Gemengde berichten. naar Belgie gezonden 153 melkkoeien en drach- tige vaarzen en we] langs Veldzigt (gem. IJzen- dijke) 31, laDgs Sas ran Gent 24 en langs Cling«98. Volgens mededeeling van den Inspectenr over het Loodswezen is bet vroeger aangekondigde en voorloopig bij wijze van proef ontstoken witte vaste licht op het opnieuw opgerichte bolbaken met overhaalinrichting op den kop van het Oude Hoofd te Walsoorden thans definitief ontstoken. Dit licht staat 4 M. boven hoogwater en is zichtbaar tot op 3 zm. Het bolbaken bestaat nit een bruin geteerden houten dukdalf, voorzien van een ijzeren stang met bol als topteeken. De bol heeft een middellijn van 2,5 M., de bovenkanl ervan is 6,7 M. boven hoogwater en 9,1 M. boven het bovenvlak van het hoofd. Noginaal8 wordt er met nadruk op geweze*, dat, aangezien de draden der overhaalinrichting ever den dam zijn gespannen, het ten strengste verboden is met kleine vaartuigen over het onder- loopende deel van den dam te varen. Zaatnslagr, 19 November. Vrijdag 1.1. hield de vereeniging //In 't belang der landbouwers' alhier, hare gewone jaarlijksche vergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penning- meester bleek, dat de ontvangsten bedragen /"65088,976, de uitgaveu 64898,51s, goed slot f 190,46. Het goed slot van het vorige dienst- jaar bedraagt f 826,61s. Aangekocht werd 1,040,200 K. G. verschillende soorten van kunst- mest, 4050 K. G. lijnzaadkoeken en 329 K. G. klaverzaad. De vereeniging telt thans 90 leden. De heeren J. de Klerk en Jan Dees werden met groote meerderheid herkozen, terwijl voor A. DeesJacz., welke verzocht met meer in aanmerking te komen, werd gekozen Joh. de Feijter. Hoek. Tot predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier, is beroepen den WelEervr. heer P. H. de Jonge, theol. eand. te Dordrecht. Sas van Gent, 21 Nov. Zaterdagmorgen overleed alhier na eeu kortstondig lijden den herbergier C. D., in den ouderdom van 39 jaren. In verband met de sinda lang bestaande slechte verstandhonding tusschen man en vrouw en het algemeen gerucht, dat vergif de oorzaak van het overlijdeu kon zijn, werd gisterenavond een tweede lijkschouwing gedaan, door den gameente-geneesheer dokter Bruinsma, waarna politie en jastitie met de zaak in kennis werd geateld. Het ljjk en de vrouw van den overledene zijn onder bewaking der politie. Het parket uit Middelburg kwam heden over voor het instellen van een onderzoek. Koewacllt. Zaterdagnacht omstreeks 1 uur ontmoetten twee ambtenaren van de brigade alhier eenige smokkelaars, die een 6 tal Neder- landsche runderen geleidden. Het was niet ver van het Belgisch grenskantoor. Aanstonds werd jacht gemaakt op de smokkelaars. Deze wisten echter met 5 runderen over de grens te ontsnappen. Een schooue kalfvaars viel in handen der douanen. Boschbapelle. Zaterdag is tot lid van den raad gekozen de heer A. Mangnus met 50 stemmen tegen 85 op den heer J. Sponselee. Er waren 88 stemmen uitgebracht, waarvan das 8 van onwaarde. Hoatenisse. Tot tijdelijk wethonder, ter vervanging van den overleden wethouderC. Fassaert, is gekozen de heer P. Yereecken van Ter Hole. Biervliet, 21 Nov. De rederijkerskamer //Jacob van Lennep" gaf gisteren een tooneelvoorstelling, waaraan slechts den der mannelijke leden mede- werking verleende de overige meespelenden waren uitsluitend dames. Dezen kweten zich flink van hare taak. Het programma, //Een verloving met hindernissen of alles voor mijn moeder," //het Melkmeisje" en ,/Beter een vogel in de hand dan tien in de lucht," werden verdienstelijk uitgevoerd. Ouze harmonie voerde tusschen de bedrijven zes muzieknummers uit. Vrijdagnacht 't was jaist 12 uurwerd in een werkmanswoning brand ontdekt aan de zoldering, die in den schoorsteen uitkwam. Die schoorsteenplank viel brandende neer, en tastte de kleedingstukken van den man des huizes aan, die te bed lag. Door den val ontwaakte men in het vertrek, dat vol rook was, en de kinderen doofden de vlammen. Huis en inboedel zijn verzekerd. Git Vlissingen wordt gemeld De Zigeuners die enkele dagen te Middelburg vertoefd hebben op het terrein achter de Meel- fabriek aldaar, zijn Zaterdagmiddag van daar ver- trokken in de richting van Vlissingen, om te trachtten met de mailboot naar Engeland over te steken. De maatschappij ,/Zeeland" weigerde echter dit vreemde gezelschap te vervoeren, vooral ter voorkoming van moeilijkheden bij aankomst in Engeland. Toch is het brutale volkje Zaterdagmiddag ten ongeveer 2 nur hier gearriveerd. Een zeer tal- rijke politiemacht was echter daarbij tegenwoordig bestaande uit mareckaussees, rijksveldwachters en nemen politieagenten nit Middelburg. De wagens werden geplaatst aan het begin van den Ouden Vlissing- schen weg bij den Prins Hendrikweg. De luit. der marechaussee, de heer Thomson, deelde daar mede dat het ^gezelschap" j* geen geval in deze gemeente kon blijven. Dit lokte hevig verzet uit van de mannelijke leden van het gezelschap en ook de vrouwen voegden daarbij een krachtig protest, doch de heer Thomson zeide dat zjj onmiddellijk hadden terug te keeren, en zoo dat niet goedschiks gebeurde zouden andeie maatregelen worden genomen. Daarop werden de wagens gekeerd en vertrokktn de Zigeuners weer over den Ouden Vlissingschen weg, gevolgd door een groot aantal politiemannen. Intnsschen waren ook de commissaris van politie en de inspecteur dezer gemeente verschenen om eventueel ook handelend op te treden voor het geval de er onoogelijk uitziende Duitschers hier zouden willen blijven. Het flink optreden van den heer Thomson maakte evenwel het van andere maatregelen overbodig. Vrijdagavond hebben enkele dezer mannen te Middelburg in een tapperjj twist gekregen, waarbij de politie verplicht was, van den wapenstok ge bruik te maken de politie werd daarbij bijgestaan door verschillende burgers. De van den moord in de Scheveningsche Boschjes verdachte Brouwers is met de justitie op de plaats der misdaad geweest en heeft de plek aangewezen waar hij door mevr. Kruseman werd aangesprokenop de plaats waar hij den moord pleegde, heeft hij nog eens het bekende verhaal gedaan van zijne handelingen. Alweer een doodeljjk ongeluk door't alleen laten van kinderen. Terwijl vrouw L. te Al- melo uitging om turf te halen, liet zij haar twee kinderen, waaronder esn van 4 jaar, zonder toe' zicht thuis, en sloot de deur. De 4jarige dreumes zat op eene warme stoof; zjjn kleertjes vatten vlaro, en toen de vrouw terugkwam, was het kind dood, levend verbrand. Te Dordrecht waren Donderdag eenige werklieden op een houtwerf bezig met het lossen van planken en schrooten nit een stoomschip, en stapelden die aan den wa] op. Waarschijnlijk door de gladheid van het geschaafd hout, geraakte een deel van een stapel in beweging en schoof omlaag, met het gerolg, dat twee werklieden er onder geraakten. Dadelijk stelde men alles in 't werk om de twee mannen te verlossen. De een had slechts eenige licbte kwetsuren en schram- men bekomen, doch de andere overleed, toen hij per vigelante naar het Ziekenhuis werd vervoerd. De ongelukkige laat een vrouw met een kind achter. zijne A1 het graan van een klein-landbouwer te IJzendijke, dat in hoopen buiten stond, is een prooi der vlammen geworden, doordien kleine jongens met lucifers speelden. Niets is verzekerd. Te Rotterdam is de instruoie geopend in den diefstal van f 17,465 met gevddpleging in het kantoor van den heer Grewen aan de Wijn- haven. De 2e boekhouder, de heer J. V. M. 8teven8 en het kantoorpersoneel werden als ge- tuigen gehoord. De goudsmid De Bruijn in de Minderbroeder- straat te's Heriogenbosch is Zaterdagnacht voor on geveer achthonderd gulden bestolen. Waarschijn lijk zijn dieven door het bovenlicbt der voordeur naar binnen geklommen. Een honderdtal gouden ringen, zoomede een aantal parures en rozenkransen worden vermist. De voordeur werd des morgens open gevonden. Men meldt uit Delft Tegen eene vrouw, die in hare particuliere wooing stsrken drank schonk tegen betaling, is door de polilie geverbaliseerd, op grond van art. 50 der Drankwet. Tien getuigen zijn gehoord om de overtreding vast te atellen. Tenzjj dergelijke overtredingen der politie worden aangebracht, zijn zij bijna nooit te constateeren. Ia een der Amsterdamsche bladen komt de volgende advertentie voor: ^Iemand, 81 jaar oud, stelt zijn lichaam beschikbaar voor proefnemingen van welken aard ook, onder nader te bepalen condition". Men meldt uit Amsterdam Zaterdagmorgen is het stoffelqk overschot van Bertha Brouwer het uit het water der Nassaukade opgehaalde meisje op de begraafplaats aan den H&arlemmerweg ter aarde besteld en de heele mee- waarige Jordaan heeft haar uitgeleide gedaan. Voor het huis van den vader aan de Egelantiers- gracht was het zoo vol, dat politiehulp noodig bleek om den weg vrij te houden voor den met mooie, groote kransen behangen lijkwagen. Yelen liepen ook mee naar de begraafplaats, waar 'n groote menigte al op den stoet stond te wachten. Meegevoel was er dus wel, maar de onbescheiden nieuwsgierigheid speelde velen toch dusdanige parten, dat de familie van alle zijden opge- drongen nauwelijks naar behooren achter de kist kon aanloopen. Gesproken werd er niet. Eene dienstbode te Rossum (gem. Weerselo) viel bij het glazenwasschen uit de tweede ver- dieping naar beneden, met het gevolg dat ze aan de bekomen verwondingen overleed. De visscher op TesseJ, die vijf pareltjes vond in fen oesler, ziet zich daarraede geen voordeel toegekend. We) wordt het merkwaardig gevonden, dat z;ch vijf zulke voorwerpjes in zoo'n weekdier gevormd hadden, doch de juweliers te Amsterdam hebben ze voor waardeloos verkisaid. Men schrijft aan het N. v. d. D. De Pekeler A stond Vrijdagavond plotseliDg weder over een lengte van 200 M. in brand. Hoog sloegen de vlammen op. Gelukkig lagen geen schepen met stroo- in de nabijheid. Hoe nu zulk een brand ontstaan kan Teugevolge vau de vele cartonfabriekt n is het water er met een dikke laag vuil bedekt. D^ar- onder ontwikkelen zich gassen. Komt hier nu vuur by een brandende lucifer veroorzaakte ook ditmaal den brand dan moet eene out- ploffing wel volgen. le Burum (Kollumerimd) was een werkman bezig voor het leggen van een riool, op vrij groote diepte de aarde uit te graven, toen onver- wachts het gegravene instortte. De man is daarbij zoodanig tusschen de aarde bekneld geraakt, dat hij plotseling dood was. De ongelukkige was de verzorger van hoogbejaarde ouders. Zondagavond heeft er zich in St. Pieter (by Maastricht) een tooneel afgespeeld, zoo weerzinwekkend als bijna niet mogelijk is Een berucht heer had reeds den geheelen dag de cafe's afgeloopen en aan hen, die het hooren wilden, verklaard, dat het er 's avonds spannen zou, dat dan iemand zijn vet" zou krygen. En waarlijk, dienzelfden avond ging hij zijn woede koelen. Zijn vader, die reeds te bed lag, werd door den ontaarde in zijn slaap er uit gesleurd en op zoodanige wijze gestagen en getrapt, dat zijn gelaat, armen en beenen er overal de sporen van vertoonden en zelfs een ontwrichte schouder er het gevolg van was. Op het hulpgeroep van den vader kwam zijn breeder met diens zonen, die in de nabijheid woonden, tot ontzet opdagen, wien het echter niet dan na veel moeite mocht gelukken den woesteling van zijn vader te trekken, die daar- na door het venster een goed heenkomen zocht. Door den vader is den volgenden dag bij de justitie aangifte van het voorgevallene gedaan zoo heet de man frok „a afioop van zijn van 72afVlJnh VlllS' h'J met een iDk°<*>en van 72 wel scheen te kunuen betalen. a aar aanleiding van deze onlhulling heeft de secretaris van de Londensche vereeniging ter bestryding der bedelarij eenige belangrijke mede- deelmgen gedaan over het gilde, waartegen zij kampt. De vereeniging bezit dossiers over 75,000 bedelaars te Louden, waarvan geen enkele, volgens naar, medelijden verdient. Van die 75,000 zijn er 99 pet. schelmen, die door het veinzen van lichaamsgebreken aan den kost komen op de wijze van Brown Smith. J Op den weg van Saint-Remy naar Haudriguv !n ^ransche departement Virton, waren twee houthakkers bezig eeu populier te velleD. De boom viel onverwacht op de beide mannen, die zich met ttjdig meer bergen konden. Ee'n hunner, 38 jaar oud en vader van drie kinderen, was terstond dood; den andere, oud 26 jaar, ongehuwd doch koslwinner van zijn moeder, werden beide beenen verpletterd, zoodat worden. zij afgezet moesten in was JTen vreeselijk mijnongeluk heeft plaats gehad in de Maestegmijn Wales. De nachtploeg, 72 man sterk, gereed om af te dalen in de schacht, doch de machinist van de lift was er nog niet. Een ondergeschikt werkman zeide toen, de lift wel te zullen neerlaten hoewel men hem waarschuwde, kroop de man toch door het touwgat in de macbinekamer daar de deur op slot was en bracht de machine in beweging. Toen de lift ongeveer 150 yards gezakt was, bemerkte de bestuurder dat hij de machine niet meer in zjjn macht hadhij trachtte haar stop te zetten doch slaagde daarin niet. Met groote snelheid viel de lift van een hoogte van 700 yards. Vele mijn werkers sprongen, toe* zij de ramp aan die groote snelheid gewaar werden, onderweg uit de lift op de verschillende verdiepingen van de mijn, en ontkwamen zoo aan de ramp. De lampen doofden nit en verhoogden het verschrikkelijke van den toestand. De geredden hoorden de lift beneden neersmakken en daarna de jammerkreten hunner kameraden opstijgen. Dadelijk werd door de dagploeg een reddings- dienst ingericht. Na veel moeite haalde men de zeven zwaar gewonden omhoog. Twee dezer over leden terwijl ze naar huis gebracht werden. Een derde was stervende. Tal van anderen werden bovendien meer of minder ernstig gekwetst. De man, die de lift, onbevoegd en tegen den wil der arbeiders die moesten dalen, bestuurd had, een 26jarige jonge man, heeft zich dadelijk ter beschikking van de politie gesteld. Hij werd in hechtenis gehouden. Nog twee mijnwerkers, die bij het ongeluk in de steenkolenmijn te Maesteg gewond werden, zijn overleden. De man, die de machine bestuurde, wordt vervolgd wegens manslag. Het Hof van Assises te Reanes heeft vrij- gesproken en naar haar ouders teraggezonden, op grond van haar jeugdigen leeftijd de 13jarige Louise Rongeal te Songeal, die vergramd over een berisping haar toegediend door den patroon bij wien zij diende een duiventil in brand stak, waardoor vijf bewoonde huizen in de asch werden gelegd. Te Hamburg is ee* wonderdokter achter slot en grendel gezet, die beweerde in drie dagen tijds tering te kunnen genezen. De bedrieger had een ongeloofelijken toeloop gekregen en berekende tusschen de 100 en 1000 mk. voor zijn genees- middelen. Hij had zelfs een ^sanatorium" ge opend. Toen zijn doopceel gelicht werd, bleek hij een oude tuchthuisboef te zijn. De civiel-ingeneur Fourmy-Amondans te Le Mans heeft zijn vrouw, 23 jaar oud, en zijn schoonmoeder met een revolver doodgeschoten. Hij was eerst sedert drie maanden getrouwd en voerde een proces tot ecbtscheiding. De moor- denaar heeft zich ter beschikking gesteld van de justitie, die een onderzoek naar zijn geestvermogens heeft gelast. Een bekend Londensch bedelaar, die door middel van een geveinsde verlamming het mede lijden van het publiek opwekte, is dezer dagen door de pers ontmaskerd. Cecil Brown-Smith Hoe te Weenen het gezag van den school meester gehandhaafd wordt, biijkt uit het volgende strafgediDg voor den kantonrechter. l)e meester had den jongen gezegd dat hij voor straf school moest blijven en de vader, die ongerust geworden was toen hij zjju jougen niet zag thuiskomen, was toen naar school gegaan, had hem er gevonden en meegenomen. De schoolmeester had daarop een aanklacht tegen den vader iugediend wegens //Einmengung in einer Amtshandluug". De school meester is namelijk als handhaver van zijn gezag over kwajongens en onwillige ouders een //Amts- persou en profiteert dus van de bijzondere be- scherming, die de ambtenaren hier genieten. En of nu de vader al zeide dat hij ongerust was ge worden en het plicht van den schoolmeester ge weest was om hem te laten weten dat de jongen moest school blijven, het mocht niet baten, papa werd tot 2 kronen boete veroordeeld. Waar een oud man gaandeweg al toe komt. Koning Leopold heeft door een Parijscheu architect in het park van zijn kasteel te Laeken een Japan- schen toren laten bouwe*. Het bouwwerk, dat vijf verdiepingen heeft, kost een millioen gulden. De ingang, met kwistig aangebrachte houtver- sieringen, komt van het Japansche paviljoen der Parijsche tentoonstelling. Hij leidt naar een ruimte waarin door gekleurde rameu een wonderlijk ge- dempt licht valtde ramen stellen //Japan in den oorlog" en //Japan in den vrede" voor, en door allerlei zonderlinge vlinders- en bloemenvor- men straalt het electrische licht. De 40 meters hooge toren wordt des nachts door 20 boog- en 2000 gloeilampen verlicht. Zaterdag heeft de Koning den toren voor de eerste maal betrokken en aanstonds bevel gegeven, een ieder, wien ook, het binnentreden te beletten. Vooral streng afgewezen worden //dames, foto- grafen en dagbladschrijvers." Tegenover deze onbereikbaren toren wil de Koning een Chineesch restaurant laten bouwen, ook al voor hem alleen. Hongersnood bedreigt het Iersche landschap Connaught, waar de oogst totaal mislukt is. Het koren was er zoo slecht, dat vele boeren niet eens de moeite wilden doen het te oogsten en de aardappelen zijn voor een derde van den oogst door ziekte oubruikbaar geworden. De oorzaak van dezen ongelukkigen toestand Wordt toege- schreven aan de aanhoudende droogte van dezen zomer. Wel was een plan voor bevloeiingswerken gemaakt, maar de gemeentelijke overheden waren niet bjj machte het te doen uitvoeren. Men hoopt nu dat de landeigenaars de middelen daartoe ver- schaffen zullen, waartoe zij wel gedwongen zullen zijn, want er wordt geen pacht meer betaald en men durft de nalatige pachters, die niets hebben om hun pacht te betalen, niet uitzetten uit vrees voor onlusten. Een ophchter. //Dokter, er is iemand aan de deur, die vraagt naar het adres van eeu verpleegster, er is haast bij," aldus de dienstbode van een onzer geneesheeren. z/Zuster X is gelool ik vrij, zij woont in destraat, geef haar adres maar op," is het antwoord van den dokter. Tien minuten later. //Zuster X„ ik word naar u verwezen door Dr. Y., die mij zeide dat u ook wel bereid zult zijn mij wat te hel- pen. Ik ben zelf oud-verpleger en verkeer door toevallige omstandigheden in geldverlegen- heid. Ik heb geen onderdak, maar kan in't Yolkslogement worden opgenomen, als ik maar een weinigje geld heb, toe, help mij maar, anderen, o.a. Dr. Y. deden het ook," aldus een lange donkere man met een kneveltje, die er niet ongunstig uitzag, en zich bij zuster X. had laten aandienen. Bewogen door 's mans treurige verhalen offert zuster X. haar penningske Den volgenden morgen. Zuster X. //Wel dokter, wat was dat toch voor een man, dien gij mij gisteren toezomit. Hij kende u en uw werkkring op zijn duimpje en scheen 't zeer armoedig te hebben. Heeft hij meer hulp noodig Docter Y. //Ik zond niemand op u af, die geldelijken steun noodig had. Maar a propos,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2