A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere Drankwet. Drankwet. No. 4(5! 5 Donderdag 24 November 1904. S B A If IS W1 T. 44e .laargang. FETJILLETON. Binnenland. ABONNEMENT Inzending van advertentiSn vooi 3 uren op den dag der uitgave De oorlog tusschen Rusland en Japan. T w E R. E E D E K A M Indische begrooting. TER NEUZEN, 23 November 1904. JSSCHE Per drie maariden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post. Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, bushouders. Voor Postdirecteuren en Brieven- ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /'0,16. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pgjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oit l»Ia»l verschijnt lW»»ndaK-, Woensrtag- en Vrijdagavond, gltgezomlf- Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN brengen, ingevolge art. 37, in verband met art. 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen aijn ingekomen de navolgende verzoeken om verloftot den verkoop, respectievelijk voortzetting van den ver koop van aleoholhoudenden drank, anderen dan sterken van F. HARMS voor het beneden voorlokaal van bet perceel Nieuwstraat 5 van J. M. KINDT voor bet aan de zuidzijde ge- legen lokaal van bet perceel Oud Zevenaarpolder, wijk O no. 176« van V. VAN CLEEMPUTTE, wed. P. C. Lafort, voor het rechtervoorlokaal van het perceel Siuiskil, wijk Q no. 151 van J. E. DOOMS voor het_ bovengedeelte van bet perceel Schoolweg, wijk G no 63, en van J. FUIJEN voor het linkervoorlokaal van bet perceel Kanaaldijk, wijk P no. 161. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wetbonders bezwaren in brengen. Ter Neuzen, 22 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen de navolgende ver zoeken om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan terplaatse van verkoop (art. 1, 2e lid b) van A. THOLENS DANZ. voor het linkervoorge- deelte van het perceel Noordstraal, wijk C 110. 99; van P. REMIJN voor het beneden recbtervoorge- deelte van het perceel Nieuwstraat 12 van C. J. DE BREE voor het beneden voorlokaal van het perceel Vlooswjjkstraat, wijk G no. 44, en van J. C. DE BRUIJNE voor het reehtervoorgedeelte van het perceel Kazernestraat, wijk L 46. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning sckriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 22 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN Gelet op Provinciaal Blad van Zeeland, no. 59 wijzen belanghebbenden op de hieronder vermelde palingen der Drankwet. Art. 63. to. Hij, die op 1 Januari 1904 handel dreef in sterken drank alleen bij hoeveelheden van ten minate twee liter, kan daarmede doorgaan tot 1 Mei 1905. Indien hij na 30 April 1905 sterken drank in het klein wenscht te verkoopen, dient hij binnen zes weken na 14 October 1904 overeenkomstig de be- palingen dezer wet een verzoek in om eene ver- 2o. Neem me niet kwalijk, tante, dat ik bier weer voor u sta, en nog wel onaangediend, zeide hij eecigszius beschroomd, terwijl hij de dames op de rij af de hand reikte. Je weet, dat we voor jou altijd tbuis zijn, zeide tante Hildegard, hem met ecu handgebaar uitnoodigende om piaats te uernen. Wij hebben juist nog over je gesproken, voegde tante Brinkeu er bij. Reua vroeg, of wij geloofden, dat je van muziek houdt. En hoe deukt ge daar zelf over, nicht Rena Gelooft ge dat ik van muziek houd vroeg Manfred. Rena kleurde lieht bij haar antwoord. Ik geloof het wel, al kan ik geen reden opgeven waarom ik die meening heb opgevat. Dan zal ik u maar zeggen, dat nw ver- moeden juist is. Ik heb goede muziek lief als iets dat niet van deze aarde is, als een gescheuk Gods, dat ons boven alle aardsche diugen kan verbe ffen. Wat hebt ge dat mooi gezegd riep Rena verheugd. Ook ik ben van dat gevoelen. Het gunning. Indien in de geraeente art. 1, twffedr lid van toepassing is, kan hem geene andere ver gunning worden verleend dan die voor den verkoop, bedoeld aldaar bij letter i. 3o. enz. Art. 59. lo. Eene voor 1 Mei 1904 verleende vergunning voor den verkoop in eene voor bet publiek toegankelijke localiteit blijft, behoudens intrekken of vervallen, van kracht 'tot 1 Mei 1905 voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan twee liter. 2o. Indien een bonder van eene vergunning als bedoeld in bet eerste lid, het bedrijf na 30 April 1905 wenscht voort te zetten, wordt op een voor 1 Maart 1905 tot burgemeester en wethouders te richten verzoek, waarbij opgave wordt overgelegd van de oppervlakte der localiteit of loealiteiten in de akte van zijne vergunning en in bet afscbrift daa,-van de wijziging aangebracht, dat zij voortaan gelden zal voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan tien liter voor gebruik ter plaatse van verkoop of eiders met vermelding van de oppervlakte der localiteit of loealiteiten. 3o. enz. Art. 61. lo. Eene op 1 Mei 1904 bestaande vergunning voor den verkoop in de localiteit van eenesocieteit blijft, behouder.s intrekken of vervallen, tot 1 Mei 1905 van kracht voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan twee liter. 2o. Indien de houder van eene vergunning, als bedoeld in bet eerste lid, het bedrijf na 30 April 1905 wenscht voort te zetten, wordt op een voor 1 Maart 1905 tot Gedeputeerde Staten te richten verzoek, waarbij opgave wordt overgelegd van de oppervlakte der localiteit of loealiteiten, in de akte van zijne vergunning en in bet afschriftdaarvan de wijziging aangebracht, dat zij voortaan gelden zal voor den verkoop, bedoeld in art. 1, tweede lid, letter a, met vermelding van de oppervlakte der localiteit of loealiteiten. 3o. enz. Verder vestigen zij de aandacbt van belanghebbende logementhouders die tot 1 Mei 1905 zonder ver gunning sterken drank aan hunne logeergasten kunnen schenken erop dat hunne tot Gedeputeerde Staten te richten verzoeken moeten bevatten de opgaven, be doeld in het derde lid van art. 2, en eene verklaring, woordelijk gelijkluidend aan die van het vierde lid van art. 2 der Drankwet. Ter Neuzer., 22 November 1904. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeaster. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Een Japanner, die met andere reizigers uit Dalny te Tsjifoe is aangekomen, verklaart zeker te weten, dat geen nieuwe algeaieene aanval op Port-Arthur zal worden ondernomen. De geruchten dienaangaande zijn te Dalny ontstaan naar aanleiding van het feit, dat versche troepen- afdeelingen, waaronder de onlaags gelande zevende diviBie, naar bet front gezonden werden. Trouwens voortdurend komen er tegenwoordig nieuwe versterkingen aan, naar schatting wel ongeveer duizend man per dag. Dat deze troepen niet alleen voor het belegeringsleger worden gebruikt, maar dat ze ook moeten dienen ter versterking van Ojama, spreekt van zelf. Een Petersburger blad geeft interessante bijzonderheden omtrent het vrij willigerskorps te Port-Arthur. De kompagnies zijn honderd man eterk lieden van allerlei zow me ongelooflijk zwaar valleu de muziek te misseu. Dan zijt ge stellig boos, omdat ik uw ge- zang heb ouderbrokeo Zoudt ge het niet willen hervatten Ik zou u zoo gaarne hooren Dat klonk als een dringeud verzoek en hij stond op om de piano weer te openeu. Zonder zich te laleo bidden, nam zij aan het instrument piaats, doch voor dat zij begou, keek zij haar neef aan en zeide Wie zooveel van muziek houdt, is er zeker ook wel ervaren in Zingt ge of bespeelt ge een instrument? Ik zing een beetje en speel juist genoeg om mijn gezang te kunnen begeleideu. Dan krijgen we straks ook wat van u te hooren, niet waar D»arbij keek Reua hem zoo vriendelijk aan, dat hij in verwarring geraakte en slechts kon aut- woorden met een zwijgend hoofdknikje. Zeer lief droeg Rena nu twee liederen van Schumann vooriiDerNussbaum" en yAllnachtlich im Traume". Manfred was in een vensteruis gaan zitteu en genoot dubbel bij het zien en bet hooren van zijn nicht. Eerst toen zij ophield, schrikte hij op uit zijn droomerijen hij stamelde een woord van dank, en nam vervolgens op verzoek zelf piaats aan het instrument. Zijn vingers gleden eeist een paar tnaal over de toetsen en toen zette hij met klaukvolle stem het Mole- ,ag er onder, kooplui en hnn employe's, grondeigenaars enz., meestal personen die nooit aan vechten of oorlog- voeren gedaan hebben. Zij. worden door officieren gedrild en de wielrijdera onder ben hebben een detachement koeriers gevormd. Zij zijn voor generaai Siossel van 'tgrootete nut; hij heeft dan ook 'n dagorder uitgevaardigd, waarin hij aan de diensten die ze bewijzen, alle hulde brengt. Zeer onaangenaam voor de Russen is bet bericht dat de lapanners een groot schip vol met proviand in beslag genomen hebben want de dappere »erdedigers scbijnen hoofdzakeiijk behoefte aan levensmiddelen te gevoelen. De Japanners schijnen van een bijzonder vreemd werptuig gebruik te rnaken, namelijk een lange worst, die zij in de schansen gooien. Daar springt bet en verspreidt een stank, waarvan de soidaten flauw vallen, tenzij zij het ding dadelijk verwijderen. Het gas, dat er uit komt, werkt echter niet doodeiijk. Tokio, 21 Nov. Het departement van Marine maakt bekend dat om 3 uur in den vroegen mergen van 19 November, een Japansch eskader, kruisende in de buurt van Jentau, het Duitsche schip »Batelan" inhetgezicht kreeg, stoomende in de richting van Port-Arthur. De kanonneerboot /fatsoeta" zette de vBatelan" na en haalde haar in, om 5 uur 's ochtends. Het schip had een groote hoeveelheid winterkleeren, dekens genees- middelen en vleesch in blik aan boord. De kapitein zei dat hij naar Nioetswang ging, maar zijn koers, en de aard van de lading waren verdacbt. Het schip is daarom naar Saseho opgebracht. Petersburg, 21 Nov. Koeropatkin seinde aan den Czaar: Zaterdagnacht hebben onze vrijwilligers een tegenover onzen linkervleugel gelegen, alleenstaand buis, waarin zich een 25 man sterke Japanscbe veld- wacht bevond, in de lueht laten vliegen. Londen, 22 Nov. Aan een Engelscn blad is 21 dezer uit Nagasaki geseind, dat twee dagen voor de torpedo- jager //Rastoropny" van Port-Arthur naar Tsjifoe ver- trok, drie andere Russiscbe torpedobooten met afschriften van de rapporten van Stossel Port Arthur verlieten. Alle drie werden door Japansche oorlogsschepen in den grond geboord. Slechts vier Russen brachten het er levend af. Zitting van Diusdag. De algemeene beschouwingen worden ingeleid door den heer Pijnacker Hordijk. Het verheugt spreker, dat thans door gehesl Nederland de ver- plichting, Indie hulp te verleenen, wordt erkend. Wat de Minister in de goede richting wil doen, acht bij wat omslachtig en onvoldoende. Ook voor landbouw en emigratie doet men het mogelijke Yoorts worde de bevolkiBg meer tegen den woeker beschermd. Omtrent de vraag, of Indie aan Nederland het geleende moet restitueeren, is spr. van meening veranderd het geld, voor produc tive werken geleend, mag worden teruggeoomen. ^Oorlog" en ^Marine" drijven de uilgaven ginds op, zegt spreker. Ons goed recht, om de Gajoelanden binnen te dringen, acht hij aangetoond voor den oorlog in de Alaslanden mist hij nog een deugdelijken grond. De beer Cremer verklaart den financieeleD nood uaar8lied van Schubert in. Hij wist gevoel te leggen zoowel in zang als in begeleidingtoen het lied eindigde met de woorden *Sag' Bachlein, liebt Sie mich oogstte hij dan ook stormachtigeu bijval. En zoo komen wij nu pas te weten, dat onze Manfred een echte knnstenaar is riep gravin Orlowsky. Het is een genot je te hooren zingen Waar heb je zulk een goede muzikale opleiding genoten Ik had te Madras een uitstekenden onder- wijzer en boveudien had mijn goede moeder veel liefde roor muziek. Een zacht rood kleurde Rena's waogen en haar oogen glinsterden, terwijl zij zeide Nu zullen wij u zeker nog menigmaal ver zoeken om een lied voor ons te zingen. Voort aan zal ik maar zwijgen mija kiuderlijk gezang kan tock uw oordeel niet doorstaan. O Rena, zeg dat niet Ge weet niet met hoeveel genoegen ik naar uw zang heb geluisterd. Als tante het goed vindt, moesten wij dikwijls samen muziek maken, ja, we moesten eenige duetten instudeeren. Sedert dien avoud werden de bezoeken van den jongen Romer nog menigvuldiger. Rena begroette hem altijd met vreugde, als hij kwam om met haar muziek te maken, en als zij daarmre bezig waren, was zij altijd vol ijver en belangstelling. Gold die belangstelling alleen de muziek, of gold van Indie uit den (wpinig spaarzameu) aard van de bevolking. Spreker dringt aan op voordeeliger exploitatie van spoorwegen, en in het algemeen op zuinigheid in de uitgaven. Men heeft bv. recht om te eischen, dat de Indische marine niet meer zal kosten dan voor 1897 vier ton. Van de voorstellen betreffende de emigratie naar de buitenbezittingen verwacht spreker weinig, en hij geeft den Minister in overweging die voor stellen nog eens na te gaan. De heer Cremer keurt niet goed de expeditie tegen de bewoners der Alaslanden, waar met de bevolking vriendschappelijke aanrakingspunten be- stonden. De heer Fock acht den financieelen toestaud van Ned.-Indie ongnnstig. Het beteekent uiets, of men de zaken al kunstmatig gunstig voorstelt, zegt spreker. Het onderzoek omtrent de welvaart der bevol king is te omslachtig, en onttrekt te velen aan hun werkkring. De Minister ontbinde bedoelde commissie, en late het onderzoek op andere wijze voortzetten. Zooveel mogelijk moet ook op mili- taire expedition bezuinigd worden. Door herzieniDg van het patentrecht, door veroetering van het tarief van invoerrechten, en door hoogere belasting op de buitenbezittingen, kan men de inkomsten nog versterken. Ds heer Van Kol is van oordeel, dat de hulp, door Nederland aan Indie te verleenen onvol doende en schriel is. Wat wordt aangepakt, geschiedt eng en bekrompen. Spreker wijst op den geringen aanleg van wegen, en op het weinige dat gedaan zal worden voor de inlandsche nijverheid. Gisterenavond gaf de zangafdeeling „Geduld Overwint" der ^Vereenigde Handwerkslieden" alhier hare eerste uitvoering in dit seizoen. Zooals steeds, was ook thans het vereenigings- lokaal geheel bezet met eene talrijke schare be- langstellenden, die, blijkens het enthousiaste applaus volop genoten van hetgeen te hooren en te zien werd gegeven. Nevens verschillende zangstukkeu voor gemengd koor werden opgevoerd De twee marketensters," episode uit den FraDsch-Duitschen oorlog, blijspel met zang in 6en bedrijf. De geschiedenis van enkele daarin voorkomende personen, zou trouw- lustige paartjes bepaald naar zoo'n oorlogstoestand met z'n huwelijk bij trommelslag doen terug verlangenoponthoud gevende formaliteiten zijn dan niet noodig. »De twee dooven" was een zeer vermakelijk blijspel, dat hartelijk deed lachen, maar dat was ze gedeeltelijk ook Manfred Soma hoopte hij dit, op andere tijden vreesde hij het tegendeel het lag niet in Rena's aard hare gevoelens te toonen, zoodoende bleef hy voortdurend in het onzekere. Zoo werd de arrne Manfred in dien tijd aanhoudend geslingerd tusschen hoop en vrees. De brieven, die hij in die dagen aan zijn vader zond, handelden bijna over niets anders dan over Rena Orlowsky. Het was een geluk, dat hoofd en hart van Mr. Beatcher niet bezig gehouden werden door verliefde droomerijen en dat hij de belangen van het ffhuis Romer" als zijne eigene behartigde. Somwijlen vermaande hij echter Man fred op vaderlijken toon met de woorden Jonge vriend, zoo kan het niet blijven gaan, op die manier raken wij geheel uit den goeden koers Manfred kleurde dan en zei met een zucht Gave God, dat wij al behouden in de haven waren. Zoo gesliDgerd tusschen hoop en vrees, verliep voor hem de winter. Deze was bijna ten einde de wind, die op zekeren dag waaide, was zoel en Manfred moest zich geweld aandoen om in het kantoor over de dikke boeken gebogen te blijven zitten, terwijl hij bij die droge cijfers telkens aan bruine lokken en schitterende lieve oogen moest denken. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1