer, chef van de boek- en eourantendrukkerij Oldambt te Win- schoten, is eergisteravond, bij het verlaten van een vergadering aldaar, aangevallen door twee stakende typografen, zeer nabij zijne woning. Op het geroep van //moord" kwamen buren hem ver- lossen. De politie heeft de zaak in handen. Dinsdagavond is een goederentrein van Breda by het binnenrijden van het station Rozendaal aangereden door een rangeerende trein waardoor eerstgenoemde trein in 't midden doorbrak. Een hevige botsing volgdeeen zestal geladen kolen- wagens zijn geheel aan splinters geslagen en schoven hoog op elkaar. Alle hoofdlijuen waren versperdalleen de uit de richting Rotterdam komende treinen konden achterom het station be- reiken. In het personen vrrkeer ontstond een groote stremming. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomende materieele schade is echter groot. Een 60jarige bruiloft. Te Kamgen hadden deze week Harm Reurslag en Aaltje Wejjers, kostgevers in het gast- en proveniershuis, het voorrecht hnn 60jarige echtvereeniging te her- denken. 't Was een ware feestdag voor die nog vlugge oudjes. 's Avonds hadden ze zich met familieleden in de eetzaal vereenigd, waar ook alle kostgevers bijeen waren en waar alien ont haald werden op chocolade met beschuitjes. Het chr. mnziekcorps voerde eenige nummers uit. Voor alien was het een hoogst prettige a road. - Een fabrikant te Tilbnrg heeft een groot# hostelling ontvangen ten behoeve van het Ras- sische leger. Zondagnacht werden onder Aarschot een viertal jonge mannen uit Haterbeek op de heid# aangevallen door andere jongelieden. Een der Haterbekers werd met een mes zoo hevig gestoken, dat hij in den ochtend bezweek. De politie is den moordenaar op het spoor. Sedert eenigen tijd heerschte te Nieuw- en St. Joosland tusschen den rentenier V. d. W. en een gepensioneerde, zekere G., eene gespannen verhouding, die zoo hoog liep dat de laatste den eerste met den dood bedreigde. Toen nu Woensdagavond zekere D. naar V. d.W. ging om met hem huishuur af te rekenen, dacht de dienstbode van V. d. W. den persoon van G. te ontmoeten en waarschuwde dadelijk haar mee*ter. Deze, opgewonden en zenuwachtig, liep naar de gang en ook van meeuing dat hij G. voor zich zag de duiaternis belette hem den persoon te herkennen loste hij a bout portant uit een revolver een schot, waardoor van D. vier vingers ernstig gekwetst werden, terwijl ook, daar hij zijn hand in een zijner zakken hield, zijn been ver- wond werd. De dader moet veel spijt gevoelen over deze schromelijke vergissing. Hij bood D. schadever- goeding aan en kwam gisteren zelf de zaak b\j den officier van justitie toelichten. (M. Ct.) Dinsdagavond ougeveer een kwartier na achten zat de vrouw van den pakhuisknecht J. Gerritstn in hare achterkamer op de eerste ver- Laten wij eens bespreken welke liederen zullen gezongen worden en wanneer de oefeningen zullen plaats hebben. Ja, de oefeningen riep Carola, in de handen klappende. De oefeningen zijn nog het prettigste van alles. Gij kunt niet gelooven, mijnheer Romer, hoe men zich dsarbij amuseert. Verleden winter heb ik meegewerkt bij een tooneelvoor- stelling en Vertel dat later maar eens, kind, sprak haar moeder terechtwijzend. Wij moeten dezen avond nog een bezoek afleggen en voor dien tijd moet alles besproken zijn. Ach ja, bij mevrouw Von Eckhorst, fluisterde Carola hare vriendiu Rena toe. Ik trek mijn creme japon aan, er wordt stellig gedanst Rena antwoordde niet, maar legde den vinger op den mond. Mevrouw Eredeburg was weer in vollen gang met hare beraadslagingen en zond een bestraffenden blik op haar dochter af. Dus, mijnheer Romer, ge zingt een ran d# grootere balladen van Lowe, niet waar? Als a het goedviadt, zal ik //Archibald Douglas" zingen, mevronw, antwoordde Manfredr (Wordt verrolgd). By de voortzetting van de algemeene beschouwingen •Tordt het woord gevoerd door den lieer Verhey, die in tegenstelling met den heer De Stuers van dezen mili- tairen Minister en dezen militairen Gouverneur-Generaal 1 geen opdrijving ran militaire uitgaren vreest. Ook hij meent, dat men slechts in de uiterste noodzakelijkheid gewapenderhand moet optreden. Alsde machtigste toch keeft men edelmoedig te zijn en geduld te oefenen, tenzij alleen het om de veiligheid gaat of het Nederiandsch gourernement stelselmatig wordt gedwarsboomd. De heer Verhey is voor een sterk auxiliair eskader, de besparing op de flotielje-raartuigen zou roor ver- betering van onderwijs kunnen worden besteed. Ook deze redenaar betreurt het voorgevailene in de Gajoe- en Alaslanden, maar de coionne-commandant was hier wel verplicht, zijn instructie, het verzet te breken, nit te voeren. Bij volgende gelegenheden zou het echter beter zijn, vooraf de gevolgen beter te orerzien. De heer Bos verdedigt, in het beiang van een behoor- lijken financieelen toestand, het overbrengen van flinke bijdragen van de Indische begrooting op de Nederland sche. Dat is beter dan uitvoerrechten te heffen. Het stelsel van den Minister is evenzoo geheel onvoldoende. Telkens zai Indie weer in nood zijn en het bezwaar, dat men intusschen productieve en niet-productieve uit garen niet altijd juist kan onderscheiden, bestaat ook in zijn systeem Sprek'er acht ook het bedrag, waarmee geholpen wordt, onvoldoende, hij wil Indie helpen met minstens 100 millioen. Uitroerig zet hij uiteen, dat, wanneer tegen sprekers denkbeeld overeenkomende met dat indertijd door den heer Van Kol voorgestaan principieele bezwaren zijn, die evenzeer tegen het stelsel ran de Regeering zijn in te brengen. Wanneer men nu 4 millioen voor noodige werken op •de begrooting brengt, komt dat overeen met de rente ran 100 millioen. De heer Heemskerk bespreekt de rede ran den heer De Stuers. Deze heeft, meent de heer H. niet 4-representatief" gesproken, noch voor zijn politieke groep aoch voor het land en de bevolking ran Nederland in haar verschillende sehakeeringen. De term »bloed- lionden" is een beleediging voor het leger, die de heer De Stuers niet had mogen gebruiken. Spreker leest eitalen voor uit niet-ministerieele bladeu, die rerklaren, dat de bedoelde expedities behoorlijk in de stukken zijn gemotiveerd. Men kan van soldaten niet eischen, dat zij per se nooit bloed van vrouwen en kinderen vergieten, wel, dat zij geen weerloozen en in het algemeen nooit on- ■oodig dooden, doch men heeft het rerzet ran den fegenstander te dooden en eigen leven te beschermen. Generaal Van Heutsz is juist gekuldigd omdat hij eerst krachtig het militaire geweld had gebruikt doch on- middellijk nadat dit niet meer noodig was, een goed burgerlijk bestuur had gevoerd. Spreker rerlieugt er zich over, dat men nu met den Atjeh-oorlog klaar of nagenoeg klaar is, zelfs wanneer daarran grootere uit- breiding van ons gezag op Sumatra het gevolg moest zijn. De heer De Stuers zoo klaagt de heer H. wil au het werk vanden generaal Van Heutsz halrerwegen doen staken. Zendeiingen daarheen te zenden, zoolang de regeering dezen nog aiet behoorlijk kan beschermen, ware niet wenschelijk. Onze sourereiniteit- over de Gajoelanden staat vast, de heer De Stuers had de uit- spraken daaromtrent niet als fapenkool" mogen quali- liceeren. Spreker gelooft zoowel in de rechtmatigheid ran de Gajoe-expeditie, als in die van de Alas-expeditie, maar teii opzichte van de laatste vraagt ook hij nog eenige nadere inlichtingen. ••Militarisme" acht hij zoowel den Minister als den gouverneur-generaal en den gouvernenrvan Atjeh rreemd. De heer Van Vlijmen juicht de maatregelen in het beiang van den economischen toestand voorgesteld toe, maar dringt aan op een voorzicbtig gebruik van het toe te stane geld. Den afgevaardigde Van Kol weer- gpreekt hij, dat militaire expedities lichtvaardig in Indie worden ondernomen. Omtrent het gerechtraardigde van de onderneming tegen de Gajoe- en Alaslanden sluit hij zich aan bij de rede ran den heer Heemskerk. Hij leest de instructie, aan overste Van Daalen gegeven, voor en betoogt, dat dat deze zich daaraan heeft gehouden. De heer Lohman protesteerde krachtig tegen de rede van den heer De Stuers. Hij had moeten bedeaken dat zijn lust om satyriscli te zijn een anderen indruk maken moest dan indertijd toen die lust zijn inedestudenten en mede-ambtenaren amuseerde waarom heeft de heer De Stuers niet vooraf comit6 generaal gevraagd De heer Kolkman protesteerde namens de Katholieke Kamerleden tegen het optreden van dea heer De Stuers, die doorziju rede geen dienst heeft bewezen aan het vaderland. Ook de heer Van Dedem kwam op tegen het werpen van modder op het Indische leger. Zaterdag ook zitting en in December ook's Maandags en 's Zaterdags. Woensdag afdeelingsonderzoek der Hooger-Oaderwijs- wet. Lohman trok zijn destijds ingediende motie ter zake Hooger-Onderwijswet in, nadat de heer Drucker de vrees had geuit, dat het sectie-onderzoek anders voor het oogenblik te oinvangrijk zon zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 9